Alle middelbare scholen krijgen computernetwerk Kabinet wijst hogere kinderbijslag niet af Nicaragua schort aantal vrijheden op BEDRIJVEN CONTACTDAGEN VO()RF2,50*** KANS OPF125.000,-. ORTING WW-UITKERING HERZIEN de PZC vandaag 22 23 DE STERRENSHOWGAAT MENSEN'N KANS GEVEN. ^Westland Utrecht Hypotheekbank ^Westland Utrecht Hypotheekbank Auto onder trein bij Etten Leur Weinig verandering >B|28e jaargang no. 238 londerdag 17 oktober 1985 SWlSSPHSïX )EN HAAG (GPD) - Het kabinet zal alles op alles zetten om de voorgenomen herziening van [iet stelsel van sociale zekerheid nog in deze kabinetsperiode af te ronden. Premier Lubbers naakte dat woensdag duidelijk tijdens de tweede dag van de algemene beschouwingen, linnen enkele dagen wil het kabinet de wetsvoorstellen bij de Tweede Kamer indienen. {Aanpassingen Nobelprijs Scholen Hondepoep Woningnood Hein Cujé sêS» »v 'tf "Vrijmarkt" voor het bedrijfsleven. Informatie over deelname 01803-14662 E STERRENSHOW van de Vara komt weer op de tv. Woensdag 30 oktober a.s. is de eerste keer. Daarna elke drie weken op woens dag. Met Willem Ruis en kandidaten. Met grote artiesten. En u kunt thuis meespelen. Loten koopt u voor f 2,50 bij alle postkantoren, bij Centra verskruideniers en C-1000 voordeel markten en de meeste D.A. drogisten. Met kans op ruim 2900 prijzen per uitzending. Van f25,- tot f 125.000,-. Die kans is elke dag te koop. WIJ VERPLAATSEN ONZE AKTIVITEITEN VAN MIDDELBURG NAAR BREDA SPAARAGENTSCHAP WESTLAND/UTRECHT HYPOTHEEKBANK ASSURANTIEKANTOOR WALCHEREN BV i Zeeuwse VVV: wie betaalt bepaalt Zwakke wind uit noordwestelijke richting. Veel bewolking maar geen regen van betekenis. Middagtempera- tuur omstreeks 14 graden. Beestenmarkt 12 Goes 01100-32213 Korte Delft 4 Middelburg 01180-33830 lOETERMEER (ANP) - Drie Nederlandse bedrijven, het ministerie van Inderwijs en de overkoepelend onderwijsorganisaties hebben een samen werkingsovereenkomst gesloten voor de uitvoering van een computerpro ject in het voorgezet onderwijs. Hierbij wordt ernaar gestreefd dat alle 2.250 jcholen voor LBO, MAVO,HAVO en VWO eind 1988 over een computernet werk en tenminste drie computerdocenten beschikken. Het netwerk moet per school bestaan uit een computer voor de docenten, acht lomputers voor de leerlingen en programmatuur voor op de praktijk gerichte leerplannen. De kosten worden geraamd op 160 miljoen gulden, waarvan de overheid er 47 miljoen voor zijn rekening neemt. De overige 113 miljoen moeten van het bedrijfsleven komen. Doel van het project is ons land in staat te stellen de achterstand in te halen die het ten opzichte van het buitenland op het gebied van de informatietech nologie in het onderwijs heeft. Het zogeheten NIVO-project (Nieuwe Informa tietechnologieën in het Voortgezet Onderwijs) is onderdeel van het Informatie Stimuleringsplan. Behalve door minister Deetman namens de Staat is de samenwerkingsover eenkomst woensdag ondertekend door IBM Nederland, Philips en Compuda- ta. De andere ondertekenaars zijn de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, het Contactcentrum Bevordering Openbaar Onderwijs en de Protestants- Christelijke, de Katholieke en de Algemene Bijzondere Schoolraad. De ongeveer 7000 computerdocenten die het plan vergt zullen worden bijgeschoold door de lerarenopleidingen. Dertig leerkrachten hiervan zullen bij de drie bedrijven een opleiding in de informatiekunde krijgen. Zij zullen er op hun beurt collega's van de lerarenopleiding in wegwijs maken. {Stelselherziening oor 1 mei gereed [Tot grote woede van oppositieleider Oen Uyl (PvdA) maakte Lubbers baarbij bekend dat de Raad van State leeds over de voorstellen geadviseerd heeft. De Sociale Verzekeringsraad, [lie nog wijzigingen kan voorstellen, komt echter pas op 25 oktober bijeen pm haar advies uit te brengen. Den Uyl noemde het „ongelooflijk en |verbijsterend" dat de Raad van State 1 een advies heeft uitgebracht zonder dat de definitieve tekst van de wets voorstellen vaststaat. Het is volgens hem in strijd met de staatsrechtelijke Iregels die voorschrijven dat de Raad Ivan State het laatste advies over een ■wetsontwerp uitbrengt, lüe PvdA-fractieleider vindt dat de ■Kamer de wetsvoorstellen moet te- Irugzenden naar het kabinet en een Inacler advies van de Raad van State Imoet eisen. Premier Lubbers wees dit Ivan de hand. Hij stelde vast dat de [Raad van State en het kabinet bij de ■beoordeling van de wetsvoorstellen al Ide beschikking hadden over de ont- I werp-adviezen van de Sociale Verze- I keringsraad. Omdat het kort dag I wordt, besloten kabinet en Raad van 1 State het definitieve advies niet af te I wachten. I Lubbers wees er ook op dat door de I politiek al vele jaren gesproken wordt lover de stelselherziening. Het wordt [nu tijd dat er gehandeld wordt. Ook I zei hij het niet te kunnen verantwoor den dat opnieuw, net als in de laatste [maanden van het kabinet-Den Uyl [(waarin hij zelf minister van economi- I sche zaken was), een begin gemaakt wordt met de herziening. Na de daar- op volgende verkiezingen werd er ech- ter niets meer over gehoord. „Ik vraag me af of dit de politici niet zwaar moet [worden aangewreven," zei Lubbers. De minister-president kondigde ove rigens aan dat het kabinet de wets- De Nobelprijs voor chemie is dit jaar toegekend aan de Amerikaanse professoren Hauptman en Karle. PAGINA 7 Eenderde tot de helft van de middelbare scholen in ons land zal verdwijnen. PAGINA 7 Opnieuw heeft de Sassenaar Roeloffzen wat uitgevonden, nu wil hij 'een blik' als oplos sing voor hondepoep. PAGINA 13 Er is in Zeeland geen sprake meer van woningnood, aldus een verslag van de directie volkshuisvesting. PAGINA 15 Zaterdag wordt in Vlissingen de 50ste Boulevardloop gehou den, een terugblik met Hein Cujé. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 5 en 7 Opinie: 4 Financiën: 9 Varia: 11 Provincie: 13, 15 en 17 Sport: 19 en 21 voorstellen op belangrijke punten aan zal passen aan de wensen van de verschillende organen. Zo zullen arbeidsongeschikten vanaf 35 jaar (was vijftig jaar) niet herkeurd worden, maar hun huidige, volledige, wao-uitkering blijven ontvangen. Vol gens Lubbers beschikken wao-ers tot 35 jaar over een beter 'herstellend arbeidsvermogen' dan ouderen. Ook moet voorkomen worden dat jongeren de stempel van blijvende arbeidson geschiktheid wordt opgedrukt. Tevens is het kabinet bereid - als de Tweede Kamer dat wenst - af te zien van de stapsgewijze korting van de ww-uitkering. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat werklozen tussen een half jaar (23-jarigen) tot vijf jaar (boven de zestig) een ww-uitkering ontvangen, voordat zij in de bijstand terechtkomen. De door Lubbers aan gekondigde wijzigingen beperken het besparingsverlies tot 545 miljoen, het geen nog net aanvaardbaar is, aldus de premier. Deze twee aanpassingen zouden de verwachte opbrengst beperken met bijna 1 miljard gulden per jaar. Vol gens Lubbers is dat een onaanvaard bare tegenvaller. Vandaar dat het kabinet met een aanvullende bezuini gingsmaatregel komt door de uitke ringsduur met een half jaar te beper ken. Maar door de voorgestelde wijzigin gen zal de stelselherziening niet meer leiden tot een bezuiniging op de ww-uitkeringen. De overgebleven be zuinigingen zitten in andere onderde len van de herziening, zoals de be strijding van misbruik en oneigen lijk gebruik. (Zie ook pagina 5) BRUSSEL Met tien spelers tegen elf Belgen heeft het Nederlands elftal gisteravond in Brussel de deur naar de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal in Mexico nog net op een kier weten te houden. België won de eerste ontmoeting weliswaar met 1-0, maar Oranje beschouwde het feit dat de derby van de lage landen niet op een catastrofe uitliep als een morele zege. Nederland moet op 20 november in Rotterdam met twee doelpunten verschil winnen om zich te plaatsen. Een ongedisciplineerde actie van spits Wim Kieft doorkruiste al na drie minuten alle tactische plannen, die bondscoach Leo Beenhakker had bedacht. De in Italië spelende blonde aanvaller had als geen ander kunnen weten dat scheidsrechter d'Elia de reputatie heeft snel een rode kaart te trekken. Hij ondervond het aan den lijve toen hij Frank Vercauteren een klap verkocht. Nederland bepaalde zich vanaf dat ogenblik tot het beperken van de schade en het resultaat van die opdracht stemde de bondscoach aan het eind van de speeltijd tevreden. Het wereldkampioenschap blijft nog haalbaar. Op de foto verlaat Kieft na drie minuten het veld en ligt de Belg Frank Vercauteren op de grond. (Zie ook pagina 19) Voordat premier Lubbers woensdagmiddag de kamer antwoordde, nam hij nog even snel zijn papieren door. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet lijkt zich niet te zullen verzetten tegen de door CDA, VVD maar ook de PvdA voorgestelde verhoging van de kin derbijslag in 1986. De door de oppositie voorgestelde bevriezing van de huren en de aard- gasprijs werden echter door premier Lubbers categorisch van de hand ge wezen. Dat betekent dat met steun van CDA en WD de huren volgend jaar met twee procent zullen stijgen en het gas 2,4 cent (inclusief btw) per kubieke meter duurder zal worden. Lubbers weigerde woensdag in de Tweede Kamer zich nu al duidelijk uit te spreken over de gevraagde 'ont dooiing'. Ook liet hij in het midden of de aanpassing van de kinderbijslag aan de inflatie eenmalig wordt door gevoerd, of deze op 1 januari en 1 juni 1986 wordt toegepast of in principe MANAGUA/WASHINGTON (AFP/DPA/RTR) - De Nicaraguaanse president, Daniel Ortega, heeft dinsdag bij decreet besloten tot de opschorting van een aantal burgerlijke vrijheden. De opschorting is onder meer van toepassing op de vrijheid van meningsuiting en informatie, het recht van burgers op vrij verkeer, het stakingsrecht en het recht op vergadering. Volgens de bepalingen van het door Ortega uitgevaardigde decreet zullen deze vrijheden worden hersteld wanneer 'de imperialistische agressie (tegen Nicaragua) ophoudt'. Om zoals de Nicaraguaanse regering het omschreef de 'sabotage' van de Amerikaanse regering en haar bondgenoten tegen te gaan, is bovendien besloten de noodtoestand uit te breiden. De noodtoestand, die met jaar is verlengd, was in 1982 ingesteld nadat de contra's twee belangrijke bruggen in het noorden van het land hadden opgeblazen. President Ortega maakte de maatregelen bekend tijdens een nationale televisie-uitzending. Onder de burgelijke vrijheden die zijn opgeschort vallen ook het recht op vergadering en het recht op vereniging in vakbonden. De Verenigde Staten hebben woensdag de opschorting van een aantal burgelijke vrijheden veroordeeld. De woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, verklaarde dat de sandinisten de controle over het land willen versterken door 'schending van de grondrechten'. Advertentie DINSDAG WOENSDAG OKTOBER 14.00-22.00 OKTOBER 14.00-22.00 Advertentie Door de Staatssecretaris van Justitie is op 15-8-'85 vergunning verleend onder nr. L.0. 850/133/169 T f- (Advertentie) Per 18 oktober 1985 wordt ons kantoor Middelburg samengevoegd met ons kantoor in Breda. Voor hypotheken kunt u voortaan terecht bij ons kantoor in Breda. Het adres luidt: Nieuwe Ginne- kenstraat 40, 4811 NS Breda. Telefoon: 0~"6-223655. Voor onze spaar- en beleggingsprodukten kunt u bij ons spaaragentschap in Middelburg terecht. Vanaf 21 oktober 1985 bent u voor alle spaar- en beleggingsprodukten van Westland/Utrecht Hypotheek bank van harte welkom bij Assurantiekantoor Walcheren bv te Middelburg. Ook voor de verzilvering van uw pandbrieven, pand briefbiljetten e.d. kunt u hier voortaan terecht. Het volle dige adres luidt: Assurantiekantoor Walcheren bv, St. Pieterstraat 1, 4331 ET Middelburg. Telefoon: 01180-16256. voor een langere periode zal gelden. Tijdens de algemene beschouwingen maakten de grote fracties duidelijk dat de verhoging van de kinderbijslag (kosten 75 miljoen gulden) vooral no dig is om de koopkracht voor gezin nen met kinderen extra te verbeteren. Lubbers zei dat argument te erken nen. Hij wees er gelijktijdig op dat de verhoging van de kinderbijslag vol ledig gedragen wordt door de werk gevers, die de premies betalen. Het kabinet wil eerst nagaan of dat ver antwoord is. Lubbers stelde daarbij vast dat de positie van het bedrijfsle ven de afgelopen jaren beter is ge worden, maar nog niet voldoende is. Een suggestie van oppositieleider Den Uyl om de financiering af te wentelen op de hogere inkomens, wees Lubbers van de hand. In een ander verband stelde de premier vast dat het minimuminkomen in Neder land nog steeds relatief hoog is in vergelijking tot omringende landen. Beperking van de vooruitgang van de hogere inkomens ten gunste van de lagere acht hij dan ook niet nodig. De stichting Provinciale WV Zeeland is bezig de wacht te wisselen en de bordjes te verhangen. Deze week kwam niet alleen de benoeming af van een nieuwe alge meen directeur, maar trad ook een ververst dagelijks bestuur in functie. Voorzitter daarvan werd de Zeeuwse gedeputeerde J. B. Ventevogel, die in de Middelburgse Abdijgebouwen ook de portefeuille van recreatie en toeris me beheert. Beide nogal forse veran deringen in de top van het Zeeuwse VW-wezen zijn bedoeld om de zware crisis te bezweren, die deze organisa tie ongeveer een jaar geleden teister de. Toen namelijk moest een advies bureau (Bos en Co te Utrecht) na een onderzoek concluderen dat de Provin ciale WV onbevredigend functioneer de en dat maatregelen nodig waren om er opnieuw een redelijk en herken baar apparaat van te maken. In het 50ste jaar van haar bestaan maakt de provinciale organisatie die steeds een sleutelpositie heeft gehad in de bege leiding van een voor Zeeland almaar belangrijker wordende economische sector zelf een pijnlijk saneringspro ces door. Het is jammer dat daarbij zoveel problemen moesten rijzen en spaanders moesten vallen. Maar ken nelijk was de zaak zo hoog opgelopen dat een geleidelijker weg niet meer begaanbaar bleek. Grote schoonmaak dus onder de knelpunten, die het de Zeeuwse WV als organisatie en als dienstver lenend apparaat verhinderden om te functioneren zoals het moet. In eigen huis volgde een grondige bezinning op taak en functie van een provinciale WV in de toekomst. En daarin werd duidelijk dat vergaande aanpassin gen nodig waren in de organisatie- en de bestuurlijke opzet. Aanpassingen die de positie van de bestaande VW- organisatie in Zeeland zouden moeten verbreden en versterken. Duidelijk zichtbaar daarin zouden de hand van het toeristische bedrijfsleven en de provinciale overheid moeten zijn. Het Zeeuwse college van gs heeft de crisis bij de Provinciale WV Zeeland vrij openlijk benut als een handvat om meer greep te krijgen op de gang van zaken in een organisatie, waarin veel (subsidie)geld werd gestopt en waarin - gezien de historisch bepaalde opzet - toch maar moeilijk viel binnen te dringen. In feite kwam het erop neer dat de Provinciale WV Zeeland- oude-stijl werd beschouwd als een belemmering voor een stuk nieuw beleid in het belang van recreatie en toerisme. En dat was des te hinderlij ker omdat recreatie en toerisme in deze provincie met het jaar belangrij ker worden als economische factor. De cijfers spreken in dit opzicht voor zichzelf: van de totale bestedingen in de recreatieve sfeer in Nederland gaat 5 procent naar Zeeland; de directe werkgelegenheid in deze sector wordt geraamd op ruim 8.000 arbeidsplaat sen, een score inmiddels die de positie van de landbouw benadert. Eindelijk in de gelegenheid om het motto 'wie betaalt, bepaalt' in praktijk te brengen, heeft de provin ciale overheid nu binnen het VW- wezen kunnen laten zien wie ze is, wat ze wil en waarheen ze koerst. In december 1984 kwamen gedeputeerde staten met hun definitieve versie van een provinciaal beleidsplan voor re creatie en toerisme naar buiten. Daar in zaten ook 'gedachten' over een nieuwe opzet van de toeristische orga nisatie en promotie, waaraan in het Provinciehuis nogal zwaar wordt ge tild. Een antwoord dus op de vraag: hoe brengt Zeeland zijn 'produkt' op deze markt aan de man? Als het aan gs ligt komt er nu snel een soort Zeeuws bureau voor recreatie en toe risme van de grond, waarin de Provin ciale WV Zeeland dan moet worden opgenomen. Stap voor stap gaat het in die richting. Het draaiboek, zoals grootste geldschieter van de WV Zee land voor ogen staat, wordt hoofdstuk voor hoofdstuk afgewerkt. De verte genwoordiger van de provincie op de voorzittersstoel van de WV garan deert het college van gs een ongeken de invloed. Van de zelfstandige, onafhankelijke positie die het Zeeuwse VW-we- zen een halve eeuw overeind heeft kunnen houden, is niet veel meer over. Voor de toekomst zal veel afhan gen van de vraag of een nieuwe opzet ook inderdaad de lengte en de breedte krijgt om uit te groeien tot een organi satie, waarin samenwerking en over leg tussen alle geledingen, die zich met recreatie en toerisme bezighou den, tot hun recht komen. Een organi satie waarin ongezonde concurrentie en slepende competentiekwesties echt tot het verleden behoren. Want opgelegd pandoer, van welke kant ook, werkt averechts. vdM. ETTEN-LEUR (ANP) - Bij een onge val op een met knipperlichten bevei ligde spoorwegovergang in Etten- Leur is woensdagavond een 24-jarige inwoner van die plaats om het leven gekomen. Het slachtoffer, P. van Hooydonk, reed met zijn auto de overgang op, juist op het moment dat daar de trein van Breda naar Roosendaal passeer de. De auto botste tegen de voorkant van de trein en werd veertig meter meegesleurd. De bestuurder, tevens enige inzitten de van de auto, was op slag dood. Het treinverkeer op het traject Breda- Roosendaal liep als gevolg van het ongeval een uur vertraging op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1