Europarlement ziet weinig heil in fiets [MERIKAANSE PASSAGIER (69) GEDOOD de PZC erlaging ww mogelijk lit stelselwijziging vandaag Kerncentrale in de ruimte Bij kamerdebat ook begroting '87 betrekken Voormalig verzet wil Koninginnedag op 5 mei vieren Bewolkt 228e jaargang no. 232 )onderdag 10 oktober 1985 SWISS'S jï:: EAIRO/ROME (AFP/RTR/UPI/DPA/AP) - De vier Palestijnse kapers van het Italiaanse Cruiseschip Achille Lauro, dat maandag met ongeveer 450 personen aan boord op de liddellandse Zee werd overmeesterd, hebben zich woensdagmiddag voor de Egyptische kust bij de havenstad Port Said overgegeven. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken beeft woensdagavond tegenover familie bevestigd dat de Amerikaanse passagier Leon [linghoffer (69) door de kapers is gedood. Fitte Huis-woordvoerder Larry Speakes zei dat de Verenigde Staten alles in het werk zullen jtellen om te zorgen dat de kapers van het schip berecht worden, ongeacht de afspraken die Egypte met hen gemaakt heeft om een einde te maken aan de kaping. De eisen van de kapers - Vrijlating van Palestijnse gevangenen in Israël en andere landen - zijn niet ingewilligd. Vacatures Onderzoek Kabel-tv Bedreiging Cruise gaat verder Bagage VNO: Kwetsbaarheid voor terreur Over het algemeen veel bewolking, in de middag mogelijk wat lichte regen of motregen, middagtemperatuur 16 graden. Een vrij krachtige zuidweste lijke wind. Beestenmarkt 12 Goes 01100-32213 Korte Delft 4 Middelburg 01180-33830 STRAATSBURG (ANP) - De Nederlandse liberaal Floris Wijsenbeek heeft het Europees Parlement er woensdag niet van kunnen overtuigen dat de fiets in de Verstopte Europese steden het meest efficiënte vervoermiddel is. De door hem 'gevraagde bevordering van de ontwikkeling van een beter rijwielver snelling s- fysteem vond evenmin genade in de ogen van zijn mede-parlementsleden. Vijsenbeek verdedigde woensdag een ontwerpresolutie over het gebruik van jiieuwe en geavanceerde technologieën in de Europese vervoerssector. Hij Vindt dat de Europese Commissie bij het kiezen van onderzoeksprojecten op dit terrein onder meer moet letten op milieuoverwegingen vlot vervoer van mensen en goederen. Volgens de resolutie, die wel met een uiterst krappe meerderheid werd aangenomen, moet de Europese Commissie de ontwikkeling van een compu tersysteem in automotoren bevorderen. Daardoor kan de uitstoot van schadelijke stoffen beperkt blijven, kunnen de prestaties worden verbeterd en kan brandstof worden bespaard. Wijsenbeek wil ook dat er in Europa zo snel mogelijk nieuwe verkeersbegeleidings- en wegbebakeningssystemen worden ingevoerd, die de veiligheid op de wegen vergroten. apers geven zich na emiddeling PLO over Je Egyptische minister van buiten landse zaken Abdel-Meguid verklaar- pe dat de Palestijnen zich onvoor waardelijk hebben overgegeven, maar pen is wel beloofd dat zij Egypte |ngehinderd mogen verlaten. De vier nannen werden woensdagavond nog lastgehouden op een marinebasis in Port Said. Nadat woensdag een delegatie van PLO-vertegenwoordiger Abu Khaled rn Egyptische functionarissen aan poord van het gekaapte schip was fcegaan, gaven de Palestijnen zich om 15.15 uur over. „Zij gaven zich eenvou digweg over aan de PLO-vertegen woordiger", aldus minister Abdel-Me- uid. Volgens hem zijn er geen onder- tandelingen gevoerd over hun eisen, pe kapers stapten over op een Egyp- Door gebrek aan voldoende scholing bij veel werklozen zijn honderdduizend vacatu res moeilijk vervulbaar. PAGINA 3 Minister Korthals Altes zal la ten onderzoeken of er een mo gelijkheid geschapen kan wor den voor een speciaal fiscaal kort geding' bij de belastin grechter. PAGINA 5 Opnieuw was er voor de bij eenkomsten over kabel-tv een grote belangstellingin Mid delburg bezochten ruim 1.200 mensen de informatie-bijeen komsten. PAGINA 15 De luchtvervuiling afkomstig van industrieën bij Antwerpen vormen een ernstige bedrei ging voor de volksgezondheid. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën: 4 Varia: 9 Provincie: 13. 15, 17 en 19 Sport: 21 en 23 tisch vaartuig dat hen naar Port Said bracht. De Italiaanse minister van buiten landse zaken, Giulio Andreotti, heeft woensdagavond in Rome gezegd dat de rol van PLO-leider Arafat „beslis send" is geweest bij het oplossen van de kaping van het Italiaanse cruise schip Achille Lauro. Hij prees ook „de zeer loyale samenwerking van de PLO". Het kapingsdrama kon worden beëin digd, zo zei de minister, dankzij „een samenwerking van krachten en perso nen die begrepen dat snelle actie noodzakelijk was". Andreotti noemde behalve Arafat de Syrische regering, de regering van Egypte, Tunesië en de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher. Het beslissend element dat had bijge dragen aan een oplossing was volgens Andreotti „het besef bij de Arabieren, en in het bijzonder bij de Palestijnen, dat de kwestie schadelijk was voor de Palestijnse zaak". Het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro heeft woensdagavond de Egyp tische wateren verlaten en heeft koers gezet naar de Israëlische ha venstad Ashdod. Dat heeft het Egyp tische persbureau Mena gemeld. Volgens Mena heeft de rederij van het schip opdracht gegeven de tocht naar Israël voort te zetten en niet aan te meren in Port Said. Voor het vertrek heeft de Egyptische politie aan boord van het schip een nauwkeurig onder- WASHINGTON (RTR) - De Verenigde Staten willen omstreeks 1993 een kerncentrale in de ruimte brengen. Dit verklaarde dinsdag in Washing ton generaal Abrahamson, hoofd van het Star Wars-onderzoeksprogram- ma, op een hoorzitting van de weten schapscommissie uit het Huis van Afgevaardigden. Volgens Abrahamson hangt het tijd stip van lancering af van de hoeveel heid geld die voor het project beschik baar komt. Het project, dat de naam SP-100 heeft gekregen, wordt gefinan cierd door het Star Wars-bureau van generaal Abrahamson, de NASA en het ministerie van energie. Volgens de generaal is het noodzakelijk dat er „onafgebroken energie" beschikbaar is, zowel voor Star Wars als voor andere projecten, zo zei hij. Een 39 leden tellende Amerikaanse delegatie gaat eind deze week naar de Sovjetunie om over mogelijkheden voor samenwerking op het gebied van de ruimtevaart te praten. In de dele gatie zitten leden van het Congres en functionarissen van Aerospace en NA SA. zoek ingesteld „ter verzekering van de veiligheid van passagiers en beman ning". Reder Lauro wil de gisteren naar huisgevlogen passagiers met een vliegtuig naar Israël vliegen waar ze in Haifa weer kunnen inschepen. Nadat aanvankelijk was meegedeeld dat bij de kaping geen slachtoffers waren gevallen, maakte de Italiaanse premier Craxi in Rome bekend dat één Amerikaanse passagier werd ver mist en vermoedelijk door de kapers was gedood. Het paspoort van de 69-jarige man was gevonden, maar van hemzelf ontbrak ieder spoor. De kapitein van de Achille Lauro neemt aan het lijk van Klinghoffer, was voor de kust van Syrië overboord is ge gooid. Arafats rechterhand Abu Iyad ver klaarde in Tunis dat de kapers voor hun overgave drie beloften hebben losgekregen van de Egyptische auto riteiten. De eerste toezegging zou zijn dat Cairo met Israël en de VS gaat praten over de vrijlating van Pale stijnse gevangen in Israël. Verder zou den zij de garantie hebben gekregen dat zij niet worden berecht en ook niet aan de PLO worden uitgeleverd. Ara fat heeft hun uitlevering gevraagd. Ook Italië zal Egypte om uitlevering van de kapers vragen, zo deelde pre mier Craxi mee. De VS hebben aange drongen op berechting van de kapers. Volgens Israëlische regeringskringen waren de Palestijnse kapers van plan een zware aanslag te plegen in de Israëlische havenstad Ashdod. Het cruiseschip had normaal gesproken woensdag moeten aanleggen in Ash dod, dat tussen Tel Aviv en Gaza ligt. Volgens deze zegslieden behoren de daders wel degelijk tot de lijn-Arafat en was Arafat zelf persoonlijk be trokken bij de operatie. De kapers zouden om „logistieke redenen"' en zonder instemming vooraf van hun „geldschieters" Abu Abbas en Arafat hun plannen hebben gewijzigd. Tijdens haar bezoek aan het Spaanse parlement werd kongin Beatrix onderscheiden met de medaille van de Cortes. Voorzitter Gregorio Peces-Barba hangt haar op de foto de medaille om. MADRID (ANP) - Koningin Beatrix heeft woensdag, op de tweede dag van het staatsbezoek aan Spanje, als eerste buitenlandse staatshoofd een toespraak gehouden in de Cortes. In een rede voor de gecombineerde commissies voor buitenlandse za ken van het Huis van Afgevaardig den en de Senaat van het Spaanse parlement sprak de koningin - in de Engelse taal - over het belang van democratie en van Europese sa menwerking. Zij zei dat het Spaan se parlement een rol van grote betekenis heeft gespeeld in het democratiseringsproces in Spanje. „Daarmee hebt u Spanje tevens „de weg terug" naar Europa gewe zen", aldus de koningin. De koningin kreeg de erepenningen van beide Kamers van de Cortes. Zij opende in het Prado-paleis een tentoonstelling van 45 werken van 38 Nederlandse meesters uit de tijd van Rembrandt. Minister Van den Broek van bui tenlandse zaken heeft er alle ver trouwen in dat Nederland het ver drag over de Spaanse toetreding tot de EG vóór de jaarwisseling zal kunnen ratificeren. De tweede ka mer zal in de week van 22 oktober - hoewel in die week ook over de raketkwestie wordt gepraat - be ginnen met de behandeling van het toetredingsverdrag, zo deelde Van den Broek woensdagavond op een receptie in het Prado mee. Coby van Dongen uit Barendrecht en haar echtgenoot op Schiphol na aankomst uit Cairo. Coby, reisleidster, en haar man verloren door de kaping van de boot al hun bagage, zelfs sokken... EN HAAG (GPD) In het kabinet wordt nog gediscussieerd over de a inpassingen van het n euwe stelsel voor de sociale zekerheid. Cm tegemoet te komen a m de in brede lagen h vende bezwaren tegen dhalfjaarlijkse verla- 9 ng van de ww-uitke- r' ig tot het niveau van het sociaal minimum, wordt niet uitgesloten dat deze verlaging ach terwege wordt gelaten. Zowel Raad van State, Sociale Verzekerings raad als werkgevers- en werknemersorganisa ties in de SER hebben bezwaren tegen de ver laging van de halfjaar lijkse ww-uitkeringen van 70 procent naar het sociaal minimum. Het kabinet ziet als con sequentie van het even tueel niet-doorgaan van de halfjaarlijkse verla gingen dat werklozen boven de 45 jaar een half jaar korter een uit kering krijgen dan wordt aangegeven in de voorstellen voor de stel selherziening. SCHIPHOL (ANP) - De elf Neder landse opvarenden van de Achille Lauro, door een excursie naar Cai ro ontkwamen aan de kaping van het cruise-schip, zijn weer in Ne derland. Zij arriveerden woens dagmiddag met een lijnvlucht van de KLM vanuit de Egyptische hoofdstad op Schiphol. Daar wer den ze begroet met het nieuws dat de kaping ten einde was. Alle elf toonden zich na aankomst vol lof over de wijze waarop zij na het bekend worden van de kaping van het schip waren opgevangen door de reisorganisatie en door me dewerkers van de Nederlandse am bassade in de Egyptische hoofd stad. Geen van hen had tijdens de eerste dagen van de cruise iets gemerkt dat wees in de richting van een ophanden zijnde kaping. Uiterst te spreken over de opvang was het echtpaar Visser uit Berg en Dal. Zij waren per auto naar Genua gereden en daar aan boord van de Achille Lauro gegaan. Aan boord maakten zij kennis met het echt paar Rompa uit Dongen, dat aan boord is gebleven en de kaping heeft meegemaakt. Ook de heer en mevrouw Nienhuis uit Haren (Gr.) werden gegijzeld. Naar aangeno men wordt zijn ook zij inmiddels vrij. Alle Nederlanders zijn zonder ba gage, die aan boord is achtergebl- ven, teruggekeerd. Het echtpaar Visser moet bovendien terug naar Genua om de auto op te halen. Volgens de heer H. Nolles uit Rot terdam gonsde het onder de passa giers van geruchten. Zo werd ge zegd dat voor de Syrische kust Palestijnen aan boord zouden zijn gegaan die de hutten zouden heb ben geplunderd. „Tot op heden is daar echter niets officieel van be kend en zou ik het ook maar als een gerucht beschouwen", aldus direc teur De Vos tot Nederveen Cappel van Zeetours BV, de vertegenwoor diger van Lauro in Nederland. De Italiaanse rederij heeft de in Cairo achtergebleven passagiers woensdag met een gecharterd, vlieg tuig vanuit de Egyptische hoofd stad naar Rome overgebracht. De Jong Intratours wilde echter de Nederlandse passagiers recht streeks naar Nederland laten terug keren. De kosten van deze terugreis worden door de reisorganisatie be taald. De Vos sloot niet uit, dat de Neder landse opvarenden een andere vakantie zou worden aangeboden. Tegen een nieuwe cruise hadden de Nederlandse opvarenden geen be zwaar, zo bleek op Schiphol. Het Middellandse-Zeegebied heeft voor de meesten echter niet meer de voorkeur. AMSTERDAM (ANP) Voorzitter A. Kliest van de Landelijke Kontakt- groep Verzets Gepensioneerden 1940- 1945 (LKG) heeft woensdag een be roep op de koningin gedaan in de toekomst op 5 mei bevrijdingsdag haar verjaardag te vieren. De 5e mei wordt dan eindelijk een „ware nationale feestdag" waarop de „een meer het accent legt op de viering van onze onafhankelijkheid en de ander uiting kan geven aan zijn verbondenheid met het huis van Oranje". Kliest zei dit woensdag in Amsterdam tijdens de 20ste landelij ke contactdag van zijn organisatie. Prins Bemhard woonde de bijeen komst 's morgens bij. LKG-voorzitter Kliest kritiseerde de „onrust" die is gezaaid ten aanzien van de pensioenen van verzetsmen sen. Hij hekelde het rapport van de commissie Van Dijke voor de vereen voudiging en coördinatie van de wet ten voor oorlogsgetroffenen. „Een ding staat vast", aldus de LKG-voor- man, „wij zullen onze verworvenhe den niet laten afnemen". DEN HAAG (ANP) - Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) heeft de Tweede-Kamerleden aan de vooravond van de debatten over de begroting 1986 in een brief met klem gevraagd daar ook 1987 bij te betrek ken. De werkgevers zien na het gun stige jaar 1986 drie miljard gulden aan lastenverzwaringen voor de be drijven opdoemen. Daarmee wordt de lastenverlichting in de lopende kabinetsperiode geheel teniet gedaan. Bovendien moet in 1987 de reeds nu zichtbare rekening van de dalende aardgasopbrengsten en de stijgende rentelasten op de staatsschuld (tussen de vijf en zes miljard gulden) nog worden betaald. Het mag niet zo zijn dat de opdoemen de problemen voor de overheidsfinan ciën naar de burgers en bedrijven worden doorgeschoven, aldus VNO- voorzitter Van Lede, woensdag op een persconferentie in Den Haag. Hij waarschuwde tegen de deprime-- rende invloed van dit vooruitzicht op de ondernemingslust in Nederland. Het beleid van het kabinet-Lubbers heeft gewerkt, maar moet wel worden doorgezet. Lastenverzwaringen voor de bedrijven passen daar niet in. Komen die er toch, dan komt het bedrijfsleven opnieuw in de verdruk king, met alle gevolgen vandien voor de werkgelegenheid, aldus Van Lede. Waar begint en eindigt het vermogen tot af doende beveiliging tegen terreuracties? Die vraag is brandend actueel sinds de ene bomaanslag de andere kaping in steeds hoger tempo opvolgt. De eerste - gelukkig goed afgelopen - kaping van een groot passagiersschip, de Italiaanse Achille Lauro op cruise op de Middellandse Zee, heeft pijnlijk duidelijk gemaakt hoe weerloos de samenleving in feite is tegen deze vorm van misdaad. Vliegtuigkapin gen, gijzelingen in treinen en ambas sades, ontvoeringen op klaarlichte dag midden in de stad, - het zijn even beangstigende als bekende verschijn selen van deze tijd geworden. Een geheel nieuwe variant in de reeks uitingen van blind fanatisme tegen over onschuldigen is wat deze week gebeurde. Palestijnse terroristen overmeesteren een compleet vakan tieschip, dreigen passagiers en be manning om te brengen en het schip op te blazen. En meteen blijkt hoe iedere poging om een dergelijke ter reuractie te verhinderen hopeloos achterloopt bij de feiten. De beveili ging van zeeschepen en haventerrei nen in Nederland laat ernstig te wen sen over, leert een peiling naar wat er in deze sfeer aan voorzorgsmaatrege len bestaat. In Egypte was het kenne lijk niet veel anders toen een Pale stijns terreurcommando erin slaagde in de haven van Alexandrië ongehin derd aan boord te komen van het Italiaanse cruiseschip. Toch is de beveiliging tegen geweld van buitenaf in de afgelopen tien, vijftien jaar een complete industrie geworden. In het luchtverkeer is een strenge, persoonlijke controle van passagiers en hun bagage de gewoon ste zaak van de wereld geworden. Terroristen hebben bij herhaling aan getoond welke vliegvelden in dit op zicht als nonchalant te boek staan; ter plekke heeft men in veel gevallen daarmee zijn lesje geleerd. Rondom risico-gevoelige personen en groepen, zoals staatshoofden en officiële dele gaties wordt tegenwoordig een net werk van veiligheidsagenten getrok ken. Routes die zij volgen worden tevoren op alles wat verdacht lijkt uitgekamd. Moordaanslagen op pro minente figuren als de Amerikaanse president John Kennedy, paus Johan nes Paulus II en de Britse premier Margaret Thatcher zijn als een prik kel voor dit soort van preventie ver helderend genoeg geweest. Zo is op het ogenblik de stad New York bezig met de voorbereiding van de omvang rijkste veiligheidsoperatie in haar ge schiedenis. Binnenkort bestaan de Verenigde Naties (VN) veertig jaar. Bij de feestelijkheden ter gelegenheid daarvan (eind deze maand) komen 80 staatshoofden en 160 ministers van buitenlandse zaken naar de stad waar de VN-Assemblee vergadert. De poli tie van New York, de FBI en de Amerikaanse geheime dienst staan voor de opgaaf deze hooggeplaatste verzameling van doelwitten voor mo gelijke gewelddadige acties zo gron dig als dat technisch kan te bescher men. Bij andere grootscheepse inter nationale gebeurtenissen, zoals we reldcongressen en Olympische Spelen is de veiligheid (sinds de aanslag op de Israëlische sportdelegatie destijds in München) ook een factor van door slaggevende betekenis. Maar het griezelige is juist dat de beveiliging faalt op plaatsen en momenten die nog niet eerder gevoe lig voor risico zijn gebleken. De ka ping van het cruiseschip Achille Lau ro is daarvan een voorbeeld gewor den. Maar weinigen zullen het voor mogelijk hebben gehouden dat ter reurorganisaties - zoals het Palestijn se commando in dit geval - hun activiteiten bezig waren te verleggen naar totnogtoe ongemoeid gelaten vakantieschepen. Reacties uit de zee haven- en scheepvaartwereld zijn ont wapenend openhartig. Ze variëren van „wij vonden meer controle tot de kaping van eergisteren niet nodig" tot „wat in Alexandrië is gebeurd, daar heeft geen enkele haven een antwoord op". Tegelijk moet met de beoorde ling van wat zich de afgelopen dagen op en rondom het Italiaanse passa giersschip heeft afgespeeld worden vastgesteld dat het georganiseerde terrorisme de hele samenleving in feite de oorlog heeft verklaard. In Brussel en in Frankfurt, in Londen en in Jeruzalem, in Beiroet en op de Middellandse Zee, overal en op ieder willekeurig moment kan iedereen en alles object van een aanslag, een gijzeling of een ontvoering zijn. Een afdoende beveiliging tegen zo'n wijd vertakte en onvoorspelbare dreiging is onbestaanbaar. En daarmee zijn dan tegelijk de grenzen aangegeven van wat wèl en niet mogelijk is. Bij elke nieuwe voorzorgsmaatregel wordt een volgend risico geschapen. Wat de kaping van de Achille Lauro en de betrekkelijk snelle beëindiging ervan in ieder geval duidelijk heeft aangetoond is dat politieke terreur kan stuklopen op een gesloten front van internationale veroordeling. Mis schien het enige bemoedigende van deze affaire. vdM. Snyder overleden - Op 90-jarige leeftijd is dinsdag de Amerikaanse oud-minister van financiën John Sny der overleden. Snyder maakte deel uit van het kabinet van president Tru man en speelde een belangrijke rol bij de uitvoering van de Marshall-hulp. f

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1