het succes van Pandora VOORRONDE GROTE PRIJS IN PIEK TE VLISSINGEN Grensoverleggend evenement met 40 bands in de Doelen 7acetten 'Te laat' DE LA A TSTE WED VL UCHTEN Laatste wedvluchten adrie van riel Duivenlossing in Middelburg DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 WILLEM VENEMA (Door John Oomkes) [„Er zijn nogal wat mensen die vinden dat Pandora's Music Box geen popmuziek presenteert. Het is namelijk over het algemeen geen muziek die in de hitparades staat en komt het niet overeen met wat er in de Hema als behangmuziek wordt gedraaid of wat er in de disco's [wordt gedraaid. Ik denk dat het hét jaarlijkse feest is waar de underground zich manifesteert. tVaar de underground de podia krijgt waar ze normaal niet aan toe komt". [Willem Venema, een dertiger die niet een enkele, oudere vertegenwoordi- virtuoos is, en dat zijn muziek daarom ger van oprechte muziek. Jeffrey Lee Pierce, een van de vele artiesten op Pandora's Music Box. de schaar in zijn lange haar durft te Jzetten („Nog even en het is weer lactueel"), is de succesvolle organisa- Itor achter Pandora's Music Box, een I tweedaagse muziekfestival in vier za- llen van De Doelen in Rotterdam. Isamen met de gelijknamige stichting, Iwaarin zijn impresariaat en dat van ■Mojo Concerts zonder winstbejag sa- Imenwerken, is hij er ingeslaagd om iNederland in drie jaar tijd een grens verleggend festival te geven. [De belangstelling voor wat als de lavant-garde in de popmuziek door- Igaat is zeer groot, maar afgaande op Ide belangstelling voor Pandora heel Iwat breder dan Venema drie jaar Igeleden zelf aannam. Anderhalve dag Ina de start van de voorverkoop waren |alle entreebewijzen dit jaar weg. IVenema heeft dit jaar een program- Ima samengesteld dat uit drie facet- Iten bestaat: 'Engelse avant-garde, 1 Amerikaanse en Australische gitaar- Irock die op de jaren zestig geènt is en Bij het samenstellen van zijn pro gramma heeft Venema, die de groot ste concertagent is in het Nederlandse clubcircuit, nauwelijks te klagen ge had over gebrek aan belangstelling van binnen- en buitenlandse bands. Meer dan 300 namen circuleerden in het voorjaar. Er wordt gevochten voor een plaatsje op zijn festival. Kriteria heeft Venema niet, wel een instinkt. „Ik beheers geen enkel in strument, dus voor mij gaat het heel intuitief en emotioneel. Ik denk dat; dat een heel goed uitgangspunt is. Het doet je iets of het doet je niets. Dan hoef je niet te zeuren of die man goed is, of de man is zo bizar dat hel daarom in orde zou zijn... die kriterie heb ik niet. Die kan ik niet onder scheiden". Hij reageert redelijk opgewonden over de stelling dat Pandora als festival te laat komt. Vijf jaar gele den was er vooral in Engeland een veel groter aanbod van grensverleg gende muziek dan nu het geval is. Venema: „Oh, jawel. Maar toen kreeg Vanavond in 't Beest te Goes de eerste twee optredens in het ka der van het Mini-Pandora Festi val. Alex Chilton heeft de voor keur gegeven aan optredens in Parijs en Brussel boven een con cert in Goes. De uit de garage- groep Claw Boys Claw voortge komen Amsterdamse formatie L'Attentat' vervangt hem. Hier na een optreden van voormalige Gun Club-leden die hun krach ten in Fur Bible gebundeld heb ben. Aanvang 22.00 uur. In de Vlissingse Piek vrijdag de voorronde van de Grote Prijs van Nederland (vanaf 21.00 uur). Op de tweede dag van Mini- Pandora in Goes zaterdag een optreden van Rose of Avalanche (22.00 uur), een groep uit Leeds die onlangs op een mini-lp debu teerde met een mengeling van Lou Reed-achtige muziek en he dendaagse klanken. Tweede groep die avond is het Jeffrey Lee Pierce Quartet. De voorma lige Gun Club-voorman heeft in leden van Clock DVA nieuwe begeleiders gevonden en zijn vriendin Hiroma Otani is op gi taar te horen. Exotische klanken zaterdag in de mts te Vlissingen als daar de van het nummer 'Wasmasjien' bekende formatie Trafasi op treedt (22.00uur). De vijfman sterke groep biedt zeer dansbare muziek die onder meer uit salsa, soca reggae en funk bestaat. In jeugdsositeit Big S te Burgh- Haamstede komt zaterdag de Nederlandse hard rockgroep Helloïse. De uit Highway Chile voortgekomen formatie opereert vanuit de Randstad en heeft recentelijk de lp 'Cosmogony' uitgebracht. Meerstemmige zang en meerstemmige gitaren zijn het handelsmerk van deze op de bühne zeer hecht opere rende rockers. Taxfree Jam opent zondag een drie-wekelijkse serie concerten in café De Pompe te Goes. De Westbrabantse groep brengt krachtige rock. Het optreden be gint om 16.00 uur. Jongeren uit Hulst en omgeving kunnen zich zaterdag 12 oktober verder bekwamen in bespelen van een muziekinstrument tij dens een workshop popmuziek. Aan deze manifestatie wordt me dewerking verleend door Harry Hart, gitarist van de Margriet Eshuis Band. De organisatie die gehouden wordt in het kader van het Inter nationaal Jongerenjaar, is in handen-van het Jeugd- en Jonge renwerk en het Open Jongeren centrum Kontrast in Hulst. De muzikale werkdag wordt afge sloten met een optreden van een band. Het evenement wordt ge houden in activiteitencentrum 't Houtenkwartier in Hulst en be gint om 16.00 uur. Op vrijdag 11 en zaterdag 12 oktober heeft in vier zalen van De Doelen in Rotterdam de derde editie van Pandora's Music Box plaats. In enkele jaren tijd is dit festival uitgegroeid van een marginaal gebeuren tot een grensverleggend evenement dat tot ver buiten onze grenzen de belangstelling weet te trekken. Dit jaar komen veertig bands uit binnen- en buitenland naar Rotterdam. In anderhalve dag tijd was Pandora dit jaar uitverkocht. Het zo volledig mogelijke programma luidt op vrijdag 11 oktober (tussen 21 uur en 4 uur 's morgens): Einstu'rzende Neubauten, Tex The Horseheads, Defunkt, Green on Red, Jeffrey Lee Pierce, Crime and City Solution, The Screaming Blue Messiahs, The Shockheaded Peters, Jesus and Mary Chain, Paleis van Boem, The Legendary Pink Dots, The Woodentops, The 77's, The Triffids, The Rose of Avalanche en The Plastic Dolls. Afgelast: John Martyn. Op zaterdag 12 oktober (tussen 21 en 4 uur): Nico Band, Anne Clark Band, Echo The Bunnymen, Nick cave The Bad Seeds, L'Attentat in samenwerking met The Fatal Flowers, The Long Ryders, The Cult, The Butthole Surfers, Sonic Youth, Hula, The Fur Bible, Alex Chilton Band, Chris Isaak, The Rain Parade, Mona Mur en The Very Things. je het niet voor elkaar. Het is finan cieel een te ingewikkelde, een te ge compliceerde zaak dat je zou kunnen zeggen dat je dit festival vijf jaar geleden al had kunnen realiseren. Ik denk dat de muziek die we laten horen toen als te 'creepy' en te mini maal zou zijn bestempeld. Als je al je posten op de uitgavenkant optelt, kom je op een begroting van ongeveer 4 ton. Dus reken maar uit. Je tekort, 2,5 ton, moet bij elkaar worden gebedeld. Dat komt dit jaar voor het grootste gedeelte van WVC. Ze subsi diëren in totaal voor 125.000 gulden en voor twee disciplines: zowel de arties ten als de aankleding van het festival. Het andere bedrag komt van De Doe len, de provincie. Voor een bedrag van 40 mille loopt dan nog een aanvraag bij het Prins Bernhard Fonds". Ook de kritiek op de verschijnselen op multi-mediagebied die tijdens Pando ra te zien zijn wijst Venema van de hand: „De mensen zijn op dit moment ont zettend op zoek naar kwalitatief amu sement. Misschien is het wel triest dat Pandora voldoet aan die kwalificatie. Maar dat is niet mijn schuld. Ik hoop alleen dat het amusement is dat van een bepaald idee getuigt. Op zo'n festival wordt je niet echt rust gegund. Maar dat heeft ook met de muziek te maken die je presenteert. De muziek van nu roept bepaald niet het beeld op dat je eens even rustig achterover kunt gaan zitten. Dat is überhaupt niet vaak bij popmuziek het geval". De dag na Pandora verhuist een groot aantal artiesten van Rotterdam naar het Belgische Deinse waar het derde Futurama Festival wordt gehouden. In de Brielpoort treden vanaf 14.00 uur aan: Sonic Youth, Executive Slacks, The Jeffrey Pierce Quartet, The Triffids, The Rain Parade, The Nomads, The Jesus and Mary Chain, The Cult, Green on red en Chris Isaak. VLISSINGEN Negen amateurgroe- pen strijden morgen, vrijdag, in Vlis singen om een plaats in de halve finale van de Grote Prijs van Neder land, een landelijk popconcours. In De Piek treden vanaf 21.00 uur aan: Blubber de Bie (Wilhelminadorp), Ex-Q's (Vlissingen), Snowheart (Vlis singen), Fake 5 (Papendrecht), Nussa Ina (Rhoon), The Sprouts (Zundert), For one and only's (Breda), Streetle- vel (Breda) en Tranquilizer (Breda). Elke groep heeft vijftien minuten en drie nummers ten gehore te brengen. Ex-Q's De winnaar van de finale op 14 december in Amsterdam krijgt 5.000 gulden en zal optreden in het tv-programma Countdown. Naast Veronica zal ook de Vara (met het blad Oor en het organisatiebureau Lochem 7000 initiatiefnemer) op radio en tv aandacht besteden aan De Gro te Prijs. Organisator en presentator Fer Abra hams constateert met tevredenheid een toename van de kwaliteit en het aantal aanmeldingen (600 tegen ruim 400 in '84). „Er zijn natuurlijk geen 157 potentiële winnaars", stelt hij, terwijl hij aangeeft dat de selectie voor de negentien voorrondes steeds strenger wordt". De kwaliteit van de tot dusver gehouden voorrondes is echter ook veel hoger dan vorig jaar. Veel bands hebben toen nog de kat uit de boom gekeken. Dat groepen als Gaga, Bad Bob, The original Talkatives en Hel loïse publiciteit en optredens aan hun deelname hebben overgehouden toont volgens Abrahams aan dat de opzet werkt: relatief onbekende maar interessante groepen onder de aan dacht van een breed publiek brengen. Hij erkent dat de belangstelling in Zeeland vorig jaar wat teleurstellend was. „Ja, de opkomst bleef onder de maat, maar het was wel gezellig". Na de problemen vorig jaar bij het vinden van een geschikte lokatie er moest worden uitgeweken van de mts naar hotel Britannia is nu voor De Piek gekozen, mede omdat de subsidiever leners, (onder meer landelijke en plaatselijke overheden) samenwer king met dergelijke jongerencentra voorschrijven. „Het gaat volstrekt niet in de trant van 'in Zeeland gebeurt niets', stelt Abrahams met nadruk als hem voor gelegd werd dat geen van de groepen uit de Vlissingse voorronde vorig jaar verder aan de bak kwam. Een halve of hele finale is ook niet het belangrijk ste, vindt hij. „Alle groepen hebben baat bij een presentatie met goede apparatuur (Ampco) voor een breed publiek". In het Vara-radioprogramma Pop krant wordt op 19 november bekend gemaakt welke groepen in de halve finales (waarschijnlijk in Nijmegen en Den Haag) uitkomen. Prijsuitreiking van vlucht Reimerswaal Ruim 200 mensen waren zaterdag in de zaal Thalia in Hansweert aanwezig om de prijsuitreiking georganiseerd door de P.V. De Blauwe Doffer Hansweert van de eenheidsvlucht Reimerswaal bij te wonen. Het bleek een goede gedachte om de genoemde festiviteiten bij toerbeurt door postduivenverenigingen in Reimerswaal te doen houden. Namens de commissie deelde P. Ridderhof Yerseke mee dat men blijft trachten om de duiven op hetzelfde tijdstop te lossen. Orleans jonge duiven is een nationale vlucht. Geeft men deze zaterdags de vrijheid is men van gelijktijdige lossing verzekerd. Te laat heeft de commissie onderkend dat dit op Chateauroux ongewild anders kan liggen. Ieder heeft voor de lossing met een kwartier tijdsver schil begrip kunnen opbrengen. En de prijzen zijn gelijk over zaterdag en zondagliefhebbers verdeeld. Dat de formule reeds van 1977 gevolgd een succes blijft, blijkt jaarlijks uit de deelname. Het is ook best te begrijpen. Ieder mag vier duiven gratis inzetten. De uitslag krijgt men kosteloos. En ziet men kans één van de eerste vier duiven tijdig te klokken, wordt men in het bezit gesteld van een fraaie gratis prijs. Deze worden jaarlijks door de Reimenswaalse middenstand be schikbaar gesteld (dit jaar 80 stuks). Ook het gemeentebestuur ziet het belang van goed onderling sport- contact van de onderhorige dorpen duidelijk in. Hetgeen blijkt uit de trofeeën die men schenkt. De prijs uitreiking hiervan is donderdag 17 oktober in het gemeentehuis in Kruiningen. Tijdens de Hulsterse kermis het geen in deze regio het eind van het seizoen betekent waren er voor de wedvlucht uit Quievrain nog 212 duiven in concours. Met 1590 meter wint de comb. Adriaansen en Zn. voor Aug. v. Helsland en Ed. vande Walle. Kloosterzande sloot het seizoen ook definitief af 86 duiven. 1 Th. Voet; 2 A. Beaurain; 3 L. de Waal en Zn. In de kanaalzone was er nog be hoorlijke belangstelling voor de vlucht Groot-Terneuzen. Het 'wes ten' nam revanche voor Cambrai. Winnaar M. Brevet, Biervliet, 1642 m; 2, 4 en 5 E. en L. Breepoel, Philippine; 3 A. de Boevere, Bier vliet. G. van Hout, Terneuzen, scoorde 5 op 5 met 7, 17, 22, 53, 55. De Schoolmeester uit Terneuzen sloot een grandioos seizoen af met 15 v/d 16 duiven in de prijzen: 6, 9, 10, 15, 22, 26, 29 enz. Maar ook de Philippinse kampioenen E. en L. Breepoel met 25 mee twaalf prijzen waaronder 5 vroege mogen vermeld worden. Aan dit slotconcours na men 321 duiven deel. Marathon III. Over de beide Orleansvluchten als mede Chateauroux en Bourges voor jonge duiven werden de door de P.V. Eendracht in Terneuzen geor ganiseerde marathon III de volgen de prijswinnaars bekend. 1 Lex Thijs, St.-Jansteen, coëff. 12.932; 2 J. Antheunis, St.-Jansteen, 14.244; 3 L. v. Landegem, Hulst, 14.708; 4 Visser-Len- sen, Axel, 21.8690 5 Ch. de Beule/Zn., St.-Jansteen, 24.617; 6 J. Nolet, Axel, 25.286; 7 J. Wabeke, Hoofdplaat, 25.325; 8 A. Mattens, St.-Jansteen, 28.593; 9 M. de Lijzer, Cadzand. 34.178; 10 B. Neve, Bres- kens, 35.844; 11 H. v. d. Branden, St.- Jansteen, 41.582; 12 A. Comelis/Zn., Bres- kens, 43.992; 13 D. v. Kerkhoven, Retran- chement, 46.328; 14 J. v. Avermate, Sluis kil, 48.303; 15 F. Glerum, Kruiningen, 52.882. Alle winnaars behaalden 4 prij zen. Inmiddels zijn ook de drie generale kampioenen bekend over drie marathons: 1 Gust. Dusarduyn, Groede 12 prijzen coëff. 94.067; 2 A. Comelis/Zn., Breskens, 11 prijzen, 117.581; 3 Char, de Poorter, Sou burg, 11 prijzen, 135.899. Op 26 oktober a.s. zal de feestelijke prijsuitreiking in Terneuzen plaats vinden. Degene die menen reclames te hebben kunnen deze tot en met zondag 20 oktober indienen bij de commissie. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de winkeliersvereni ging zal loco-burgemeester Berg- shoef, Middelburg, zaterdagmor gen om 11.00 uur op de Burgprome nade het startsein geven voor een duivenlossing. Tevens wil men op deze wijze aandacht schenken aan het feit dat de Burgpromenade reeds 15 jaar in deze vorm bestaat. De lossing wordt verzorgd door de leden van de P.V. Zeelandia. Mid delburg. De hiervoor beschikbaar gestelde bekers op de vlucht uit Bourges zullen ter plaatse worden uitgereikt aan de winnaars G. Back en W. Kwist. 12 oktober: Kloosterzande - 65-jarig bestaan PV De Herleving] Receptie van 15 tot 16.30 uur in café De Reizende man. 17 oktober: Kruiningen - Prijsuit reiking trofeën Reimelswaalcon- cours in gemeentehuis door burge meester in gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. 19 oktober: Middelburg - 60-jarig bestaan PV De Telegraaf Middel burg. Receptie in het Zuiderbaken van 17 tot 19 uur. Hoogerheide - Prijsuitreiking fond club Zeebra in café De Zon, vanaf 13.30 uur. Tijdens deze middag wor den drie duivenfilms vertoond over het seizoen 1985. 26 oktober: Middelburg - 70-jarig bestaan PV Zeelandia Middelburg. Receptie in De IJsbaan van 15 tot 17.30 uur. Terneuzen - Uitreiking van de Zeeuwse marathons in Terneuzen. 25 oktober: Vlissingen - Prijsuitrei king vlucht Zaterdag-Zondag Wal cheren - Orleans. PV De Schelde- vliegers, aanvang 19.30 uur. Wat David Byrne ook aanpakt, hij doet het met een zorg, die vrijwel altijd resulteert in kwaliteit. Dat geldt voor zijn elpees met de Talking Heads, voor zijn recente film 'Stop Making Sense', maar niet minder voor zijn solo-elpees. De laatst verschenen schijf 'The Knee Plays' getuigt daarvan. Byrne slaat daarop een muzikale weg in, die hem tot dusver vreemd was: die van de zogenaamde New Orelans Brass Music. De elpee bevat de muziek, de Byrne schreef voor een toneelstuk, een aaneenschakeling van korte scenes. De Talking Headsvoorman zelf spreekt alleen zijn teksten in. Voor het overige zijn slechts de blazers en een ritme-sectie te horen. 'The Knee Plays' toont Byrne's veelzijdigheid. Kenden we hem tot nu toe van de funky popmuziek van de Talking Heads en van solower- ken in het experimentele vlak - zoals met Brian Eno - op deze plaat maakt hij duidelijk zich ook in de traditionele jazz thuis te voelen. Alledaagse gebeurtenissen, gegoten in een verpakking, die het oor streelt. David Byrne blijft verbazen. R.G. David Byrne - The Knee Plays (EMI) Al Di Meola kan zonder overdrij ven produktief worden ge noemd. Verscheen nog maar enkele maanden geleden het album 'Cielo e Terra' van hem, zijn nieuwste elpee 'Soaring Through A Dream', zag ook alweer onlangs het levens licht. Al heeft voor dit werk een aantal mensen verzameld en het geheel de naam 'Al Di Meola Pro ject' gegeven. 'Projecten' zijn ge liefd onder muzikanten in de jazz- rock en symphonische popsfeer. 'Soaring Through a Dream' ver schilt wezenlijk van de vorige lang- speler. De akoustische instrumen ten zijn in de kast gezet en een keur van synthesizers en elektrische gi taren eruit gehaald. Het is de oude Al Di Meola, die we op de nieuwe elpee horen, zij het iets dromeriger. Wat dat betreft is er met 'Cielo e Terra' een vergelijking te maken. Minder neurotisch klinken zijn laat ste elpees en meer melodieuzer. Het nummer 'Traces of a Tear' komt zelfs op beide platen voor, zij het in een totaal verschillende uitvoering. Ben je jazz-rock liefhebber haal dan je hart op met 'Soaring Through a Dream'. Wil je iets nieuws horen, laat de elpee dan gerust liggen. R.G. Al Di Meola Project - 'Soaring Through a Dream' (EMI) IT Toe gekker hoe beter' moeten Aide vier Red Hot Chilipeppers hebben gedacht toen ze de opna mestudio indoken. Hun lp klinkt er dan ook naar; de heren noemden haar 'Freaky Styley'. Een treffende benaming: de plaat staat bol van grappige teksten die 'rap-achtig' worden gezongen, en die bovendien verpakt worden in gepeperde funk- soul muziek. Het repertoire varieert van een me lodieuze liefdesverklaring en een 'ghost-dance' door een indianenop- perhoofd tot een sex-rap, een rijmpje over 'thirty drity birds' en een lied over een katholieke meis jesschool (...'this is what the sister said/give no love until you've wed/ live not life until you're dead...') De producer van de lp is George Clinton, alias Dr. Funkenstein en één van de trendsetters binnen de Amerikaanse funkscene. Hij heeft samen met de 'Peppers' op deze lp bewezen bij de top van de Ameri kaanse popwereld te horen. De he ren zelf, waren daar al lang van overtuigd. Zo zingen ze uitdagend in het laatste nummer van kant één: '...Never mind the Culture Club/that jive's just one big flub/ cause we're/the red hot chili pep pers...' A.V.E. The Red Hot Chili Peppers - 'Frea ky Styley' (EMI). Getuige ae vong verscnenen lp 'Difford Tilbrook' was de voormalige kern van Squeeze enige tijd de weg kwijt. Inmiddels hebben ze met Tube-presentator Jools Hol land de groep weer op poten gezet. De door Laurie Latham (o.a. Paul Young) geproduceerde come-back 'Cosi Fan Tutti Frutti' biedt vol doende goede Britse pop om deze heroprichting te rechtvaardigen. Difford en Tilbrook - ooit 'de nieu we Lennon en McCartney' genoemd - zoeken het echter jammer genoeg nog een beetje te veel in gekunstel de composities in plaats van krach tige melodietjes om hun song- schrijversreputatie te onderstrepen. De samenwerking van Difford en Holland in 'Heartbreaking world' is wel eenvoudiger, maar verder niet indrukwekkend. Toch zijn num mers als 'Last time forever' en 'No place like home' mede door de uitstekende zang van Glenn Til brook prima te verteren. H.J.K Squeeze - 'Cosi Fan Tutti Frutti' (A M) Veel vaandeldragers van de tradi tionele zwarte Amerikaanse muziek zijn er anno 1985 niet meer. Zanger/gitarist Robert Gray is ech ter één van de weinigen die blues, funk, soul, gospel en jazz-invloeden tot een eigentijds geheel weet te vormen. Zijn nieuwste lp 'False ac cusations' maakt duidelijk dat wat Cray doet bestemd is voor een véél groter publiek dan alleen de pure bluesliefhebbers. Toch slaagt hij er in authentiek te blijven klinken. Dat komt dan vooral door zijn 'pun tige' gitaarspel. Nummers als 'Porch light' zijn een vrijwel perfec te synthese van de eerder genoemde invloeden. Op 'False accusations' staat geen enkel zwak nummer, hetgeen de plaat alszodanig nog beter maakt dan de veelgeprezen voorganger 'Bad influence'. De bluesballad 'I'v slipped her mind' verdient een bijzondere vermelding. Het thema 'verloren liefde' - naast 'overspel', 'wroeging' en 'boete' - een terugkerend onderwerp bij Cray wordt op een manier uitgewerkt die het nummer tot een 'klassieker' in het genre maakt. Gray's soepele, doorleefde zang plaatst hem in de traditie van de 'grote' zwarte zan gers en maakt dat de simpele, maar o zo menselijke zaken die hij be zingt volkomen geloofwaardig over komen. Een zéér groot talent, Ro bert Gray. H. J. K Robert Gray 'False accusations' (Sound Products) Zeven Nederlandse popgroepen, die in de jaren zestig werden opge richt, treden zaterdagavond op in de Houtrusthallen in Den Haag. Vorig jaar november werd in Den Bosch het eerste concert met de titel 'Back to the Sixties' gegeven. De belangstelling was dusdanig dat de organisatoren brood zagen in een tweede avond en nacht. Daaraan werken mee Tee Set, Brainbox, Q'65, Rob Hoeke's Rhythm Blues Groep, Swinging Soul Machine, Sandy Coast en Cuby and the Bliz zards, met Herman Brood aan de piano. David Byrne

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9