PZC almanak VIJF GENERA TIES verhuist naar Middelburg ARRESTATIE TERNEUZENSE STEUNFRAUDEUR MOCHT Terneuzense vrouw hoeft haar huurwoning niet uit Methadonverstrekking ZCAD Middelburger stal stukje zeewering Belg (33) spoorloos Vlissingse zeekadetten roeikampioen verdwenen Staatssecretaris De Graaf: ZEEUWSE Fietser overleden na frontale botsing met auto Grieks schip bij Bath weer vlot PAGINA 5 Rustig VOORTBESTAAN HUISKAMERPROJECT VOORLOPIG VERZEKERD Verwachting zeeland: Wietse in de armen van zijn 44-jarige oma Adriaansen en daarnaast zijn moeder Ilse Sicint. Zittend van links naar rechts: Wietse's betovergrootouders Mina en Cees Adriaansen en zijn 64-jarige overgrootvader J. Adriaansen. GEERSDIJK - Met de geboorte van Wietse op 8 maart van dit jaar hebben zijn ouders, de 24-jarige Cees van der Veer en Ilse Swint (21) uit Geersdijk, gezorgd voor de vijfde generatie in de familie. Het bijzondere hiervan is dat zijn beide betovergrootouders van moeders kant nog in leven zijn. De negentig-jarige Mina Abrahamse en haar man Cees Adriaansen van 92 jaar wonen zelfstandig in hun eigen huisje in Middelburg. Zij was vroeger dienster en hij was van beroep vormer in een ijzergieterij. Op 20 november 1987 hoopt het paar zijn 75-jarig huwelijksfeest te vieren, samen met kinderen, 18 kleinkinderen, 19 achterkleinkinderen en het eerste achter-achterkleinkind Wietse. - Wietse's andere betovergrootmoedermevrouw M. van Paassen, is 88 jaar oud en woont in het Roggeveenhuis in Middelburg. Zij was vroeger baker, heeft 22 kleinkin deren, 50 achterkleinkinderen en 5 achter-achterklein kinderen. Het Onafhankelijkheidsfront legde bloemen neer bij het monument voor de Poolse bevrijders van Stekene (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De sociale recherche heeft niet onjuist gehandeld bij het arresteren van een man uit Terneuzen, J. L. M., die van steunfraude werd verdacht. Dit ant woordt staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) op schriftelijke vragen van het PPR- Tweede Kamerlid mevrouw Beckers- de Bruijn. Wanneer iemand van steunfraude wordt verdacht „is in het belang van het onderzoek het toepassen van het dwangmiddel van inverzekeringstelling toegelaten", al dus De Graaf. Hij antwoordt dat de sociale recherche pas werd ingeschakeld toen de man na herhaalde oproepen niet ten kantore van de sociale dienst was verschenen nadat uit een onderzoek was gebleken „dat er twijfel bestond met betrekking tot de rechtmatigheid van de aan J. L. M. verstrekte bijstand". De Terneuzenaar werd in februari gearresteerd; hij werd ervan verdacht met een vrouw in Axel een economische eenheid te vormen. „De hoofdofficier van Justitie te Middelburg is van oordeel dat toepassing van de gebruikte dwangmiddelen juist en niet disproportioneel is geweest. Van intimiderend optre den van opsporingsambtenaren is hem niets gebleken. De Minister van Justitie acht dit oordeel verantwoord", zegt de staatssecretaris. Hij stelt dat een sociaal rechercheur pas optreedt „indien een vermoeden bestaat dat naast een uitkering niet opgegeven inkomsten worden genoten dan wel anderszins de uitkeringsregeling wordt misbruikt". Tegen J. L. M. is nog geen vervolging ingesteld. De sociale dienst van Terneuzen heeft inmiddels de bijstandsuitke ring van de man ingetrokken, zo blijkt uit het antwoord. VLISSINGEN - De verstrekking van methadon aan heroïneverslaafden die het zcad (Zeeuws consultatiebu reau voor alcohol en drugs) nu nog in Vlissingen uitvoert, wordt verplaatst naar Middelburg. In Vlissingen blijft het huiskamerproject voor drugge bruikers (hkpd) belast met de metha- donverstrekking. Met deze regeling wordt het voortbestaan van het hkpd voor de eerstkomende twee jaar vei liggesteld. Een en ander is een gevolg van voorstellen van het ministerie van wvc, die worden onderschreven door het Vlissingse gemeentebestuur. Dit blijkt uit het 'Beleidsplan met betrekking tot de drughulpverlening 1986-1989' van de gemeente Vlissin gen. Het voortbestaan van het hkpd dreigde in gevaar te komen door onder meer de plannen van Middel burg om een methadonverstrekking in de eigen gemeente te realiseren. Dat gebeurde voorheen uitsluitend in Vlissingen, door zowel het hkpd als het zcad. Om dat plan te financieren besloot Middelburg tot stopzetting van de subsidie aan het hkpd. Aange zien het ministerie van wvc uitslui tend de 90 procent subsidie betaalt als de gemeente tien procent bij draagt en Vlissingen dat bedrag in totaal 45.000 gulden) niet alleen op kan brengen, zag het er naar uit dat het hkpd zou moeten verdwijnen. WVC heeft nu voorgesteld de subsidie te handhaven als de methadonver strekking door het zcad vanuit Vlis singen wordt overgeheveld naar Mid delburg. Vlissingen kan zich vinden in die voorstellen, zo blijkt uit het be leidsplan, waarin het hkpd een 'on misbare schakel' in de drughulpverle ning wordt genoemd. Het gemeentelijke beleid is er de komende jaren op gericht de drug hulpverlening uit te breiden met het zogenaamde straathoekwerk. Dat is een gezamenlijke verantwoordelijk heid van de bestaande instellingen, aldus het beleidsplan. Verder zullen er tot 1989 initiatieven moeten worden ontwikkeld voor hulp aan drugsver slaafden afkomstig uit etnische min derheden en dient er 'met spoed' een onderzoek te komen naar heroïne- prostitutie. Het 'verlanglijstje' van de gemeente omvat verder meer finan ciële middelen voor preventie en voor lichting, versterking van de eerste lijn begeleiding van drugverslaafden. Daarbij wordt gedoeld op de opname van meer drugverslaafden in het cliëntenbestand van huisartsen, wijk verpleging, maatschappelijk werk en geestelijke gezondheidszorg. Verder moeten sociaal cultureel werk, scho len en politie meer worden ingescha keld bij signalering van drugebruik. In de periode waarvoor het beleids plan geldt dient verder een 24-uurs bereikbaarheid van de betrokken in- VLISSINGEN De gemeentepo litie van Vlissingen ontfermde zich zaterdagavond over de Mid delburger J. C. R. nadat hij was betrapt bij het sprokkelen van hout op het Vlissingse strand. De man was doende om zich een stukje paalhoofd toe te eigenen. Zijn aanhouding verliep niet vlekkeloos. De man sputterde nogal tegen en dat gaf de politie aanleiding om de Middelburger voor een nacht logies op het bureau aan te bieden. stellingen te worden verwezenlijkt en moet een nazorgproject tot stand ko men. Op organisatorisch gebied streeft viissingen de komende jaren naar verdergaande samenwerking tussen hkpd en zcad, zodat het beschikbare geld doelmatiger wordt gebruikt. Tenslotte dient er nog een plaatselij ke overleggroepdrughulpverlening in het leven te worden geroepen en moet financiële ruimte worden ge maakt voor nieuwe activiteiten op het gebied van de hulpverlening. Dat geld moet, desnoods met verschui ving van andere prioriteiten, be schikbaar worden gesteld, aldus het beleidsplan. Ten aanzien van de manier waarop drugverslaafden door de verschillen de instellingen worden opgevangen wordt in het beleidsplan de voorkeur uitgesproken voor het zogenaamde 'therapeutisch proces'. Daarbij wordt ervan uitgegaan dat de verslaafde door een afnemend methadongebruik uiteindelijk drugvrij wordt. Omdat dat er echter toe leidt dat een groot deel van de verslaafden niet wordt bereikt, kiest Vlissingen toch voor het 'aanvaardingsmodel' (hulp op het gebied van de eerste levensbe hoeften, waaronder ook drugs kun nen worden verstaan). Daarbij moet wel worden gestreefd naar volledig afkicken van de verslaafde. Wat dat laatste betreft moeten de mogelijkhe den worden onderzocht voor de vesti ging van een afkickproject in Zee land, aldus het beleidsplan. Het plan wordt dinsdag 17 september bespro- kenu in de vergadering van de com missie volksgezondheid. De vergade ring wordt gehouden in het stadhuis en begint om 17.00 uur. VLISSINGEN Het zeekadet- korps 'Scheldemond' uit Vlis singen heeft zaterdag tijdens een landelijke roeiwedstrijd de kampioenstitel binnen ge haald. De wedstrijd vond plaats in de haven van Vlaar- dingen. Er namen zeventien ploegen deel van twaalf korp sen uit het hele land. De Vlis singse ploeg bleek in verschil lende manches de snelste te zijn. Bij terugkeer op het sta tion van Middelburg wachtte de kampioenen een feestelijk welkom. (Van onze correspondent GENT - Rijkswacht en politie heb ben in dit weekeinde vergeefs ge zocht naar de 33-jarige arbeider Nor- bert Neyt uit de Belgische kanaalge meente Ertvelde, die sinds enkele dagen spoorloos is verdwenen. Bizar in deze zaak is dat de vrouw van de man een telefoontje kreeg van een onbekende die haar meedeelde dat haar echtgenoot was ontvoerd en vermoord. De politiediensten dachten aanvan kelijk aan een smakeloze grap. maar toen de auto van de verdwenen man werd teruggevonden nabij het school tje van Evergem-Kluizen begon met een een grootscheeps onderzoek. De hele streek langs het zeekanaal werd met speurhonden uitgekamd en de brandweer dregde zonder resultaat in het waterspaarbekken van Kluizen. De man die bij Sidmar werkt ver dween op weg van zijn woning naar het staalbedrijf. Hij is daar vorige week woensdag nooit aangekomen. Merkwaardig is ook dat de auto werd aangetroffen met de sleutels in het contactslot, terwijl alle deuren van het voertuig gesloten waren. De auto werd teruggevonden kort nadat in het schooltje brand was gesticht. De poli tie tracht nu uit te zoeken of beide feiten met elkaar verband houden. Onafhankelijkheidsfront Aak voor het middaguur leek het I llemaal nog betrekkelijk rustig op de j ïarkt in het Belgische plaatsje. Om- I treeks 12 uur kwam echter een groot I antal voertuigen in colonne de I ïarkt oprijden. De 130 belgische oud- I erzetstrijders en hun sympathisan ten. zoals leden van het anti-fascime i omité haalden. Onder het toeziend log van de Belgische rijkswacht, aandels te voorschijn van verschil- g ende afdelingen van het onafhanke- ijkheidsfront. Daarnaast hielden en- f :ele demonstranten een spandoek !j rast met de tekst 'Tegen fascisme, I acisme en amnestie'. 13e groep begaf zich naar het oorlogs monument, dat opgericht is voor de l;evallen soldaten uit de eerste en weede wereldoorlog. Karei Maes, lid kan het nationaal comité van het 1 jnafhankelijkheidsfront, benadrukte 'j iat hulde gebracht werd aan 'hen, die ïun leven gaven voor onze vrijheid'. I Jij sprak zijn afschuw uit over de keplande SS-bijeenkomst. „Wij kon- Jen het niet toelaten een herdenking l;e laten organiseren voor diegenen, I die in de tweede wereldoorlog hun l and verraden hebben", zei hij. „Hitier lis wel dood, maar zijn gedachten I leven voort. Wij zullen het nooit verge- Iten en de strijd voortzetten..." Maes I vond dat het de taak van de Belgische I jeugd is de strijd tegen het fascisme lover te nemen van de ouderen. I Voorzitter Louis van Brussel van het Ifront viel hem even later bij. Hij I-"noemde de SS-'ers en hun medestan ders 'het uitschot van de Belgische bevolking'. „We zien zulke herdenkin gen als een bespotting voor onze "kameraden, die gevallen zijn", stelde Van Brussel. „We zullen niet rusten vooraleer al die nazi's en hun haat zaaiende bladen verboden worden". De voorzitter beklemtoonde dat de huidige economische crisis in de kaart speelt van neo-nazi's en fascisten. Hij achtte het daarom een goede zaak dat de strijd hiertegen 'verenigd' wordt voortgezet. „Weg met het SS-schan- depark", voegde hij hieraan toe. „Weg met alle fascisten". Het gezelschap NIEUWDORP - De 38-jarige H. Pels uit Oost-Souburg is zondagmiddag omstreeks half drie om het leven gekomen bij een ongeluk op de West hofweg bij Nieuwdorp in de gemeen te Borsele. De man kwam op zijn racefiets frontaal in botsing met een auto, die zich overigens niet eens op deze weg mocht bevinden, daar het een dienstweg betreft, die alleen toe gankelijk is voor bestuurders van motorvoertuigen met een vergun ning. De automobilist, de 36-jarige Engelsman M. L. McC. uit Maidstone, was niet in het bezit van een dergelij ke vergunning. De heer Pels reed op zijn fiets in de richting van Pechiney, toen de auto van de andere kant naderde. Pas op het laatste moment zagen zij elkaar en in een schrikreactie weken zij beiden naar dezelfde kant uit, waar door een frontale aanrijding onvermij delijk werd. De fietser, die een vrouw en twee dochters achterlaat, overleed ter plaatse. De bestuurder van de auto kwam met de schrik vrij. De politie stelt nog een nader onderzoek in naar de toedracht van het ongeval, waarbij ook in aanmerking wordt ge nomen, dat de Engelsman geen erva ring had in het rijden op Europese wegen. BATH - De Griekse bulkcarrier Ocean King, die vrijdagavond nabij Bath vastliep, is diezelfde nacht nog vlotge- komen.. Dat gebeurde met behulp van enkele sleepboten, omstreeks middernacht. Het schip is naar de Schaar van Ouden Doel vlakbij de Antwerpse Zandvlietsluizen gesleept om nader geïnspecteerd te worden. De Ocean King kwam van Antwerpen met een lading staal. emonstreert in Stekene STEKENE Het Onafhankelijkheidsfront van België, een bundeling van verzetsorganisa ties, heeft zondagmiddag samen met enkele symphatiserende groeperingen een demonstratie in Stekene gehouden tegen het voornemen van oud-SS'ers in Stekene gvallen Jostfrontstrijders te herdenken. Op rustige wijze maaktren circa 130 Belgen hun afkeur luidelijk. Er werden bloemen gelegd bij het oorlogsmonument op de Markt en bij monument t»o het kerkhof van Stekene. De SS-reünie was daags tevooren afgelast. zette daarop de leus 'fascisme, racis me, apartheid, néé' in. Vervolgens togen de demonstranten naar het nabij gelegen kerkhof, om dsaar bij het monument voor de Poolse bevrij ders van Stekene bloemen te leggen. Op het kerkhof liggen veel oud-ver zetsmensen begraven. Van Brussel vertelde daar dat oud-nazi's in Vlaan deren alleen al 20 bijeenkomsten ge pland hebben. Eén van de eerste daarvan is een samenkomst in Lom- TERNEUZEN - De Terneuzense me vrouw M. van Ee hoeft haar huurwo ning in het plan 'Oude Vaart' niet te verlaten. Althans voorlopig niet. Dat heeft kantonrechter mr. H. A. R. de Mul besloten. De woningbouwvereni ging 'Terneuzen', huurbaas van de vrouw, stapte naar de kantonrechter in Terneuzen om ontbinding van de huurovereenkomst te bewerkstelli gen. De bouwvereniging kwam in actie nadat omwonenden hadden ge klaagd over de handel en wandel van de vrouw en haar zoon. Ook de hond van de familie was een aantal huur der in de omgeving een doorn in het oog. De kantonrechter werd, bij de behan deling van de zaak, geconfronteerd- met een zevental getuigen, die stuk voor stuk hun nood klaagden over het gedrag van de familie. Maar ook de vrouw beschikte over de nodige getui gen, die op hun beurt verklaarden dat er absoluut geen sprake was van enige overlast. Er werd meer gedacht aan een 'hetze'. Kantonrechter De Mul heeft de huur overeenkomst, die anders voor onbe paalde tijd zou gelden, nu veranderd in een overkomst, die loopt to 1 februari van het volgend jaar. Komen er in die tussenliggende periode op nieuw klachten binnen, dan is de kans dat de vrouw uit haar woning wordt gezet, groot. mei op 3 cnovember. Het onafhanke lijkheidsfront zal ook tegen deze bij eenkomst protesteren, gaf de voorzit ter aan. De groep viel na de demon stratie uit elkaar om weer huiswaarts te keren. Ondertussen was het in de andere gedeelten van Stekene opvallend stil. Ook bij het ereveld van de Oostfront strijders waren nauwelijks mensen te bekennen. Een enkele man in een zwart pak liep er rond. Wel was ook hier de rijkswacht ter plaatse. Het ereveld, met in het midden een groot Berkenkruis (het symbool van de Vlaamse oud-SS'ers en neo-nazi's), lag er verlaten bij. Enkele uren later kwamen verscheidene auto's met symphatisanten aan. Die gingen ech ter onverrichterzake weer naar huis. Ook vanuit Nederland was protest aangetekend tegen de herdenking van SS-ers. De Stichting Samenwer kend Verzet 1940-1945 zond, bij mon de van oud-burgemeester P. J. Molt- hoff, voorzitter van de stichting, een telegram naar het gemeentebestuur van Stekene, waarin werd aangedron gen op een verbod van de nazi-mani festatie. Hij betitelde de bijeenkomst als 'een belediging voor alle mensen, met name Joodse en verzetsmensen'. In eigen land kwamen ook tal van protestreacties bij de Belgische oud- SSers aan. Wellicht dat onder deze druk de bijeenkomst in Stekene de zustergemeente van Hulst werd afge last. Een herdenking zestien jaar gele den liep op een massale vechtpartij uit tussen ex-verzetmensen en neo nazi's. Ze was helemaal in de wolken, dat Zuidbev elands e meisje, toen ze bij haar tante op be zoek kwam. „Ik krijg een broertje of een zusje", riep ze nog voordat ze de drempel over was. .Ja", ging ze verder, „Mamma verwacht een baby. Ze weet alleen niet precies wanneer het komt". Waarna ze er bedachtzaam op laat volgen: „Maar dan hoop ik wel dat ze thuis is".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 19