Ir GROOT Miele keukens, duurzaam tot in de details. la-Gévier de PZC M/EEK-UIT \NEEK Stelselherziening niet voor 1 mei Griekenland devalueert BEDRIJVEN CONTACTDAGEN -a& TERUGHOUDENDE REACTIES OP ONDERSCHEPPING vandaag 22 23 Reagan weer aan neus geopereerd Teken nu voor het te laat is! Volgende week voorstel over euthanasie Mooi herfstweer 228e jaargang no. 234 Zaterdag 12 oktober 1985 11 ROME, CAIRO, TEL AVIV - De vier Palestijnse kapers van het passagiersschip 'Achille Lauro' zijn in handen van de Italiaanse justitie. De Italiaanse regering is niet van plan de kapers, die van moord op een Amerikaanse passagier beschuldigd, aan Amerika uit te leveren. Ze zullen voor een Italiaanse rechtbank terecht moeten staan, verklaarde minister van buitenlandse zaken Giulio Andreotti vrijdag. Miele Boycot Brief Oranje Sport: 7 Actie tegen terroristen Vrijmarkt" voor het bedrijfsleven. Informatie over deelname 01803-14662 Af en toe wat bewolking, maar over wegend zónnig, zwakke wind uit noor delijke richtingen, middagtempera- tuur omstreeks 15 graden. ANJELIERSTRAAT 5 7 Telefoon 01100 16810 msmsmmm SlOONELLA - Het Egyptische vliegtuig met de kapers van de Achille Lauro op de NAVO-basis Sigonella op Sicilië. Italië berecht kapers maar levert niet uit IVan onze correspondenten) Premier Craxi heeft vrijdagochtend aan de Amerikaanse ambassadeur in Rome, Maxwell Rabb, meegedeeld dat de misdaden van de kapers op een Italiaans schip in internationale wate ren zijn gepleegd, en dus volgens internationaal recht op Italiaans grondgebied. Dit geeft Italië de juridi sche bevoegdheid om de daders te berechten. Op een Amerikaans ver zoek tot uitlevering zal dan ook afwij zend worden geantwoord, ook al om dat het voor Italië grondwettelijk ver boden is verdachten van zware misda den uit te leveren aan landen waar nog de doodstraf bestaat. Na de onderschepping van het Egyp tische vliegtuig met de kapers door Amerikaanse marine-vliegtuigen don derdagnacht weigerde de Italiaanse commandant van de NAVO-basis op Sicilië de overbrenging van de kapers naar een al gereed staand Amerikaan- WASHINGTON (AFP/DPA) - De Ame rikaanse president Reagan heeft vrij dag gezegd dat zijn arts donderdag opnieuw kankercellen heeft verwij derd van een stuk huid aan zijn neus. De arts vond donderdag bij een routi ne-onderzoek opnieuw kankercellen aan Reagans neus en verwijderde ze. „Mijn neus is schoon", verklaarde de president vrijdag en hij wees naar het met een pleister getooide reukorgaan. Begin augustus was al een zelfde kleine ingreep uitgevoerd bij Reagan. Advertentie Zuidvlietstraat 75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingstijden toonzaal werkdagen van 09.00 - 12 00 u 13.00- 17.00 u donderdagavond van 19.00-21 00 u zaterdags van 09.30- 12 30 u Miele Keukens se vliegtuig, dat hen naaf Washington moest brengen. Hij nam ze zelf in bewaring en gaf hen later over aan de Italiaanse politie op het vliegveld. Craxi bevestigde, dat het Egyptische vliegtuig ook de Palestijnse onder handelaars vervoerde, die de kapers tot overgave hadden bewogen en van AMSTERDAM (ANP) - Bij het Am sterdams gemeentelijk vervoerbe drijf GVB is vrijdagavond een spontane actie uitgebroken. Vanaf negen uur reden er geen trams meer in de hoofdstad. Alle trams waren naar de remise in de Lek straat gegaan. Dit deelde een woordvoerder van de Amsterdamse politie mee. De bussen bleven volgens hem wel normaal rijden. Een woordvoerder van het vervoerbedrijf kon vrijdag avond nog geen mededelingen doen. Achtergrond van de actie is vol gens de woordvoerder de strakkere diensten die de directie wil invoe ren. Hierover wordt al enige maan den overleg gevoerd, zonder dat de partijen overeenstemming hebben bereikt. de Egyptische regering een vrijgelei de voor hen hadden weten te bedin gen. Een van hen zou Muhammad Abu Abbas zijn, de leider van het Arafat-getrouwe Palestijnse Bevrij dingsfront (PLF), de ander een van Arafats naaste medewerkers, Hani el Hassan. Zij vertrokken met de Boeing vrijdag avond naar het vliegveld Ciampino bij Rome, vanwaar zij naar Egypte zou den gaan. De Amerikaanse actie heeft uiteenlo pende reacties opgeroepen. Egypte heeft woedend op de Amerikaanse actie gereageerd. De Egyptische rege ring had de kapers een vrijgeleide beloofd in ruil voor het ongedeerd vrijgeven van het schip plus passa giers en bemanning. Koning Hassan II van Marokko heeft een bezoek aan de VS in verband met de 'bijzondere internationale omstandigheden' afge zegd. In de VS en Israël werd het nieuws met een juichstemming ont vangen. In een eerste verklaring zei een woordvoerder van de regering dat Jeruzalem een „volwaardige partner heeft gevonden in de strijd tegen het internationale terrorisme". Washington meent dat het 'incident' (Slot zie pagina 3 kolom 5) De gemeente Rotterdam zal niet op eigen houtje een olieboycot voeren tegefi Zuid-Afrika. PAGINA 2 Premier Lubbers is bereid de brie] van Gorbatsjov te publiceren als Moskou er mee akkoord gaat. PAGINA 3 Rob de Wit zal niet in de basis staan tegen de Belgen en de aan val zal worden gevormd door Wim Kieft en Marco van Basten, aldus Beenhakker. PAGINA 7 w Hup Holland: de zoveelste uit gave van de strijd tussen Duivels en Leeuwen Letters Letteren: nieuw werk van Adriaan van der Veen, gedichten en de familie Mann Spanje zet een heel mooie stap in de EG: Spaans ver toon in België Piet Romer en Heijermans Radio- en tv-pro- gramma's voor het weekeinde PAGINA 17, 18, 19, 21 en 23 x Rob de Wit Hoe ver reikt het wonder van de economische oplevingDe Mo biele Eenheid oefent naar Borsse- le II en Woensdrecht toe Waf betekenen verkiezingen in Polen? Het grote 'Jachtseizoen gaat weer open Kerk vandaag PAGINA 25, 27, 29, 31 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën: 5 Provincie: 9, 11, 12, 13 en 15 DEN HAAG (GPD) - Premier Lubbers houdt er rekening mee dat het nieu we stelsel van sociale voorzieningen ingaat na 1 mei volgend jaar. Wel is het 'politiek hygiënisch' om de kabi netsvoorstellen over de hoogte en de lengte van de uitkeringen voor de komende verkiezingen in mei af te ronden en naar de Tweede Kamer te sturen. De minister-president gaf vrijdag aan dat er in de oorspronkelijke kabinets plannen (waarin uitgegaan wordt van een in werking treden op 1 mei) nog wijzigingen aangebracht kunnen wor den. Zo zou het kabinet kunnen afstappen van de halfj aarlij kse stappen waar mee de hoogte van de uitkeringen daalt. Bovendien is niet zeker of het kabinet vasthoudt aan de 3,5 miljard die de stelselherziening uiteindelijk zou moeten opleveren voor de schat kist. Lubbers acht het mogelijk dat de bezuinigingen lager uitvallen. „Maar het mag in elk geval geen extra geld gaan kosten", zo zei de premier. Terwille van de snelheid overweegt het kabinet het advies van de Sociale Verzekeringsraad niet af te wachten. Verwacht wordt dat het kabinet over de herzieningsvoorstellen maandag spijkers met koppen slaat, om woens dag tijdens de debatten over de Mil joenennota de plannen te presente ren. Lubbers wil de verlaging van enkele uitkeringen van 75 procent naar 70 procent van het laatste loon handha ven. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft nog geen beslissing kunnen nemen over de euthanasie. Premier Lubbers deelde vrijdag na afloop van zijn wekelijkse persconferentie mee, dat tijdens de debatten over de be groting volgende week, het kabinet met een voorstel zal komen. Hoe dat eruit zal zien, kon hij nog niet zeggen. ATHENE (DPA/RTR) - De Griekse regering heeft vrijdagavond de drachme met onmiddellijke ingang met Vijftien procent in waarde verminderd. De devaluatie is onderdeel van een reeks maatregelen ter stabilisering van de economie, zo is bekendgemaakt na afloop van een bijeenkomst van het economische kernkabinet van de Griekse regering. Een Amerikaanse dollar is nu 155,95 drachme waard tegen voorheen 132,56 drachme. (Advertentie) Vredes-Nobelprijs voor artsen tegen kern wapens MODE VOOR MANNEN Korte Kerkstr. 9, Goes, 01100-31112 (Advertentie) Vandaag kunt u op veel punten in ons land (op markten, bij winkelcentra) uw kaart tegen de plaatsing van kruisraketten nog afgeven. Vergeet vooral niet naast uw naam en plaats ook uw hand tekening te plaatsen, anders telt uw kaart niet mee. Kaart kwijt? U kunt vandaag 'n nieuwe krijgen bij de inleverpunten.Of U kunt bellen: 020 - 238672, wij sturen u alsnog een kaart toe. Stichting Volkspetitionnement, KKN Amsterdam. Postgiro 77555 OSLO (RTR/AFP/UPI) - De Nobelprijs voor de Vrede 1985 is toegekend aan de Internationale Artsenorganisatie ter voorkoming van kernoorlog (IPPNW), zo heeft het Noorse Nobel- comité vrijdag in Oslo bekendge maakt. De politiek onafhankelijke organisa tie krijg de prijs voor haar „belangrij ke dienstbaarheid aan de mensheid door het verspreiden van gezagheb bende informatie en door het creëren van bewustzijn over de catastrofale gevolgen van atoomoorlogsvoering", aldus het Nobelcomité. De twee oprichters van de organisa tie, die beiden voorzitter zijn, de Ame rikaanse professor Bernard Lown en zijn Sowjetcollega Jevgeni Chazov, zullen worden uitgenodigd de prijs, 675.00 gulden, namens de IPPNW op 10 december in Oslo in ontvangst te nemen. Door het verstrekken van zeer goed gedocumenteerde informatie, medi sche onderzoeken en internationale conferenties zijn beide oprichters er in (Advertentie) DINSDAG WOENSDAG OKTOBER 14.00-22.00 OKTOBER 14.00-22.00 geslaagd de aandacht van de gehele wereld en zelfs van presidenten, par tijleiders en het hoofd van de katho lieke kerk op zich te richten. De anti-nucleaire in Boston zetelende organisatie telt thans 145.000 leden in 41 landen, maar hun indirecte aan hang is groter. De Nederlandse afde ling, de Vereniging van Medisch Pole mologen, heeft thans 1850 leden. Beide wetenschappers waren - toen zij van de toekenning van de prijs hoorden - in Genève aanwezig voor de viering van het vijfjarig bestaan van de IPPNW. In een eerste reactie zei de 56-jarige Chazov: „De prijs is niet voor Lown en mijzelf, maar voor de duizenden mensen die zich inzet ten tegen de kernwapenwedloop". Lown (64) zei „opgetogen en overge- lukking" te zijn. „De grootste prijs voor ons en de hele mensheid zou echter zijn als iedereen zou stoppen met de nucleaire proefnemingen". De IPPNW baseert zijn anti-nucleaire campagne op een manifest genaamd „een medisch recept van internatio nale artsen voor de voorkoming van nucleaire oorlog". De kernwapenwed loop wordt „een ziekte" genoemd. Op artsen rust echter niet alleen de ver antwoordelijkheid een diagnose te stellen, ook zal een geneeswijze moe ten worden geboden. De IPPNW dringt aan op onderhande lingen tussen de supermachten die moeten leiden tot een stopzetting van de nucleaire proefnemingen, hetgeen gevolgd dient te worden door vermin dering en afschaffing van de kernarse nalen. Op de foto feliciteren de oprichters van de organisatie artsen tegen kernwapens dr. Bemhard Lown (links) en dr. Jevgeni Chazov elkaar met de Nobelprijs voor de Vrede tijdens een persconferentie in Genève. Terrorisme wordt gere kend tot één van de grootste kwaden van deze tijd. Met name democra tisch geregeerde landen blij ken uiterst kwetsbaar voor acties van terreurgroepen, juist omdat deze lan den door het open karakter van hun samenleving geen antwoord hebben op deze vorm van geweld. Regeringen die over het algemeen op een groot aantal terreinen toch onbeperkte macht uitoefenen, staan nagenoeg machteloos tegenover terreurgroe pen. Héél wat landen hebben de afge lopen jaren tot hun schade en schan de moeten ervaren dat terrorisme geen grenzen kent. Hoe groter de macht van een land is, hoe bedreigen der het brutale optreden van terreur groepen wordt gevoeld. Een land als de VS dat zich graag als het machtig ste land ter wereld presenteert, voelt zich diep gefrustreerd door de ongrijp bare acties van terroristen. Zij be staan het om met eenvoudige militai re middelen een gevestigde atoom macht in de houdgreep te nemen. Terrorisme wordt niet voor niets be schouwd als een vorm van oorlogvoe ren. Sinds enkele jaren is het alge meen aanvaarde principe dat terroris me met alle middelen van een oorlog moet worden bestreden. In de nacht van donderdag op vrijdag hebben de VS dat principe tot op de letter toege past, toen Palestijnse terroristen een koekje van eigen deeg kregen te slik ken. Op het moment dat de kapers van de Achille Lauro zich veilig op weg naar Tunis waanden, greep de militaire machinerie van de Amerika nen in: het Egyptische vliegtuig met aan boord de kapers van de Achille Lauro werd door Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen gedwongen op een Navoluchtmachtbasis op Sicilië te landen. Bij de Amerikanen heeft deze snelle en doeltreffende actie van de luchtmachtmilitairen tot een soort euforie geleid. Eindelijk is een daad gesteld. De machtige VS hebben te ruggeslagen. Zij hebben iedere terro rist in de wereld duidelijk gemaakt, dat geen kruid is gewassen tegen de gebundelde militaire macht van de Verenigde Staten. Wie één of meer burgers van de VS op gewelddadige wijze tegemoet treedt, dient er reke ning mee te houden niet ongestraft te zullen wegkomen. In het geval van de scheepskaping ziet het er naar uit, dat de VS hun woorden gestand kunnen doen. Vandaar de stemming in de VS van 'we zullen ze eens een lesje leren.' Daarbij wordt aan de werkelijkheid van tien keer zoveel mislukkingen gemakshalve maar voorbijgegaan. Uit de reacties van gisteren blijkt een diepe frustratie van de Amerikanen; zij kunnen zich moeilijk losmaken van eerdere traumatische ervaringen rond kapingen en gijzelingen. Nu bij wijze van uitzondering de kapers snel kon den worden gepakt ontladen de emo ties zich. Daar is niets op tegen en in bepaalde opzichten zal zo'n reactie bevrijdend werken, maar dat bete kent niet dat er voor de toekomst veel zal veranderen. De Amerikaanse rege ring doet er goed aan het enthousias me over het behaalde resultaat niet aan te moedigen. Morgen staat weer een andere groep op, die het land van het ene moment op het andere in rouw kan dompelen, zonder dat de overheid in staat is doeltreffend op te treden. Het kenmerk van terrorisme is nu eenmaal dat het zijn slachtoffers willekeurig kiest en dat het toeslaat op plaatsen waar dat het minst wordt verwacht. In het geval van de Achille Lauro heeft het er alle schijn van dat Egypte een dubbele rol heeft ge speeld. In eerste instantie heeft het land zich meer dan honderd procent ingezet om de kaping tot een goed eind te brengen. De Egyptische presi dent Mubarak is daar, gezien de om standigheden, op een buitengewone wijze in geslaagd. Daar mag geen misverstand over bestaan. Dat toch één dode is gevallen bij de kaping in dit geval ging het om een invalide Amerikaanse man van Joodse af komst - is betreurenswaardig, maar werpt zeker geen blaam op de als bemiddelaar optredende Egyptena- ren. Dat Mubarak zich daarna in duizend bochten meende te moeten wringen om vriend en vijand tevreden te stellen, kan hem wél worden aange rekend. Als een moderne Pilatus, die zijn handen in onschuld wilde wassen, stond hij donderdagavond glashard te liegen voor het forum van de gehele wereld. Dat hij de Palestijnse terroris ten vervolgens min of meer uitleverde door direct of indirect de Amerikaan se autoriteiten op de hoogte te bren gen van de volgende stap van de kapers - hun vliegreis over de Middel landse Zee - is hem in Arabische kringen niet in dank afgenomen. Dit soort crises bewijst nog eens hoezeer het internationale terrorisme de poli tiek beïnvloedt. Mubarak zou anders zijn opgetreden als hij louter vrienden had in het Arabische kamp. De stel ling van Israël dat eisen van terroris ten niet kunnen worden ingewilligd ongeacht de consequenties, is - hoe weinig menselijk op het eerste gezicht - nog altijd het beste uitgangspunt. Terroristische gewelddaden als gijze lingen en kapingen zijn anno 1985 politieke feiten. Zij dienen als zodanig te worden herkend. De overheden zullen moeten leren op dergelijke uit zonderlijke crisissituaties gepast te reageren. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1