Onderzoek: één op de vijf automobilisten ziet onscherp Kostbare zegeltjes GEMENEBEST STELT ULTIMATUM Meevallende opkomst mobilisatie-oefening Gezant betuigt spijt VS tegenover Egypte ïoo g iagi.19 in on PREI EN SLAVINKEN BEDRIJVEN CONTACTDAGEN Topoverleg Warschaupact 22 23 Peres wil snel vredesconferentie zonder voorwaarden Patriot kan rol spelen bij 'Star Wars' Prinses Diana onverwacht naar Noord-Ierland TECHNISCH ADVIESBURO STAND 7 A BEDRIJVEN K0NTAKTDAGEN ZEELANDHALLEN GOES 22 en23 oktober Zonnig 228e jaargang no. 242 )insdag 22 oktober 1985 Rellen Proces Prei, kilo Slavinken, kilo 2 34 5l29ölU.^7U 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Gemeenten Pensioen PZEM Van der Gijp Akkoord Nog 2 dagen. Nu kan het nog! Vrijmarkt voor het bedrijfsleven. Ontmoetingsplaats van nieuwe relaties DEN HAAG (ANP) - Eén op de vijf automobilisten, een miljoen Neder landers derhalve, ziet onscherp. Dit is gebleken uit onderzoek onder ongeveer 12.000 automobilisten door de ANWB en de Stichting Visus (opticiens) tussen 1981 en 1984. Eén en ander is maandag in Den Haag bekendgemaakt door DEN HAAG - Pieter van Vollenhove nam in het kader van de zojuist door hem geopende actie 'Kijk Uit' zelf plaats achter een ogentestapparaat. voorzitter F. van der Linde van Sprankhuizen van de ANWB. Volgens de voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, mr. P. van Vollenhoven, kan men zich af vragen of van die één miljoen auto mobilisten niet een grotere dreiging voor de verkeersveiligheid uitgaat dan van bij voorbeeld spookrijders. Van Vollenhoven meent daarom ook dat er tenminste drie maatrege len moeten worden getroffen: het gezichtsvermogen moet voor het behalen van het rijbewijs serieus worden getest, de keuring van het gezichtsvermogen moet standaard onderdeel van de medische keuring van automobilisten worden en de leeftijdsgrens voor de algemene me dische keuring voor automobilisten moet worden verlaagd van zestig naar vijftig jaar. Van Vollenhoven verwees naar de situatie in West-Duitsland, waar au tomobilisten hun gezichtsvermogen door een oogarts of erkend opticiën moeten laten keuren. Dit voorbeeld verdient volgens hem krachtig na volging. De voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid zei het echter toe te juichen als bij elke verlenging van het rijbewijs een verplichte ogentest zou moeten worden overlegd. Van der Linde van Sprankhuizen wees op de ernst van de resultaten van het onderzoek: Reeds vanaf 45 jaar begin het onscherp zien toe te nemen en boven de 55 jaar blijkt de bril of contactlens vaak van onvol doende sterkte te zijn. Daarom zou in het bij de Tweede Kamer liggen de wetsontwerp voor de verlenging van de geldigheidsduur van het rijbewijs (iedere tien jaar) een ver plichte ogentest moeten worden op genomen. De controle zou door zie kenfonds of ziektekostenverzeke raar moeten worden betaald. Van Vollenhoven verrichtte maan dag de officiële start van de ANWB/ Visus campagne „Kijk uit". Vanaf gisteren tot en met 31 maart kan iedere verkeersdeelnemer een gra tis gezichtsscherptetest ondergaan bij de opticiën en bij zestien ANWB-kantoren. Hiertoe had president Reagan onder minister van buitenlandse zaken John Whitehead naar Cairo gestuurd. Na een gesprek van bijna twee uur met president Hosni Mubarak ver klaarde de onderminister dat de twee landen „elkaar nu beter begrijpen". Whitehead verklaarde dat de actie tegen het Egyptische vliegtuig „op geen enkele wijze" tegen Egypte of het volk gericht was. Hij zei dat de Amerikanen „diep respect" hebben voor de Egyptenaren, die zij zeer dankbaar zijn voor het beëindigen van de kaping. Het Egyptische staatshoofd had in het weekeinde nog gesproken over een „dolkstoot in de rug door vrien den". Whitehead deelde mee dat een groot deel van de besprekingen met Muba rak gegaan was over het vredesproces in het Midden-Oosten. Ze waren het er over eens dat Egypte en de Verenigde Staten een belangrijke bijdrage moe ten spelen bij een versnelling van dit proces. De demissionaire premier van Italië, Bettino Craxi, is maandag door presi dent Francesco Cossiga benoemd tot formateur. De coalitie onder de socialist Craxi kwam ten val toen de links-liberale Republikeinen van de minister van defensie Spadolini zich terugtrokken uit onvrede met het vertrek van de Palestijnse leider Abu Abbas. Deze mocht van Craxi Italië verlaten waar hij als inzittende van het onderschep te Egyptische vliegtuig terecht was gekomen. De VS zien in Abbas de leider van de kaping van de 'Achille Lauro'. BELFAST - Prinses Diana, de echtge note van de Britse kroonprins Char les, heeft maandag onverwacht een bezoek gebracht aan Noord-Ierland. Bewaakt door duizenden politieman nen met onder meer helicopters bracht de prinses vijf uur in de verscheurde provincie door. Enkele keren kwam de prinses, onder het publiek. Door de protestantse meerderheid in Noord-Ierland werd de prinses jui chend ingehaald. Anders denkende katholieken werden angstvallig op een afstand gehouden. Slechts een maal kreeg iemand de kans een span doek met de tekst "ga weg" omhoog te steken. 01184-11042 P. Krugerstr. 190, Vlissingen elektrotechniek, meet- en regeltechniek, elektronika In de vroege ochtend enkele mistban ken, overigens zonnig en heiig weer, middagtemperatuur 13 graden, een zwakke tot matige oostenwind. pEURNE (GPD) - De mobilisatieoefening Donderslag van de Koninklijke landmacht, die voor de zestiende keer wordt gehouden, is gisteren van start |egaan. Pan de 238 militairen-met-groot-verlof van de 53e Pantser-Genie Compagnie tie gisteren de mededeling kregen zich op het NS-station van Deurne te nelden, waren er 's avonds 124 verschenen. Van zeventien militairen werd een geldig bericht van verhindering ontvangen. „De opkomst valt mee", aldus een woordvoerder van Defensie. „Negentig procent moet opkomen om de compagnie op sterkte te hebben. Tot dusver bedraagt dat percentage 65, maar we verwachten dat er nog wat verlofgangers binnen zullen druppelen", aldus de woordvoerder. De militairen, die schriftelijk op de hoogte waren gebracht van de mobilisatieoefening (en via oproepen van de radionieuwsdienst ANP), gaan drie dagen op oefening in Oost-Brabant. otha dreigt westen MOSKOU/SOFIA (RTR-AFP) - Vrij wel de volledige politieke en militai re leiding van Oost-Europa komt vandaag en woensdag in Sofia bijeen voor besprekingen over wapenbe heersing en ontspanning. Dit heeft het Bulgaarse persbureau BTA maandag bekendgemaakt. Het betreft een bijeenkomst van het Raadgevend Politiek Comité, het hoogste politieke orgaan van het War schaupact, het Oosteuropese militai re bondgenootschap. De bijeenkomst valt kort voor de topontmoeting Reagan-Gorbatsjov eind november in Genève en westelij ke waarnemers zeiden te verwachten dat de Warschaupactlanden hun poli tiek ten opzichte van het Westen hier zullen coördineren. Sowjetpartijleider Michail Gorbats- jov kwam maandagmiddag in Sofia aan. Hamburg (DPA) - Een van de kostbaarste postzegelparen, de .Jilauwe Mauritius" en de Oranje-Rode Een-Penny", is maandag op een veiling in Hamburg van de hand gegaan voor omgerekend 1,8 miljoen gulden. Koopster was Rita Lachmann uit New York (foto), weduwe van de eigenaar van het cosmetica-concern Revlon. Ik wil de zegels tentoonstellen, „omdat zij zo mooi zijn", zei zij. De vervoersbond in Noorwegen is maandag een boycot van drie maan den van Zuidafrikaanse produkten begonnen als blijk van solidariteit met de zwarte bevolking van Zuid- Afrika. Zowel in en om Kaapstad als in Soweto bij Johannesburg hebben maandag opnieuw hevige rellen ge woed. In het hart van het blanke centrum van Kaapstad richten jonge ren vernielingen aan in de smalle straatjes van de historische Maleise wijk. In Soweto bij Johannesburg braken gevechten uit tussen bewo ners en trekarbeiders. Een trekarbei der werd doodgestoken, waarna het lijk in brand werd gestoken. In de nieuwe zwarte woonwijk Khaye- litsha bij Kaapstad schoot de politie een man dood toen ze met hagel probeerde een menigte zwarten uit een te drijven die de politie met stenen bekogelde. In Kwazakele, in de oostelijke Kaapprovincie, is het ver koolde lijk van een zwarte man gevon den. In Pietermaritzburg is maandag het hoogverraad-proces tegen 16 voor aanstaande leden van het Verenigde Democratische Front (UDF) aange vangen. De 16, onder wie Albertina Sisulu, de vrouw van de tot levens lang veroordeelde ANC-leider Walter Sisulu, verklaarden bij het begin van het proces onschuldig te zijn aan de beschuldiging van een samenzwe ring, teneinde de rechtmatige rege ring in het land omver te werpen. Advertentie DINSDAG OKTOBER 14.00-22.00 WOENSDAG OKTOBER 14.00-22.00 et erts-exportstop JOHANNESBURG/NEW YORK (UPI-AFP)- De Zuidafrikaanse president Pieter Botha heeft naandag gedreigd dat zijn land bij wijze van repressaille tegen economische sancties de lexport van zeldzame grondstoffen zou kunnen stopzetten. "Als Zuid-Afrika zijn chroom- pxport stopzet, zouden een miljoen Amerikanen hun baan verliezen en de auto-industrie in Europa zou tot stilstand komen", zo hield Botha een bijeenkomst van de Nasionale Partij in Bethlehem in Oranje Vrijstaat voor. Zuid-Afrika is de grootste chroom-producent van de vestelijke wereld. "Mijn boodschap aan de Verenigde Staten en aan het Britse Gemenebest is frat zij zelf in de kuil kunnen vallen die ze voor Zuid-Afrika graven", aldus Botha. (Van onze correspondent) TEL AVIV - Premier Peres van Israël heeft maandagavond in zijn toe spraak tot de Verenigde Naties alle Arabische landen opgeroepen met zijn land vrede te sluiten. Voorts nodigde hij koning Hoessein van Jordanië en „vredesgezinde" Pa lestij nen opnieuw uit een vredesconfe rentie te beginnen, zonder daaraan voorwaarden vooraf te verbinden. Wat Peres betreft starten de onder handelingen zo spoedig mogelijk in de Jordaanse hoofdstad Amman. Israël zal daarbij geen bezwaar maken tegen „internationaal forum" dat de vredebesprekingen gadeslaat en steunt, mits dit gezelschap zich ont houdt van beïnvloeding van de een of andere partij. Ter voorbereiding van de agenda voor de conferentie stelde Peres voor binnen dertig dagen uit de betrokken partijen een werkgroep te formeren. Nog dit jaar moet de eerste stap tot vredesonderhandelingen zijn gezet, aldus Peres. CAIRO (DPA/RTR) - De Verenigde zich na de kaping van het Italiaanse Amerikaanse onderschepping van Staten hebben aan Egypte hun spijt cruiseschip „Achille Lauro" hebben een Egyptisch vliegtuig dat de Pale- betuigd over de gebeurtenissen die voorgedaan en die uitliepen in de stijnse kapers vervoerde. Rechtshulp - De dienstverlening door de ongeveer 75 bureaus voor rechtshulp komt volgens de FNV- ambtenarenbond AbvaKabo in ge vaar omdat er te weinig geld is uitge trokken voor de herbezetting van door arbeidstijdverkorting vrijgeko men uren. Bij de bureaus geldt mo menteel een herbezettingspercentage van 45 procent, terwijl bij alle andere door de overheid gepremieerde en gesubisidieerde instellingen een per centage van 85 gebruikelijk is. De Tweede Kamer vindt dat de grens van wat gemeenten moeten bijdragen aan bezuini gingen is bereikt. PAGINA 3 Na scheiding krijgt de ex-echt genoot die zelf geen pensioe naanspraken heeft opge bouwd ook een deel van het ouderdomspensioen. PAGINA 5 De Provinciale Zeeuwse Ener giemaatschappij verwacht 1985 met een winst van 21 miljoen te kunnen afsluiten. PAGINA 9 Hij herhaalde dat zijn regering nooit zal kunnen instemmen met de invoe ring van algemeen kiesrecht ("one man, one vote") in een eenheidsstaat. Ook sloot hij uit dat er een zwarte kamer in het parlement kan komen naast de bestaande kamers voor blan ken, kleurlingen en Indiërs. Het gisteren op de Bahama's afgekon digde ultimatum van het Gemenebest dat binnen een half jaar een begin gemaakt moet zijn met de ontmante ling van apartheid noemde hij onaan vaardbaar.."We spreken iedere dag met zwarte leiders en zijn bereid tot gesprekken met alle redelijke lei ders", zo verklaarde de president. Maar gesprekken met het African National Congress sloot hij opnieuw uit. "Hervormingen moeten plaats vinden volgens christelijke en be schaafde normen, en wet en orde moeten gehandhaafd blijven". In de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York heeft de Senegalese president Abdou Diouf voorgesteld in juni 1986 een interna tionale conferentie te houden over sancties tegen Zuid-Afrika. De leiders van de landen, die deelne men aan de Gemenebestconferentie op de Bahama's, hebben Zuid-Afrika zes maanden de tijd gegeven om de apartheid te ontmantelen voordat zij een reeks vrijwillige sancties afspre ken. Ook de Britse premier Thatcher, die zich op de conferentie fel heeft verzet tegen economische strafmaat regelen, stemde in met het compro misakkoord. Er moet een commissie van vooraan staande staatslieden worden inge steld, die de Zuidafrikaanse regering moet aanmoedigen een gesprek met de zwarte meerderheid aan te gaan. In Lissabon noemde Oliver Tambo, voorzitter van het African National Congress (ANC), het Gemenebest-be sluit een overwinning voor de strijd tegen apartheid, zeker als de "onver zettelijke houding van de Britse pre mier tegen sancties in aanmerking wordt genomen." De grillige rechterspits van PSV René van der Gijp wordt volwassener, hij heeft nu ein delijk leren leven met kritiek. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie: 4 Financiën: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 Na twee dagen intensief vergaderen bereikten de Gemenebestlanden een akkoord, waarin de Zuidafrikaanse regering wordt opgeroepen het apart heidssysteem af te breken, de noodtoestand op te heffen, het verbod op de anti-apartheidsbeweging ANC in te trekken en ANC-leider Nelson Mandela onmiddellijk en onvoorwaar delijk vrij te laten. Er wordt tevens opgeroepen tot een „dialoog over de grenzen van huidskleur, politiek en religie heen, met uitzicht op een niet- raciale en representatieve regering". (Advertentie) VOLKSPETiTiONNEMENT Zeg NEE tegen de kruisraketten. Teken het volkspetitionnement. Komitee Kruisraketten Nee, tel. 020-238672 giro: 77555 Amsterdam. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Premier Botha Advertentie UTRECHT (GPD) - De Patriot-raket- ten die onlangs door Nederland zijn aangekocht kunnen, na enkele tech nische aanpassingen, een belangrijke rol gaan spelen als Europees onder deel van het Amerikaanse Star Wars- programma. Door aanpassingen van met name de soft-ware van de wapengeleidings- computer zal het Patriot-raketsys teem waarschijnlijk in staat zijn de kernkoppen van de Russische korte- en middellange afstandsraketten (SS- 20, SS-21, SS-22 en SS-23) te onder scheppen. Dit blijkt uit een onderzoek naar de wapenbeheersingsaspecten van de Patriotraket, dat werd uitgevoerd door medewerkers van de TH Twente, Rijksuniversiteit Utrecht, Vrije Uni versiteit, Landbouw Hogeschool Wa- geningen en de Universiteit van Am sterdam. De realisatie van zo'n Euro pese poot in het Amerikaanse Strate gische Defensie Initiatief (Star Wars) is technologisch gezien al mogelijk aan het eind van de jaren '80 of begin jaren '90.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1