kleintj RASSENONLUSTEN IN LIVERPOOL Computer-Showdag. CDA: NEDERLANDSE INVLOED GEGARANDEERD de vandaag VRIJDAG OPENT DE FEMINA FAMILIEBEURS Trendvolgers De Jonge Discriminatie Verpleegkunde Landbouw LUCHTAANVAL OP PLO-HOOFDKWARTIER TUNIS Onzekerheid rond ontvoerde Russen Minder warm 28e jaargang no. 231 oensdag 2 oktober 1985 AHOV'ROTTERDAM 2 okt. a.s. van 12.00-21.00 uur Vlissingen Hotel Britannia, Boulevard Evertsen 244. Ons varkensvlees wordt vanaf vandaag één gulden per kilo goedkoper. Gorbatsjov in Parijs Wolkenvelden maar ook zonnige pe rioden. Middagtemperatuur om streeks 21 graden. Zuidelijke wind, kracht 4 tot 5. VERPOOL (DPA/UPI) - De serie rassenonlusten in Groot-Brittannië heeft :h dinsdag voortgezet met hevige botsingen in de sloppenwijk Toxteth in verpool. Donlusten braken uit nadat honderd betogers een rechtszaal binnendrongen o n de behandeling van een zaak tegen vier zwarten te onderbreken. Deze vier staan terecht in verband met de moord op een man uit Londen tijdens het Caribische carnaval in Toxteth in augustus. Toxteth was in 1981 reeds het toneel van hevige onlusten. Dinsdagavond verzamelden zich honderden, merendeels zwarte, jongeren in het centrum van Toxteth. Zij staken auto's in brand en bekogelden de politie met stenen. In de afgelopen weken hebben zich al botsingen van deze aard voorgedaan in Birmingham en in de Zuidlondense wijk Brixton. In Brixton waren in het afgelopen weekeinde bij rellen 91 gewonden gevallen en 220 mensen gearres teerd. Akkoord in kabinet ver kruisraketten EN HAAG (GPD) - De regeringspartijen CDA en VVD stemmen in met de brief van het binet over de met de VS af te sluiten overeenkomst, waarin plaatsing van kruisraketten in 'ederland wordt geregeld. Het kabinet bereikte daarover dinsdagmiddag een compromis, t volgens goedingelichte bronnen ook voor de Amerikanen aanvaardbaar is. De WD was bij monde van woord- eerder Voorhoeve verreweg het meest tevreden over het compromis. jen goed stuk. Er wordt geen uitzon- d spositie voor Nederland in de NAVO gecreeerd. Nederland heeft een optimale invloed, zonder dat sprake is van een vetorecht op de eventuele inzet van kruisraketten". Ook de CDA-fractie stelt in een reactie vast t„ de Nederlandse invloed via de AVO-procedures gegarandeerd kt". De grootste oppositiepartij, de vdA, meent daarentegen dat „Ne- rland over de inzet van kruisraket ten niets te zeggen heeft. De beslis singsbevoegdheid blijft in laatste in stantie in handen van de Amerikaan- s; president". Aldus PvdA-fractielei- er Den Uyl. et kabinet bereikte dinsdagmiddag vereenstemming over de inhoud an de brief naar de Tweede Kamer a een langdurig meningsverschil lussen de ministers De Ruiter (defen- ie) en Van den Broek (buitenlandse ken). Is het kabinet op 1 november be- uit tot het plaatsen van 48 kruisra- tten op de vliegbasis Woensdrecht, 1 de overeenkomst met de Verenig- Staten waarin dit wordt vastge legd, de vorm krijgen van een nota wisseling tussen Nederland en de Verenigde Staten. Advertentie Het kabinet vindt dat de overeen komst een looptijd moet krijgen van vijf jaar. Daarna kan de overeen komst op verzoek van een van beide partijen worden bëeindigd, met een opzegtermijn van een jaar. Dit heeft premier Lubbers de Tweede Kamer dinsdag in een brief laten weten. De in Nederland te plaatsen kruisra ketten kunnen in de opvatting van het kabinet alleen in NAVO-verband worden ingezet. Lubbers: „We hebben gezocht naar een benadering, die uit sluit dat een Amerikaanse president eenzijdig over het gebruik van de wapens kan beslissen". Volgens de brief wordt in de overeenkomst uit drukkelijk bepaald dat de regering van de VS „bijzonder gewicht zal toekennen aan de Nederlandse opvat tingen, indien inzet van kruisraketten van af Nederlandse bodem wordt overwogen". Volgens de brief en de toelichting van premier Lubbers is dit 'bijzondere gewicht' geheel in overeenstemming met de geldende NAVÖ-procedures. In die procedures voor de inzet van kernwapens wordt al speciaal gewicht toegekend aan landen van wier grond gebied kernwapens kunnen worden gebruikt. Het kabinet heeft nu besloten deze procedures in de overeenkomst met de VS vast te leggen. Dat geeft, aldus Lubbers die erkende dat in deze 'be nadering een zekere mate van overbo digheid' schuil gaat, de Nederlandse positie een extra gewicht. Op zijn persconferentie over de brief verklaarde Lubbers gisteren dat Ne derland de inzet van kruisraketten alleen kan tegenhouden vóór dat de strijdmachten van de lidstaten onder bevel van het NAVO-commando wor den geplaatst. Daarna is een Neder lands 'nee' niet meer mogelijk. „For- (Slot zie pagina 3 kolom 4) (ziepagina li; Ik RIJSWIJK (ANP) Ter gelegenheid van de introductie van het spaarabonnement voor jongeren bij artothe ken mocht minister Brinkman van WVC gisteren een kunstwerk uitkiezen om een jaar te lenen. Twaalf jongeren van een Haagse school brachten elk een werk mee. De minister koos een zeefdruk van John Lie A Foe. De leerlinge die dit had binnengebracht, Petra Veen- stra rechtskreeg als eerste de vijftig gulden 'premie' cadeau. Zoals gemeld krijgen jongeren van 14 tot en met 25 jaar dit bedrag aan inleggeld als ze bij een kunstuitleencentrum of artotheek gaan sparen voor de aankoop van een kunstwerk. Ruim honderd uitleencentra door het hele land zullen deze mogelijkheid zeker twee jaar lang bieden. Een bepaald percentage van het abonnementsgeld wordt dan op de rekening van de jongere gezet. AMSTERDAM (ANP) - Voorafgegaan door vijf joodse vrouwen die al jarenlang gescheiden zijn van hun familie in de Sowjet-Unie is dinsdag avond een fakkeloptocht met - naar schatting van de politie - ongeveer drieduizend deelnemers door het centrum van Amsterdam getrokken. De optocht maakte deel uit van de jaarlijkse solidariteitsmanifestatie in de hoofdstad voor joden in de Sowjet-Unie. Dit jaar had de bijeenkomst een bijzondere betekenis, omdat zij vooraj ging aan het vertrek van een delegatie van het solidariteitscomité voor de joden in de Sovjet-Unie naar Parijs. Daar zal vandaag een petitie voor de vrijheid van joden en andere dissidenten in de Sowjet-Unie aan de joodse gemeenschap in Parijs worden overhandigd of indien mogelijk aan de Russische partijleider Gorbatsjov, die een bezoek brengt aan de Franse hoofdstad. In de delegatie zijn onder andere vertegenwoordigd: de Anne Frank Stichting, het Auschwitz-comite', de Raad van Kerken, allerlei jeugdorga nisaties en religieuze stromingen en rabbijn Soetendorp. PvdA en VVD verzetten zich tegen een uitbreiding van het aantal trendvolgers. PAGINA 3 Zuid-Afrika stelt Nederland een ultimatum in de kwestie Klaas de Jonge. De antropoloog mag nog één week in de voormalige Neder landse ambassade blijven. PAGINA 3 Een kamermeerderheid pleit voor een brede wettelijke aanpak van discriminatie. PAGINA 5 De dag-hbo-verpleegkunde komt steeds meer in trek bij de studen ten. PAGINA 9 De landbouw moet, wil deze be drijfstak overleven, nieuwe wegen inslaan. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 (Advertentie) INFORM A EJ.V. computers officieel dealer Engelsestraal 27. Bergen op Zoom, tel, 01640-55300 of 55299 - Schiedamse Vest 50a, Rotterdam, tel. 010-110977 Advertentie Golf van veroordelingen na actie Israël in Tunesië LAATSTE NIEUWS (Van onze correspondent) TEL AVIV - De Arabische wereld heeft furieus gereageerd op de Israë lische verrassingsaanval dinsdag middag op het hoofdkwartier van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) in de Tunesische hoofdstad Tunis, waarbij zestig doden vielen. De Egyptische minister van buiten landse zaken Abdal Meguid noemde de luchtaanval een 'misdadige actie'. De besprekingen tussen Egypte en Israel zijn opgeschort. De Tunische regering vroeg om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad. Eerder noemde de minister van buitenland se zaken van Tunesië de aanval een daad van 'staatsterrisme'. De landen van de Europese Economi sche Gemeenschap (EEG) en VN-se- cretaris-generaal Perez de Cuellar hebben Israel veroordeeld, maar de Amerikaanse president. Ronald Rea gan, verklaarde dinsdag tijdens een ingelaste persconferentie in het Witte Huis dat Israel het recht had terroris tische acties te wreken. Reagan zei te menen dat de Israëliërs de juiste doelen kozen bij hun aanval op het hoofdkwartier van de PLO in Tunesië. Nederland keurde de Israëlische actie 'ten zeerste af. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken noemde de aanval 'inbreuk op de soevereiniteit van Tunesie. 'Hoewel de regering de ogen niet sluit voor de toenemende terreurdaden te gen Israëlische burgers en soldaten, is zij van opvatting dat dit op generlei wijze de aanval kan rechtvaardigen', aldus de woordvoerder. Het Israali- sche optreden brengt, volgens Den Haag, de vredeskansen in het Midden- Oosten in gevaar. Acht Israëlische gevechtsvliegtuigen bestookten rond het middaguur de in een buitenwijk van Tunis gelegen vier PLO-gebouwen met bommen en mi- trailleurvuur. Bij het bombardement zijn volgens schattingen van een le- ooggetuigen vielen er tientallen ge- gerwoordvoerder in Tel Aviv en bron- wonden. nen in Tunesië zestig mensen gedood, Zo ver nu valt na te gaan zijn topflgu- vanwie er ten minste twintig de Tune- sische nationaliteit hadden. Volgens (Slot Zie pagina 3 kolom 6) De Israëlische vliegtuigen moesten voor hun aanval in Tunesië 2.500 kilometer overbruggen. Om dit mogelijk te maken werden de toestellen onderweg door een tankvliegtuig van brandstof voorzien. Door zeer laag te vliegen wisten de piloten te voorkomen dat ze in de laatste fase werden opgemerkt door de Tunesische radar. De Sowjetrussische par tijleider Michaïl Gor batsjov begint vandaag, ge sterkt door de politieke ont wikkelingen in eigen land, aan een officieel bezoek van drie da gen aan Frankrijk. Sinds hij in maart van dit jaar de machtigste man werd in het Kremlin is dit het eerste bezoek van Gorbatsjov aan een westers land. Nauwelijks negen maanden geleden verbaasde de hoogste Sowjetleider de wereld door op on-Russische wijze voorkomend, joviaal, gemakkelijk pratend en bewegend een show te maken van zijn bezoek aan Londen. De Britse premier Margaret Thatcher kwam bij die gelegenheid woorden te kort om het optreden van de Rus te prijzen. Dat de Britse premier inmid dels al met een andere Gorbatsjov kennis heeft gemaakt (het over en weer wegsturen van diplomaten) be wijst alleen maar het gelijk van oud minister en thans president van de Sowjet-Unie Gromyko dat de nieuwe partijleider 'ijzeren tanden heeft ach ter zijn vriendelijke glimlach'. Zo kort voor de topontmoeting tussen de Amerikaanse president Ronald Rea gan en Gorbatsjov 19 en 20 november in Genève wordt met meer dan gewo ne belangstelling uitgekeken naar het Russische bezoek aan Frankrijk. Gor batsjov is zich er terdege van bewust dat in Parijs de ogen van de gehele wereld op hem zijn gericht. Alles wat hij zegt en doet wordt meteen op Genève geprojecteerd. Alleen al het feit dat hij zo kort voor zijn confronta tie met Ronald Reagan een bezoek brengt aan de kritische Amerika-vol- ger Mitterrand geeft de Rus een voor sprong in de voortdurende propagan- dastrijd tussen de Sowjet-Unie en de VS. In nauwelijks zes maanden tijd heeft Gorbatsjov het eigen erf schoonge veegd, zonder dat het tot ongelukken is gekomen. De tijd is aangebroken voor een generatie jongere leiders in het Kremlin. Gorbatsjov heeft dat goed begrepen: de oude kaders moe ten worden uitgedund. Vrijdag werd de 80-jarige premier Tichonov vervan gen door de dynamische, zesenvijftig- jarige ex-fabrieksdirecteur Nikolai Ryzjkov. Gorbatsjov heeft intussen een groot aantal aanhangers op sleu- telposten kunnen neerzetten, waar door zijn positie, ook binnen het machtige Politburo, is versterkt. Frankrijk krijgt een Russische partij leider te zien die in eigen land een proces op gang heeft gebracht dat een begin is van mogelijk vergaande her vormingen. Die spelen zich dan in hoofdzaak af op economisch gebied; Gorbatsjov wijkt geen duimbreed af van de politieke lijn, zoals die door zijn voorgangers is uitgezet. De Russi sche partijleider is bezeten van het idee zijn land in de vaart der volkeren omhoog te stoten. Dat is een lange en moeilijke weg, want de nauwelijks in beweging te krijgen bureaucratie vormt daarbij het grootste struikel blok. De uitgangspunten die Gorbats jov door bekwaam manoeuvreren heeft gecreëerd bieden hem voorlopig heel wat mogelijkheden de regerings bureaucratie naar zijn hand te zetten. Waar Brezjnev en Tsjemenko (beiden te oud) en Andropov (te kort partijlei der) niet slaagden, heeft Gorbatsjov meer en betere kansen. Voor het buitenland en met name het westen is het van belang te weten dat de nieuwe Russische machthebber in eigen land geen werkelijke politieke problemen heeft. In Parijs en straks in Genève komt dan ook een zelfverzekerde Gorbats jov, die weet wat hij kan en wat hij wil. De Franse hoofdstad is bij uitstek geschikt het offe isief tegen de Ameri kanen te openen In vele opzichten is Mitterrand een ideale gesprekspart ner voor de Russen. Immers, de Fran se president staat formeel buiten de Navo en hij is een fervent tegenstan der van het gedurfde Amerikaanse ruimteplan Strategisch Defensie Ini tiatief. De Fransen zien bij uitvoering van het Amerikaanse plan hun eigen nucleaire 'fors de frappe' waardeloos worden. In Parijs staat de ontmoeting voor de deur van twee machtige man nen, die het, soms om geheel verschil lende redenen, over een aantal politie ke items volstrekt eens zijn. Dat maakt de ontmoeting juist zo interes sant. Gorbatsjov weet overigens ook dat als het om wereldzaken gaat hij uiteindelijk niet tegenover Mitterrand komt te zitten, maar tegenover Ro nald Reagan. De Franse president kan bij het komende bezoek verwach ten dat het spel via hem op gang zal worden gebracht. Voorlopig heeft de Russische partijleider daarbij de bes te kaarten in handen. Dim BEIROET (AP) - Ondanks het dreige ment van een Islamitische groepe ring dat de vier maandag ontvoerde Russen gisteravond zouden worden vermoord is in Beiroet nog steeds geen teken ontvangen dat de execu ties ook werkelijk zijn uitgevoerd. Dinsdag werden naar een persbureau in Beiroet foto's gestuurd met daarop de ontvoerden die onder schot werden gehouden. Bij de foto's zat een verkla ring van een groepering die zich de Islamitische Bevrij dings Organisatie noemde. Daarin werd geëist dat de door Syrië gesteunde milities de aavallen op de 'kameraden' in Tripoli staken. Rus land zou druk op Syrië moeten uitoe fenen om dat land haar troepen te laten terugrekken. In de verklaring werd een ultimatum gesteld, dat dinsdagavond afliep. 1*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1