het weer Rotterdam stelt stappen tegen Zuid-Afrika voor 'Kan ik lenen en ook doorlopend over geld beschikken? PZC/ binnen-buitenland KNO V: DOOR ONVOLDOENDE SCHOLING m Washington deels tevreden met voorstel Gorbatsjov VERBOD ONDERTITELING EUROPA TV Raad van State vernietigt huurbeschikking )EN HAAG (GPD) - Volgens minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) moet het rvan komen dat de arbeidsbureaus werknemers tegelijk met scholingsmogelijkheden ;unnen aanbieden. Hij zei dat als reactie op de resultaten uit een rapport van het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond (KNOV). In het midden- en kleinbedrijf blijkt een kwart an de vacatures moeilijk vervulbaar. Belangrijke oorzaak: gebrek aan voldoende scholing ij veel werklozen. Wootste werkgever Vandaag Vooruitzichten Laag water Hoog water Nautisch bericht STOPZETTEN DOOR VOER KOST 3300 BANEN Sancties Japan Zo'n Doorlopend Krediet bij de NMB is heel makkelijk. Je hebt altijd geld achter de hand. Wat het kost? Kijk maar. Bij een opgenomen Doorlopend Krediet van f 12.000,- betaalt u per maand f240,- terug. Leent u f20.000,-, dan kost dat f 400,- per maand. In deze bedragen is de effectieve rente van 0,95% per maand inbegrepen. Andere bedragen lenen kan natuurlijk ook. En misschien is een Persoonlijke Lening in uw geval wel verstandiger. Welke vorm u ook kiest het overlijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Idyp RANK Kom snel eens met ons praten. ij; V De NMB denkt met u mee. I CDA-vragen Legalisering )ONDERDAG 10 OKTOBER 1985 Honderdduizend vacatures zijn moeilijk vervulbaar anderhalf miljoen werknemers. Dit verbond had het NIPO laten uit- Daarom ondersteunde De Koning de zoeken of de klacht terecht is die aanbevelingen van het KNOV. ondernemers hoe langer hoe meer )e minister zei dat tot dusver de ennis van het werklozenbestand in- erdaad te gering is. Het ministerie omt deze maand met een notitie aarover. De Koning wil in november net de werkgevers en werknemers in le Stichting van de Arbeid onder neer praten over de verbetering van et scholingsgebeuren. „Investeren in ersoneel wordt de komende jaren og belangrijker", zei hij woensdag. 'eit is dat de voortgang van de econo- nische groei wordt belemmerd als we liet voldoende geschoolde mensen lebben om de vacatures te vervullen, Idus de minister. In het werklozenbe- tand zijn de lager- of nauwelijks eschoolden oververtegenwoordigd, laar zit een groot knelpunt. Dus moet ie bijscholing vooral op die groepen vorden gericht. Organisatievormen in le trant van leerlingenstelsels moeten laarvoor komen. !en derde van de ondernemingen in iet midden- en kleinbedrijf doet al lan scholing, een derde blijkt het te villen gaan doen. Het is duidelijk dat :r nog veel moet gebeuren in deze sector, die de bewindsman als „de [rootste werkgever van ons land" landuidde, vanwege zijn aantal van ZON EN MAAN fl oktober Zon laan op 0658 op 0242 uur cm uur 1 cm londerdag 10 oktober Vlissingen 4.25 125 17.15 171 lerneuzen 4.46 139 17.43 184 Jierikzee 5.35 119 18.10 144 lansweert 5.09 158 18.04 202 Vemeldinge 5.40 133 18.20 158 D.mond 4.59 106 17.36 129 Iruinisse 5.55 137 18.30 163 '1 oktober Vlissingen 05.34 137 18.20 188 ferneuzen 06.05 152 18.51 200 lierikzee 06.50 121 19.25 148 lansweert 06.28 171 19.17 219 ^'erneldinge 06.55 137 19.35 164 Tscheldemond 06.04 109 18.36 136 Iruinisse i— 07.10 141 19.45 168 uur cm uur cm fonderdag 10 oktober lissingen 10.45 143 23.22 174 'erneuzen 11.07 163 23.45 193 lierikzee 11.50 114 lansweert 11.39 177 Vemeldinge 12.05 130 mond 11.01 106 23.35 133 iruinisse 12.25 135 1 oktober lissingen 11.49 170 ■erneuzen 12.14 191 iierikzee 00.35 140 13.10 134 lansweert 00.26 209 12.51 203 Vemeldinge 00.45 159 13.25 153 Xscheldemond 12.04 128 Iruinisse 01.20 164 13.50 158 WASHINGTON/BRUSSEL (UPI/AFP/ DPA/RTR) - Het jongste wapenvoor- stel van Sowjet-leider Michail Gor batsjov geeft de Sowjet-Unie een re latief grotere voorsprong op de VS op het gebied van de strategische kern bewapening. Daardoor wordt het machtsevenwicht verstoord. Ander zijds vormt het plan een gunstige ontwikkeling aangezien het voorziet in een radicale vermindering de helft van dit type wapens. Dit heeft een hooggeplaatste Ameri kaanse regeringsfunctionaris dinsdag verklaard in een toelichting op het voorstel. Volgens de zegsman, die anoniem wilde blijven, heeft Washing ton zes hoofdbezwaren tegen het plan. Zo wordt het vermogen van de Sow jet-Unie om de eerste klap uit te delen „aanzienlijk vergroot", wordt het machtsevenwicht verstoord omdat Moskou een grote voorsprong be houdt op het gebied van lanceermid- delen, kernkoppen en lanceerbuizen, en zullen de VS op enkele vitale gebieden hun wapenvoorraad niet mogen uitbreiden in tegenstelling tot de Sowjet-Unie. Verder lijkt het erop, zo zei de zegs man, dat het voorstel past in het streven van Moskou om afbreuk, te doen aan de Amerikaanse strategie van afschrikking ten behoeve van de Europese NAVO-bondgenoten. Ver der is het Russische tegenvoorstel op sleutelonderdelen niet verifieerbaar. Tenslotte is Washington niet bereid in te gaan op de eis van Moskou dat de VS het Starwar-programma moeten stopzetten. Enerzijds is het voorstel bemoedigend maar anderzijds kunnen de Russische en Amerikaanse kernwapens niet zo maar tegen elkaar worden wegge- schrapt, aldus de functionaris. De buitengewone bijeenkomst van de NAVO-ministers van buitenlandse za ken over de top tussen Reagan en Gorbatsjov, waar België en Nederland om hadden verzocht, wordt gehouden op 15 oktober in Brussel, zo is woens dag bekend gemaakt. De Eerste Kamerleden Tiesinga en Bischoff van Heemskerck (beiden D'66) en De Gaay Fortman (PPR) hebben in schriftelijke vragen ge steld dat de senaat evenals de Twee de Kamer op korte termijn een debat met de regering moet hebben over de beheersaspecten rond de plaatsing van kruisraketten in ons land, zoals uiteen gezet in de brief van het kabinet van vorige week. uiten over het niet kunnen krijgen van geschikt personeel. Daartoe wer den 469 gesprekken gehouden bij on dernemingen met 5 tot 100 werkne mers in drie onderdelen van het mid den- en kleinbedrijf: metaal, detail handel en zakelijke dienstverlening. Gekeken werd naar administratieve, commerciële en technische vacatures. De ondernemingen ervoeren een kwart van het totale aantal vakatures als moeilijk vervulbaar (100.000 op de 400.000). Overwegend zocht men vaca tures op geschoold dan wel vakbe- kwaaam niveau. De meeste last van de probleemvacatures heeft men in het westen en in het zuiden. Men zoekt veel administratieve medewer kers, assistent-accountants, boekhou ders, verkopers, vertegenwoordigers, filiaalhouders, draaiers-frezers, con- structie(bank)werkers, lassers, mon teurs, tekenaars, drukkers. De moeilijk vervulbare vacatures, zo wel op administratief, commercieel als technisch gebied bleken gemid deld ongeveer drie maanden open te staan. Naar verhouding waren de technische vakatures het moeilijkst vervulbaar. KNOV-voorzitter Oosterhof sprak van een „arbeidsmarkt met twee ge zichten". Voor dit jaar wordt ver wacht dat het aantal mensen dat langer dan twee jaar werkloos is met 30.0000 toeneemt tot 250.000. Ooster- hoff bepleitte een branchegerichte aanpak van scholing. Hij noemde het leerlingstelsel een goed voorbeeld. De komende twee dagen blijft het neer nog wisselvallig. De oceaansto ring bij Schotland trekt het komende Hmaal naar Noorwegen en neemt tiaarbt? in betekenis toe. Een hoge- drukgebied dat boven Frankrijk aan gekomen is, houdt echter nog grote mveelheden regen op afstand. Wel mngt de bewolking die bij de storing Jioort tot onze omgeving door. Uit de tbewolking valt vanmiddag mogelijk luiaf regen of motregen. Een vrij ukrachtige zuidwestelijke wind voert Inmmiddag zachte lucht aan, waarin ide temperatuur naar ongeveer 16 wgraden oploopt IWind: zuidwestelijk 4-5, toenemend 5-6Bft; zicht: matig tot goed; tempera tuur kustwater: 16 graden; afwijking waterstanden: geen afwijking van be tekenis; maximale golfhoogte mon ding Scheldes: ruim een halve meter. Voor morgen: de storing ontwikkelt poven Scandinavië tot een depressie. Een bijbehorende wolkenzöne komt poven onze omgeving tot stilstand. Uit de bewolking valt af en toe regen. Widdagtemperatuur 15 graden. Voor zaterdag tot en met maandag: pa twee bewolkte dagen volgt in het weekeinde toch een duidelijke weers- kerbetering. Een hogedrukgebied bo- \en West-Europa zorgt dan voor rus tig weer met zonnige perioden. De jeans op ochtendmist neemt wel toe. liddagtemperatuur rond 16 graden. Magdaleen Nelemans houdt twee Friese uit 1670 daterende kandelaars vast. Tesamen moeten ze meer dan 100.000 gulden opbrengen. DELFT (ANP) - Vanaf vandaag, tot en met zondag 27 oktober wordt in museum het Prinsenhof in Delft voor de 37ste keer de jaarlijkse oude kunst- en antiekbeurs gehou den. In totaal 42 Nederlandse kunst- en antiekhandelaren zullen daar ver tegenwoordigd zijn met 17de eeuw- se schilderijen, tekeningen en gra vures, eeuwenoude munten, siera den, snuisterijen, meubelen, porce- lein en glaswerk. Voor de eerste maal in de geschie denis van de beurs komt er dit jaar ook een stand met kunst en kunst nijverheid uit de periode van Art- Nouveau of Jugendstil (1890-1910) en Art-Deco, de tijd van de Amster damse School, de Stijl en de Nieu we Zakelijkheid. Deze stand is in gericht door een Amsterdamse ga leriehouder. DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft woensdag een streep ge haald door de voortijdige verhoging van de zogenoemde gewenningshu- ren voor nieuwe woningen door staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting). De afdeling rechtspraak stelde enkele Hagenaars en een Haag se woningbouwvereniging in het ge lijk, die de maatregel hadden aange vochten. Eind 1979 besloot Brokx dat de ge- wenningshuren voor nieuw gebouwde woningen jaarlijks allemaal per 1 juli moeten worden verhoogd met het door het parlement vastgestelde per centage, ongeacht het tijdstip waarop de woningen zijn opgeleverd. In de huurprijzenwet woonruimte is echter bepaald dat de huur van een nieuwe woning niet eerder dan na twaalf maanden volgens de trend verhoogd mag worden en dan pas per 1 juli. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft de argumenten van Brokx verworpen. De verhoging van huurprijzen is in de wet geregeld. De staatssecretaris kan wel een beschik king uitvaardigen met een andere regeling, maar zet daarmee de bepa lingen van de wet niet opzij, oordeelt de raad. Van de kant van het ministerie is tegenover de Raad van State ver klaard dat vernietiging van de be schikking het departement 223 mil joen gulden gaat kosten. In het hele land zouden ongeveer 19.000 huurders geld tegoed hebben. V.l.n.r.: Hans van Mierlo, campagneleider Edo Spier en kunstenaar Peter Vos imet fluitje in mond). In het midden een litho voorstellende een uil gemaakt door Vos. AMSTERDAM (ANP) - D'66 heeft een bijzondere 'kunst-greep' bedacht om de kas van haar verkiezings fonds te spekken. Werd voorheen gebruik gemaakt van acceptgirokaarten waarmee de leden de verkie zingscampagne financieel konden steunen, deze keer probeert de partij het met een achtergestelde lening gekoppeld aan de verkoop van een kunstwerk. Dat heeft lijsttrekker Van Mierlo woensdag tijdens de presentatie van het 'kunstproject' in Amsterdam mee gedeeld. D'66 heeft vijf kunstenaars - Peter Vos, Marinus Fuit, Laetitia de Haas, Sjoerd Bakker en Mart Kempers - opdracht gegeven een kunstwerk te maken voor de democraten. De hoogte van de lening kan varieëren van 66 tot 666 gulden. Van dat bedrag wordt tachtig procent be schouwd als een eenmalige - fiscaal aftrekbare - schenking. De resterende twintig procent wordt in twee jaar terugbetaald (te beginnen in 1988). De deelnemers kunnen kiezen of ze over het leningbedrag een rentevergoeding van drie procent per jaar willen, of één van de D66-litho's. Welk kunstwerk ze krijgen is afhankelijk van het bedrag dat ze hebben gestort. ROTTERDAM/JOHANNESBURG (ANP/Reuter) - Rotterdam heeft mi nister Van den Broek van buiten landse zaken suggesties gedaan voor stappen die tegen Zuid-Afrika zijn gericht. Deze passen mogelijk in plannen voor de boycot waartoe tien Westeuropese landen willen over gaan. Dit hebben havenwethouder R. den Dunnen en burgemeester B. Pe per van Rotterdam woensdag in een brief aan de minister uiteengezet. Zij willen met hem overleggen over mogelijke stappen en hebben de mi nister twee rapporten gestuurd die morgen, vrijdag, nog in een commissie van de gemeenteraad worden bespro ken. Daarin wordt een beeld gegeven van de mogelijkheden tot het vermin deren van de doorvoer van goederen naar Zuid-Afrika en met name van de omvang van de oliestroom naar Zuid- Afrika via Rotterdam. Een van de rapporten is opgesteld door economen van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Wordt alleen de doorvoer van olie geboycot dan gaat er in ons land een beperkt aantal arbeidsplaatsen verloren. Stopzetten van doorvoer van andere grondstoffen en goederen kost bij tegenmaatrege len van Zuid-Afrika ongeveer 3.300 arbeidsplaatsen, zo blijkt uit het rap port van de universiteit. Het Shipping Research Bureau in Amsterdam onderzocht hoeveel olie in Rotterdam is doorgevoerd naar Zuid-Afrika. Uit het rapport van dit bureau blijkt volgens wethouder Den Dunnen dat deze doorvoer niets meer heeft te betekenen. Enkele jaren gele den betrok Zuid-Afrika nog bijna tien procent van zijn ruwe olie via Rotter dam. Japan zal binnenkort de levering van computers aan politie en leger in Zuid-Afrika verbieden en zijn impor teurs vragen geen Krugerrands meer te kopen als onderdeel van economi sche sancties vanwege het apart- heidsbeleid van Zuid-Afrika. Japanse bedrijven in Zuid-Afrika zal worden gevraagd blanke en zwarte werknemers gelijk te behandelen, zo heeft de Japanse minister van buiten landse zaken. Sjintaro Abe, woensdag laten weten. Vorig jaar importeerde Japan voor vijftig miljoen dollar aan Kruger rands. De computerexport had een waarde van ongeveer 45 miljoen dol lar. Terwijl woensdag velen in Zuid-Afri ka gehoor gaven aan de oproep van geestelijken aan blanken en niet- blanken om die dag te bidden voor verzoening werden in twee dorpen bij Port Elizabeth onder stapels brandende autobanden de lijken ge vonden van twee zwarten. (Advertentie) onder 1755 onder 1719 Smit-Kroes: onuitgesproken kritiek op beleid Brinkman DEN HAAG (GPD) - Op het Haagse Binnenhof is gisteren verwarring ontstaan over uitspraken die minis ter Smit-Kroes (verkeer en water staat) dinsdagavond in Arnhem ge daan zou hebben over haar collega Brinkman. Het CDA stelde kamer vragen, nam deze terug en diende ze daarna, gewijzigd, weer in. Het draaide allemaal om een persbe richt dat dinsdag was verspreid door de VVD-voorlichting. Daarin uitte de bewindsvrouw scherpe kritiek op haar collega Brinkman van WVC. Vooral het verbod om programma's van Europa TV te ondertitelen is haar in het verkeerde keelgat geschoten. „Dat maakt de toegang van Europa TV voor een breed publiek onmogelijk en bovendien werkt het discrimine rend voor gehoorgestoorden en men sen die geen buitenlandse taal beheer sen", zo zou de minister volgens het VVD-persbericht hebben gezegd. Het CDA was er als de kippen bij om vragen te stellen aan de minister president. „Hoe denkt de minister president de inbreuk op de eenheid van het kabinetsbeleid te (doen) her stellen?", vroegen de CDA'ers De Vries, Beinema en Van der Sanden, duidelijk gepikeerd over de uitspra ken van mevrouw Smit-Kroes. Zij wilden met spoed antwoord, om er tijdens de algemene politieke be schouwingen, volgende week, nog op terug te kunnen komen. Wat bleek echter. De uitspraken zoals weergegeven in het persbericht waren door de minister helemaal niet ge daan. Bij navraag bleek dat de minis ter in overleg met de regionale partij leiding in Arnhem de toespraak wat had ingekort en uitsluitend over re gionale problemen had gesproken. De VVD trok, na overleg met de minister, het persbericht echter niet in. „Minister Smit-Kroes blijft bij de uitspraken zoals die in het persbe richt zijn gedaan. De inhoud van haar mening is niet veranderd nu zij de uitspraken in Arnhem niet werkelijk heeft gedaan", aldus de VVD-woord- voerder. De mening van de VVD-bewinds- vrouw is des te opmerkelijker omdat zij samen met Brinkman een dezer dagen een beschikking heeft gete kend, waarin het ondertitelingsver bod voor Europa TV is geregeld. Een woordvoerder van minister Brinkman noemde het „wat vreemd" dat Smit- Kroes zulke felle kritiek uitoefent op het beleid van minister Brinkman, terwijl zij daar mede verantwoordelijk voor is. Het doorgeven van het Europees pro gramma vanuit Nederland met be hulp van een satelliet, is juridisch gelegaliseerd door aanpassing van het betreffende artikel in de kabelre geling. Dit is woensdag door het ministerie van welzijn, volksgezond heid en cultuur meegedeeld. In het door de Europese Commissie en de Vereniging van Adverteerders aangevochten artikel 4 van de rege ling is een nieuw onderdeel opgeno men dat specifiek betrekking heeft op de doorgifte van het Europees pro gramma via de kabel. Daarin wordt bepaald dat de doorgifte van het Europees programma is toegestaan, „als dat wordt aangeboden door mid del van een satellietverbinding door of in opdracht van een samenstel van Europese omroepinstellingen, waar onder voor Nederland de NOS, en indien het programma voldoet aan de eerder in het artikel genoemde voor waarden". Van deze voorwaarden is het recla me- en ondertitelingsverbod het be langrijkste. De wijziging staat het dus niet toe dat het Europees pro gramma in het Nederlands wordt ondertiteld, als daarin ook reclame voorkomt. pzc£) Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M, P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t/m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers voor dringende zaken: Expeditie: (01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3