'Economische opleving gaat aan landbouw voorbij' CNV akkoord met sociaal plan Tuinbouwveiling 'Walcheren' Bibliotheken staan open voor beantwoorden van alle vragen PZC/ provincie Eerste Neder terrein- motor agente VOOR VOETBALTRAINING EN HOCKEY bij d: NMB BANK Politie breekt opnieuw vredeskamp Woensdrecht af AANVULLING OP UITKERING WERKNEMERS ZATERDAG NATIONALE BIBLIOTHEEKDAG De NMB denkt met u mee. 17 GOES - Het kunstgrasveld op sportpark Het Schenge in Goes - het eerste in Zeeland - is woensdagavond officieel geopend. Voetballer Ferdi Tilroe (5), hockeyster Leontine Sonke (10) en burgemeester Pim Blanken (45) verrichtten de opening na een teken van internationaal voetbalscheidsrechter Ignace van Swieten (43). Ze schoten ieder een bal door een met papier dichtgeplakt doel. Kosten Zws.-Vlaanderen Goes en Borsele Tholen Walcheren DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1985 TILBURG - Volgens voorzitter ir A. Latijnhouwers van de Noordbrabant se Christelijke Boerenbond (NCB) is er voor de land-en tuinbouw geen sprake van een markant gunstige wending in de economische situatie. Van zo'n positieve ontwikkeling voor het Nederlandse bedrijfsleven werd onlangs in de troonrede gewag ge maakt. „Voor de land- en tuinbouw ziet het er anders uit", aldus Latijn houwers tijdens een onlangs in Til burg gehouden hoofdbestuursverga dering van de NCB. Hij noemde het opvallend dat er kennelijk altijd een tegenstelling bestaat tussen de ont wikkeling van de economie enerzijds en de situatie van de land- en tuin bouw anderzijds. De NCB-voorman beklemtoonde dat de landbouw bij een keerpunt is aan geland. Als tegenzittende zaken zag hij onder meer de overschotten van sommige produkten en de voorwaar den die worden opgelegd als gevolg van veranderingen in de maatschap pijvisie. Ir Latijnhouwers toonde zich beducht voor teveel beperkende maatregelen op het gebied van de produktie (bijvoorbeeld op het gebied van milieu, natuur en landschap en het welzijn van de dieren). „De slagvaardigheid die altijd zo kenmer kend is geweest voor de land- en tuinbouw wordt hiermee danig afge remd", voorspelde de voorzitter van de standsorganisatie. De voorgenomen afschaffing van de zogenaamde 'negatieve Wet Investe- rings Rekening' beschouwde Latijn houwers als een forse aderlating voor de land- en tuinbouw. Hij voorzag vooral voor jonge boeren grote gevol gen. Als een ander knelpunt doemt de invoering van één btw-tarief op, meende de NCB-bestuurder. Een per centage van vijftien zal voor de agra riërs slecht uitwerken. Ir Latijnhou wers liet weten dat er bij het ministe rie van landbouw en visserij geen geld is om de mestprblematiek afdoende aan te pakken. Hij achtte het verder een gemis dat het ministerie geen nieuw structuurbeleid weet uit te zet ten. Het hoofdbestuur van de katholieke standsorganisatie stond uitvoerig stil bij het zogeheten 'groenboek' dat de Europese Commissie heeft uitge geven over het toekomstig gemeen schappelijk landbouwbeleid. De NCB-ers erkenden dat noodgedwon gen moet worden nagedacht over een marktgerichte produktie. ook wan neer daar een prijsaanpassing mee gemoeid is. Gepleit werd voor een goede beëindi gingsregeling, liever dan inkomen stoeslagen. Het bestuur was het er mee eens dat de kosten van het landbouwbeleid worden ingetoomd. Geldkostende extra beperkende maatregelen mogen niet worden op gelegd. Een medeverantwoordelijk heidsheffing wees het NCB-bestuur niet af. Meebetalen moet wel meebe slissen betekenen, vonden de hoofd bestuurders. Contingentering voor het op peil houden van prijzen kan naar de mening van de NCB goed dienen als instrument bij het op peil houden van prijzen. Eerste kunstgrasveld van Zeeland in Goes geopend De jeugdige voetballer had drie pogin gen nodig om zijn bal in de touwen te krijgen. Leontine en de burgemeester, die beiden een hockeystick hanteer den, scoorden in twee keer. Op het papier in de doelopening stonden de namen van de hoofdgebruikers van het veld: de voetbalverenigingen Goes, Robur en SSV '65 en de hockey club GMHC. De Goese voetballers en hockeyers hoeven voortaan niet bang meer te zijn voor regen, stelde wethouder van sportzaken G. J. Eshuis na afloop van de openingshandeling vast. Alle trai ningen (voetbal) en wedstrijden (hoc key) kunnen voortaan doorgaan. Hij vertelde blij te zijn dat op initiatief van de Goese sportraad is nagegaan of de problemen met de in modder gesmoorde voetbaltrainingen en het gebrek aan speelcapaciteit voor de hockeyclub in één keer zouden kun nen worden opgelost. Die oplossing zou gevonden moeten worden in kunstgras. De gemeente had al 400.000 gulden gereserveerd voor een extra gras hockeyveld en een beter trainingsveld. Het kunstgrasveld is ruim 50.000 gulden duurder geworden, maar het vergt aanzienlijk minder onderhoud dan gewone velden. De keus is gevallen op een zogenaamd zandkunststofveld. Het is opgebouwd uit een laag zand van 30 cm, daarop 15 cm lava, vervolgens een doek om de druk te verdelen en tenslotte kunst gras met zand. Dat zand in de kunst stof maakt het veld veerkrachtiger. De gebruikers van het veld hebben de plaatsing van de afrastering en de verlichtingsinstallatie voor hun reke ning genomen. Eshuis, Blanken en ook voorzitter A. J. de Kok van de sportraad en bestuurslid A. Blikslager van de hockeyclub gewaagden in hun toespraken dan ook van een voorbeel dige samenwerking tussen de ge meente en de verenigingen. De ope ningshandeling symboliseerde die sa menwerking. Nadat het kunstgras veld met het doelschieten officieel was geopend, speelden E-pupillen onder leiding van Van Swieten twee korte wedstrijden: SSV '65 tegen Goes en Robur tegen een combinatie van 's-Heer Arends- kerke en Kloetinge. Het spel gaf het bij dergelijke jeugdige voetballers ge bruikelijke beeld te zien: bijna alle twintig veldspelers renden voortdu rend op een kluitje achter de bal aan. Goes scoorde als enige: drie keer verdween de bal achter de SSV '65- doelman in het net. De voetbalwed strijden werden gevolg door een hoc keywedstrijd. De dames van de Goese hockeyclub speelden tegen een ploeg die was samengesteld uit dames van andere Zeeuwse verenigingen. De uit slag was 2-1 voor de Goese dames. Het Goese showkorps Excelsior luisterde de feestelijke opening muzikaal op. Burgemeester Blanken (links) in actie, naast de tienjarige hockeyster Leontine Sonke en het 5-jarig voetballertje Ferdi Tilroe, die samen op een teken van internationaal scheidsrechter Ignace van Swieten het kunstgrasveld in Goes 'open schoten'. WOENSDRECHT (ANP) - Opnieuw heeft de rijkspolitie in Woensdrecht woensdag het vredesactiekamp bij de bunker, het zogenoemde bunker vak, met de grond gelijkgemaakt. Alle onderkomens, de zogenaamde huiskamer en keuken incluis, werden afgebroken en alle materialen in be slag genomen. Anderhalve vrachtwagen vol was no dig om alles af te voeren. De aanwezi ge activisten kregen de gelegenheid om hun persoonlijke bezittingen te pakken. Ze zijn zondej« proces-verbaal weggestuurd. Wat verder door de poli tie werd aangetroffen is in beslag genomen. De officier van justitie be slist wat er met de spullen zal gebeu ren. Op het moment van de ontruimings operatie waren ongeveer zes activis ten aanwezig. De bezetting van de kampen is sterk wisselend. Vaak laten tijdelijke bewoners hun spullen ach ter tot hun volgende logeerperiode. Precies twee weken geleden ontruim de de politie het bunkervak ook al. MIDDELBURG - De Dienstenbond CNV gaat akkoord met het sociaal plan dat het bestuur van de Coöpera tieve Tuinbouwveiling Walcheren in Middelburg heeft opgesteld voor de afvloeiing van de zeven personeelsle den. Districtsbestuurder R. Vlietman en veilingvoorzitter M. Lorier heb ben dit woensdagmiddag meege deeld. De werknemers van de veiling krijgen voorlopig een aanvulling op hun uitkering. Met de veiling Zuid- Holland-Zuid zijn besprekingen gaande om twee medewerkers van de Middelburgse veiling in dienst te nemen. Zoals gemeld sluit de Coöperatieve Tuinbouwveiling Walcheren aan de Braakmanstraat in Middelburg per 1 maart '86 haar deuren. Het bedrijf is niet langer levensvatbaar. Dat komt vooral doordat niet alle gewassen dagelijks leverbaar waren. Grote afne mers zoals supermarkten wilden na melijk niet het risico lopen, dat een bepaald produkt een dag niet voor handen was. „Maar dat had niets te maken met de exploitatie. Want die is altijd oergezond geweest", zegt direc teur A. Don met klem. „Alleen de prijsvorming voor de leden, een ge volg van de samenstelling van het pakket, is aanleiding geweest tot de opheffing van de veiling". Hij en voorzitter M. Lorier leggen uit dat ze denken er goed aan te hebben gedaan de sluiting ruim van te voren aan te kondigen. „Zo kunnen wij de opheffing als bestuur zeer goed voor bereiden. Onder meer hebben we al kunnen uitkijken naar een koper van het veilingcomplex, waardoor we ren teverlies hebben vermeden. Verder kan nu een begeleidingscommissie aan het werk gaan, die onze leden adviseert over de aanpak, de keurin gen, de verpakkingen, de produkten en het transport die straks aan de orde zijn als onze leden straks zijn aangewezen op de veiling van Breda of van Barendrecht". rendrecht te laten brengen, worden voor het grootste deel opgevangen door de lagere provisie ze op die veilingen moeten betalen. De langere transportlijnen kunnen wel tot gevolg hebben, dat de gewassen minder vers zijn als ze uiteindelijk in de winkel liggen. „En vooral de teelt van snel verlepte bladgroenten als sla en spi nazie zal daardoor op Walcheren aan zienlijk afnemen", voorspelt het twee tal. Marian Warrens: waarom zou de terreinmotor niets voor mij zijn?... TV DONDERSE MEID et is zo'n donderse meid, hè". De wachtmeester in het Oostburgse y xxbureau van de rijkspolitie meent het. „Ja, ze zou en moest dat terreinmotor-rijbewijs halen. En als ze dat wil, dan lukt het haar ook". Even later stapt een glunderende Marian Warrens het bureau binnen. Adjudant E. Louwerse overvalt haar met twee bossen bloemen. Het is duidelijk: het Oostburgse rijkspolitiekorps is er trots op de eerste vrouwelijke wachtmeester in Nederland in de gelederen te hebben, die op de terreinmotor dienst mag draaien. Dat er verder nog geen agentes zijn, die de aantekening voor de terrein motor op hun korpsrijbewijs heb ben behaald, is niet erg verwonder lijk. De twee weken durende oplei ding op de verkeersschool in Apel doorn is zwaar. Typisch een cursus voor niet al te kleinzeriguitgevallen 'binken' binnen het politie-appa- raat. Marian (26) liet zich door de stoere jongensverhalen niet af schrikken. Haar parool was even simpel als duidelijk: „Ik zit nu ruim vier jaar in het korps, ik doe hetzelf de werk als de mannen, dus waarom zou de terreinmotor niets voor mij zijn?". De berichten over vrouwelij ke collega's, die het oefenterrein in Apeldoorn óf geblesseerd óf met bijna verlammende spierpijn vroeg tijdig hadden moeten verlaten, maakten de uitdaging alleen maar groter. Als het aan haar gelegen had, had ze zich al twee jaar eerder voor de cursus aangemeld. Adjudant Lou werse zag daar in eerste instantie geen heil in, hij had voldoende werknemers die op de motor van het korps konden rijden. Marian koos na de pertinente weigering van haar 'baas' voor de enig overgeble ven mogelijkheid: in haar vrije tijd haalde ze het (burger)motorrijbe- wijs. Dit jaar ging de adjudant onder zo veel vastberadenheid over stag. Op maandag 9 september moest de enige vrouwelijke agente van Oostburg zich op het oefenter rein op de Veluwe melden. Achteraf zegt de adjudant er nooit één mo ment aan getwijfeld te hebben dat Marian de zware cursus met succes af zou ronden. Hij zegt: „Dat kan ook niet anders. Als ik iemand aanwijs, dan moet ik redelijke ze kerheid hebben dat het niet op een mislukking uitloopt. Met Marian heb ik daar nooit over ingezeten". instructeurs. „Inderdaad, het wa ren allemaal mannen. Maar daar sta ik niet meer van te kijken, dat ben ik hier ook al gewend. Het is hooguit een reden om extra je best te doen". De tweede dag werd het ernst. De cursisten verhuisden naar het mili taire oefenterrein bij Stroe. Rul zand, diepe tanksporen, heuvels, kortom: een ideale omgeving voor motorcrossers. Het bleek een kwes tie van veel vallen en opstaan. En uithoudingsvermogen niet te verge ten. De moeilijke terreinomstandig heden lieten niet toe dat er veel op de motor werd gezeten. Marian had zich met conditietraining daarop voorbereid. Omdat ze wist dat voor al de handspieren het zwaar te verduren kregen - je moet hard in dat stuur knijpen" had ze vooraf met handknijpers geoefend. Ook de bovenbeenspieren protesteeerden ke eerste lesdag maakten de "cursisten voorzichtig kennis met het echte terreinwerk. Motor- beheersing en -gymnastiek, daar draaide het aanvankelijk om. Ma rian: „Je leerde wat kunstjes. Met je benen op het stuur, over een plankje rijden, een slalom. Zo kwam je er een beetje in". Ze maakte deel uit van een groepje met in totaal zes cursisten en drie na de eerste oefeningen. Maar voor de rest was het volgens haar vooral zaak de instructies ter harte te nemen. „Er lagen sporen van tanks, wel een halve meter diep. Daar moest je dwars overheen. Je bips achteruit, zodat je voorwiel wat naar boven komt, en je gas open. En dan lukte het nog ook". Hetzelfde gold voor de steile heuvels. „Alleen moest je dan je gewicht zo ver mogelijk naar voren verplaatsen. Ook moest je tijdig je gas dicht draaien als je boven was. De afda ling, die je dan opeens voor je had, was minstens even steil". Zeker op het militaire terrein waren de forser uitgevallen mannelijke collega's in het voor deel. Zij konden bijvoorbeeld in ruststand op de motor gezeten met hun voeten volledig op de grond steunen. „Ik stond dan een beetje wankel op mijn tenen", zegt Ma rian. Maar inzet maakte veel, zo niet alles goed. Na de eerste week werd de balans opgemaakt. Te licht bevonden kandidaten werden dan over het algemeen zonder par don naar huis gestuurd. Eén van de mannelijke deelnemers zou daar zeker voor in aanmerking zijn ge komen, hij bleek niet over voldoen de zekerheid te beschikken. Vol gens Marian had hij het 'geluk' dat hij tijdens de les al te hardhandig onderuit ging, zodat hij gebles seerd maar eervol naar huis kon. Zelf zou ze aan zo'n aftocht verre de voorkeur hebben gegeven: „Naar huis gestuurd worden, omdat ik niet geschikt was, dat was het ergste wat me had kunnen overko men. Dan was ik veel liever in het gips naar Oostburg teruggekeerd". Overigens heeft ze ongewild mede werking verleend aan de vroegtijdi ge aftocht van haar collega. „Ma rian, nu rij jij voorop, riep de in structeur op een keer. Dat is heel wat, want dan zit je eindelijk eens niet in het stof van je voorgangers. En ik wilde me natuurlijk niet laten kennen, je gaat zo hard mogelijk. Die jongen wilde me bijhouden, maar hij vloog uit de bocht en maakte een gevoelige schuiver. Zijn enkelbanden af en kniebanden be schadigd. geloof ik". De tweede week ging het er rustiger aan toe. De kandidaten leerden hoe ze zich als motorpolitie tussen het verkeer dienden te gedragen. Inha len, een snelle achtervolging, stop tekens geven, niets werd aan het toeval overgelaten. „Ontzettend leerzaam was dat", zegt Marian, "eigenlijk zou elke motorrijder zo'n soort cursus moeten volgen". Weer terug in Oostburg lijkt het avontuur ver weg. Alleen 's zomers wordt de motor regelmatig voor strandsurveillances gebruikt. Bo vendien zijn er nog acht mannelijke collega's die in het bezit zijn van het 'terreinbewijs'. Wat niet wil zeggen dat ze allemaal staan te trappelen om er op de tweewieler op uit te trekken. Adjudant Louwerse ziet er op toe dat iedereen aan zijn trekken komt en ook meehelpt met het onderhoud. Verder heeft de Oost burgse agente meer aan haar hoofd dan de motor. Ze volgt momenteel de zogenaamde B-cursus, die uit zicht biedt op promotie binnen het strak georganiseerde politiekorps. Wie weet heeft Oostburg over niet al te lange tijd de primeur van de eerste vrouwelijke opperwacht meester met een terreinmotorrijbe- wijs. Jan van Damme De heren Lorier en Don wijzen erop, dat de kosten voor de Walcherse telers niet zullen toenemen. „De extra vrachtkosten die ze moeten betalen om de produkten naar Breda of Ba- i Advertentie) 'Ik heb geld nodig, maar wel op gunstige voorwaarden.' Een Persoonlijke Lening bij de NMB? Dat kan. Wat het kost? Kijk maar. Voor een Persoonlijke Lening van f 15.000,- betaalt u 60 x f 330,40. Leent u f 20.000,-, dan is dat 60 x f440,54. De effectieve rente bedraagt dan 12,2% per jaar. Andere looptijden en bedragen zijn er natuurlijk ook. Misschien is een Doorlopend Krediet voor u wel veel handiger. Welke vorm u ook kiest het over- lijdensrisico is in elk geval gratis meeverzekerd. Kom snel eens met ons praten. MIDDELBURG In het kader van de nationale bibliotheekdag willen de Zeeuwse bibliotheken zaterdag (28 september) de minder bekende onderdelen van hun dienstverlening aan een groot publiek presenteren. Onder het thema 'Vragen? Naar de bibliotheek!' wijzen de bibliotheken op de mogelijkheden om inlichtingen in te winnen. Daartoe beschikken de bibliotheken over adresboeken, ency clopedieën, woordenboeken, jaarboe ken en over geautomatiseerde gege vensbanken. Ook zijn sinds kort de Postbus 51-folders in de bibliotheken verkrijgbaar. Enkele bibliotheken (Middelburg. Heinkenszand, Hulst en Goes) dagen het publiek uit om met vragen te komen, waarop ze al lange tijd naar een antwoord zoeken. De bibliothe ken staan zaterdag met elkaar in contact, zodat - indien nodig - ver schillende deskundigen op meerdere plaatsen tegelijk naar het antwoord kunnen zoeken. In een groot aantal Zeeuwse biblio theken wordt zaterdag een zoekwed- strijd voor de jeugd gehouden. Kinde ren die het antwoord op een aantal moeilijke vragen vinden met behulp van materiaal uit de bibliotheek, krij gen een diploma. Vrijwel alle bibliotheken verzorgen op de' bibliotheekdag rondleidingen. De Zeeuws-Vlaamse bibliotheken houden een groot aantal activiteiten. In de bibliotheek van Oostburg zijn verschillende tentoonstellingen inge richt, er is een demonstratie boekbin den, presentatie van videobeelden en demonstraties door de computer club. De Axelse bibliotheek demon streert ook micro-computers met vi ditel en teletekst. Een videoband toont de geschiedenis en de organisa tie van de Provinciale Zeeuwse Cou rant. Sas van Gent organiseert zaterdag een open dag, waarop een tentoon stelling van boeken over hobby en vrije tijd wordt getoond. Samen rnet de Stichting Sociaal-Kultureel Werk worden aktiviteiten opgezet. De bi bliotheken van Hulst en Kloosterzan- de richten ook tentoonstellingen in (in Kloosterzande over prentbriefkaarten van klederdrachten). Er worden diase ries en videobanden vertoond. De bibliotheken in Goes en Borsele brengen vooral de inlichtingen-func tie onder de aandacht. Zo staat men in Goes klaar voor het beantwoorden van vragen, waarbij de niet-uitleen- bare materialen speciaal gebruikt worden. In de bibliotheek van Heinkenszand is het thema van de bibliotheekdag aangepast tot: „Wie weet waar Willem Wever woont...in de bibliotheek!". Ook hier staan rondleidingen en een tentoonstelling op het programma. De bibüotheken in Sint-Maartensdijk, Tholen en Sint-Annaland nodigen vooral de niet-leden van de bibliothe ken uit langs te komen op de biblio theekdag. Op de hiervoor georgani seerde open dag kan men vragen kwijt, zijn tentoonstellingen te bekij ken en kunnen adviezen worden inge wonnen over aanleg en onderhoud van de tuin (dit naar aanleiding van de tentoonstelling 'Natuur je buur', die in de bibliotheken te zien is. De bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg hebben hun activitei ten rond de bibliotheekdag gekombi- neerd met het Internationaal Jonge- renjaar. De Zeeuwse bibliotheek in Middel burg is de hele zaterdag geopend, waarbij een groot aantal organisaties, die het verstrekken van inlichtingen als doel hebben, zich presenteren. Vooral hier wil men aantonen dat vrijwel elke vraag met bibliotheekma teriaal is te beantwoorden. Hierbij zullen geautomatiseerde databanken gebruikt worden. De Technische Bi bliotheek Vlissingen zal zich geza menlijk met de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg presenteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 31