Taalstrijd hinderde actie tegen overvallers België MASSABETOGING VERWACHT IN ONRUSTIG FRANKFURT Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? SIMONE SIGNORET (64) OVERLEDEN Gruwelijke moord op vrouw in Terneuzen ZUURKOOL EN BRAADWORST Gooi ook uw oude CV- |fö| ketel eruit! de r&V vandaag Soedanezen in woestijn omgekomen ontvoerd OOR GESPREK MET GORBATSJOV Russische diplomaten in Beiroet Premie woningen Automatisering Bijna-ramp Het Zwin Ploeg Swerts Wolkenvelden >8e jaargang no. 230 1 oktober 1985 TERNEUZEN De 27-jarige Marina Harte is maandag middag in haar woning in Terneuzen levenloos aange troffen. Volgens de politie was de vrouw eerder die dag met messteken om het leven gebracht en ernstig verminkt. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. jy^Zuurkool naturel,AQ Braadworst, 500 g 5484.25 "1AO kilo 2345 9tQ8 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. reneve RADSON BEIROET (AP) - De sji'itische moslim-organisatie Islamiti sche Jihad heeft de verant woordelijkheid opgeëist voor de ontvoering maandagmid dag van vier Russen in West- Beiroet, drie diplomaten en een ambassade-arts. 3NN/TOKIO (REUTER/AFP) - De Amerikaanse president maid Reagan heeft de leiders van de grootste westerse dustrielanden uitgenodigd op 24 oktober in New York jeen te komen voordat hij in november Sovjet-leider ichail Gorbatsjov ontmoet. I De op 15 september uitgebroken gevechten hebben tot dusver ruim 300 mensen het leven gekost en ruim 800 mensen liepen verwondingen op. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De taalstrijd in België blijkt vrijdag een belangrijke rol te hebben gespeeld bij de overvallen op twee supermarkten in Overijse en Eigenbrakel, waarbij acht mensen werden vermoord. Doordat de over vallen in een tweetalig gebied plaats vonden, bleek de rijkswacht niet bij machte tijdig tegen de overvallers op te treden. Van die overvallers, drie of vier man nen, was maandag nog geen spoor gevonden. Wel werd in het weekeinde de volledig gedemonteerde Volkswa gen Golf GTI gevonden, die waar schijnlijk door de mannen bij hun moord-acties is gebruikt. De mannen hebben volgens rijks wachtofficieren zeer handig gebruik gemaakt van de verdeeldheid van de provincie Brabant als gevolg van de taalstrijd. Eigenbrakel (Braine l'Al- leud) ligt in het Franstalige gedeelte van deze provincie, Overijse in het Nederlandstalige deel. Beide plaatsen vallen daardoor onder verschillende districten van de rijks wacht. Direct na de overval in Eigen brakel, waarbij drie mensen werden doodgeschoten, werd bij de rijks wacht in Nijvel (Nivelles) alarm gesla gen. Maar dat alarm werd niet snel genoeg doorgegeven. Dat komt omdat de rijkswachtkorp- sen aan beide kanten van de taalgrens geen rechtstreeks contact met elkaar mogen onderhouden. De rijkswacht in Nijvel moet eerst het hoofdkwartier in Brussel bellen, die daarna het fransta- lige alarm in het Nederlands moet vertalen en het vervolgens op de telex naar de andere posten zet. Dat ge beurde vrijdagavond pas toen de tweede overval al had plaatsgehad. Het enige spoor dat men tot nog toe heeft is het langs een landweg in Sint-Martens Lennink, 20 kilometer van Nijvel, aangetroffen autowrak. De gangsters hebben deze auto, een snel le Golf GTI, vrijwel geheel ontman teld. De motor is verwijderd, de stoe- len zijn eruit gehaald, de bekleding is volledig weggenomen, evenals het stuur en alle materiaal dat door han den aangeraakt kan zijn. Ook waren de wielen verwijderd. Het karkas van de auto is vervolgens in stukken ge zaagd. Deze werkwijze lijkt sterk op die van de zogenaamde 'Bende van Nijvel' die verantwoordelijk wordt gesteld voor vijftien overvallen waarbij twee jaar geleden twaalf mensen werden ge dood. SINT MARTENS LENN1K Het in stukken gezaagde en gedeeltelijk gedemonteerde autowrak langs een weg in het Belgische Sint Martens Lennik 'Eigen Huis' verwacht dat 12.000 eigenaren van nieuw bouwwoningen de dupe zullen worden van het te laat uitke ren van subsidies door de overheid. PAGINA 5 Het midden- en kleinbedrijf automatiseert in hoog tempo. In de komende drie jaar zal het aantal computers meer dan verdubbelen. PAGINA 11 Het directoraat-generaal voor de scheepvaart in Vlissingen wil meer uitleg van de Belgi sche autoriteiten over een bij na-ramp met een LPG-tanker. PAGINA 13 Gedeputeerde Maris-Koster wil een breed overleg over het voor het publiek afsluiten van Het Zwin. PAGINA 17 Iward Djerejian, woordvoerder van t Witte Huis, zei dat de president ït de westerse leiders wil overleggen uiting wil geven aan zijn standpun- iover een reeks vraagstukken alvo- is hij met Gorbatsjov op 19 en 20 vember in Genève besprekingen ert. „De aanwezigheid van de wes- :4e leiders in oktober bij de Verenig- Naties biedt een goede gelegenheid or zo'n werkbijeenkomst", aldus de lOrdvoerder. :t gaat hier om de Verenigde Staten, nada, West-Duitsland, Frankrijk, oot-Brittannië, Italië en Japan. De iropese commissie, het dagelijks be an van de Europese Gemeenschap, t normaal altijd aanwezig is op de conferenties van de grootste in- strielanden, is dit keer niet uitgeno- n woordvoerder van de Westduitse nister van buitenlandse zaken ins-Dietrich Genscher verklaarde t deze een brief had ontvangen van n Amerikaanse collega George ultz. Daarin belooft Shuktz dat ishington zijn bondgenoten nauw- zet zal consulteren over het Ameri- anse standpunt in de ontwape- igsonderhandelingen met Moskou. zullen worden gelegd tijdens een spe ciale zitting. In Genève spreken de VS en de Sow- jet-Unie in drie werkgroepen over ruimtewapens, Strategische bewape ning en middellange-afstandsraket- ten. De onderhandelingen begonnen op 12 maart en hebben sindsdien feitelijk in een impasse verkeerd. Karpov weigerde bijzonderheden te geven van het Sowjet-initiatief, dat zeven weken voor de topontmoeting tussen president Ronald Reagan en Sovjet-leider Michall Gorbatsjov wordt gelanceerd. Volgens kranteberichten in Washing ton, waar de voorstellen afgelopen De wielrenners uit de ploeg Swerts proberen in kort ge ding hun sponsor te behouden. PAGINA 21 Oproerpolitie houdt demonstranten tegen die gisteravond probeerden naar het centrum van Frankfurt op te trekken. BONN - In een aantal Westduitse steden is gisteravond opnieuw de gewelddadige dood van de 36-jari- ge monteur Günther Sare herdacht met stille marsen. Bij de nieuwe ongeregeldheden zouden gister avond drie gewonden zijn gevallen. Demonstranten raakten zowel on derling als met de politie slaags. Een groep deelnemers aan de her- denkingswake gelukte het de kan- torenwijk van Frankfurt binnen te dringen waarbij ruiten van enkele gebouwen werden ingegooid. Van daag wacht Frankfurt een nieuwe krachtproef. De demonstranten hebben een massaal protest aange kondigd, waarvoor medestanders uit het hele land zijn opgeroepen. In Frankfurt is de plaats waar Sare zaterdagavond werd overreden door een waterkanon van de politie overdekt met bloemen. „In naam van het volk, gedood ter bescher ming van de nazi's", staat er op een groot bord. Honderden buurtbewo ners tekenden gisteravond het con doleanceregister. De man werd gedood tijdens hevige botsingen tussen politie en betogers die protesteerden tegen een verga dering van de ultra-rechtse partij NPD. In West-Duitsland wordt gevreesd dat de dood van Sare tot een golf van geweld zal leiden. CDU-burgemeester Wallmann van Frankfurt gaf bevel iedereen die gemaskerd op straat verschijnt op te pakken. Er is een samenscho lingsverbod afgekondigd. erst zonnige perioden, later meer bewolking en kans op een bui. Maxi- \um temperatuur 22 graden. De ma- jj ge zuid tot zuidwestelijke wind neemt later toe. PARIJS (AP) - Simone Signoret, een van Frankrijks bekendste actrices, is maan dag aan kanker overleden. Zij was 64 jiar. Ze werd vooral bekend om haar portrettering van rijpere vrouwen. Signoret begon haar artistieke loopbaan in de jaren '40 en werd en ster met de film "Casque d'Or" van jacques Becker in 1951. Zij speelde in zo'n 40 films en kreeg in 1960 een Oscar voor haar rol in "Room at the Top", Simone Signoret publiceerde in januari haar eerste roman, "Adieu, Volo- dia", die in Frankrijk een bestseller werd. In 1977 had ze al haar memoires te boek gesteld onder de titel "La nostalgie n'est plus ce qu'elle etait" (De nostalgie is niet meer wat het geweest is), gevolgd door "Le lendemain elle etait souriante" (De vol gende ochtend glimlachte ze) in 1979. Simone Signoret was sinds'1951 getrouwd met de zanger-acteur Yves Montand. PAGINA 2: DE MYSTERIEUZE STIJL VAN DE 'TIJGERIN' De gemeentepolitie van Terneuzen is onmiddellijk na de ontdekking van de moord een grootscheeps buurtonder zoek begonnen. Maandagavond arri veerde het recherche bijstandsteam Zuid-West-Nederland uit Rotterdam om assistentie te verlenen. Over de toedracht van de moord heeft de politie nog geen mededelingen ge daan. Terneuzen reageerde gisteren ge schokt op deze derde moord in vier dagen in de stad. (Zie ook pagina 13) KHARTOUM (AFP/UPI) - In een woestijngebied in het westen van Soedan zijn de lijken van 43 Soedane zen gevonden, die zijn omgekomen van dorst en honger. Dit heeft het Soedanese persbureau Soena maan dag bekendgemaakt. Volgens de politie waren zij vermoe delijk op weg naar Libië om werk te zoeken. Sinds het herstel van de diplomatieke betrekkingen tussen Soedan en Libië is het aantal Soedanezen dat op ille gale wijze Libië probeert binnen te komen op zoek naar werk, merkbaar gestegen. Om de officiële kanalen te omzeilen wordt daarvoor veelal een karavaanroute door de woestijn ge bruikt. Advertentie (Advertentie) huismerk pak 500 gram Lr^J Reagan: top met westerse landen brief bevatte een uiteenzetting n de jongste Sowjet-voorstellen Ór een een drastische verminde- ïg van het aantal strategische wa ns die maandag officieel werden 'ediend in de Geneefse onderhan- lingen. i voorstellen zouden een drastische derzij dse beperking inhouden van t aantal kernraketten in ruil voor jpzetting van het Amerikaanse imtewapenprogramma. leider van de Sowjet-delegatie, rtor Karpov, verklaarde dat de orstellen zijn gericht op het verkrij- n van „drastische oplossingen voor fl problemen waarover hier wordt erhandeld". Na veertig minuten te ben gesproken in het het gebouw Genève van het Amerikaanse ;ëntschap voor Wapenbeheersing ndigde (Karpov aan dat vandaag, ïsdag verdere voorstellen op tafel HOUSTON (AP) Christopher Holmes, een Britse astronaut die in de Verenigde Staten wordt opgeleid, steekt zijn duim op ten teken dat alles volgens wens verloopt. Op het li chaam van Holmes is allerhande apparatuur bevestigd om vast te stellen of hij de inspan ningen van een 'tredmo len proef goed kan doorstaan. In totaal vier Britten zijn in training voor een vlucht met het ruimteveer. Holmes is overigens nog niet aan gewezen voor een be paalde vlucht. Hij fun geert voorlopig als re serve. spaart u energie LONDEN (AP) - Een 70-jarige Brit is maandag vader geworden van een reageerbuis-vierling toen zijn 38-jarige vrouw in het Hammersmith-ziekenhuis in Londen het leven schonk aan twee zoons en twee dochters. De kunsthistoricus Toni del Renzio zou volgens de krant de Times de oudste reageerbuis-vader ter wereld zijn. Het hoofd van de bevruchtingskliniek, dr. Robert Winston, zei niet te weten of dat inderdaad het geval is. De leeftijd van de vader achtte hij "klinisch irrelevant". De kinderen kwamen na een zwangerschap van 34 weken door middel van de keizersnee ter wereld en wogen tussen de 1,2 en 1,7 kilo. Moeder en kinderen maken het goed, zei Winston. Volgens een verklaring van het ziekenhuis was het echtpaar Del Rinzio sinas 1983 bij het Hammer smith-ziekenhuis in behandeling. "Beiden zijn zeer verheugd dat de behandeling succesvol is geweest." Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 11 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 20 en 21 vrijdag aan Reagan werden overhan digd, stelt het Kremlin voor het aan tal strategische wapens wederzijds met 50 procent te verminderen, maar alleen als de VS het „Strategische Defensie Initiatief' (SDI) beëindigen. In het kader van het SDI, dat ook wel wordt aangeduid als „Starwars", on derzoeken de Amerikanen de moge lijkheid van een raketafweersysteem in de ruimte. De Amerikaanse delegatieleider, Max Kampeiman, zei na het indienen van de voorstellen tegen journalisten dat zijn reactie er een is van belangstel ling. „We zullen die voorstellen bestu deren", zei hij. Net als Karpov weiger de hij in details te treden. De Sowjet-onderhandelaars zullen vandaag niet alleen verdere voorstel len ter tafel brengen, ook zullen zij openstaan voor de eerste reacties van (Slot zie pagina 3 kolom 5) Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste. konventionele CV-ketel. De ER-Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7% (o.w.). 01 de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: Radson, Antwoordnummer 67,5960 WJ Panningen (geen postzegel -in open envelop). Of stap naar uw installateur. Anonieme woordvoerders van de or ganisatie zeiden in telefoongesprek ken met Westerse persbureaus in Bei roet dat hun organisatie de Russen i heeft ontvoerd en hen zal doden als geen einde komt aan de belegering van moslim-fundamentalisten in de noordelijke havenstad Tripoli. Zij ver klaarden dat de ontvoering een ver gelding was voor het door Syrië ge steunde offensief van linkse milities, waaronder die van de Moskougezinde Libanese communistische partij. Zij dreigden dat de Russen "zeer spoedig geëxecuteerd" zouden worden als Moskou geen druk uitoefent op Syrië om een einde te maken aan "de uitroeiing van moslims in Tripoli met Sowjet-tanks en kanonnen. Het was niet mogelijk de echtheid van de telefoontjes vast te stellen. De vier Russen werden volgens oogge tuigen in twee auto's tot stoppen gedwongen door zwaar bewapende mannen in West-Beiroet. De verdediging van Tripoli door mos lim-fundamentalisten leek maandag te verzwakken en de pro-Syrische milities meldden grote vooruitgang op de derde dag van hun aanval. De aanvallers hebben versterkingen aangevoerd uit West-Beirut. Maar hun sunnitisch-fundamentalis- tische tegenstanders van de „islamiti sche eenheidsbeweging" (Tawheed Is land) deelden mee dat zij alle aanval len hebben afgeslagen en enkele stel lingen in het zuiden van Tripoli kon- - den heroveren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1