Groningen had kans op dubbele cijfers Krampachtig herstel van Ajax tegen Sparta: 3-0 Pierre Vermeulen leeft op in Parijs PZC/sP°rt VOORBEREIDING WREED VERSTOORD !do Ophof ;an spelen iparta weer |in de Kuip Britse politie pakt tachtig supporters op Denemarken gelijk met Zwitserland Duitse lotto LIMBURGER WORDT EINDELIJK ERKEND Coeck vierde grote triomfen met Anderlecht tuttig lij viertallen WINST OP DEN BOSCH (5-1) .uctor winnaar Uitslagen voor de KNVB-beker Hoekstra maanden uit de roulatie JOH AN CRUIJFF VRAAGT OPNIEUW OM TIJD Voldoening Techniek Verwijderd Trompetter neemt ontslag als coach 21 DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 Belgisch elftal rouwt om dood van Ludo Coeck (Door Koen Mijnheer) BRUGGE - De voorbereiding van het Belgisch elftal op de interland tegen Nederland heeft deze week een gevoelige knauw gekregen. Het overlijden van (oud-)international Ludo Coeck heeft de Rode Duivels tot voer voor psychologen gemaakt en bondscoach Guy Thijs heeft de jomende dagen overwerk om de ontspoorde gedachten van zijn internationals weer op de rails te krijgen. De dood van Ludo Coeck wierp gister avond al bij voorbaat een schaduw aver het oefenduel tussen het Belgi sche nationale elftal en een door Guy Thijs geselecteerde ploeg uit de Belgi sche profliga. Het akelig lege (1000 toeschouwers) en kille Brugse Olym- piastadion vormde het lugubere decor van een wedstrijd die geen wedstrijd ivas. België miste de basisspelers Pfaff, Gerets, Scifo en Ceulemans en aam het duel ook nauwelijks serieus. De wedstrijd tegen het profligateam ivas voor de Belgische nationale ploeg veeleer een ,,drug", die de emotionele gevolgen rond het overlijden van Lu- io Coeck naar de achtergrond ver- irong. Ter nagedachtenis aan de 46- voudig international was er vooraf sen minuut stilte, maar daarna kon den de Rode Duivels - evenals het ligateam spelend met rouwbanden - sich uitleven als dartele lammetjes. Bondscoach Guy Thijs had het niet anders gewild. De goedmoedige trai ner-coach zat al vanaf dinsdag opge scheept met een incomplete selectie- jroep. die bovendien zwaar aangesla gen was. Woensdagavond stond in elk jeval het voetbal centraal en daarmee creeg Thijs precies wat hij wilde. België startte met Nico Claesen (Stan dard Luik) in de spits naast Erwin Vandenbergh en met de „invallers" Bernard Wegria (FC Luik), Jacky Mu- naron (Anderlecht), Mare Degrijse Club Brugge) en Leo Vanderelst Club Brugge). Het ligateam, met o.a. Jean-Pierre Papin (de topscorer van Blub Brugge) en Juan Lozano (Ander lecht) mocht naar hartelust aanval len, maar België scoorde voor rust via Erwin Vandenbergh (tweemaal) en Nico Claessen. Leo Vanderelst - spe lend voor de geblesseerde Scifo - was drie keer de aangever. Na rust kwam - volgens afspraak - Alex Tzerniatinsky (Standard Luik) in het veld voor zijn clubgenoot Nico Claesen en reserve-doelman Gilbert Bodart (Standard Luik) voor Muna- ron. Verderop in de tweede helft zette Guy Thijs ook de rest van zijn selectie lin. Michel Dewolf, Raymond Mom- Imens en Leo Clijster vielen in voor iMichel Renquin, Georges Grun en |Leo Vanderelst, die de Belgen even leerder op 4-0 had gezet. Filip de Smet liWaregem) zorgde vervolgens voor het lenige tegendoelpunt, waarna Franky Ivercauteren en Vandenbergh de Bel- lgen op 6-1 zetten. En dat was de leindstand. De oefenstage van België in Knokke duurt nog tot en met zaterdag. Zater dagmorgen woont het grootste deel van de ploeg de ter aardebestelling ïuy Thijs sprak na afloop van een I.nuttige oefenpartij". In soortgelijke Bewoordingen liet ook Leo Beenhak ker zich uit: „Het was een erg vrien delijke wedstrijd waarin beide ploe- Jgen elkaar de ruimte gaven. Je kunt (je afvragen waarom ik hier ga kijken, omdat het in feite een bevestiging is h an wat je al weet, maar ik vind dat |een bondscoach zich net zo goed moet voorbereiden als spelers. Rinus Mi- Ichels zat vanavond bij Ajax op de fribune. We spreken elkaar donder dag weer". van Ludo Coeck bij. 's Middags volgt een oefenwedstrijd in het Heizelsta- dion tegen het „beloftenelftal". Guy Thijs hoopt dan weer te kunnen be schikken over Jan Ceulemans, die behalve met de naweeën van een kaakabces ook nog tobt met een overbelaste lies en een lichte ontste king aan zijn knie. Ook Enzo Scifo is dan vermoedelijk voldoende hersteld. Maandag komt de selectie in Brussel weer bijeen. Dit keer met Jean-Marie Pfaff, Eric Gerets, Eddy Voordeckers en Michel Renquin, die gisteravond na afloop terugreisde naar Zwitser land, waar hij uitkomt voor Servette. BRUSSEL (GPD) - De Belgische voetballer en 46-voudig interna tional Ludo Coeck is vannacht op 30-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een auto-ongeluk. Coeck raakte maandag betrokken bij een aanrijding op de snelweg Antwerpen-Brussel en werd met letsel aan hoofd, borst en lever opgenomen in het Antwerpse aca demisch ziekenhuis. Ludo Coeck stond sinds 1983 onder contract bij het Italiaanse Inter Milan, maar hij had daar wegens een enkelblessure - opgelopen in de interland België-Zwitserland in 1983 - al een jaar niet kunnen spelen. Inter had hem voor dit seizoen uitgeleend aan de tweede- divisieclub Ascoli, maar zijn bles sure verhinderde hem ook daar in actie te komen. Zijn grootste triomfen vierde hij echter bij Anderlecht, waarvoor hij elf jaar uitkwam, twee keer lands kampioen mee werd, tweemaal de Europa Cup-II won en een keer de Super-Cup. Coeck begon zijn car rière op 16-jarige leeftijd bij Ber- chem Sport maar kwam op zijn zeventiende al bij Anderlecht. Nau welijks twee jaar daarna, in 1972, deed hij zijn intrede in het Belgi sche nationale elftal, waarvoor hij 46 wedstrijden speelde, meestal op het middenveld als spelverdeler, waar hij ook opviel door zijn harde afstandsschoten, die vaak doel trof fen. Hij nam voor de Rode Duivels deel aan het wereldkampioenschap van 1982 in Spanje en was enkele malen invaller tijdens de Europe se kampioenschappen van 1984 in Frankrijk. Coeck was veelvuldig geblesseerd en moest diverse ma len aan enkels en knieën worden geopereerd, de laatste keer afgelo pen zomer. In België had de altijd vrolijke Coeck de naam een soort playboy te zijn, met grote liefde voor de geneugten des levens, buiten het voetballen. Ludo Coeck GRONINGEN (ANP) - FC Groningen beleefde woensdag een gemakkelijke avond tegen het erg pover spelende FC Den Bosch, dat door een enig fortuin en prima reddingen van doel man Van Grinsven aan een nederlaag met dubbele cijfers ontsnapte. In feite was het treffen ai na vijf minu ten beslist. In die korte periode kwa men de Groningers tot twee doelpun ten. Vanaf dat moment moest Den Bosch zich volledig op de aanval |AMSTERDAM (GPD) - Edo Ophol voelt zich Fit genoeg om zich vrijdag |in Zeist te melden voor het WK- kwalificatieduel tegen België. Je Ajacied werd dinsdagavond een halve wedstrijd ingezet tegen SVV-2 jen toonde zich gisteravond bijzonder (tevreden over die test.„Ik heb hele- jmaal geen last gehad van mijn blessu re, daarom verwacht ik dat de medi sche staf van Ajax en van het Neder lands elftal me zullen laten spelen. En dat ik er tegen België bij ben daar (twijfel ik niet meer aan. Ik heb al perder tegen België gespeeld en vol daan. Beenhakker weet wat hij aan nij als breker op het middenveld heeft". ROTTERDAM (ANP) - Het bestuur l'an Sparta heeft, na overleg met de lemeente en de Europese voetbal- pond, alsnog besloten de eerste wed strijd in de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-beker tegen Borussia Mönchengladbach in het feyenoord-stadion af te werken. Ie Rotterdamse club verwacht voor Jtet duel op 23 oktober ook veel be langstelling uit de Bondsrepubliek Juitsland. De eigen accommodatie fan Sparta in de wijk Spangen vol- Boet niet geheel aan de door de UEFA (estelde eisen. DEN HAAG De uitslagen van de drie wedstrijden die gisteren zijn gespeeld voor de eerste ron de van de KNVB-beker zijn: Ajax-Sparta 3-0 (rust 0-0); FC Groningen-FC Den Bosch 5-1 (rust 2-0); Vitesse-PSV 0-3 (rust 0-0). richten met alle risico's van dien. De Brabanders bleken niet in staat het spel naar zich toe te trekken en schiepen zich nagenoeg geen uitge speelde kansen. Toch verzuimden de Groningers lange tijd het ook al be labberde optreden van de defensie van Den Bosch door meerdere treffers af te straffen. De produktiviteit van de thuisclub kreeg pas na een ingreep van de Brabantse trainer Israel gestalte. Hij haalde verdediger Adriaanse kort na de rust uit het veld ten gunste van aanvaller Schouwenaar en liet zijn verdediging vervolgens op één lijn spelen. FC Groningen maakte dank baar gebruik van de alles-of-niets me thode van Den Bosch en zorgde met razendsnelle tegenstoten voor grote paniek. De eindstand van 5-1 was een schamele afspiegeling van de ware krachtsverhoudingen. De karakteristiek: FC Groningen - FC Den Bosch 5-1 (2-0), 1. Roossien, 5. Van de Berg 2-0, 57. Mason, 69. Houtman 4-0, 74. Gillhaus 4-1, 84. De Koek 5-1. Scheidsrechter: Thomas. Toeschou wers: 6982. ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord zal André Hoekstra minimaal twee maanden moeten missen. Het linker been van de rechtermiddenvelder werd gisteren in een Rotterdams zie kenhuis in het gips gezet, omdat een knieband gedeeltelijk bleek te zijn gescheurd. Hoekstra, die in de competitietopper tegen Ajax voor het eerst dit seizoen in de basis van Feyenoord stond, liep zijn blessure een dag later op tijdens de training. Terwijl hij op de grond lag viel een medespeler op zijn knie. Club arts Van den Bosch stuurde de 23- jarige middenvelder na onderzoek door naar het ziekenhuis, waar hij gisteren in het gips werd gezet. LONDEN (DPA) - De politie heeft tachtig relschoppende voetbalsup porters, afkomstig uit Londen, gear resteerd. Een groep van naar schat ting 150 fans van Millwall ging te keer in de straten van Southampton na afloop van de bekerwedstrijd te gen de plaatselijke club uit de eerste divisie. De bekerwedstrijd tussen Tottenham Hotspur en Orient, die voor woens dagavond op het programma stond, is voor alle zekerheid afgelast. Het sta dion van de Spurs staat op slechts een paar honderd meter afstand van het gedeelte van de wijk, waar onlangs bloedige onlusten uitbraken. Een po- litie-agent werd daarbij door een mes steek gedood. In Londen werd woensdag bekend, dat de persafdeling van de Engelse voetbalbond druk doende is artikelen over voetbalvandalisme in het buiten land te verzamelen om aan te tonen dat niet alleen Britten zich schuldig maken aan dergelijke praktijken. De Engelsen willen het bijeengebrachte materiaal gebruiken om de UEFA en FIFA te bewegen het Europese speel verbod, dat werd ingesteld na de ramp in het Heizel-stadion, op te heffen. Bas van Noortwijk zorgde gisteren voor een komische onderbreking van de bekerwedstrijd. De doelman van Sparta kreeg vanaf de tribune een kammetje toegegooid en overhandigde dat geheel volgens de regels aan de scheidsrech ter. Jan Keizer legde de uitgedunde haardos van de doelman even in de plooi en liet daarna weer verder spelen. KOPENHAGEN (DPA) - Het Deense voetbalelftal blijft ondanks drie ver- liespunten uit de laatste twee inter lands leider in de Europese groep 6 van de voorronden van de wereldti telstrijd. Denemarken speelde woensdagavond voor het eigen pu bliek in Kopenhagen teleurstellend gelijk (0-0) tegen Zwitserland. Twee weken geleden ging de ploeg van bondscoach Piontek al onderuit te gen en in de Sovjetunie. Op de ranglijst hebben de Denen net als de Zwitsers zeven wedstrijdpun- ten, maar één duel minder gespeeld. In de kwalificatiegroep 6 hebben alle vijf ploegen, de Sovjetunie, Ierland en Noorwegen tellen ook nog mee, kan sen op de twee bovenste plaatsen, die recht geven op deelneming aan de eindronde, volgend jaar in Mexico. De 0-0 in het Idraetsparken kwam vooral tot stand door het onvermogen van de Denen. De grootste kans op de winnend treffer kreeg Denemarken in de 76ste minuut. Frank Arnesen, de oud-Ajacied die tegenwoordig voor Anderlecht speelt, mocht aanleggen van elf meter. De Zwitserse doelman Engel stopte de strafschop. Groep 6, WK-kwalificaties: Denemarken - Zwitserland 0-0. Toeschouwers: 45.000. Stand: Denemarken 6 3 1 2 7 8-4 Zwitserland 7 2 3 2 7 4-9 SowjetrUnie 6 2 2 2 6 10-8 Ierland 6 2 2 2 6 4-4 Noorwegen 5 1 2 2 4 2-3 Basketbal - Met een zege van 108-87 op het Zweedse Solna heeft basketbal landskampioen Den Bosch zich giste ren moeiteloos geplaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europacup 1. In Zweden had Den Bosch met slechts 95-93 verloren. Het duel van woensdagavond was tevens de laatste officiële wedstrijd van Kees Akerboom. AMSTERDAM (GPD) - Johan Cruijff vroeg gisteravond opnieuw om 'tijd' voor Ajax. Veel meer dan de 55 minuten die de Amsterdammers no dig hadden om in het bekerduel tegen Sparta de basis te leggen voor een 3-0-overwinning. De vraag is echter of de landskampioen zolang kan wachten als de technisch directeur wil. Met de uitwedstrijd tegen FC Utrecht op zondag 20 oktober voor de boeg zal Ajax moeten 'scoren' wil het zijn greep op publiek (gisteravond uitgedund tot 8000 man) en de compe titie niet verliezen. HAMBURG iDPA) - De winnende reeks van de Westduitse midweeklotto „7 uit 38" is: 2 - 3 - 4 - 7 - 10 - 36 - 38 Reservegetal: 23 Met het oog op de naaste toekomst was het in ieder geval belangrijk dat Ajax een succesje het volgen op de teleurstellingen van afgelopen week. Na de uitschakeling door Porto in het Europa-Cuptoernooi en het verlies te gen Feyenoord zou verwijdering uit de bekerstrijd ongetwijfeld grote ge volgen hebben gehad. Tot tien minu ten na rust voetbalde Ajax meer tegen zichzelf dan tegen Sparta. Vanaf het moment dat Vanenburg voor de ope ningstreffer zorgde was er eindelijk weer eens sprake van enkele vloeien de combinaties. „Die goal", aldus Cruijff „werkte dan ook bevrijdend. Die tikken van de afgelopen week zijn duidelijk ten koste gegaan van het zelfvertrouwen. Vooral de nederlaag tegen Feyenoord is hard aangeko men, maar wat wil je ook? Zondag werd er goed gevoetbald en toch won ARNHEM (GPD) - Ruim een uur heeft PSV nodig gehad om een hard werkend Vitesse op de knieën te krijgen. Na een half mislukte voorzet van absolute uitblinker Ruud Gullit passeerde Rob McDonald van dicht bij de Arnhemse sluitpost LLoyd Doesburg. Na de openingstreffer kreeg Vitesse voor het eerst ruimte, waar het eenmaal in balbezit, geen raad mee wist. PSV liet de Arnhemse aanvallen rustig op zich afkomen, controleerde de zaak op de rand van het strafschopgebied en hanteerde vervolgens de counter als levensge vaarlijk wapen. Met name Ruud Gul lit zocht keer op keer de ruimte en nam de laatste twee treffers geheel voor eigen rekening. De Eindhovense miljoenenploeg bak te er in het bekerduel tegen de zwak presterende eerste-divisieclub in het eerste bedrijf overigens maar bitter weinig van. In de wetenschap dat het Nederlands elftal onlangs aardig de tanden stuk had gebeten op Vitesse hield PSV zich uitermate rustig. Veel passes kwamen op het gladde veld niet aan en het tandem Lokhoff-Valke was er met de gedachte helemaal niet bij, terwijl René van der Gijp sinds weken zijn dag niet had. Alleen Ruud Gullit dus bracht met lange rushes bij tijd en wijle wat leven in de brouwerij. Het Arnhemse centrale duo Klop-Bos vond het allemaal best, verdedigde uiterst degelijk en moest na een half uur spelen alleen een kanjer tegen de paal van René van der Gijp tolereren. Na de hervatting bracht de stroel draaiende PSV-ploeg meer vaart in het spel. Nadat Eus Marijnissen met een hard diagonaal schot de foutloos keepende Van Breukelen nog even in beweging had gebracht, ging Gullit met succes op zoek naar mogelijke lekken in de Arnhemse defensie. In de 68e minuut schoot hij de bal vanaf 25 meter loeihard langs Doesburg, waar na de voormalige Feyenoorder vijf minuten voor tijd de buitenspelval omzeilde en de marge beheerst ver grootte. Alleen Winkens had voor de Arnhemmers nog iets terug kunnen doen, maar met een vrij veld voor zich werd de linkerspits door Gullit bij zijn shirt gevat. LISSINGEN - De bridgeclub Luctor leeft een wedstrijd voor viertallen ewonnen met als inzet een districts- leker. Er namen aan de wedstrijd ien viertallen deel. Luctor eindigde I iet voorsprong op Zuid Beveland na ijf ronden van zes spellen. Ue wedstrijd werd gehouden na af- I )op van de jaarvergadering van het istrict. I >e uitslag: 1 Luctor (96), 2 Zuid J ieveland (89), 3 Emergo (88), 4 Oost- I urg (87), 5 Reimerswaal (77), 6 Valke- nisse (70), 7 Oostburgse BC (67), 8 ABC (62), 9 Lamswaarde (59), 10 Axel 1(0). (Door Peter de Jonge) SAINT GERMAIN-EN-LAYE - Zo on opvallend mogelijk beweegt hij zich tijdens de geimproviseerde receptie door de ouderwetse burelen van zijn club in St. Germain-en-Laye. „Cham pagne?", vraagt Pierre Vermeulen. En nog voordat het antwoord kan worden gegeven bubbelt de feestelij ke bruiswijn in de glazen. „Dat doen we hier dikwijls, hoor. Tussen de middag champagne drinken". De aanleiding tot het feestje ontgaat 'm trouwens. „Ik geloof dat de club zoveel jaar bestaat", probeert hij. Ploeggenoten ondernemen een po ging om hem duidelijk te maken dat een voormalige administrateur tach tig is geworden en hij wordt geacht „bon anniversaire" te zeggen. Hij komt er niet aan toe, want hoewel hij al een paar maanden in de buurt van Parijs woont spreekt hij nog nauwe lijks een woord Frans. De enige taal die hij spreekt is voetbal en dat begrijpt het publiek uitstekend, want telkens als hij de grasmat van het Pare des Princes betreedt wordt er slechts één naam gescandeerd: die van hem. Pierre Vermeulen is een nieuw voet balleven begonnen. Verguisd en afge dankt in eigen land, viert hij sinds kort triomfen in Parijs. De Franse kranten komen woorden te kort om zijn kwaliteiten te prijzen. En zijn trainer vergelijkt hem met Europese toppers en looft hem als de spil van koploper Paris Saint-Germain. Ver meulen is dat armzalige plantje in de vensterbank, dat eenmaal in een an dere pot plotseling weer blijkt te zijn uitgelopen tot moeders trots. En ie dereen wil er een stekje van hebben. „Door het spel wat ze hier spelen kom ik elke week tot mijn recht. Misschien dat het wel eens een keer wat minder zal zijn, maar echt slecht spelen zal ik hier nooit". tuurlijk...". Hij kocht er letterlijk zijn vrijheid mee, want op de Franse vel den krijgt de aanvaller (ex-Roda, Feyenoord en MW) eindelijk de gele genheid om zijn kwaliteiten te tonen, die voor het Nederlandse publiek veelal verborgen bleven. Paris Saint-Germain staat ongesla gen aan de leiding in de competitie. Zes punten voor op Bordeaux en Nantes. Twaalf gewonnen wedstrijden Dat ene telefoontje van de Parijse modekoning Francis Borelli, eige naar van Paris Saint Germain, veran derde zijn leven. Of Vermeulen zich in Zeist bij de Franse formatie-op- trainingskamp wilde voegen. Na een jaar met MVV vechten tegen degra datie („En toch gaf me dat enorm veel voldoening") kwam de invitatie van de Franse club als een verlossing voor de Limburger. Door het Neder landse speltype was de gave techni cus eigenlijk tot levenslange kleur loosheid veroordeeld. Vermeulen heeft ruimte nodig en vond die in Frankrijk. Daarom schrok hij er niet voor terug hoogstpersoonlijk 322.000 gulden neer te tellen om zich vrij te kopen bij de Maastrichtse club. „Ze wilden me pas laten gaan als het geld op de bank stond, maar vanuit Frankrijk kan daar best eens twee weken overheen gaan. Toch wilden ze dat ik de eerste wedstrijd tegen Bordeaux al mee zou spelen en daarom heb ik het zelf maar gestort. En later teruggekregen, na- en twee gelijke spelen na veertien competitiedagen vormen een record in de geschiedenis van het Franse voetbal. De opzet van Borelli om met een extra financiële injectie de scha mele dertiende plaats van vorig sei zoen te doen vergeten, lijkt te slagen. „Het is een superteam", zegt Vermeu len van zijn elftal. Dat de goedkoopste investering („Ik was een prikje voor hen") momenteel de sterren van de hemel speelt doet hem en zijn trainer Gérard Houllier genoegen. Vooral de oefenmeester schroomt niet om „zijn" Nederlander te vergelijken met Europese grootheden. „Hij kan alles. Hij is de ideale verbinding in het elftal. Met de stijl van Vercauteren en Lerby, maar beweeglijker dan die twee. Tegen Rennes heeft hij bij acties op het middenveld niet één keer bal verlies geleden en aanvallend maar twee keer. Hij heeft alle medespelers een enorm vertrouwen gegeven". Pierre Vermeulen Jubelende taal voor de blonde aanval ler, die meer wordt bewierookt dan topscorer Dominique Rocheteau. „Het komt alleen maar door die ruim tedekking", vat de bescheiden Neder lander de reden van zijn succes kort samen. En natuurlijk de mentaliteit van de Franse trainers, die hemels breed verschilt van de voetbal-on vriendelijke opvattingen, die in Ne derland alom heersen. „Goed voetbal staat voorop. Bij iedereen. Ze gaan er vanuit dat er een goeie pot te zien moet zijn. Aan het einde van de rit kijken ze wel hoe het is afgelopen. Technische spelers komen hier tot hun recht. Ik dus ook". Hoe anders was dat in Nederland. Vermeulen kijkt niet wrokkig om naar die periode en zegt zich niet echt miskend te voelen. Alleen kwam hij er publicitair niet altijd even goed af. Hij is geen man met een vlotte babbel, dringt zich niet op de voorgrond en lijkt elk woord op een gouden schaal tje te wegen. „Daarom kwam ik ook bij het Nederlands elftal wat meer in de schaduw te staan. Andere spelers, die misschien iets mindere kwalitei ten dan mij hadden werden toch iets meer naar boven geschreven. Taha- mata was bijvoorbeeld publicitair iets aantrekkelijker". Bovendien sneuvelde Vermeulen bij de topclub Feyenoord. Hij verzeilde er op de bank. Het is niet de vrolijkste periode uit zijn loopbaan. „De motiva tie die ik bij MW had om niet te degraderen was groter dan de motiva tie om met Feyenoord kampioen te worden", zegt hij. Maar dat gevecht tegen degradatie hoort niet bij een speler als Vermeulen, zo blijkt nu. Vrijdagavond speelt hij in de Licht stad tegen Nantes en kan Paris Saint- Germain de voorsprong op die equipe tot acht punten uitbreiden. Er kan dan bijna niets meer mis gaan. De naam van Vermeulen zal weer door het Pare des Princes galmen. „Dat is toch een bekroning", zegt hij. Feyenoord. Zoiets gaat niet onge merkt aan je voorbij". De onzekerheid leidde lange tijd tot het nodige balverlies (Koeman, Müh- ren, Boeve), tot een fluitconcert van de toeschouwers na 45 minuten en tot een verzoek om begrip van de zijde van Cruijff. „Afgezien van de twijfel bij veel spelers is het natuurlijk ook zo dat je niet van de ene op de andere dag een groots team kan neerzetten. Om een voorbeeld te geven: Vanen burg wilde in de eigen achterhoede een mannetje uitspelen. Zoveel risico mag je niet nemen". Van het 'wereldelftal', dat Cruijff voor ogen heeft, is Ajax nog ver verwijderd, net als trouwens Sparta. Het afgelopen weekeinde bleek tegen Roda JC al dat de Rotterdamse semi- profs die vorige week stuntten tegen HSV, niet op twee fronten tegelijk kunnen vechten, laat staan dat zij in drie onderdelen kunnen uitblinken. Het matige optreden in De Meer werd gedeeltelijk in de hand gewerkt door het op het laatste moment afhaken van Schmidt (gekneusde rib, opgelo pen tegen HSV) en vooral door het falen van Van Gaal. De doorgaans 'voorbeeldige' middenvelder was bij deze gelegenheid een van de zwakste Spartanen. Zijn dieptepunt bereikte hij in de 55e minuut toen hij de bal verspeelde en Vanenburg van afstand voor 1-0 kon zorgen. Vijf minuten later stelde trainer Vonk Van Gaal verantwoordelijk voor de 'doorbraak' van Ajax door hem te vervangen door Tiktak. „Normaal is Van Gaal van grote waar de voor Sparta. Nu ging het niet goed met hem. Als excuus voor hem kan ik aanvoeren dat hij een week door schoolperikelen niet heeft kunnen trainen. Zoiets kun je niet ongestraft doen op dit niveau, dat bleek van avond wel", aldus Vonk. Ondanks de zwakte van Van Gaal en vele andere Spartanen moest Ajax het in het eeste bedrijf met zegge en schrijven twee kansen (De Wit en Rijkaard) doen. De assistentie van Sparta kwam dan ook uiterst gelegen, net zoals het door Ajax ten zeerste op prijs werd gesteld dat Wijnberg in het strafschopgebied volkomen onnodig Van Basten vloerde. „Of het een pe nalty was, kan ik niet zeggen. Het is wel zo dat Van Basten bij het nemen van die strafschop kwam aanlopen, even inhield en toen pas schoot. Dat is volgens mij niet juist", zo sputterde Vonk na afloop nog even na over de dankzij Rijkaard ten slotte nog royaal uitgevallen zege van Ajax. Naast het daardoor 'gegroeide zelfver trouwen' was het voor Cruijff verder alleen nog van belang te weten dat Vanenburg voortaan beter als mid denvelder kan fungeren en Van 't Schip als vleugelspeler. Zij wisselden in de rust van positie hetgeen met steun van Van Gaal goed uitpakte. De karakteristiek: Ajax - Sparta 3-0 (0-0) 54. Vanenburg 1-0,76. Van Basten 2-0 (strafschop), 82. Rijkaard 3-0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 7500. Gele kaart: Danny Blind (Sparta) UTRECHT (ANP) - Geert Trompetter, de coach van de teleurstellende na tionale herenvolleybalploeg, heeft de volleybalbond woensdag officieel la ten weten zijn contract met de NeVo- Bo niet te verlengen. De ploeg van Trompetter presteerde bij de Europe se titelstrijd tegenvallend. Coach Peter Murphy en de rest van het begeleidingsteam van de dames- ploeg gaan binnenkort om tafel zitten om de verlenging van hun contracten met de NeVoBo te bespreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 23