Rock Hudson overleden Sowjet-diplomaat in Beiroet doodgeschoten Gorbatsjov en Mitterrand praten over ontwapening i NOG LEVEN ONDER PUIN MEXICO KONING ZWICHT VOOR KAMERMEERDERHEID de vandaag Sparta en PS V ronde verder DRIE NEDERLANDERS OMGEKOMEN BIJ BUSONGELUK IN TURKIJE isselva/lig VANDAAG DETAILS VOORSTEL RUSSEN ^spoortruzie SWlSStftóX Nederland en België vragen extra NAVO-raad De balans van een luchtaanval 8e jaargang no. 232 nderdag 3 oktober 1985 DEN HAAG (GPD) - Personeel van omroepen, ziekenfondsen, bedrijfsverenigingen en de Nederlandse Spoorwegen zullen geen trendvolger worden. Een meerderheid in het parlement itaande uit PvdA, WD en D'66 zullen dit minister De Koning van sociale zaken afdwingen. Na afloop van het debat hierover in de Tweede Kamer zei de bewindsman gisteravond dat hij de nieuwe trendvolgerswet voor de overige groepen niet zal intrekken, maar onverkort zal uit voeren. Kinnock onderuit M-fregat Gas goedkoper re veel lood in \loed schutters fen toe zon. In de middag toenemen- I e bewolking, later gevolgd door eni- I e regen. Middagtemperatuur 20 gra- I \en. Een krachtige wind uit zuid tot I uidwest. Beestenmarkt 12 Goes 01100-32213 Korte Delft 4 Middelburg 01180-33830 PROVINCIALE Z MEXICO STAD (UPI) - Reddingswerkers in Mexico-stad hebben woensdag, 14 dagen na de zware aardbevingeen negenjarige jongen en zijn grootvader levend aangetrof fen onder het puin van wat ooit een acht verdiepingen tellende flat is geweest. Er werd gisteravond koortsachtig gewerkt om het tweetal uit hun benarde positie te bevrijden. De ouders van de jongen waren ter plekke aanwezig. Volgens de reddingswerkers liggen de twee bedolven onder tonnen beton en wordt geprobeerd hen te voorzien van water, glucose en zuurstof. Men is er echter nog niet in geslaagd een verbinding tot stand te brengen. Sinds afgelopen vrijdag waren er geen overlevenden meer gevonden. Toen werden twee zuigelingen en een vrouw uit de puinhopen gered. De vrouw heeft het niet gehaald en is zaterdag aan haar verwondingen bezweken. LOS ANGELES (DPA/RTR) De Amerikaanse filmacteur Rock Hud son, van wie enige maanden geleden bekend werd dat hij aan aids leed, is woensdag in zijn huis in Beverly Hills overleden. Hudson werd 59 jaar. Hudson was in de jaren vijftig en zestig een van de grootste geldverdie- ners voor Hollywood en voor zijn rol in George Stevens' verfilming van Edna Ferbers epos over Texas 'Giant', werd hij voorgedragen voor een Oscar van de Amerikaanse filmindustrie. Hij vestigde ook een reputatie als tegen speler van Doris Day in lichtvoetige slaapkamerkomedies als 'Pillow Talk'. De onthulling dat Hudson, die in een carrière van bijna 40 jaar in 63 films en in een aantal televisieseries speelde, aids had, hielp de ziekte breder be kend worden als bedreiging van de openbare gezondheid. In de laatste weken van zijn leven schonk Hudson een kwart miljoen dollar aan organisaties die naar een. geneeswijze voor aids zoeken, een ziekte die de immuniteit van het lichaam voor ziektes afbreekt en die in Amerika alleen al aan meer dan 6.000 mensen het leven heeft gekost. Sterren in Hollywood onder leiding van Elizabeth Taylor zaten op 19 september aan aan een diner dat meer dan een miljoen dollar moest opbren gen voor de strijd tegen aids en een eerbewijs aan Rock Hudson. Doris Day barstte in tranen uit toen haar het overlijden van Hudson werd meegedeeld: „Het is zo erg dat ik het niet kan geloven. In al die jaren dat ik met hem werkte zag ik hem als een grote, gezonde en onverwoestbare man. Ik hoop dat we elkaar weerzien". Trendvolgerswet niet olledig uitvoerbaar Wc be nie 1 zal de bewindsman voor 22 okto- wanneer gestemd wordt over de uwe wet voor de arbeidsvoorwaar- der. van de gepremieerde en gesubsi dieerde sector, politiek overleg plegen met De Korte van de WD. Minister De Koning wil daarmee bereiken dat De Korte zijn voorstel om personeel van omroepen, ziekenfondsen en be drijfsverenigingen van de trendsvol- gerswet uit te zonderen, alsnog in trekt. Me de uitkomst van het debat heb ben vakbonden en werkgeversorgani- sat ies voor de derde achtereenvolgen de maal een succes behaald in een al zes jaren durende strijd met achter eenvolgende ministers van sociale za ken die steeds hebben geprobeerd personeel van omroepen, ziekenfond sen en bedrijfsverenigingen onder de trendvolgerswet te laten vallen. Tot het laatste moment van het debat in het parlement hield minister De Jty|iing onverkort vast aan zijn stel- dat ieder bedrijf of organisatie steunt op financiële middelen de rijksoverheid, onder de trend- Igerswet moet vallen. De minister idt dat de overheid een greep moet JlHjven houden op de arbeidsvoor- iarden van dit personeel. Ie groeperingen die nu onder de it vallen, kunnen volgens de minis ter daar onderuit komen als ze een sluitend en beheersbaar financie ringssysteem opzetten, waardoor fc&n extra beroep meer behoeft te worden gedaan op de overheidsfinan- cië het beschikbaarstellen van bud getten en het meer efficiënt gaan :ken binnen de trendvolgende sec- m, moet het volgens de minister [gelijk zijn, dat men daaruit extra len beschikbaar krijgt voor aan- Jlende arbeidsvoorwaarden. Hierbij BMtrd gewezen op de ziekenhuiswe- iA, waar men na een jaar te hebben gewerkt met een budget in totaal een miljard bleek te hebben overgehou den. Wel zal de minister ieder jaar laten weten welke financiële ruimte be schikbaar is voor de verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Werkgevers en werknemers zijn geheel vrij om die gelden naar eigen inzicht te gebruiken voor de verbetering van de arbeids voorwaarden. Mocht men echter het toegestane budget overschrijden, dan kan de minister de cao bevriezen en maatregelen nemen waardoor de overschreden ruimte in een volgende cao wordt ingelopen. De minister zei bereid te zijn de wet na twee jaar te evalueren en samen met de Tweede Kamer te bekijken of de uitvoering van de wet al of niet naar tevredenheid heeft gewerkt. De minister zei geen enkele behoefte te hebben aan een voorstel om de wet voor drie jaar te laten gelden. „We moeten over vijf jaar, als dat nodig mocht blijken, nog een instrument in handen hebben om de overheidsfi nanciën niet onverantwoord uit de hand te laten lopen", zei hij. Deze foto van de gisteren doodgeschoten diplomaat Katkov werd dinsdag door een groepenng, die de ontvoering van vier Russen in Beiroet opeist, aan een persbureau gestuurd. De man wordt met een pistool onder schot gehouden. BEIROET/MOSKOU/DAMASCUS (RTR/UPI) - De ontvoerders van vier Sowjet-diplomaten in West-Beiroet hebben woensdag één gijzelaar doodge schoten, maar deelden later mee dat zij de drie anderen zullen vrijlaten als er een einde komt aan aanvallen door „Sowjet-marionetten." op orthodoxe moslems in de Noordlibanese havenstad Tripoli. Van onze correspondent) BRUSSEL - België en Nederland willen een speciale vergadering van de NAVO-ministerraad, voorafgaand aan het overleg op 19 november tus sen de Amerikaanse president Rea gan en Sowjet-partijleider Gorbats- jov. In die vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken zouden alle 16 NAVO-landen de kans moeten hebben hun standpunten uiteen te zetten. De Belgische minister van buiten landse zaken Leo Tindemans heeft woensdag, mede namens zijn Neder landse collega Hans van den Broek bij het NAVO-hoofdkwartier in Brussel het verzoek ingediend. Beide landen verzetten zich tegen de speciale top conferentie die president Reagan heeft bijeengeroepen van de regering schefs van de VS, Frankrijk, West- Duitsland, Groot-Brittannië, Italië, Canada en Japan. Tindemans noem de het een 'onderonsje'. Een zeldzaam beeld bij een Nederlandse club in het Europa-Cupvoet bal: Sparta-spelers Wijnberg (5) klimt in Hamburg in de hekken om de sensationele overwinning van zijn ploeg te vieren met de fans. Van de vijf deelnemers aan de drie Europese toernooien overleefden alleen Sparta en PSV de eerste ronde. PAGINA 17 EN 19 Als besloten wordt minder M-fre- gatten te bouwen zal dat 'vanzelf sprekend' gevolgen hebben voor 'De Schelde', meent staatssecreta ris Van Houwelingen. PAGINA 9 Labout-leider Neil Kinnock moest op het congres van zijn partij het onderspit delven in een conflict met Arthur Scargill. PAGINA 3 De gasprijs voor grootverbruikers gaat met gemiddeld acht cent per kubieke meter omlaag. PAGINA 4 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 en 19 :ECHT (ANP) - Bij een onderzoek [er leden van een particuliere schietvereniging in Amsterdam zijn (te) hoge loodgehalten in het bloed de schutters gevonden. Dit meldt msterdamse GGD-arts J.H. van ten in het Tijdschrift voor Socia- iezondheidszorg. ereniging had per lid de frequen- van de schietoefeningen en de van het lidmaatschap geregi- ■rd. Voor de test werden uit de 240 led< n 17 vrouwen en 31 mannen met angste verblijfsduur op de schiet baan geselecteerd. Bij tien leden werd in liet bloed een verhoogd loodgehalte getroffen en bij zeven van hen was zelfs hoger dan de door de Wereld- mdheidsorganisatie (WHO) gead erde bovengrens. de W le De tie duir dat De Sowjetregering verklaarde 's avonds onmiddellijke en onvoorwaar delijke vrijlating te eisen van de drie andere diplomaten. In de verklaring wordt Israël verantwoordelijk gesteld voor de nteme Libanese conflicten. De Sovjet-Unie heeft geen relaties mt de strijdende groepen, zo wordt voorts gesteld. De verklaring, in het tv-jour- naal was de eerste officiële Sowjet- bevestiging van de dood van een diplomaat in West-Beiroet. Het lijk van de 32-jarige consulair secretaris Arkadi Katkov was op een afgelegen plek in West-Beiroet aange troffen door de poütie. Hij bleek van korte afstand te zijn doodgeschoten met vijf kogels. „Wij hebben Gods vonnis over de eerste gijzelaar voltrokken", zo was woensdagochtend in een anonieme boodschap meegedeeld door een man, die zei te spreken uit naam van de „Islamitische bevrijdingsorganisatie - groep Khaled Ibn Al Walid, sector Beiroet" (OIL). Wij zullen de anderen een voor een executeren, als er geen einde komt aan de atheïstische cam pagnes tegen het islamitisch Tripoli". Maar tegen de avond kwam er een nieuwe anonieme boodschap uit naam van OIL dat de andere gijze laars zullen worden vrijgelaten, als er een einde komt aan de strijd in Tripo li. De ontvoerders willen dat Moskou daartoe druk op Syrië uitoefent. De strijd in Tripoli leek woensdag vrijwel onverminderd voort te gaan. Door Syrië gesteunde linkse milities bestookten strijders van de soenniti sche „Islamitische Eenheidsbewe ging" (Tawheed). De Sowjet-Unie heeft stappen onder nomen „bij een hele serie Libanese groepen en de Syrische regering" om vrijlating te verkrijgen van de drie gijzelaars in Beiroet zo verklaarde woordvoerder Leonid Zamjatin van het Kremlin woensdag in Parijs. Het gaat om „verzoeken" en niet om „uitoefenen van druk", want de „Sow jet-Unie oefent nooit druk uit", zei Zamjatin op een persconferentie na afloop van het eerste gesprek van Sowjet-leider Gorbatsjov in Parijs met de Franse president, Francois Mitterrand. Israël heeft gisteren de ba lans kunnen opmaken van het bombardement op het PLO-hoofdkwartier bij Tunis: vele tientallen doden en gewonden, rokende puinhopen en scherpe veroordelingen uit vrijwel de hele wereld. Zelfs Washington wist niet goed raad met de zware vergel dingsactie, regelrecht gericht op de top van de Palestijnse Bevrijdingsbe weging van Jasser Arafat, gezien de aanvankelijk tegengestelde verklarin gen van president Reagan en minister Shultz van buitenlandse zaken. De enige bijval voor de gevoelige klap, aan de PLO toegebracht op 2400 kilometer afstand, kwam uit eigen land. Daar zal de luchtaanval volgens het aloude recept „oog-om-oog, tand- om-tand" haar uitwerking bepaald niet missen. Premier Peres en zijn minister van defensie Rabin hebben met deze zoveelste gewaagde Israëli sche militaire operatie een duidelijke politieke daad gesteld. Ze hebben laten zien dat gerichte wraakacties voor PLO-terreurdaden niet uitslui tend het waarmerk zijn van een radi cale Likoed-regering in Jeruzalem, maar ook passen in het antwoord dat een regering met socialisten zo nodig durft te geven, wanneer het voortbe staan van Israël in gevaar wordt ge bracht. Vier jaar geleden kreeg de Israëli sche premier Menachem Begin veel kritiek en afkeuring te verwerken na een riskante luchtaanval op een kernreactor in de Iraakse hoofdstad Bagdad. Ook dat gevaarlijke spekta kelstuk was bedoeld om hardhandig af te rekenen met een reeks terrein- en sabotagedaden op Israëlisch grondge bied, afkomstig uit deze bewuste hoek. De protesten tegen de manier waarop Jeruzalem - als het vindt dat de maat vol is - afrekent met de stelselmatige aanvallen van buitenaf houden doorgaans tevens het verwijt in dat voorzichtige pogingen om het vredesproces voor het Midden-Oosten weer een stapje verder te brengen er danig mee worden doorkruist. Dat is ook nu weer het geval. Het bombarde ment op het PLO-hoofdkwartier in Tunis geldt in veel reacties als een lelijke streep door het vredesinitiatief van de Jordaanse koning Hoessein, op het moment van de aanval juist in Washington voor nadere uitleg van zijn bedoelingen. Maar de Israëliërs hebben in dit verband nog eens onom wonden duidelijk gemaakt dat ze de PLO niet aan de onderhandelingstafel zullen dulden. Aan de onverzettelijk heid op dit punt hoeft geen moment te worden getwijfeld. Ook Peres achtte kennelijk de tijd aangebroken om dat eens nadrukkelijk te onderlijnen. Het staat als een paal boven water dat de Israëlische vergelding in Tunis nieuw tegengeweld van Pale stijnse kant zal uitlokken. Verklarin gen van PLO-kopstukken hebben dat in feite al aangekondigd. „Vorige luchtaanvallen hebben aangetoond het terrorisme niet te kunnen stop pen. Wij vrezen dat dit ook ditmaal niet het geval zal zijn", schreef giste ren de met de Israëlische Arbeiders partij verbonden krant Dayar. De geweldspiraal wordt als gevolg van deze militaire operatie dus eerder bevorderd dan doorbroken. Om het zover te krijgen dat er enig redelijk uitzicht komt op een eind aan het geweld over en weer is méér nodig dan tot op heden mogelijk is gebleken aan concessies in even vaak begonnen als gestrande vredesinitiatieven. Alle partijen in het Midden-Oosten heb ben daar ieder op hun manier belang bij. En alle partijen weten dat maar al te goed. PARIJS (AP) - De Russische leider Michail Gorbatsjov en de Franse pre sident Francois Mitterrand hebben woensdag na aankomst van Gorbats jov op het Parijse vliegveld Orly van gedachten gewisseld over de moge lijkheden voor 'een ernstige, werkelijke vermindering' van de wa- penvoorraden van Oost en West. Mitterrands woordvoerder Michel Vauzelle verklaarde dat dit onder werp en Star Wars tijdens de eerste ontmoeting van beide leiders centraal stond. Gorbatsjovs woordvoerder, Leonid Zamjatin, bevestigde woensdagavond dat hij vandaag bijzonderheden be kend zal maken van het nieuwe Russi sche ontwapeningsvoorstel, dat vori ge week vrijdag is overhandigd aan president Reagan. Gorbatsjov legde tijdens plechtighe- ENSCHEDE/ANKARA (ANP) - Drie Nederlanders, twee Duitsers en een Oostenrijker zijn dinsdagavond in Turkije door een busongeluk om het leven geko men. Verschillende andere passagiers zijn gewond ïeraakt. Een woordvoerder van touroperator Arke Reizen in Enschede heeft dit woensdag bevestigd. De Nederlanders maakten in de Turkse bus vanaf 24 september een rondreis door Oost-Anatolië in Turkije. De reis zou over drie dagen aflopen. De Nederlandse slachtoffers zijn P. Snijders uit Rotterdam en Saskia de 'unck en haar moeder M. de Munck uit Den Haag. In e bus zaten in totaal tien Nederlandse vakantiegan gers samen met twintig Duitsers en vijftien Oostenrij kers. De rondreis was georganiseerd door Arke Reizen in samenwerking met reisorganisaties in Duitsland en Oostenrijk. De bus raakte dinsdagavond door nog onbekende oorzaak van de weg. Volgens Arke zijn de gewonden niet in levensgevaar. Arke Reizen heeft woensdagochtend in samenwerking met de hulpverleningsorganisatie SOS International en de reisorganisaties in Duitsland en Oostenrijk een hulpactie op touw gezet. Een staflid van Arke is met een arts van SOS International naar Wenen gereisd. Vandaar zouden zij gisteravond met een gecharterd vliegtuig naar Oost-Turkije vliegen om alle passagiers op te halen. Nog niet zeker is of de Nederlandse slachtoffers ook met dit toestel naar Nederland worden overgebracht. Naar verwachting zal het toestel van avond op Schiphol aankomen, aldus de Arke-woord- voerder. De Sowjet-leider Gorbatsjov (links) en de Franse president Mitterrand schudden elkaar de hand voor het Elysêe. den op het vliegveld Orly tegenover Mitterrand onmiddellijk de nadruk op de noodzaak 'de wapenwedloop in de ruimte te voorkomen en die op aarde te beëindigen'. Beide leiders begaven zich vervolgens naar het presidentiële paleis, het Elysée. Vauzelle zei dat het gesprek daar twee uur en 15 minuten duurde. Hij sprak van 'een hartelijke atmosfeer met een bereidheid tot beter onderling begrip', en de wens elkaar 'openhartig, zonder dubbelzinnigheden' te spreken. Gorbatsjov brengt een bezoek van vier dagen aan Frankrijk, alvorens hij op 19 en 20 november in Genève een ontmoeting zal hebben met de Ameri kaanse president Ronald Reagan. Zijn bezoek aan Frankrijk is zijn eerste reis naar het Westen als Sowjet- leider. Waarnemers volgen de Russi sche leider op de voet in de hoop op aanwijzingen over de Russische on derhandelingspositie in het overleg met Reagan, dat waarschijnlijk voor namelijk betrekking zal hebben op het Amerikaanse Strategische Defen sie Initiatief. Vauzelle zei dat Gorbatsjov en Mitter rand ook spraken over het Star Wars- vraagstuk. Hoewel Mitterrand gekant is tegen veel facetten van dit plan, weigert hij, naar verluidt, om samen met de Russische leider het ruimte wapen-programma te veroordelen. De woordvoerder wilde niet in bijzon derheden treden. Er is al vijfjaar een vreemdsoortige ruzie aan de gang tussen twee Nederlandse ministeries (binnenland se zaken en buitenlandse zaken) over de vraag waar in de toekomst de nieuwe, Europese paspoorten moeten worden uitgegeven. Twee zaken zijn daarbij in het geding: de 'kwaliteit' van het document en de vraag wie het voortaan moet vervaardigen en uitge ven. Het opvallende van het gekift is dat beide belanghebbende partijen elkaar bestoken met argumenten, die de direct betrokkene (de toekomstige paspoorthouder) maar moeilijk kan beoordelen. Doel van de operatie in Europees verband is vooral: eenheid brengen in de chaos van paspoorten waarmee het internationaal verkeer wordt gekenmerkt en verhinderen dat vervalsingen nog langer mogelijk zijn op een schaal zoals die thans voorko men. De ruzie tussen de beide depar tementen, die de indruk wekt alsof men elkaar met de werking van was middelen zit af te troeven, kan onmo gelijk erg vertrouwenwekkend voor het resultaat overkomen. Wat de bur ger in ieder geval op zich ziet afkomen is de beduidend stijgende prijs van het paspoort-nieuwe-stijl ten opzichte van het document in zijn huidige vorm. En als de enige reden daarvoor dan op termijn even loos zal blijken te zijn als destijds de invoering van het veelbesproken Deel 3 van het kente kenbewijs, dan heeft die zelde burger lelijk het nakijken. vdM. Nieuwe handelsronde De lidsta ten van de Algemene Overeenkomst 4 inzake Tarieven en Handel (GATT) zijn het eens geworden Over voorberei dende besprekingen voor een nieuwe ronde van wereldhandelsoverleg. De eerste besprekingen zullen al op 14 oktober beginnen, zo is woensdag avond in Genève bekendgemaakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1