Bommenwerper uit Loch Ness Nog duizenden Mexicanen onder het puin bedolven de vandaag Europese valuta's versterkt ten opzichte van de dollar GEEN VERMELDING OPDRACHTGEVER Internationaal protest Mogelijk acties van huisartsen Afscheid van Jan Raas BEDRIJVEN CONTACTDAGEN Mensensmokkelaars gooiden zeker 100 Haïtianen in zee Shell: overname raffinaderij op Curasao niet rond L_ Perioden met zon 228e jaargang no. 224 Maandag 23 september 1985 Zwitserse vrouwen krijgen meer te vertellen DODENTAL MOGELIJK BOVEN 10.000 PvdA Kruisraketten Ge vangenisbou w Zie voor uitvoerige informatie de krant De Delta Bedrijven Naast enkele wolkenvelden perioden met zon. Middagtemperatuur 19 gra den. Een naar matig tot vrij krachtige toenemende wind uit west tot zuid west. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-15144. Premier Fabius PARIJS (REUTER/DPA/AFP) - Een woordvoerder van Greenpeace in Londen zei zondag dat de milieube weging van Frankrijk excuses en schadevergoeding zal verlangen. Ook kondigde hij juridische stappen aan. Premier David Lange van Nieuw Zeeland heeft zondag Frankrijk veroordeeld wegens de aanslag op de Rain bow Warrior in Auckland. Hij noemde de aanslag op het vlaggeschip van Greenpeace een „smerige daad van internationaal door de staat gesteund terrorisme". Hij had geen goed woord over voor de Franse weigering de namen te noemen van de betrokken agenten. De Nieuwzeelandse premier eist niet alleen dat degenen die de opdracht tot sabotage uitvoerden voor de rechter worden gebracht, maar dat Frankrijk ook officieel zijn verontschuldigingen aan Nieuw-Zeeland aanbiedt. Zondag, enkele uren voor premier Fabius onverwacht met zijn verklaring kwam, had de Franse minister van buitenlandse zaken, Roland Dumas, nog gezegd dat er geen bewijs was dat Frankrijk schuld droeg voor de aanslag en dat er geen sprake van was dat Frankrijk zijn verontschuldigingen zou aanbieden aan Nieuw Zeeland. Franse functionarissen wilden desgevraagd niei ingaan op de vraag of Frankrijk, nu het schuld heeft bekend, wel zijn verontschuldigingen zal aanbieden. Parijs geeft aanslag op Rainbow W arrior toe borgen was gehouden voor regerings adviseur Bernard Tricot, die eerder een onderzoek had ingesteld en tot de conclusie was gekomen dat de Franse geheime dienst niet betrokken was geweest bij de aanslag. De verantwoordelijkheid moet niet gelegd worden bij de plegers van de aanslag, aldus de Franse premier. Zij voerden slechts bevelen uit. Fabius verklaarde dat hij president Mitterrand op de hoogte had gesteld van de bevindingen van het nieuwe onderzoek. Zij waren het er over eens dat er maatregelen genomen moesten worden, zo zei hij. Het Franse kabinet zal op zijn eerst komende vergadering een nieuw hoofd benoemen van de DSGE. Diens AAN BOORD 'GREENPEACE' (AP) - Het motorschip 'Greenpeace' dat de plaats heeft ingenomen van de tot zinken gebrachte Rainbow Warrior vaart in de richting van de atol Mururoa in de Stille Oceaan om te protesteren tegen de Franse kernproeven. Dat het om een internationale organisatie gaat blijkt ook uit de samenstelling van het machinekamer-personeel: van links naar rechts de Engelsman Gavin McMillan, de Zuidafrikaan Henri Strydom, de Neder landse, Leontine Wenneker, de eveneens uit Nederland afkomstige hoofd machinekamer Ton Koeken, de Engelsman Dermot Hopkins en de Zweed Anders Stenson. PARIJS (REUTER/AFP/DPA/UPI/AP) - Agenten van de Franse geheime dienst DGSE hebben in juli in Nieuw Zeeland de aanslag gepleegd op de Rainbow Warrior, het vlaggeschip van Greenpeace. Dit heeft premier Laurent Fabius van Frankrijk zondagavond toegegeven. De agenten handelden in opdracht, aldus de premier. Van wie die opdracht afkomstig was, zei hij niet. Bij de aanslag, op 10 juli in de haven van Auckland, kwam de Nederlandse fotograaf Fernando Pereira om het leven. De Rainbow Warrior zonk als gevolg van de bomaanslag. Op een persconferentie gaf Fabius gisteren toe dat geprobeerd was de waarheid te verhullen. Maar de feiten waren aan het licht gekomen tijdens het onderzoek dat de nieuwe minister van defensie, Paul Quilès, had inge steld. Quilès volgde afgelopen vrijdag Charles Hemu op die er niet in was geslaagd de waarheid te trekken uit zijn ondergeschikten en was afgetre den. Fabius zei dat de waarheid ver- MIAMI (AFP) - Ongeveer honderd Haitiaanse vluchtelingen zijn tijdens hun overtocht over boord gegooid door degenen die hen met een kleine vissersboot naar de Verenigde Staten smokkelden, zo heeft de Amerikaan se immigratiedienst in Miami ver klaard. De vissersboot, die niet langer dan 13 meter zou zijn geweest, had 234 vluch telingen aan boord. Van de 134 overlevenden, die gevon den zijn op een onbewoond eiland van de Bahama's, hebben zeven een gede tailleerd verslag gedaan van hun bele venissen. Volgens een van hen ver dwenen de passagiers een voor een wanneer zij vanuit de het scheeps ruim op het dek kwamen om wat frisse lucht te scheppen. Ruim twintig vluchtelingen zijn in de VS in het ziekenhuis opgenomen. DEN HAAG/WILLEMSTAD (ANP) - De regering van de Nederlandse An tillen is in principe akkoord gegaan met het aanbod van Shell om de raffinaderij op Curacao over te ne men voor het symbolische bedrag van één gulden. Shell acht de voor waarden, die de Antillen aan overna me van het bedrijf verbinden, echter «onaanvaardbaar". Er is dan ook nog geen sprake van een overeenkomst. De Antilliaanse regering stuurde de directie van Shell-Curacao vrijdag avond vlak voor het aflopen van het aanbod een brief waarin staat dat zij onder voorbehoud instemt met het overnemen van de noodlijdende raffi naderij. Verwacht wordt dat Shell vandaag of morgen een nadere reactie geeft op de Antilliaanse brief. eerste taak zal zijn de dienst te reorga niseren, aldus Fabius. Het vorige hoofd van de geheime dienst, Pierre Lacoste, kreeg afgelopen vrijdag zijn ontslag omdat hij informatie had ach tergehouden. Ook is de regering er voorstander van een parlementaire onderzoeks commissie in te stellen, aldus Fabius. Fabius legde zijn verklaring af op een persconferentie in het bijzijn van de nieuwe minister van defensie. Geen van beiden wilde na de verklaring vragen beantwoorden. Tn verband met de aanslag zitten in Nieuw Zeeland twee agenten van de DSGE gevangen. Zij moeten op 4 november voor de rechtbank verschij nen op beschuldiging van medeplich tigheid aan sabotgae en moord. Vol gens premier David Lange van Nieuw Zeeland zouden wel 20 agenten van de DSGE betrokken geweest kunnen zijn bij de aanslag op de Rainbow Warrior. Dit schip van de milieubeweging Greenpeace zou een protesttocht lei den naar het atol Mururoa, waar Frankrijk ondergrondse kernproe ven houdt. De aanslag verhinderde dit. Een ander schip van Greenpeace is nu onderweg om de taak van de Rainbow Warrior over te nemen. BERN DPA i - Zwitserse echt genoten moeten sinds zondag aanvaarden dat hun vrouw binnen het gezin dezelfde rech ten heeft. In een referendum sprak 54,7 procent van de Zwitsers zich uit voor herzie ning van het familierecht en daarmee voor een gelijkwaar diger positie van de vrouw. Voortaan is de man niet meer onbetwist hoofd van het gezin. Hij kan niet meer alleen bepa len waar het gezin zal wonen en ook niet meer de hande lingsbevoegdheid van zijn vrouw beperken. LOCHEND (AP) - Niet het monster maar een Welling ton-bommenwerper uit de Tweede Wereldoorlog is zaterdag geborgen uit het meer van Loch Ness in Schotland. Met behulp van luchtzakken is het vliegtuig omhoog gebracht. De "Wellingtonlag op ongeveer 75 meter diepte. Tijdens de moeilijke berging brak het achterstuk af- Het zal later naar de oppervlakte worden gehaald. De bommenwerper zal worden gerestaureerd, waarna het vliegtuig in een museum terecht zal komen. Het vliegtuig was op oudejaarsdag 1940 tijdens een sneeuwstorm boven Loch Ness neergestort. Temidden van de puinhopen van een van de belangrijkste ziekenhuizen van Mexico-stad rust een reddingswerker even uit. De etages van het gebouiv klapten als een harmonica in elkaar toen het gebouw instortte. Daarbij werden naar schatting enkele honderden mensen verpletterd. UTRECHT (ANP) - Als de Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV) en staatssecretaris Van der Reijden van volksge zondheid deze week geen overeenstemming bereiken over het zogeheten conve nant, is het zeer wel mogelijk dat huisartsen tot acties over gaan. Daarbij wordt gedacht aan het veroorzaken van „ad ministratieve rompslomp en aan het opjagen van de kosten van de gezondheidszorg, al dus LHV-lid Willemsen zon dag. De huisartsen kunnen de kos ten flink opjagen door bij voor beeld patiënten sneller naar specialisten door te sturen, of de eigen bijdrage aan medicij nen (de medicijnenknaak) te saboteren door per recept meer medicijnen voor te schrijven. Volgens huisarts Willemsen bestaat er onder de leden van de LHV onrust over het uitblijven van overeen stemming over het convenant en zijn veel leden desnoods bereid tot actie over te gaan. In het convenant moeten za ken worden vastgelegd als ves tigingsbeleid, praktij kverklei- ning, afschaffen van de good will bij overneming van een praktijk en een aanpassing van de vergoeding voor behan deling van particuliere patiën ten. Veel leden van de LHV zijn pessimistisch gestemd over een goede afloop van het overleg met Van der Reijden. morgen, dinsdag. MEXICO-STAD (AP/Reuter/ DPA) - De Mexicaanse rege ring heeft het officiële doden cijfer van de aardbevingen van vorige week voorlopig vastgesteld op 2.000, maar de Amerikaanse ambassadeur John Gavin heeft na een rond vlucht boven de zwaar getrof fen stad gezegd dat het cijfer op kan lopen tot boven de 10.000. Duizenden mensen lig gen nog onder het puin bedol ven. Vrijdagnacht werd de Mexicaanse hoofdstad waarvan al grote verwoest waren, opnieuw getroffen door een aardbeving. In een toespraak voor de Mexicaanse televisie zei president Miguel de la Madrid dat de tweede beving een kracht had van 7,3 op de schaal van Richter. Deze beving heeft niet zoveel schade aangericht maar zorgde wel voor de nodige paniek. De eerste beving had een kracht van 7,8. De burgemeester van Mexico-Stad. Ramon Aguirre, liet zaterdagavond weten dat er tot nog toe 1.641 doden zijn geborgen. Volgens hem zaten er nog zeker 2.000 mensen al dan niet levend begraven onder het puin. Bij de bevingen zijn 411 gebouwen ingestort en zeker 6.000 mensen wer den in ziekenhuizen behandeld voor verwondingen. Ongeveer 5.000 daklo zen zijn ondergebracht in vluchtelin genkampen, aldus de burgemeester. De situatie in de overige delen van het land is nog onduidelijk, omdat don derdag na de eerste zware aardbeving de verbindingen verbroken raakten. In een niet officiële mededeling van het ministerie van defensie wordt ge sproken over 70 doden en 560 gewon den in de deelstaten Michoachan, Jalisco. Morelos, Guerrero, Colima en Mexico. President De la Madrid heeft om hulp vanuit het buitenland gevraagd. "Wij hebben niet de middelen om de trage die snel en afdoende het hoofd te bieden." Veel landen hebben de Mexi caanse oproep al ter harte genomen. Vanuit allerlei landen zijn inmiddels hulpgoederen onderweg. De Amerikaanse president Reagan heeft zaterdag bekendgemaakt dat zijn vrouw Nancy als blijk van mede leven één van de komende dagen naar Mexico gaat. Reddingswerkers hebben nog maar weinig tijd om nog naar sporen van leven te zoeken, omdat spoedig be gonnen moet worden met het wegrui men van het puin vanwege besmet tingsgevaar. Het identificeren van de geborgen doden wordt ook al erg bemoeilijkt omdat vele lijken instaat van ontbin ding zijn. Volgens de Mexicaanse overheid is van 70 procent van de doden de naam bekend en zullen niet-geidentificeer- de lijken in massagraven worden bijgelegd. Marcel van Dam waarschuwt de PvdA voor een al te groot optimis me over de uitslag van de komen de verkiezingen. PAGINA 3 Het in Rotterdam gehouden 'tribu naal voor de vrede' acht een twee derde meerderheid nodig voor plaatsing van kruisraketten in Ne derland. PAGINA 3 De kersverse burgemester van Middelburg, mr Rutten, pleit voor de bouw van een nieuwe gevange nis. PAGINA 5 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 en 16 NEW YORK (AP) - De ministers van financiën van de vijf Westerse industriestaten zijn zondag overeengekomen om de belangrijkste Europese valuta's en de Japanse yen te versterken ten opzichte van de Amerikaanse dollar. De koers van Amerikaanse dollar is namelijk te hoog en daardoor heeft het Amerikaanse handelstekort een ongekende grote omvang aangenomen, aldus de Amerikaanse minister van financiën James Baker. Baker zei niet of er stappen worden ondernomen om de handelsvaluta's te herzien. Eerder had een functionaris van de Amerikaanse regering gezegd dat zo'n herziening het belangrijkste thema was voor de ontmoeting van de minister van financiën uit Groot-Brittannië. Frankrijk, West-Duitsland. Japan en Verenigde Staten Groot-Brittannië en West-Duitsland hebben opnieuw beloofd dat de belastin gen in hun landen zullen worden verlaagd en Japan zal de binnenlandse vraag gaan stimuleren. Frankrijk tenslotte heeft aangekondigd dat het zijn financië le markt vrijer zal maken en moderniseren. Het dorp 's-Heerenhoek nam zaterdag afscheid van Jan Raas (r> als wielrenner. De klassiekerkoning kreeg de zilveren penning van de commissaris van de koningin en werd benoemd tot lid van verdienste van de KNWU Freek de Jonge <l) zorgde in de grote feesttent voor de vrolijke noot door zich te presenteren als de nieuwe aankoop van de ploeg, waarvan Raas sinds juni ploegleider is. PAGINA 16 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1