IN DE VRIJDAGKRANT: Benzine morgen twee cent duurder TWEEVERDIENERS STERK ACHTERUIT Winkelstad Goes Vendex weert produkten Zuid-Afrika uit winkels TEL WERK Raketverdrag voor minstens vijf jaar Bedrijfsleven Z.-Afrika praat met het ANC Londen wijst Russen uit na overlopen KGB-chef Verdere groei in- en uitvoer vandaag Werkloosheid dag van het paard Klappen Belastingen CONFLICT IN KABINET VOORSTEL AFSCHAFFING PASJESWETTEN Bijstand A mbulancedienst Grote vangst Pasje-wetten Grand Prix Later opklaringen !28e jaargang no. 216 Vrijdag 13 september 1985 Speurder in het hotel! vrijdagkrant )EN HAAG (GPD) - Mensen met een modale uitkering (40.000 gulden) gaan er ongeveer 59 ulden netto per maand op achteruit wanneer volgend jaar het nieuwe stelsel van sociale verzekeringen wordt ingevoerd. De hogere uitkeringen gaan fors omlaag, tot 800 gulden per maand minder dan nu het geval zou zijn. Tweeverdieners kunnen als gevolg van de telselherziening zelfs 995 tot 2080 gulden per maand minder ontvangen. Dit blijkt uit een lotitie die staatssecretaris De Graaf gisteren heeft verstuurd naar de Sociale Verzekerings rad en Eerste en Tweede Kamer. Morgen, zaterdag 14 sept. Gezelligheid op de koop toe! DEN HAAG (GPD) - In het verdrag met de Verenigde Staten over de plaatsing van kernwapens wordt een opzegtermijn van minstens vijf jaar opgenomen. Bin nen het kabinet gaan ook stemmen op voor een ter mijn van zeven jaar. Daar mee moet worden voorko men dat het verdrag binnen een kabinetsperiode (vier jaar) opgezegd kan worden. De lange opzegtermijn is bedoeld om de PvdA de wind uit de zeilen te nemen. De grootste oppositiepartij heeft voortdurend duidelijk ge maakt, onlangs weer in Washington bij monde van partijvoorzitter Max van den Berg, dat een kabinet met de PvdA onder geen beding over zal gaan tot de plaatsing van kruisra ketten. Maar een opzegtermijn van vijf jaar maakt een dergelijke ma noeuvre onmogelijk, wil Nederland niet van verdragsbreuk beschul digd worden. Eerst regenachtig, vanmiddag opkla ringen en droog. Maximum tempera tuur 18 graden. De meest krachtige, noordwesten wind neemt later af tot matig. Elke vrijdag ander nieuws... CIALE ZEEUWSE COURANT iOTTERDAM (ANP) - De prijzen van super- en normale benzine gaan aterdag 14 september met 2 cent omhoog ten gevolge van de stijging van de lollarkoers. 3e meest voorkomende prijzen (zelftank> worden dan 1,87 gulden per liter voor uper en 1,81 gulden per liter voor normale benzine, zo is donderdag in Rotterdam bekend gemaakt. Eerder deze week werden super- en normale benzine ook al 2 cent duurder. Ook LPG wordt duurder en gaat met 2,4 cent per liter omhoog. De meest voorkomende prijs wordt daarmee 73,9 cent per liter (bediend). De prijzen van dieselolie, huisbrandolie, stookolie en petroleum blijven onveranderd. Hogere uitkeringen gaan fors omlaag :et kabinet wil de stelselwijziging op mei volgend jaar invoeren. De wijzi- ingsvoorstellen die spoedig naar de lamer worden verstuurd, gelden al- een voor nieuwe gevallen. Mensen die een werkloosheidsuitkering voor 1 nei 1986 ontvangen, zullen geen ge- olgen van de stelselwijziging onder inden. let was al bekend dat de gevolgen ran de herziening van het stelsel van sociale zekerheid voor de hogere uit- leringen groot zouden zijn. Staatsse- retaris De Graaf constateert nu zelf lat het hier en daar „om zeer zware nkomensgevolgen gaat". Toch ziet de bewindsman geen reden om de voor tellen anders in te vullen. „Ik denk lat wij de parlementaire discussie maar moeten afwachten. Ons streven die discussie nog voor de parle mentsverkiezingen van mei volgend aar te houden". De stelselherziening houdt het sa mengaan in van de Werkloosheids wet en de Wet Werkloosheids Voor ziening in een Nieuwe Werkloosheids Wet. De hoogte van de uitkeringen bedraagt 70 procent van het laatst verdiende salaris. In de wijzigings voorstellen krijgt de werknemer dit bedrag een half jaar. Blijft hij langer werkloos, dan wordt afhankelijk van arbeidsverleden en leeftijd, ieder halfjaar gekort op de uitkering, tot dat de werknemer uiteindelijk 70 procent van het minimumloon ont vangt. De lengte van de overgangspe riode is afhankelijk van de leeftijd: hoe jonger, des te eerder men op het minimum terechtkomt. Arbeidsongeschikten jonger dan 30 jaar krijgen in het nieuwe stelsel alleen nog wao voor het percentage DEN HAAG (ANP) - De waarde van de uitvoer van goederen is in juli met achttien procent gestegen ten opzich te van juli 1984 en kwam daarmee op 18,3 miljard gulden. In de eerste zeven maanden van 1985 is voor 136,4 miljard gulden geëxporteerd, elf pro cent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De invoer van goederen had in juli een waarde van 17,9 miljard gulden, vijf tien procent meer dan in juli 1984. Over de eerste zeven maanden van 1985 werd voor 130,2 miljard gulden ingevoerd, veertien procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Dit leverde over de eerste zeven maanden een positief uitvoersaldo van 6,1 mil jard gulden op tegen eenzelfde saldo van 8,7 miljard in die periode vorig jaar. Advertentiei Grote Markt, aanvang 10.00 uur. dat zij ongeschikt zijn verklaard. Voor de rest moet een beroep worden ge daan op de Nieuwe Werkloosheids Wet. Van belang is verder of men alleen- of tweeverdiener is, omdat in de Toeslagenwet (die moet voorko men dat iemand onder het sociaal minimum zakt), de Inkomensvoorzie ning Oudere Werklozen en in de bij stand rekening wordt gehouden met het inkomen van de partner. Voor arbeidsongeschikten die nu een uitkering ontvangen en ouder zijn dan 30 jaar, heeft de stelselwijziging vol gend jaar geen gevolgen. Zij houden hun oude uitkering. den minder ontvangen in vergelijking met nu. Als de verdienende partner het mini mumloon verdient, kunnen tweever- De inkomensgevolgen van de stelsel herziening lopen voor de verschillen de groepen sterk uiteen. De klappen vallen bij werklozen die meer dan het minimumloon verdienden. Op het lage minimumniveau, waar de meeste werklozen terechtkomen, ver andert in vergelijking met de huidige situatie niets. Daar is geen achteruit gang, want deze uitkering is gelijk aan de bijstandsuitkering. Werkloze werknemers zonder arbeids verleden (van de vijf jaren vóór de werkloosheid moeten er drie gewerkt zijn) krijgen in alle leeftijdsgroepen een uitkering van een half jaar. Mo daal zonder arbeidsverleden gaat er zo'n 59 gulden netto per maand op achteruit. Boven-modaal kan 800 gul- Staatssecretaris De Graaf AMSTERDAM (GPD) - De directie van het grootwinkelbedrijf Vendex heeft besloten nog deze week alle Zuidafrikaanse produk ten uit haar winkels te halen. Verdere inkoop of ver werking wordt nagela ten totdat „wezenlijke veranderingen in Zuid- Afrika tot stand zijn ge komen". Dit deelde de voorzitter van het Ko mi té Zuidelijk Afrika (KZA), Sietse Bosgra, donderdag mee bij het begin van een grote in ternationale conferentie over sancties tegen Zuid-Afrika in het stad huis van Amsterdam. Tot de keten van Ven dex behoren onder an dere Vroom en Drees- mann, Edah en Toro. Tot nu toe werd in deze winkels volop vers en ingeblikt fruit uit Zuid- Afrika verkocht. Eerder deze maand liet Albert Heijn al weten de ver koop van Zuidafrikaan se produkten te staken. Zaterdag start het KZA een landelijke fruitboy- cotactie. Tijdens het congres, dat zaterdag eindigt, zullen Europese parlementa riërs, deskundigen en vertegenwoordigers van Afrikaanse regeringen en het ANC naar moge lijkheden zoeken om dieners er 995 tot maximaal 2080 gulden per maand op achteruitgaan. Het gaat hier volgens de staatssecre taris echter om een zeer kleine groep. Werklozen met een arbeidsverleden krijgen afhankelijk van hun leeftijd gedurende anderhalf tot vijftien jaar een uitkering (vervolg Uitkering Ou dere Werklozen). De stelselherziening heeft voor ouderen met een langere uitkeringsduur een gunstig effect: zij gaan er op den duur 142 gulden per maand op vooruit. De besparingen op de sociale zeker heid door de stelselherziening kun nen uiteindelijk oplopen tot bijna vier miljard gulden. *PZC Volgens minister Ruding zal er in de komende jaren weinig ruimte zijn voor een belasting verlaging voor burgers. PAGINA 3 De Ruiter Inmiddels zijn de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en De Ruiter (defensie) met elkaar in con flict geraakt over de verdere tekst van het verdrag. Dit meningsver schil betreft de uitleg van de ver dragtekst met de VS. De concept overeenkomst volgt letterlijk de normale NAVO-overlegprocedure over de inzet van kernwapens. Minister De Ruiter wil de tekst zo uitleggen, dat Nederland meer zeg genschap krijgt over de eventuele inzet van de kruisraketten. Volgens Van den Broek kan volstaan wor den met de gebruikelijke interpre tatie. Het kabinet wil volgende week een brief met de hoofdlijnen van het verdrag naar de Tweede Kamer sturen. Maar door het conflict tus sen beide bewindslieden kan ver traging ontstaan. Het is de bedoe ling dat het kabinet omstreeks 1 november besluit tot het wel of niet plaatsen van de kruisraketten, wanneer bekend is of de Sowjet- Unie meer dan 378 SS-20 raketten heeft opgesteld. Op dit moment staan er 423 raketten van dit type. LUSAKA (RTR/UPI) - Vertegenwoor- eerst overleg voeren met het verbo- digers van het Zuidafrikaanse be- den Afrikaans Nationaal Congres drijfsleven zullen vandaag voor het (ANC), dat een gewapende strijd Zuid-Afrika onder druk te zetten. De haven van Rotter dam heeft in de jaren 1979 tot en met 1982 een grote rol gespeeld bij het overladen van olie die uiteindelijk zijn bestem ming vond in Zuid-Afri ka. Dit ondanks het feit dat de Nederlandse re gering altijd in de Ver enigde Naties heeft ge stemd voor een olie-em bargo. Ook is in die pe riode Noordzee-olie aan Zuid-Afrika verkocht. Dat blijkt uit een rap port van het Shipping Research Bureau in Am sterdam dat donderdag is vrijgegeven. Sociale zaken overweegt een versoepeling van de terugvor dering van bijstanduitkerin gen. PAGINA 5 Het dagelijks bestuur van de hulporganisatie ambulance vervoer midden- en noord- Zeeland te Goes wil aanslui ting bij de Vlissingse centale regionale brandweer. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 Vlucht - De 27-jarige Oostduitse toneelspeler Sylvester Groth is eind augustus niet teruggekeerd naar de DDR, zo meldde donderdag het West- berlijnse radiostation Rias. Groth, die geldt als één van de talentvolste ac teurs van de DDR, had deelgenomen aan de Salzburger Festspiele. JOHANNESBURG Timothy Mayisela. een inwoner van Johannesburg toont zijn pasje waarmee hij in het blanke gebied kan komen waar hij werkt. Een parlementaire commissie heeft voorgesteld de pasjes af te schaffen. AMSTERDAM Vrijwilligers tellen in het kantoor van het Komitè Kruisraketten Nee te Amsterdam de handtekeningen voor het volkspe- tionnement. Per dag komen er vele antwoordkaarten per post binnen. IVan onze correspondent) LONDEN - Engeland heeft 25 Russen het land uitgewezen op grond van inlichtingen die de Britten hebben gekregen van een zeer hoge overlo per: de topman van de Russische geheime dienst KGB in Londen, Oleg Gordievsky. De wegens spionage uitgewezen Rus sen zijn werkzaam op de ambassade, de handelsmissie en verschillende an dere organisaties. Ook vier Russische journalisten hebben de opdracht ge kregen het land binnen drie weken te verlaten. Gordievsky heeft politiek asiel ge vraagd en gekregen en wordt op een geheim adres door de Britse inlichtin gendienst ondervraagd. Het nationale Britse persbureau Press Association (PA) citeerde gis teravond westerse geheime-dienst- bronnen die een verband zien tussen het overlopen van Gordievsky. en de vlucht onlangs van de Westduitse contra-spionagechef Hans Joachim Tiedge naar Oost-Duitsland. Tiedge verdween achter het IJzeren Gordijn met een omvangrijke kennis over Westerse spionnen in Oostblok landen. De door de PA geciteerde bronnen suggeren dat Gordievsky wellicht al enige tijd als dubbelagent werkzaam was, en dat het nu raad zaam werd geacht om hem naar bui ten te laten treden. Met Gordievsky heeft de Britse in lichtingendienst een grote vangst ge daan. In Washington werd gisteren „met grote vreugde" van het overlo pen kennis genomen, onder meer om dat Gordievsky ook veel van het werk van de KGB in andere landen dan Engeland moet weten. Van de 25 uitgewezen Russen is de 48-jarige Yuriy Yezhov, eerste secreta ris op de ambassade, de hoogste in rang. Naast hem worden nog vijf diplomaten uitgewezen. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Londen legde gister middag alle beschuldigingen over spionage naast zich neer. Hij sprak van een „onvriendelijke en niet ge rechtvaardigde" beslissing waarvan Engeland de gevolgen zal moeten dragen. De Britten vrezen, dat de uitwijzingen zullen worden gevolgd door vergelijk bare uitwijzingen van Brits personeel in Moskou. Gordievsky sloot zich in 1962 aan bij de KGB en was tien jaar actief als geheim agent, zowel in als buiten de Sowjet-Unie. Hij was in het bijzonder belast met de zorg voor door de KBG illegaal in het buitenland gestatio neerde agenten. Vanaf 1973 had hij bij de KGB een bureaubaan, en hij moet, zo menen Britse specialisten op het gebied van spionage, vooral in die tijd een zeer omvangrijke kennis over de wereld wijde activiteiten van de Russische geheime dienst hebben opgedaan. Vanaf het eind van de jaren '70 was Gordievsky in Scandinavië werk zaam. tot hij in 1982 in Londen werd geplaatst. Net voor zijn overlopen werd Gordievsky, de nummer zes van de Russische ambassade in de Britse hoofdstad, gepromoveerd tot hoofd van de KGB in Londen. voert tegen het blanke minderheids bewind in Pretoria. De ontmoeting zal worden gehouden ondanks het verzet van de Zuidafrikaanse rege ring die publiekelijk heeft verklaard gekant te zijn tgen elk contact met organisaties die „onder leiding staan van communisten en zich bedienen van geweld". President P.W. Botha noemde het voorgenomen bezoek „onverstandig en zelfs ontrouw". Vijf vooraanstaande zakenlieden zul len onder leiding van Gavin Relly, president van de Anglo-American Company, in Lusaka een gesprek heb ben met guerrillaleider Oliver Tambo. Dit is donderdag in de Zambiaanse hoofdstad uit Afrikaanse diplomatie ke bronnen vernomen. Naar verluidt bevestigden de zakenlieden donder dag hun voorgenomen ontmoeting en zeiden naar Lusaka te komen in een privé-vliegtuig. Maar de invloedrijke zakenman Anton Rupert, stichter van de Rembrant Tobacco Group die be vriend is met de Zuidafrikaanse presi dent P.W.Botha, heeft zich terugge trokken nadat Botha de ontmoeting had veroordeeld, zo werd gezegd. Tij dens het overleg in Lusaka zal gespro ken worden over mogelijkheden de politieke en economische crisis in Zuid-Afrika op te lossen. De andere zakenlieden die in de dele gatie zitten zijn Tony Bloom van de „Premier Group", Mike Rosholt van „Barlow Rand", Chris Ball „Barclays Bank" en Hugh Murray, uitgever van het gezaghebbende „Business Quar terly". Een Zuidafrikaanse parlementaire commissie heeft de regering in Preto ria aanbevolen de controle op toe stroming van zwarten naar de ste den, middels de zogenaamde „pasjes- wetten", af te schaffen. De pasjeswet- ten zijn een van de pijlers van apart heid. 'De situatie in de zwarte woonsteden rond Kaapstad is slecht en zeer ge spannen. Er wordt met stenen ge gooid en bussen worden in brand gestoken'. Dit verklaarde een woord voerder van de politie van Kaapstad donderdagavond tegenover het Britse persbureau Reuter. Hij zei dat het in op één na alle zwarte woonplaatsen bij Kaapstad zeer onrustig is. Volgens de politie zijn woensdag bij ongeregeldheden zeven zwarten ge dood. Het ziekenhuis van het nabijge legen Crossroads meldde later nog twee doden. Ongeveer 20 mensen wer den wegens schotwonden behandeld. Kerkleiders in Zuid-Afrika hebben donderdag steun gegeven aan de op roep van Nobelprijswinnaar bisschop Tutu om volgende maand een natio nale staking van 24 uur te houden. De werkonderbreking zal plaatsvinden op 9 oktober. Het Franse staatsbedrijf Renault heeft donderdag in Parijs bekendge maakt dat zijn wagens niet in actie zullen komen bij de Grote Prijs van Zuid-Afrika voor formule 1,19 oktober op het circuit van Kyalami. De Amerikaanse Senaat heeft woens dag besloten niet direct een stem ming te houden over een sanctiewet tegen Zuid-Afrika, die verdergaande maatregelen bevat dan die welke president Reagan maandag had afge kondigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1