Reparat satelliet tie d geli efe< ukt :te BLANKEN IN HUN A UTO VERMOORD Tientallen doden bij treinramp Frankrijk Wrak Titanic ontdekt Eerste duizend handtekeningen petitionnement kruisraketten tie PZC vandaag Joop wereld kampioen BEDRIJVEN CONTACTDAGEN Gijzelingsacties op Filipijnen Amercentrales na explosie buiten gebruik Rustiger weer i M 28e jaargang no. 206 aandag 2 september 1985 JOHANNESBURG (GPD/RTR/AFP/DPA) Twee blanke Zuidafrikanen zijn vermoord en twee andere ernstig verwond door zwarten die een begrafenis hadden bijgewoond van slachtoffers van apartheidsrellen. President Pieter W. Botha heeft zondagavond meegedeeld dat Zuid-Afrika de komende vier maanden niets zal aflossen van zijn buitenlandse schuld. De koers van de rand is de afgelopen week sterk gedaald. Zuid-Afrika heeft een schuld van ongeveer 17 miljard dollar. Terwijl de rellen dit weekeinde in hevigheid afnamen zijn duizenden zwarte mijnwerkers in goud- en kolenmijnen in staking gegaan. DUITSER DREEF NACHT OP ZEE Verrassing Lubbers: „Afstel pïmMng hiïfft mogelijk Amateurvoetbal Chloorgas Sigaretten Contacta '85 Goes 22/23 oktober. Informatie: 01803-14662 Tot in de middag droog met zonnige perioden. Vanavond regen. Maxi mumtemperatuur 20 graden. De zwakke wind wordt vanavond zuidelijk en vrij krachtig. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 CAPE CANAVERAL (REUTER) - Twee astronauten aan boord van het Amerikaanse ruimteveer Discovery zijn er zondag in geslaagd, in de ruimte een defect geraakte satelliet te repareren. Na het karwei hebben ze de satelliet weer de ruimte in geduwd. Astronaut James van Hoften had de satelliet zaterdag tijdens een zeven uur durende ruimtewandeling „opgepikt". Hij moest de satelliet, die bedoeld is voor de verbindingen van de Amerikaanse marine, zondag tot drie keer toe een duw geven voordat deze weer ging draaien. De 85 miljoen dollar kostende Leasat-3 was in april door de Discovery uitgezet. Foto: Van Hoften tijdens zijn 'ruimteklus'. Zuid-Afrika schort betaling schulden op inister Van den Broek heeft gisteren a afloop van het bezoek aan Zuid- frika gezegd dat hij van staatspresi- ent P. W. Botha toch nieuwe hoop- olle woorden heeft gehoord. Van den roek: „Ik heb deze regering afstand oren nemen van apartheid op een lanier die wij jarenlang hebben be- Irteit". lotha heeft de ministers gezegd dat ils de EG-landen met het afwijzen 'an apartheid bedoelen dat geen en- ;ele gemeenschap in een land de andere politiek mag domineren, dat ;een enkele gemeenschap uitgesloten nag worden van het politiek besluit vormingsproces, dat raciale discrimi natie in strijd is met de menselijke I vaardigheid, de Zuidafrikaanse rege- ing het afwijzen van apartheid door de EG deelt. 'an den Broek: „Als de Zuidafrikaan- i e regering dit meent, dan begrijp ik liet wat er nog van apartheid over is. )e werkelijkheid is dat er nog apart- ïeid in Zuid-Afrika bestaat. Het gaat ïu om de concrete uitwerking van de ilannen van deze regering om aan ipartheid een einde te maken". De minister, die overigens een dag anger blijft in verband met de affaire Gaas de Jonge, wilde geen tekstana- yse geven van de gesprekken met 3otha, maar hij zei uit die gesprekken ?n uit die met het zakenleven en de nppositie de hoop te hebben geput lat er snel iets ten goede zal verande- en. jfan den Broek: „Ik heb bij alle >artijen die wij hier hebben gespro ten een groeiend besef geconstateerd Sat fundamentele veranderingen ur gent zijn om een einde te maken aan het geweld. De frustratie bij de ker kelijke leiders, het zakenleven en de oppositie over dat groeiende geweld is groot". Over het niet doorgaan van het be zoek aan Nelson Mandela zei de mi nister: „Dat betreuren we, want juist met hem hadden we ook over dat geweld willen praten en hem hadden we willen zeggen dat voor een geweld dadige koers van het verzet geen steun bestaat in de Europese landen". Over al of niet treffen van economi sche sancties merkte de minister op: „De reactie van de internationale markt op de situatie in Zuid-Afrika heeft al meer schade aangericht aan de Zuidafrikaanse economie dan wel ke sanctiemaatregel ook zou hebben kunnen doen". De EG-ministers hebben gisteren ook met vertegenwoordigers van het be drijfsleven gesproken. De Zuidafri kaanse ondernemers zouden de drie ministers hebben gevraagd hun in vloed aan te wenden voor vreedzame veranderingen in Zuid-Afrika. Voor de Zuidafrikaanse zakenlieden, zo werd na afloop van de ofttmoeting verno men is „desinvestering", het stopzet ten van nieuwe en het terugtreken van bestaande investeringen, niet de eerste prioriteit. Het gaat er in de eerste plaats om het huidige apart heidsstelsel te vervangen door een niet op rassenonderscheid gebaseerde Slot zie pagina 4 kolom 4) Joop Zoetemelk heeft zijn toch al schitterende wielercarriëre gisteren in Italië bekroond met de wereldti tel op de weg bij de beroepsrenners. Aanvankelijk was de 38-jarige nes tor van de Nederlandse wielersport niet eens van plan een greep te doen naar het kampioenschap. Met zijn landgenoten Johan van der Velde en Gerard Veldscholten reed hij in een kopgroep van veertien man en de opzet van Zoetemelk was om Van der Velde in een goede positie voor de eindsprint te brengen. Toch werd Joop Zoetemelk aller minst een titelhouder-bij-toeval. Want de populairste Nederlandse renner bleek zondag geweldig sterk. Hij had in de slotfase de meeste reserves over en reed in een flitsen de solo tenslotte onbedreigd naar de wereldtitel. Pas in de laatste veertig seconden geloofde Zoete melk zeifin zijn triomf: „Ik wilde het werk gemakkelijk maken voor Jo han en ik kwam eigenlijk toevallig los. Ik verwachtte dat alles en ieder een achter mij aan zou komen, maar ik bleef alleen. Toen ik om keek zag ik dat ik een gaatje van vijftig meter had. Op 500 meter van de streep was het niet minder ge worden. Ja, dan ga je geloven, datje kunt winnen". En dat gebeurde in derdaad. Zoetemelk schonk Neder land daarmee de belangrijkste gou den medaille van de wereldkam pioenschappen wielrennen op weg en baan. PAGINA 9 ■■■■■BI Surfers in problemen LELYSTAD (ANP) - Een windsurf- wedstrijd tussen Enkhuizen en Lely stad is zondagmiddag door zwaar weer op een „grandioze puinhoop" uitgelopen, zoals een woordvoerder van Rijkswaterstaat het uitdrukte. Tijdens de race woedde op het IJssel- meer windkracht 8, zodat velen van de 249 deelnemers in moeilijkheden raakten. Aan de reddingsactie die volgde zijn 6 boten, twee rubberbo- DEN HAAG (GPD) - Volgens premier Lubbers kan Neder land ook na 1 november dit jaar nog afzien van de plaat sing van kruisraketten. Zo lang er geen verdrag met de Verenigde Staten is, kan het kabinet alsnog voorstellen om de raketten niet te plaat sen. Deze -hypothetische- moge lijkheid kan zich voordoen als de Sovjet-Unie, bijvoorbeeld na de ontmoeting tussen Rea gan en Gorbatsjov, besluit om een groot aantal SS-20 raket ten te ontmantelen. Lubbers zegt dat in een interview met het CDA-partijblad. Hij voegt er onmiddellijk aan toe dat een drastische vermindering van de Sovjet-kernwapens on waarschijnlijk is. Als er op 1 november dit jaar meer dan 378 SS-20 raketten in de Sovjet-Unie staan opge steld, besluit Nederland auto matisch tot plaatsing van 48 kruisraketten. Het duurt dan nog enige tijd voordat een verdrag over de plaatsing met de Verenigde Staten is onder tekend. Volgens het Pentagon (Amerikaanse ministerie van defensie) staan er nu ruim vier honderd SS-20 raketten opge steld. Reddingswerkers bezig in de vernielde wagons. CHATEAUROUX (AFP) - Bij een treinramp, die zich zaterdagmorgen bij Argenton-sur-Creuse (in Centraal- Frankrijk) heeft voorgedaan, zijn 42 mensen omgekomen en 38 passagiers gewond geraakt, van wie er 11 ern stig aan toe zijn. Dit is zondag be kendgemaakt. De bestuurder van de trein van Parijs naar Port-Bou (aan de Spaanse grens) is zondag officieel in staat van be schuldiging gesteld. Hem wordt dood door schuld ten laste gelegd. Hij mocht naar huis. maar moet zich ter beschikking van de justitie houden. De 37-jarige Jean-Yves Brisset had kort na de ontsporing van de door hem bestuurde personentrein erkend dat hij te hard heeft gereden. Naar zijn zeggen heeft hij de waarschuwings borden niet goed gelezen. Toen hij zich zijn vergissing realiseerde, pro beerde hij nog te stoppen, maar het was al te laat. Door de hoge snelheid (de trein reed zeker 100 km op een traject waar hij niet harder mocht dan 30 km) spron gen elf rijtuigen. Die werden vervol gens geramd door een posttrein uit de andere richting. Het kan verscheidene dagen duren voordat de definitieve lijst met slacht offers is opgemaakt. Gewurgd De Amsterdamse poli tie heeft twee 15-jarige Amsterdam mers (D.R. en E.J.T.) aangehouden die hebben bekend maandagavond de 62-jarige Amsterdammer T. van Looyen in zijn woning aan de Jan Springerhof te hebben gewurgd met een broekriem. Het motipf van de jongens was roof. Alleen de identiteit van twee jonge Britten staat tot dusver vast. Zij zijn herkend door hun ouders, die de ramp overleefden. LONDEN (AFP) - Een Frans-Ame rikaanse wetenschappelijke expe ditie heeft het wrak van het Britse passagiersschip „Titanic" ontdekt op ongeveer 900 km ten zuiden van St. Jean op Newfoundland. Het ligt in ongeveer 4.000 meter diep wa ter, zo staat zondag in het Britse weekblad „The Observer". De Titanic verging op 14 april 1912 nadat hij tijdens zijn eerste tocht van Southampton naar New York op een ijsberg was gestoten. Van de 2.201 passagiers en bemanningsle den verdronken er meer dan 1.500. Een woordvoerder van het oceano- grafïsch instituut Woods Hole wil de de ontdekking niet bevestigen, maar zei dat men „zeer bemoedi gende" aanwijzingen heeft gevon den op één van de vier onderzochte plekken. Volgens de Observer heeft het on derzoek -- waarvoor de Amerikaan se marine en het nationaal geogra fisch instituut van de Verenigde Staten het geld fourneren tot doel het in Belfast gebouwde reuzeschip te lichten. Het is sinds begin juli aan de gang vanaf het onderzoeks- schip Knoor, waarbij men gebruik maakt van sonar en een mini-on derzeeër die met video-camera's is uitgerust. Toen de Titanic zonk, had hij onder meer De-Beers-diamanten aan boord met een waarde van toen 5 miljoen pond en andere juwelen met een onbekende waarde. Tij dens drie eerdere expedities, waar van er één betaald werd door de erven van Walt Disney, is men er niet in geslaagd het wrak te lokali seren. ten en een helicopter te pas gekomen. Ernstige ongevallen zijn, voor zover bekend, uitgebleven. De rijkspolitie te water van Leeuwar den en Rijkswaterstaat hebben de hele middag de handen vol gehad aan het in veiligheid brengen van de in nood geraakte watersporters. Hoeveel surfers er precies zijn opgepikt was zondagmiddag nog niet duidelijk, maar de twee boten van Rijkswater staat alleen al hebben er al 30 voor hun rekening genomen, aldus een woordvoerder. Aan de zoekactie na men verder deel de reddingsboten van Urk en Enkhuizen, twee rubberboten, twee boten van de Rijkspolitie te Water en een helicopter van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie. Veel plankzeilers zijn voorts door particu liere jachten opgevist, en enkelen wis ten op eigen kracht de finish te berei ken. De rijkspolitie houdt het erop dat alle 249 deelnemers aan de race heelhuids aan wal zijn gekomen. De helicopter die omstreeks 18.00 uur het hele tra ject nog eens heeft afgezocht trof daarop alleen nog wat verlaten surf planken aan. Volgens een woordvoerder wordt nog uitgepluisd hoe dit alles heeft kunnen gebeuren. Hoewel vanaf zondagmor gen vroeg bekend was dat er wind kracht 8 op til was, is de wedstrijd niet afgelast. De race was georganiseerd door een groep initiatiefnemers uit Lelystad, onder andere een plaatselij ke sportwinkel. De opbrengst was bestemd voor het Rode Kruis. Bij de Rotterdamse Hoek. vlak onder (Slot zie pagina 4 kolom 4) Johan Cruijff heeft Ajax aller minst onaantastbaar ge maakt. Ditmaal zorgde FC Groningen voor een enorme verrassing door de Ajacieden met 2-1 te verslaan. Het was ina het verlies tegen PSV) de tweede achtereenvolgende ne derlaag. PAGINA 9 De Zeeuwse amateurvoetbal lers zijn weinig indrukwek kend uit de startblokken geko men. Zo begonnen Oostkapel- le, Hoek en Middelburg met nederlagen. Een gehavend Vlissingen speelde verdienste lijk gelijk bij Alliance. Opmer kelijk was ook dat Franz van der Pijl van Hoek uit het veld werd gestuurd. PAGINA'S 11, 15 en 16 Uit een chemische fabriek in de Indische hoofdstad Bom bay is zaterdag opnieuw een grote hoeveelheid chloorgas ontsnapt. PAGINA 3 Twee miljoen sigaretten zijn uit de handel genomen omdat een actiegroep gedreigd heeft een grote partij te vergiftigen. PAGINA 3 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenl. 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9, 10, 11,12,13,15 en 16 iAdvertentie (Van onze correspondent HOOGERHEIDE Tijdens een ma nifestatie in Hoogerheid (gemeente Woensdrecht) is zaterdagmiddag een begin gemaakt met het volkspeti tionnement tegen de plaatsing van 48 kruisraketten op de vliegbasis Woensdrecht. Cees Commandeur, voorzitter van het comité van aanbe veling voor het volkspetitionnement, overhandigde de eerste duizend handtekeningen aan de voorzitter van het comité Kruisraketten NEE (KKN), Sienie Strikwerda. Eerder op de middag had Marjan Witkamp, een lid van het vredesplat- form uit Brammen, als eerste op het podium haar handtekening gezet. Haar voorbeeld werd gevolgd door J. Piasmans. raadslid van de gemeente Woensdrecht en C. Schelling, oud voorzitter van de voedingsbond FNV. Daarna tekende de econoom prof dr B. Goudzwaard, één van de oprichters van het CDA. Hij vertelde aan presen tatrice Ilona Hofstra dat destijds het CDA een appèl deed op de bevolking, terwijl de situatie nu precies omge keerd is. De laatste die publiekelijk zijn handtekening plaatste tegen de kruisraketten was mrW. J. Borgerhof Mulder, oud-president van de arron dissementsrechtbank in Amsterdam. De overige 995 handtekeningen kwa men van leden van het comité van aanbeveling en mensen die 'deel uit maken van de verschillende vredes- platforms in ons land. Enkele honder den van hen woonden de manifestatie bij. Deze week bezorgt de PTT de kaarten van het volkspetitionnement op de 5,4 miljoen adressen die ons land telt. Die kaarten kunnen worden terugge stuurd of meegegeven aan vrijwilli gers, die van 7 tot en met 14 septem ber langs de deuren zullen gaan. Op 26 oktober wordt het resultaat van de handtekeningenactie in Den Haag aan de regering overhandigd. Cees Commandeur sprak de hoop uit dat de verwachte miljoenen handte keningen voor "een bres in de nu- Slot zie pagina 4 kolom 5) WOENSDRECHT Zaterdag is de handtekeningenactie voor het volks- petionnement in Woensdrecht officieel van start gegaan. '//a MANILA (RTR) - Communistische guerrillastrijders in het zuiden van de Filipijnen hebben 77 mensen in gijzeling genomen bij aanvallen op twee houthakkerskampen. Dit heeft een krant in Manila zondag gemeld. De guerrillastrijders zouden ook vijf bulldozers en andere werktuigen heb ben meegenomen en een losgeld eisen van 300.000 pesos (ruim 45.000 gul den). GEERTRUIDENBERG (ANP) - In de Amercentrales 4 en 5 van de PNEM in Geetruidenberg heeft zich zaterdag avond een explosie voorgedaan in het persluchtsysteem, dat gebruikt wordt om het roet uit de ketels te blazen. De centrales zijn als gevolg hiervan voorlopig buiten gebruik, Vaten en leidingen van het perslucht systeem zijn vernield en moeten ver nieuwd worden. De stroomvoorzie ning in de omgeving is door oe explo sie niet onderbroken. De Nederlandse elektriciteitsnet is dusdanig gekop peld, dat de taak van de defecte centrales onmiddellijk door andere kan worden overgenomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1