BONDEN: KEUZE ONAANVAARDBAAR de ALS VERENIGDE STATEN PROEF DOORZETTEN Israël voert nieuwe munt in WESTDUIN HOTEL Stekene 1985: sluipend gif van fascisme Na Volkspetitionnement tegen plaatsing van kruisraketten. Veel wind 228e jaargang no. 209 Donderdag 5 september 1985 Vandaag.... op pagina 12 Veronica A Examens Asbest-onrust Armzalige zege Uittocht Proef A sat Wereldprimeur wisselautomaat Veel bewolking en af en toe regen. In de middag opklaringen afgewisseld door enkele buien. Mogelijk met on weer. Middagtemperatuur 17 graden. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144, heer v. d. Bulck. MX-EN-PROVENCE DPA-AFP- Twee schilderijen met een geschatte waarde van 11 miljoen gulden zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit het beroemde Granet-museum in de Zuidfranse stad Aix-en-Provence. De politie heeft woensdag verklaard dat het gaat om een schilderij van Rembrandt en een doek van een schilder uit de Vlaamse School. De politie wilde niet bevestigen dat de gestolen Rembrandt het beroemde zelfportret van de Nederlandse schilder is. Dit doek is het enige schilderij van Rembrandt dat in de catalogus van het museum voorkomt. De dief ven) klom(men) over een muur waarna ze een ruit insloegen om in het museum te komen. De gestolen schilderijen bevonden zich in een vleugel van het museum, die niet met een alarminstallatie is uitgerust. PTT wil begin 1989 zelfstandig worden DEN HAAG (ANP) - De PTT moet snel veranderen van een staatsbedrijf in een naamloze vennootschap, om te voorkomen dat het bedrijf op het gebied van de telecommunicatie te ver achter raakt. De centrale directie van de PTT heeft woensdag aan minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) bericht dat zij het advies steunt van de commissie-Steenbergen, om van de PTT een holding met twee werkmaatschappijen te maken, BV Post en BV Telecommunicatie, en een einde te maken aan het PTT-monopolie op zogenaamde randapparatuur. Directeur-generaal ir. C.Wit schat dat de operatie begin 1989 voltooid kan zijn, als regering en parlement de nodige wetgeving in een jaar rond kunnen krijgen. De PTT-top hecht er zeer aan dat de adviezen van de commissie in één keer worden opge volgd, om te voorkomen dat de con currentiepositie van het bedrijf scha de lijdt. „Niet eerst het monopolie opheffen en pas veel later PTT de mogelijkheid geven om haar diensten uit te breiden", aldus Wit. De ambtenarenbonden Abvakabo, CFO en het Ambtenarencentrum vin den de keuze voor een NV-structuur op dit moment onbegrijpelijk en on aanvaardbaar. Zij willen op korte termijn een organi satiebureau nader laten onderzoeken wat de gevolgen zijn voor het perso neel, dat zijn status van ambtenaar zou verruilen voor die van werknemer in een gewoon bedrijf. ,,De arbeidsvoorwaarden voor het particulier bedrijfsleven in Nederland zijn zonder meer goed te noemen", schrijft directeur-generaal ir. C. Wit in een brief aan alle 100.000 PTT-ers. Wit ziet de toekomst in „NV-struc tuur" niet zo somber als de bonden. „Er zal een CAO afgesloten moeten worden, ofwel voor de hele NV-PTT, of bij voorbeeld een aparte CAO voor Post en een aparte voor Telecommu nicatie", zo schrijft hij. „Het betekent wellicht ook dat PTT-ers niet meer aangesloten kunnen zijn bij het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), maar dat er een eigen PTT- pensioenfonds gesticht moet worden. Dat behoeft overigens niet per sé een verslechtering te betekenen vergele ken met de huidige situatie". PZC Minister Brinkman heeft Vero nica nu formeel de A-status toegekend. PAGINA 2 Het Cito voert een onderzoek uit naar een eerlijker beoorde ling van examens. PAGINA 5 Onder het personeel van het Vlissingse bedrijf Van Riet schoten en Houwens heerst onrust over een mogelijke in zet bij het asbest-gevaarlijke schip Almirante Grau. PAGINA 13 Het Nederlands elftal heeft gisteravond in Heerenveen met 1-0 van Bulgarije gewon nen. Het winnende doelpunt kwam tien minuten voor tijd, na een armzalige vertoning, op naam van Rob de Wit. PAGINA 21 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 17 en 19 Sport: 21 Advertentie heeft het wel! Koudekerke. tel. 01185-2510. telex 30186 dat de factor werkgelegenheid ont breekt in het advies van de commis sie. De werkgelegenheid in de pro- duktie van telefoons en bedrijfsin- stallaties in ons land loopt gevaar. Die worden momenteel grotendeels in Nederland gemaakt. „In een con currerende situatie zal PTT er niet aan kunnen ontkomen om ook met andere dan Nederlandse makelij op de markt te komen", voorspelt de directie. AMSTERDAM De werkzaamheden onder het Concertgebouw zijn, ongemerkt voor de buitenwereld, in volle gang. Met kleine bulldozers en verrijdbare boormachines wordt langzaam de oude fundering verwijderd. Soms klinkt het lawaai naar 'boven' door en moet dirigent Bernard Haitink tijdens een repetitie aftikken en vragen of men met het boren wil stoppen. Naar verwachting zal de nieuwe fundering over twee jaar zijn voltooid. Het ABP, waarbij 920.000 ambtenaren en werknemers zijn aangesloten, heeft al gewaarschuwd dat een uittocht van de PTT-ers zijn financiële positie sterk zou aantasten. Ook niet-ambte- naren, onder meer in dienst bij nuts bedrijven in NV-vorm, zijn bij dit pensioenfonds aangesloten. De centrale directie wil af van de plicht dat de telefoondienst bij een aansluiting het „eerste toestel" moet leveren. De commissie-Steenbergen wil de PTT daaraan houden, maar de directie vreest er door op kosten te worden gejaagd. De directie is het met de bonden eens Moskou: niet meer gebonden aan verbod op ruimtewapens MOSKOU (AP/DPA) De Sowjet-Unie heeft woensdag aangekondigd dat het land 'zich vrij acht' om anti-satel lietsystemen in de ruimte de stationeren als de Verenigde Staten een voorgenomen proef met anti-satellietwa pens doorzet. De voormalige Russische leider Joeri Sowjet-leider Michail Gorbatsjov in gesprek met werknemers van een gasbedrijf in Turnen in West-Siberië. Gorbatsjovs bezoek, dat gisteren begon, heeft onder meer ten doel stappen te ondernemen om de energieproduktie te verbeteren. Het door Gorbatsjov bezochte deel van Siberië is een van de belangrijkste olie- en gaswinningsgebieden vanKde Sowjet-Unie. Andropov kondigde twee jaar geleden aan dat het Kremlin een eenzijdig verbod (moratorium) op het testen en plaatsen van anti-satelliet in acht zou nemen. Andropov zei dat het verbod van kracht zou blijven, zolang andere machten, met name de Verenigde Staten, zich ook zouden onthouden van proeven en plaatsing. Het officiële persbureau Tass meldde in een verklaring dat 'als de Verenigde Staten proeven neemt met anti-satel lietwapens tegen doelen in de ruimte, de Sowjet-Unie zich ontheven acht van zijn eenzijdige toezegging geen anti-satellietwapens te zullen statio neren in de ruimte. De verantwoorde lijkheid voor de verdere loop der gebeurtenissen ligt geheel aan Ameri kaanse zijde,' aldus Tass. DEN HAAG (ANP) -- Het ministerie van financiën gaat een staatslening uitgeven tegen een rente van 6,75 procent en met aflossing per 1991/1995. Dit is de laagste rente op een staatslening sinds 1969. De inschrijving op de staatslening is op dinsdag 10 september 1985. De storting is op dinsdag 15 oktober 1985. De inschrijving gaat volgens het tendersysteem, aldus het ministerie van financiën woensdag. De koers van uitgifte van de lening en het bedrag worden na de inschrijving vastgesteld. De aflossing zal plaatsvin den in vijfjaarlijkse termijnen te beginnen op 15 oktober 1991. Vervroegde aflossing is niet toegestaan. Behalve een geïsoleerd geval van een 6,75 procents lening in 1978 moet worden teruggegaan tot 1969 voor staatsleningen met dit rentepeil. De nu aangekondigde staatslening is de zevende lening waarvan de opbrengst bestemd is voor de dekking van de financieringsbehoefte van het rijk in 1985. Die wordt thans geraamd op 34,6 miljard gulden. Uit de zes tot nu toe geplaatste leningen is een bedrag van 17,7 miljard gulden ter beschikking gekomen. Ondershands is tot nu toe 8,5 miljard gulden gecontracteerd, via de voorinschrijfreke- ning wordt voor geheel 1985 3.6 miljard verwacht. De regering-Reagan maakte eind au gustus bekend dat een test zou wor den uitgevoerd met anti-satellietwa pens in het kader van het Strategisch Defensie Initiatief (SDI), het Ameri kaanse researchprogramma inzake een afweersysteem in de ruimte. Ook weel Starwars genoemd. Het Amerikaanse ministerie van de fensie heeft woensdag officieel be kendgemaakt dat nog deze maand de proef met het anti-satellietwapen (Asat) zal worden uitgevoerd. Bij de proef zal voor eerst een raket worden afgevuurd op een doel in de ruimte. De bekendmaking komt enige uren nadat de Sowjet-Unie aankondigde dat zij een moratorium op het plaat sen van anti-satellietwapens in de ruimte zal opheffen als de Amerikaan se proef doorgaat. „De eerste proef van het Amerikaanse anti-satellietsysteem tegen een object in de ruimte is voor later deze maand geprogrammeerd", zo heette het in de verklaring van het Pentagon. Een precieze datum werd niet genoemd. In antwoord op de waarschuwing van Moskou dat het moratorium zal wor- TEL AVIV (RTR) - Terwijl de Israëli sche minister van financiën, Yitzhak Modai, een bezoek brengt aan de Verenigde Staten, is Israël woensdag overgegaan op een nieuwe munteen heid. De nieuwe munt vervangt de oude sjekel, die door de hoge inflatie (op dit moment 250 procent per jaar) sterk in waarde was verminderd. De nieuwe sjekel heeft de waarde van duizend oude sjekels. Modai is in de VS om uitleg te geven over dit programma, dat o.a. een loon- en prijsstop en forse bezuinigingen op de overheidsuitgaven omvat. De Israëlische minister wil ook praten over het vrijhandelsverdrag tussen Israël en de VS, dat vorige maand van kracht werd en voorziet in het geleide lijk opheffen van de invoerrechten op de handel tussen de twee landen. BRUSSEL (ANP) - Het infor matiekantoor van de Brussel se Dienst voor Toerisme heeft een automaat in gebruik geno men die Nederlandse, Britse, Westduitse en Italiaanse bankbiljetten wisselt in Belgi sche briefes en munten. Vol gens de dienst is de gepantser de wisselautomaat de eerste in zijn soort. Het apparaat is ontworpen door een Belgische wissel agent. Volgens de fabrikant, de firma Cable Print, bestaat uit de hele wereld belangstel ling voor het apparaat. Ook uit Nederland zouden er al bestellingen zijn gekomen. De automaat accepteert bank biljetten uit de genoemde lan den en geeft er tegen de dag- koers Belgisch geld voor te rug. Optische lezing zorgt er voor dat valse of beschadigde bankbiljetten worden gewei gerd en teruggegeven. Bij het geld zit een bewijsje van de transactie. den opgeheven, zegt het Pentagon dat „de Sowjets reeds sinds 1977 een operationeel, op land gestationeerd Asat-systeem hebben". De Verenigde Staten hebben gisteren voorts verklaard in de uitlatingen van Sowjet-leider Michail Gorbatsjov geen aanwijzingen te zien voor een „serieuze doorbraak" in de ontwape ningsonderhandelingen in Genève. Volgens Amerikaanse senatoren die dinsdag drie uur met Gorbatsjov had den gesproken, had de Sowjet-leider verklaard dat als Washington wilde praten over het voorkomen van een militarisering van de ruimte, Moskou de dag ernade „meest verregaan de" voorstellen ter vermindering van de kernbewapening zou indienen. De plaatsvervangend woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington, Charles Red man, verklaarde dat de Sowjet-Unie haar vele openbare verklaringen moet omzetten in werkelijke onder- handelings voorstel len. Veertig jaar na de capitu latie van de Duitse le gers in Europa hangt de schaduw van het oorlogsge beuren nog over velen, die het lichamelijk geweld en de geestelij ke onderdrukking van de bezetter aan den lijve hebben ondervonden. De viering van veertig jaar bevrijding bracht een stroom van herinneringen op gang, die eens te meer duidelijk maakte hoe ingrijpend het leven van individuelen en hele groepen mensen werd veranderd door het optreden van de nazi's. Des te pijnlijker voor al die mensen was vorige week het be richt dat oud-SS-ers aanstaande za terdag in de Belgische gemeente Ste kene een herdenkingsbijeenkomst zullen houden voor de SS-slachtoffers van het Oostfront. De oud-burge meester van Hulst en voorzitter van de Stichting Samenwerkend Verzet 1940-1945 P. J. G. Molthoff heeft al een scherp protest laten horen. 'Een bele diging voor alle mensen, met name Joden en mensen uit het verzet,' zo kwalificeerde de oud-burgemeester de samenkomst in Stekene. Hij wil een verbod van de bijeenkomst, maar tot nu toe heeft het bestuur van de Belgi sche gemeente niet gereageerd. Molt- hoffs actie lijkt veertig jaar na de bevrijding overdreven, maar wie de feiten op een rij zet, moet concluderen dat Molthoff gelijk heeft. Het sluipen de gif van het nazisme en fascisme baant zich steeds dieper een weg door onze samenleving. De laatste jaren is sprake van een herleving van allerlei rechtse groeperingen, die soms open lijk, soms onder het mom van een legale activiteit, hun verderfelijke ideeën trachten te verspreiden. Voor de slachtoffers van het nazis me is het onverdraaglijk, dat ex- SS-ers de elitetroepen van Hitier, die met nietsontziende wreedheid mil joenen mensen de dood hebben inge jaagd frank en vrij kunnen parade ren. Stekene heeft de twijfelachtige eer de ex-SS-ers te mogen ontvangen. Daarmee heeft deze op luttele kilome ters over de Zeeuws-Vlaamse grens gelegen Belgische gemeente zich op één rij gesteld met beruchte nazi- reünieplaatsen als Flensburg en Mün- ster in West-Duitsland. Vijftien jaar geleden stond Stekene in negatieve zin eveneens in het centrum van de belangstelling. Vlaamse extremisten hadden in de stille bossen in de streek rond Stekene een ereveld aangelegd voor oostfrontstrijders. Het kwam toen tot gewelddadige botsingen tus sen ex-verzetsmensen en neo-nazi's. In die jaren had Stekene een (geko zen) burgemeester, die deze functie óók tijdens de bezetting had uitgeoe fend en die bekend stond om zijn Duitse-sympathieën. Stekene was in de oorlog, zoals zovele Vlaamse ge meenschappen, een gespleten dorp, waar de 'zwarten' heulend met de vijand) en de 'witten' anti-Duits en pro-geallieerd) fel tegenover elkaar stonden. Die scheidslijn bestond vijf tien jaar geleden nog heel duidelijk. Nu keren de oud-SS-ers weer terug in Stekene. De (nieuwe) burgemeester laat niets van zich horen en is niet bereikbaar voor commentaar. Kenne lijk zien de fascistische groepen in België nu weer hun kans. Het signale ren van dit 'grote kwaad' is het minste wat mag worden verwacht van demo cratisch gezinde burgers. De valse ideologie van extreem rechts moet altijd en overal waar zij opduikt aan de kaak worden gesteld. atuurlijk, de oorlog ligt vèr achter ons. Miljoenen Nederlanders heb ben er alleen over gehoord of gelezen. De intentie van degenen, die op hun eigen wijze hun doden willen eren, kan heel eerbaar zijn. Voor ouders, broers, zusters of andere familieden van oud-SS-ers telt slechts dat een geliefd familielid bij het oorlogsge weld is omgekomen. Die menselijke overweging mag zeker meetellen. De Nederlander wil graag doorgaan als een fatsoenlijk mens. Dat alles neemt echter niet weg, dat het hier gaat om leden van een misdadige organisatie, die onnoemelijk veel leed hebben ver oorzaakt. De slachtoffers van toen en hun nabestaanden lijden daar nog steeds onder. Het onrecht van 1940- 1945 heeft voor hen zulke gruwelijke vormen aangenomen, dat elke ge dachte aan in volle vrijheid demon strerende oud-SS-ers, opnieuw het leed oproept aan vroeger. De leven den van nu. die zijn getekend door de naziterreur, hebben er recht op met rust gelaten te worden. Dat worden ze niet als oud-SS-ers en neo-nazi's door de straten van Stekene paraderen alsof er geen oorlogsverleden bestaat. Molthoffs protest is een waarschu wing aan ons allen. Dim IN c Spionne De Westduitse Margare- te Höke die wordt verdacht van spio nage was op de hoogte van militaire geheimen en zij was officieel gemach tigd om kennis te nemen van de inhoud van zeer vertrouwelijke rap porten. Advertentie i Gisteren, vandaag of morgen bij u in de bus: het Volkspetition nement tegen plaatsing van kruisraketten. Onderteken de kaart en stuur 'm direct terug. Daarmee vraagt u de regering op 1 november nee te zeggen tegen plaatsing van kruisraketten. De organisatie van het Volkspetitionnement kost veel geld. Geef steun. Stort wat u missen kunt op postgiro 77555 tn.v. Volks petitionnement, Amsterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1