Bloemen-strooptocht corso VIER DODEN EN TIENTALLEN GEWONDEN Kraay met dood bedreigd vandaag Ook in VS onderzoek naar vliegtuigmotoren Geval van nekkramp in kazerne Middelburg «5I&rr&nslag HOOFD GEHEIME DIENST VER VROEGD MET PENSIOEN Verkiezingen op Nieuw Caledonië Huur Oesters Protest Winst PSV Pastoor Miedema van 'Het Eikske' overleden Concentratie van waterschappen Warm 228e jaargang no. 198 Donderdag 29 augustus 1985 Vandaag op pagina 8 Geen keus Pensioen In de ochtend wat bewolking, later zonnig Zwakke wind uit oostelijke richtingen in de middag wind van zee. Middagtemperatuur rond 25 graden. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144. OVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZUNDERT (GPD) - Dankzij een strooptocht door heel Nederland en België kan het jaarlijks bloemencorso in Zundert zondag toch doorgaan. Lange tijd zag het er somber uit voor het 44ste corso. De zon heeft zich de laatste periode zo weinig laten zien dat de streek niet voldoende dahlia's kon leveren. De meeste bloemen zijn niet verder dan de knop gekomen. Voor het bloemrijk op straat brengen van de negentien praalwagens zijn ongeveer vier miljoen dahlia's nodig. De bloemencommissie heeft tijdens zoekacties zo'n 300.000 dahlia's op de kop kunnen tikken. „Samen met onze eigen oogst, waarin we vertrouwen hebben nu de zon zich deze week eens een keer van zijn goede kant heeft laten zien, kunnen we het nu redden", aldus het secretariaat. Zondag trekt het corso weer door Zundert. Met bloemen uit België en 'heel Nederland'. Mars op Kaapstad in grof geweld gesmoord thodistenpredikanten om te bemidde len werden door de politie genegeerd. Integendeel, Hendricks en nog twaalf andere geestelijke leiders werden gearresteerd op beschuldiging van het verstoren van de orde. (Van onze correspondent KAAPSTAD - De Zuidafrikaanse politie heeft woensdag met grof geweld voorkomen dat de massademonstratie naar de Pollsmoor-gevangenis, waar de tot levenslang veroordeelde ANC-leider Nelson Mandela gevangen wordt gehouden, doorgang zou vinden. Vier mensen werden gedood en tientallen raakten gewond door het gecombineerde politie- en legeroptre- den, terwijl zeker 27 mensen werden gearresteerd. De reis van drie EG-ministers van buitenlandse zaken naar Zuid-Afrika vindt vandaag doorgang. Zuid-Afrika heeft laten weten dat zij welkom zijn. Reeds donderdagnacht richtten leger- hadden verzameld voor het Athlone- en politie-eenheden, uitgerust met au- stadion. tomatische geweren, stokken, zwe- Pogingen van een groep geestelijken, pen, traangaspistolen en honden en onder wie de voormalige president gesteund door zogenaamde Casspirs van de Zuidafrikaanse methodisten- (kleine gevechtswagens) wegversper- kerk. Abel Hendricks, en andere me ringen op in de woonwijken Athlone, Mitchell's Plain en de aangrenzende zwarte woonwijk Guleto bij Kaap stad. Naar later op de dag bleek, was de politie ook uitstekend op de hoogte van de strategie die de organisatoren van de protestmarshadden uitgestip peld. Omdat na de afkondiging van het verbod op de demonstratie afgelopen zondag door minister Le Grange en de arrestatie van initiatiefnemer domi nee Allan Boesak dinsdagmiddag, re kening werd gehouden met een grim mige intimidatiestrategie van de poli tie, was besloten niet voor een gecoör dineerde demonstratieve optocht naar de Pollsmoor-gevangenis te kie zen, maar voor een tocht die zou starten van verschillende plaatsen. De demonstratieve vreedzame acties tegen het apartheidsbewind en voor de vrijlating van Nelson Mandela wer den reeds vroeg op de woensdagoch tend gewelddadig de kop ingedrukt. Om even voor tien uur voerden tien tallen met zwepen en stokken gewa pende agenten charges uit ie gen een vierhonderdtal studenten die zich De bevelvoerende commandant van de politie-eenheid die de charge uit voerde, weigerde eveneens te luiste ren naar een nieuwe delegatie, nu onder leiding van dominee Boesaks collega bij de NG-zendingkerk, Jan de Waal. AMSTERDAM (GPD) - Hans Kraay ontbrak gisteravond tijdens de wed strijd Ajax-PSV, omdat hij de afgelo pen dagen verscheidene malen met de dood is bedreigd. Na overleg tus sen PSV en de politie werd besloten om de technisch-manager van PSV onder politiebegeleiding te stellen en hem niet naar Amsterdam te laten komen. Het is nog niet bekend of Kraay het komende weekeinde wel op de tribune zal plaatsnemen wan neer PSV in Eindhoven tegen FC Twente speelt. Volgens voorzitter Ruts van PSV werd het „onverstandig" geacht om Kraay onder begeleiding in het Olym pisch Stadion te laten plaatsnemen: „Kraay is op een dusdanige manier bedreigd dat daarmee te veel risico zou worden genomen. Kraay heeft 's middags nog wel de tactische bespre king met de spelers gehouden. Dat is op een plek gebeurd, waarvan we dachten dat die veilig genoeg was. Het is een heel trieste kwestie, waar over ik verder op dit moment geen details kan verstrekken". Enkele maanden geleden werd een vijftal spelers van PSV gechanteerd. Van de dader(s) ontbrak destijds ieder spoor. Ruts: „Net als toen vatten wij deze zaak heel serieus op". Dominee De Waal, die later bij een van de charges gewond zou raken, zei onder meer: „Wij staan hier omdat wij geen keus meer hebben. Dit is onze manier van protest. Wij hebben geen geweren of andere wapens. Wij staan hier als mensen van God om ons verzet tegen het apartheidssys teem in dit land tot uitdrukking te brengen. Wij staan hier om tegen God te zeggen: hoe lang moet dit nog duren. In Godsnaam, zeggen we, dit land moet veranderen". Ondertussen trad de politie ook op andere plaatsen op, waarbij gebruik werd gemaakt van rubberkogels, ge richte schoten en traangas. Een demonstratieve optocht vanuit Guguleto, waaraan duizend jongeren deelnamen, werd uiteengeslagen en hierbij werden vier mensen gedood onder wie een kind van twee jaar. Bij een achtervolging van een groepje studenten kwamen de zgn. veilig heidstroepen terecht bij de plaatselij ke Hewitt-school, waar zich vierdui zend studenten hadden verzameld. De politie dreef de studenten uit de school met traangas. Zeven mensen werden gearresteerd. Terzelfder tijd kwam het ook tot (Slot zie pagina 3 kolom 6) fePZC Staatssecretaris Brokx ver wacht geen hogere huur door het nieuwe puntensysteem. PAGINA 5 Oesterbedrijven die jaarlijks één miljoen zaaioesters produ ceren krijgen van staatssecre taris Ploeg 30 ha oesterperce len. PAGINA 13 Het dagelijks bestuur van de Werkplaatsen Walcheren zal zich inzetten voor een geza menlijk protest van alle Zeeuwse sociale werkplaatsen tegen het rijksbeleid. PAGINA 15 PSV is voor Ajax zo langza merhand een 'angstgegner'. De landskampioen verloor vo rig jaar tweemaal van de Eindhovenaren en ook gister avond moest Ajax in het Olym pisch Stadion zijn meerdere erkennen in PSV (2-4). PAGINA 19 Radio, tv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën: 4 Varia: 9 Provincie: 13, 15, 16 en 17 Sport: 19, 20 en 21 WASHINGTON/LONDEN (AP) - Ook de Amerikaanse regering zal een onderzoek te laten instellen naar Pratt en Whitney straalmotoren na de ramp van verleden week in Manchester. Bij het onderzoek dat de Britse luchtvaartmaatschappijen al aan het uitvoeren zijn naar deze moto ren, komen steeds nieuwe gebreken aan het licht. British Airways heeft laten weten voorlopig vier toestel len aan de grond te houden nadat haarscheurtjes in de verbrandings kamer van motoren waren gevon den. De chartermaatschappij Transavia Holland zal de Röntgen-Techni- sche Dienst in Rotterdam een ex tra controle laten uitvoeren op de betreffende motoren in haar vlieg tuigen. Aangenomen wordt dat de ramp in Manchester die werd veroorzaakt door een explosie in een van de Pratt en Whitney motoren van de Boeing 737 van British Airtours, het gevolg was van haarscheuren in de verbrandingskamers. British Airways heeft tot nu toe 12 van haar 44 Boeing 737's gecontroleerd, de overige 32 zullen zo spoedig mogelijk volgen. Voor een aantal Britse luchtreizi gers brachten de controles van de verdachte motoren vertragingen tot 6 uur met zich mee. MIDDELBURG - Een beroepsmilitair werkzaam bij het OCMA in Middel burg is in het Sint Liduinaziekenhuis te Hulst opgenomen met nekkramp. De man voelde zich niet goed, was met weekendverlof en ging naar het HAELEN (ANP) - In zijn woonplaats Haelen bij Roermond is woensdag op 72-jarige leeftijd pastoor Ed Miede ma overleden. Hij was pastoor van de Sint Michael Parochie „het Eikske" in Schaesberg. In de ogen van de toenmalige bis schop van Roermond was pastoor Miedema te modem. Dit leidde in 1968 tot zijn ontslag. De meeste paro chianen kozen de kant van Miedema en richtten rondom hem de streekpa- rochie „het Eikske" op. Op het Eikske ging Miedema nog vrij regelmatig voor in de eucharistie. Hij huwde met Gonnie Hermens hetgeen hem sancties bezorgde van de kant van de huidige bisschop van Roer mond. ziekenhuis voor onderzoek en daar werd de, officieel geheten, hersen vliesontsteking geconstateerd. De Militaire Geneeskundige Dienst van de Berghuijskazerne in Middel burg heeft meteen voorzorgsmaatre gelen genomen. Dit betekent dat alle militairen gedurende vijf dagen een anti-bioticakuur moeten volgen om eventuele besmetting tegen te gaan. Die kuur is noodzakelijk omdat de incubatietijd de tijd tussen de be smetting en de openbaring van de ziekte) tien dagen duurt. De militair was dus reeds met de ziekte besmet toen hij nog in de kazerne aan het werk was. De geneeskundig inspec teur voor de volksgezondheid in Zee land. de heer S. Lelie, wees gisteren op dat de ziekte zeer weinig voorkomt. „Ook al was er in de winter een geval van nekkramp op een kleuterschool in Vlissingen en enkele weken geleden drie gevallen op Tholen, kunnen we zeker niet spreken van een explosie van nekkramp. De ziekte is wel zeer besmettelijk, vandaar dat deze voor zorgsmaatregelen zijn getroffen. Te meer daar het hier gaat om een kazer ne, dus een plaats waar veel mensen dicht bij elkaar zitten", aldus de heer Lelie. KAAPSTAD De Zuidafrikaanse po litie sloeg woensdag de demonstratie ve optocht voor de vrijlating van Nelson Mandela in Kaapstad met zwepen uiteen. PARIJS (REUTER) - Op 29 september worden op Nieuw-Caledonië regiona le verkiezingen gehouden, waarmee Parijs een begin maakt met het pro ces dat moet resulteren in de onaf hankelijkheid van het Franse over zeese gebiedsdeel in de Stille Oceaan. Dit heeft de regering in Parijs woens dag meegedeeld. Het bestuurscollege van Nieuw-Cale donië wordt vandaag ontbonden. De Franse Hoge Commissaris in Nouméa neemt het bestuur over tot een nieuw congres is beëdigd, zo zei regerings woordvoerster Georgina Dufoix. Weer ontmaskerde spion uit Bonn naar DDR gevlucht Advertentie BONN - Archieffoto van de met ver vroegd pensioen gestuurde chef van de Westduitse geheime dienst Heri- bert Hellenbroich. (Van onze correspondent) BONN - In de Bondsrepubliek Duits land is opnieuw een DDR-spion ont maskerd. Hij is er echter in geslaagd bijtijds naar Oost-Duitsland te vluchten. Het gaat om een vriend van een medewerker van de binnenland se veiligheidsdienst in Keulen, de dienst waarbij de naar Oost-Berlijn overgelopen Hans Joachim Tiedge (48) chef van de contraspionage tegen de DDR was. In Londen en Luzern werden twee Duitse echtparen gearresteerd, die ervan worden verdacht voor de Oost- duitse geheime dienst te hebben ge werkt. Het in Zwitserland gepakte echtpaar zou contacten hebben gehad met de onlangs gearresteerde secreta resse uit het bureau van de bondspre sident. Margarete Höke. In Bonn wordt aangenomen dat deze vrouw aanzienlijk meer schade heeft berokkend dan aanvankelijk werd ge dacht. Zij had kennelijk ook inzicht in kabinetsprotocollen en andere ver trouwelijke en geheime documenten. Inmiddels staat vast dat het vroegere hoofd van de binnenlandse veilig heidsdienst, Heribert Hellenbroich (48), die nog maar een maand geleden tot chef van de federale geheime dienst in Pullach werd gepromo veerd, met vervroegd pensioen zal worden gestuurd. Hij wordt waar schijnlijk opgevolgd door de huidige Westduitse ambassadeur bij de NA VO, Hans-Georg W'ieck. Hellenbroich kende de overgelopen Tiedge al zeer lang en wist dat de man aanzienlijke problemen (drank, schul den, gezinsmoeilijkheden) had. Des ondanks liet hij Tiedge op zijn post. Bondskanselier Helmut Kohl noemde dit „ongelooflijk" en besloot woens dag, na voor de tweede keer met minister van binnenlandse zaken Zimmermann te hebben gesproken, dat Hellenbroich weg moet. Hellen broich zelf bevestigde zijn vervroegde pensionering. Vooralsnog lijkt de reeks onthullin gen geen politieke consequenties te krijgen. De oppositionele sociaal-de mocraten hebben bij monde van frac tieleider Hans-Jochen Vogel aange drongen op het ontslag van Zimmer mann. Kohl heeft laten weten dat hij zijn minister niet zal wegsturen. In het kleine, maar inten sief bij het werk betrok ken wereldje van de Zeeuw se waterschappen wordt sinds kort weer gesproken over concentratie. Begin deze maand heeft de grootst mogelijke meerder heid van gedeputeerde staten een voorlopig standpunt uitgebracht over het toekomstige waterschapsbestel in Zeeland. In de' kring van polder- en waterschapsbestuurders in het gs- voorstel met gemengde gevoelens ontvangen. Na de grote concentratie- golf van eind jaren vijftig, begin jaren zestig, toen bijna driehonderd kleine polders en waterschappen in negen grotere eenheden opgingen - uitein delijk zijn het er zeven geworden - vinden gedeputeerde staten dat een samenhangend waterbeheer anno 1985 grotere eenheden noodzakelijk maakt. Geen zeven, maar twee water schappen: één voor Zeeuwsch-Vlaan- deren en één voor de rest van Zeeland is de, nog lang niet door alle water schappen, onderschreven doelstel ling. Gisteren hebben de dagelijkse besturen van de zeven waterschappen nader van gedachten gewisseld met gedeputeerde staten. Het gesprek heeft geen eenheid van opvatting op geleverd, maar dat was ook nauwe lijks te verwachten. Dat wil echter niet zeggen dat er geen punten van overeenstemming zijn. Noch de dijk graven, noch g.s. lopen warm voor een hoofdwaterschap met inliggende wa terschappen of een hoofdwaterschap met alleen een zuiveringstaak. Een dergelijke min of meer gedwongen constructie zou slechts leiden tot een nieuwe bestuurslaag, waarvan de be hoefte niet is aangetoond en waarop niemand in Zeeland staat te wachten. Het algemeen aanvaarde uitgangs punt dat het beheer van het op pervlaktewater bfj de waterschappen moet blijven, geeft in feite al aan dat over taak en opvatting van het water- schapswerk weinig of geen verschil bestaat tussen het dagelijks bestuur van de provincie en de dijkgraven. Impliciet is ermee vastgelegd dat de waterschappen dat deel van het ta kenpakket naar behoren hebben uit gevoerd. De laatste jaren heeft zowel het kwalitatieve als het kwantitatieve waterbeheer steeds grotere aandacht gevraagd én gekregen van de water schappen. Elk waterschap heeft op zijn manier de problematiek aange pakt. Dat het resultaat per water schap niet tegenvalt, betekent geens zins dat de optelsom automatisch voldoende is. Dat is namelijk niet het geval. Dat er 'eenheid van beleid' nodig is werd vorige week nog eens onderstreept door minister Smit- Kroes van verkeer en waterstaat. En daarbij gaat het niet alleen om het - overigens belangrijke - waterbeheer, maar ook om net beheer van de waterkeringen, inclusief het kustbe heer in Zeeland, dat de minister als een taak van de waterschappen ziet. Met andere woorden: er zijn financieel draagkrachtige waterschappen nodig om de taken van nu en van de toe komst aan te kunnen. Nieuwe concen tratie in Zeeland leidt tot de beoogde 'eenheid van beleid' op het gebied van de waterbeheersing. Die moet het ook mogelijk maken één van de grootste problemen van onze tijd - de verder gaande vervuiling van het oppervlak tewater - te kunnen aanpakken. Voor versnippering is geen plaats. Hoe goed bedoeld de pogingen van de huidige waterschappen ook zijn om aan oplossingen binnen hun gebied te werken, de omvang en zwaarte van het probleem vereist een bredere aanpak dan thans het geval is. We hebben het gevoel dat tal van water schapsbestuurders, die tegen verdere concentratie zijn, nog te veel de tradi tionele taakuitoefening voor ogen staat. Die is - het mag ook wel eens worden gezegd - op meer dan voor treffelijke wijze uitgevoerd. Het pleit voor de grote betrokkenheid van de bestuurders dat zij zich sterk maken voor 'hun' waterschap, maar dat neemt niet weg dat van hen verwacht mag worden dat zij ook stil staan bij nieuwe ontwikkelingen en verande ringen. Voor alle duidelijkheid moet wor den vastgesteld dat elke ingreep pijnlijk is. Zeven waterschappen te rugbrengen tot twee betekent het verlies van een belangrijk stuk auto nomie. Dat is het offer, dat ieder individueel moet brengen. Moet je mensen van Tholen laten meepraten over werk in Domburg? Moet je men sen van Walcheren laten meepraten over de zoetwatervoorzieningen op Schouwen-Duiveland? stelde dijk graaf mr. J. Lantsheer van het water schap Walcheren - tegenstander van concentratie - onlangs de (retorische) vraag in een interview in deze krant. De vraag kan ook worden omge draaid: Wat is er op tegen als op dit specifieke waterschapsterrein een Thoolse deskundige meepraat over Walcherse zaken? Hoe verfrissend kan zijn inbreng niet zijn. Er moet minder worden gekeken naar zaken die scheiden en meer naar die dingen, die een bindende factor in zich heb ben. Een omheining rond het eigen erf voorkomt inkijk van de buren, maar tegelijkertijd is ook het wijdere uit zicht voor de bewoners zelf weggeno men. Dertig jaar geleden waren er honderden van die omheiningen in de wereld van de Zeeuwse polders en waterschappen. Het merendeel is ge slecht. zonder dan ooit de constate ring kon worden gemaakt dat er één teveel is neergehaald. Ontwikkelin gen op het gebied van waterbeheer in al zijn facetten brengen de slopers van omheiningen nog eenmaal in actie. De zaak is het zeker waard. Dim Doe mee met Uit in Zeeland's WIN F 250.- AAN THEATERKAARTJES Voor informatie: zie onze advertentie op pagina 8 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1