Krachtig herstel in Zeeland MILJARDENNOTA WERKLOOSHEID DAALT NIET Den Uyl: troonrede is aanstootgevend NAVO: aantal SS-20's is opgelopen tot 441 HELP DE ALLERARMSTEN AAN Dl MENSWAARDIG LEVEN: C HSTtSfiET?1MEMISA PRINSJESDAG de vandaag CASINO CLUB VUSSINGEN m II lm I U J Bi li B Mgezondheidszorg OOK Opklaringen 228e jaargang no. 220 Woensdag 18 september 1985 én de centjes! Ruding compenseert Oosterscheldewerken PAGINA 7 TroonredePAGINA 8 Vijf nieuwe milieuproblemenPAGINA 9 Industriebeleid maakt pas op de plaatsPAGINA 10 Inkomensverschillen mogen groterPAGINA 11 CPB: Problemen in 1987 PAGINA 12 Aantal M-fregatten ter discussiePAGINA 13 Minder nieuwbouw PAGINA 15 DEN HAAG (GPD) - De meeste Nederlandse huishoudens zullen volgend jaar wat meer geld kunnen uitgeven dan dit jaar. Dat komt door een flinke verlaging van de sociale premies voor de werknemers. Ambtenaren en mensen met een uitkering profiteren daar het minst van. Hun salarissen en uitkeringen worden in 1986 bevroren. De werkloosheid blijft in 1986 even hoog als dit jaar. Dit blijkt uit de Miljardenota 1986 die minister Ruding van financiën dinsdagmiddag de Tweede Kamer heeft aangeboden. Actiegroep trekt in treinen aan noodrem WESTDUIN HOTEL Werkloosheid DEN HAAG (GPD) - De PvdA en de kleine linkse partijen hebben forse kritiek op de troonrede en de miljardennota. De sterken worden sterker en de werklo zen blijven zonder baan, is de kern van de reactie van de PvdA. De regeringspartijen CDA en VVD hebben zich positief uitgelaten. Vrouw van burgemeester Hoogeveen gearresteerd Spionage Greenpeace Trendvolgers Slepersruzie Horeca Porto-Ajax Handbal in de derde wereld Troonrede van de voldoening Eerst veel bewolking, maar geen regen van betekenis. Aanvankelijk westelijke wind, later in de middag draaiend naar zuid. Maximum tem peratuur omstreeks 20 graden. pagina 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 en 15 (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - Het economisch herstel in 1984 was in verge lijking met andere provincies relatief „krachtig" in Zee land. Datzelfde geldt voor de provincies Zuid-Holland en Noord-Brabant. De drie noor delijke provincies en Lim burg bleven hierbij achter. Dit staat te lezen in de 'Rapportage Arbeidsmarkt 1985' die minister De Koning (Sociale Zaken en Werkgele genheid) bij zijn op Prinsjesdag be kend geworden begroting voor '86 heeft gevoegd. De provincie Zeeland kende vorig jaar de laagste werkloosheid, zo blijkt uit (Slot zie pagina 9 kolom 1) PZC DEN HAAG (ANP) - Vanaf het halkon van het paleis Noordeinde zwaaien prins Willem-Alexanderkoningin Beatrix en prins Claus en thousiast naar het publiek, dat zich voor de hekken heeft verzameld. Koopkracht verbetert in meeste huishoudens UTRECHT (ANP) - Leden van het Actiefront Noodrem hebben op Prins jesdag tussen elf uur en half twaalf in dertien treinen aan de noodrem ge trokken. Volgens een woordvoerder van NS viel het met de vertragingen nog al mee. Het grootste oponthoud bedroeg veertien minuten. In enkele gevallen wist NS de daders aan de politie over te leveren, aldus de woordvoerder. In een verklaring zegt het Actiefront Noodrem dat de actie een protest is tegen het beleid van de regering, die onder meer wordt verweten de massa le werkloosheid ongemoeid te laten, een begin te maken met de afbraak van de sociale zekerheid, van plan te zijn kruisraketten te plaatsen en het aantal kerncentrales uit te breiden. Amsterdamse jongeren hebben giste ren uit protest tegen de „voor jonge ren kwalijke maatregelen" die dé re gering de afgelopen 3,5 jaar heeft genomen hun eigen alternatieve Prinsjesdag gehouden. De ludieke ac tie was een initiatief van het Amster dams Jongeren Overleg. Qe rijtoer van koningin Beatrix in Den Haag is overigens zonder grote incidenten verlopen. Een staljongen viel van zijn paard, nog voordat de stoet was vertrokken van paleis Noordeinde. Hij is voor observatie naar een ziekenhuis overgebracht. De PSP was Prinsjesdag traditiege trouw afwezig, omdat de partij tegen de monarchie is. Advertentie heeft het well Koudekerke. tel. 01185-2510. telex 30186 Andere punten uit deze rijksbegro ting, de laatste van het kabinet-Lub- bers voor de verkiezingen van mei volgend jaar, zijn: de huren gaan volgend jaar met twee procent omhoog; het gas wordt (voorlopig) twee cent per kubieke meter duurder; de posttarieven gaan omhoog; de gewone postzegel gaat van 70 naar 75 cent; de belastingen blijven gelijk; gemiddeld zal het leven in 1986 1,5 procent duurder worden. Het kabinet is tamelijk optimistisch over de ontwikkeling van de econo mie. De troonrede die de Koningin dinsdagmiddag uitsprak, begint met de vaststelling dat de economie vorig jaar een 'markante, gunstige wending' heeft genomen. Volgens de toelichting van minister Ruding zal het economisch herstel doorzetten. Daardoor gaat het met het Nederlandse bedrijfsleven weer wat beter. Het tekort van de overheid wordt weer wat kleiner en zakt onder de acht procent. De totale gemiddelde last aan sociale premies en belastin gen daalt van 53,2 naar 51,8 procent. Ondanks de gezondere economie ziet het kabinet de werkloosheid nog niet dalen. Het aantal werkzoekenden in 1986 wordt geschat op ongeveer Fractievoorzitter Den Uyl vindt het „afschuwelijk en aanstootge vend" dat de middeninkomens er enkele procenten in bruto-inko- men op vooruit gaan, terwijl „de mensen aan de onderkant niet of nauwelijks profiteren van de ver betering van de economie". Het kabinet zorgt niet voor nieuwe banen, onder meer doordat de ver korting van de arbeidsduur „in de kou" is gezet. „Dat is een slechte zaak", aldus de oppositieleider. De regeringspartijen CDA en WD laten vrijwel alleen gejuich horen. Troonrede en miljardennota zijn „bemoedigend en stralen vertrou wen uit", zo luidt de reactie van het CDA. „De hoofdlijnen van dit kabinetsbeleid zullen nog tenmin ste vier jaar moeten worden voort gezet". „Ongelukkig" is het CDA met de (Slot zie pagina 12 kolom 1 765.000, net zoveel als op dit moment. Het kabinet stelt met spijt vast dat het aantal langdurig werklozen (mensen die langer dan twee jaar staan ingeschreven) zal toenemen. Deze 'harde kern' zal in 1986 een derde van het totale aantal werkzoe kenden vormen. De regering streeft er bewust naar de inkomensverschillen in Nederland weer wat groter te maken. Zij vindt dat de netto-verschillen nu te klein zijn geworden. Volgend jaar zullen de middengroepen het meeste merken van verbetering van de koopkracht (maximaal 2,5 procent), de laagstbe taalden het minst (een half procent). De koopkracht van de zogenaamde echte minima zal weer met een een malige uitkering op peil worden ge houden. Behalve ambtenaren en uitkerings trekkers zijn er nog een paar groepen die netto niet of nauwelijks beter worden van de verlaging van de socia le premies. Sommige gepensioneerde ambtenaren (die geen premies beta len) zien hun koopkracht afnemen. Nieuwe uitkeringsgerechtigden die vanaf mei volgend jaar te maken krijgen met het herziene stelsel van sociale zekerheid, gaan er zeker op achteruit, sommigen zelf fors. Het minimumjeugdloon voor 15- tot 17- (Slot zie pagina 8 kolom 5) Buraemeester Faber HARDEGARIJP (ANP) - Naar eerst gisteren bekend is geworden heeft de politie afgelopen zondag de echtge note van burgemeester Sytze Faber van Hoogeveen gearresteerd wegens een poging haar man te wurgen. De 47-jarige vrouw, die volgens de politie psychische problemen heeft, zou vrijdagnacht in haar woning in het Friese Hardegarijp hebben gepro beerd haar man in zijn slaap te wur gen met behulp van een broekriem. De 48-jarige burgemeester, die onge deerd bleef, heeft na het incident zelf aangifte gedaan. Sindsdien is hij vol gens een woorvoerder van de gemeen te Hoogeveen met ziekteverlof. Over de achtergronden van het fami liedrama ^ilde de hoofdofficier van justitie in Leeuwarden, mr. A.G. Bosch, dinsdag geen bijzonderheden meedelen. Hij sprak van een „in trieste zaak". Twee nieuwe spionage geval len brengen de Westduitse re gering van Helmut Kohl op nieuw in problemen. PAGINA 3 De Franse minister van defen sie Hemu ontkent betrokken heid bij bomaanslag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior. De krant Le Monde melddegisteren, dat Hemu vooraf op de hoogte was van de actie. PAGINA 3 Minister De Koning wil vol gend jaar de bruto-inkomens van trendvolgers 'bevriezen'. PAGINA 5 De kapitein van de ertstanker stelt de sleepdienst Muller aansprakelijk voor het vastlo pen van zijn schip op de Wes- terschelde. PAGINA 17 De horeca kan in Zeeland on voldoende gekwalificeerd per soneel vinden voor het opvul len van vacatures. PAGINA 19 Volgens de trainer van het Portugese Porto, vanavond te genstander van Ajax in het EC-voetbal, speelt de ploeg van Cruijff het voetbal van de toekomst. PAGINA 23 Diana Niemantsverdriet is te rug in het Zeeuwse handbal en wil met EMM proberen weer de eredivisie te bereiken. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 17, 19 en 21 Sport: 23 en 25 (Advertentie) 24 observatie roulette Bellamypark 12, tel. 01184-13430 vanaf heden zijn we geopend van 14.00- 05.00 uur. Drankjes en hapjes worden u gratis verstrekt. Advertentie Bankrek.nr. 70.70.70.295 Eendrachtsweg 49, 3012 LD Rotterdam. Telefoon 010-144888 (Van onze correspondent) BRUSSEL - Het wordt steeds waar schijnlijker dat het Nederlandse ka binet op 1 november tot de plaatsing van kruisraketten zal besluiten. Dinsdag werd op het NAVO-hoofd- kwartier in Brussel bekendgemaakt dat in de Sowjet-Unie momenteel 441 SS-20-raketten staan opgesteld. Dat is 63 (ofwel zeven bases van elk negen raketten) meer dan de 378 die door het kabinet-Lubbers als uit gangspunt zijn genomen voor het 1- junibesluit van vorig jaar. Nederland zal plaatsen als op 1 november meer dan 378 SS-20's staan opgesteld. Sinds juni, toen 423 raketten waren geteld, hebben de Russen volgens de NAVO dus opnieuw twee SS-20-bases operationeel gemaakt. In maart wa ren dat er nog 414 en in januari 396. Gisteren vergaderde in Brussel de speciale overleggroep van de NAVO, die zich bezighoudt met de ontwikke lingen op het gebied van de middel- lange-afstandsraketten. De voorzitter van die groep, de Amerikaanse am bassadeur H. Allen Holmes, zei dat de Russen zijn blijven plaatsen „on danks het moratorium dat in april door secretaris-generaal Gorbatsjov is afgekondigd". Op 7 april liet Gorbatsjov weten dat de plaatsing van SS-20's in het Euro pese deel van de Sowjet-Unie zou worden bevroren. Ambassadeur Holmes stelde dat van de Russische houding 'natuurlijk' in vloed uitgaat op de onderhandelingen tussen Amerikanen en Russen in Ge- nève. „maar belangrijkst is de reactie van de Russen op onze voorstellen". Morgen worden in Genève de onder handelingen hervat. CDA-defensiespecialist Ton Frinking meent dat het nieuwe cijfer van 441 binnen de CDA-Tweede-Kamerfrac- tie zal bijdragen aan de eensgezinde vaststelling op 1 november dat het kruisrakettenbesluit moet worden uitgevoerd. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za- PARIJS (AP) Woedende vrouwen riepen gisteravond in Parijs protestleuzen tegen de onvoldoende maatregelen om aanranding en verkrachting van vrouwen tegen te gaan. Aan de betoging namen honderden vrouwen deel. Aanleiding tot het protest was de verkrachting een week geleden van een meisje bij vol daglicht op een Parijse boulevard zonder dat een van de vele voorbijgangers ingreep. ken gaf toe dat er weinig reden tot optimisme is over Russische bereid heid voor 1 november terug te keren tot 378 of minder SS-20-raketten. De laatste Troonrede en Miljardennota van het (eerste) kabinet-Lubbers ademen hoe dan ook een sfeer van voldoening. Met de verkiezingen van volgend jaar in het vooruitzicht heeft de coalitie van CDA en WD er behoefte aan zonder veel omwegen vast te stellen dat een belangrijk deel van de doelstellingen uit het regeerakkoord (van oktober 1982) is binnengehaald. Immers: het financieringstekort van de overheid is vrijwel teruggedrongen tot het beoog de percentage, de positie van het bedrijfsleven is ruimschoots verbe terd, de werkloosheid is weliswaar nog steeds hoog, maar toch duidelijk minder dramatisch dan voorspeld en de koopkracht kan volgend jaar over de hele linie op peil blijven. Natuurlijk heeft Nederland na de moeilijke jaren van de wereldrecessie economisch de wind mee gekregen. En dat tikt aan. Want juist toen het al somberheid was wat de klok sloeg, zijn die ongrijpbare invloeden van buitenaf vaak als ex cuus aangevoerd voor de (vrijwel) onmogelijkheid om de neergang op korte termijn tegen te gaan. Daarom is het kabinet, nu het economisch opvallend beter gaat, handig genoeg om niet alle eer naar zich te trekken. Het buigt naar de sociale partners (werknemers en werkgevers) met er kentelijkheid voor hun bijdrage aan het herstelproces via consequente loonmatiging. Het buigt naar de sa menleving die zware offers heeft moe ten accepteren. Maar de regeerploeg- Lubbers is bepaald niet te bescheiden om tegen het naderend eind van de rit haar gelijk te halen. Kennelijk is nu het moment aangebroken om vast te stellen dat de bewijzen op tafel liggen om de argumenten te weerspreken van iedereen die drie jaar geleden beweerde dat het met dit beleid de verkeerde kant op zou gaan. Toch heeft het harde bezuinigings beleid van de afgelopen jaren on der het vuur van scherpe kritiek gele gen, in bepaalde hoeken van de sa menleving kil toegeslagen en veel sociale onrust veroorzaakt. Bij het opmaken van de balans - de vergelij king van de resultaten met het regeer akkoord - gaat het kabinet daar maar erg terloops op in. De term 'wrang' valt een keer in de Troonrede, wan neer wordt vastgesteld dat de uitke ringsgerechtigden wèl hebben moeten inleveren, maar van het economisch herstel nog maar weinig hebben ge merkt. En als het gaat om de vraag hoe de harde kern van de werkloos heid (de duidelijk herkenbare groep die niet meer aan de slag komt) moet worden bestreden geeft premier Lub bers onverbloemd toe dat in het Cats- huis voor dat probleem nog geen echte oplossing is aangedragen. Ook van een eerder voorzichtig voorge spiegelde belastingverlaging in het belang van de koopkrachtverbetering kan in het laatste zittingsjaar van dit kabinet nog niets komen. Dat het kabinet deze achterkanten van de werkelijkheid van zijn beleid bewust onderbelicht gelaten heeft op Prins jesdag doet afbreuk aan de kleurig heid waarmee de 'resultaten' worden getekend. Na alles wat er de laatste maanden gaande is geweest over de nade rende beslissing (op 1 november) over de plaatsing van kruisraketten op de vliegbasis Woensdrecht heeft het ka binet daar in de Troonrede in feite weinig nieuws aan toe te voegen. Toch geven de twee passages, gewijd aan dit emotioneel en politiek geladen onderdeel van het vredes- en veilig heidsbeleid aan dat het de moeilijkste hobbel wordt die het kabinet op weg naar de verkiezingen heeft te nemen. Er spreekt respect uit voor de diepe verschillen van mening over dit vraagstuk, over de bezorgdheid in brede kring, op het ogenblik vooral verwoord via de binnenkomende reac ties van het op het volkspetitionne ment van het Komitee Kruisraketten Nee. Maai tegelijk wordt met zoveel woorden vastgesteld dat er ook res pect moet zijn voor democratische besluitvorming: de uitslag van deze volksraadpleging kan invloed uitoefe nen op een besluit van kabinet en parlement, beide niet vervangen. En over wat het kabinet in deze omstre den kwestie voor ogen staat wil de Troonrede nog alleen maar eens bena drukken dat het kabinet geen enkel misverstand over de lijn van haar bedoelingen wil laten ontstaan of voortleven. Er is maar bar weinig ruimte voor 'nee' tegen plaatsing van kruisraketten. Nog slechts zes weken in de tijd resten, aan de datum van zijn beslissing in deze zaak wil het kabinet op geen enkele manier rom melen. Lubbers cs willen volstrekt helder overkomen. Dat heeft trouwens deze regeer- ploeg tot nu toe onderscheiden van veel voorgaande naoorlogse Ne derlandse kabinetten. Het heeft bij zijn aantreden de grote problemen waarvoor het land stond onderkend, doorgemeten en aangegeven met wel ke (vooral impopulaire) maatregelen het die te lijf wilde gaan. Uitstellen en wegschuiven behoorde niet tot het politieke handwerk van deze coalitie. Het kabinet-Lubbers kwam er rond voor uit wat het wilde, een regeerak koord was er om het ook inderdaad uit te voeren. De crisis in sociaal- economisch Nederland werd bestre den op een manier die er niet om liegt. Met een kabinet dat deze stijl van regeren tot het laatst toe wenst vol te houden gaan CDA en WD de stem bus tegemoet. De kiezer weet in ieder geval hoe de vlag erbij hangt. vdM.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1