LElektriciteitsrekening 50 per jaar omlaag Anonieme actiegroep wil Axelse molen restaureren Belgen stelen op grote schaal oesters uit Grevelingenmeer Goederenvervoer haven van Gent toegenomen OED KOMPAS EN KAARTEN VERPLICHT STELLEN tongen (16) iverleden na edstrijd zaalvoetbal PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KOSTEN GERAAMD OP ACHT TON Mysterieus Hekel WERKGELEGENHEID NEEMT OOK TOE Vlees gestolen in Kloetinge buitenlanders Chinees r ZE DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 IIDDELBURG - De daling van de aardgasprijs zal de kleine stroomverbrui- l»r in Zeeland per jaar zo'n f 150,- tot f200,- opleveren. De NV Provinciale teuwse Energie Maatschappij (PZEM) zal de verlaging van de prijs voor Lrdgas dat gebruikt wordt van elektriciteitsopwekking namelijk integraal borberekenen aan de verbruikers. olgens directeur A. M. Kannekens van de PZEM komt de verlaging - hankelijk van wat exact met de aardgasprijs gebeurt - neer op 3 tot 4 cent per |ilowatt-uur. De heer Kannekens: „De gemiddelde kleinverbruiker neemt per jaar ongeveer 5.000 Kilowatt-uur af, dus men gaat tussen de f 150,- en de f 200,- per jaar minder betalen". De prijsverlaging zal, naar men bij de PZEM verwacht, al in de volgende maand verrekend worden in de voorschotten. De heer Kannekens: „We willen dat snel doen. We zijn wel gelukkig met deze mogelijkheid. Voor de grootverbruikers betekent het een extra steuntje nu de economie zich herstelt en voor de kleinverbruikers is het een tegemoetkoming in de stijgende kosten van levensonderhoud. Dat we de hele verlaging doorgeven aan de verbruikers heeft te maken met klantgericht denken van de PZEM". Schuttevaer' wil extra aatregelen veiligheid ERNEUZEN - De schippersvereniging 'Schuttevaer' wil de veiligheid van de scheepvaart de vaarwegen in ons land vegroten door iedere schipper te verplichten in ieder geval een ed gesteld kompas en bijgewerkte kaarten aan boord te hebben. Volgende week wordt de ak tijdens een kadervergadering in Utrecht besproken. Het initiatief komt van de chuttevaer'-afdelingen in Zeeland (inclusief Goeree-Overflakkee). Die vinden dat het erplichte kompas en kaartenmateriaal' moeten worden opgenomen in het binnenvaartpoli- iereglement. Duitsers en Fransen), die bijvoor beeld op het Schelde-Rijnkanaal of op de Westerschelde het spoor volko- |et afgelopen, jaar maakten tal van ]stanties zich zorgen over de onge- llen op de binnenvaartwegen in ons nd. Daarbij ging de aandacht -voor van provinciale en 'Haagse' politici et name uit naar het Schelde- ijnkanaal waar zich in korte tijd tal in strandingen en aanvaringen voor- :den. Ook op de Westerschelde ging :t regelmatig fout. Volgens het lofdbestuur van de schippersvereni- ng 'Schuttevaer' zijn de problemen lomamelijk een gevolg van onbe- :ndheid met het vaarwater, i daaraan wil de vereniging, in nauw Ierleg met rijkswaterstaat, op korte rmijn iets doen. :n woordvoerder van 'Schuttevaer' jensdag: „Laten we voorop stellen fet de binnenvaart, volgens ons, nog |eeds de veiligste vorm van vervoer Maar dat wil natuurlijk nog niet tggen dat er niets aan de hand is; we ogen de hand best in eigen boezem eken, zo af en toe. En dan blijkt toch i de praktijk dat er nog veel schip- Iers rondvaren met apparatuur, die iet helemaal aan de eisen voldoet, jen belangrijk deel beschikt bijvoor- peld nog niet over een kompas of ed kaartenmateriaal en heeft men II een kompas, dan is het vaak rkeerd afgesteld. Met alle gevolgen n dien op het moment dat je in jouw bekend vaarwater terechtkomt." p brokken worden, zo wijzen de Ïfers uit, voornamelijk gemaakt or buitenlandse schippers (vooral 'ST-SOUBURG Na een zaalvoet- ilwedstrijd in de sporthal van ba- sschool De Belt in Oost-Souburg is |nsdagavond rond elf uur de zestien- rige E. M. Hollestelle uit Vlissingen erleden. jongen werd rond negen uur fij ns de wedstrijd Uiterton II tegen |oof onwel. In afwachting van de ïbulance werd onmiddellijk har animatie toegepast. De jongen is geveer twee uur later in het Bethes- Sin t-Josephziekenhuis in Vlissin- overleden. men bijster raken. Daarnaast komt het ook voor dat Nederlandse schip pers, die incidenteel voor een reisje naar Zuid-West-Nederland afzakken, moeilijkheden veroorzaken. De 'Schuttevaer'-woordvoerder: „Voor een paar honderd gulden kun nen die schippers zich een goed kom pas en goed kaartenmateriaal aan schaffen. Ja, het zou eigenlijk ver plicht gesteld moeten worden. Van daar het voorstel van de Zeeuwse afdelingen om die zaak op te nemen in (Slot zie pagina 15 kolom 1) De man had nog maar zelden buiten de deur gegeten. En bij de Chinees was hij zelfs nog nooit binnen geweest. Nieuwsgierig zat hij om zich heen te kijken. Zijn ogen dwaalden langs de bijzondere schemerlampjes en de kleuri ge platen van oosterse oorden en bleven tenslotte rusten op het rijk bewerkte plafond. Totdat zijn gezelschap zijn aandacht kwam opeisen om dat een gedienstig heer in het zwart graag wilde noteren wat meneer bliefde. Geschrokken door die plotse linge wens liet de man vlug alle moeilijke namen op de menukaart op zich inwerken. Blazend legde hij de kaart terzijde. „Geef me het onderste maar" gokte hij op goed geluk. Maar dat bleek niet mogelijk te zijn. Want de man had in zijn on kunde de naam van de eige naar aangewezen. Binnenschepen bij de sluizen van Terneuzen. Behalve radar is ook een goed gesteld kompas onontbeerlijk voor een veilige vaart op de binnenlandse vaarwegen. AXEL - Er is in Axel een ludieke actie begonnen voor de restauratie van 'de molen van Jozef. Een actiegroep, die om onbekende redenen anoniem wil blijven, begon eind vorige week met een advertentiecampagne in de PZC, waarin de bevolking van Axel wordt opgeroepen nu daadwerkelijk de res tauratie van de molen in de Molen straat ter hand te nemen. De adver tentieteksten zijn kort maar krach tig: 'Axel doe wat', 'Axel doe wat aan de Molen van Jozef en 'Plaats de wieken op de molen van Jozef. In de krant van woensdag werd zelfs een bankrekeningnummer gepubliceerd, waarop geïnteresseerden geld kun nen storten om de wieken van de molen te financieren. De actiegroep wilde gisteravond nog een stapje verder gaan door ongeveer 35 dames die het verjaardagsfeest van mevrouw W. Kok uit Axel bijwoon den, in één klap donateur te maken. Maar die vlieger ging uiteindelijk niet op. Mevrouw Kok, die overigens alle sympathie vor de actiegroep heeft, vond dat wat te ver gaan. „Er bestaan bij verschillende inwoners van Axel plannen om iets aan de molen te doen. Maar wat nu gebeurt, is allemaal erg vaag. Er is wel een bankrekening, maar nog geen echte stichting en alvorens die er komt. zullen er toch eerst gesprekken met verschillende instanties moeten worden gevperd en zéker met de molenaar zelf. Als dat allemaal achter de rug is, kunnen we serieus op de zaak terugkomen". Ook de molenaar, tevens eigenaar van de molen, heeft met verbazing kennis genomen van de spontane actie om zijn molen op te knappen. Hij vindt het vreemd dat de actiegroep niet eerst contact met hem heeft opgeno men, maar vindt het best dat de molen wordt opgeknapt. Dat zal ech ter niet zomaar gaan, eerst moet er een transactie plaatsvinden. Een stichting zou de molen dan moeten kopen en kan er vervolgens haar gang mee gaan. Maar zover is het nog lang niet. Een aantal jaren geleden is al eens door monumentenzorg en de provincie berekend dat de restauratie van de Axelse molen ongeveer 800.000 gulden gaat kosten. De molen, die nu nog slechts als opslagplaats wordt gebruikt, werd al begin deze eeuw van zijn wieken ont daan. Op 10 mei 1963 brak er in de molen brand uit. Het grootste gedeel te van het interieur werd volledig verwoest. Wil men de molen opknap pen, dan moet er een nieuwe kap op worden gezet en moeten er nieuwe roeden en wieken opkomen, vervol gens dient men binnenin twee maal- stoelen te plaatsen. J. Gremmen van de oudheidkundige kring 'De vier Ambachten' in Hulst bleek gisteren nog niet op de hoogte te zijn van de plotselinge actie voor de restauratie van de molen. „Die molen in Axel heeft uiteraard al onze aandacht. Het is een beetje raar, dat zo'n actiegroep niet even contact met ons opneemt over zoiets. De zaak zal de eerst volgende bestuursvergade ring bij ons zeker ter tafel komen", aldus Gremmen in een reactie. Zowel mevrouw Kok, de molenaar, als Gremmen hebben wel een vermoe den wie er achter de mysterieuze actiegroep schuil gaan. Het gaat vrij wel zeker om een bonafide club, die eerder al eens in actie kwam om een oude ophaalbrug terug naar Sas van Gent te halen. ZIERIKZEE - „De Nederlandse sportduikers zijn de dupe van de stropersactiviteiten van Belgische duikers. De Belgen zijn de boosdoe ners en wij zitten met de ellende en de slechte naam". Het is duidelijk, de voorzitter van de Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) B. Bleyi uit Ouwerkerk, is niet bepaald gelukkig met de negatieve reputatie die Belgische duikers in Zeeland aan het opbouwen zijn. Met de regelmaat van de klok betrapt de rijkspolitie Schouwen-Duiveland Belgen met enorme partijen gestolen oesters uit het Grevelingenmeer. Het aantal personen dat in verband hiermee dit jaar is aangehouden ligt rond de 30. En dan gaat het alleen nog maar om normale controles van de rijkspolitie. Van speciale acties gericht tegen oesterstropers is nog geen sprake. „Het is nog maar het topje van de ijsberg," vertelt adjudant H. J. Theunissen van de Schouwse poli tie, „het is duidelijk dat duizenden oesters de grens overgaan, zonder dat we daar iets van merken". Uit de woorden van de adjudant wordt duidelijk dat er sprake is van zorg vuldig beraamde strooptochten. Zo zijn de auto's waarmee de gestolen oesters worden vervoerd, voorzien van speciale goten voor het lekwa- ter en extra schokdempers. Overi gens gaat het vaak om zeer oude auto's, omdat de stropers toch wel rekenening schijnen te houden met het feit dat ze gepakt kunnen wor den waarbij hun vervoermiddel in beslag kan worden genomen. In bijna alle gevallen gaat het volgens Theunissen om Belgen, afkomstig uit verschillende steden, en een enkele keer om noord-Fransen. Vooral de leden van een onderwa tersportvereniging uit Blankenber- ge duiken steeds weer op tussen de aangehouden personen. Belgen zijn overigens toch actief op dat gebied. Nog maar enkele weken geleden werd bekend dat ze ook op grote schaal kreeften uit de Oosterschel- de stelen, met name in de buurt van Tholen. Bleyi: „Als mensen nu sportduikers op een dijk zien, dan kijken ze je met een scheef oog aan. Vroeger vonden de mensen het leuk om sportduikers aan het werk te zien". De NOB-voorzitter vertelt dat er binnenkort weer vergaderd wordt met de Belgische duikbond, maar erg veel verwacht hij van dat over leg niet. „Die mensen van de Belgi sche bond zijn best van goede wil, maar er zijn talrijke Belgische dui kers die zich daar niets van aantrek ken", legt Bleyi uit. „Steeds meer Nederlanders krijgen een hekel aan Belgen. Die Belgen kijken nergens naar, ze maken alles kapot en roven alles". Dat blijkt ook wel uit het feit dat 90 procent van de duikvergunningen die de provincie Zeeland heeft ingetrok ken van Belgen waren. Het zijn volgens hem ook de Belgen ge weest die er voor hebben gezorgd dat de bij Nederlandse sportdui kers zo gehate duikvergunning werd ingevoerd. De Nederlandse duikers zijn het er mee eens dat een duikverordening werd ingesteld, waarin staat aan welke regels ze zich moeten houden. Maar een vergunning vinden ze on nodig. Justitie zegt dat die vergun ning nodig is voor registratie van de overtreders, maar dat kunnen ze volgens de NOB-voorzitter ook doen, door iemands persoonsgege vens op te nemen bijvoorbeeld bij een snelheidsovertreding. Daar komt nog bij dat de duikers voor de vergunning ongeveer 50 gulden moeten betalen. „Van dat geld wor den alleen maar de computer en de ambtenaren die de regeling moeten uitvoeren en controleren aan het werk gehouden. Als ze daar nu nog iets zinnigs voor sportduikers mee deden dan hadden we minder be zwaren", deelt Bleyi mee. Ook de oesterkwekers worden ge confronteerd met de stroperijen. C. J. Comelisse, oesterkweker uit Yer- seke, vertelt dat de prijs van de oesters op sommige plaatsen daalt omdat de gestolen oesters goed koop worden aangeboden. Ook kan het voorkomen dat oesters van slechte kwaliteit worden aangebo den en dan krijgt de officiële handel een slechte naam, legt hij uit. Zowel Theunissen als J. Poelman, opziener van de directie visserijen en onder meer belast met het toe zicht op de oesters in de Grevelin- gen, vinden dat het moeilijk is iets aan de stropers te doen. Wellicht zouden extra controles op zijn plaats zijn, maar daarvoor ontbre ken de manschappen, legt Theunis sen uit. Bleyi ziet meer in strengere straffen. Ook invoering van het Spaanse duiksysteem, waar buiten landers ieder jaar een nieuwe ver gunning aan moeten vragen, ziet hij wel zitten. Belgen die betrapt zijn bij het stropen kan in zo'n geval een verguning geweigerd worden, stelt Bleyi. van één onder redacteuren) GENT - De Belgische stad Gent wordt steeds belangrijker als over slaghaven. In de eerste acht maanden van dit jaar is het goederenvervoer over water met bijna 3,5 procent gestegen ten opzichte van 1984. Sche pen voor de haven F. Verheeke zei dat woensdagmiddag op een persbijeen komst op de 'Jacob van Artevelde', het schip van de stad Gent. Hij benadrukte daarbij dat ook de werk gelegenheid in de haven toeneemt. „Gent is één van de weinige havens waar het dokwerkersbestand groeit". De stijging is volgens de havensche pen met name te danken aan nieuwe en arbeidsintensieve goederenlijnen. In dat kader noemde hij de aanvoer lijn uit Nicaragua; aanvankelijk ging dat alleen om bananen, maar dat verkeer is inmiddels uitgebreid met koffie, suiker en zuidvruchten. Boven dien heeft Gent onlangs ook een nieu we vervoerslijn naar Egypte verwor ven voor diepgevroren vlees uit Ne derland, Duitsland en Frankrijk. De Belgische haven is inmiddels drif tig op weg, voorzitter prof dr M. Anselin van de Gentse Havengemeen schap stipte dat gisteren aan, naar de grens van twintig miljoen ton goede- De 'molen van Jozef in Axel. SLUISKIL - Sluiskil maakt zich op voor de ontvangst van dr. Lode- wijk van den Berg, de eerste astro naut van Nederlandse afkomst. Za terdag 19 oktober is het in het kanaaldorp vrijwel de gehele dag feest rond de man die eind april, begin mei met het spacelab 3 Chal lenger een week lang rond de aarde cirkelde. Lodewijk van den Berg (53), gebo ren en getogen Sluiskillenaar. wordt om 13.30 uur ontvangen in café Atlanta. Daarbij zijn ook b en w van Terneuzen aanwezig. Het gezel schap verhuist om 15.00 uur naar het gemeenschapscentrum De Ster- re. Voorzitter M. van der Bilt van het plaatselijke ontvangstcomité opent daar de bijeenkomst, geVolgd door een toespraak van burgemees ter C. Ockeloen. Aansluitend wordt Lodewijk van den Berg in het pro gramma-onderdeel 'In de hoofd rol...' ondervraagd over zijn jeugd in Sluiskil. In De Sterre zijn ook de b en w's van Axel en Sas van Gent vertegenwoordigd. Tussen 16.00 en 17.30 volgt een informeel gedeelte, speciaal be doeld om Van den Berg in de gele genheid te stellen met oude vrien den en bekenden te praten. Om 17.45 uur begint voor genodigden een dineetje. Om 19.30 uur vertoont Lodewijk van den Berg een film over zijn ruimtereis met gelegen heid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst wordt om 22.00 uur afgesloten. Zondag 20 oktober begin om 10.00 uur een heilige mis met voorganger pastoor Van Doorn. Ia zaal Dallin- ga wordt tenslotte om 12.00 uur afscheid van Van den Berg geno men. Overigens is de 'nmiddels tot Ame rikaan genaturaliseerde ruimte vaarder vrijdag 18 oktober al in Zeeland. In het provinciehuis in Middelburg biedt hij om 16.00 uur de Zeeuwse vlag aan aan commissa ris der koningin dr. C. Boertien. Die vlag heeft, tesamen met het dun doek van de gemeente Axel, de ruimtereis meegemaakt. Zaterdag morgen om 10.00 uur wordt de Axel se vlag in het stadhuis daar over handigd aan burgemeester A. Hack. ren. Over de eerste acht maanden van dit jaar werd een tonnage van bijna 17,5 miljoen geboekt. In de Gentse haven wordt op dit moment hard gewerkt aan de ver vaardiging van een nieuwe promotie film, die als werktitel 'The Friendly Port' heeft meegekregen. De film, met een tijdsduur van ongeveer een kwartier, wordt begin januari aan de havenautoriteiten voorgesteld. De kosten van het project: drie miljoen frank (160.000 gulden). Aan de rijksuniversiteit van Gent start voorts begin november een post- doctoraal-studie in de haven en mari tieme wetenschappen. De opleiding is toegangelijk voor juristen, economen, ingenieurs en afgestudeerden aan de Hogere Zeevaartschool. Volgens een woordvoerder van de universiteit be staat er voor de studie maritieme wetenschappen, dat vooral is gericht op de behoefte vanuit het bedrijfsle ven, grote belangstelling -ook vanuit Nederland. Volgens de woordvoerder is de Gentse universiteit de eerste hogeschool die een dergelijke oplei ding in het programma opneemt. GOES - De recherche van de Goese gemeentepolitie onderzoekt de dief stal van in totaal 3800 gulden aan vlees, vleeswaren en slagersgereed schap. Dit werd gestolen uit een slage rij in Kloetinge. De inbraak werd in de nacht van maandag op dinsdag ge pleegd. Men kwam binnen na het openbreken van een deur aan de achterzijde van het pand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 13