l\\\ SCHIP KOERST RICHTING CYPRUS orsele ovenaan oor opslag ernafval CCC slaan in België toe na maanden stilte Beatrix en Claus in Spanje Veel mazen in beveiliging van Nederlandse zeehavens Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! PZC Werkloosheid met bijna 20.000 gedaald vandaag ADVERTEREN IN DE VRIJDAGKRANT Twee Nederlandse echtparen nog op gekaapt schip Herfstweer \28e jaargang no. 231 /oensdag 9 oktober 1985 vrijdagkrant I )it zei dinsdag senator mr W. J. I leertsema (VVD), voorzitter van de I ommissie LOFRA, tijdens de presen- I atie van het eindadvies aan minister I Vinsemius over de mogelijke vesti- I ingsplaatsen voor de opslag en ver- >erking van alle categorieën kernaf- al, inclusief het hoog-radioactieve ernsplijtingsafval (KSA), gedurende 0 tot 100 jaar. Het is de bedoeling dat e bewindsman na overleg met de etrokken besturen de definitieve lo- atie kiest. Bemiddeling Kapitein: yalje passagiers gezond en wei Oplossing Vlaszak Tour Afval I Afval II Bewolkt met regen. In de loop van de ochtend opklaringen en een kans op een bui. Naar west draaiende wind, kracht 5 tot 6. Middagtemperatuur 15 graden. Inlichtingen en reserveringen PZC Vlissingen, telefoon 01184-15144, de heer S. A. Henneman of A. M. van Gilst Elke vrijdag ander nieuwv |eN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in september met 19.100 gedaald tot 57.600 mensen. Het totaal aantal werkloze mannen is gedaald met 13.000 en »t aantal werkloze vrouwen met 6.100. daling is groter dan op basis van seizoensinvloeden mocht worden erwacht. Gecorrigeerd voor deze invloeden is de werkloosheid in september m ook gedaald met 9.700 tot 752.800 personen (bij de mannen een daling van |400 en bij de vrouwen een daling van 3.300). Dat blijkt uit de maandelijkse lerkloosheidscijfers, die het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen- |eid dinsdag heeft bepubliceerd. De daling doet zich in nagenoeg alle leeftijdsgroepen, beroepsgroepen en provincies voor. Een categorie die er enigszins uitspringt is die van de schoolverlaters tussen de 19 en 23 jaar. Daar daalde de werkloosheid met vier procent tegenover één procent voor de totale werkloosheid. Het aantal bij de arbeidsbureaus geregistreerde vacatures steeg eind septem ber ten opzichte van de vorige maand met 2.300. Dit aantal is daardoor gekomen op 30.100. Voor seizoensinvloeden gecorrigeerd steeg de vraag eveneens (3.000). {Kapers 'Achille Lauro' dreigen met executies (Van onze correspondenten) IOME, BEIROET, TEL AVIV - De Palestijnse kapers aan boord van het Italiaanse Iruise-schip Achille Lauro hebben dinsdag gedreigd Amerikaanse en Britse passagiers te loden als niet aan hun eisen wordt voldaan. Volgens een mededeling van de Italiaanse laakgelastigde in Damascus zouden de kapers reeds twee Amerikanen hebben gedood. De kapers zouden dat in een radiogesprek met Syrische autoriteiten hebben verklaard. Geen Énkele andere bron heeft dit bevestigd. Het schip, met 340 bemanningsleden en volgens bpgaven van de rederij ruim honderd passagiers aan boord, onder wie vier Nederlanders, lette dinsdagavond koers richting Cyprus, nadat eerder op de dag getracht was toestemming Ie krijgen om de Syrische haven Tartoes binnen te varen. De Syrische havenautoriteiten raven daarvoor echter geen toestemming. die hoop was dinsdagavond geves tigd op bemiddeling door PLO-verte- jienwoordigers. PLO-functionarissen Van onze Haagse redacteur) iEN HAAG - Het landelijk opslagge- ouw voor radioactief afval moet in orsele komen. Die gemeente geniet |een lichte voorkeur" bij de Commis- e Locatiekeuze Opslagfaciliteit adioactief Afval (LOFRA). Het be- tuurlijk klimaat in Zeeland is be- aald gunstiger dan in Moerdijk, de Iweede locatie die voor de opslag in anmerking komt. Over Borsele zijn eer duidelijke uitspraken gedaan oor de betrokken instanties, die volledig ongecompliceerd" tegen- ver de problematiek staan. Doordat Jowel de Borselse gemeenteraad als e Staten van Zeeland onvoorwaar- elijk vóór de opslagplaats zijn heeft linister dr P. Winsemius (milieube- eer) bestuurlijk en planologisch eer zekerheid bij zijn uiteindelijke euze. orsele en Moerdijk zijn uiteindelijk e twee plaatsen geworden, die be- tuurlijk en planologisch het meest ISZof zie pagina 12 kolom 2) in Cairo en Nicosia wilden trachten de kapers te bewegen na bijtanken van het schip op Cyprus terug te keren naar Alexandrië. Vanuit Cyprus werd echter gemeld dat de kapers echter geen toestemming zouden krijgen een Cyprische haven binnen te lopen. De havenlichten van de Cyprische haven stad Larnaca waren dinsdagavond gedoofd. De belangrijkste eis van de naar schatting zeven tot twaalf kapers is het vrijlaten van een vijftigtal in Is raël gevangen zittende Palestijnen. Maar ook zouden zij vrijlating willen van gevangen Palestijnen in andere landen. Ze hebben gedreigd het schip op te zullen blazen als zou worden geprobeerd de opvarenden te bevrij den. De Egyptische marine heeft de Achille Lauro tot nu toe op enige afstand gevolgd. Italiaanse marine schepen en militaire vliegtuigen zou den op weg zijn naar het schip om in geval van calamiteiten hulp te bieden. De Italiaanse regering, die intussen twee Jumbo's heeft gecharterd om de in Cairo gestrande passagiers naar Rome te vervoeren, blijft koortsach tig op zoek naar mogelijke bemidde laars, met name onder de Arabische landen. „Er moet uit alle macht wor den gezocht naar een diplomatieke Turkije oplossing", verklaarde minister van defensie Giovanni Spadolini, „en pas in de laatste plaats mogen we denken aan een militaire ontknoping". Hij weigerde iedere inlichting over be wegingen van vlooteenheden en luchtmacht: „Alle berichten hierover zijn uit de lucht gegrepen en kunnen alleen maar verwarring stichten". Enkele berichten die dinsdag de ron de deden, betroffen het onvoorziene vertrek uit de haven van Gaeta van het vlaggeschip van de Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee, „Coro- nado", met onbekende bestemming, en de vlucht van vier Italiaanse leger- helikopters naar de luchtbasis Akroti- ri op Cyprus, waar zij zich gereed zouden houden voor eventuele red dingswerkzaamheden. Italië heeft de Israëlische regering nog niet benaderd over eventuele onder handelingen met de Palestijnse ka pers van het Italiaanse passagiers schip. Premier Peres van Israël zei dinsdagavond dat de politiek van zijn land, geen enkele concessie te doen aan het internationale terrorisme, niet is gewijzigd. De kaping is dinsdag tijdens de wekelijkse kabinetsverga dering in Jeruzalem langdurig bespro ken, maar kabinetssecretaris Yossi Beilin wilde er geen detail van prijsge ven. Van de zijde van de PLO is ten stelligste enige betrokkenheid ont kend. Volgens nog onbevestigde be richten zouden de kapers behoren tot (Slot zie pagina 3 kolom 2) Kapitein De Rosa BEIROET - De kapitein van het gekaapte Italiaanse cruiseschip Achille Lauro heeft verklaard dat alle passagiers aan boord „gezond en wel" zijn. „Onder neem alstublieft niets op mijn schip. Iederêen is er goed aan toe. Iedereen zal in korte tijd worden vrijgelaten", zo ver klaarde kapitein Gerardo de Ro sa over de radio aan boord van het schip. Het radiocontact werd opgevangen door de Libanese zender Stem van Libanon". de PZC De ministers van buitenlandse zaken van Nederland en Bel gië willen zo spoedig mogelijk een definitieve oplossing voor de Schelde- en Maasvraag stukken. PAGINA 9 Minister Winsemius heeft op aandringen van enkele twee de-kamerleden een rapport samengesteld over de mogelij ke invoering van de vlasvezel- zak. PAGINA 13 Het parkoers van de Tour de France 1986 is, aldus een zeer boze Bernard Hinault, op het lijf geschreven van de Colum- bianen. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën: 4 Varia: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Sport: 17 en 19 (Van onze correspondent) BRUSSEL - De Belgische terreuror ganisatie Strijdende Communisti- Alexandrie Port Said cairoO Egypte sa De route van Achille Lauro. het gekaapte schip Op de foto krijgen koningin Beatrix en prins Claus een hartelijke begroeting van de Spaanse koning Juan Carlos en zijn vrouw Sofia op het vliegveld Barajas bij Madrid. DEN HAAG (GPD) - Aan boord van het door Palestijnse extremis ten gekaapte cruise-schip Achille Lauro bevinden zich twee bejaar de Nederlands echtparen. Het zijn de heer en mevrouw Nienhuis uit het Groningse Haren (80 en 78 jaar) en de heer en mevrouw Rompa uit Dongen (67 en 61). Zij behoorden tot een groep van 15 toeristen (14 Nederlandse en een met de Austra lische nationaliteit) die via Zee tour in Rotterdam en De Jong Intratours in Ridderkerk voor een cruise met de Achille Lauro had den geboekt. De echtparen Nienhuis en Ronma waren de enigen die in Alexandrië niet van boord waren gegaan voor een excursie in Egypte. De elf overige toeristen uit Neder land zullen vanmiddag per KLM- vlucht KL 552 om tien voor vier op Schiphol aankomen. Zij hebben de nacht van maandag op dinsdag doorgebracht in de hotels Concor de en Ramses in Cairo. De namen van deze Nederlanders zijn: Rose- marie Verhey, Jacqueline van Don gen, Suze Camille, Altje van Dijk, Hendrikus Nolles, Huberdina van Rhoon, Willem Brinks, Wilhelmina Scheurman, Wilhelm Helmer, Ro bert van Dongen en Jacoba Ro mein. MADRID (GPD) - Koningin Bea trix heeft dinsdag op de eerste dag van haar staatsbezoek aan Spanje van koning Juan Carlos de Orde van het Gulden Vlies ontvangen. De Nederlandse koningin is de eer ste vrouw aan wie deze onderschei ding wordt uitgereikt. De Spaanse Orde van het Gulden Vlies wordt algemeen beschouwd als de hoog ste orde ter wereld. Koningin Beatrix droeg de versier selen van het Gulden Vlies met zichtbare trots tijdens het galadiner dat haar en prins Claus gisteren werd aangeboden door koning Juan Carlos en koningin Sophie. In haar rede tijdens het staatsbanket legde de Nederlandse vorstin grote na druk op de bijzondere rol die Spanje in kan nemen binnen de EG 'als kruispunt naar andere gebieden en culturen'. Historie en de relatie tus sen Spanje en Nederland kwamen uitvoerig aan bod tijdens een 'aca demische zitting' in het door Philips II gebouwde monumentale kloos ter-paleis El Escorial. Vandaag brengen koningin Beatrix en prins Claus een bezoek aan het Spaanse parlement en de stad Tole do. sche Cellen (CCC) heeft na een 'pauze' van vijf maanden weer toegeslagen. In de nacht van maandag op dinsdag ontplofte in de Brusselse deelge meente Schaarbeek een bomauto voor het hoofdkantoor van Sibelgaz- Intercom, de gas- en elektriciteits maatschappij van de Belgische hoofdstad. Het was de zestiende bomaanslag van de CCC in iets meer dan een jaar tijd. De materiële schade was groot, maar er werd niemand gewond. Dat kwam omdat de CCC uitgebreide voorzorgs maatregelen had getroffen om slacht offers te voorkomen, nadat op 1 mei bij een CCC-aanslag twee brandweer mannen om het leven kwamen. De CCC kondigen in op de plaats van de aanslag rondgestrooide pamfletten een nieuwe 'bommencampagne' aan. Zij zeggen Sibelgaz-Intercom onder meer als doelwit te hebben uitgeko zen omdat deze energiemaatschappij burgers die hun rekening niet kunnen betalen van gas en licht afsluit. Voorts bevatten de pamfletten leuzen tegen 'het kapitalisme en imperialis me', tegen de politieke partijen in België en de verkiezingen van aan staande zondag. Het pamflet was dit keer in onberispelijk Nederlands ge steld, in tegenstelling tot vorige keren toen steeds Frans de voertaal van de CCC was. De bomontploffing werd op een veilig afstand gadeslagen door honderden mensen. De politie heeft nog steeds vrijwel geen spoor van de mensen achter de CCC. Er worden banden veronder steld met de linkse Franse terreuror ganisatie Action Directe en de Duitse Rote Armee Fraktion, maar bewijzen daarvoor zijn nooit geleverd. Vrijlating - Twee Britse vrouwen die eind september in West-Beirut waren ontvoerd, zijn dinsdag vrijgela ten. Naar ooggetuigen meldden, do ken zij ongedeerd op in een hotel. In de loop der jaren zijn vele en mooie gedachten ontwikkeld over samenwer king in Beneluxverband en I - op nog groter schaal - in het Europa van de Tien. Met vallen en opstaan is onmiskenbaar vooruitgang geboekt bij het werken over de gren zen heen, maar bij het oplossen van oude problemen dienden zich weer evenzovele nieuwe aan. Op het gebied van lucht- en waterverontreiniging bestaan helemaal geen grenzen en uitgerekend op dit terrein is nauwe lijks sprake van een gezamenlijke aanpak van de problematiek. Ook Zeeland krijgt zijn deel van de grens overschrijdende lucht- en water verontreiniging. De afgelopen twee maanden is tot tweemaal toe alarm geslagen in deze provincie: eind au gustus kwam Vlissingen in het geweer tegen het storten en verbranden van chemisch afval uit België op de Noordzee voor de kust van Walcheren en deze week rees een krachtig pro test over de te verwachten vervuiling van de Westerschelde als over enkele maanden de smeerpijp Hasselt-Ant- werpen in gebruik zal worden geno men. Via deze meer dan honderd kilometer lange pijplijn zullen afval stoffen met het zware metaal cad mium en de radio-actieve stof radium 226 worden geloosd op de Wester schelde. Er is al gesproken van 'dra matische vormen van vervuiling' van deze zeearm. Beide vervuilingszaken benadruk ken nog eens hoe gemakkelijk 'enerzijds de milieuvervuiling over de grenzen heenreikt, en hoezeer ander zijds de (staats)grenzen als een barriè re gelden als het er om gaat afspraken op regeringsniveau te maken over het aanpakken van de vervuiling bij de bron. De Zeeuwse milieubeschermers staan gelukkig niet alleen in hun opvatting dat de jongste bedreiging uit het Belgische een halt moet wor den toegeroepen. Ook Antwerpen, zo blijkt uit een reactie van twee schepe nen (wethouders) uit deze Belgische havenstad, maakt zich ernstige zor gen over de bedreiging die de smeer pijp vormt. Dat daarbij aan behoud van de havenactiviteiten wordt ge dacht, is zeker niet vreemd. Het nage streefde doel is voor Zeeland en Ant werpen hetzelfde: geen vervuiling via de nieuwe smeerpijp. Nederland zou in de toekomst wel eens vergunning kunnen weigeren aan de Belgen om hun (dan ernstig met cadmium en radium 226 verontreinigde) bagger specie uit het eigen deel van de rivier in de diepere Nederlandse delen te storten. Overschrijding van de door beide landen in gezamenlijk overleg vastgestelde normen geeft Nederland voldoende houvast eventueel een der gelijke maatregel te nemen. Het is volstrekt duidelijk dat slechts recht streeks overleg tussen de direct ver antwoordelijke ministers van beide landen het kwaad een halt kan toeroe pen. Voor Nederland geldt dat de nieuwe bron van vervuiling nimmer mag worden 'aangeboord'. De smeer pijp kan en mag niet worden openge steld, zolang het afval uit Tessenderlo niet is gezuiverd. Met minder kan Nederland geen genoegen nemen. Advertentie Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste. konventionele CV-ketel. De ER-Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7"'n (o.w.).Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel Vraagdokumentatie bij: Radson. PflnCQIÜ Antwoordnummer 67,5960 WJ Panningen (geen postzegel -in open envelop). Of stap naar uw installateur Spaart U ëncnjlë ROTTERDAM (GPD) - De beveili ging van Nederlandse zeeschepen en van haventerreinen laat ernstig te wensen over. Het is vrij gemakkelijk om ondanks bestaande veiligheids voorzieningen als slagbomen en por tiersloges, met een smoes een haven terrein op te rijden. Over de nood zaak maatregelen te nemen naar aan leiding van de kaping van het Ita liaanse cruise-schip 'Achille Laura' lopen de meningen echter uiteen. Volgens directeur E. Helleman van het Nederlands Nautisch Veiligheids instituut in Scheveningen is het tonen van een willekeurig pasje en het noe men van een naam voldoende om tot aan de loopplank van een schip te komen. De Koninklijke Marechaussee, rivier politie en het Havenbedrijf (dat de Rotterdamse havens beheertl hante ren wel beveiligingssystemen, „maar krijg je met professionele figuren te maken, dan zijn wij erg kwetsbaar", aldus directeur Molenaar van het'Ha venbedrijf. De kaping van de 'Achille Laura' is voor hem nog geen aanlei ding om strengere controlemaatrege len te nemen. Ook de Rotterdamse rivierpolitie is geen voorstander van het invoeren van meer controle in de havens en aan boord van zeeschepen. „De situatie zou dan onleefbaar worden", aldus commissaris A. de Winter. Iemand met een geldig paspoort en een ticket ondervindt geen proble men bij het aan boord gaan van een passagiersschip of veerboot. Bagage en passagiers worden door de douane in de passagiersterminals nauwelijks of niet gecontroleerd. „Af en toe houden we steekproeven, dan halen we er iemand uit die zijn bagage moet uitpakken, maar daar blijft het bij", aldus een woordvoer der. De heer H. Nieuwenhuis, beheerder van een passagiersterminal in de Am sterdamse haven: „Wij vonden meer controle tot het bekendworden van de kaping eergisteren ook niet nodig. Maar ik denk wel dat de rederijen nu gaan aandringen op strengere contro le, zoals bij de luchthavens gebeurt". De Havenbewakingsdienst in Rotter dam, die met 150 man personeel en een tiental honden een oogje in het zeil houdt op de haventerreinen, ont kent de bewering dat de beveiliging te wensen overlaat. „Wat in Alexandrië is gebeurd met het Italiaanse passa giersschip, daar heeft geen enkele haven een antwoord op", aldus direc teur Plaizier. De bestrijding van kapingen op zee maakt deel uit van het oefenpakket van de Nederlandse marine. „Met grote regelmaat oefenen alle eenhe den van de marine zich daarin", aldus kapitein-ter-zee J. Spoelstra. Spoelstra meent dat het voor de zeven Palestijnen die de Achille Lau ro hebben gekaapt, een bijzonder zware opgave is om het passagiers schip onder controle te houden. Borsele staat het hoogst genoteerd op de voorkeurslijst van de Com missie Lokatiekeuze Opslagfaciliteit Radioactief Afval (LOFRA). Moerdijk is goede tweede en alle andere poten tiële lokaties zijn afgevallen. Als we commissievoorzitter Geertsema goed begrijpen geniet Borsele de voorkeur, omdat het provinciebestuur van Zee land en de gemeente Borsele zich soepeler en minder kritisch opstellen dan de andere overblijvende kandi daat. Zij staan 'volledig ongecompli ceerd' tegenover de problematiek, zei Geertsema over de Zeeuwse bestuur ders. In de ogen van de commissie is dat een pré. Door op deze wijze stel ling te nemen heeft de commissie- Geertsema zich een waarde-oordeel aangemeten over wat we zouden wil len noemen politieke aangelegenheid. De commissie laat het niet bij zakelij ke argumenten alleen; neen, zij kan zich niet losmaken van de emoties rond de opslag van kernafval. Zij legt haar opdracht nu wel erg ruim uit. Op die manier worden er onzuivere mo tieven bijgehaald. Een dergelijke hou ding doet afbreuk aan de objectiviteit van het advies. Het lijkt er op dat voor de gemakkelijkste weg is gekozen. Het is overigens een duidelijke zaak dat ergens in Nederland het radio-actief afval moet worden opge slagen. Op dit moment wordt afval geproduceerd: ziekenhuizen, labora toria en met name in de kernenergie centrales in Borssele en Dodewaard. In de toekomst zal de afvalberg alleen maar toenemen, nu de beslissing is gevallen dat één of meer nieuwe kern centrales zullen worden gebouwd. Voor die werkelijkheid kan niemand de ogen sluiten. Zeeland opteert om verschillende goede redenen voor uit breiding van kernenergie. Hoezeer het probleem van de opslag van radio actief afval ook schrijnt, zeker in deze provincie kan men er de kop niet voor in het zand steken. Opslag van afval in Borsele kan derhalve niet bij voor baat worden afgewezen. Het is een noodzakelijk kwaad. Dim Fraude medewerker RPS - De postale recherche'in Amsterdam heeft een werknemer Van de Rijks Post Spaarbank in die plaats aangehouden op verdenking van fraude met hypo theken. De man heeft volgens een woordvoerder van de postale recher che bekend. Hij heeft met zijn praktij ken voor naar schatting één tot twee en een halve ton verduisterd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1