Schermutselingen bij vlottrekken ertstanker op de Westerschelde de riêXé vandaag Vijftig jongeren onwel tijdens radio-opnamen ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR Groot-Brittannië wijst nog eens 6 Russen uit Weinig kans op kerstboter Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? riTVOERING VAN 1 JUNI-BESLUIT Zuid-Afrika jaagt op SWAPO in Angola VS: op Westduitse basis Wüscheim 96 kruisraketten Kroonprins in uniform in Ridderzaal Zoutkoepels Milieuheffing Unicef Scheldebouw Proef biogas EMMELOORD (GPD) - Premier Lubbers verwacht dat het kabinet over zes weken zal besluiten tot de plaatsing van 48 kruisraketten op Nederlandse bodem. De premier sluit echter niet uit dat in een later stadium, bijvoorbeeld na afronding van het overleg in Genève tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, alsnog het aantal te plaatsen raketten verminderd zal worden. Andijvie, 1 OJT kilo L.Z.sJ Rundertartaar, C. QQ 500 g 234 5g^5U.%/0 SOW JET-AMBASSADE: RANCUNEUS 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. PRETORIA (RTR/DPA) - Zuid-Afrika heeft bekendge maakt dat zijn soldaten maandag op Angolees gebied zijn doorgedrongen 'om natio nalistische guerrillatrijders te achtervolgen die een terro ristische actie in Namibië be raamden'. Hartoperatie Van Kemenade Later opklaringen 228e jaargang no. 219 )insdag 17 september 1985 BORSSELE - Twintig Nederlandse en Belgische sleepboten hebben maandagmiddag rond kwart voor vier bij hoogwater de Liberiaanse ijzerertstanker 'Brazilian Vitoria' vlot getrokken. Het schip was in de nacht van zondag op maandag aan de grond gelopen op de zandplaat Everingen in de Westerschelde bij Ellewoutsdijk. Bemanningsleden van de sleper boord van de 'Brazilian Vitoria' heeft van 'Waasland' van Muller en de 'Figh ter' van de Unie van Reddings- en Sleepdiensten raakten tegen vier uur 's nachts aan boord van de ertstan ker slaags, nadat de hieuwlijnen, die Muller aan het schip had vastge maakt werden doorgesneden. Bij de schermutselingen zou - aldus de politie - met een mes zijn gedreigd. Het bergingscontract ging naar de Unie, die gelijktijdig met Muller aan het schip had vastgemaakt. Bij de vechtpartij vielen geen gewon den. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water is nog altijd niet duidelijk wat zich precies aan afgespeeld. Het onderzoek naar de gang van zaken wordt vandaag, dins dag, voortgezet. De politie heeft het grootste deel van de dag moeten besteden aan het verhoren van de getuigen van de vechtpartij. De 180.000 brt metende ertstanker liep bij hoogwater vast toen men bezig was een deel van de lading over te slaan. De diepgang was te groot om naar Antwerpen te kunnen opva ren. In de loop van maandag is ruim 9000 ton ijzererts overgeslagen. Het Belgi- (Slot zie pagina 13 kolom 2) ubbers rekent op blaatsing raketten PZC Ondergrondse opslag van ra dio-actief afval: koffiedik kij ken in zoutkoepels. PAGINA 4 De plannen van minister Win- semius voor een milieuheffing op brandstoffen stuiten in de tweede kamer op grote weer stand. PAGINA 5 Unicef verwacht dat de ko mende nationale actie onge veer 15 miljoen gulden zal op leveren. PAGINA 9 Scheldebouw in Middelburg kampt met ernstige aanloop problemen bij de bouw van pantservoertuigen: de de fensieorder is anderhalf jaar vertraagd en wordt miljoenen duurder. PAGINA 9 De eventuele opbrengst van het biogas-experiment op de stortplaats Midden-Zeeland moet ten goede van de bevol king komen. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 De minister-president zei dit maan dagavond op een CDA-bijeenkomst in Emmeloord. Hij liet weten dat het kabinet op 1 november de consequen tie zal trekken uit het 1 juni-besluit van vorig jaar, waarbij besloten werd dat Néderland over zal gaan tot plaat sing van de kruisraketten indien de Sowjet-Unie meer dan 378 SS20-raket- ten zou plaatsen. Op dit moment staan in Oost-Europa al meer dan 420 van deze middellange-afstandswa- pens opgesteld. Lubbers wees er er echter op dat het onderhandelingsproces doorgaat, ook nadat het kabinet besloten heeft tot plaatsing. Het is niet de laatste dag, zei hij. „Ik hoop dat ook daarna iets gaat blijken van beheersing van het aantal kernwapens", voegde hij toe. Bij het nemen van het besluit zal het kabinet zich niet door de Sowjet-Unie onder druk laten zetten. „Wij zijn niet bereid toe te geven aan de wensen van de Sowjet-Unie. Zij kunnen niet uit maken wat zij wel en wij niet mogen plaatsen", aldus Lubbers. Het komende besluit past volgens hem geheel in de geest van het besluit van 1 juni vorig jaar. De toen gekozen heldere lijn wordt doorgetrokken, het kabinet zal niet wijken voor druk en de simpelheid van 1 juni is er nog steeds op die wijze. „Geen gerommel met data, definities en cijfers", riep Lubbers uit. Die uitroep was ook een reactie op recente uitspraken van PvdA-leider Den Uyl. Die concludeerde zaterdag uit eerdere uitlatingen van Lubbers dat h et besluit over de plaatsing van kruisraketten per 1 november een voorwaardelijk karakter zal hebben. De bijeenkomst in Emmeloord werd georganiseerd in verband met de verkiezingen voor de nieuwe provin cie Flevopolder. RAMSTEIN (RTR) - De 96 kruisra ketten die de Bondsrepubliek vanaf 1987 krijgt komen in Wüschheim in de Westduitse deelstaat Rheinland- Pfalz. Dit is maandag bekendge maakt door de Amerikaanse lucht macht in de Bondsrepubliek. Tot dusverre maakten de VS de plaats waar raketten komen niet be kend, zulks op verzoek van de West duitse regering, maar waarom daar nu is van afgeweken werd niet gezegd. Behalve kruisraketten komen er ui terlijk eind 1988 ook in totaal 108 Pershing-2 raketten in de Bondsrepu bliek. Daarvan zijn er zeker al 54 geplaatst, zo is vernomen uit bronnen bij de NAVO. Wüschheim is een vroe gere basis van het Amerikaanse leger 15 kilometer ten noordoosten van de Amerikaanse luchtmachtbasis Hahn. LEEUWARDEN (ANP) - Vijftig jongeren zijn maandagmiddag flauwge vallen bij de opnamen van het rechtstreekse radioprogramma 'Hol lands Glorie' van de AVRO in een feesttent in Leeuwarden. Acht tongeren moesten per ambulance naar het ziekenhuis worden overge bracht. Het flauwvallen was volgens de politie het gevolg van het gedrang en de te hoog opgelopen temperatuur in de tent, waar volgens een schatting van de politie tussen de 5.000 en 6.000 bezoekers aanwezig waren. Tijdens de uitzending tussen twaalf en twee uur waren onder meer optredens van de Frank Boeyen-groep. Maywood en BZN. Er deden zich ook nog enkele gevallen van hyperventilatie voor. DEN HAAG (ANP)«- Prins Wil- lem-Alexander zal vandaag in marine-uniform de opening van de vergadering van de Staten- Generaal in de Ridderzaal bij wonen. Hij draagt dan het uni form van aspirant reserve-offi cier, de opleiding die hij mo menteel in Den Helder bij de Koninklijke Marine volgt. De kroonprins (18) is enkele weken geleden zijn diensttijd bij de marine begonnen. Het uniform van de kroonprins is hetzelfde als dat van een normale officier bij de marine, maar dan zonder galons. In verband met de komende statenverkiezingen voor de nieuwe provincie Flevoland hield het CDA maandagavond in Emmeloord een bijeenkomst, waarop verschillende prominenten aanwezig waren. V.l.n.r. premier Lubbers, minister De Koning (2e rij), staatssecretaris De Graaf (2e rij) en fractieleider De Vries. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. (Van onze correspondent) LONDEN - Groot-Brittannië heeft maandagavond nog eens zes Russische functiona rissen wegens spionage het land uitgewezen. De Britse maatregel volgt op de uitwij zing door de Sowjet-Unie van 25 Britse diplomaten, journa listen en zakenlieden dit weekeinde. Volgens een verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken in Lon den hebben de verklaringen van de onlangs overgelopen KGB-chef Oleg Gordievsky „onweerlegbare bewij zen" opgeleverd dat de zes mannen. die drie weken de tijd hebben om Engeland te verlaten, zich aan spiona ge hebben schuldig gemaakt. Verklaringen van dezelfde Gordievs ky leidden vorige week al tot de uitwijzing van 25 Russen, onder wie ambassadepersoneel, leden van de Russische handelsdelegatie en jour nalisten. Deze massa-uitwijzing leid de tot de Sowjet-tegenmaatregel van het afgelopen weekeinde. Al direct na de uitwijzing van de 25 Russen verklaarde de Britse minister Howe (buitenlandse zaken) dat Enge land eventuele represaille-uitwijzin gen „buitengewoon ernstig" zou op vatten. De nieuwe uitwijzingen zijn daar overduidelijk de concrete weer slag van. Het Britse ministerie van buitenland se zaken maakte maandag de uitwij- LUXEMBURG (ANP) - Het ziet er naar uit dat de Europese consument dit jaar geen kerstboter ter beschik king krijgt. Europees landbouwcom missaris Frans Andriessen heeft maandagavond in Luxemburg in de Europese landbouwraad uiterst te rughoudend gereageerd op een sug gestie om dit jaar opnieuw een kerst- boteractie te houden. Die suggestie kwam van de Westduit se minister Ignaz Kiechle. De West duitse bewindsman zei onder meer dat er nu al weer een miljoen ton boter in de Europese pakhuizen ligt opge slagen. Landbouwcommissaris Andriessen wees echter op twee zaken: kerstboter (boter tegen verminderde prijs) ter beschikking stellen is een uiterst dure zaak die de EG kapitalen kost. Kers- boteracties vallen vier maal zo duur uit als bijvoorbeeld het tegen vermin derde prijs boter naar de Sowjet-Unie exporteren, zo zei hij. Verder zei An driessen dat het ter beschikking stel len van kerstboter eigenlijk weinig zoden aan de dijk zet omdat de consu ment er grote voorraden van inslaat waardoor de boterafzet na de actie stagneert. Niet alleen de botervoorraden, maar ook die van rundvlees groeien weer snel. Op dit moment bestaat er een Europese voorraad rundvlees van 800.000 ton. Andriessen heeft in de landbouwraad gezegd dat de EG- commissie zich bezint over maatrege len. De soldaten staken vanuit het door Zuid-Afrika bestuurde Namibië de Angolese grens over bij het afronden van hun operatie tegen SWAPO-strij- ders. Angolese regeringstroepen heb ben de waarschuwing gekregen afzij dig te blijven. De Zuidwestafrikaanse volksorgani satie SWAPO was van plan militaire bases, zogeheten 'zachte doelen' en grotere steden en woonwijken in Na mibië aan te vallen, aldus de bekend making van het Zuidafrikaanse leger. Een woordvoerder wilde geen bijzon- Slot zie pagina 6 kolom 3) zingen publiekelijk bekend even na dat de Russische zaakgelastigde Lev Parshin was opgeroepen om naar het ministerie te komen. Daar werd hem niet alleen verteld dat de zes itwee diplomaten, drie leden van het am bassadepersoneel zonder diplomatie ke status en een journalist) het land zouden moeten verlaten, maar ook dat Engeland de uitwijzing van de 25 Britten als „geheel ongerechtvaar digd" ziet. De Russische ambassade in Londen noemde de nieuwe uitwijzingen in een verklaring „provocatief en ran cuneus". De verantwoordelijkheid voor deze „onvriendelijke daad be rust bij Groot-Brittannië", aldus de ze verklaring. Waarnemers verwach ten dat Moskou opnieuw met tegen maatregelen in de vorm van uitwij zingen zal reageren. LEIDEN (GPD) - Oud-minister dr. J.A. van Kemenade (48) is zaterdag na een hartaanval met spoed geopereerd in het acade misch ziekenhuis in Leiden. De operatie is goed verlopen (er werden enkele by-passes aange legd). De toestand van Van Ke menade wordt bevredigend ge noemd. Van Kemenade was minister van Onderwijs in het kabinet Den Uyl (1973-1977). Daarna zat hij in de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. In 1981 kwam hij als minister van onder wijs terug in het kortstondig kabinet Van Agt-Den Uyl. In 1984 verliet hij de Kamerfractie van de PvdA om voorzitter van het College van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam te worden. In die functie wordt hij nu tijdens zijn ziekte vervangen door vice-voorzitter drs. B. de Hon. Het is nog onbekend hoe lang Van Kemenade in het zie kenhuis moet blijven. Drs. J. A. van Kemenade Eerst nog veel bewolking maar van ochtend opklaringen. Geen neerslag van betekenis. Frisse wenstenwind. Maximumtemperatuur 16 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1