Mr C.G. J. Rutten vrijwel zeker burgemeester van Middelburg IRANIERS OP SCHIPHOL Franse socialisten veroordelen aanslag op Greenpeace-schip Onderzoek zakelijk verleden officier justitie Maastricht de vandaag Rietkerk wil vut-regeling rond de eeuwwisseling afschaffen WASHINGTON: MET CHEMISCH MIDDEL Kind zwaar gewond na besnijdenis Wisselend bewolkt 228e jaargang no. 197 Donderdag 22 augustus 1985 Vandaag op pagina 8 WASHINGTON/MOSKOU (UPI/AFP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie er woensdag van beschuldigd bepaalde Amerikaanse diplomaten in Moskou te hebben „gemerkt" met een chemisch middel om hun handelingen te kunnen volgen. Het middel is mogelijk zeer gevaarlijk voor de gezondheid en kan kankerverwekkend zijn, zo staat in een communiqué van het ministerie van buitenlandse zaken in Washington. Oud-voorzitter wijnboeren veroordeeld Reagan Zuid-Afrika Luilekkerland Zondagsrust Kerncentrales PSV armoedig 1Wisselend bewolkt met een kleine kans op een bui. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Middagtempera- tuur omstreeks negentien graden. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144. AMSTERDAM (ANP) - De Rijksaccountantsdienst heeft deze week een onderzoek uitgevoerd bij diverse Amsterdamse reisbureaus naar „gegevens die de fiscus kan gebruiken voor de belastingheffing van anderen". Het gaat volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën om de manier waarop klan ten hun zakelijke en privé-reizen bij de reisbureau's boeken. Bij de rijksaccountantsdienst leeft volgens deze woord voerder het vermoeden dat ondernemers en midden standers hun privé-reizen boeken als zakenreis. Zij kunnen die trips dan als „bedrijfskosten" opvoeren. Over het aantal gecontroleerde reisbureaus wilde de woordvoerder niets zeggen. Evenmin kon hij vertellen wat de resultaten zijn van het onderzoek. De ambtena ren van de belastingdienst hebben bij de reisbureaus de administraties tot vijf jaar geleden bekeken. Het openbaar ministerie in Amsterdam was op de hoogte van het onderzoek, maar heeft verder (nog) geen bemoeienis met de zaak, aldus persofficier van justitie H. Wooldrik in Amsterdam. Volgens directeur G. Couvreur van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) hebben ook de reisbureaus het onderzoek „rustig" opgevat. „De fiscus heeft al vaker dergelijke onderzoeken elders in het land gehou den", aldus de ANVR-directeur. Mr C. G. J. Rutten Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Mr C. G. J. Rutten wordt zo goed als zeker de nieuwe burgemeester van Middelburg. Het kabinet zal hierover morgen, vrijdag, een beslissing nemen en een voor dracht aan de Kroon formuleren. De VVD'er Rutten (43) is nu nog burge meester van het Zuidlimburgse Nuth, maar staat bovenaan op de aanbeveling, die commissaris van de koningin dr C. Boertien naar VVD- minister Rietkerk (binnenlandse za ken) heeft gezonden. Boertien heeft daarmee een advies gevolgd van de vertrouwenscommissie uit de Mid delburgse gemeenteraad, die Rutten als eerste kandidaat naar voren schoof. Dat het kabinet zich over de benoe ming buigt is niet ongewoon, omdat Middelburg een provinciehoofdstad is. Ook voor gemeenten met 50.000 inwoners of meer geldt, dat de minis ter van binnenlandse zaken niet al leen, maar in samenspraak met de rest van het kabinet tot een beslissing komt. Rietkerk heeft de mogelijkheid om van de voorkeur van Boertien af te wijken, maar in dit geval lijkt dat zeer onwaarschijnlijk. Welke namen er ver der op de aanbeveling staan, is niet bekend. De huidige burgemeester van Middel burg, drs P. A. Wolters (65) gaat op 1 september met pensioen. De heer Wolters is lid van de WD. In totaal hebben veertien mensen - alle man nen - gesolliciteerd naar 'Middelburg'. Van hen zijn er elf lid van de WD en twee van het CDA. Van één van hen was de politieke kleur niet bekend. Slot zie pag. 13 kol. 1) wilden worden is het bij de KGB, de Sowjet-inlichtingendienst - een veel gebruikte methode de poeder te sme ren op voorwerpen als deurknoppen, autostoelen en -sturen. De persoon die in contact is geweest met de stof laat dan sporen achter op de voor werpen en op de mensen die hij aanraakt. Zo kan de KGB op afstand volgen wat hij doet of met wie hij omgaat. In Moskou is grote beroering ontstaan onder de in de Russische hoofdstad wonende Amerikanen. Vertegenwoor digers van de ambassade zeiden ech ter dat er geen reden is tot paniek. Het chemische poeder zou met een alco holoplossing van de voorwerpen waarop het middel is aangebracht kunnen worden verwijderd. Het gaat om nitro-fenyl-pentadien (NPPD), een volgens Washington veel gebruikte chemische stof. Uit proeven is echter gebleken dat de NPPD een HILVERSUM (ANP) - Een tweejarig jongetje uit Hilversum is - na eerst woensdagavond door de politie in Hilversum is bekendgemaakt - zon dag tijdens een besnijdenis gewond geraakt. De uitvoerder van de besnij denis, een 30-jarige man uit Utrecht, is door de politie aangehouden we gens mishandeling. Volgens de vader van het jongetje, die de politie op de hoogte stelde van de gebeurtenissen maar geen officiële aangifte deed, is de besnijdenis mis lukt, doordat het jongetje tijdens het gebeuren bewoog. De peuter is, nadat hij al enkele uren hevig bloedde, zon dag opgenomen in het Hilversumse Diaconessenhuis. Hij werd daar on middellijk geopereerd. De toestand van het jongetje is intussen, volgens de politie, redelijk. Wel zal hij nog zeker een week in het ziekenhuis moeten blijven. Over drie weken zal een tweede operatie noodzakelijk zijn. Hij zal, aldus de politie, blijvende gevolgen houden van de mislukte besnijdenis. De uitvoerder van de besnijdenis heeft officiële diplomas om in zijn geboorteland, Marokko, besnijdenis sen uit te voeren. Hij zou er vele met goed gevolg volbracht hebben. Ook zondag ging alles goed, totdat het jongetje op een belangrijk moment tijdens de rituele handeling bewoog. De besnijdenis werd uitgevoerd op verzoek van de ouders. Vrijdag wordt de aangehouden man voorgeleid voor de officier van justitie. Volgens de Hilversumse politie gaat er zelden iets mis bij rituele besnijdenissen. MAINZ (AP) - De oud-voorzitter van de Westduitse vereniging van wijnboeren is woensdag wegens fraude tot een jaar voor waardelijk veroordeeld. De man zou wijnen van middelma tige kwaliteit met suiker heb ben opgepept en hebben voor zien van valse etiketten. Na een proces van twee dagen achtte het hof de 69-jarige Wer ner Tyrell schuldig. Hij kreeg een proeftijd van driejaar en een boete van 120.000 mark ruim 130.000 gulden). De keldermeester van Tyrell kreeg een boete van 9.000 mark wegens medeplichtigheid. Hij zei voor de rechter dat hij slechts een bevel had uitgevoerd. Het proces viel samen met het wijnschandaal in de Bondsrepu bliek, waar intussen is gebleken dat 42 wijnsoorten zijn vergiftigd met di-ethyleemglycol. Bij het wijnhuis van de echtge note van Tyrell. Karthauser Hof, zou 106.000 liter wijn zijn versui- kerd. mutageen middel is. Mutagentia kun nen - het is niet altijd het geval - veranderingen in de cellen veroorza ken, zoals mosterdgas of röntgenstra len dat doen, waardoor kanker ont staat. De Russische inlichtingendiensten bedienen zich al een aantal jaren van de chemische poeder, maar de VS zijn er achter gekomen dat het gebruik ervan de afgelopen weken is toegeno men „Wij hebben in de scherpste vorm geprotesteerd tegen deze prak tijken en onmiddellijke stopzetting ervan geëist", aldus het communiqué. Er is op dit moment geen bewijs dat een ambassadelid zou lijden aan de gevolgen van contact met het che misch middel. Onderzocht wordt of contact op de lange termijn geen gevolgen heeft, aldus het ministerie. Volgens het communiqué is het mid del „indirect" toegepast op het am bassadepersoneel. Volgens functio narissen die niet bij naam genoemd geweest, zijn eerder op de dag op de hoogte gesteld van de „ontdekking". De Amerikaanse burgers in Moskou kregen opdracht zich voor gister avond negen uur plaatselijke tijd bij de VS-ambassade te melden. De Brit se regering maakte woensdagavond bekend dat zij contact heeft opgeno men met Washington om te weten te komen of Britse ambassadeleden in Moskou ook mogelijk zijn „gemerkt". Dit geldt niet alleen voor het ambas sadepersoneel, maar ook voor bijvoor beeld journalisten of zakenlieden. De functionarissen wilden niet zeggen hoe deze „controle op afstand" ge schiedt en of daarbij elektronische apparatuur nodig is. Hoe doeltreffend Russische agenten de activiteit van Amerikanen op deze manier kunnen nagaan is bovendien ook volstrekt onduidelijk. Alle in Moskou wonende Amerikanen, alsmede de ambassades van andere laden die mogelijk een „doelwit" zijn President Reagan is van mening dat het „merken" door de KGB van Ame rikaanse diplomaten „een ernstig ge vaar" vormt voor de relaties tussen de twee supermachten. Reagan meent dat het onderwerp in november tijdens zijn topontmoeting met de Sowjet-partijleider, Michail Gorbatsjov, in Genève aan de orde moet komen, zo verklaarde regerings woordvoerder Larry Speakes woens dag. De beschuldiging van de Verenigde Staten is de jongste in een reeks soortgelijke aantijgingen, waarvan de eerste dateert van 1960, toen een microfoon werd ontdekt in de bek van een houten adelaar op het em bleem in een kantoor van de Ameri kaanse ambassade in Moskou. SCHIPHOL (ANP) Het aantal Iraniërs, dat op Schiphol verblijft omdat ze Nederland niet in mogen, is opnieuw toegenomen. Dinsdag arriveerden negen mensen uit Iran, die politiek asiel vroegen. Acht van hen, twee echtparen met twee kinderen, zijn ondergebracht in een hotel. De negende, een man die tot geen van de families behoorde, moest in de lounche van de luchthaven blijven, waar al twintig landgehoten enkele weken bivakeren. Zij zijn in afwachting van de uitspraak in een kort geding tegen de staat. Volgens een recente richtlijn van het ministerie van justitie mogen asielzoekers de luchthaven niet verlaten tot over hun aanvraag is beslist. Voor de echtparen en hun kinderen is een uitzondering gemaakt. De Rainbow Warrior is woensdag in Auckland gelicht. De politie kan het schip nu beter onderzoeken en proberen vast te stellen welke explosieven bij de aanslag zijn gebruikt. PARIJS (AP/DPA) - Het partijbestuur van de regerende Franse socialisti sche partij heeft woensdagavond in een communiqué een 'onvoorwaar delijke veroordeling' uitgesproken over de aanslag op het Greenpeace- schip Rainbow Warrior in het Nieuwzeelandese Auckland. Ook indien zou komen vast te staan dat Franse diensten bij deze affaire betrokken zijn geweest, kan geen enkele omstandigheid een dergelij ke terroristische daad rechtvaardi gen, zei het partijbestuur. De socialisten zeiden vertrouwen te hebben in de belofte van president Mitterrand en premier Fabius dat niets zal worden nagelaten om de onweerlegbare waarheid boven ta fel te brengen, en kondigden aan opnieuw te zullen reageren zodra de resultaten van het onderzoek be kend worden. De Franse ex-minis ter voor overzeese gebiedsdelen, Olivier Stim, heeft verklaard dat Franse geheime diensten al in 1973 met plannen rondliepen schepen van de milieuorganisatie Greenpea ce tot zinken te brengen. Stirn zei dit dinsdagavond in een vraagge sprek voor de Franse televisie. Hij zei zich destijds tegen de plan nen te hebben gekeerd. DEN BOSCH (ANP) - De procureur- generaal bij het gerechtshof in Den Bosch heeft de rijksrecherche bij zijn parket opdracht gegeven tot het in stellen van een „oriënterend feiten onderzoek" naar de publikaties over het zakelijk verleden van de Maas trichtse officier van justitie mr H.J. Laumen. De procureur-generaal zegt daartoe genoopt te zijn door een aanhoudende stroom berichten in „een gedeelte van de pers", die „de betrokken officier en het openbaar ministerie op een be- Nieuw-Caledonië De Franse Na tionale Vergadering heeft een gea mendeerd wetsontwerp goedgekeurd dat de weg vrijmaakt voor een be perkte onafhankelijkheid van het overzeese gebiedsdeel Nieuw-Caledo- nië. De rechtse oppositiepartijen hebben echter al aangekondigd dat zij zullen proberen de wet ongrondwettig te laten verklaren. treurenswaardige wijze onder druk brengen". Er zijn geen gronden, zo schrijft de procureur nadrukkelijk, voor een strafrechtelijk onderzoek tegen mr Laumen. Het gaat slechts om een zo volledig mogelijke, objectieve vast stelling van de feiten. Met „berichten in delen van de pers" wordt gedoeld op het weekblad Vrij Nederland, dat al geruime tijd gege vens over het verleden van mr Lau men boven water tracht te krijgen. Mr Laumen was, voor hij in Maastricht tot fraude-officier werd benoemd, di recteur van drukkerij Mercurius in Heerlen, die in 1975 failliet ging. Vol gens Vrij Nederland gaat het gerucht dat Laumen zich in die tijd schuldig heeft gemaakt aan valsheid in ge schrifte en andere frauduleuze hande lingen. Om inzage te krijgen in de curatorenverslagen van het faillisse ment spande het weekblad zelfs een kort geding aan tegen de Maastricht se griffie, dat afgelopen dinsdag had moeten dienen. Het geding werd ech ter afgelast toen bleek dat die versla gen bij de griffie niet te vinden waren; waarschijnlijk zijn ze nooit gemaakt. De verplichting om faillissementen in curatorenverslagen vast te leggen is pas sinds 1977 in de faillissements- wet opgenomen. DEN HAAG (GPD) - Minister van binnenlandse zaken Rietkerk meent dat de vut-regeling voor ambtenaren rond de eeuwwisseling afgeschaft moet worden. Dat zou inhouden dat ambtenaren die nu 46 jaar of jonger zijn, er niet meer op zouden hoeven rekenen dat zij al een aantal jaren voor hun pensioenda tum met werken kunnen stoppen. Minister Rietkerk heeft zijn opvatting neergelegd in een nota over de finan ciering van de vut. die hij woensdag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Bij de CFO, de ambtenarenbond van het CNV, toonde men zich woensdag avond verrast door de al zo duidelijk neergeschreven overwegingen van de minister. Men erkent dat de financie ring straks een moeilijke zaak kan worden wanneer grote aantallen werknemers (dus ook ambtenaren) naar hun vut- en pensioenleeftijd toe groeien, terwijl het aantal nieuwelin gen op de arbeidsmarkt sterk afneemt als gevolg van de geboortedaling in voorbije jaren. De bonden beschouwen de opstelling van Rietkerk echter als een doorbre king van de maatschappelijke ont wikkeling. Rond de eeuwwisseling, zo verwacht de minister blijkens zijn nota, zal men het zich nauwelijks meer kunnen per mitteren om mensen vervroegd te laten opstappen. Hij wijst daarbij op „deeltijdarbeid en arbeidsduurver korting. Minister Rietkerk voegt daarbij de demografische ontwikkelingen rond de eeuwwisseling (meer ouderen, min der jongeren). De minister vindt het daarom „realis tisch" de vut-regeling voor het over- heids- en onderwijspersoneel te zien als „een eindige regeling". Hij voegt er wel aan toe dat thans nog niet kan worden bepaald wanneer het precieze tijdstip van beëindiging zal zijn aan gebroken. Van de kant van de ambtenarenorga- nisatie wordt nu al gesteld dat, als het er al van zou komen, de vut-regeling voor het overheidspersoneel niet kan worden afgeschaft. De zwarte nationalisten in Zuid- Afrika willen alleen nog praten over een overdracht van de macht. PAGINA 3 Volgens de ambtenarenbonden FNV en CNV wordt Nederland een luilekkerland voor internationale misdadigers. PAGINA 5 Ziekenhuizen in Alphen aan den Rijn, Gouda en Woerden krijgen kritiek van vijftig kerkeraden om dat patiënten op zondag worden opgenomen zonder dat dit strikt noodzakelijk is. PAGINA 4 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 en 17 De Zeeuwse Mïlieau Federatie vraagt provinciale staten niet ak koord te gaan met herziening van streekplannen voor de bouw van nieuwe kerncentrales. PAGINA 11 PSV behoort tot de rijkste clubs uit het Nederland betaald voetbal, maar de Eindhovenaren spelen deze competitie uiterst armoedig. Gisteravond verloren ze in het stadion De Vliert met 2-0 van FC Den Bosch. PAGINA 15 Diplomaten van VS in Moskou 'gemerkt'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1