Hobbyisten kraken computer van PTT BOZE BRIEF AAN KAMERCOMMISSIE Lubbers niet naar VN-jubileumfeest Palestijnen doden opvarenden Israëlisch jacht op Cyprus vandaag Irak bestelt 24 Mirages in Frankrijk Ambtenaar van gemeente krijgt een extraatje G Kamer Gevaar Vaklieden Iepziekte Kunstgras Rijksdiensten RAKETBESOGNES RABIN KONDIGT WRAAKACTIE AAN Zeeuws alarm: Haagse afbraak Jongen gewurgd Zonnig 228e jaargang no. 227 Donderdag 26 september 1985 MIDDELBURG - De plannen van het kabinet voor het regionaal economisch beleid in de komende vijf jaar zullen voor Zeeland desastreuze gevolgen hebben. Dat schrijft het dagelijks bestuur van de provincie in een 'gepeperde' brief aan de vaste kamercommissie voor economische zaken. Het nieuwe rijksbeleid komt er voor Zeeland op neer dat het rijksgeld voor zogenaamd 'voorwaardenscheppend beleid' eerst drastisch - met 40 procent - wordt gekort en na drie jaar komt te vervallen. In de ochtend mistbanken, overigens zonnig en droog, middagtemperatuur 20 graden, weinig wind. Beestenmarkt 12 Goes Korte Delft 4 Middelburg E ZEEUWSE COURANT DEN HAAG (GPD) - De PTT-afdeling Telecommunicatie heeft ijlings haar computers beter beveiligd, nadat twee computerhobbyisten er in slaagden door te dringen in het lan delijk computernetwerk. De krakers hebben inzicht gekregen in het telefoonbestand van de infor matiedienst 008, waarin ook geheime nummers zijn opgenomen. Ook vond het tweetal allerlei administratieve gegevens voor intern PTT-gebruik. De twee, informatica-studenten van de TH-Delft, brachten de PTT zelf op de hoogte van de, naar hun inzicht, slechte beveiliging van de computers. Daarop nam de afdeling Telecommu nicatie direct maatregelen om de computers beter af te grendelen voor buitenstaanders. Een woordvoerder van de PTT zegt dat de computerkrakers geen inzage hebben gekregen in geheime gege vens van het bedrijf. Volgens hem zijn de bestanden eerder privacy-gevoelig te noemen. Kwaadwillende computer krakers zouden naar zijn mening ook weinig met informatie over slecht betalende abonnnees kunnen begin nen. Inzicht in de verdeelsleutel van de investeringsplannen voor de PTT- districten is evenmin schokkend. De meerderheid van de Tweede Ka mer wil dat de overheid speciale maatregelen gaat nemen tegen com puterfraude. Misbruik en oneigenlijk gebruik van informatiebestanden ver oorzaken steeds ontrust, zo wordt betoogd in een motie die WD en CDA woensdag indienden tijdens een de bat over het overheidsinformatiebe- leid. Minister Van Aardenne (economische zaken) verklaarde zich akkoord met de bedoeling van de motie. Hij voegde daaraan wel toe dat in elk program van eisen voor een informaticaproject de beveiliging en de bescherming van persoonsgegevens moeten zijn opge nomen. Gs Zeeland: regiobeleid van rijk is desastreus Gedeputeerde staten stellen in de brief aan de kamercommissie vast, dat een actieve opstelling van de PZC De Nationale Ziekenhuisraad vindt verder bezuinigen in zie kenhuizen gevaarlijk. PAGINA 5 Ondernemers in de Zeeuwse metaalindustrie hebben grote behoefte aan goede vakmen sen. PAGINA 15 Staatssecretaris Ploeg zal zich tijdens een werkbezoek per soonlijk op de hoogte komen stellen over de stand van za ken rond de iepziekte in Zee land. PAGINA 13 Op het sportpark Het Schenge in Goes is het eerste kunst grasveld in Zeeland officieel in gebruik genomen. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën: 7 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 PARIJS (AFP/DPA) - Frankrijk en Irak hebben een principe-akkoord gesloten voor de levering van 24 gevechtsvliegtuigen van het type Mi- rage F-l en een niet nader genoemd aantal Exocet-raketten. De transactie beloopt een bedrag van 15 miljard franc (circa 5,5 miljard gulden). Volgens Dassault, de fabri kant van Mirages, wordt dit bedrag in geld voldaan en niet, zoals vroeger het geval was, gedeeltelijk in olieleveran ties. Een woordvoerder van het bedrijf zei woensdag op een persconferentie dat Irak en Frankrijk nog in onderhande ling zijn over de levering van een nieuwe generatie gevechtsvliegtui gen, de Mirage 2000. EG-zaak tegen België De EG- commissie in Brussel heeft woensdag een spoedprocedure tegen België ge opend bij het Europese Hof van Justi tie. Studenten uit andere EG-landen moesten tot voor kort voor hun studie in België aanzienlijk meer betalen dan de Belgische studenten. Na een arrest van het Europese hof van justi tie is inu België de wet veranderd maar volgens de EG-commissie is deze ook nu nog in strijd met het verdrag van Rome. provincie in het economisch beleid zonder rijkssteun onmogelijk is: „De kabinetsplannen zullen voor ons so ciaal-economisch beleid een desa streuze invloed hebben". Juist door de inzet van dit, voor Zeeland enige toegepaste rijksinstru ment, kunnen in samenhang met pro vinciale en gemeentelijke bijdragen belangrijke projecten worden uitge voerd: de aanleg van havens, kades, recreatieve projecten en bedrijfsver- plaatsingen zijn doorslaggevend ge weest om bedrijfsuitbreidingen en nieuwe vestigingen mogelijk te ma ken, zo houden gs de kamercommissie voor. Daarbij tekent het Zeeuwse col lege aan, dat men ondanks de geringe re ruimte de afgelopen jaren zelf steeds meer geld voor het sociaal- economisch beleid en de werkgelegen heid heeft vrijgemaakt; tien miljoen sinds 1982, via het werkgelegenheids- fonds en het fonds bijzondere voorzie ningen. Gs vinden, dat de ommezwaai van het kabinet met „niet steekhoudende ar gumenten" wordt verdedigd. Boven dien staan de maatregelen voor de periode 1986-1990 haaks op de beteke nis, die verschillende bewindslieden het regionaal beleid mondeling ble ken toe te kennen. „Dat het ontwikke lingsbeleid zo abrupt afgebouwd gaat worden, achten wij onaanvaardbaar," aldus de brief van gs. „Het tegendeel zou eerder in de verwachting liggen". Men kan de ene provincie stimuleren via ontwikkelingsbeleid en andere ge bieden via instrumenten, die erop gericht zijn achterstanden weg te werken, of een combinatie van die twee mogelijkheden. Gs verwijzen in hun brief voorts nog naar hun al eerder uitgesproken verontrusting over het verlies aan werkgelegenheid - 900 hoogwaardige arbeidsplaatsen - door de verplaat sing van rijksdiensten. Daarbij sig naleert men, dat bovendien 900 ar beidsplaatsen verloren gaan door de afloop van de Deltawerken. „Het kabinet biedt geen enkel per spectief om deze verslechtering - een groei van de werkloosheid met 6 pro cent - op te heffen. Het zegt zelfs in bedekte termen dat wij eigenlijk niet mogen mopperen, omdat de werkloos heidssituatie in Zeeland gunstig zou afsteken bij het landelijk gemiddel de", aldus de brief. Voorts signaleert men opnieuw de betekenis van de vaste oeververbinding Westerschelde als overheidsinvestering, die van groot belang is voor het herstel van de marktsector; een project dat men in het lijstje van dat soort zaken van het rijk heeft gemist. Tenslotte benadruk ken gs dat de betrokkenheid van de provincies bij het taakstellend beleid op sociaal-economisch terrein alleen echt gestalte kan krijgen als men ook verantwoordelijkheid op dat terrein krijgt; maar die blijft bij de rijksdien sten van de arbeidsvoorziening, aldus gs. Een betere afstemming van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt kan alleen tot stand komen bij intensieve her- en omscholings programma's: als het geld voor het taakstellend beleid steeds verder afkalft, komt van die programma's niks terecht, menen ge deputeerde staten van Zeeland. LANARCA weggeleid. Eén van de terroristen, een blonde, niet-Palestijns uitziende man, wordt na zijn overgave op Cyprus ATLANTIC CITY (AP) Jason Bunn (25) uit het Engelse Leeds versloeg 19 medespelers uit de hele wereld om het Monopoly kampioenschap in Atlantic City. Hij won daarmee ruim 15.000 dollar (ruim 45.000 gulden). Dit jaar bestaat het Monopolyspel 50 jaar. (Van onze correspondent) NEW YORK - Premier Lubbers zal vermoedelijk niet naar New York gaan om de het 40-jarig jubileum van de Verenigde Naties te vieren. Hij heeft kennelijk een week voor het besluit tot plaatsing van kruis- vluchtwapens in Nederland geen tijd voor de VN. In zijn plaats, zo zei hij woensdag, zal minister van buiten landse zaken Van den Broek in New York een rede komen afsteken, hoe wel ook hij bij het plaatsingsbesluit ('nu onvermijdelijk') ten nauwste is betrokken. In diplomatieke kringen wordt veron dersteld dat Lubbers op deze wijze probeert de onenigheid tussen Van den Broek en minister van defensie De Ruiter over de wijze waarop het plaatsingsbesluit moet worden ver pakt en gepresenteerd, buiten zicht van de openbaarheid te houden. De Ruiter wil in het plaatsingsbesluit nog eens nadrukkelijk alle NAVO- afspraken over consultatie en overleg- sprocedures uitspellen - Van den Broek heeft daaraan geen behoefte, omdat de Amerikanen zich dat als een blijk van wantrouwen ten aanzien van hun goede trouw zouden kunnen aan trekken. Minder woorden en meer daden: dat is vrij vertaald het thema dat Van den Broek de Algemene Vergadering van de VN woensdag heeft voorgehouden in een overigens nogal matte toe spraak. Hij benadrukte dat de wereld vol verwachting de komende ontmoe ting tussen de politieke leiders van de VS en de Sowjet-Unie afwacht, in de hoop dat die een stimulans kan zijn voor de onderhandelingen over ver mindering van de kemwapenarsena- len die in Genève aan de gang zijn. Hij signaleerde dat plaatsing van (Van onze correspondent) TEL AVIV - Drie Palestijnse terroris ten hebben woensdagmorgen vroeg in de Cypriotische haven Lanarca een Israëlisch plezierjacht overval len en de opvarenden gedood. De slachtoffers zijn een echtpaar uit de Israëlische stad Haifa (man 53 jaar, diens vrouw 50 jaar) en een Israëliër van wie de identiteit nog niet vast staat. De zeepiraten eisten vrijlating van twintig in Israël gevangen zit tende Palestijnen. Maar nog voordat er sprake was van een impasse in de onderhandelingen gaf het drietal zich aan de politie van Lanarca over. Hoewel de daders ontkenden tot een terreurgrooep binnen de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) te beho ren, claimde de geheime dienst van PLO-leider Yasser Arafats organisatie El Fatah woensdagmiddag de aanslag per telefoon bij het Franse persbureau AFP in Jeruzalem. De Israëlische mi nister van defensie Rabin en de staf chef van het leger Levy verklaarden woensdagavond de terreurdaad op de PLO te zullen wreken. Volgens de Cypriotische autoriteiten werd het in de haven afgemeerde jacht rond vier uur woensdagmorgen overvallen. Er onstond een kort vuur gevecht waarbij de vrouw bij een poging over boord te springen al onmiddellijk dodelijk werd getroffen. Tot de overgave bleef het lijk over de railing van het jacht hangen. De Pale stijnen namen de twee mannen in gijzeling. Zij eisten in ruil voor de gegijzelden de vrijlating van twintig onlangs door de Israëlische marine gevangengenomen Palestijnse gueril la's die voor de kust van Libanon met een scheepje waren onderschept. Het ultimatum liep om tien uur af. De minister van binnenlandse zaken van Cyrprus en een Egyptische diplo maat spoedden zich rond het midda guur naar Lanarca om met de terroris ten te onderhandelen. Inmiddels was een Israëlisch legervliegtuig met aan boord onderhandelaars en vermoede lijk ook een commandogroep, op weg naar de luchthaven van Lanarca. Bij aankomst omstreeks een uur bleken de drie terroristen zich al te hebben overgeven. In de kajuit van het jacht werden de twee gegijzelden levenloos, geblinddoekt en met de gebonden handen op de rug aangetroffen. Zij waren met een nekschot geëxecu teerd. In Israël is geschokt op de moorden gereageerd. Het nieuws daarover werd pas na de beëindiging van de vastendag Yom Kippoer (Grote Ver- zoendasg) bij de hervatting van de radio- en televisieuitzendingen be kend. Het rechtse Likoedblok ver langde opnieuw de doodstraf voor van terrorrisme verdachte Palestij nen in Israëlische gevangenissen. Het heeft voor de PLO dan geen zin meer Israël met aanslagen te chanteren de gevangenen uit te leveren, aldus een Likoedwoord voerder. kruisraketten op Nederlandse bodem vrijwel onvermijdelijk is geworden, omdat de Sowjet-Unie aan het Neder landse beroep op terughouding is voorbijgegaan. Van den Broek stelde ook vast dat de positie van Unifïl in Libanon snel onhoudbaar zal worden indien de VN geen omstandigheden kunnen scheppen waaronder deze troepen hun mandaat kunnen uitvoe ren. Volgens de secretaris van het Inter kerkelijk Vredesberaad (IKV), Mient Jan Faber, is vooral aan de houding van het CDA, in het bijzonder aan fractievoorzitter in de Tweede Ka mer Bert de Vries, te wijten dat het Nederlandse beroep op de Sowjet- Unie om het aantal SS-20-raketten terug te brengen tot 378, en daarmee plaatsing van kruisraketten in ons land te voorkomen, is mislukt. Dit betoogde Faber woensdagavond op een avond van het IKV in Arnhem. De IKV-secretaris stelde dat Neder land niets met het 1-juni-besluit over de kruisraketten heeft gedaan. Naar de mening van Faber had de Neder landse regering contact moet zoeken met kleinere landen in Oost en West, omdat volgens hem nu eenmaal niet te verwachten valt dat de Sowjet-Unie een overeenkomst zal sluiten met alleen Nederland. Als voorbeeld van zo'n klein land wees hij op Hongarije, dat tot nu toe heeft geweigerd Sowjet-raketten op haar grondgebied toe te laten. AMERSFOORT (ANP) - De ge meenteambtenaar krijgt dit jaar een extraatje van ongeveer 87,50 gulden schoon. In 1986 wordt dat circa 150 gulden netto. De Nederlandse Bond van Gemeente ambtenaren (NBVGA) en het college voor arbeidszaken, de organisatie van gemeentelijke werkgevers, zijn woens dag namelijk overeen gekomen de circa 200.000 gemeenteambtenaren een jaarlijks terugkerende extra uit kering te verstrekken, als gevolg van de AOW-operatie per 1 juni dit jaar. De NBVGA heeft dit woensdagavond meegedeeld. Per 1 juni zijn alle ambtenaren weer zelf AOW-prenjie gaan betalen. Voor de gemeenteambtenaren, die zijn aan gesloten bjj het Instituut Ziektekos ten Ambtenaren (IZA), betekende dit dat zij ook over het werkgeversdeel premie moesten betalen. De rijksamb tenaar krijgt van de rijksoverheid een bedrag en bepaalt zelf bij welke ziek tekostenverzekering hij zich aansluit. Om aan deze ongelijke behandeling tussen rijks- en gemeenteambtenaren een eind te maken is besloten tot de extra uitkering, aldus de NBVGA. edeputeerde Staten van Zeeland hebben een brief op poten naar de Tweede Kamer gestuurd om zich ernstig te beklagen over de manier waarop het kabinet-Lub- bers in de komende jaren (de periode 1986-1990) het laatste restje steun voor een regionaal economisch beleid in deze provincie wil beëindigen. Als het aan het ministerie van economi sche zaken ligt zal de financiële hulp door middel van de enige rijksbijdra geregeling die voor Zeeland nu nog van toepassing is, bijna worden gehal veerd en na verloop van drie jaar geheel vervallen. En het provinciaal bestuur kan het gat dat daardoor valt onmogelijk zelf opvullen. De financië le middelen zijn er doodeenvoudig niet voor. Vandaar dat in de brief naar het parlement de term 'desastreuze gevolgen' valt. Het Zeeuwse gs-colle- ge vindt het hoog tijd de Tweede Kamer duidelijk te maken dat ze voor deze afbraakpolitiek van het kabinet in feite geen goed woord over heeft. Op de Haagse departementen, be trokken bij de economische ontwikke ling in de regio's buiten de randstad, gaat men er kennelijk van uit dat Zeeland het in de toekomst wel zal redden zonder een stimuleringsbeleid van het rijk. Gedeputeerde staten bestrijden die opvatting met harde argumenten. „Het is een illusie te denken dat deze rol (van Den Haag) door de provincie kan worden overge nomen", heet het in de brief. De ommezwaai van het kabinet is vol gens het bestuurscollege in de Middel burgse Abdij op geen enkele manier te verdedigen. Er is alles voor te zeggen dat Zee land - met de kamerdebatten over de vorige week verschenen Miljarden nota-1986 in het vooruitzicht - eens flink van zich laat horen. En het is te hopen dat het alarm en de fundamen tele kritiek op het regionaal econo misch beleid van 'Den Haag' richting Zeeland zonder storing overkomt. Want er wordt de laatste jaren toch wat al te gemakkelijk uitgegaan van de veronderstelling dat deze provincie het in de toekomst met haar economi sche ontwikkeling en haar werkgele genheid wel op haar eentje zal rooien. De 'rapportage arbeidsmarkt 1985' van het ministerie van sociale zaken bijvoorbeeld geeft voet aan die ver wachting. Het economisch herstel werd daarin voor Zeeland over 1984 als 'krachtig' gekenschetst en tegelijk werd vastgesteld dat deze provincie vorig jaar het laagste werkloosheids percentage van het hele land noteer de. Dat mag allemaal waar zijn, derge lijke gunstige indrukken hoeven als vervolg daarop niet te worden benut om Zeeland een belangrijke portie steun voor de toekomstige economi sche ontwikkeling te ontnemen. Er is namelijk juist met het oog op de perspectieven voor de komende jaren sprake van een vertekening. Zeeland staat als gevolg beëindiging van de Oosterscheldewerken en gebrek aan vervangende werkgelegenheid daar voor een opmerkelijke teruggang in arbeidsplaatsen te wachten. Gs geven dat in hun brief met zoveel woorden aan. Kabinet en Tweede Kamer beho ren daarop attent te zijn. Het econo misch draagvlak van deze provincie is duidelijk in het geding. Ruim dertig jaar na de watersnood ramp van 1953 komt volgend jaar - bij de oplevering van de stormvloed kering in de Oosterschelde - een eind aan een periode van grootscheepse waterbouwkundige werken. De delta werken en alle ontwikkelingen daar mee verbonden (wegenaanleg, nieuwe verbindingen, zeehavenontwikkeling, recreatieve voorzieningen) hebben lange tijd het (sociaal)-economisch patroon van deze provincie gemar keerd. De tijd van de sterke impulsen, de grootscheepse plannen en de be scheiden invulling daarvan, is al ach ter de rug. Zeeland zal in de komende jaren erg veel moeite moeten doen, vast te houden wat het in huis heeft om deze provincie (sociaal)econo- misch draaiende te houden. Een rug gesteun daarbij vanuit Den Haag kan niet worden gemist. In het andere geval dreigt Zeeland zonder overdrij ving terug te vallen naar een situatie, waaruit het met veel inspanning is omhoog geklommen: een gewest van leegloop en zonder vooruitzichten. Er zijn in de voorbije jaren nieuwe kan sen gekomen, er zijn mogelijkheden gecreëerd, er is een goede fundering voor de toekomst gelegd. Maar dat alles moet niet worden ondermijnd door voorbarige afbraakpolitiek. Zeeuwse bestuurders zijn op het Bin nenhof en omstreken doorgaans erg beleefd in hun optreden. 'Den Haag' weet dat. Laat het dan ook beseffen dat er alarm wordt geslagen als het echt nodig is. vdM. ROTTERDAM (ANP) - De 19-jarige L.A.R.B. uit Rotterdam heeft tegen over de politie bekend de 14-jarige Sai Wah Li uit Rotterdam om het leven te hebben gebracht. B. meldde zich woensdagmiddag bij de Rotter damse politie. Dat heeft een woord voerder van de politie van Rotter dam woensdagavond meegedeeld. De 14-jarige jongen werd woensdag ochtend vroeg dood aangetroffen in het huis in de Rotterdamse nieuw bouwwijk Beverwaard, waar B. woont. De jongens kenden elkaar en Sai Wah Li was daar op bezoek. Hij is door wurging om het leven gebracht. Het motief van de moord is nog onduidelijk, aldus de politie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1