Snuffelt li ook al ^/tussen de Kleintjes? Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! PREI EN GELDERSE SCHIJVEN Aantal doden in Mexico tot bijna 3000 gestegen Dollarkoers duikt dicht naar de drieguldengrens OOK AANBOD LOKATIE KERNAFVAL de rijl vandaag Peru dreigt uit IMF te stappen Frankrijk Inkrimping WK dammen Oranje UNDRO SCHAT AANTAL VERMISTEN OP 28000 REAGAN KONDIGT HANDELSMAATREGELEN AAN WK voetbal in Mexico gaat door Ontvoerders van dochter Duarte willen praten Rustig weer 228e jaargang no. 225 Dinsdag 24 september 1985 MIDDELBURG - De raad van bestuur van de NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij (PZEM) heeft een voorbereidingskrediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een of twee nieuwe kernenergiecentrales bij Borssele. Voorshands is een bedrag van tien miljoen gulden uitgetrokken. In totaal is er voor de voorbereidingen, waarmee ongeveer 3,5 jaar gemoeid zijn, circa tachtig miljoen gulden nodig. Het openbare nutsbedrijf zal op korte termijn een speciaal bouwbureau in het leven roepen, waar in eerste aanleg 15 tot 20 eigen personeelsle den tewerk gesteld worden. RADSON Prei, Gelderse schijven, 12.00". 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Schrik Het schandaal van Parijs In de ochtend enkele wolkenvelden, in de middag perioden met zonmiddag- temperatuur 18 graden. Een zwakke tot matige wind, draaiend naar noordwest. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Van onze correspondent) I MADRID - Suikerooms blijken niet alleen in fabeltjes, maar ook in werkelijk heid nog te bestaan. In het Spaanse dorpje Dolores in de provincie Alicante heerst sinds enkele weken een ware goudkoorts. Vorige maand werd bekend, dat een oude ingezetene van Dolores, Manuel Juan, begin van dit jaar in de Verenigde Staten was overleden, zonder kinderen maar wel met een bankrekening van 5 miljoen dollar bijna 17 miljoen gulden). Manuel Juan, avonturier en correspondent van een Ameri kaans persbureau, had in de jaren '30 afscheid genomen van zijn familieleden in Dolores en had zoals zoveel emigranten in de crisisperiode zijn geluk gezocht in Cuba. Met redelijk succes, afgaande op zijn banksaldo bij zijn overlijden. Het bericht van de onbestemde erfenis heeft een ware psychose in Dolores teweeg gebracht. Een honderdvijftigtal neven, nichten, achterneven en -nichten haastte zich naar het gemeentehuis om een afschrift uit het geboorteregister te bemachtigen om hun verwantschap met de overleden suikeroom (die zich nooit meer in Dolores had laten zien) te bewijzen. En zodoende aanspraak te kunnen maken op een deel van de vorstelijke nalatenschap. PZEM bereidt bouw erncentrale(s) voor Eén en ander is maandag besloten tijdens een extra vergadering van de raad van bestuur van de PZEM. Aan leiding voor de bijeenkomst en de besluiten was het statendebat van I afgelopen vrijdag, waarin een meer- I derheid goedkeuring gaf aan uitbrei- I ding van het kernenergie-gebeuren bij I Borssele. De raad van bestuur heeft I tegelijkertijd besloten de commissie locatiekeuze opslagfaciliteit radio-ac tief afval (Lofra) het Borsselse PZEM- complex aan te bevelen als plaats waar een nationaal opslaggebouw voor radio-actief afval kan komen. Er is, afhankelijk van te treffen maatre- NEW YORK (DPA/UPI) - De Peruaan se president Alan Garcia heeft aange kondigd dat zijn land zich uit het Internationale Monetaire Fonds (IMF) zal terugtrekken, als het IMF op de jaarvergadering in oktober in Seoel niet besluit tot „rechtvaardi ge" veranderingen in het internatio nale monetaire systeem. De president deed deze aankondiging tijdens de algemene vergadering van de Ver enigde Naties die maandag in New York van start is gegaan. Garcia verklaarde dat Peru „het ver panden van zijn economische afhan kelijkheid" in onderhandelingen met de donorlanden niet langer zal slik ken, wanneer het IMF „economische doelstellingen onderschrijft, die een negatieve politiek voor ons volk bete kenen". Het fonds kan volgens de president dan niet langer een bemid delende rol spelen tussen de donor landen en de ontwikkelingslanden. Volgens Garcia is het volk de belang rijkste kredietverlener en werd de regering van zijn land door het volk gekozen „en niet door een of ander financieel kartel, dat er alleen op uit is zijn eetlust te bevredigen". Aanval piraten Piraten hebben maandag de stad Lahad Datu in Sabah in Oost-Maleisië aangevallen. Zij doodden daarbij 11 mensen, zo heeft het plaatselijke persbueau Ber- nama gemeld. Gewapend met automatische gewe ren kwamen 15 piraten aan land. Zij beroofden een bank. schoten op voor bijgangers en bliezen een politieboot op- gelen, 26 of 29 hectare beschikbaar. Bij de beslissing over het voorberei dingskrediet heeft de raad van be stuur onder meer overwogen dat de continuïteit van de produktie van naar verwachting goedkope elektrici teit (via kernenergie) van belang is voor de regio, de PZEM en het perso neel van het nutsbedrijf. Naar de PZC De Franse regering verkeert nog in een impasse na de verklaring van premier Fa- bius dat de geheime dienst de aanslag op de Rainbow War rior heeft gepleegd. PAGINA 3 Een dalend inwonertal leidt in de gemeenteraad van Sluis tot een inkrimping van 11 naar 7 vertegenwoordigers in de nieuwe raad. PAGINA 7 Rob Clerc heeft de eerste partij om de wereldtitel dammen te gen Gantwarg verloren. PAGINA 13 Als voorbereiding op de beslis sende wedstrijd tegen de Bel gen voor het wereldkampioen schap voetbal speelt het Ne derlands elftal vanavond een oefenduel tegen Vitesse. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën: 4 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 12 en 13 (Advertentie) l Bespaar honderden guldens. Kies de allerzuinigste, konventionele CV-ketel. De ER-Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92,7% (o.w.Of de Thermo Punaise HR-ketel. De betaalbare hoogrendementsketel. Vraag dokumentatie bij: Radson, Antwoordnummer 67,5960 WJ Panningen (geen postzegel -in open envelop). Of stap naar uw installateur. spaart u energie (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. kilo ïoo gia§i.i9 2090 kilo mening van de raad kan het produce ren van elektriciteit gezien worden als een belangrijke industriële bedrijvig heid, ook als die niet in het eigen verzorgingsgebied wordt afgezet. In dit verband acht de raad van besuur van belang dat ook de produkten van andere Zeeuwse industriële onderne mingen lang niet altijd hun weg naar de Zeeuwse gebruikers vinden. Het beschikbaar stellen van geld, al is het nog niet zeker of er in Borssele meer kernenergie mag komen, is naar de overtuiging van de raad van bestuur een 'aanvaardbaar ondememersrisi- co', om de verwezenlijking van een nieuwe kerncentrale (of twee exem plaren) naderbij te brengen. Er zal overigens naar gestreefd wor den om al vanaf de voorbereidingsfase samenwerking te zoeken met zuster bedrijven, waardoor vanzelf de risico's beperkt worden. Daarbij heeft de raad van bestuur vooral het oog op de elektriciteitsmaatschappijen van Noord-Brabant (PNEM) en Limburg (PLEM). Het gaat niet om fusie, maar louter om samenwerking op het ge bied van de kernenergie. Het PZEM- bestuur - dat de besluitvorming ba seert op voorstellen van de directie - neemt aan dat zowel in Borssele als in Moerdijk één of meer kerncentrales komen. De voorkeur gaat uit naar vrijwel identieke ontwerpen. Tot de voorbereidingsfase worden gerekend: opstellen specificaties, of fertes vragen, keuze leveranciers, aanvragen totaal bouwkrediet, defi nitieve opdracht geven en het verga ren van de vereiste vergunningen. Onderdeel van de voorbereidingstijd is een startfase van 1,5 jaar (kosten 20 miljoen), die loopt tot de voorlopige keuze van de leverancier. Er is een voorkeur voor een zogenaamd sleu- telklaar-project. Voor de uitvoering wordt zes jaar gerekend. In het voor jaar van 1995 moet het kernenergie vermogen in Borssele zijn uitgebreid. De start van het bouwbureau is voor- Slot zie pagina 11 kolom 3) Een vrouw wordt met een hijskraan na 57 uur vast gezeten te hebben uit het puin van haar flat gered. MEXICO STAD (DPA/UPI/AFP) - Het officiële dodental in Mexico is dras tisch gestegen. Van regeringszijde werd meegedeeld dat zeker 2.822 mensen om het leven zijn gekomen. Officieuze berichten blijven melding maken van een veel groter aantal dodelijke slachtoffers. In totaal worden ruim 4.000 personen als vermist opgegeven terwijl het aan tal gewonden volgens officiële cijfers ruim 6.000 bedraagt. De puinhopen waaronder, naar men meent, geen mensen meer liggen wor den onophoudelijk met antiseptische middelen besproeid om het uitbreken van besmettelijke ziekten te voorko men. Nancy Reagan, de echtgenote van de Amerikaanse president, is vanuit de Verenigde Staten naar Mexico ver trokken. Naar schatting twee miljoen Mexica nen zijn als gevolg van de aardbeving hun arbeidsplaats in het centrum van Mexico-Stad kwijtgeraakt. Scholen AMSTERDAM De Amsterdamse wisselmarkt vertoonde maandag een onrustig beeld. De handel in dollars vertoonde een hectisch karakter. en universiteiten blijven voorlopig nog gesloten. Openbaar vervoer is er niet omdat vrijwel alle autobussen voor het transport van hulpverleners en slachtoffers zijn ingezet. Mexico is overstroomd door interna tionale hulp. Op het vliegveld van Mexico Stad waren zondagnacht al 26 vliegtuigen en twee helikopters ge land die waren afgeladen met medicij nen, medische apparatuur, reddings materiaal, voertuigen, helikopers, voedsel en kleding. Ook zijn er hon derden artsen, verpleegsters en ver plegers gearriveerd. Minister Schoo voor ontwikkelingssa menwerking heeft maandag voorlopig één miljoen gulden uitgetrokken voor de leniging van de eerste nood in Mexico. De speciale afgevaardigde van de UN DRO, de VN-organisator voor hulp bij rampen in Mexico, heeft melding ge maakt van 15.000 gewonden terwijl volgens hem tussen de 20.000 en 30.000 mensen onmiddellijk medische verzorging nodig hebben. De UNDRO-vertegenwoordiger schat het aantal vermisten op 28.000. Dat is vele malen hoger dan het officiële aantal dat maandagmiddag in Mexi co bekend is gemaakt. Ook over het aantal doden blijven tegenstrijdige berichten de ronde doen. Naast onmiddellijke hulp voor de slachtoffers zullen er honderden mil joenen dollars nodig zijn om het ver woeste centrum van Mexico Stad te herbouwen, zo is door diplomaten verklaard. Veel inwoners van de hoofdstad gin gen maandag ter identificatie naar het grootste honkbalstadion van Me xico Stad waar talloze lijkkisten staan opgesteld. Voordat zij het sta dion binnengingen kregen ze een in jectie. DENHAAG (GPD/ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar heeft maandag een van de grootste dalin gen uit de geschiedenis laten zien. Op de wisselmarkt van Amsterdam werd maandag een officiële midden koers opgegeven van 3,0520 gulden, ruim negentien cent lager dan vorige week vrijdag. De koers van de Amerikaanse dollar was al langer aan sterke schommelin gen onderhevig. Maar de afgelopen dagen ging het wel weer met dubbel tjes tegelijk in neerwaartse richting. Over de oorzaken van deze forse koersval zijn de deskundigen het wel eens. Maar over hoe het op korte termijn verder zal gaan, lopen - zoals gebruikelijk - de meningen sterk uit een. Door de tegenvallende kwartaalcijfers over de groei van de Amerikaanse economie kreeg de dollar vrijdag al een behoorlijke knauw. Op de Am sterdamse beurs daalde de waarde toen in één dag van f 3,28 naar f 3,21. In het weekend kwam daar overheen de spoedvergadering in Washington van de ministers van financiën en directeuren van hun centrale banken van vijf belangrijke industrielanden. Met als resultaat de wederzijdse belof te om. wanneer nodig, in de toekomst maatregelen te nemen om de dollar koers wat stabieler en lager te hou den. Hoewel aan de effecten van dergelijke beloften nogal getwijfeld wordt, was de boodschap duidelijk. De openings koers in Amsterdam was maandag ochtend f 3.115. Op de beurzen in het Verre Oosten, waar het inmiddels al middag was. had de tendens om dol lars te verkopen behoorlijk doorgezet. Een tendens die zich in West-Europa versterkte, waardoor de waarde al snel tot f3,07 zakte. Toen de Oostkust van de Verenigde Staten ook met de geldhandel begon zakte de koers in het begin van de middag tot f 3,04 en nog een halve cent lager. De markt sloot maandag op f 3.05. „Men hobbelt maar wat achter el kaar aan", zegt medewerker Grob van de grote Amsterdamse valuta handelaar Wallich en Matthes. „Men is bang geworden om bij die snel dalende koersen met hausse-posities in dollars te blijven zitten. En die worden nu zoveel mogelijk ver kocht". (Hausse-posities gaan ervan uit dat de dollar in waarde zal stij gen). T. Wiegel, medewerker van de bank (Slot zie pagina3 kolom 4) ZURICH (ANP) - Het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal zal het volgend jaar normaal in Mexico doorgang vinden ondanks de aardbe vingsramp, die het land vori ge week heeft getroffen. In Zürich hebben Joseph Blat ter, de secretaris-generaal van de FIFA en Guillermo Canedo, de voorzitter van het organisatiecomité, dat maan dag bekend gemaakt. Canedo verklaarde in Zürich dat de stadions/waar het we reldkampioenschap zal wor den afgewerkt, de hotels voor de deelnemende landen en de toeristen alsmede het perscen trum door de aardbevingen niet zijn beschadigd. Blatter voegde er aan toe, dat de FIFA de organisatie niet aan Mexico kon ontnemen. Dit zou al leen maar beschouwd kunnen worden als een straf'. Het hoge woord is eruit in Parijs. Agenten van de Franse geheime dienst DGSE hebben in opdracht van hogerhand op 10 juli in de haven van Auckland (Niëuw-Zee- land) een bomaanslag gepleegd op de Rainbow Warrior, het vlaggeschip van de milieuorganisatie Greenpeace. Premier Fabius heeft moeten erken nen dat de onthullingen van de afgelo pen week in de Franse pers op waar heid berusten. En daarmee is het schandaal compleet. Na alle hardnek kige pogingen om de pijnlijke waar heid onder het tapijt te vegen en na een onderzoek dat aanvankelijk vast liep op leugens en zwijgzaamheid was er geen houden meer aan. Frankrijk heeft zich met deze duistere affaire officieel op het pad van de misdaad begeven (tenslotte kwam bij de aan slag een Nederlandse fotograaf om het leven). Nu het erom gaat de verant woordelijkheid daarvoor te achterha len blijkt dat er op de meest voor de hand liggende vragen geen antwoord komt en dat er allerlei pogingen zijn ondernomen om de zaak in de doofpot te duwen. De publieke verklaring over directe betrokkenheid van de Franse overheid bij deze affaire, twee dagen na het aftreden van minister van defensie Hemu, is de bevestiging dat de Franse socialistische regering en president Francois Mitterrand per soonlijk in een uiterst pijnlijk parket zijn geraakt. En het Greenpeace-schandaal komt des te harder aan omdat het Frankrijk raakt in de gevoeligste ze nuw: die van het internationale pres tige. De Rainbow Warrior lag in de haven van Auckland gereed om een vloot van protestschepen aan te voe ren naar het atol Mururoa in de Stille Oceaan, waar Frankrijk sinds jaar en dag met kemproeven bezig is. De Franse aanwezigheid in dit deel van de wereld en de militaire (vooral nu cleaire) activiteiten ter plekke oog sten in deze omgeving steeds meer kritiek. Australië en Nieuw-Zeeland steken hun ergernis erover niet langer onder stoelen of banken. Opvallend genoeg bestaat er in Frankrijk zelf vrij grote overeenstemming over de nood zaak van een onafhankelijke kern macht en de inspanningen die Parijs zich daarvoor moet getroosten. Hoe nadrukkelijk ook Mitterrand deze ge heel eigensoortige Franse militaire en internationaal politieke positie verde digt heeft hij halverwege de Green- peace-verwikkelingen nog eens aan getoond met zijn uitdagende reis per Concorde naar het atol in de Stille Zuidzee, het centrum van de kem proeven. Heeft Mitterrand geweten dat de internationale politieke spiegel waarin hij zichzelf zag tijdens die reis, eigenlijk al aan gruzelementen was geslagen? Of heeft hij werkelijk niet kunnen bevroeden wat zijn eigen ge heime dienst achter zijn mg had uit gehaald. zodat er van zijn gezag nog maar weinig is overgebleven? De gang van zaken is even vernederend als onvoorstelbaar. De beschuldiging van 'staatsteiTorisme' die premier David Lange van Nieuw-Zeeland in de rich ting van Parijs heeft geuit en de officiële excuses nu vanuit datzelfde Frankrijk over het gebeurde duiden erop dat Mitterrand niet veel anders overblijft dan volledig door het stof te gaan. Bij herhaling is de afgelopen weken in de Franse pers een vergelij king getrokken met het Amerikaanse Watergate-schandaal dat in 1974 aan leiding was tot het gedwongen aftre den van president Richard Nixon. De Greenpeace-affaire komt inderdaad dichtbij dit drama van tien jaar gele den in Washington. En het eind is nog niet in zicht. Mitterrand heeft aange kondigd dat de volledige waarheid boven water moet komen. Een deel ervan is zichtbaar geworden. Naar de rest wordt nog gegist. De hamvraag na het tumult van het voorbije weekend en al het onverkwikkelijke gedoe dat daaraan voorafging is: welke consequenties trekt de Franse regering uit dit schan daal? Als één ding is duidelijk gewor den dan is het wel dat de president van Frankrijk het bepaald niet meer van keizerlijke allures moet hebben, maar dat zijn internationale prestige en zijn binnenlandse betrouwbaar heid afhangen van zoiets stompzin nigs als het denkbeeld om vreedzame protesten tegen kemproeven te be strijden met bomaanslagen, leugens en bedrog. vdM. SAN SALVADOR (UPI) - De ontvoer ders van de dochter van president Duarte van El Salvador willen zon der voorwaarden vooraf onderhande len over haar vrijlating in ruil voor het vrijkomen van gevangen kamera den. Dit is maandag vernomen van mensen die in contact staan met de ontvoerders. Deze mensen, die in het verleden betrouwbaar zijn gebleken maar die om veiligheidsredenen per se ano niem wilden blijven, zeiden dat de ontvoerders maandagavond (plaatse lijke tijd) via de radio contact op zouden nemen met de regering. Hier mee kan het onderhandelen beginnen over de vrijlating van Guadelupe Duarte Durand. die op 10 september met een medewerker ontvoerd is door gewapende mannen. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1