Leden veiling W alcheren besluiten tot opheffing Bieten cam] pagne be gonnen Ambtenaren waterstaat na Deltawerken aan het bedrijfsleven uitlenen Stappen rijk nodig bij verder oplopen renteverlies havenschap' CBS HOUDT VAST AAN PEILDATUM Peuter bijna verdronken in Heinkenszand Fietser (84) gedood bij botsing PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DISCUSSIE SOMS EMOTIONEEL MINISTER SMIT-KROES: Hangslot Niet verantwoord Perspectieven OOSTKAPELLE - Gijs, de anderhalf jaar oude dikbilstier van José A. de Buck uit Oostkapelle is het afgelopen weekeinde in Utrecht uitgeroepen tot Nederlands algemeen kampioen van de dikbilstieren in de vleesveesector. Gijs, een exemplaar van het zogehe ten Belgische blauwe ras, deed met enkele honderden soortgenoten mee aan de jaarlijks terugkerende Con cours- en Veeteeltdagen in de Utrechtse Veemarkthallen. Volgens de kenners was het exterieur José de Buck uit Oostkapelle met zijn kampioensstier. (de buitenkant) van Gijs van bijzon der goede kwaliteit. Vooral zijn been- dergestel en spierbundels zijn van een uitzonderlijk karakter. De Oostkapel- se stier weegt op het ogenblik zeven honderd kilo en heeft met zijn ander half jaar al gezorgd voor twee nako melingen. De dikbilstier hoort bij de volwassenen als hij drieëneen half jaar is. Tegen die tijd bedraagt zijn gewicht rond de twaalfhonderd kilo gram. Stier Gijs behaalde met zijn overwin ning een grote zilveren beker en hij werd omhangen met een sjerp met rozet. Dalend inwonertal leidt tot inkrimping raad Sluis SLUIS - De gemeenteraad van Sluis zal volgend jaar na de verkiezingen in een sterk uitgedunde bezetting in het stadhuis terugkeren. Per 1 oktober heeft de gemeente minder dan 3000 inwoners, wat betekent dat er in plaats van de huidige 11 leden slechts 7 vertegenwoor digers in de nieuwe raad zitting mogen hebben. Volgens de telling van deze maand heeft Sluis momenteel 2979 inwoners. Een laatste poging van het gemeentebestuur om de peildatum van 1 oktober naar eind dit jaar te verschuiven, en zo de mogelijkheid te behouden om alsnog 3000 inwoners te kunnen registreren, is op niets uitgelopen. Burgemeester J. Asselbergs hield maandag de deur nog op een kier. Het Centraal Bureau van de Statistiek (CBS) heeft weliswaar een eerder ver zoek om uitstel afgewezen, deson danks hoopte de burgemeester dat er via het ministerie van binnenlandse zaken nog enige 'lucht' verschaft zou worden. Die hoop bleek gisteren ijdel. De adjunct-secretaris van de landelij ke kiesraad, F. van Dooren, stelde vast: „Het CBS heeft geen ruimte om de peildatum te verschuiven, want anders is het bureau niet in staat alle gegevens voor de verkiezingen te ver werken". Begin dit jaar werd al duidelijk dat Sluis met het inwonertal in de proble men zou geraken. De gemeente gaf per 1 januari in eerste instantie op dat er precies 3000 inwoners waren geregi streerd. Een controle van het CBS wees uit dat er sprake was van een boekhoudkundig foutje: 2999 inwo- Burgemeester J. Asselbergs Eentje uit het leven gegrepen. Uit het leven van een onzer collega's. Zaterdag troffen wij hem - geheel bij toeval - in een ijzer- warenwinkel en hoorden nog juist welke bestelling hij bij de gestofjaste heer achter de toonbank plaatste: vier dege lijke hangsloten. Dat verbaasde ons zeer, want onze collega staat bekend als een man, die zeer weinig waar de hecht aan aardse bezittin gen. De vraagtekentjes die op ons voorhoofd verschenen, ontgin gen hem niet. „Mijn vrouw is op dieet", sprak hij fluisterend en maak te aanstalten om haastig - met het pakje onder de arm - de winkel te verlaten. Een weinig verhelderende ver klaring, die om een nadere toelichting vraagt. Hij gaf die welwillend. Eén slot is bestemd voor de ijskast; mevrouw houdt zich namelijk niet altijd aan de dieetregels. Het tweede is voor de provisiekast en het derde voor het kastje waarin het kattevoer bewaard wordt - want als de honger eenmaal echt goed toeslaat En het vierde slot? Hier aarzelde hij even en zei toen, met een vleugje wanhoop en schaamte in zijn stem: ..Dat vierde slot, dat is voor de vuilnisbak". ners per 1 januari 1985, niets minder maar vooral niets méér. Daarmee werd de gemeenteraad met een fikse uitdunning bedreigd. Artikel 5 van de gemeentewet laat gemeenten die on der de magische '3000-grens' zitten geen mogelijkheid om meer dan zeven leden in de raad te zetten. Maar er bleef hoop. De Haagse tellers bleken bereid het inwonertal dat per 1 okto ber van dit jaar vastgesteld zou wor den als uitgangspunt te nemen. Alle gemeenten die in de gevarenzone ver keerden kregen tot die datum uitstel. Voor Sluis blijkt die ruimte nu onvol doende. In de loop van dit jaar is het aantal inwoners verder gezakt. Reden voor de gemeente om weer bij het CBS om uitstel te vragen, deze keer tot 31 december. Het Bureau reageer de echter afwijzend op dat verzoek. Burgemeester Asselbergs probeerde onlangs als laatste redmiddel via de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) een soepeler opstelling van het CBS te bewerkstelligen. Tevens lichtte hij het ministerie van binnen landse zaken in over de weigerachtige houding van de statistici, met bijge voegd de mededeling dat Sluis vrijwel zeker opnieuw een verzoek om ver schuiving van de peildatum zal indie nen. Hoewel de gemeente nog geen ant woord heeft gekregen, liet Van Doo ren gisteren weten dat wat hem be treft Sluis niet langer op uitstel hoeft te rekenen. Verwerking van de statis tische gegevens kost enkele maan den, en aangezien op 4 februari 1986 de kandidaatsstelling voor de ge meenteraad sluit, vindt hij verder opschuiven niet verantwoord. Een CBS-woordvoerder voegt daaraan toe dat er geen uitzonderingen kun nen worden gemaakt, omdat het CBS daarmee een stroom van uitstelver- HEINKENSZAND - Het bijna tweeja rige meisje S. T. uit Goes is maandag middag om 17.00 uur bijna verdron ken in een vijver achter een woning in Heinkenszand. In ernstige toe stand is zij overgebracht naar het ziekenhuis Bergzicht in haar woon plaats en later naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam. In een onbewaakt moment was het meisje tijdens het spelen in de vijver gevallen. Haar moeder snelde te hulp, evenals twee buren. Een van de buren redde het kind door mond-op-mond- beademing toe te passen. zoeken over zich af zou roepen. „En daar zouden we dan ook op in moeten gaan, anders creéer je rechtsongelijk heid", aldus de woordvoerder. De kans dat Sluis na de standvastige Haagse reactie daadwerkelijk aan de bel zal trekken moet overigens klein worden geacht. Burgemeester Assel bergs liet doorschemeren dat er wel sprake moet zijn van een 'zinvolle onderneming'. Hij noemde een tekort van pakweg 15 inwoners vrijwel on overkomelijk, zelfs als de peildatum naar 31 december kan worden gescho ven. De bevolkingsafdeling van de gemeentesecretarie wist later te ver tellen dat het 'gat' ten opzichte van de 3000-grens al 21 inwoners bedraagt. Als er toch nog naar Den Haag wordt geschreven, dan zal het niet meer worden dan een 'principe-protest'. De gemeenteraad van Sluis telt mo menteel vier fracties: 4 VVD-ers, 3 PvdA-ers, 3 CDA-ers en 1 D'66-verte- genwoordiger. Even leek het er nog op dat een wijziging van de gemeentewet het minimum aantal raadsleden op 9 zou vaststellen. De behandeling van het wetsontwerp vraagt echter nog geruime tijd, zodat er van die kant de eerstkomende periode geen helpende hand moet worden verwacht. Ver schillende Sluisse bestuurders heb ben de laatste maanden hun veront rusting uitgesproken over de drasti sche inkrimping. Met name de bemanning van de ver schillende commissies zal in hun ogen problemen op gaan leveren. Het PvdA-raadslid A. Oosterling probeer de met een actie 'Sluis uw woonge- meente' inwoners te werven. On danks positieve reacties heeft ook hij de dalende tendens niet kunnen ke ren. Sluis zal na de verkiezingen met 7 raadsleden niet alleen qua inwoner tal maar ook wat de raadsbezetting betreft tot de kleinste gemeenten van Zeeland .behoren. Mevrouw J. Menheere-Geuze uit Sint-Maartensdijk, die maandag haar 101ste verjaardag vierde, wordt gefeliciteerd door familieleden. SINT-MAARTENSDIJK - Mevrouw J. Menheere-Geu ze vierde maandag in het bejaardenoord Maartenshof in Sint-Maartensdijk haar 101ste verjaardag. De viering ging gepaard met een lunch voor verschil lende neven en nichten. In de middag kreeg de jarige ook bezoek van waarnemend-burgemeester J. Ver- sluys, die namens de gemeente Tholen zijn gelukwen sen overbracht. Mevrouw Menheere-Geuze woont sinds 1975 in Maartenshof. Hoewel slecht ter been, verkeert zij nog in een redelijke gezondheid. Ze werd in 1884 geboren in Scherpenisse uit een gezin van negen kinderen. Zelf heeft ze nooit kinderen gehad. Samen met haar man. die in 1951 overleed, dreef zij een landbouwbedrijfje in Scherpenisse. De eerste bietenwagens arriveerden maandag op het terrein van dp Suiker Unie in Sas van Gent. SAS VAN GENT - Bij de Suikeru nie in Sas van Gent zijn maandag de eerste suikerbieten voor de cam pagne 1985 aangevoerd. De fabriek wordt vandaag (dinsdag) opge start. De tweede bietenverwerken- de industrie in Sas van Gent, CSM, is zover nog niet. Daar worden volgende week maandag pas de eerste suikerbieten verwacht. Hoewel de zomer bepaald niet heeft meegewerkt, zien Suikerunie en CSM de campagne zeker niet pessi mistisch in. Vooralsnog wordt reke ning gehouden met een opbrengst per hectare van rond de vijftig ton en een suikergehalte van ongeveer vijftien procent. Die cijfers wijken nauwelijks af van die van verleden jaar. Wat dat betreft zei een woord voerder van de CSM gistermiddag dat het zachte weer van de afgelo pen weken een gunstige invloed op de bieten heeft gehad. ..Het is hier beduidend beter dan in andere de len van Nederland". Met de start van de bietencampag ne, directeur W. Duitemeijer van de Suikerunie houdt rekening met een duur van twaalf weken, neemt ook het langzaam (landbouw(verkeer op de Zeeuws-Vlaamse wegen weer aanmerkelijk toe. De automobilist moet daar terdege op zijn berekend. MIDDELBURG - Het merendeel van de leden van de Coöperatieve Veiling Walcheren in Middelburg is maan dagavond tijdens een besloten verga dering akkoord gegaan met de ophef fing van de veiling per 1 maart 1986. Van de 152 stemmen die konden worden uitgebracht, waren er' 143 voor en negen tegen. In totaal waren 60 van de 93 leden aanwezig. Elk lid mag een aantal stemmen uitbrengen, dat overeenkomstig zijn omzet is. De stemmen werden uitgebracht na een lange discussie die bij vlagen emotioneel kon worden genoemd, zo deelde voorzitter M. Lorier na afloop mee. Met name vroegen de aanwezi gen naar de financiële aspecten van het feit dat ze voortaan zijn aangewe zen op de veiling in Barendrecht of die in Breda. Na de opheffing van de veiling in Middelburg zullen de pro- dukten bij de telers thuis worden opgehaald. Daarvoor zijn al contrac ten afgesloten met een Walcherse transportonderneming. Het grootste deel van het terrein aan de Braakmanstraat in Middelburg wordt overgenomen door de onroe- rend-goed maatschappij Lovago bv, één van de activiteiten van de heer Loontjens. Een ander deel van het terrein en de opstallen gaat naar Koole BV, een groothandel in levens middelen. Alleen voor het deel waar op de koelhuizen staan, is nog geen bestemming gevonden. VOORSCHOTEN (GPD) zouden volgens minis- Ambtenaren van ter Smit-Kroes (verkeer Rijkswaterstaat die en waterstaat) 'uitge- door het aflopen van de leend' moeten worden Deltawerken hun werk aan het particuliere be dreigen kwijt te raken, drijfsleven. De ervaring Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De ministers Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) en Van Aardenne (economische zaken) moe ten „nadere maatrelen" voor het Ha venschap Vlissingen overwegen als de 600 hectare braakliggende havin- en industrieterreinen onverkoopbaar blijven. Die maatregelen zouden no dig zijn, temeer omdat het Rijk voor 50 procent deelneemt in de exploita tietekorten van het Havenschap. Dit stelt het VVD-Tweede Kamerlid A. J. te Veldhuis in schriftelijke vra gen over de tot grote hoogte opgelo pen renteverliezen van het Haven schap. Te Veldhuis vraagt de bewindslieden of zij de opvatting onderschrijven, dat de renteverliezen ,,de pan uitrijzen" en dat er een „klein-Moerdijk" dreigt te ontstaan. „Wanneer of bij welk bedrag vinden de ministers dat aan het bijschrijven van renteverliezen een limiet moet worden gesteld?", aldus het Kamerlid. Zoals gemeld heeft het Havenschap over de periode van 1982 tot en met 1984 34.5 miljoen gulden aan rentever liezen op niet-uitgegeven gronden weggewerkt in de boekwaarde van die onverkochte gronden. De verliezen zijn inmiddels tot 60 miljoen gulden opgelopen. Bij het industrie- en ha venschap Moerdijk belopen de schul den enkele honderden miljoenen gul dens. De VVD'er vraagt de ministers welke perspectieven er „op korte en mid dellange termijn" zijn voor uitgifte en verkoop van de 600 hectare braak liggende gronden. De prijzen zijn inmiddels opgelopen tot 90 gulden per vierkante meter voor terrein aan water en 70 gulden per vierkante meter voor 'droog' terrein. In het beheersgebied van het schap is 690 hectare aan grond uitgegeven. Op ruim 60 hectare bestaat een optie. Zoals bekend is het schap in de markt voor de nationale opslag en verwerking van radioactief afval. De 'Commissie-Geertsema' zal een dezer dagen bekendmaken of het beheers gebied daar al dan niet serieus voor in aanmerking komt. Als er geen perspectieven blijken te zijn, zouden de ministers maatregelen moeten overwegen, stelt Te Veldhuis in vragende vorm. Naast het Rijk nemen de provincie Zeeland (25 pro cent) en de gemeenten Vlissingen 16 procent) en Borsele '13 procent) deel in de tekorten. Het liberale Kamerlid is benieuwd, aan welke maatregelen er eventueel wordt gedacht en of een en ander ..in overleg en of overeenstemming" met de andere partners in het schap zal gebeuren. Minister Smit-Kroes van Rijkswaterstaat zou gebruikt moeten worden bij de stimule ring van grote buiten landse projecten, zei zij maandagavond op een VVD-bijeenkomst in Voorschoten. Mevrouw Smit-Kroes gelooft dat Nederland in de toekomst opnieuw grote waterstaatkundi ge projecten onder na handen zal nemen. In afwachting hiervan moet de kennis en de ervaring van de betrok ken ambtenaren zo goed mogelijk op peil blijven. Tegelijkertijd kan deze dienstverlening het be drijfsleven en de parti culiere adviesbureaus in staat stellen extra ex portorders in de wacht te slepen. Zij gelooft dat het be schikbaar stellen van gespecialiseerde vak mensen kan leiden tot miljoenen guldens aan extra economische groei en duizenden extra ar beidsplaatsen. De jonge specialisten krijgen daarnaast de kans inter nationale ervaring op te doen. Ook in het buiten land gaat het om projec ten van honderden mil joenen guldens, die elk goed zijn voor jaren werk. 'S-GRAVENPOLDER - De 84-jarige J. Goense uit 's-Gravenpolder is maan dagmiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeval in zijn woon plaats. De heer Goense werd op zijn fiets op de Goesestraatweg gegrepen door een personenauto. Het slachtoffer reed evenals de auto, bestuurd door de 48-jarige R.A.C.P. uit Yerseke, vanuit de richting Goes. Toen de heer Goense onverwacht linksaf sloeg om de Zaaidijk op te rijden, werd hij door de auto geschept. Het ongeluk gebeurde omstreeks vjjf voor drie. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 7