E&L! Snuffelt II ook al tussen de Kleintjes? Vergiftigde sigaretten 'slechte grap' Martens blijft aan ANY 4 Juristen buigen zich over oplossing zaak De Jonge Haast met tarwe-oogst TOMATEN EN SLAVINKEN ïoo g 139u9 in on ONDANKS SCHERPE KRITIEK Abe Lenstra overleden Gevangenissen Tekort Kernergie Gast Bedreiging GESPREK VAN DEN BROEK MET BOTHA Jopie Inspraak met gestoorde ontvangst Onbestendig 228e jaargang no. 207 Dinsdag 3 september 1985 OM BEACH Tomaten, kilo Slavinken, kilo 23<s 1230ILwVJ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Wisselend bewolkt en enkele buien. Mogelijk met onweer. Maximum tem peratuur zeven graden. De zuidwes ten wind is meest vrij krachtig. PROVING) LONDEN (ANP/UPI) - De waarschuwing uit naam van het Britse Dierenbevrijdingsfront dat sigaretten zijn vergif tigd met cyanide is volgens deskundigen van de Britse politie een slechte grap. Al 2 miljoen sigaretten van het merk John Player Special zijn van de plank gehaald in rond 200 belastingvrije winkels in Groot-Brittannië en Europa. De angst aanjagende waarschuwing is bewezen een uitzonderlijk slechte grap te zijn", verklaarde een woord voerder voor de britse American Tabacco company. Proeven met sigaretten van het merk hebben geen vergifti ging van het produkt aangetoond, aldus het bedrijf. De fabrikant heeft nu instructie gegeven de blikjes met 50 sigaretten weer in de verkoop te brengen. De zaak wordt verder door de politie onderzocht. Mediawet vrijwel niet gewijzigd DEN HAAG (GPD) - Ondanks ernstige kritiek van de Raad van State heeft minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) maandag zijn ontwerp-Mediawet vrijwel ongewijzigd aan de Tweede Kamer aangeboden. Gezien de voortgaande technische ontwikkelingen op mediagebied, hoopt de bewindsman op snelle be handeling door het parlement. Hij ziet in ieder geval geen reden voor vertra ging in de juridische procedure die de omroep bij de Haagse rechtbank heeft aangespannen tegen zijn vérstrekken de plannen. Brinkman verklaarde gistermiddag lat hij slechts aanvullingen en nuan ceringen in de voorstellen heeft aan gebracht. Hij heeft zich overigens zo veel mogelijk heeft aangesloten bij wat tijdens de Kamerdiscussie over de Medianota, waaruit de Mediawet is voortgekomen, is besproken. Op Hoofdpunten - bescherming van het publieke omroepbestel en meer moge lijkheden voor de nieuwe media (abonnee-tv) - is het voorstel, zo zei Brinkman, recht overeind gebleven. Uit het advies van de Raad van State concludeert de bewindsman dat hij de steun van dit hoge rechtscollege voor zijn plannen heeft gekregen. „Het is BRUSSEL (ANP) - De Belgische rege ring blijft aan tot na de vervroegde verkiezingen van 13 oktober aan staande. Voor die tijd krijgt het Bel gische parlement geen verklaring meer voorgelegd die een grondwets wijziging na de verkiezingen moge lijk zou maken. Premier Martens heeft dit maandag avond meegedeeld na afloop van het kabinetsberaad. Koning Boudewijn heeft het besluit om het parlement te ontbinden, maandagavond onderte kend. Het afzien van elke verklaring tot grondwetswijziging betekent een poli tiek succes voor de Franstalige chris ten-democraten (PSC). De kleinste regeringspartij wilde onder geen be ding akkoord gaan met een grond wetswijziging die een overdracht van het onderwijs aan de Vlaamse en Waalse gewestregeringen mogelijk zou maken. Het kabinetsplan om vijf ge vangenissen te bouwen stuit bij de Tweede Kamer op be zwaren. PAGINA 3 Het financieringstekort van de ziekenhuizen dreigt in 1986 uit te komen op 2 miljard gulden. PAGINA 5 Volgens energie-topman drs. G. Verberg is uitbreiding van kernenergie noodzakelijk, maar niet tot elke prijs. PAGINA 9 Zeeland is komend jaar maart tien dagen lang gastprovincie op de Hiswa. PAGINA 10 De maatregelen van het rijk vormen een bedreiging voor het dag- en avondonderwijs PAGINA 11 duidelijk: de Raad zegt dat dit voor stel juridisch door de beugel kan", aldus minister Brinkman, die alleen ten aanzien van het ondertitelingsver bod en een aantal regels op het gebied van de rechtszekerheid het wetsvoor stel licht heeft aangepast. Zo mogen buitenlandse programma's op de kabel nu toch voorzien worden van ondertitels en onderdelen in de Nederlandse taal bevatten. Maar op ons land gerichte reclame - hoewel daarover in Europees verband pro cessen lopen - zal niet worden toege staan, ter bescherming van de Neder landse omroep. De handhaving van dit verbod betekent voor de dagelijk se praktijk dat bijvoorbeeld een van Nederlandse ondertitels voorziene Engelse film waarin een reclamespot voorkomt, niet op het tv-scherm mag. De kritiek van de Raad van State op een groot aantal onderdelen van het wetsontwerp beschouwt Brinkman als „nuttige aanbevelingen om de juridische kracht van de wet te ver groten". Maar hij legt bijna alle be zwaren naast zich neer. Een van de belangrijkste klachten van de Raad is dat het voorstel overloopt van ge- en verboden en er sprake is van een vérgaande regulering, die kunstmatig aandoet. De minister Verdedigt zich hiertegen (Slot zie pagina 4 kolom 6) $L off* OKD. INDIAN ROCKS BEACH FLORIDADoor het geweld van de orkaan werden langs de kust van Florida hele huizen verplaatst. Zo kwam dit huis half in zee terecht. BILOXI (AP) - De orkaan Elena heeft maandag de staat Mississippi in de Verenigde Staten bereikt met windstoten van ruim 160 kilometer per uur, maar nan daarna in kracht af. Omdat ruim van tevoren voor de orkaan was gewaar schuwd bleef het aantal persoonlijke ongevallen beperkt. In de staat Florida kwamen eerder drie mensen door het natuurgeweld om, maar maandag werden geen doden of ernstig gewonden gemeld. De schade is enorm. De orkaan ging gepaard met hevige regens en golven die hoogten bereikten van 3,5 meter boven normaal. De storm zwierf vier dagen langs de kusten van de Golf van Mexico en hield vooral de bevolking van de gebieden aan de kust in angstige spanning. Meer dan een half miljoen mensen in Florida en andere zuidelijke staten zijn gevlucht voor het geweld van de storm. Maandag nam, de kracht af en werd nog een maximale kracht van 120 km per uur gemeten. Eerder kwam de wind boven de 200 kilometer per uur. Veel wegen in kustgebieden zijn onder water gelopen. De gouverneur van Mississippi, Bill Allain, heeft president Reagan gevraagd dé kustdistricten tot rampgebied te verklaren. Doordat een aantal hoog spanningsmasten omver werd geblazen zitten rond de 100.000 huishoudens in Mississippi zonder elektriciteit. In Florida zitten sinds zondag 150.000 afnemers zonder stroom. PRETORIA7JOHANNESBURG (ANP/AFP/DPA/RTR/UPI) Nederlandse en Zuidafrikaanse juridische deskundigen zullen binnenkort bijeen komen om te proberen de kwestie Klaas de Jonge op te lossen. Dit heeft minister Van den Broek maandagochtend in Pretoria verklaard, na bijna 2,5 uur te hebben gesproken met zijn collega Roelof Botha en de Zuidafrikaanse minister van justitie, Kobie Coetsee. Eerder op de ochtend had minister Van den Broek De Jonge's advocaat, Kathleen Thatchwell, ontmoet en de Jopie, onze Jopie is de wereld kampioen: de rust van Joop Zoetemelk was maar van kor te duur. PAGINA 15 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 13 Sport: 14 en 15 -Nl A J "W" T- ar. WIERINGERMEER (ANP) Aangezien het in de afgelopen week zonnig en droog weer is geweest, zijn de Nederlandse landbouwers begonnen met het oogsten. Hier nabij Kreileroord was men hard bezig met het binnenhalen van het tarwe. De Jonge zelf opgezocht in het door politie omsingelde ambassadegebouw in het centrum van de stad. Beide ministers zeiden na hun ge sprek dat „meningsverschillen" zijn blijven bestaan en dat zij „openhar tig" met elkaar hadden gesproken, wat in diplomatiek jargon veelal bete kent dat men elkaar duidelijk de waarheid heeft gezegd. De Nederlandse antropoloog en zijn ex-vrouw Helena Pastoors, werden eind juni gearresteerd. De Jonge slaagde er 9 juli in het ambassadegebouw binnen te vluch ten, maar werd er gewapenderhand weer uitgesleept. Tien een uitermate scherp Nederlands protest en een ulti- matium keerde hij terug naar het ambassadegebouw. Zuid-Afrika heeft nog steeds geen aanklacht tegen De Jonge ingediend. De mijnstaking in Zuid-Afrika komt moeizaam van de grond. Er werd maandag wisselend gehoor gegeven aan een stakingsoproep die was uit gevaardigd door de grootste zwarte vakbond in het land. Tegelijkertijd deden zich in verscheidene gebieden weer nieuwe ongeregeldheden voor, met name rond Johannesburg, Dur ban en Kaapstad. De rand, de natio nale munt, herstelde zich nadat het blanke bewind noodmaatregelen had getroffen ter bestrijding van de finan ciële crisis. Volgens de mijndirecties heeft minder dan vijf procent van de mijnwerkers het stakingsparool opgevolgd. Cyril Ramaphosa, de secretaris-generaal van de bond NUM, erkende dat de helft van de 60.000 mijnwerkers de oproep hadden genegeerd. Dertien mijnwerkers raakten ernstig gewond in botsingen met de veilig heidstroepen. Het dodencijfer van de rellen in Kaap stad steeg maandag tot 32. In deze stad is het sinds vorige week woens dag onrustig toen een voorgenomen iAdvertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding LONDEN (RTRL'PI/AFP) - De Britse premier, Margaret Thatcher, heeft 'maandag een belangrijke wijziging van haar 22 leden tellende kabinet aangekondigd. Ze poogt daarmee op tijd de record-hoge werkloosheid in Groot-Brittannië aan te pakken in de aanloop naar de volgende algemene verkiezingen. Onder de posten die in andere handen overgaan zijn die van werkgelegen heid. binnenlandse zaken en handel en industrie. Ook de portefeuille voor Noord-Ierland krijgt een nieuwe be heerder. ten tijde van cruciale onder handelingen met de Ierse Republiek. Thatcher, wier populariteit is gedaald tot een minimum sinds de oorlog rond de Falklands in 1982, heeft besloten tot een kabinetswijziging die verder gaat dan was verwacht, en waarbij een derde van de ministers is betrok ken. Vooral met het oog op de strijd tegen de werkloosheid, de zaak waarop zij het kwetsbaarst is, benoemde de pre mier maandag Lord Young, die zich als staatssecretaris tot dusver bezig hield met het scheppen van banen, als nieuwe minister van werkgelegen heid. Sinds Thatcher in 1979 aan de macht kwam steeg het aantal werklo ze Britten van 1.2 miljoen tot 3.2 miljoen. Een andere belangrijke wisseling be treft Norman Tebbit, die van het ministerschap van handel en indus trie de overstap maakt naar het voor zitterschap van de Conservatieve Par tij. Hij moet de partij gaan leiden naar de algemene verkiezingen, die voor mei 1988 moeten worden gehouden. De nieuwe minister van handel en industrie wordt Leon Brittan, de hui dige minister van binnenlandse za ken. De opmerkelijkste promotie maakt de minister voor Noord-Ier- land, Douglas Hurd. Hij volgt, een jaar na zijn benoeming, Brittan op op binnenlandse zaken. Tom King, die tot dusver de portefeuille van arbeid beheerde, volgt Hurd op als minister voor Ulster. De sleutelposten van buitenlandse zaken (Sir Geoffrey Howe), defensie (Michael Heseltine), en financiën (Ni- gel Lawson) worden door de wijzigin gen in het kabinet niet getroffen. HEERENVEEN (ANP) - Maan dagavond is in Heerenveen op 64-jarige leeftijd oud-voetbal ler Abe Lenstra overleden. Lenstra speelde tussen 31 maart 1940 en 14 april 1959 47 wedstrijden in het Neder lands elftal. Abe Lenstra geboren op 27 november 1920 gold als een linksbinnen met een grote technische vaardigheid en een geweldig spelinzicht. Lenstra debuteerde als veertienjarige in het eerste elftal van Heeren veen en club die hij in het seizoen 1955-1956 verruilde voor Sportclub Enschede. Hij sloot zijn betaalde carriere af bfj Enschedese Boys. In zijn interland-loopbaan maakte de Fries in totaal 33 doelpunten, waarmee hij op de topscorers- lijst de tweede plaats deelt met Johan Cruijff achter Faas Wilkes, die tot een totaal van 35 treffers kwam. Lenstra stope in 1964 met voetballen. Enkele jaren geleden werd hij getroffen door een beroerte als gevolg waarvan hij in een rol stoel terechtkwam. mars naar de Pollsmoor-gevangenis, waar ANC-leider Nelson Mandela ge vangen zit, uiteen werd geslagen. Volgens de politie deden zich in tien zwarte woonwijken verspreid over het hele land ongeregeldheden voor. In Johannesburg gingen de effecten beurs en de geldwisselmarkt weer open nadat ze tijdelijk gesloten waren geweest als gevolg van een financiële crisis. De rand vertoonde maandag een duidelijk herstel. Om de crisis het hoofd te bieden besloot de Zuidafrikaanse regering onder meer de terugbetaling van de schulden aan het buitenland tot ja nuari te bevriezen. Dit treft Nederland niet of in beperkte mate, zo valt op te maken uit opmer kingen van de twee grootste Neder landse banken, ABN en Amro, en de NCM (Nederlandsche Credietverzeke- ringmaatschappij De Zuidafrikaanse publieke opinie, zoals die in de berichten over het „troika"-bezoek tot uiting komt, is opgelucht dat de Europese Gemeen schap voorlopig geen sancties zal nemen tegen Zuid-Afrika. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Pretoria. Een zender en een ontvan ger die op verschillende golflengte opereren hebben niets aan elkaar. De bood schap blijft ergens onderweg steken. Gisteravond in Heinkenszand fungeerde een groot publiek als een niet op de zender - in dit geval een aantal deskundigen van en namens het ministerie van economische zaken - afgestemde ontvanger. De eerste van een serie van vijf voorlichtings avonden over een mogelijke vesti gingsplaats voor een kernenergiecen trale in een geheel gevulde Stenge in Heinkenszand maakte pijnlijk duide lijk dat de vele tegenstanders van kernenergie zich een andere voorstel ling hadden gemaakt van de ministe riële info-avonden dan de deskundi gen zelf. De laatsten wilden slechts informatie kwijt, discussiëren was er met name voor de pauze niet bij. De anti-kemenergiebeweging had slechts ëén doel: de deskundigen uit Den Haag confronteren met hun feiten en meningen. Gelegenheidsvoorzitter Hans Sleeuwenhoek - minder zelfver zekerd dan voor het televisiescherm - moest te vaak de betogen uit de zaal onderbreken. Het publiek begreep ook wel dat de orde van de avond, vastgelegd door de mensen uit Den Haag, een eerbiedig luisteren inhield naar de deskundige sprekers, maar daar wilde het zich niet bij neerleg gen. De meerderheid had gewoon geen zin te fungeren als „marionetten in een poppenspel", zoals éën van de vele sprekers uit de zaal beeldend opmerkte. Zender en ontvanger zaten gisterenavond op verschillende golf lengtes. Dat effect werd nog versterkt door een falende geluidsinstallatie, die het ministerie van economische zaken voor deze gelegenheid speciaal uit eigen voorraad had meegenomen. Oók dat was dus niet goed. De eerste van de serie informatie avonden kan met de beste wil geen succes worden genoemd. De PKB-procedure rond de bouw van kerncentrales liep gisteravond stuk in een zee van onbegrip. De vraag kan worden gesteld wat het doel is van dit soort bijeenkomsten. De bevolking krijgt inspraak, is de Haagse leus, maar de werkelijkheid is dat die in spraak zo is gekanaliseerd en aan beperkingen gebonden, dat de burger zich in alle gemoede mag afvragen of hij echt invloed kan uitoefenen. Het antwoord luidt in bijna alle gevallen 'neen'. Zoals de brede maatschappe lijke discussie over kernenergie een middel was om de onlustgevoelens in banen te leiden (de eigen woorden van minister Van Aardenne), zo is ook de PKB niet meer dan een zoethouder. Een heteluchtballon van vage belof ten die de illusie overeind moet hou den dat de mondige burger niets tekort wordt gedaan in zijn democra tische rechten. De grote meerderheid van het publiek in Heinkenszand be greep feilloos waar het gisteravond om ging. Het wilde dan ook aanvanke lijk geen medewerking verlenen aan wat quasi-inspraak werd genoemd, maar uiteindelijk won de nieuwsgie righeid het toch van de onderdrukte woede. Dat wil echter niet zeggen dat werd ingestemd met de manier waar op deze vorm van inspreken zich voltrok. De ontvangst bleef gestoord. De laatste maanden werd een zeke re matheid geconstateerd bij de anti-kemenergiebeweging. Zij zou door het politieke spel rond de brede maatschappelijke discussie de moed hebben opgegeven, werd beweerd. In Heinkenszand kon gisteravond wor den vastgesteld, dat de anti's weinig van hun verbeeldingskracht hebben verloren. Kernenergie is en blijft de emoties sterk bezighouden. Tegen over de oprechte verzekering van de voorstanders dat het om een goedko pe, schone en niet gevaarlijke vorm van energie gaat, stellen de tegen standers met even grote oprechtheid, dat de staat financieel mooi naar zich toerekent, dat de veiligheid in twijfel moet worden getrokken en dat voor het probleem van de afval geen oplos sing is gevonden. Kernenergie is als een geloofsartikel: als je erin gelooft, geloof je er ook onvoorwaardelijk in, maar als het geloof ontbreekt dan is er ook niets goed aan. De deskundigen - ook zij die gisteravond in Heinkens zand het woord voerden - stellen met nadruk dat bepaalde problemen wel degelijk worden onderkend, maar dat in de afweging van argumenten vóór en tegen de regering nu eenmaal voor kernenergie heeft gekozen. Dat was de enige boodschap die gisteravond luid en duidelijk doorkwam. Het half slachtige van de bijeenkomst was dat er twee groepen mensen zaten - ener zijds de meerderheid in de zaal en anderzijds de deskundigen op het podium - die elk hun eigen interpreta tie hadden. En daaraan vasthielden. Bleef onbeantwoord de vraag wie aan wie wat had te vertellen. Dim Bankier gedood De Ecuadoraan- se bankier Nahin Isaias, die was ont voerd door linkse guerrillastrijders, is maandag gedood toen veiligheids troepen probeerden hem te bevrijden. Militairen bestormden een schuil plaats van de guerrillastrijders, waar hij werd vastgehouden. De 54-jarige Isaias, president van zowel een bank in Ecuador als een bank in de Verenig de Staten, werd hierbij zwaar gewond. Hij overleed een uur later in een ziekenhuis. Vier verzetsstrijders, waarschijnlijk leden van de beweging M-19, werden tijdens de schietpartij eveneens gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1