Burgers vermoord bij gevechten om Tripoli Nauwelijks schade in New York door orkaan M/EEK-UIT \NEEK-IN KIND OP PARKEERPLAATS NEERGESCHOTEN Vannacht klok uur terug de PZC vandaag ®l -@@1® Wij weten alles over keukens. Daarom adviseren wij Miele. HA Overijse Reisbureau: geen reizen naar Z.-Afrika Apotheker WARE KLASSE VERLOOCHENT ZICH NIET Zoet water DRAMA OP KLAARLICHTE DAG OP MARKT Rustig ncuomerweer [228e jaarcang no. 229 Zaterdag *28 september 1985 De plaatsing nadert |"p"ak mee voor minder dan de j helft van de prijs Aanvankelijk ristig, later vanoch tend zonnige prioden, weinig wind, maximum tempratuur rond 20 gra den. VOLVO J 740/760 ESTATErHELEMAAL NIEUW! Bij ons te zien en startklaar voor een overtuigende proefrit. Anjelierstraat 5-7 Goes, Tel. 01100-16810* ALE ZEEUWSE COURANT DEN HAA3 (GPD) - De opeenvolgende ministers van verkeer en waterstaat hebben oivoldoende aandacht besteed aan het bestrijden van de oorzaken Ivan de tegenvallende opbrengsten van het openbaar vervoer. JlDie opbrengsten lagen in 1983 een half miljard lager dan na de tariefstijgingen ien het göeiende aantal reizigers van de laatste tien jaar verwacht had mogen Iworden. Dat staat in het verslag over het openbaar stads- en streekvervoer, [dat de Algemene Rekenkamer vrijdag publiceerde. Het Rijk betaalt sinds 1974 mee aan het openbaar vervoer. Volgens de Rekenkamer zijn de twee doelstellingen waarom het Rijk een deel van de kosten op zich is gaan nemen, niet gehaald. De ene was om gebieden te ontlasten die eigenlijk niet berekend zijn op druk autoverkeer. De andere doelstelling was het zorgen voor voldoende vervoer voor mensen die zelf geen transportmiddel hebben. Daarbij is volgens de Rekenkamer nooit duidelijk vastgelegd wat voor voorzieningenniveau daarvoor nodig is. Overval supermarkten België: acht doden BRUSSEL (AP) - Bij twee gelijktijdige overvallen op twee 1 supermarkten in Overijse en Eigenbrakel bij Brussel zijn vrijdagavond om kwart over acht, acht mensen gedood. Bij de overval in Eigenbrakel vielen jarig kind bij een overval op een vier gemaskerde mannen een super- markt van Delhaize binnen. Zij be- gonnen direct te schieten op een i groep mensen die bij de kassa's ston- den. Volgens de politie werd daarbij één aanwezige direct gedood. Twee andere mensen overleden in het zie kenhuis. supermarkt van dezelfde keten in Overijse, 15 kilometer van Eigenbra kel. Bij de overval in Overijse hebben vier Ongeveer tegelijkertijd werden vijf mensen gedood, onder wie een 12- Advertentie) MODE VOOR MANNEN Korte Kerkstraat 9 - Goes Tel. 01100-31112 Advertentie Zuidvlietstraat75, Goes, Tel. 01100-12420 Openingstijden toonzaal: werkdagen van 09.00-12.00 u 13.00- 17.00 u donderdagavond van 19.00-21.00 u zaterdags van 09.30-12 30 u Miele Keukens DEN HAAG (ANP) - De zomer tijd in ons land loopt op zon dag 29 september weer ten einde. De klok wordt van nacht om 03.00 uur officieel een uur teruggezet. Volgend jaar zal de zomertijd in ons land ingaan op zondag 30 maart om 02.00 uur. De klok wordt dan officieel een uur vooruitgezet. De zomertijd in 1986 zal gelden tot zondag 28 september. De meeste EG-lid- staten hebben dan ook weer gedurende dezelfde periode zo mertijd. Alleen Groot-Brittan- nië en Ierland hebben een ge deeltelijke afwijkende zomer tijdregeling. In die landen be gint de zomertijd op dezelfde datum als in ons land, maar deze zal eindigen op zondag 26 oktober. overvallers, eveneens gemaskerd, eerst het 12-jarig kind doodgeschoten op de parkeerplaats bij de super markt, voordat ze de winkel binnen gingen. Daar riepen ze de klanten op om op de grond te gaan liggen en schoten daar bij twee mensen dood. De kassières werden gedwongen geld uit de kassa's te halen. Een van hen werd ook doodgeschoten toen zij niet snel ge noeg inging op de eisen van de over vallers. Eigen risico Eurocheques - Het eigen risico dat iemand die euroche ques kwijt raakt loopt wordt met ingang van 1 januari 1986 tien procent per cheque met een maximum van 30 per cheque, zo heeft de Stichting Bevordering Chequeverkeer, bekend gemaakt. Tot nu toe bedroeg het eigen risico over de totale schade maximaal 300. Overigens geldt het eigen risico alleen als men zowel cheques als pasje ver mist. Toen de overvallers de supermarkt uitliepen schoten ze een vijfde per soon neer op de parkeerplaats, die op dat moment een verkiezingsplakaat ophing. AMSTERDAM (GPD) - De Anti- Apartheids Beweging Nederland (AABN) heeft van de touroperator Holland International de belofte los gekregen dat geen toeristische reizen naar Zuid-Afrika meer zullen worden verkocht. Volgens de directie van het reisbu reau is het besluit om economische redenen genomen. De afgelopen maanden zijn kantoren van Holland International verscheidene malen het doelwit geweest van acties waarbij vernielingen werden aangericht. TRIPOLI/TEL AVIV (UPI/GPD) - On bekende gewapende mannen hebben vrijdag in de Noordlibanese haven stad Tripoli 12 soennitische burgers aangehouden en in koelen bloede vermoord. De gevechten tussen riva liserende moslim-strijdgroepen gin gen voor de dertiende achtereenvol gende dag door. Gevreesd wordt dat de definitieve slag voor de controle over de stad ophanden is. De strijd in Tripoli gaat tussen de pro-Syrische Arabisch Democratische partij (ADP), die wordt geleid door alawitische moslims (aanhangers van een shi'itische sekte), en de funda mentalistische Tawheed-organisatie van soenni-moslims. In veiligheidskringen werd vernomen dat onbekende gewapende mannen vrijdagochtend de zuidelijke uitvals weg van Tripoli versperden en auto mobilisten dwongen uit te stappen. In verscheidene auto's zaten gezinnen die een veilig heenkomen zochten buiten de stad. De burgers, mannen, vrouwen en kinderen, werden door de mannen met automatische geweren ondervraagd en 12 sonnitische mos lims werden apart gezet en met kogels doorzeefd. De regering van Cyprus heeft donder dag geweigerd in te gaan op een Israëlisch verzoek om uitlevering van de drie Palestijnen die woensdag in de haven van Lamaca drie Israëliërs om het leven brachten. Uit vergelding voor de moord op de drie Israëliërs heeft de Israëlische luchtmacht donderdagavond een ba sis van Palestijnse guerilla's in de Libanese Beeka'a-vallei aangevallen en vernietigd. Drie New Yorkers proberen tegen de orkaan in te gaan. NEW YORK (AFP/AP) - De orkaan Gloria, die windsnelheden bereikte van ongeveer tweehonderd kilometer per uur, is vrijdagmiddag (plaatselijk tijd) over New York geraasd. Tot nu toe heeft hij meer angst dan schade veroorzaakt. Voor zover bekend zijn in New York en omgeving geen slachtoffers gevallen. Het centrum van de orkaan, die Volgens de weerkundige diensten gepaard ging met zware slagregens, trok over Long Island. Ondanks omvangrijke overstromingen bleef de schade er beperkt. Zwaarder getroffen werd het dichter bij de kust gelegen Brooklyn, maar ook hier is geen melding gemaakt van slachtoffers. Volgens de autoriteiten is het aan de grootschalige waarschuwings operatie te danken dat er geen doden zijn gevallen. begon Gloria aan kracht te verlie zen. De orkaan begaf zich gister avond in noordelijke richting naar Connecticut en New England. Op Wall Street zijn vrijdag geen aandelen verhandeld vanwege het noodweer dat werd veroorzaakt door de orkaan Gloria. De beurs was gereed om normaal open te gaan toen alsnog besloten werd dicht te blijven. Volgens de consumentenbond ma ken de apotheken bij het afleveren van medicijnen veel fouten. PAGINA 2 Advertentie Lange Delft 111 Middelburg Advertentie's Modepresentatie winter '85/'86 van mode Op woensdag 2 oktober in de zaak om 11.30 uur en 15.30 uur. PRESENTATIE WILLY DOBBE Schoenmode: De Leeuw v. d. Wouw Haarverzorging: Han v. d. Sande Toegang f 10,- alleen na reservering bij De Nobelaer mode Ooststraat 8, Domburg, tel. 01188-2121 Gelieve tijdig te reserveren. Op woensdag 2 oktober is de winkel de hele dag gesloten. V.a. 1 okt. zijn we 's avonds en 's zondags gesloten. Tot 31 maart 86. Voorzitter Velge van de Ha- venbelangen in Antwerpen vindt dat België niet moet zwichten voor Nederland voor levering van zoet water. PAGINA 11 Binnen- en buitenl.: 2 en 3 Financiën: 5 Sport: 7 Provincie: 9,11,13,15 en 17 De Nieuwe Orde en de Let teren: '40-'45 in de Koninklijke Bibliotheek Het tweede boek van Hermine de Graaj Dagboekbladen van Mar- garetha Ferguson Geert van Oorschot veertig jaar uit gever Goud en zilver: de K inderboekenweek Emballeur Christo en 'zijn Pont Neuf Is er wel sprake van een Mediabeleid De Fa beltjeskrant terug in het land 0 Radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 23, 24, 25 Fons Oerlemans drukt de sporen van Hanni bal Olifanten 0 De Officier van Justitie en de Fraude 0 Drugs in Duitsland, drugs in Nederland 0 Majoor Boss- hardt en haar levensverhaal 0 De Zandkreekdam jubileert Léon Melchior: in zaken Nederlandse vrijwilligers tussen willen en kunnen 0 Rode Duivels en Oranje Leeuwen 0 Een volleybal kampioenschap. PAGINA 27, 29, 31, 33, 35 fAdvertentie's) I bruin leder nullijner. Gepolsterde rauupn. Maten 36 - 41 Winkelpr. 49.95 ^gjpSs alléén vandaag slechts De auto met daarin de stoffelijke overschotten van de twee slachtoffers van de schietpartij op de Terneuzense Markt wordt door de politie afgevoerd. Man schiet ex-vrouw en haar minnaar dood in Terneuzen Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 TERNEUZEN - Een 49-jarige Span jaard heeft vrijdag rond het midda guur op de Markt in Terneuzen zijn vrouw en haar minnaar in koelen bloede doodgeschoten. Direct daarna meldde hij zich bij de gemeentepoli tie. Hoewel het onderzoek nog niet is afgesloten, staat het volgens de poli tie vast dat het gaat om een 'passie moord'. Het vrouwelijk slachtoffer, moeder van vier kinderen, was al geruime tijd verwikkeld in een echt scheidingsprocedure. Haar man heeft inmiddels tegenover de politie ver klaard dat hij geen andere keuze had. „Ik moest haar doden", zei hij vrijdag tijdens het verhoor. Het drama speelde zich een paar minuten voor het middaguur af op het noordelijk deel van de Terneuzense Markt, pal tegenover het Kantonge recht. Vast staat dat de dader, de 49-jarige Salvatore V.V., zijn ex-vrouw en haar minnaar daar trof op het moment dat ze in de auto van de minnaar, de 43-jarige Jan Marinus Martijn uit Terneuzen zaten. Martijn een Antilliaan, geboren op Bonaire, zat achter het stuur. Naast hem zat de 36-jarige Maria Isabel Batista Castil lo, de ex-vrouw van V. De Spanjaard praatte even met Martijn, via het opengedraaide autoraampje. Op een bepaald moment draaide V. zich om en vuurde viermaal in de auto. Hij trof Martijn tweemaal in het hoofd en Maria Castillo die zich gillend af wendde, in het achterhoofd en in de rug. Beide slachtoffers waren op slag dood. Volgens getuigenverklaringen -aan vankelijk geloofde niemand op de (Slot zie pagina 9 kolom 2) ,e Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek heeft deze week na een gesprek met zijn Sowjetrussische ambt genoot Sjevardnadze toegegeven dat Nederland geen andere weg overblijft dan kruisraketten plaatsen. Het 1- junibesluit van vorig jaar, waarin een dringend beroep op de Sowjet-Unie werd gedaan het aantal SS-20 raket ten op 378 te houden, is uitgewerkt, zo formuleerde de bewindsman het. Uit gewerkt... Hoe kan iets zijn uitge werkt als al bij voorbaat vast stond dat er geen enkele werking van uit ging? Als het niet om zo'n hoogst ernstige zaak ging als de plaatsing van 48 dood en verderf zaaiende kruis raketten op de vüegbasis Woens- drecht, zou de ministeriële verklaring met een schouderophalen kunnen worden afgedaan. Wie is nu naïef? De bewindsman als spreekbuis van de regering of het Nederlandse volk? Het 1-junibesluit was een doodgeboren kind; niets anders dan een uiterste poging van het kabinet Lubbers het vege lijf te redden. Over de kruisraket ten moest hoe dan ook een compro mis worden bereikt, waardoor de coa litie van CDA en WD aan de macht kon blijven. Het beroep op Moskou klonk oprecht, maar het had alleen betekenis voor de publieke tribune. De Russen konden er geen enkele kant mee op. Natuurlijk kende het kabinet alle tegenargumenten, maar het wilde er op dat moment gewoon niet aan. Van den Broeks verklaring in New York ligt dan ook geheel in het verlengde van de cynische benade ring, die het kabinet-Lubbers tot de zijne heeft gemaakt in de kruisraket tenkwestie. De wijze waarop de regering tot nu toe in deze zaak heeft geacteerd, toont merkwaardig veel overeenkom sten met haar optreden rond de bouw van nieuwe kernenergiecentrales: De uitspraak van minister Van Aardenne over de bedoeling van de Brede Maat schappelijke Discussie (BMD) ligt nog vers in het geheugen. Tijdens het kemenergiedebat in juni in de Twee de Kamer verklaarde Van Aardenne zonder blikken of blozen dat de rege ring de BMD als een middel had gezien de hoog opgelopen emoties rond het gebruik van kernenergie te kanaliseren. Een cynisch, maar (achteraf dan) in elk geval eerlijk antwoord. Is er nu zoveel verschil met de kernwapens? Wij dachten van niet. Voor de plaatsing van kruisvluchtwa- pens wordt eenzelfde politieke lijn gevolgd. De meeste Nederlanders doorzien dat spel heus wel, maar de uitleg die de regering eraan geeft kan pas achteraf als ondeugdelijk worden gekwalificeerd. Premier Lubbers is overigens te veel politicus en tacticus om in het openbaar toe te geven dat de regering jarenlang niets anders heeft gedaan dan een rookgordijn optrekken. Het zou inderdaad verba zing mogen opwekken als de minister president een van de komende weken zou opmerken dat het alleen maar de bedoeling van de regering is geweest de emoties rond de kernbewapening in rustiger banen te leiden. In elk geval zou er aan toegevoegd kunnen worden dat de werking tweeledig is geweest: het kabinet kwam half vier entachtig niet in moeilijkheden en het Nederlandse volk kon langzaam aan het idee wennen dat Nederland trouw zijn Navoplichten - plaatsing van 48 kruisraketten - zou nakomen. Goed, op de peildatum 1 november wordt beslist dat Nederland gaat plaatsen. Dat signaal kwam deze week luidt en duidelijk door, zoals meerdere signalen van voor- en tegen standers de aandacht nadrukkelijk opeisten. Twee opvallende elementen daarin waren de uitspraak van het Nederlands-Belgische Tribunaal voor de vrede - met daarin vertegenwoor digd een aantal prominente rechtsge leerden - dat plaatsing van kernwa pens in Nederland in strijd is met de Grondwet én het meningsverschil De Ruiter (minister van defensie)-Van den Broek over de Nederlandse mede beslissingsbevoegdheid bij de inzet van hier geplaatste kruisvluchtwa- pens. Wat het eerste betreft betogen de tegenstanders van plaatsing dat Nederland een stuk soevereiniteit - zeg maar zelfstandigheid - kwijt raakt als de Amerikaanse president de eni ge is die zeggenschap heeft over de inzet van op Woensdrecht gestatio neerde kruisraketten. De tegenstan ders van plaatsing hangen zo nadruk kelijk aan die stelling, omdat als deze juist is - de Raad van State vindt overigens van niet - er een tweederde meerderheid (en die is er niet) in de volksvertegenwoordiging nodig is om tot plaatsing te besluiten. Vooralsnog ziet het er echter niet naar uit dat een zinvolle juridische discussie hierover op gang kan komen. CDA en WD zijn eensgezind voor wat betreft het uit voering geven aan het 1-junibesluit. De pittige discussie tussen Van den Broek en De Ruiter is niet meer dan een afleidingsmanoeuvre. Zij leidt de aandacht van de hoofdzaken af. Als het er op aan komt, sluit het kabinet de rijen in de kortste keren: de tegen standers krijgen eenvoudig geen kans blijvend tweedracht te zaaien. Dat is hoe dan ook de verdienste van pre mier Lubbers, wiens weergaloze ma noeuvreerkunst nu al legendarisch is geworden. Dim Topman sociale zaken Drs. S. Miedema, topambtenaar bij het mi nisterie van Economische Zaken, wordt secretaris-generaal van het mi nisterie van Sociale Zaken en Werkge legenheid als opvolger van dr. W.A. van den Berg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1