VROUW WORDT MINDER OUD ALS GEVOLG EMANCIPATIE Carrington ziet wat in voorstel Sow jet-Unie vandaag Soares treedt af na verkiezingsnederlaag Meerderheid: rekening met petitionnement houden Britse politie zet bij rellen traangas en plastic kogels in SPITSKOOL EN GEHAKT S r~N&. I w CHILLE LA UROHEEFT 45 MENSEN AAN BOORD lomp gevonden Westduitse wapens voor Saoedi-Arabië Man gedood bij steekpartij in Haarlem Premie I Studie Sexhuizen i Selectie SITUATIE TOTTENHAM NOG STEEDS GESPANNEN Discussie Koeler ]8e jaargang no. 230 Insdag 8 oktober 1985 CJS CS CS CJ3 CS CS CJ3 (J3 CS CJ Spitskool, Gehakt half-om-half, 938 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. v Wisselend, bewolkt, enkele buien, in de jvond toenemende bewolking, later gevolgd door regen. Middagtempera- tuur 15 graden. Een vrij krachtige wind uit west tot zuidwest. WINTERSWIJK (GPD) - Als gevolg van de emancipatie zullen Neder landse vrouwen in de toekomst een minder hoge leeftijd bereiken dan nu nog het geval is. Tot die conclu sie kwam maandag dr. A. J. van de' Grient, directeur van de Provincia le Raad Volksgezondheid in Gel derland, op een landelijk sympo sium over ouderenzorg in Winters- „De moderne vrouw zal haar eman cipatiegedrag moeten betalen met een daling van de gemiddelde sterf teleeftijd, in de richting van de man", aldus Van de Grient. Veran derde maatschappelijke verhoudin gen en grotere deelname in het arbeidsproces zouden van invloed zijn op de leeftijd van de vrouw. Van de Grient becijferde dat Nederland in het jaar 2000 een percentage bejaarden van 13,3 zal kennen en in het jaar 2010 van 14,6 procent. De Gelderse directeur-arts noemde de vergrijzing in Nederland een ty pisch gezondheidszorgprobleem, dat lang niet zo rampzalig is als wel wordt voorgesteld. „Van de 1,6 miljoen bejaarden is slechts een klein deel zorgafhanke lijk en dat kan niet als een economi sche dreiging worden gezien". archiefopname van de voormalige 'Willem Ruys' kort voor het schip als cruiseschip 'Achille Lauro' weer in de vaart genomen werd. x-'Willem Ruys' in anden van kapers ME (AFP/RTR/UDI/DPA) - Een Palestijns commando heeft maandagavond het Italiaanse iseschip 'Achille Lauro', de voormalige 'Willem Ruys' met 454 mensen aan boord gekaapt. 'Willem Ruys' liep in 1947 bij De Schelde in Vlissingen van stapel en was tot 1965 endom van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Het schip, dat 23.629 ton meet, was op g van de Egyptische havenstad Alexandrië naar Port Said. De kapers, volgens Amerikaan- en Italiaanse functionarissen zeven commando's van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa- PLO, eisen de vrijlating van 50 in Israël gevangen zittende Palestijnen. kapers dreigen het schip op te bevrijding van Palestina de verant- De Italiaanse ambassade in Cairo 'zen als niet aan hun eisen wordt woordelijkheid voor de kaping heeft heeft contact gehad met het schip, aan. Naast de vrijlating van de opgeeist. waarin de kapitein liet weten dat de |tig Palestijnen willen zij ook aan- :ht in de Egyptische media voor actie. Dat is tot nog toe niet ieurd. Israël heeft nog niet gerea- rd op de eisen van de kapers, die ër leiding van een zekere 'Omar' den staan. voormalige Willem Ruys werd kort vertrek uit Alexandrië overgeno- in zonder dat daarbij slachtoffers !len. Het cruiseschip zou inmiddels jten de territoriale wateren van pte zijn. |lgens een PLO-vertegenwoordiger Rome heeft de organisatie niets :t de actie te maken en heeft PLO- [der Arafat de kaping veroordeeld, m journalist in de Egyptische stad meldde dat het „Front voor de ^STERDAM (ANP) - In het water i het Noordhollands Kanaal in de jirt van de IJ-tunnel is maandag and een plastic zak gevonden met »rin de romp van vermoedelijk een IUW. ledematen en het hoofd van het ïaam ontbreken. Volgens de politie de romp verpakt in een vuilniszak met stenen verzwaard was. De enaar van een zeiljacht zag deze |stic zak in het water drijven, sdaag wordt sectie verricht op de op. De politie tast nog volledig in duister omtrent identiteit en, bdsoorzaak. WASHINGTON (Reuter) - Lord Carrington, de secretaris-gene raal van de NAVO, heeft de jong ste voorstellen van de Sowjet- Unie op wapengebied begroet als een basis voor onderhandelingen. Hij gelooft niet dat zij een poging betekenen om het Westen te ver delen. Op een persconferentie, die maan dag werd gehouden nadat hij met president Reagan en de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, had gespro ken, verklaarde Carrington dat, als Moskou oprecht naar een wapen akkoord streeft, de komende top ontmoeting van president Reagan en Sowjetleider Gorbatsjov 'een stoot in de goede richting' kan geven. Carrington noemde de Sowjet- voorstellen als zodanig niet aan vaardbaar voor de Verenigde Sta ten of de rest van het Westen. Hij voegde hier echter aan toe dat zij 'het begin van lange onderhande lingen' kunnen zijn. passagiers in goede conditie verkeren. De meeste gijzelaars zijn bemannings leden. Het merendeel van de in totaal 780 passagiers was niet aan boord. Er waren 676 passagiers aan land voor een excursie naar de Egyptische hoofdstad Cairo, die weer zouden wor den opgepikt in Port Said. De „Achil le Lauro" heeft ongeveer 350 beman ningsleden. Het schip vertrok op 3 oktober uit de Italiaanse havenstad Genua voor een cruise door de Middellandse Zee. Na Italië en Egypte zou het schip Cyprus en het Griekse eiland Rhodos aan doen. De Italiaanse regering is in spoedzit ting bijeengekomen om zich over de kaping te beraden. Minister Spadolini van defensie heeft tevens de stafchefs van de strijdkrachten bijeengeroepen en de eenheden voor terreurbestrij ding in staat van paraatheid ge bracht. De Italiaanse leiders staan voortdurend in contact met de Egyp tische autoriteiten en met de PLO. Over de nationaliteit van de passa giers bestaat nog grote onduidelijk heid, omdat een belangrijk deel er van op excursie was. Volgens de in Napels gevestigde rederij bevat de boekingslijst echter de namen van ruim 300 Westduitsers, 150 tot 160 Italianen, 120 Britten, ongeveer 60 Fransen en ongeveer 40 Spanjaarden. Of er Nederlanders aan boort zijn is nog niet bekend. PZC De particuliere verzekerden die verzekerd zijn zonder huisartsenhulp in hun pakket I moeten straks 7,50 per jaar meer gaan betalen. PAGINA 4 Soares maakt zijn aftreden bekend. LISSABON (GPD) - De Portugese premier Mario Soares heeft gisteren bekendgemaakt, dat hij vandaag zal aftreden en zijn bevoegdheden aan vice-premier Rui Machete zal overdragen. Als reden gaf Soares op de overgang naar een kabinet van de PSD, grote overwinnaar van de verkiezingen van afgelopen zondag, te willen vergemakkelijken. In politieke kringen in Lissabon Voor de grootste verrassing zorgde werd het besluit van Soares echter uitgelegd als een reactie op de monsternederlaag die de socialis ten zondag leden met een verlies van ruim 16 procent en 45 zetels. Ook zou Soares zijn handen vrij willen hebben om zich volledig te wijden aan zijn kandidatuur voor de presidentsverkiezingen, die eind van dit jaar gehouden worden. Van dè honderd zetels die de PS in het parlement bezette, hebben de socialisten er slechts 55 overgehou den. De socialisten werden als grootste partij tot dusverre ruim voorbijge streefd door de sociaal-democrati sche PSD, die steeg van 27,1 naar 29,8 procent. Ook in het parlement bezet de PSD met 84 zetels het grootste aantal afgevaardigden: een winst van elf zetels. echter de pas drie maanden gele den opgerichte partij voor Demo cratische Vernieuwing (PRD). Volledig uit het niets opgedoken, behaalde de PRD maar liefst 17,9 procent, waardoor het in één klap de derde partij van Portugal is geworden. In het parlement heeft de PRD een zeer comfortabele sleu telpositie verworven met 43 zetels. Ook de christen-democraten van het CDS maakten een terugval: van 12,4 naar 9,8 procent. De ver kiezingsoverwinning van de PSD impliceert dat naar alle waarschijn lijkheid de lijsttrekker van die par tij, de 46-jarige hoogleraar econo mie Cavaco Silva, door president Eanes tot formateur en premier zal worden benoemd. (Van onze correspondent) BONN - Drie Westduitse bedrijven staan op het punt een miljardencon tract voor wapens af te sluiten met Saoedi-Arabië. Het gaat om een mu nitiefabriek, geschutstorens voor tanks en houwitsers. Dit meldt het Westduitse blad Der Spiegel maan dag. Regeringswoordvoerders wil den het bericht bevestigen noch ont kennen, maar de bedrijven gaven toe dat er onderhandeld wordt. De zaak ligt uitermate gevoelig, om dat bondspresident Richard von Weizsacker vandaag als eerste Duitse president een staatsbezoek aan Israël brengt. De Westduitse politiek tot nu toe is geweest, geen wapens te leveren aan Israëls buurlanden. Aan de voor avond van Von Weizsackers bezoek benadrukte Israëls premier Peres dat West-Duitsland nog altijd speciale verplichtingen ten opzichte van Israël heeft. Hij verwacht dan ook speciale steun voor de Israëlische politiek en op z'n minst begrip voor Israëlische acties zoals onlangs tegen het PLO- hoofdkwartier in Tunis. HAARLEM (ANP) - Bij een steekpar tij in de Haarlemse binnenstad is maandagmiddag de 22-jarige N. el Harchaout uit Purmerend om het leven gekomen. Volgens een politiewoordvoerder maakte het slachtoffer deel uit van een groepje mannen dat in een win kelcentrum twee meisjes lastig viel. Twee andere mannen schoten de meisjes te hulp waarop een woorden wisseling ontstond. Nadat de groepen uit elkaar gegaan waren volgde echter weer een confrontatie waarbij de in woner van Purmerend werd neerge stoken. Het slachtoffer bleek bij aan komst in het ziekenhuis aan zijn ver- wondingingen te zijn overleden. In de loop van de avond heeft de Haarlemse politie de 17-jarige M. uit Haarlem aangehouden, die eigenaar van het mes zou zijn maar waarschijn lijk niet gestoken heeft. DEN HAAG (GPD) - Een meerder heid van de Nederlandse bevolking (62 procent) is van mening dat het kabinet bij de plaatsing van kruisra ketten in ons land rekening moet houden met de uitslag van het volks petitionnement van het Komitee Kruisraketten Nee (KKN). Zevenen twintig procent vindt dat het kabinet geen rekening hoeft te houden met de handtekeningenactie en 11 procent heeft daar geen mening over. Nederland gaat voor India 1 een studie uitvoeren naar de manier waarop een deel van de Ganges kan worden geka- I naliseerd en gezuiverd. PAGINA 5 I De groei van de sexindustrie Yin de gemeente Hontenisse \lijkt nog nauwelijks te stuiten. PAGINA 9 iBondscoacft Leo Beenhakker yieeft voor de eerste kwalifica- Itiewedstrijd tegen België Van- Ienburg en Been niet bij de Ilaatste zestien geselecteerd. PAGINA 13 |Radio, tv en kunst: 2 linnen- en buitenl.: 3 en 4 ''inanciën: 5 Provincie: 7, 8, 9 en 11 Sport: 12 en 13 LONDEN Uitgebrande auto's herinnerden maandag aan de rellen die in de nacht van zondag op maandag in de Londense wijk Tottenham woedden. Een politieman werd gedood en vele tientallen van zijn collega's gewond. Dat blijkt uit een enquête die de TROS in samenwerking met de Ne derlandse Stichting voor de Statistiek heeft gehouden. Tweeënveertig procent van de Neder landers is van mening dat het kabinet moet vasthouden aan het besluit om 48 kruisraketten in ons land te plaat sen, als de Sowjet-Unie op 1 november meer dan 378 SS-20-raketten heeft opgesteld. Eveneens 42 procent is daartegen, (16 procent heeft geen me ning). Van de ondervraagden die willen dat het kabinet vasthoudt aan het opstel len van de kruisvluchtwapens, zegt 83 procent dat op 1 november onmiddel lijk een definitief plaatsingsbesluit moet worden genomen. Dertien pro cent vindt dat daarmee moet worden gewacht tot na de verkiezingen van mei volgend jaar. Vier procent weet het nog niet. De vraag of een volgend kabinet terug mag komen op een door het huidige kabinet voor enige jaren te sluiten verdrag met de Verenigde Staten over de kruisvluchtwapens (ook al is dat in strijd met de bepalingen), wordt door 42 procent positief en eveneens 42 procent negatief beantwoord (16 pro cent geen mening). Besluit het kabinet op 1 november dat de kruisraketten in ons land wor den geplaatst, dan moet er volgens 42 procent van de ondervraagden ver dere actie tegen worden ondernomen. Zesenveertig procent deelt die me ning niet en zegt dat acties na een plaatsingsbesluit moeten worden ge staakt. Twaalf procent weet het nog niet. (Advertentie) (Van onze correspondent) LONDEN - De Britse politie zal niet aarzelen plastic kogels en traangas te gebruiken als zich nog eens rellen voordoen zoals die van het afgelopen weekeinde in de Noordlondense wijk Tottenham. Commissaris Sir Ken neth Newman van Scotland Yard heeft dat gisteren gezegd. Minister Douglas Hurd (binnenlandse zaken) reageerde daarop gisteren di rect met op te merken dat de Britse regering dergelijke maatregelen, die, afgezien van Noord-Ierland, nog nooit in het Verenigd Koninkrijk zijn toege past, volledig steunt. Sir Kenneth Newman wees tijdens een persconferentie „ultralinkse agi tatoren" aan als de schuldigen van de uitermate gewelddadige rellen in Tot tenham, die een politieman het leven kostten en meer dan 200 agenten verwondingen bezorgden. Gisteravond was de toestand in de wijk, en dan met name rond de Broad water Farm flats die zondagavond het centrum van de ongeregeldheden wa ren, gespannen. Grote aantallen poli tiemannen in rellenuitrusting zaten in bussen eventuele ontwkkelingen af te wachten. Overal om hen heen konden de gevol- 'gen van de rellen van de avond daarvoor nog worden gezien. Tal van uitgebrande autowrakken stonden nog langs de straat, in de Broadwater Farm flats waren de geplunderde win kels te zien, en vlak bij de flats enkele in rook opgegane huizen. In alle hevigheid is gisteren de dis cussie losgebarsten over de vraag hoe het zo verschrikkelijk mis kon gaan in Tottenham, een wijk die geen geschiedenis van massaal straatge weld heeft, maar die zondag niette min het toneel was van de ergste rellen die er in jaren in Engeland zijn geweest. Buurtbewoners en lokale politici hou den het erop, dat de manier waarop de politie zaterdag een huiszoeking ver richtte bij mevrouw Cynthia Jarrett de directe aanleiding is geweest. Me vrouw Jarrett kwam bij de huiszoe king naar gestolen goederen, die ove rigens niets opleverde, om het leven door een hartaanval. Een demonstratie van familieleden van mevrouw Grant zondagmiddag, bij het politiebureau van Tottenham, verliep zonder noemenswaardige pro blemen. Die begonnen pas 's avonds, nadat oproerkraaiers van buiten de wijk de touwtjes in handen hadden genomen, aldus de lezing van de poli tie. Sir Kenneth Newman: „Het gaat om politieke agitatoren. Ze zijn sinds de rellen in Brixton in alle wijken gesig naleerd waar zich hoge concentraties etnische minderheden bevinden. Ze komen zowel van in als buiten Lon den, en zijn zowel blank als zwart". De om het leven gekomen agent heet Keith Blakelock. Hij is 40 jaar en vader van drie kinderen. De agent kwam om het leven toen hij een groepje brandweerlieden wilde hel pen, en daarbij door jongeren omsin geld werd. Met een machete werd daarbij op hem ingehakt, en aan verwondingen aan de nek overleed hij nog geen uur later. De rellen in Tottenham hadden ver der een bijzonder ernstig aanzien omdat er vöor het eerst door een van de rellenmakers met een geweer op agenten werd geschoten. Zeven men sen liepen alleen al als gevolg daar van verwondingen op. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo 500 g <*4S> 4.48 yPQg kilo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1