kleintjes IJFTIG GEBOUWEN IN DE AS GELEGD Giromaat-kaart PZC vandaag Marine krijgt tien anti-raketsystemen MEERDERHEID RAAD BORSELE VOOR MEER KERNCENTRALES Geen wezenlijke sancties van verdeelde EG tegen Zuid-Afrika Gooi ook uw oude CV- ketel eruit! A anleiding Brinkmm brengt filmer hens Gouden Kalf Watersport Verpaupering Jeugddans Polen-België Uitbarsting van geweld in Birmingham Dochter Duarte ontvoerd Rustig en warmer !28e jaargang no. 214 Voensdag 11 september 1985 LONDEN - Ook gisteren was het nog de gehele dag onrustig in de Britse stad Birmingham ïadat rellen de avond daarvoor voor miljoenen guldens schade zorgden, en zeker twee, maar nogelijk vier mensen het leven kostten. De oude stadswijk Handsworth, het toneel van de ;rgste ongeregeldheden die er in Engeland sinds 1981 zijn geweest, leek gisteren op een wrlogsgebied. Meer dan 50 gebouwen, waaronder vooral veel winkels, waren in de as gelegd, en overal op straat lagen uitgebrande autowrakken. Eerst mistig, overigens droog met zonnige perioden. De wind is zwak en veranderlijk. Maximum 22 graden. PARIJS (Reuter/AFP) - President Mitterrand van Frankrijk vliegt vrij dag aanstaande naar Mururoa om een bijeenkomst te leiden van een "coördinerend comité" van de Stille Oceaan, dat is samengesteld uit Fran se ambassadeurs in dit gebied en Mitterrand Franse militaire en civiele functiona rissen. Bij Mururoa verzamelt is zich een vloot van schepen om deel te nemen aan een protestactie tegen de komen de Franse kemproeven daar. Onder de schepen is de Greenpeace van de gelijknamige milieu-organisatie. De Franse afdeling van Greenpeace deelde mee dat Mitterrand welkom is op haar schip als hij met leden van de milieu-organisatie over de campagne tegen de kemproeven zou willen pra ten. De Franse president waarschuwde onlangs dat iedereen die het proefge bied binnendringt desnoods met ge weld verwijderd zal worden. Doden en veel schade na rellen Birmingham (Van onze correspondent) Douglas Hurd, sinds enkele weken minister van binnenlandse zaken, kreeg gistermiddag een proefje van de sfeer in de wijk toen hij een bezoek san Handsworth ijlings moest beëin digen omdat hij en zijn gezelschap met flessen en stenen werden beko geld. Het is de politie een raadsel waarom nu juist in Handsworth, een van de vele verloederde stadswijken in Enge land, het zo gruwelijk uit de hand moest lopen. Niets, aldus de plaatse lijke hoofdcommissaris Geoffrey Dear gisteren, wees op sterk toegenomen sociale spanningen. ren eerst met stenen, maar later ook met brandbommen aangevallen. Te hulp gesnelde agenten werden ook met brandbommen bestookt. Daarbij vielen aan de zijde van politie en brandweer 26 gewonden. De rellen breidden zich snel uit, en een menigte jongeren plunderde de ene winkel na de andere, die vervol gens in brand werden gestoken. Het ging daarbij met name om winkels van Aziatische wijkbewoners. De doden vielen in het plaatselijke postkantoor, dat werd geleid door een Aziatische familie. Een tiental jongeren viel volgens ooggetuigen het postkantoor binnen, mishandelde de aanwezigen, en stak het gebouw vervolgens in brand. Brandweerlieden vonden gisteroch- De rellen begonnen maandagavond nadat de verkeerspolitie een man aanhield die een kleine overtreding zou hebben begaan. Dat was het sein voor enige honderden zwarte jonge ren om tot ongeregeldheden over te gaan en onder meer een in onbruik geraakte bingohal in brand te steken. Toen brandweerlieden het vuur wil den doven, werden zij door de jonge- UTRECHT (GPD/ANP) - De Ne derlandse filmer Joris Ivens (86) die in Parijs woont, is dinsdag de cultuurprijs van de Neder landse Filmsdagen toegekend. Minister Brinkman van WVC heeft er 100.000 gulden aan toe gevoegd speciaal voor het be houd en het toegankelijk maken van het omvangrijke filmar chief van Ivens, dat zich in het Nederlands Filmmuseum in Amsterdam bevindt. Brinkman reikt Ivens de onderscheidingen vandaag, woensdag, uit in het Institut Neerlandais in Parijs. De cultuurprijs bestaat behalve uit geld uit een oorkonde en een Gouden Kalf. Dit beeldje is ook als onderscheiding beschikbaar voor categorieën films, die op de Filmdagen in Utrecht wor den gedraaid. De toekenning, waarvoor minis ter Brinkman afgelopen vrijdag in het kabinetsberaad het groe ne licht heeft gekregen, betekent een verzoening met Joris Ivens, die door de Nederlandse over heid verketterd werd sinds hij in 1946 met zijn film 'Indonesia Calling' partij gekozen had voor de Indonesische onafhankelijk heidsstrijders. Ten onrechte werd de cineast ervan beschul digd dat hij die als 'landsverra- (Slot zie pagina 2 kolom 5) BIRMINGHAM - Lozell Street in de wijk Handsworth in Birmingham leek dinsdag op een oorlogsgebied. Bij ernstige rellen werden meer dan vijf tig gebouwen in de as gelegd. AMSTERDAM In Tilburg en Goirle start in november een proef, waarbij de giromaatpas en een bijbehorend persoonlijk identificatienum mer (PIN-code) nodig zijn om in postkantoren en -agentschappen met girobetaalkaarten en kascheques geld op te neipen. Volgend voorjaar zijn dezelfde passen te gebruiken om bij postkantoren in Eindhoven en Tilburg geld op te nemen uit geldautomaten. In dezelfde steden kan vanaf november met de girmaatpas worden betaald bij de tankstations. In de donkere strip op de kaart zijn magnetisch gegevens als pas- en rekeningnummer verwerkt. Met de geheime PIN-code vormen voornoem de nummers een unieke code. Het giromaat-apparaat kan zo langs electronische weg vaststellen of de giromaatpas rechtmatig wordt gebruikt. tend de verkoolde lijken van twee broers. Twee andere leden van dezelf de familie waren gisteravond nog ver mist. De relatie tussen de politie en de multiraciale bevolking van Hands worth is tot dusver altijd redelijk goed geweest. In 1981 waren er enige onlus ten in het gebied, maar dat was niets vergeleken bij wat zich toen in het Londense Brixton en het Liverpoolse Toxteth afspeelde. Dat maakt de dramatische rellen van maandagnacht en gisteren zo merk waardig, maar dat is voor de Britten nu niet de eerste zorg: de politie in andere steden met vervallen wijken is bang, dat jeugdige vandalen in hun streek de komende dagen zullen pro beren het geweld in Birmingham op zijn minst te evenaren. De beleidsvisie recreatietoervaart: een bijna 4000 kilometer lang hoofdvaartnet ten gerieve van de watersporters. PAGINA 3 De Nationale Woningraad waar schuwt voor de verpaupering van 276.000 naoorlogse woningen. PAGINA 5 Zestien professionele dansgroepen ondersteunen het eerste jeugd- dansfestival, dat eind van deze maand in Vlissingen wordt gehou den. PAGINA 11 De Belgische voetbalbondscoach Guy Thijs is niet bang voor het duel tussen zijn elftal en de Polen. We hebben wel voor hetere vuren gestaan'. PAGINA 17 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 13 en 15 Sport: 17 DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van defensie zal voorlopig tien nieu we Nederlandse anti-raketsystemen aanschaffen voor de Koninklijke Ma rine. Het betreft het Goalkeeper-sys- teem, dat oppervlakteschepen moet beschermen tegen laagvliegende ra ketten. Staatssecretaris Van Houwe- lingen (defensie) schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. De kos ten bedragen 367 miljoen gulden. Het project levert ongeveer 750 manjaren werk op. Goalkeeper bestaat uit een Ameri kaans 30 mm Gatling snelvuur-kanon van General Electric. Kruitfabriek De Kruithoorn in Den Bosch heeft spe ciale munitie ontwikkeld. Omdat de reactietijd zeer kort is werkt het sys teem geheel automtisch. Het kan met zijn radar meerdere doelen tegelijk opsporen, volgen en vernietigen. BIRMINGHAM - Politie uitgerust met schilden en wapenstokken, moest dinsdagmiddag opnieuw optreden tegen relschoppers in de wijk Handsworth in Birmingham. HEINKENSZAND - Een ruime meer derheid van de Borselse gemeente raad - CDA, SGP en WD - wil uitbreiding van kernenergie in het Sloegebied toestaan. Ook de bouw van een nationaal opslaggebouw voor radio-actief afval bij Borssele stuit niet op overwegende bezwaren, zij het dat komst van zo'n opslagge bouw alléén van de hand wordt ge wezen. PvdA en PPR zijn tegen meer kerncentrales en een opslaggebouw. (Van onze correspondent) LUXEMBURG - De Europese Ge meenschap ziet voorlopig af van scherpe economische strafmaatrege len tegen het apartheidsregime in Zuid-Afrika. De ministers van bui tenlandse zaken van de EG-landen werden het dinsdag in Luxemburg slechts eens over een pakket sancties met een zeer beperkte draagwijdte. Groot-Brittannië, de grootste inves teerder in Zuid-Afrika, wees zelfs een belangrijk deel van de voorgestelde maatregelen geheel van de hand. De Britse regering wil zich eerst diep gaand op die maatregelen beraden. De andere negen EG-landen (ook West-Duitsland) plus de nieuwkomers Spanje en Portugal waren het echter eens en zullen de afgesproken maatre gelen uitvoeren. Geen van de voorstellen heeft echter directe invloed op de economische verhoudingen tussen de Europese Ge meenschap en Zuid-Afrika. In feite besloten de EG-landen slechts tot het 'harmoniseren' van reeds bestaande maatregelen, die al door afzonderlijke landen zijn uitgevaardigd. De EG heeft bovendien een aantal andere maatregelen 'in portefeuille', zoals het verbieden van de verkoop van de Krugerrand, het verbieden van nieuwe investeringen in Zuid- Afrika en het niet langer verlenen van exportsubsidies naar dat land. Met dergelijke maatregelen, waartoe de Amerikaanse regering deze week wel besloot, wil men echter pas ko men als er 'binnen redelijke termijn' geen veranderingen in het Zuidafri- kaanse apartheidsbeleid plaatsvin den. Hoe lang 'redelijk' is, heeft men echter niet vastgelegd. Minister Van den Broek zei dat de druk op Zuid-Afrika nu moet worden gehandhaafd. Hij zei 'niet echt tevre den' te kunnen zijn over de uitkomst van het EG-beraad, maar hij noemde het een hele stap vooruit dat men nu tot een gemeenschappelijk standpunt is gekomen. 'Dit is een effectief begin punt'. Hij zei dat na de moeizame discussie van dinsdag beseft moet worden dat 'alle EG-landen zich in een afzonderlijke positie bevinden'. Voor Nederland verandert er voorlo pig weinig, aldus Van den Broek. Het dinsdag afgesproken pakket valt uiteen in 'beperkende' en 'positieve' maatregelen. Tot de eerste categorie horen: - het stopzetten van alle olie-uitvoer vanuit de EG naar Zuid-Afrika; - een strikt gecontroleerd embargo op de invoer uit en de uitvoer naar Zuid-Afrika van wapens en para-mili taire uitrusting, alsmede een weige ring van elke vorm van militaire sa menwerking; - het terugroepen van de in Zuid- Arika geaccrediteerde militaire atta chés en het niet-toelaten van Zuidafri- kaanse militaire attachés in de EG- lidstaten; - het ontmoedigen van culturele en Slot zie pagina. 3 kolom 4) Bij de bouw van de nieuwe M-fregat- ten van de Koninklijke Marine is de plaatsing van Goalkeeper opgenomen in de planning. Aan boord van de overige daarvoor in aanmerking ko mende schepen zal het systeem ge plaatst worden tijdens de normale onderhoudsperiode. Een vervolgbe- stelling zal geplaatst worden zodra bekend is of Goalkeeper ook op de geleide wapen-fregatten en op de be voorradingsschepen geplaatst kan worden. Volgens staatssecretaris Van Houwe- lingen zijn ook de Britten in het systeem geinteresseerd. Zij hebben inmiddels een voorlopige opdracht ('Letter of intent') geplaatst voor de aankoop van zes Goalkeepers met reserve-delen, testapparatuur en mu nitie. Van de CDA-fractie is raadslid A. Jansen als enige - wegens de afval- problematiek - tegen. Eén en ander bleek dinsdag tijdens een openbare commissievergadering in Heinkens- zand. De woordvoerders van de rechtse par tijen achtten de risico's verbonden aan kerncentrales aanvaardbaar, de economische voordelen van deze vorm van energie-opwekking groot en het afvalprobleem beheersbaar. Ze pleitten ervoor dat de gemeente in enigerlei vorm voordelen krijgt bij uitbreiding van het kemenergiege- beuren. Ook eisten ze dat de gemeen te Borsele er geen planologische be lemmeringen van mag ondervinden (met name de woningbouw in de dorpskernen rond het Sloegebied moet ongehinderd kunnen voort gaan). Over die planologische belem meringen ontstond een dispuut tus sen burgemeester drs G. van den (Slot zie pagina 13 kolom 1 Is het pure wanhoop of eenvoudig onvrede met hun manier van leven, die enkele honderden gekleurde jongeren maandagnacht en dinsdag in de zwarte wijk Hands worth in de Engelse industriestad Birmingham aanzette tot groot scheepse plundering, brandstichting en geweld? De aanleiding was in elk geval onbeduidend: een politieman die een autodief wilde aanhouden. Van het ene moment op het andere ontstond een enorme rel, waarbij ste nen en benzinebommen als wapens werden gebruikt. Binnen enkele uren voltrok zich een ware veldslag met doden, gewonden en voor miljoenen guldens aan materiële schade. Het geweld in Birmingham heeft Enge land bij verrassing genomen. Juist de laatste jaren was het weer relatief rustig in de zwarte stedelijke woonwij ken. Enkele jaren geleden deden zich in meer dan twintig steden raciale botsingen voor, die de Engelse samen leving tot in zijn grondvesten schokte. In een aantal gevallen ging het om pure rassenrellen, waarbij blanke en gekleurde inwoners van bepaalde wij ken met elkaar slaags raakten. In evenzovele gevallen braken de rellen uit in verpauperde en sterk verarmde woonwijken, waar de werkloosheid onder de bewoners ver boven het landelijk gemiddelde lag. Werkloos heid, slechte woonomstandigheden en opgekropte gevoelens over een voortgaande discriminatie spelen ook in Birmingham een rol, maar dat de uitbarsting van geweld zulke gruwelij ke vormen kon aannemen heeft Enge land met verbijstering geslagen. Ondanks alles gaat toch een sig naalfunctie uit van dit soort ge beurtenissen. Vier jaar geleden moes ten de Engelsen in alle objectiviteit vaststellen dat onder invloed van de economische crisis het leger van de armen groeide. Meer mensen hadden steeds minder te besteden. Met het wegvallen van vele banen kregen met name de kwetsbare groepen het zwaar te verduren. Tot die groepen behoort een groot deel van Engelands gekleur de bevolking die tot de kansarmen moet worden gerekend. De gebeurte nissen aan het begin van de jaren tachtig met o.m. rellen in Brixton en Southall in Londen, Toxteth in Liver pool en Moss Side in Manchester en in nog een dozijn andere steden maak ten duidelijk hoe hoog de nood was onder de zwarte en gekleurde immi granten. De stedelijke overheden heb ben er van geleerd. Zij hebben sinds dien getracht de sociale omstandighe den te verbeteren, maar bij een stag nerende economie en een weinig toe schietelijke centrale overheid is het veelal bij een bescheiden programma gebleven. De zwarte woonwijken in de meeste Engelse steden blijven daar door een potentiële bron van span ning. waar het geweld bij de minste of geringste aanleiding tot uitbarsting kan komen. In hoeverre de gebeurtenissen in Birmingham op zichzelf staan zal nog moeten blijken. Geweld in welke vorm ook is afkeurenswaardig. Het lost de problemen niet op die er aan ten grondslag liggen. Dat geldt zeker ook voor Birmingham, waar zo'n vijf honderdjongeren als vandalen te keer zijn gegaan. Doden, gewonden, een hele winkelstraat in brand, het liegt er allemaal niet om. Hier moet meer aan de hand zjjn dan een uit de hand gelopen opstand van jongeren. Misda dige elementen lijken de gelegenheid te hebben aangegrepen om een ware oorlog te ontketenen. Want oorlog was het maandagnacht in Birming ham, nog versterkt door branden in meer dan vijftig woonhuizen en win kels. Als inderdaad achteraf moet worden vastgesteld dat de rellen be wust zijn uitgelokt en dat van een 'spontaan' karakter geen sprake is, blijft slechts één kwalificatie van toe passing: misdadig optreden. Politie en justitie krijgen hier straks meer te doen dan psychologen en jeugd- en maatschappelijk werkers. Aan de laatsten laten de gekleurde jongeren van Handsworth zich kennelijk niets gelegen. Dim SAN SALVADOR (UPI) - Een groep zwaar bewapende mannen heeft dinsdag de dochter van de Salvado raanse president Jose Napoleon Duarte ontvoerd en één van haar lijfwachten gedood. De 34-jarige en oudste dochter van de president, Ines Guadalupe Duarte de Navas, werd in de middag meege voerd toen zij aankwam bij de univer siteit in San Salvador. Volgens oogge tuigen ontstond een vechtpartij toen de ontvoerders de vrouw staande hiel den. Bij deze vechtpartij schoten de mannen een persoonlijke bewaker dood en werd een ander gewond. 'Advertentie Bespaar honderden guldens Kies de allerzuinigste, konventionele CV-ketel De ER Electronic zonder waakvlam. Blijvend rendement: 92.7 v, (o.w Of de Thermo Punaise HR-ketel De betaalbare hoogrende- ffADSON mentsketel. Vraag dokumentatie bij Radson. Antwoordnummer 67 prw>mip 5960 WJ Panningen. (Geen postzegel Of stap naar uw installateur u tnKnyK:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1