Snuffelt U ook al ^/tussen de Kleintjes? BEMANNING UIT OCEAAN GERED de vandaag J 'Vredesmeisje' Samantha Smith bij vliegtuigongeluk gedood Winnie Mandela wil morgen mee in mars op Kaapstad ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT 1.25 ",V"K10.98 Financiële top Brazilië afgetreden Controle op papieren bij vliegtuigdeur Ghana wijst KLM-man uit wegens racisme Zware strijd in oost-Afghanistan ZOON BISSCHOP TUTU GEARRESTEERD Bewolkt 228e jaargang no. 196 Dinsdag 27 augustus 1985 Helse affaire Wereldrecord Beurzen Toerisme Heroïne Basisschool Jongeling OOK VADER ONDER SLACHTOFFERS Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Mager rundergehakt, 500 Andijvie, kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Van het zuidwesten uit toenemende bewolking, maar geen regen van bete kenis. Middagtemperatuur 19 graden. Een naar vrij krachtig toenemende zuidwesten ivind. LE ZEEUWSE COURANT LONDEN (L'PI)- Volgens de Britse krant The Times vertoonde de Boeing-737 van British Airtours die afgelopen donderdag in de Engelse stad Manchester verongelukte, eerder motorproblemen. Piloten hadden daarvan melding gemaakt, aldus niet met name genoemde zegslieden van de vliegmaatschappij. The Times concludeerde dat de problemen vooral de verbrandingskamer van de Boeing-737 betroffen. In de nacht voor het ongeluk is het toestel wel nagekeken vanwege de gemelde storingen, maar de turbine met de verbrandingskamer is daarbij niet onderzocht, zo meldt de krant. British Airways, het moederbedrijf van British Airtours, weigerde commentaar op het artikel. Een andere Boeing-737 van British Airways heeft zondagavond vanwege motorproblemen zijn vlucht naar Jersey moeten afbrekenen keerde terug naar Londen. Gaslek maakt eind aan ballonvaart PZC SCHIPHOL (ANP) - De ballonvaart van Amerika naar Europa door drie Nederlandse ballonvaarders is maandagmiddag na 36 uur abrupt geëindigd in de golven van de Atlantische Oceaan. De bemanning, Henk (42) en Evelien (30) Brink uit Tienhoven en Evert Louwman (45) uit Wassenaar werd maandagavond na enkele uren dobberen op zee, geschokt door de gebeurtenissen maar verder ongedeerd, aan boord genomen van het Taiwanese containerschip Ever Greet dat op 1 september in New York wordt verwacht. Plotseling verlies van helium was de oorzaak van het neerstorten van de ballon in zee. De definitieve oorzaak van het mis lukken van de ballontocht is een gaslek geweest in de ballon. Dit heeft captain Henk Brink maandagavond in een telefoongesprek met het bege leidingscentrum op Schiphol bekend gemaakt. Volgens Brink ontsnapte op 14.000 voet ineens een enorme hoeveelheid gas op onverklaarbare wijze uit de ballon. De ballonvaarders moesten de ballon toen zo snel mogelijk laten zakken. Ze kwamen met een geweldi ge klap op het water terecht. Ruim vier uur hebben ze daarna rondgedob berd op zee. Het was de bedoeling dat de ballon vaarders dinsdag ergens in Frankrijk zouden landen, zo liet Brink nog duidelijk geschokt, in een telefoonge sprek voor de NOS-radio weten. Hij sprak van een helse affaire; er was geen tijd meer om met een parachute te springen. Volgens woordvoerder Remmers van het begeleidingscentrum is nader on derzoek nodig hoe het lek in de ballon kon ontstaan. De bemanning van de capsule en de capsule zelf zijn inmid dels aan boord van het schip. De ballon is vernietigd. Tegen half zes maandagmiddag werd duidelijk dat de zondagochtend om 05.00 uur Nederlandse tijd begonnen ballonvaart van St. Johns in Amerika naar Europa abrupt was afgebroken. De bemanning van een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Panam meldde dat ze gezien had dat de ballon, de Flying Dutch man, snel daalde. Bij de bouw van de capsule was met een dergelijk onvrij willig einde rekening gehouden, maar toch verkeerde het vluchtcentrum op Schiphol lang in onzekerheid over het lot van de bemanning. BRASILIA (UPI/RTR) - De Brazi liaanse minister van financiën, Fran cisco Dornelles, heeft maandag zijn ontslag ingediend. Het ontslag is door de Braziliaanse president José Sarney aanvaard. Dornelles zou tot aftreden hebben besloten omdat de secretaris-generaal van zijn ministerie, Sebastio Vital, afgelopen vrijdag door president Sar ney werd ontslagen. Binnen de Braziliaanse regering be stond een conflict over de bezuinigin gen op de overheidsuitgaven. Vital was van menig dat Brazili'e veel meer moest bezuinigen dan de geplande 7,5 miljard dollar. Dornelles was. zo werd algemeen aangenomen, dezelfde me ning toegedaan. Ook de president van de centrale bank. Antonio Carlos Lemgruber, is afgetreden. Op de effectenbeurzen van Brasilia en Sao Paulo zijn de koersen scherp gedaald. Aan die spanning kwam definitief een eind toen een Nimrod verkennings vliegtuig van de Britse marine de ballon wist te lokaliseren en moei zaam radiocontact kon krijgen met de ballonvaarders. „Levend en gezond", zo meldden de drie Nederlanders rond half negen maandagavond. De Flying Dutchman zou de eerste combinatieballon van helium (ruim zes miljoen liter) en hete lucht zijn geweest die over de oceaan was ge vlogen met een Europese bemanning. Ook het feit dat een vrouw aan boord was kwam nooit eerder voor. Bij de twee eerdere, geslaagde, ballonover- steken (in 1978 en 1984) was de be manning Amerikaans. Zola Budd heeft voor het eerst in haar carrière bij de seniores een wereldrecord gelopen. De van origi ne Zuidafrikaanse deed dat maan dag in Crystal Palace bij de race over 5.000 meter. Op blote voeten realiseerde Budd een tijd van 14.48.07 minuten, hetgeen ruim tien seconden sneller was dan de oude toptijd. PAGINA 13 De partij van de Arbeid en de studentenvakbonden hebben woe dend gereageerd op het studiebeur- zenplan van minister Deetman. PAGINA 3 Het Nederlands Bureau voor Toe risme verwacht in de komende ja ren geen explosieve groei van het toerisme in en naar Nederland. PAGINA 4 De narcoticabrigade van de Am sterdamse politie heeft een record vangst heroïne in beslag genomen, met een totale waarde van 8 mil joen. PAGINA 5 Voor duizenden kinderen gingen maandag in Zeeland de schooldeu ren weer open, velen van hen stap ten voor het eerst naar de nieuwe) basisschool. PAGINA 7 Op 76-jarige leeftijd is maandag ochtend in een ziekenhuis in Amers foort overleden het oud GPV-ka- merlid P. Jongeling. PAGINA 5 ■■M Radio, t.v., kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Financiën: 4 Provincie: 7, 9, 10 en 11 Sport: 13 WÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊ^ÊÊÊK^M .X SCHIPHOL - De Nederlandse ballon, de 'Flying Dutchman'die zondagmorgen van de oostkust van Canada vertrok voor de eerste Europese oversteek per ballon naar West-Europa, heeft de reis ?iiet gehaald. De ballon is maandag midden op de oceaan in zee terecht gekomen. Op deze archieffoto vlnr Evelien Brink (30), Evert Louwman (45) en Henk Brink (42) vlak voor vertrek voor een proefvaart in mei van dit jaar. AUBURN, MAINE (AP) - De 13-jarige Amerikaanse Samantha Smith, die in 1983 de wereldpers haalde toen zij door wijlen president Andropov werd uitgenodigd voor een bezoek aan de Sowjet-Unie, is omgekomen bij een ongeluk met een klein vlieg tuig in de Amerikaanse staat Maine. Het toestel stortte zondag neer in een bos nabij het vliegveld van Auburn. Alle acht inzittenden kwamen daarbij om het leven. Ze was zondag uit Londen vertrokken na acht dagen filmen met onder ande ren Robert Wagner voor een nieuwe Amerikaanse tv-serie. Lime Street. NEW DELHI (DPA) - Er zijn maandag zware gevechten uitgebroken in het oosten van Afghanistan tussen Russi sche troepen en Afghaanse verzets strijders. De Sowjets trekken daar een grote troepenmacht samen voor een offen sief, zo is uit westerse diplomatieke bronnen in New Delhi vernomen. Het offensief heeft ten doel het Afghaans verzet af te snijden van zijn aanvoer- wegen voor wapens uit Pakistan. Vandaag begint in Genève een nieuwe gespreksronde over Afghanistan on der auspiciën van de Verenigde Na ties. De slachtoffers zijn nog niet geïdenti ficeerd, maar maandag maakte Sa- mantha's moeder bekend dat zij er vrijwel zeker van is dat haar man en Samantha onder de doden zijn. Een kennis van de familie verklaarde dat Samantha en haar vader voor het vliegtuig geboekt hadden om hen na aankomst vanuit Londen in Boston naar huis te brengen. Samantha Smith kreeg een uitnodi ging voor een bezoek aan de Sowjet- Unie nadat zij Andropov een brief had geschreven, waarin zij haar ongerust heid uitsprak dat de Sowjet-Unie uit zou zijn op de wereldheerschappij. Tijdens het bezoek, dat op 7 juli 1983 ACCRA (UPI) - Ghana heeft vier Europeanen, onder wie een KLM- medewerker, uitgewezen omdat zij zich schuldig zouden hebben ge maakt aan een „racistische en min achtende houding tegenover zwar ten". De KLM-medewerker. Dick Rijnbeek, was tijdelijk werkzaam bij de ver koopafdeling van KLM-tickets. Woordvoerder Peter Vellhumer van de KLM in Nederland zei dat Rijn beek was vertrokken omdat hij van de Ghanese autoriteiten geen werkver gunning had gekregen. Hij zei niet te geloven dat de beschuldiging van racisme daar iets mee te maken had. JOHANNESBURG/KAAPSTAD (REUTER-UPI) - W innie Mandela, de vrouw van de gevangen ANC-leider Nelson Mandela, is van plan woens dag deel te nemen aan een massale mars in Kaapstad naar de Pollsmoor gevangenistwaar Mandela gevangen zit. „Als mijn mensen een mars hou den, wil ik daar bij zijn", zei Winnie Mandela in Soweto. Gevraagd naar het risico van een gewelddadige con frontatie zei ze dat „we hier altijd leven met dat soort geweld. De helft van mijn leven was ik in of net uit de gevangenis". Ze zei ook dat haar man graag bereid is de drie EG-ministers te ontvangen die om toestemming hebben ge vraagd voor een bezoek aan Nelson Mandela. Hun bezoek is heel belang rijk omdat het aantoont hoe ernstig de wereld Zuid-Afrika's pijnlijke si tuatie neemt, aldus Winnie Mandela. „Wij hebben altijd gezegd dat de situatie de regering zal dwingen tot vrijlating van Mandela als ze oprecht geïnteresseerd is een oplossing van de problemen van hut land." De campag ne voor de vrijlating van Mandela is ook gericht op vrmjlating van de overige leiders. Winnie Mandela heeft toestemming gevraagd haar man woensdag te mogen bezoeken in Kaapstad. Als die toestemming wordt verleend, zal ze in Kaapstad deel nemen aan de protestmars. Dominee Allen Boesak. een van de leiders van het Verenigd Democra tisch Front (UDF) hegft op een pers conferentie in Kaapstad gezegd dat de protestmars zal doorgaan, hoewel minister van wet en orde Louis Le Grange heeft gewaarschuwd dat hard zal worden opgetreden om deze verbo den demonstratie tegen te gaan. Maandag is in Port Elizabeth op nieuw een zwarte man doodgescho ten door de politie. Volgens de politie werd het vuur geopend toen betogers het huis van een overheidsfunctiona ris in brand wilden steken. In Zweletemba bij Worcester in de Kaapprovincie heeft de politie huis aan huis kinderen opgespoord en met zwepen afgeranseld om hen te dwin gen een eind te maken aan de school- boycot. Bisschop Tutu heeft geen toestem ming gekregen om zijn 29-jarige zoon Trevor in de gevangenis/te bezoeken. Tutu zei dat hij trots is op zijn zoon, die maandag werd aangehouden om dat hij opmerkingen maakte tijdens de voorgeleiding van een acht-jarige jongetje, dat was opgepakt omdat hij niet op school was. JOHANNESBURG - Trevor Tutu. zoon van bisschop Tutu. is maandag gearresteerd na opmerkingen in een rechtszaal. Trevor Tutu midden i ivordt hier de zaal uitgeleid. De voorgenomen tournee van de Westduitse rugbyploeg door Zuid- Afrika, gaat niet door. Dit heeft de rugbyfederatie van de Bondsrepu bliek na overleg met de Duitse Sport Bond maandag bekendgemaakt. De tournee zou volgend jaar plaatsvin den. Volgens een verklaring van de twee organisaties is het onjuist mo menteel een sporttrip naar Zuid-Afri- ka te maken. President Reagan meent dat de Sow- jetunie klaar staat om voordeel te halen uit de huidige onrust in Zuid- Afrika. In een radio-interview zei de president dat het naïef zou zijn te denken dat de „Sowjet-Unie niet be zig is de zaak op te porren" en „achter de coulissen staat te wachten om enig voordeel te behalen". Reagan noemde de regering van de Zuidafrikaanse president Pieter Bo tha een „hervormingsgezinde rege ring". De VS moeten het bewind in Zuid-Afrika niet laten vallen omdat de val van het blanke minderheids bewind een uitnodiging zou zijn voor de Sowjet-Unie om zich te doen gel den, zo verklaarde Reagan. De Zuidafrikaanse minister van bui tenlandse zaken Roelof 'Pik' Botha heeft gisteravond laat in een verkla ring gezegd dat de drie Europese ministers van buitenlandse zaken die donderdag Zuid-Afrika zullen bezoe ken. geen toestemming zullen krijgen voor een bezoek aan Nelson Mandela. Tevens wil Botha dat de drie minis ters duidelijkheid verschaffen over het doel van hun komst. Samantha en haar vader na terugkomst uit Moskou in 1983. hun begon, werden Samantha en haar ouders met veel publiciteit omgeven en als ere-gasten in de Sowjet-Unie rondgeleid. De televisie in de Sowjet-Unie heeft maandag uitgebreid afscheid geno men van Samantha Smith. Eerder hadden ook het officiële pers bureau Tass en Radio Moskou de dood van het meisje gemeld. SCHIPHOL (ANP) - De Koninklijke Marechaussee op Schiphol voert sinds vorige week controles uit op het bezit van grens- en reisdocumen ten bij de uitgangen van vliegtuigen, komend uit Turkije en Pakistan. Ook vluchten die aansluiting gaven op vluchten uit deze landen, worden nu bij de uitgangen gecontoleerd. Deze controles worden steekproefge- wijs gehouden. De maatregel is geno men op verzoek van het ministerie van Justitie. Op deze manier wordt geprobeerd te voorkomen dat vreemdelingen, zoals de laatste tijd veel is voorgekomen, zich zonder grens- of reisdocumenten bij de Marechaussee melden. Om een geweigerde vreemdeling te kunnen terugsturen, moet vaststaan waar hij vandaan gekomen is en met welke maatschappij hij gereisd heeft. De maatschappij is verplicht de gewei gerde vreemdeling weer naar de plaats van herkomst te brengen. Ziekenhuizen Vijftien van de hon derd werkende vrouwen in Nederland hebben een baan in een ziekenhuis, verpleeghuis of zwakzinnigeninrich ting. Van de totale werkende beroeps bevolking is zeven procent werkzaam in de intramurale gezondheidszorg. Dit blijkt uit een publikatie van het Nationaal Ziekenhuisinstituut over de personeels- en salarisstructuur in de intramurale gezondheidszorg in de jaren 1983 en 1984 Van het personeel van de ziekenhui zen en de andere instellingen heeft een derde een deeltijdbaan (in het bedrijfsleven is dat maar twintig pro cent). Ruim 71 procent zit onder het modale inkomen (39.000 gulden). (Advertentie i kilO 2 3 4 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1