Nader bodemonderzoek nodig op vervuild terrein in Gapinge lichtvervuiling bij Antwerpen edreigt de volksgezondheid Congres over beleid voor kleine kernen AR TEFA CTEN profielkuil graven in herfstvakantie PLATENDEBUUT VAN ZEEUWSE ARTIESTEN OP 'ZEELAND PLAT' GEDEPUTEERDE: INTERESSE NIEUWBOUW NEEMT AF ONDERZOEK MILIEU-ORGANISATIE BENEGORA: lissinger bekent vijftig inbraken PZC/ provincie 17 kampioenschappen /indhondenrennen HOORT. ZIET M IdONDERDAG 10 OKTOBER 1985 ccent op renovatie van oningen sociale sector MIDDELBURG - Nu de Zeeuwse gemeenten steeds minder interesse blijken te tonen voor de bouw van woningwetwoningen, zou het accent moeten worden gelegd op het verbeteren van kwalitatief slechte woningen in de sociale sector. „Daarmee zouden de bouwbedrijven hun werkgelegenheid zeker kunnen stellen". Gedeputeerde mevrouw E. Maris-Koster (ruimtelij ke ordening) reageert hiermee op de voor Zeeland nieuwe ontwikkeling, dat de vraag van de gemeenten voor de bouw van woningwetwoningen een groot deel van het jaar is achtergebleven bij het aantal vergunningen dat de staatssecretaris van VROM beschikbaar beeft gesteld. Eind juli slaakte de Directie Volks huisvesting Zeeland (DVZ) een 'nood- jeet'. Er waren toen nog 117 woning wetwoningen 'in de aanbieding'. Aan bemeenten in Zeeland werd gevraagd bm snel plannen in te dienen. Dat beeft ertoe geleid, dat die 117 huizen liteindelijk toch nog, zij het met noeite, aan de man zijn gebracht. de woningen in de vrije sector net een eenmalige rijksbijdrage, de Zogenoemde premie C-woningen, kon be DVZ niet kwijt. Van de 128 premie C-woningen, die in juli nog mochten worden gebouwd, heeft de DVZ er bnlangs 63 aan de staatssecretaris fan VROM teruggegeven. Zowel mevrouw Maris als de tijdelijk plaatsvervangend hoofdingenieur-di- fecteur van de DVZ constateren, dat tr sprake is van een klein overschot ban woningwetwoningen en een wat broter overschot aan 'premie C-wo- hingen'. Maar voor de andere twee lectoren van gesubsidieerde woning bouw, de premie A- en premie B- woningen, geldt een groot tekort. Daarom blijven de Zeeuwse gemeen- en aandringen op het mogen bouwen juist deze woningtypen, de vrouw Maris wijt de verminderde belangstelling van de gemeenten voor JLISSINGEN - De 32-jarige Vlissin- ter R. W. V. heeft tegenover de Vlis- lingse politie bekend ongeveer vijf- lig inbraken te hebben gepleegd in Vlissingen en omgeving. Behalve V. - Bie overigens al op 16 september Iverd aangehouden hield de politie Brie medeverdachten en twee ver pachten van heling aan. De medever dachten zijn J. F. M. D. (29), F. F. (25) en A. J. J. (34), allen uit Vlissingen. De yiissingers A. G. H. (35) en P. L. (57) worden ervan verdacht de gestolen goederen te hebben geheeld. Het grootste deel van de inbraken bieegde V. in Vlissingen, aldus de politie. Een deel van de buit is volgens pen woordvoerder achterhaald en te- uggegeven aan de eigenaren. Het brootste deel was echter inmiddels al poorverkocht en kon niet meer wor pen opgespoord. De vier verdachten naakten voornamelijk sieraden, ge- leedschap, televisies, geld en cheques In geluidsapparatuur buit. Behalve V. lijn alle verdachten inmiddels weer lp vrije voeten gesteld, aldus de poli- Je, die in verband met het onderzoek liet eerder mededelingen heeft ge- faan over de aanhouding. DOES - De Zeeuwse Windhondenren- kereniging houdt zaterdag 12 oktober pe clubkampioenschappen voor pindhonden in Goes. Daarin komen vhippets, greyhounds en Afghaanse windhonden aan de start, iondeneigenaren kunnen hun vier- loeter inschrijven in de volgende klassen: Kampioensklasse, B-klasse. klasse, 50 -klasse en open klasse. De ren begint om 12 uur in het Jecreatiegebied 'Oude Zeedijk' te joes. de woningwetwoningen aan de vrees voor leegstand. „En ik denk dat die vrees van woningbouwcorporaties te recht is. De lijst met woningzoeken den in Zeeland is in enkele jaren verkleind van 3000 tot 1500. Verschil lende ontwikkelingen zijn daarop van invloed. Zo zie je, dat ouderen steeds langer zelfstandig wonen. Maar ook jongeren vragen de laatste tijd, door allerlei inkomensontwikkelingen, minder snel een huurwoning aan dan vroeger. Bovendien heeft Zeeland een vertrekoverschot. Jongeren bijvoor beeld die een opleiding willen volgen, zijn al gauw op iets in de Randstad aangewezen. Laten we over dat ver trekoverschot niet somber doen. Dat hebben we in feite altijd gehad. Alleen door de ontwikkelingen in het Sloege- bied stond daar in de jaren zeventig een grotere instroom tegenover". Ver der constateert de gedeputeerde te genover de afname van de vraag naar woningwetwoningen een forse toena me van de bouw in de vrije sector GAPINGE - De grond van het terrein aan de Dorpsstraat 27 in Ga pinge is zó ernstig ver vuild dat er een nader bodemonderzoek ver richt zal moeten wor den. Uit eerdere metin gen is vast komen te staan dat het grondwa ter ter plaatse sterk is verontreinigd met olie en aromaten (reukstof fen). Omdat het perceel grond midden in een woongebied ligt is een vervolgonderzoek noodzakeijk. Op het terrein hebben twee benzinepompen gestaan, een met diese lolie en één met benzine. De pompen werden al in 1982 verwijderd, maar onlangs is de bodem pas voor de eerste maal op vervuiling bekeken. De grootte van het veront reinigde terrein is ne gentig vierkante meter. Het woonhuis aan de Dorpsstraat 27 is be woond. Het tweede on derzoek moet ook aan het licht brengen of de grond ónder de woning is verontreinigd. Verder zal worden on derzocht hoe groot de kans is dat de vervuiling zich verspreidt en welke risico's er zijn voor mi lieu en volksgezondheid. Met het onderzoek is een bedrag gemoeid van vijftig mille, waarvan ruim de helft (f27.000,-) voor rekening komt van de gemeente Veere, waar Gapinge toe be hoort. 'Veere' zal het Mi nisterie van Volkshuis vesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer verzoeken de totale kos ten te verhalen op de eigenaar van de benzi nepompen, de oliemaat schappij Chevron. Het onderzoek zal wor den uitgevoerd door Provinciale Waterstaat. Maar voor het zover is moet eerst de Veerse ge meenteraad akkoord gaan met het beschik baar stellen van het be nodigde geld. De raads vergadering wordt ge houden op woensdag 23 oktober. zonder subsidie. „In die sector zijn vorig jaar 350 woningen gebouwd; een verdubbeling ten opzichte van '83". Hoewel mevrouw Maris het erg moei lijk vindt om voorspellingen te doen, betwijfelt ze of het rijk het aantal vergunningen voor de bouw van pre mie A- en B-woningen zal vergroten. „Ik heb wel eens de indruk, dat de staatssecretaris liever vergunningen geeft voor premie C-woningen. Dat ligt politiek gunstig en is goedkoop. En de Tweede Kamer kijkt vooral naar het totale aantal vergunningen, en te weinig naar de aantallen in de verschillende sectoren". Ook de tijdelijk plaatsvervangend hoofdingenieur-directeur van de Di rectie Volkshuisvesting Zeeland, de heer Matthijsse, waagt zich niet aan voorspellingen over een mogelijke toename van de vraag naar en het aantal vergunningen voor premie A- en B-woningen. „Er zijn zoveel ont wikkelingen die een rol spelen, zoals migratie, de mate waarin jongeren zelfstandig willen zijn, inkomensver wachtingen, de rentestand en noem maar op". Zoals bekend mogen de Zeeuwse gemeenten dit jaar in totaal 915 woningen in de sociale huursector bouwen. Voor de komende drie jaar zijn die aantallen 910, 946 en 910. Beleggers mogen dit jaar 229 huurwo ningen neerzetten en in de komende jaren 205, 169 en 115. Het aantal premie A-woningen dit jaar bedraagt dit jaar 193, en de volgende jaren 185, 190 en 170. De cijfers voor premie B-woningen zijn 102 (dit jaar), 92, 90 en 68. Dit jaar tenslotte mochten 260 premie C-woningen worden gebouwd (waarvan er 63 zijn teruggegeven), en de jaren daarna 238, 208 en 128. De HID beslist op bindend advies van gedeputeerde staten hoe die aantal len woningen over de dertig Zeeuwse gemeenten worden verdeeld. On danks deze meerjarenramingen mag worden verwacht, dat deze aantallen tussentijds enigszins zullen worden verlaagd. De exacte aantallen voor volgend jaar worden in december ver wacht. Ook de heer Matthijsse vindt, dat nu de nieuwbouw een dalende lijn ver toont, meer nadruk zou moeten lig gen op de renovatie van bestaande woningen in de sociale sector. Het meerjarenoverzicht van de Directie Volkshuisvesting Zeeland in Middel burg gaat uit van de verbetering van 1042 woningen in '85, 1090 in '86, 944 in '87 en 754 in 1988. Het terrein aan de Dorpsstraat in Gapinge, dat sterk verontreiningd is. NTWERPEN - De luchtvervuiling, fkomstig van industrieën uit het ntwerpse havengebied, vormt vol- ns de Belgisch- Nederlandse mi- •uvereniging Benegora een ernstige ledreiging voor de volksgezondheid, r bestaat niet alleen gevaar voor de lirecte omgeving, maar ook, afhan kelijk van de windrichting, voor de Bewoners van de Nederlandse grens streek. enegora maakte woensdagmiddag Antwerpen de reesultaten bekend n een onderzoek dat deze milieu- rganisatie heeft ingesteld naar het oorkomen van kankerverwekkende i andere giftige stoffen in de lucht ven het havengebied en de wijde mgeving. jolgens de grensoverschrijdende mi- uvereniging worden er dagelijks issen de drie en vijf ton van dergelij- stoffen geloosd. Het gaat om onge- er veertig gevaarlijke produkten, aarvan er een tiental bekend staat s kankerverwekkend. Bestuurslid s. R. Deeleman uit Ossendrecht emde de uitkomsten van de studie hokkend en onaanvaardbaar. Hij Jirak over een langzaam aflopende dbom onder de volksgezondheid B)n vele honderdduizenden mensen. Alleen al binnen een straal van 15 k lometer rond het Antwerpse haven- g 'bied wonen ongeveer 1 miljoen nensen. A Mees, voorzitter van Benegora, sjelde tijdens de presentatie van het |Pport, dat de normen met betrek- g tot de luchtverontreiniging in lgië veel te slap zijn. Bovendien, zei houdt de Belgische overheid zich voldoende bezig met deze proble matiek. In de studie van Benegora staat een hele waslijst van vluchtige stoffen die in het industriegebied da gelijks ontsnappen. Ook wordt aange geven van welke fabrieken ze komen en wat hun eigenschappen zijn. Voor het verkrijgen van die gegevens heeft de milieuvereniging alleen open bare documenten geraadpleegd, zoals jaarverslagen en vergunningen. Ook heeft Benegora berekend wat de ge volgen kunnen zijn van bedrijfsstorin gen in het Antwerpse industriegebied. Volgens Mees loopt de omwonende bevolking in het geval van dergelijke calamiteiten ernstige risico's. Niet al leen in België maar ook in het zuid westen van Nederland, waar een groot deel van de giftige stoffen tenslotte neerdwarreld, al naar gelang de win drichting. VLISSINGEN 'Tien jaar dorpen- beleid... en hoe nu verder'. Onder dit thema houdt de Landelijke Vereniging voor Kleine Kernen vrijdag 1 november in De Flint in Amersfoort een jubileumcongres. De vereniging viert dit jaar haar 10-jarig bestaan. Die dag wordt het overheidsbeleid van de afgelopen tien jaar inzake de kleine dorpen geëvalueerd. Daarnaast zal worden geprobeerd een visie te formuleren op het in de toekomst te voeren beleid. Ook worden lezingen gehouden over het onderwerp 'de leefbaar heid van kleine dorpen.' Verder zal een deskundige het provinciaal be leid inzake de instandhouding van de kleine kernen uit de doeken doen. Het CDA-Tweede-Kamerlid drs. H. Eversdijk en de Groningse PvdA-gedeputeerde G. Beukema zullen discussieren over de toe komst van 'de kleine kern'. Er wordt eveneens een infomarkt gehouden waar allerlei belangen groepen en overheidsinstellingen informatie verstrekken over de leef- baarheidsproblematiek. Het congres zal om 10.00 uur wor den geopend door de directeur- generaal van de afdeling welzijn van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, de heer A.J. Gijsbers. Het congres duurt tot 17.00 uur. Bestuurslid Deeleman vertelde dat de Belgische overheid wel enige con trole uitoefent op de uitstoot van bepaalde stoffen, al gaat ook dat volgens hem veel te laks. „Maar over wat er allemaal tegelijk in de lucht hangt, is niets bekend. Daar weet men niets van. Ook niet wat de uitwerking van die giftige cocktail is op de gezondheid van de mensen", aldus Deeleman. Volgens de milieugroep moeten de normen voor de uitstoot van giftige stoffen aanzienlijk worden verscherpt. Vooral gezien het aantal bedrijven en de dichtheid van de bevolking ih het gebied. Voorts is Benegora van me ning dat de controle op de naleving van de regels veel strenger dient te zijn. Ook zou de Belgische overheid het aantal stoffen, waarnaar regelma tig gemeten wordt, moeten opvoeren. En de sancties op overtredingen die nen, zo stelt de milieuvereniging, on dubbelzinnig te worden toegepast. Tot slot pleit Benegora voor een sys tematisch en permanent gezond heidsonderzoek onder de bevolking rond het Antwerpse havengebied. Op dit moment is een werkgroep van de organisatie bezig te bekijken wat precies de medische gevolgen zijn van de luchtverontreiniging. De resulta ten van dat onderzoek zijn nog niet bekend, maar het is wel al duidelijk dat er een hoog aantal gevallen van aandoeningen aan de luchtwegen bij zowel kinderen als volwassenen is geconstateerd. Ook bestaat het ver moeden dat in de omgeving van de Antwerpse haven het aantal kanker gevallen hoger is dan elders. Wanneer de gevonden 'vuurstenen' eenmaal op tafel komen, wordt het stil aan de tafel van het dorpscafé in Nieuw-Namen. Een voor één raapt archeoloog R. M. Heeringen de vondsten op om ze nauwgezet van alle kanten te bestuderen. De aanwezigen houden hun adem bijna in. Alles ogen zijn gericht op Van Heeringen. Dan, plotseling, legt hij enkele exemplaren voor zich. „Deze dingen beginnen erop te lijken", zegt hij, wijzend op de stenen. „Dat is een afslag volgens mij en hier een slagbuit, daar is heel bewust op geslagen. Dat zou een werktuigje kunnen zijn". De anderen, beheerder R. Bleyen- berg van de groeve in Nieuw-Na- men, directeur J. de Baar van de basisschool en enkele leden van de oudheidkundige kring 'De Vier Am bachten', zijn verbluft. „Dat is nou precies hetzelfde wat de Belgische onderzoekers hebben gezegd", zegt Bleyenberg verheugd. „Woordelijk. Het kan niet preciezer zijn". Ook de overigen knikken. Maar Heeringen is alweer verzonken in zijn observa ties. „Als je gericht slaat", wijst hij op een steen. „Dan krijg je zo'n slagbuit. Maar ja, je moet eigenlijk wel een goede selectie hebben. Tweehonderd stenen bijvoorbeeld. Dan heb je wat. Maar he dit is een krabber. Dat kan geen toeval zijn". Het antwoord van Heeringen is juist hetgeen wat de betrokkenen in stil te hadden gehoopt. Ze hadden de archeoloog woensdag uitgenodigd om een deskundig oordeel te laten uitspreken over de vondsten, waar van al het vermoeden bestond dat het om artefacten ging, gebruiks voorwerpen uit de prehistorie. Hee ringen is de uitgelezen persoon om de zaak te onderzoeken. Hij is de toekomstige provinciale archeoloog van Zeeland en kan derhalve mak kelijk zijn fiat geven aan een verder onderzoek op de vindplaats in Nieuw-Namen. Aarzelend doen de aanwezigen hem een voorstel. Er is al een groep vrijwilligers, die aan het werk wil. De herfstvakantie zou ideaal zijn. Van Heeringen lijkt opgelucht. Wellicht zag hij zichzelf al we kenlang in de modder ploeteren, langs het open riool waar de vond sten gedaan zijn. „Het lijkt me een uitstekend plan om een profielkuil te graven", zegt hij. „Alleen kun je dat moeilijk doen als provinciaal archeoloog. Maar dan moet er wel heel dun gegraven worden", hij legt zijn plan op tafel. Heeringen heeft erop gerekend, lijkt het. Hij heeft al een rol doorzichtig tekenpapier meegenomen, waar mee één en ander nauwgezet kan worden vastgelegd. Het moet een vertikaal profiel worden, waarbij lagen van een decimeter steeds wor den blootgelegd. Zodoende kan eventueel vast worden gesteld of het om een nederzetting gaat. Al jaren vinden bewoners van Nieuw-Namen vuurstenen in de grond van het dorp. Directeur J. de Baar van de baisschool heeft zijn leerlingen zelfs aangezet tot het zoeken van de stenen. Al die vond sten zullen nu nader onder de loep worden genomen. Tot dusver zijn er geen directe aanwijzingen dat de vuurstenen op natuurlijke wijze in Nieuw-Namen terecht zijn geraakt. Dat alle stenen van mensen afkom stig zijn, of in ieder geval door mensen naar de omgeving van Nieuw-Namen zijn vervoer, staat ook nog niet vast. De Baar hoopt het tegendeel te bewijzen, maakt hij duidelijk. „Niet alles is hierheen gebracht", is zijn theorie. „Volgens mij is het een geologisch verschijn sel voor een deel". Hij baseert zijn mening mede op het feit dat er ook vele kleine stukjes steen zijn gevon den. Heeringen twijfelt. „Er werden ook heel kleine werktuigjes gebruikt", vertelt hij. „Maar het blijft zeer zeldzaam. In België zie je dit vaker, maar hier niet. Het wordt zeker interessant wanneer je iets kunt lokaliseren in een profiel kuil". Volgens Heeringen zijn de Mi e <4 7 gevonden 'artefacten' zo'n 10.000 tot 5.000 jaar oud, maar dat blijft een ruwe schatting. Het kan even wel ook dat de gevonden vuurste nen jonger zijn. Als hij later bij de vindplaats staat, wordt de twijfel nog vergroot. „Het kan heel goed neo-litisch zijn", zegt hij. „Want zo'n krabbertje lijkt daarop. Nee, het zou me niet verbazen". In het laatste geval zouden de vondsten 2000 tot 4000 jaar oud zijn. Twee Belgische deskundigen be zochten de vindplaats enkele weken geleden eveneens. Zij achten het van groot belang dat de stenen zijn gevonden in de zogenaamde podzol- laag (ontstaan in de bovenste dek- zandlaag onder invloed van vocht en plantenresten). De conclusie van de zuiderburen was vrijwel gelijk aan die van Heeringen. „Alleszins zeker zijn hier menselijke activitei ten geweest, maar een uitspraak over een eventuele nederzetting is nog niet mogelijk", is in een verslag van M. Buise over het onderzoek te lezen. „Bij het indertijd gangbare systeem werden geregeld vuur steenknollen van goede kwaliteit op reis meegenomen waaruit indien nodig werktuigen konden worden vervaardigd. Niet alle geziene vuur steen is waarschijnlijk lokaal. Een steekproef is zeker de moeite waard in het betrokken perceel". Bleyenberg is tevreden. Voor hem, als beheerder van de pleistocene Meester Van der Heijden Groeve, betekent het een verrijking van hetgeen in en rond de groeve gevon den kan worden. Met de groeve, een 3-milj oen-jarig Noordzee strand, gaat het goed. Binnenkort, tijdens een open dag op donderdag 17 oktober, wordt de 1500ste bezoeker verwacht. Niet alleen zand. schel pen en stenen zijn er te vinden. De Baar van de basisschool heeft er inmiddels meer dan 100 soorten vlinders ontdekt. Eén ervan, een soort van de Hermelijnvlinder- groep, was sinds 1910 niet meer in Nederland gesignaleerd. In totaal zijn er in Nederland ooit drie gezien. Beheerder Bleyenberg spreekt ver der van echte hermelijnen, bunzin gen en wezels. Daarnaast is er een grote verscheidenheid aan vogels. Aangekomen bij de vindplaats van de vuurstenen, wil Heerin gen even graven. Hij heeft er zijn kaplaarzen voor aangetrokken. „Ik kan het niet laten", vertelt hij. „Even voelen", een steekje doen". Hij klimt naar de akker, waarlangs het perceel ligt, baggert door het open riool en gaat uiterst be hoedzaam met de spade aan het werk. „Er is al aan gerommeld", concludeert hij. „Geploegd mis schien en hier zijn molgangen". Uitgebreid legt hij aan de groep uit, die belangstellend zijn veldwerk ga deslaat, hoe het best gewerkt kan worden bij het graven van een pro fielkuil. Als hij later weer op de weg staat bij de overige leden van het gezelschap, worden de graafplan- nen nog eens doorgenomen. Instem ming alom. „Ja. je moet iets doen", knikt Heeringen, in de richting van de vindplaats. „Het is net als die Belgen zeggen: stel dat het een duidelijker beeld op gaat leveren René Groeneveld De heren R. Bleyenberg (links), R. M. Heeringen (midden) en M. Buise kijken over de groeve in Nieuw-Namen. VLISSINGEN - De verschijning van de vijfde langspeler in de serie 'Zee land Plat' betekent het platendebuut van zeven Zeeuwse artiesten. Produ cent Fred Rootveld bood burgemees ter drs. Th. J. Westerhout woensdag het eerste exemplaar aan, tijdens een bijeenkomst in hotel Piccard in Vlis singen. De plaat opent met 'De klok van Arnemuiden', gespeeld door Wilma Dunnes, Yvonne Vercauteren en Theo Dunnes. Dit Vlissingse trio brengt onder de naam 'De Bintjes' een aantal Zeeuwse melodieën op accordeon ten gehore. Met zijn creatie 'Jewannes van Tanne' laat de Vlissinger Okkie Soolsma een typische Zeeuwse boer aan het woord. Ook de Souburger Sjaak van Vlaanderen begeeft zich met zijn 'Boer Krelis' op het agrari sche vlak. De Zeeuws-Vlaamse Saskia Visser zingt op deze plaat drie liedjes, zoals 'Ode aan Philippine'. Achter de conférencier Tobbetje gaat de naam Hypoliet de Ruisscher schuil. De moppentapper uit Biervliet geniet be kendheid door zijn optredens tijdens Zeeuws-Vlaamse bruiloften en partij en. De plaat omvat een totaal-pro gramma dat bestaat uit zang, confé rences en instrumentale muziek. 'Zeeland Plat 5' werd opgenomen in Biervliet en de plaat betekent de 160-ste uitgave in de dialecten-serie. De heer R. M. Heeringen graaft bij de open riool, waar de vondsten gedaan zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 29