ederlaag 'ortugese locialisten Syrische troepen bezetten Tripoli Eenmalige uilkering 1985 Egyptische agent doodt zeven Israëlische toeristen in Sinaï de PZC vandaag BEDRIJVEN CONTACTDAGEN I Onbestendig \NRUST NA DOOD VAN ZWARTE VROUW EINDE AAN HEVIGE GEVECHTEN Britten zien in Labour-leider betere premier Miss Holland alsnog titel ontnomen Kruisraketten Bosbouwramp Smeerpijp Ruimte-ellende Ajax verliest Herfstprijs !ie voor uitvoerige informatie de krant De Delta Bedrijven STAAT DER NEDERLANDEN LENING 1985 TWEEDE UITGIFTE Hebt u vorig jaar een eenmalige uitkering ontvangen, dan komt u misschien ook dit jaar weer in aanmerking voor zo'n extra uitkering. Als 't goed is, hebt u hierover reeds bericht gekregen van uw gemeente. Is dit niet het geval, dan moet u zelf contact opnemen met de Sociale Dienst of afdeling Sociale Zaken van uw gemeente. Doe dit wel tijdig, want op 15 november sluit de aanvraagtermijn. I feel bewolking en af en toe regen. I Maximum temperatuur zestien gra- mien. De zuidwestelijke wind is meest I natïg. 228e jaargang no. 235 Mriandag 7 oktober 1985 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-15144. PROVINCIALE ZEEUWSE C JEN HAAG (ANP) Na het inademen van rook uit een I '.ogenoemde rookpot zijn 84 militairen uit voorzorg hpgenomen in het militair hospitaal in Utrecht. Een I ooordvoerder van het ministerie van defensie deelde I '.ondag mee dat het om de gevolgen van een uit de tand gelopen grap gaat. De militairen dienen bij de I Jharlie-compagnie van het 42ste pantser-infanterieba- I aljon in het West-Duitse Seedorf. Volgens de woord- werder is het mogelijk dat de mannen na enige dagen 'ast krijgen van kort-ademigheid, keelpijn en hoesten, de nacht van vrijdag op zaterdag onstaken 4 soldaten een rookpot in de gang van het gebouw waar de militairen lagen te slapen. Deze potten worden gebruikt om een rookgordijn te leggen. Hoewel er volgens de woordvoerder geen directe klachten waren werden de mannen zaterdag toch per bus overge bracht naar Utrecht. Daar werden zij ter observatie opgenomen. De rook bevatte onder meer zinkchlorideEen deel van de militairen kon in de loop van zondag het ziekenhuis verlaten. Ook de daders moesten worden opgenomen ode en gewonden ij rellen Londen |>NDEN (AP/GPD) - Bij hevige ongeregeldheden tussen oproerpolitie en meer dan 500 jojhgeren Tottenham, een wijk in Noord-Londen is zondagavond een politieman doodgesto- n en een ander door schoten gewond geraakt. Tenminste nog 27 mensen raakten gewond, bronnen bij politie en ziekenhuizen. ke al us SABON (RTR) - De leider van de tugese socialisten (PS), Antonio ieida Santos, heeft zondagavond It erkend dat zijn partij een neder- jg heeft geleden bij de algemene 'kiezingen van zondag. ij hebben een slag verloren maar ;t de oorlog", aldus de socialistische trekker in een televisie-interview, wenste de leider van de PSD iaal-democraten), Anibal Carvaco a, geluk met de overwinning van s partij. andere leider van de PS, Antonio ipos, weet de nederlaag van de |ialisten aan het bezuinigingsbeleid de coalitie van socialisten en SQCia al democraten de afgelopen twee jaa heeft gevoerd. In juni brak de IMeringscoalitie. De sociaal-demo- n verlieten de regering wegens hil van mening over de te volgen nomische politiek. Volgens de uitslag uit 50 procent van de 4.095 stembureaus heeft de PSD 33,procent van de stemmen behaald, en hun voormalige coalitiepart ners de socialisten 20,5 procent. De maanden geleden opgerichte D van president Eames haalde 14,7 cent. Volgens opiniepeilingen voor de verkiezingen zou de nieuwe partij ens tussen de 7 en 10 procent omen. de vorige verkiezingen haalden de ialisten 36 procent van de stem- |n, tegen de PSD 27,2 procent. Een woordvoerder van het North Middlesex-ziekenhuis verklaarde dat een politieman was overleden kort nadat hij met een steekwond in de hals was binnengebracht. De politie verklaarde dat minstens zes politie agenten gewond waren, van wie een door een schot in de buik. Het Britse binnenlandse persbureau Press Asso ciation maakte melding van drie neergschoten politieagenten, maar dat bericht kon niet bevestigd wor den. De rellen volgden op de dood van de 49-jarige Westindische vrouw Cynthia Jarrett, die zaterdag in elkaar zakte en overleed terwijl agenten bezig wa ren haar huis te doorzoeken omdat ze er de aanwezigheid van gestolen goe deren vermoedden. Een dochter van mevrouw Jarre tt, zei gisteravond dat haar moeder een hartaanval had gekregen nadat er onenigheid was ontstaan tussen de huiszoekende politiemensen en een van haar zoons. Familieleden van mevrouw Jarrett hielden gistermiddag een demonstra tie bij het politiebureau van Totten- ham. Dat was bedoeld als een vreed zaam protest. Toen zich kleine onge regeldheden voordeden, slaagden de familieleden er aanvankelijk nog in het geweld te bezweren. Sacharov - De twee meest prominen te Russische dissidenten, Andrej Sa charov en Anatoli Sjtsjaranski, zullen mogelijk binnen afzienbare tijd de Sowjet-Unie mogen verlaten. Dat be richt het Westduitse weekblad „Der Spiegel" in de editie deze week. Volgens het blad voeren de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten geheime onderhandelingen over de twee dissi denten zou worden bemiddeld door de DDR. Maar later op de dag verzamelden zich steeds meer zwarte jongeren bij het bureau. Politie in rellenuitrusting kreeg een regen van stenen en benzi nebommen naar zich toe gegooid, en al spoedig werden geparkeerde auto's in brand gestoken. De rellen hebben veel weg van de ongeregeldheden die een week gele den een deel van de Zuidlondense wijk Brixton in de as legden. Die begonnen nadat een agent bij een huiszoeking per ongeluk schoot op een zwarte vrouw, die daarbij ernstig gewond raakte. - (Advertentie) Advertentie inschrijving op 8 oktober a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs MOERDIJK (GPD) - Ongeveer vierhonderd actievoer ders tegen kernenergie op het haven- en industrieter rein Moerdijk hebben zaterdag en zondag de massaal aanwezige politie een rustig weekeinde bezorgd. Het bleef bij een wegblokkade, maar er waren geenprikac- ties tegen bedrijven, zoals was aangekondigd. Alleen op de Moerdijkbrug moest de politie zondagmorgen, tijdens het 'versieren' van de brug, met zachte hand tegen demonstranten optreden die de rijbanen wilden blokkeren. Tussen Moerdijk en Dordrecht ontstond een lange file toen de demonstranten gistermiddag begeleid door de politie) met ongeveer 50 auto's stapvoets naar de woning van minister Van Aardenne in Dordrecht reden om daar te demonstreren. De actievoerders werden vlak bij de woning van Van Aardenne, die momenteel op de Antillen verblijft, door de politie tegengehouden. De nabijgelegen jachthaven werd op gesierd met enkele honderden met confetti gevulde handschoenen onder het motto 'minister, blijf met je handen van Moerdijk af. De demonstratie, die plaatsvinden vanuit een tenten kamp op het Industrieterrein vormen een onderdeel van een driedaagse manifestatie die vandaag met een blokkade van het kantoor van het Industrie-en Haven schap Moerdijk eindigt. De demonstratie is een protest tegen de plannen om op het terrein eventueel een kerncentrale en een opslagplaats voor radioactief afval te vestigen. Belangstelling van plaatselijk actiegroepen voor het tentenkamp was er nauwelijks. De politie verwijderde zondagmorgen demonstranten van de Moerdijkburg. Van onze correspondent TRIPOLI - Zonder enige tegenstand te ontmoeten, zijn zondag eenheden van het Syrische leger de Noordlibanese havenstad Tripoli binnengetrokken en hebben daarmee een einde gemaakt aan de hevigste gevechten die Libanon gekend heeft sinds de Israëlische invasie drie jaar geleden. De afgelopen drie weken is hevig nauwe bondgenoot van Moskou, gevochten voor controle over de stad dwong de gevechten in Tripoli een Nadat de gevechten in Tripoli waren geëindigd verliet dit meisje met een bundeltje kleren haar verwoeste huis. tussen moslim-fundamentalisten en linkse, door Syrië gesteunde, milities. Vorige week zaterdag zijn de linkse milities, ondersteund door hevig Sy- risch artillerie- en raketvuur, tot een algeheel offensief overgegaan. Na zes dagen van moordende gevechten, waarbij grote delen van de stad ver woest werden, ondertekende de leider van de fundamentalisten, sjeik Said Shabaan, donderdagavond na bemid deling van de Iraanse regering een akkoord met de Syrische regering in Damascus. Een akkoord waarmee aan alle eisen van de Syriërs en hun Libanese bondgenoten werd voldaan en dat in feite een nederlaag betekent voor de fundamentalisten, die de afge lopen twee jaar hun wil (en islamiti sche wetten) op de havenstad hadden opgedrongen. De fundamentalisten hielden zich aan de gemaakte afspraken. In konvooi kwamen zij vanuit de verschillende wijken naar een van de Syrische hoofdkwartieren rijden om daar hun zwaardere wapens aan de Syriërs te overhandigen. Vandaag moeten zij ook hun geweren en lichte anti-tan kwapens inleveren. In het akkoord van Damascus werd bepaald dat van nu af aan nog alleen de zogenaamde Syrische 'vredes macht' en de Libanese politie en legereenheden in Tripoli wapens mo gen dragen. De fundamentalisten, evenals hun linkse tegenstanders die zij twee jaar geleden uit de havenstad verdreven hadden, hebben volgens het akkoord slechts recht op het openen van wat omschreven werd als 'politieke kantoren'. Langzamerhand zijn ook de eersten van de vele duizenden burgers die uit de stad gevlucht waren, naar hun huizen teruggekeerd. Voor velen van hen een treurige thuiskomst in huizen waarvan nauwelijks iets intact is ge bleven. Tripoli heeft het zwaar te verduren gehad en honderden flatge bouwen zijn in brand gevlogen of verwoest onder het geweld van de artilleriegranaten. De rust die in Tripoli teruggekeerd is, heeft echter nog niet geleid tot de vrijlating van de Sowjet-diplomaten die vorige week in Beiroet ontvoerd werden door sympathisanten van de moslim-fundamentalisten in Tripoli. Een van de vier diplomaten is vorige week woensdag vermoord en de ont voerders hadden gedreigd de andere drie ook te doden indien de Sowjet- Unie niet onmiddellijk Syrië, een Van onze corresvondent.) LONDEN - De leider van de Britse Labour-partij, Neil Kinnock, wordt, voor het eerst sinds hij twee jaar geleden tot partijleider werd geko zen, door het Britse volk als een betere premier gezien dan mevrouw Thatcher. Dat blijkt uit een enquête in The Observer. Op de vraag: „Wie zou de beste minis ter-president zijn?", antwoordt 32 pro cent Neil Kinnock (in september was dat nog maar 18 procent), 27 procent mevrouw Thatcher (gelijk aan vorige maand), 17 procent de leider van de sociaal democraten David Owen (was 24), en 12 procent de Liberalen-leider David Steel (was 19). Van de Britse kiezers zou 39 procent op de socialisten stemmen. De Con servatieven behalen 32 procent en de Alliantie, waarin Liberalen en SDP samenwerken, 27 procent. halt toe te roepen. Advertentie Dit is een publikatie van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (Van onze correspondent) TEL AVIV - De regeringen van Egyp te en Israël beschouwen de moord op zeven Israëlische toeristen afgelopen zaterdag in de Sinai-woestijn als een op zich zelf staand incident, dat de relatie tussen beide landen en het vredesproces in het Midden-Oosten niet zal beïnvloeden. Dat hebben zo wel Cairo als Jeruzalem verklaard. Een Egypitische veiligheidsagent schoot zaterdag in een vlaag van verstandverbijstering zijn geweer leeg op een groep Israëliërs in de bad plaats Ras Burka aan de Rode Zee. Onder de slachtoffers waren vier kin deren. Een Egyptische officier die de agent wilde overmeesteren, werd eveneens gedood. Ook aan de terreurgolf binnen Israël blijkt geen einde te komen. Na een intensieve zoekactie van drie dagen naar een vermist paar werden de met kogels doorboorde lijken van de 28- jarige man en diens 22-jarige vriendin zaterdagmiddag in de heuvels op de bezette westelijke Jordaanoever ge vonden. Een dag eerder was een 30- jarige ruiter uit een kibboets bij Haifa gedood. Een trimmer vond de even eens door kogels omgebrachte Israë liër in de velden rond de kibboets. Volgens een politiewoordvoerder wa ren de drie slachtoffers door het hoofd geschoten, hetgeen naar zijn zeggen typerend is voor terreurdaden van de laatste maanden. Daarbij kwamen in en buiten Israël zestien Israëli's om. Kritiek van Israël op Egypte inzake het drama in de Sinaï richt zich hoofdzakelijk op de afwikkeling. Oog getuigen hielden vol dat het ten min ste twee uur duurde, voordat er medi sche hulp van Egyptische zijde werd geboden. De Egyptische zaakgelastig de in Tel Aviv, Mohammed Bassiouni, wees de beschuldigingen fel van de hand. Israël is een „langdurige oorlog" be gonnen tegen de leiders van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO), zo heeft de Israëlische minister van defensie, Yitzhak Rabin, zondag ge zegd. „De tijd is gekomen om degenen te treffen die de beslissingen nemen, degenen die de PLO-tereurdaden te gen ons leiden", aldus de minister. Terroristische organisaties zullen vol- MAASTRICHT (ANP) - Het „Na tionaal Comité Miss Holland" heeft de 20-jarige Pasquale So- mers uit Maastricht per aangete kende brief laten weten dat haar alsnog de titel Miss Holland 1985 is ontnomen. De titel alsmede de bijbehorende prijzen, zoals een motorfiets, een garderobe van 5.000 gulden en een cheque van 2.000 gulden, gaan nu naar de 20-jarige Mandy Jacobs uit Brunssum die bij de verkiezin gen op de tweede plaats eindig de. Het Nationaal Comité Miss Hol land nam dit besluit ondanks het feit dat via een kort geding van de ouders tegen een weekblad er geen naaktfoto's van haar gepu bliceerd zouden worden. Die had Pasquale laten maken om bij eventuele uitverkiezing te verko pen. Het niet-publiceren was eer der een voorwaarde van het comité om Pasquale haar titel te laten houden. Desondanks heeft men Pasquale de titel ontnomen „omdat men geen tweede keer het risico wil lopen dat bij vol gende verkiezingen opnieuw een rel rond de Maastrichtse ont staat". De ouders van Pasquale Somers verklaarden zondagavond dat zij via hun advocaat mr. Th. Hiddema een kort geding tegen het comité zullen aanspannen om hun dochter alsnog de titel te laten behouden. gens hem in de toekomst „veel zwaar der" gaan betalen.Rabin herhaalde het Israëlische standpunt dat de luchtaanval niet ger.cht was tegen Tunesië, maar tegen het hoofdkwar tier van een terroristische organisatie. Rabin zei „teleurgesteld" te zijn over het feit dat de Verenigde Staten vrijdagavond niet hun veto hadden uitgesproken over de resolutie van de Veiligheidsraad waarin de lucht aanval van dinsdag op het PLO- hoofdkwartier in Tunis werd veroor deeld. Wel zei hij „begrip" te hebben voor het zich onthouden van stem ming van de VS.Premier Shimon Pe res zei zondag „diep ontgoocheld" te zijn over Israëls veroordeling door de Veiligheidsraad. De PvdA zal deze week in de Tweede Kamer aandringen op publikatie van de briefwisse ling over de kruisraketten tus sen premier Lubbers en Sow- jet-leider Gorbatsjov. PAGINA 3 Met tot nu toe meer dan 300.000 hectare verbrande bosgrond in Europa is 1985 voor de bosbouw een ramp jaar. PAGINA 3 Een nieuwe Belgische smeer pijp vormt een ernstige bedrei ging voor het Viesterschelde- milieu. PAGINA 5 De 'Zeeuwse' astronaut Lode- wijk van den Berg over zijn ruimtereis: 'het was één grote ellende'. PAGINA 5 Johan Cruijff blijft optimis tisch. Ook na een nederlaag in het prestigeduel met Feye- noord toonde hij zich tevreden over de vooruitgang van Ajax. De Amsterdammers waren on fortuinlijk: veel meer kansen, maar wel met 2-1 verliezen. PAGINA 9 Jan Raas blijft ongelooflijk succesvol als ploegleider. De 75e Grote Herfstprijs leverde een overwinning op voor zijn renner Ludo Peeters, een 32- jarige Belg. Raas vreest niette min een terugslag volgend jaar- PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1