F 7PFIIWCF PniiPliT FLOSSING SCHULD BIJ O VERHEID Staatsgreep Thailand na enkele uren mislukt Geen nieuwe kredietverzekering voor handel met Zuid-Afrika PREIEN VARKENSLEVER L IXmLMli i#iL I leen extra murverhoging latwoningen 'ositief begin Iberaad over lervorming EG de PZC vandaag Hevige rellen in Birmingham NEK AAN NEK BIJ NOORSE VERKIEZINGEN Warmer 228e jaargang no. 213 ÏDinsdag 10 september 1985 )EN HAAG (GPD) - De gezamenlijke woningbouwverenigingen willen op korte termijn liljarden van hun schuld bij de overheid aflossen en tegen een lagere rente geld bij de banken gaan lenen. Door deze vervroegde aflossing zou het financieringstekort van de overheid eenmalig fors omlaag kunnen, maar minister Ruding van financiën is niet gelukkig iet de plannen van de woningbouwcorporaties. Het rentevoordeel voor de corporaties zou rentenadeel yoor de overheid betekenen. Bovendien twijfelt Ruding eraan of de woningbouwverenigingen wel zoveel kunnen aflossen. Reserves Paradijs Van 4 tot 16 Veertarieven Wielerruzie f Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Varkenslever, 500 g 2 3 4 5 3^5 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zonnige perioden en droog, middag- temperatuur 18 graden; zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. ("Van onae correspondent 30NN - Amerikaanse en Sowjetrus- ^ische troepen moeten in de toekomst van Duitse bodem verdwijnen. Na 10 of 20 jaar moeten de Europeanen in Dost en in West in staat zijn zichzelf i minste conventioneel te verdedi- Deze aanzet tot een nieuw verdedi gingsconcept van de SPD-politicus en vroegere staatssecretaris van defensie Von Bülow heeft een storm van emo ties losgemaakt in de Bondsrepu bliek. Von Bülow werd niet alleen door de regeringspartijen CDU en CSU fel aangevallen, maar ook door zijn partijgenoot Hom. „Iemand die zulke dingen op papier zet, is gek". De CDU/CSU-fractie in de Westduitse Bondsdag wil een spoeddebat over deze kwestie. Een regeringswoord voerder verklaarde in Bonn, dat eerst nog moet worden afgewacht wat de SPD in zijn geheel van de plannen van Von Bülow vindt. Bondskanselier Kohl echter wil een openlijke discus sie over de koers van de sociaal democraten. „Bij de NAVO-partners mag geen enkele irritatie ontstaan. De koers van de Bondsrepubliek moet berekenbaar blijven", aldus Kohl. Von Bülow wil behalve een terugtrek king van Amerikaanse en Russische militairen uit Duitsland ook de dienstplicht halveren. uding tegen plan woningcorporaties De woningbouwverenigingen hebben i totaal 58 miljard gulden geleend bij de rijksoverheid om huurwoningen te DEN HAAG (GPD) - De wijzigingen |in het puntensysteem om de huur prijs van een woning te bepalen, [zullen niet leiden tot een extra huur verhoging. Na overleg met de Natio nale Woning Raad heeft staatssecre taris Brokx het systeem zo gewijzigd, dat het effect van een huurverhoging ongedaan is gemaakt. Sen aantal weken geleden ontstond er verschil van mening tussen de Natio nale Woning Raad en de staatssecre taris over de effecten van de voorge nomen wijziging van het puntenstel- jsel, waarop de huren zijn gebaseerd. i de eerste versie van die wijzigings plannen was sprake van een prijsver hoging, wat door staatssecretaris Brokx werd ontkend. LUXEMBURG - Minister van den Broek (buitenlandse zaken) is zeer positief gestemd over de eerste bij eenkomst, maandag in Luxemburg, van de zgn. „regeringsconferentie" die moet leiden tot een ingrijpende hervorming van de Europese, Ge- neenschap. De bestaande verdeeld heid binnen de EG op dit punt heeft elk geval maandag nog niet tot grote problemen geleid. De bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken, de eerste in een [serie die enkele maanden in beslag zal nemen, is volgens Van den Broek „onder redelijk gelukkig gesternte" van start gegaan. Hij sprak van een positieve terreinverkenning, waarbij niemand zich op voorhand al tegen bepaalde voorstellen of procedures heeft uitgesproken. ,,Er zijn geen ve- |to's over tafel gevlogen, zoals was gevreesd", aldus de minister, pi juni besloten de regeringsleiders van de-tien EG-landen tot de rege- "ingsconferentie, die moet leiden tot ben veel nauwere samenwerking in Europa dan tot nog toe. Het streven is hen echte Europese unie te vormen Waarin zowel op economisch als poli- pek gebied een gemeenschappelijk beleid gevoerd wordt. Dat vergt onder neer een herziening van de besluit vormingsprocedures in de EG, zoals ie afschaffing van het vetorecht. "Daartoe moeten echter de uit 1958 pammende Europese verdragen wor den gewijzigd. Nederland heeft ook een voorstel in gediend om de samenwerking op het gebied van de buitenlandse politiek van de straks twaalf EG-landen te verbeteren. Zo wil Den Haag dat iG-lidstaten bij alle belangrijke bui tenlandse beleidsmaatregelen eerst pnderling overleg plegen. Ook moet er ten - zij het beperkt - secretariaat komen dat het EG-buitenlandse be leid coördineert. ^an den Broek benadrukte echter dat Nederland deze buitenlandse politie ke samenwerking - waarover redelijk teel eensgezindheid bestaat - uit drukkelijk koppelt aan de nauwere panden op andere terreinen, ve EG-ministers besloten maandag tet Europese Parlement regelmatig te tonsulteren gedurende hun komende Onderhandelingen. Je EG-landen hebben tot 15 oktober [Je tijd gekregen om voorstellen voor Pe EG-hervorming in te dienen. Op Pe topconferentie van de EG-rege- fingsleiders van 2 en 3 december in Luxemburg zouden dan de eerste Nsluiten genomen kunnen worden. kunnen bouwen; 34 miljard hiervan tegen een rente van 8,5 procent of meer. Directeur Aquina van het Ne derlands Christelijk Instituut voor de Volkshuisvesting (een overkoepelen de organisatie, waarbij meer dan 350 woningcorporaties zijn aangesloten) gaat ervan uit dat de woningbouwver enigingen op korte termijn 6 miljard vervroegd kunnen aflossen en dat door het dalen van de hypotheekrente lenen bij de banken goedkoper is dan bij de Staat. Sluiten de corporaties een nieuwe lening af bij een bank, dan betalen ze 'ongeveer 7 procent rente. Het voordeel voor de woningbouwver enigingen dat ontstaat door het ver schil van de hoge rente bij de Staat en de huidige lagere rente bedraagt dan volgens directeur Aquina zo'n 60 mil joen gulden. De informatieplicht van moe dermaatschappijen over hun dochters in zogenaamde 'be lastingparadijzen' wordt aan gescherpt. PAGINA 3 Negen organisaties voor on derwijsvernieuwing pleiten voor de iristelling van een schoolgemeenschap voor leer lingen van vier tot zestien jaar. PAGINA 4 Bij de leden van provinciale staten is grote weerstand te gen een eventuele verhoging van de veertarieven voor Zeeuws-Vlamingen. PAGINA 7 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 12 en 13 BIRMINGHAM (RTR) - In een zwarte wijk van de Engelse industriestad Birmingham zijn maandagavond ernstige rellen uitgebroken. Zeker twintig mensen zouden verwondin gen hebben opgelopen. Dit heeft de politie bekendgemaakt. Relschoppers plunderden winkels en stichtten branden in de wijk Hands- worth. Politieagenten, brandweerlie den en voorbijgangers werden ge wond in wat de politie omschreef als een „grootscheepse rel". Er werden massale plunderingen gemeld en de wijk werd afgesloten. Bert Oosterbosch De renners uit de ploeg van Peter Post gaan vandaag niet meer van start in de wielerronde van Catalo- nië. Bert Oosterbosch raakte giste ren slaags met een Spanjaard en werd later door diens ploegleider met een ijzeren staaf bedreigd. De renners van Post hielden het daar op voor gezien. PAGINA 13 Het geld zou gebruikt kunnen wor den om de reserves van de woning bouwverenigingen te verbeteren, de problemen in de naoorlogse woning bouw aan te pakken en isolatiewerk zaamheden te financieren. „Het is echter een illusie te veronderstellen dat op korte of middellange termijn de huren lager kunnen worden", al dus Aquina. Minister Ruding (financiën) heeft al laten weten niets voor het plan te voelen. „Met de dalende rente is dit fenomeen niet nieuw. Op de lange duur is het plan nadelig voor de rijksbegroting, omdat er minder rente binnenkomt. Op de korte termijn heeft het een verschuiving ten gunste van het rijk tot gevolg, omdat wij minder behoeven te lenen en de wo ningcorporaties meer". De bewindsman betwijfelt het of de woningbouwverenigingen genoeg geld kunnen lenen bij de banken. Zetten de corporaties hun plan door, dan kan de Staat niet meer garant staan als een woningbouwvereniging haar lening niet kan aflossen, aldus de bewindsman. NCIV-voorzitter Aqunia verwacht echter dat de ban ken bereid zijn woningen als onder pand te aanvaarden. Een aantal ge meenten, waaronder Groningen, heeft volgens het NCIV toegezegd garant te staan voor aflossing en rentebetaling door woningcorpora ties. ROTTERDAM - Maandagmiddag waren er in Rotterdam-Zuid twee flinke aanrijdingen, waarvan de gevolgen nog urenlang voor het verkeer merkbaar bleven. Van en naar de Botlektunnel en de Spijkenissersbrug stonden files op 7 rijstroken. Een aanrijding op RW 15, waarbij een tankwagen kantelde, en één op de Butaanweg waren de oorzaak van alle verkeersproblemen. OSLO (AFP-DPA) - De regeringspar tijen en de oppositie in Noorwegen zijn vrijwel gelijk geëindigd bij de zondag en maandag in Noorwegen gehouden parlementsverkiezingen. Dit blijkt uit de eerste computer voorspellingen die meteen na het sluiten van de stemlokalen om 21.00 uur bekend zijn gemaakt. Volgens deze. nog voorlopige, schat tingen behalen de drie linkse opposi tiepartijen, onder aanvoering van de sociaal-democraten van ex-premier Gro Harlem Brundtland. 77 zetels. Aan de burgerlijke partijen, die de regering-Willoch steunden, zouden 76 zetels toevallen. De resterende 4 ze tels vallen volgens deze voorspelling toe aan de (uiterst-rechtse) Vooruit gangspartij die campagne heeft ge voerd voor een ingrijpende belasting verlaging. Wat de afzonderlijke partijen betreft zou de conservatieve partij van pre mier Kare Willoch 49 zetels halen, vier minder dan in 1981. De sociaal-demo cratische partij van Brundlandt zou uitkomen op 69 zetels (een winst van drie zetels). Op de vraag of hij een minderheidsre gering zou gaan leiden met parlemen taire steun van de Vooruitgangspartij, zei Willoch dat „de Vooruitgangspar tij haar belofte na moet komen dat ze een niet-socialistische regering niet ten val zal brengen". In het nu ontbonden parlement, dat 155 zetels telde -- twee minder dan er in de nieuwe Storting beschikbaar zijn - had de coalitie van Willoch (conservatieven, christelijke volks partij en centrumpartij) de meerder heid. Oproep Solidariteit - Ongeveer honderd voormalige hoge functiona rissen van het verboden vakverbond Solidariteit hebben maandag opge roepen de Poolse parlementsverkie zingen van 13 oktober te boycotten. Lech Walesa, de leider van Solidari teit, heeft de verklaring niet onderte kend maar heeft laten weten niet te zullen stemmen. BANGKOK (UPI) - Thaise militairen, die in de nacht van zondag op maan dag een poging tot een staatsgreep deden, hebben zich gisteren overge geven. De militairen hadden met tanks het militaire hoofdkwartier en de parlementsgebouwen omsingeld. Zeker vier mensen - onder twee tv- joumalisten - zijn omgekomen en 59 mensen liepen verwondingen op bij de couppoging. De tankcommandanten gaven zich over kort voor het aflopen van een ultimatum van premier Prem Tinsu- lanonda. Prem was bij het begin van de coup voor besprekingen in J akarta en keerd na een ontmoeting met president Suharto terug naar Bang kok. Een van de rebellerende officier in het leger-hoofdkwartier verklaarde dat oud-kolonel Mannon Roopkhachom het brein was achter de staatsgreep, die in naam werd geleid door generaal Serm Na Nakhon. Kolonel Roopkha chom was in 1981 al betrokken bij een poging tot staatsgreep. De Thaise koninklijke familie bevond zich in het zomerverblijf in het zuiden van het land tijdens de poging tot staatsgreep. De opstandelingen ver overden voor dageraad een militair radiostation en deelden een eind te willen maken aan wat zij noemden de verslechterende economische toe stand in Thailand. Vice-opperbevelhebber Teinchai riep de noodtoestand uit in Bangkok en eenheden werden naar de hoofdstad gevlogen om de omsingelde regerings troepen te ontzetten. Nadat de troe pen vier uur tegenover elkaar hadden gestaan braken gevechten uit toen tanks van de rebellen het militaire hoofdkwartier begonnen te bestoken. Maar na tien minuten luwden de beschietingen en werd de strijd ge voerd met handwapens en machine geweren. Bij deze schietpartijen kwamen een Australische cameraman Neil Davis en zijn Amerikaanse geluidsman Rik Latch van de Amerikaanse maat schappij NCB in de vuurlinie terecht en werden gedood. Een Japanse ca meraman van ABC werd aan een been gewond. De 51-jarige Davis was 21 jaar oorlogscorepondent en zijn tv-opnamen in Saigon van een Viet- cong-tank die het presidentiële pa leis binnenrijdt werden overal ter wereld getoond. Hij raakte verschil lende keren gewond. ROTTERDAM (ANP) - De brandstofprijzen gaan morgen (woensdag), met uitzondering van LPG, met respectievelijk 2 cent (super en normale benzine) en 2,6 cent per liter (diesel) omhoog. Dit is met name een gevolg van de gestegen dollarkoers, in combinatie met de noteringen op de internationale markt van olieprodukten. zo is maandag in Rotterdam bekendgemaakt. Na een stijging vorige week vrijdag van acht cent liep de dollarkoers maandag opnieuw vier cent op tot een middenkoers van 3,3095 gulden. De meest voorkomende prijzen worden woensdagsuper 1,85 gulden per liter (zelftank). normaal 1.79 en diesel 1,274 gulden. Het is de tweede achtereenvolgende prijsstijging voor super en normale benzine, volgend op een forse daling vanaf eind mei. Diesel is de laatste twee weken al bijna 10 cent duurder geworden. Huisbrandolie wordt ook 2,6 cent per liter duurder. De prijs van huisbrandolie varieert van 1.001 gulden tot 1,11 gulden per liter). BANGKOK - Een burger duikt weg als tanks van rebellerende Thaise militairen het hoofdkwartier beschieten. (Advertentie t DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse overheid zal de export naar Zuid- Afrika beperken. Voorlopig worden er geen nieuwe kredietverzekeringen voor de handel met dat land ver strekt. Minister Ruding van finan ciën heeft dit besluit gisteren geno men op voorstel van de Nederlandse Credietverzekerings Maatschappij, NCM. De bewindsman voelt er niets voor het risico van nieuwe exporten naar Zuid-Afrika nog verder te verzekeren. Het betreft hier het risico dat de leverancier van goederen loopt als Zuid-Afrika door politieke moeilijkhe den die goederen niet meer kan beta len. Firma's die handel drijven met het buitenland, kunnen zich bij de NCM verzekeren. Maar wat Zuid-Afrika be treft, vindt de Credietverzekerings Maatschappij het risico nu te groot worden. Daarom worden de verzeke ringen op het huidige niveau bevro ren. Directeur H. H. M. Groen van de Nederlandse Credietverzekerings Maatschappij: „De maatregel die in overleg met Ruding is genomen, houdt in. dat de lopende polissen niet uitgebreid kunnen worden en dat er geen nieuwe polissen op Zuid-Afrika worden afgegeven". Het WD-Twee- de-Kamerlid Voorhoeve vindt het een verstandig besluit van de minister. Volgens het ministerie van financiën heeft de maatregel gevolgen voor slechts enkele honderden miljoenen guldens export per jaar, voornamelijk in de levensmiddelenbranche. De Amerikaanse Senaat heeft maan dag na de bekendmaking van presi dent Reagans beperkte economische strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika besloten het nemen van wettelijke sanctiemaatregelen tegen Pretoria uit te stellen. De stemverhouding was 53 voor en 34 tegen. De voorzitter van een van de belang rijkste banken van Zwitserland, de Union Bank, heeft maandag gezegd dat zijn bank zal doorgaan met het verstrekken van leningen aan Zuid- Afrika. Zie ook pagina 3)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1