Stoofstraatgebied Goes over twee weken klaar Tweemaal vonnis schuldig zonder oplegging straf Ruim duizend Middelburgers op info-bijeenkomsten kabel-tv PZC/ provincie DOMEINEN: BESLISSING NOG NIET GENOMEN INTOMART BEGINT TELEFONISCHE ENQUETE Belangrijke order SICON Vlissingen luitser blijft [zwijgen over Imotieven moord Schuttevaer' il maatregelen Culinaire hoofdprijs i instellingskok uit Kruispunt Tivoli [IJzendijke wordt »ereconstrueerd IDONDERDAG 10 OKTOBER 1985 15 T oegankelijkheid KANTONRECHTER MIDDELBURG: Schotelantenne Gemeenteraad Jubileumactie van bouw firma levert bijna 8 mille op voor Nepal-project Discussie over afsluiten Zwinkom nog geheel open tief standpunt innemen". Verder zegt hij het te betreuren dat er een in zijn ogen verkeerde indruk is gewekt over de manier waarop de Zwinkwestie wordt afgehandeld. In een reactie benadrukte directeur Willems dat het beheersplan weldegelijk in overleg met Domeinen is opgesteld. „Dat wil niet zeggen dat er al overeenstem ming is. Maar overleg is er zeker geweest", aldus Willems. Zoals gemeld maakt de gemeente Sluis zich zorgen over een eventuele afsluiting van de strandvlakte in het KOUDEKERKE De heer Sjaak Jobse, hoofd van de keuken van het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg, is winnaar geworden van de zilveren instellingsknoop 1985. De uit Koudekerke afkomstige kok won daarmee de hoofdprijs als beste kok van Nederland die werkzaam is bij een ziekenhuis of instelling. Aan de culinairewedstrijd die in Wassenaar werd gehouden deden zo'n zestig deelnemers mee. De heer Jobse won deze wedstrijd voor de tweede maal. De winnende inzending bestond uit een vleesschotel met garnitu ren, die als muziekinstrumenten waren uitgebeeld. [SLUIS - De afsluiting van de primaire duinvallei in het natuurgebied het Zwin bij Sluis staat nog volledig ter discussie. De afdeling Domeinen van het ministerie van financiën wil als «eigenaar van het gebied alle betrokken partijen de gelegenheid geven hun visie op het nieuwe [beheersplan van de natuurstichting Het Zeeuwse Landschap -dat voorziet in een afsluiting Ivan de strandvlakte ten oosten van de Zwingeul- te geven. Gedeputeerde mevrouw E. IMaris-Koster heeft de gemeente Sluis, het waterschap het Vrije van Sluis, rijkswaterstaat en Ihet Zeeuwse Landschap inmiddels voor een breed overleg uitgenodigd. Daarna neemt iDomeinen een beslissing. Iln een brief aan het Zeeuwse Land schap schrijft het hoofd van de Izeeuwse inspectie van Domeinen, mr. |R. Bottemanne, dat er nog geen spra ke is van een besluit over de afsluiting Ivan de Zwinkom. Hij herroept daar- Imee uitlatingen van de directeur van Ide natuurorganisatie R. Willems, die leind vorige maand verklaarde dat de goedkeuring van het nieuwe beheers kan slechts een formaliteit is. Vol- |gens de directeur is het beheersplan Jin nauw overleg met Domeinen opge- Isteld. Een woordvoerder van het mi- Jnisterie van financiën bevestigde dat. [Mr Bottemanne is het niet met die [voorstelling van zaken eens. Hij [schrijft aan het Zeeuwse Landschap: P„De mededeling van uw directeur dat Ihet plan in overleg met Domeinen is [opgesteld onderschrijf ik geenszins. [Het zou een voorstel uwerzijds zijn, [dat nog zou worden besproken. Do- |meinen zou eerst na raadpleging van |de voornoemde instanties een defini- TERNEUZEN - Het onderzoek naar de moord op de 27-jarige Terneuzense .lartina Harte zit muurvast. Welis- |waar bekende de Westduitser Hansi B. vorige week vrijdag dat hij de ■vrouw, die hij al geruime tijd kende, Imet messteken om het leven had [gebracht, maar tot nu toe liet hij Iniets los over zijn motieven. [Het onderzoek wordt intussen onver hinderd voortgezet. In totaal werken Inu nog twaalf man aan de zaak. [volgens een politiewoordvoerder hou- |den die twaalf zich bezig met het |natrekken van tips en het nagaan van Ide gangen van zowel het slachtoffer moeder van een driejarig zoontje) als |van de dader. Daarnaast wordt heel |wat tijd gestoken in de administratie ve afwikkeling van de moord. JZENDIJKE Het als gevaarlijk lekend staande kruispunt Tivoli bij IJzendijke wordt gereconstrueerd, ie dubbele rijbaan wordt een enkel aan; het naast de rijweg gelegen ïetspaden worden iets verlegd. Inhalen op het kruispunt zal na de 'econstructie niet meer mogelijk zijn, at de verkeersveiligheid ten goede :omt. De reconstructie wordt uitge- oerd door aannemingsbedrijf L. A. B. uit Sluis in opdracht van rijkswater staat. Met het werk is in totaal tien eken gemoeid. De aannemer hoopt alf december klaar te zijn. Met de econstructie van het kruispunt Tivo- i gaat een lang gekoesterde wens van e dorpsraad van IJzendijke in ver- ulling. In het verleden zijn op het mispunt tal van ongevallen gebeurd, aarvan een aantal met dodelijke floop. Slot van pagina 13) iet binnenvaart-politiereglement. Dan kan niemand er meer omheen. (Trouwens, we moeten niet te kinder- ichtig doen. In het buitenland, op de eneden-Seine bijvoorbeeld of in Duitsland, wordt heel nadrukkelijk econtroleerd of je de voorgeschreven ipparatuur aan boord hebt. Zo uniek s ons voorstel dus niet". Jet Zeeuwse hoofdbestuurslid van Schuttevaer', Willy de Meijer uit Ter- ïeuzen, juicht de nieuwe maatregel aangenomen wordt overigens dat het tompas en aanverwante artikelen pas n de loop van volgend jaar verplicht tunnen worden gesteld) toe. „In het ecente verleden heeft bijvoorbeeld de hereniging Milieuhygiëne Zeeland >ns weieens benaderd over bepaalde ;aken die fout waren gegaan op de Vesterschelde ter hoogte van het loegebied. Daarnaast hebben na- uurlijk ook die talrijke strandingen p het Schelde-Rijnkanaal de nodige andacht getrokken. De problemen P Schelde-Rijn zijn, volgens ons, van oorbijgaande aard. Waarschijnlijk is et ergste leed geleden op het mo- ent dat de Oester- en de Philipsdam ijn afgesloten, maar daarna dreigen r weer andere problemen. Omdat de cheepvaart het Tholense Gat dan iet meer doorkan, moet een route ver de Oosterschelde worden geva- n. En dat levert dan weer extra evaar op, vooral in bijvoorbeeld het ngels en Brabants Vaarwater en in e Witte Tonne Vlije...". chuttevaer' overweegt samen met jkswaterstaat een folder uit te ge en, waarin alle mogelijke aspecten an het varen op 'ruim vaarwater' 'orden belicht. De Meijer:,,Wij nemen "lf het initiatief omdat, als we de ak in handen van anderen geven de ans lopen dat het allemaal al te adrukkelijk wordt geregeld. En I chippers houden nu eenmaal niet van een heleboel regeltjes En zeker et van een verregaande bevoog- ng". Zwin. De gemeenteraad sprak zich twee maanden geleden uit tegen het voornemen van het Zeeuwse Land schap. Afsluiting zou de recreatieve belangen van de gemeente te zeer schaden, te meer omdat er een uit breiding van het zomerwoningpark bij het Zwin op stapel staat. Het college van b en w bracht gedeputeer de mevrouw Maris-Koster van de be zorgdheid op de hoogte. Eind augustus mengde ook rijkswa terstaat zich in de discussie. Ing. J. de Roos, hoofd van de dienstkring Ka naal van Terneuzen, vertelde woens dag dat zijn dienst belang heeft bij een goede toegankelijkheid van het natuurgebied. In geval van een olie ramp moet rijkswaterstaat de Zwin geul zo snel mogelijk met een dam afsluiten. Ing. De Roos; „Als het zo ver mocht komen, dan moeten we met bull-dozers door de Zwinkom kunnen rijden. Ik vind alle plannen voor een afsluiting met struikel- draad best, als we maar geen stro breed in de weg worden gelegd". Het Zeeuwse Landschap ziet de zand vlakte naast de Zwingeul als een unieke primaire duinvallei. Rust is volgens de natuurorganisatie voor waarde voor een ongestoorde natuur lijke ontwikkeling van het gebied. Vandaar het voornemen om het ter rein met struikeldraad en verbodsbor den voor overlast te vrijwaren. Het binnenplein van enkele gerenoveerde panden aan de Stoofstraat in Goes. GOES - Staatssecretaris mr G. Brokx (volkshuisvesting) plaatst woensdag 23 oktober een gedenksteen in de schuurwand van één van de gerestau reerde panden in de Stoofstraat. Met die officiële handeling is het laatste omvangrijke stadsvernieuwingspro- ject in het noordelijke deel van de Goese binnenstad gereed. De Regio nale Woningbouwvereniging Samen werking (RWS) is eind 1983 begonnen met de restauratie van het zogenaam de Stoofstraatgebied. Volgens direc teur J. Franken van de RWS is de leefbaarheid en het in stand houden van het stadsgezicht een belangrijk aspect geweest voor de woningcorpo ratie om deel te nemen aan het project. De vroeger bouwvallige panden wer den meer dan tien jaar lang bedreigd met sloop. In de structuurschets voor de binnenstad in 1974 wilde b en w in dit oude stadsdeel een supermarkt vestigen, alsmede de aanleg van een parkeerterrein voor de Prins van Oranje. Tot voor enkele jaren kende het gebied vooral een industrieel ka rakter. De gymnastiekwerktuigenfa- briek De Schelde had een flink aantal panden aan de Nieuwstraat en de Ossenhoofdstraat in gebruik. De restauratie en vervangende nieuw bouw in de Stoofstraat, Nieuwstraat en Ossenhoofdstraat vloeien voort uit de meerjarenplanning stadsvernieu wing van de gemeente Goes. Het project bestond uit de restauratie van 28 panden. Daar zijn 44 wooneenhe den in gerealiseerd, voor een deel kleine, maar ook grotere. Bovendien zijn er 12 nieuwbouwwoningen ge bouwd aan de Nieuwstraat (hoek Stoofstraat) en in de Ossenhoofd straat. Volgens Franken is met de officiële herdenking voldoende ruimte ge- creeërd voor een evenwichtige op bouw van het gebied. Momenteel staan nog vijf panden leeg. De overi gen zijn reeds bewoond door alleen staanden, maar ook door gezinnen met kinderen. De gemiddelde huur prijs bedraagt ongeveer driehonderd gulden per wooneenheid. De plannen voor het stadvemieu- wingsproject in de sociale sector zijn gemaakt door de architectenbureau's Treffer en Polgar uit Waddinxveen en Weertman uit Goes. Het Goese aanne mingsbedrijf Schrijver BV was belast met de bouw. „De gemeente en de RWS mogen blij zijn met het resul taat. Goes plukt nu de vruchten van het stadsvernieuwingsbeleid", aldus Franken. De totale bruto bouw- en grondkosten van de rehabilitatie en de vervangende nieuwbouw bedragen ongeveer 6,2 miljoen. De definitieve balans kan pas worden opgemaakt als alle woningen opgeleverd zijn. Het natuurgebied het Zwin bij Sluis. MIDDELBURG - „Eigenlijk had u in uw geval de Duinweg in Zoutelande moeten beschouwen als een blauwe zone", hield de kantonrechter, mr W. J. R. P. Verhoeven de uit Veere af komstige D. D. voor tijdens de woens dagzitting van het kantongerecht in Middelburg. GOES - Er zit duidelijk groei in het waterverbruik in Zeeland. Dat blijkt onder meer uit de omzetcijfers van de NV Watermaatschappij Zuid-West- JJederland (WMZ). In het eerste half jaar van 1985 werd 1,3 miljoen kubie ke meter water meer afgezet dan in het eerste halfjaar van 1984. Dat betekent een totale omzetvermeerde- ring van ongeveer 6,2 procent. De toenemende vraag naar water komt voornamelijk voor rekening van de grootverbruikers, industrieën die meer dan 100.000 kubieke meter per jaar afnemen. Van de totale stijging de eerste zes maanden van 1985 ne men de grootverbruikers 80 procent voor hun rekening. De strenge winter van 1984-1985 heeft daarin een rol gespeeld. De WMZ verwacht dat die groeiende vraag zich ook in 1986 zal voortzetten. In de exploitatiebegroting voor vol gend jaar wordt rekening gehouden met een totale afzet van 45,2 miljoen kubieke meter water. Dat is 6,6 pro cent meer dan de te verwachten totale afzet in 1985. Ook in 1986 zal de groei in de WMZ-omzet vooral worden ver oorzaakt door de grootverbruikers, die ongeveer 2,6 miljoen kubieke me ter water meer zullen vragen. Alle liters die de WMZ meer afzet, zullen ook meer moeten worden ge produceerd of ingekocht. De PZEM- waterfabriek in Terneuzen stopt in 1988 met de produktie van gedestil leerd water. Mede daarom en om ook in de komende jaren te kunnen beant woorden aan een toenemende vraag, begint de WMZ met de aanvoer van water uit de Biesbosch. De aanpas singen aan het leidingennet, die daar voor nodig zijn, en de bouw van een nieuwe zuiveringsinstallatie bij Phi lippine (pompstation Braakman) gaan samen een investering van 80 miljoen gulden vergen. De helft daarvan, 40 miljoen, is uitge trokken voor de bouw van de zuive ring op de Braakman. Daar zal in de zomer van 1987 een zuiveringsinstal latie met een capaciteit van 5 miljoen kubieke meter per jaar moeten bijdra gen in de drinkwatervoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen. Een tweede fa se, eenzelfde installatie met eenzelfde capaciteit, moet in 1989 gaan functio neren. Onderzoek wordt gedaan naar de noodzakelijkheid van een ozon trap in het zuiveringsprocedé. Mocht die nodig zijn dan gaat het project nog- eens vijf miljoen meer kosten. Omdat in juni van het vorige jaar de invaliden-parkeerplaatsen, nabij de Duinweg bezet waren, had D. zijn auto geparkeerd op een plaats waar een parkeerverbod gold. Daarbij had hij wel zijn invalidenparkeerkaart ge plaatst, maar had verzuimd de invali- denparkeerschijf daarbij te voegen, in de veronderstelling dat hij daar twee uur ongehinderd mocht parkeren. De invaliden-parkeerkaart geldt voor een invaliden parkeerplaats en de kaart in combinatie met de speciale parkeer- schijf voor die gevallen waar bijvoor beeld een parkeerverbod geldt. Bij terugkomst bleek echter, dat de wa' gen van D. was weggesleept. Tijdens de zitting betoogde D. dat zijn auto beslist niemand in de weg stond en ook geen belemmering vormde voor eventueel politie of ambulance. Hoe wel zowel de officier van justitie, mr. G. L. Bouman, als de kantonrechter alle begrip hadden voor de situatie, bleek toch - door het ontbreken van de parkeerschijf - D. fout geparkeerd te staan. Niettemin eiste de officier schuldig zonder strafoplegging, een eis waarmee de kantonrechter zich probleemloos kon verenigen. Na ruim twee jaar het caravan-wrak van één van zijn klanten gestald te hebben, werd de Vlissinger F. C. van de Z. het beu. Diverse malen had hij getracht de eigenaar op te sporen, maar keer op keer was de man niet te bereiken en geld had hij ook nog niet ontvangen voor de stalling. Vandaar dat hij de caravan maar op een par keerterrein had gezet om er van af te zijn. Hoe het ook zij, in de zin der wet bleef van de Z. de 'houder'. Gelet op de omstandigheden, eiste mr. Bouman schuldig zonder oplegging van straf en verbeurdverklaring van het wrak. De kantonrechter vonniste conform. MIDDELBURG - Naar schatting 1200 Middelburgers hebben de afge lopen dagen in de Zeeuwse hoofd stad de demonstratie- en informa tiebijeenkomsten over de mogelijke aanleg van kabeltelevisie bezocht. Zekatel, de 'kabeltelevisiepoot' van de PZEM, had die bijeenkomsten georganiseerd in het PZEM-hoofd- kantoor aan de Poelendaelesingel en in het voormalige bibliotheekfi liaal aan de Roozenburglaan in Mid delburg. Op dertien televisiescher men konden de bezoekers kijken naar programma's die via de kabel kunnen worden ontvangen. Tien zenders worden via de traditionele straalverbindingen doorgegeven; drie (Sky Channel, Music Box en TV5) kunnen worden ontvangen via de satelliet. Om die reden stonden voor het PZEM-gebouw en voor het pand aan de Roozenburglaan twee grote schotelantennes opgesteld. Zekatel liet ook zien, met welke televisiezenders het kabelnet even tueel in de toekomst kan worden uitgebreid. Zo werden beelden opge vangen van de Italiaanse staatsom roep RAI. van de Engelse op de VS gerichte uitzendingen van Mirror Vi sion, van Duitsland III en van een Amerikaans station. Ook over het radiogedeelte van het kabelaanbod werden inlichtingen verschaft. Van verschillende zenders waren infor matiefolders beschikbaar. Medewer kers van Zekatel beantwoordden tal rijke vragen van het publiek. Eén van de meest voorkomende mis vattingen is de gedachte bij een deel van het publiek, dat in de toekomst alle Duitse uitzendingen zullen wor den doorgegeven via de satelliet, deelde het hoofd van Zekatel, de heer Brasser, gisteren mee. „Maar of die Duitse programma's ooit op de satelliet komen -waarmee een deel van de belangstelling voor kabeltele visie zou kunnen wegvallen- is nog maar zeer de vraag. Tijdens de Inter nationale Funkausstelling in Berlijn is me verteld, dat de Duitse regering het inschakelen van de satelliet nog te riskant vindt". In dit verband wees de heer Brasser op de onlangs mislukte lancering van een satelliet door Frankrijk in Guyana, en op het feit dat een Europese communicatie satelliet onlangs door een fout van een programmeur in een verkeerde baan om de aarde terechtkwam, waardoor de satelliet ruim een dag niet functioneerde. Bij kabeltv wor den de Duitse programma's echter niet van de satelliet geplukt, maar ontvangen via een hoge televisieto ren in Loon op Zand. „Het is onzin te verwachten, dat iedereen binnenkort zijn eigen scho telantenne heeft. Ten eerste kunnen daarmee slechts drie zenders wor den opgevangen (Sky Channel, Mu sic Box en TV 5), ten tweede kost een schotel met allerlei benodigde bij komende apparatuur enkele duizen den guldens en ten derde zou er een enorme wildgroei op daken en aan muren ontstaan". Volgens de heer Brasser weten ook veel mensen niet, dat ze niet kunnen worden verplicht op de kabel te worden aangesloten. „En wat huisei genaren ook mogen zeggen, iedereen heeft het recht om de Nederlandse en Belgische televisieprogramma's met een gewone sprietantenne op te van gen". Het bureau Intomart begint -zoals gemeld- maandag met een telefoni sche enquete onder 600 willekeurige Middelburgers. Op verzoek van bur gemeester en wethouders van Mid delburg heeft Zekatel de opdracht voor de enquete verstrekt. De heer Brasser deelde mee. dat ervaringen in den lande hebben uitgewezen, dat ongeveer twintig procent van de huishoudens alsnog belangstelling toont voor kabeltelevisie, nadat ze de mogelijkheden daarvan hebben gezien bij buren en/of vrienden. De resultaten van de enquete wor den eind deze maand of begin no vember aangeboden aan het ge meentebestuur van Middelburg. Omdat de gemeente de toekomstige machtiginghouder is, moet de ge meenteraad van Middelburg beslis sen of het kabelnet mag worden aangelegd en geëxploiteerd. Dat be sluit moet wel voor het einde van dit jaar -dus in de raadsvergadering van december- worden genomen. Zoals bekend heft Zekatel zichzelf op, als op 1 januari niet minstens drie van de vier voor kabeltelevisie in aanmerking komende gemeenten (Vlissingen, Goes, Terneuzen en Mid delburg) een positief besluit hebben genomen. Zodra de gemeenten het groene licht hebben gegeven, begint Zekatel met de voorbereidingen. Wat Walcheren betreft komen de noordelijke wijken van Vlissingen en Oost-Souburg en de zuidelijke wijken van Middelburg bij de aanleg 't eerst aan bod. Daarna volgen de overige wijken. De laatste wijken van Vlissingen en Middelburg kunnen dan binnen twee jaar op de kabel zijn aangesloten. VLISSINGEN - Schelde Industrial Construction BV (SICON afdeling tankbouw) in Vlissingen heeft een belangrijke opdracht gekregen van Kuwait Petroleum Europoort BV. Het gaat om het ontwerp, de leve ring, fabricage, montage en het ge- bruiks-gereed opleveren van acht op slagtanks op het terrein van Kuwait Petroleum Europoort BV. Deze op dracht is voor de afdeling tankbouw van SICON de grootste order die tot nu toe in Nederland op het gebied van atmosferische tanks is uitge voerd. SICON heeft niet bekend gemaakt welk bedrag er met de opdracht ge moeid is. Maar het gaat om vele miljoenen guldens. Het merendeel van de installatie bestaat uit 'floating roof tanks met een capaciteit tot ongeveer 95.000 kubieke meter, waar bij de grootste doorsnede 80 meter bedraagt. De montagewerkzaamhe den bieden tot medio 1986 voor onge veer 70 manjaren werkgelegenheid. Schelde Industrial Construction BV is een dochteronderneming van de BV Koninklijke Maatschappij De Schel de in Vlissingen. VLISSINGEN - De jubileumactie van de bouwmaterialenhandel Louwerse en De Priester in Middelburg voor de actie 'Zeeland helpt Nepal' heeft in één week 7700 gulden opgebracht. Het bedrijf, dat onlangs het vijftigja rig bestaan vierde, had zijn relaties gevraagd om in plaats van bloemen en geschenken te geven, een bedrag te storten op giro 7475 van de actie 'Zeeland helpt Nepal'. De pianist Louis van Dijk ondersteunt de actie eveneens. Tijdens een concert ter ge legenheid van het jubileum van Lou werse en De Priester stelde hij een aantal grammofoonplaten beschik baar, die hij ter plekke signeerde. De plaat kost vijfentwintig gulden. Daar van gaat een tientje naar de actie 'Zeeland helpt Nepal'. I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15