:abinet wil doelma tiger wet M/EEK-UIT l\NEEK-IN MAMA IS BOOS Gorbatsjov: raketten gaan niet naar Azië Nederlandse overheid doet niet mee aan SDI Westduitser bekent steekmoord Terneuzen de PZC vandaag Het enige wat nu telt, is uw handtekening. Contact met jongen onder puinhoop in Mexico-stad Russische propaganda in Parijs Zonnige perioden |8e jaargang no. 234 fterdag 5 oktober 1985 \Aids Visquotum LPG-aanvoer Gooi ook uw oude CV-ketel eruit! RADSON GEEN BELEMMERING BEDRIJVEN W. H. Bavelaar Tel. afspr. I tussen 9.00-12.00 uur GASTHUIS MIDDELBURG Tel. 01180-37000 Wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Minimi uw iiiiiiiiiiiiiü matiiiK ue BIJLEVELD Dl I flflMV IfhT Middelburg - Markt 45 Verst nog kans op een bui, later droog In zonnig. Zuidwestelijke wind 4 tot 5 Bft. Middagtemperatuur 18 graden. Westhavendijk15Q,Goes. Tel.01100-20<4AO PROVINCIA aatregelen tegen alcoholproblemen IN HAAG (ANP) - Reclame voor alcohol via radio en televisie zal moeten worden verboden. Ik moeten de openingstijden van horecabedrijven worden beperkt. Deze en andere mtregelen wil het kabinet nemen om de alcoholproblemen in Nederland terug te dringen, maatregelen worden opgesomd in de nota 'Alcohol en samenleving' van staatssecretaris h der Reijden waarmee het kabinet vrijdag heeft ingestemd. It kabinet wil de alcoholproblematiek aanpakken door een samenhangend pakket van \atregelen in de sfeer van voorlichting, hulpverlening en wetgeving. De immuumziekte aids heeft zich in Europa in twaalf maanden bijna verdrievou digd. PAGINA 3 Een groep Zeeuws-Vlaamse vissers wil een eigen visquo tum. PAGINA 9 De Zeeuwse Milieu Federatie wil de aanvoer van LPG-gas voor Total beperken. PAGINA 13 19 Extra grote klappen in de Staatsloterij: wie waagt kan winnen letters letteren: de jaren Tachtig, toen en nu Adèle Bloemendaal viert kaar bevrijding Jules Deel- der op weg naar het grote podium radio- en tv-pro- bramma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 23 en 25 J# Golden Ten: het casino als I buurtsuper Verkiezingen in ËBelgié: veel verwarring, wei- nig ommekeer Spanje giste- I ren en vandaag: de drukke f dagen van Franco's erfge naam 9 Jan, Jans en de Kin deren: strip op tv 9 de Water dragers van het politiek be drijf 9 Hilbert van de Duin en het nieuwe schaatsseizoen. PAGINA 27, 29, 31, 33, 35 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Financiën, economie: 5 Sport: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 Premier Lubbers zei vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie da er nog in deze kabinetsperiode wetsvoorstel len zijn te verwachten op dit terrein. Het kabinet wil de Drank- en Horeca- wet vervangen door een doelmatiger alcoholwet. Verkoop van alcohol in voetbalstadions en bij benzinesta tions zal moeten worden verboden. De openingsuren moeten behalve voor horecabedrijven ook voor sportkanti nes worden beperkt. Het kabinet stelt ook voor, de gemeenten de bevoegd heid te geven om de verkoop van bier, wijn of gedistilleerd in avond- en nachtwinkels te beperken of te verbie den. In de loop van 1986 zal bij verkeers controles de ademanalyse de huidige bloedproef gaan vervangen. De nota kondigt ook een voorlichtingscam pagne over alcohol aan. Staatssecretaris Van der Reijden. Om het gebruik van alcohol in sport kantines en sociaal-culturele instel lingen te beperken, zullen die zelf stringente huisregels voor de verkoop van alcohol op moeten stellen. Van de huisartsen verwacht het kabinet dat ze een grotere rol gaan spelen bij de hulpverlening aan problematische drinkers, onder meer door alcoholpro blemen al in een vroeg stadium te signaleren. De Nederlander drinkt op het ogen blik gemiddeld driemaal zoveel als in 1960. Het percentage drinkers is maar weinig toegenomen, maar steeds meer alcoholgebruikers, voor al vrouwen en jongeren, zijn meer en vaker gaan drinken. De tien procent zwaarste drinkers consumeert bijna de helft van alle alcohol. Als voornaamste oorzaken noemt de nota de gestegen koopkracht, de toe genomen vrije tijd en de in verhou ding met andere produkten gedaalde prijzen van alcohol (sinds 1960 met 38 procent). Ook de reclame, het toeris me naar de wijnlanden en de sterk toegenomen beschikbaarheid van bier, wijn en gedistilleerd spelen een belangrijke rol. Door de toenemende alcoholproble men wordt er een groter beroep ge daan op de gezondheidszorg. Ook het aantal gevallen van verstoring van de openbare orde en van criminaliteit door alcoholmisbruik stijgt, hetgeen een grotere druk op politie en justitie tot gevolg heeft. Jaarlijks overlijden alleen al 2.000 mensen aan de directe gevolgen van alcoholmisbruik. Het rijden onder in vloed is een maatschappelijk pro bleem van de eerste orde geworden, aldus de nota. Het bedrijfsleven en de sociale verzekeringsgeneeskunde worden geconfronteerd met alcohol problemen in de vorm van arbeidsver zuim, ongevallen, een lagere produkti- viteit en arbeidsongeschiktheid. Vanwege de effecten op langere ter mijn vindt het kabinet vooral het toegenomen alcoholgebruik onder jongeren verontrustend. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse overheid zal niet deelnemen aan het (omstreden) Amerikaanse onderzoek naar een ruimtedefensie tegen kern wapens. Uit dit standpunt mag ech- (Advertentie) En pak de bliksems-zuimge ER-Electronic van Radson. Zónder waakvlam, waardoor weer zo'n 126,- gespaard. Kies de zuinigste konventionele CV-ketel, liefst 92,7% (o.w.) rendement. Vraag 'n folder bij. Radson, Antwoordnr. 67, 5960 WJ Panrnngen. (Geen postzegel.) Of bij: spaart uenerpe Goes Zuidvlietstraat 75 telefoon 01100-12420 Alleenvertegenwoordiging voor Z.W Ned. Levering uitsluitend via de installateur fAdvertentie Zeg nee tegen de kruisraketten. Teken het Volks petitionnement. Geen kaart ontvangen? Bel 020-238672 en u krijgt 'm direct toegestuurd. Bijdrage storten? De organisatie van het Volkspetitionnement kost veel geld. Geef steun. Stort wat u missen kunt op postgiro 77555 t.n.v. Volkspetitionnement, Amsterdam. ZEIST (ANP) Op de in aanbouw zijnde rijksweg A 28 zijn vrijdag opnamen gemaakt voor de nieuwe film 'Mama is boos'. Ruud van Hemert regisseurneemt een scène door met Peter Faber (l), de hoofdrolspeler. PARIJS (AFP/RTR1 - SS-20 raketten die uit Europa worden teruggetrokken, zullen niet in het Aziatische deel van de Sowjet-Unie worden gestationeerd, maar worden, ontmanteld. Dit heeft Sowjet-leider Michail Gorbatsjov vrijdag op een persconferentie in Parijs gezegd. De Sowjet-leider zei dat de Sowjet- Unie in Azië een aantal raketten heeft staan die noodzakelijk zijn voor „het evenwicht" met de Verenigde Staten. Gorbatsjov zei donderdag dat de SS- 20's die na juni vorig jaar waren geplaatst als reactie op de statione ring van Amerikaanse Pershings en kruisraketten buiten gebruik zijn ge steld. De lanceerinrichtingen zullen worden ontmanteld. Gorbatsjov noemde suggesties dat raketten die worden teruggetrokken in het Aziatische deel van de Sowjet- Unie zouden worden geplaatst „niet serieus". Mitterrand heeft afwijzend gerea geerd op Gorbatsjovs voorstel voor directe besprekingen met Frankrijk en Groot-Brittannië over kernwa pens. „Frankrijk weigert geen gedachten- wisseling met de Sowjet-Unie, maar ik acht het niet redelijk te denken dat er ter niet worden afgeleid, dat het zgn. Strategisch Defensie Initiatief (SDI) van president Reagan door het kabi net politiek wordt afgewezen, zo blijkt uit een gisteren aan de Tweede Kamer gestuurde brief. Premier Lubbers verklaarde gisteren na afloop van de ministerraad dat Nederlandse bedrijven die aan het SDI-onderzoek willen deelnemen niets in de weg wordt gelegd. Hij meende echter dat de belangstelling van het bedrijfsleven gering zal zijn vanwege de kleine kans op contracten voor Nederlandse ondernemingen en onzekerheid of deelneming garan deert dat die bedrijven ook zullen worden ingeschakeld bij de eindpro- duktie. Het kabinet heeft mede daarom „ge rede twijfel, dat kosten en inspannin gen verbonden aan deelneming door de overheid opwegen tegen het te verwachten gunstige effect daarvan op de Nederlandse economie". De bedrijven die wel willen meedoen aan SDI kunnen rekenen op de „gebruike lijke bijstand en ondersteuning" door de overheid. Dat mag echter, zo zei Lubbers, geen overheidsgeld kosten. Zonder afspraken op overheidsni veau, bijvoorbeeld over de geheim houding rond geclassificeerd onder zoek, kan deelneming van bedrijven overigens moeilijk worden. onderhandelingen zullen komen", al dus de Franse president. De Britse minister van buitenlandse zaken, Sir Geoffrey Howe, voor be sprekingen in Bonn, herhaalde Lon- dens standpunt directe onderhande lingen met de Sowjet-Unie te zullen overwegen, als de supermogendheden het eens worden over krachtige ver mindering in kernwapens. PAGINA 3: LUBBERS VERWACHT GEEN VERMINDERING SS-20*S (Advertentie) ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIII^ 1 oogarts te Middelburg heeft met ingang van heden de praktijk van Mw. G. A. v/d Betg overgenomen. (Advertentie) Sowjet-leider Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa applaudiseren voor een toespraak van Georges Marchais, secretaris-generaal van de Franse commu nistische partij, tijdens een bezoek aan het Leninmuseum in Parijs. MEXICO-STAD (AP) - Reddingswerkers heb ben vrijdag stemcontact gemaakt met een jon getje van 9 jaar, dat sinds de aardbeving van 15 dagen geleden zit in gesloten in de puinhoop van een ingestort flatge bouw in Mexico-stad. Op het roepen van de red dingswerkers of hij er nog was, volgde het zwakke antwoord "si" (ja). Woordvoerder Jorge Ne- grete zei dat het contact werd gemaakt om 10.45 uur 17.45 uur Neder landse tijd). Om de jon gen niet verder te ver moeien probeerden de reddingswerkers het ge sprek niet gaande te houden. Aangenomen wordt dat de jongen op een plaats ligt waar vol doende frisse lucht kan doordringen en dat hij water of ander vocht ter beschikking heeft. VOOR EEN EIGEN WEG IN MODE Lange Delft 19 - Middelburg. I I II (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 *1 mMKJ M donderdag koopavond tot 21.00 uur TERNEUZEN - De Westduitser Hansi D. B. heeft vrijdag bekend de 27- jarige Martina Harte uit Terneuzen om het leven te hebben gebracht. Het lichaam van de vrouw werd maan dagmiddag gevonden op de boven verdieping van haar woning aan het Wilgenplantsoen. Zij was met vele messteken omgebracht. De politie tast echter nog volledig in het duister over het motief en de omstandighe den waaronder de 34-jarige B., die nog geen etmaal na de ontdekking van het stoffelijk overschot werd gearresteerd, de moord heeft ge pleegd. De Westduitser, die sinds enkele jaren in de Terneuzense binnenstad woont, werd gistermiddag in Middelburg voorgeleid aan rechter-commissaris mr R. A. Fibbe. Ondanks zijn beken tenis weigert hij, aldus een woord voerder van de Terneuzense gemeen tepolitie, een verdere verklaring af te leggen. Het onderzoek van de politie duurt onverminderd voort. Dat onderzoek spitst zich met name toe op cafés in de binnenstad van Terneuzen. Inmiddels is gebleken dat Martina Harte zon dagnacht om twintig minuten voor vier vanuit een gelegenheid in de Nieuwstraat in een taxi is gestapt met de bedoeling naar huis te gaan. Zij was op dat moment niet meer in gezelschap van Hansi B., met wie zij eerder die nacht wel in zeker twee andere café's was gesignaleerd. Vol gens buurtbewoners kwam de vrouw echter pas even na half vijf thuis. De bekentenis van de Westduitser, die als constructiewerker voor een Zeeuws-Vlaams bedrijf werkte, komt in feite nog onverwacht. Bekenden van hem zeiden eerder deze week dat, ook al zou Hansi B. de moord hebben begaan, hij dat nooit zou toegeven. De man heeft ook in zijn vaderland een strafblad; hij heeft in West-Duitsland zeker twee jaar in de gevangenis door gebracht. Met een sobere plechtigheid werd vrijdagmiddag het stoffelijk over schot van Martina Harte ter aarde besteld. Op de Zuiderbegraafplaats in Ter neuzen woonden enkele tientallen familieleden, vrienden en bekenden de begrafenis bij. Martina Harte was ongehuwd en moeder van een drieja rige zoon. .e nieuwe Sowjet-leider 'Michaïl Gorbatsjov ont popt zich in Parijs als een gewiekst politicus en staats man, die de zwakke plekken van zijn tegenspelers feilloos aanvoelt en daar voortreffelijk op weet in te spelen. Nu gaat de man uit het Krem lin zeker niet zo ver dat hij zijn Franse gastheren voor het hoofd stoot. Het tegendeel is waar. Gorbatsjov is de innemendheid zelve. Uit zijn optreden valt op de maken dat de Russen grote waarde hechten aan het bezoek aan Frankrijk, een land waarmee altijd nauwe banden zijn onderhouden. De Duitse expansiepolitiek in de tweede helft van de vorige eeuw en de eerste helft van deze eeuw is daar zeker niet vreemd aan. Over de hoofden van zijn gastheren heeft Gorbatsjov een bood schap afgegeven, die vooral op West- Europa is gericht. De Europeanen wordt voorgehouden dat de Europese veiligheid een andere benadering vraagt dan het vraagstuk van de internationale veiligheid. Overigens met de erkenning aan de kant van de Sowjetrus dat beide vraagstukken in elkaar grijpen. De uitnodiging aan Fransen en Britten een rechtstreekse discus sie met de Sowjet-Unie te beginnen over wederzijdse vermindering van kernwapens voor de middellange af stand, kan niet anders worden uitge legd dan een poging een wig te drijven tussen de westelijke bondgenoten. Opzienbarend is dat niet. Vanuit hun standpunt gezien zouden de Russen hun eigen zaak een slechte dienst bewijzen als zij niet probeerden munt te slaan uit echte en vermeende ver schillen tussen de Atlantische part ners. Dat hoort nu eenmaal bij het politieke spel. Mitterrands afwijzende reactie en diens verwijzing naar het komende topgesprek in Genève wa ren dan ook voor de Russen voorspel bare en voorzienbare gebeurtenissen. Daar hebben de Russen echt geen moeite mee. Het is hun veel meer te doen om de VS onder constante druk te houden. Gorbatsjov buit zijn be zoek aan Frankrijk met name uit voor propagandistische doeleinden. De Sowjetrussische partijleider weet als geen ander dat niet met de Fransen, maar met de Amerikanen zaken moe ten worden gedaan. Zo kort voor de top met Reagan echter is prestige winst op het politieke wereldtoneel niet te versmaden. In dit opzicht scoort Gorbatsjov hoger en beter dan de regelmatig blunderende Reagan, die nog deze week met zijn ongenuan ceerde pro-Israël-stellingneming in het bombardement op de PLO-kanto- ren in Tunis vriend en vijand over zich heen kreeg. Als het om aansprekend leiderschap gaat, verliest de Ameri kaanse president op punten van zijn Russische tegenspeler. Gorbatsjovs bezoek aan Parijs heeft dat pijnlijk duidelijk gemaakt, óók al kon er bij voorbaat van worden uitgegaan, dat de Rus geen ander doel had dan de show te stelen. Voor Nederland waren met name Gorbatsjovs opmerkingen be doeld over de 243 in Europees-Rus land opgestelde SS-20 raketten. Dat is hetzelfde aantal ook volgens Navo- bronnen als per 1 juni 1984 was geplaatst. Terecht zegt de Nederland se regering niets te kunnen doen met dat cijfer. In het 1-juni besluit van vorig jaar is, zoals bekend, uitgegaan van 378 SS-20 raketten, verspreid over zowel Europees- als Aziatisch-Rus- land. Commentatoren in Moskou zeg gen nu wel dat Nederland geen bood schap mag hebben aan in Kamsjatka of ergens aan de Amoer opgestelde SS-20 raketten dat is immers ver van het Nederlandse bed maar daarbij wordt toch wat al te gemakke lijk voorbij gegaan aan de inhoud van het Nederlandse voorstel van 1 juni 1984. Gorbatsjov heeft ook in tweede instantie wijselijk in het midden gela ten hoeveel SS-20 raketten er staan opgesteld in Aziatisch-Rusland. Om dat mag worden aangenomen dat de Sowjetrussishe leider alle 'ins en outs' yan het Nederlandse voorstel kent, gaat de veronderstelling niet te ver dat de Russen voor het gehele land boven de 378 raketten op de peilda tum 1 november 1985 uitkomen. Als dat niet het geval is, zou Gorbatsjov er ongetwijfeld melding van hebben gemaakt. Derhalve moet zoals Van den Broek heeft gedaan er vanuit worden gegaan dat voor Nederland niets is veranderd. De nieuwe Russische partijleider heeft met een breed gebaar aan gekondigd de strategische wapens tot de helft te zullen inkrimpen als de Amerikanen zijn voorbeeld willen vol gen. Dat klinkt veelbelovend, maar de Russen hebben er wel aan toegevoegd dat de VS in dat geval hun veelbe sproken plannen voor een ruimtever dediging moeten laten vallen. Zover is Reagan op dit moment nog lang niet. De moeilijkheid met Reagan is dat hij telkens een. stap op Gorbatsjov ach terblijft. De Rus heeft duidelijk het initiatief aan zich getrokken. Welis waar heeft Mitterrand een krachtig 'neen' laten horen op Gorbatsjovs voorstellen apart te praten over ver mindering van kernwapens voor de middellange afstand, maar voorlopig blijft Gorbatsjov de aandacht van het internationale politieke circus op eisen. Reagan moet van goeden huize komen wil hij half november zijn Russische tegenspeler volwaardig partij kunnen geven. Dim

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1