IN DE VRUDAGKRANT: l\\\ Defensie onderzoekt klachten over wangedrag in kazernes BETRAPT VS kondigen proef met anti-satellietwapen aan 'Verdronken' inbreker zat in riool verstopt Problemen toerisme naar Israël PZC de PZC vandaag BRITSE SPOORSTAKING BREIDT ZICH UIT DRUK OP PRETORIA Onbestendig 228e jaargang no. 196 Woensdag 21 augustus 1985 de Croissanterie in opmars vrijdagkrant Autobommen Seniorenclub Toerisme Aardenburg Turbomonopolie V— JOHANNESBURG - De executie door ophanging van de 30-jarige Benjamin Moloise in de staatsgevangenis van Pretoria is dinsdagavond, enige uren voor de terechtstelling, met drie weken uitgesteld. Dit uitstel kwam na een kort geding, dat door Moloise's advocate, Priscilla Jana, bij het hooggerechtshof van Pretoria was aangespannen. Verklaring ANC Spanningen SANTA BARBARA (AP) - De Amerikaanse president Ro nald Reagan heeft het Con gres dinsdag op de hoogte gesteld van zijn voornemen om op korte termijn in de ruimte een anti-satellietwa pen te testen. In de ochtend opklaringen, later op de dag toenemende bewolking. In de avond kans op wat regen. Afnemende zuidwestelijke wind. Middagtempera- tuur omstreeks 21 graden. Elke vrijdag ander nieuwv. PROVINCIALE ZEEUWS DEN HAAG (ANP) - Elf miljoen belastingplichtigen van 15 jaar en ouder krijgen tussen nu en eind september een brief met informatie over het fiscaal nummer. Dat nummer dient om de verwerking van gegevens over de loonbelasting, die door werkgevers of uitkeringsin stanties worden verstrekt aan de belastingdienst, te vereenvoudigen en te versnellen. Dit heeft het ministe rie van financiën dinsdag meegedeeld. Belastingplichtigen moeten het nummer aan hun werk gever of uitkeringsinstantie doorgeven. Hebben bedrij ven een geautomatiseerde administratie, dan kunnen zij de belastingdienst vragen het nummer van hun werknemers rechtstreeks te verstrekken. Vanaf 1 januari is het verplicht om bij de loongegevens het fiscaal nummer te vermelden. De belastingdienst werkt al lang met een dergelijk nummer, ledereen die een aangiftebiljet inkomstenbelasting invult heeft al een fiscaal nummer. Het nummer wordt alleen voor belasting doeleinden gebruikt. Er zijn geen persoonlijke gegevens uit het nummer af te leiden. Bij de brief zit een formulier met gegevens en met het nummer. Op dit formulier kunnen eventueel onjuiste gegevens worden verbeterd. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van defensie gaat klachten over wan gedrag jegens dienstplichtigen on derzoeken. De Koninklijke Mare chaussee zal meldingen van mishan deling en bedreiging van soldaten door officieren of onderofficieren zeer nauwkeurig natrekken en indien nodig ook maatregelen nemen. Dat zei staatssecretaris Hoekzema van defensie gisteren nadat de solda- tenvakbonden WDM en AVNM had den gemeld dat de misstanden in de infanteriekazeme in Oirschot ook op een aantal andere legerplaatsen voor komen. Staatssecretaris Hoekzema maakt zich zeer bezorgd over het geconsta teerde wangedrag in Oirschot. Na een onderzoek door de legerleiding is ge bleken dat bijna de helft van het beroepskader van de Alfacompagnie in deze legerplaats zich schuldig heeft; gemaakt aan mishandeling en bedrei ging van hun ondergeschikten. Hoek zema gaat er echter vanuit dat dit (Slot zie pag. 3 kol. 7) Executie Een aanslag met een autobom in Tripoli kostte gisteren veer tig mensen het leven. PAGINA 3 De Vereniging Nationale Die- renzorg neemt binnenkort de 'Seniorenclub' voor honden in gebruik. PAGINA 5 De zomer van 1985 is voor de Zeeuwse bedrijven in de toe ristensector zeker geen 'vet' seizoen geworden. PAGINA 9 De gemeenteraad van Aarden burg zal commissaris Boertien toch adviseren bij de benoe ming van een nieuwe burge meester. PAGINA 9 De formule-1 van Zandvoort wordt de eerste wedstrijd met uitsluitend renwagens met tur bocompressors. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 11 en 13 Sport: 15 Moloise uitgesteld Conducteurs demonstreren voor een Londens station tegen de plannen van de Britse spoorwegen om het voortaan zonder hen te doen. (Van onze correspondent) LONDEN - De kans op een landelijke treinstaking in Groot-Brittannië nam gisteravond toe met de beslissing van de spoorwegvakbond, de NUR, om haar leden vrijdag over nationale acties te raadplegen. Verwacht wordt dat met ingang van volgende week het Britse treinverkeer plat zal gaan. Besprekingen tussen de Britse Spoorwegen en de vakbond van spoorwegpersoneel, de NUR, over het plan om voortaan treinen zonder conducteur te laten rijden leverden gisteren niets op. De NUR wilde het voorstel alleen bespreken als de spoorwegdirectie de 200 ontslagen conducteurs weer in dienst zou nemen. De Britse Spoorwegen heeft de conducteurs die uit protest tegen de eenmans treinen het werk hadden neergelegd, op staande voet ontslagen. Elders in het land betuigde spoorwegpersoneel sympathie met de ontslagen collega's door eveneens te staken. Het gevolg was dat op verschillende plaatsen in het land het treinverkeer wederom gestremd was. De situatie in Glasgow waar nauwelijks passagierstreinen reden, werd 'chaotisch' genoemd. Ook Londen en Wales en andere delen van West-Engeland werden getroffen. (Van onze correspondent) NICE (AFP) De voormalige Italiaanse president Sandro Pertini blijkt bij zijn landgenoten een gevierd man te zijn. Tijdens zijn vakantie in Nice werd hij 'ontdekt' door vrouwelijke bewonderaars, die niet rustten voor hij poseerde voor een groepsfoto met de dames. Van verschillende zijden in Zuid-Afri- ka en daarbuiten is een dringend beroep gedaan op Botha de executie niet te voltrekken. Bisschop Tutu had om clementie gevraagd, omdat dit rust zou kunnen brengen in de kritie ke situatie in het land. Ook de Veilig heidsraad en VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar hebben een beroep gedaan op Zuid-Afrika de executie niet uit te voeren. Volgens een VN- woordvoerder had Perez de Cuellar dinsdag de Zuidafrikaanse VN-verte- genwoordiger Von Schirnding ontbo den om een „persoonlijke oproep" over te brengen. De Veiligheidsraad sprak de vrees uit dat ophanging van Moloise zou leiden tot een „verdere verslechtering van de reeds ernstige situatie". Maandag reeds had de katholieke aartbisschop van Durban, Denis Hur ley aan de Zuidafrikaanse president P. W. Botha het verzoek gedaan Mo loise alsnog gratie te verlenen, terwijl ook de Engelse regering zo'n verzoek had overgebracht via de Zuidafri kaanse ambassadeur in Londen, Wor- rall. Moloise werd in september 1983 ter dood veroordeeld wegens de moord in november het jaar daarvoor op een zwarte agent van de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie, Phillipus Selepe, in de zwarte woonwijk Mamelodi, bij Pretoria. Aanvankelijk bekende Mo loise schuldig te zijn aan de aanslag op Selepe, maar later trok hij deze bekentenis weer in. Wel bekende hij lid te zijn van het in Zuid-Afrika verboden African National Congress, het ANC, maar hij ontkende op Selebe geschoten te hebben. In reactie daarop verklaarde het ANC vanuit de Zambia's hoofdstad Lusaka verantwoordelijk te zijn geweest voor de aanslag op Phillipus Selebe, omdat deze beschouwd werd collaborateur met het blanke minderheidsbewind en als zodanig meewerkte met de geheime politie. Selepe zou een aantal keren gebruikt zijn als getuige in processen tegen anti-apartheidsstrij- ders. Het ANC bevestigde de latere lezing van Moloise, dat deze niet verantwoordelijk was geweest voor de executie van Selepe en zei, dat deze was uitgevoerd dqor een andere ANC- activist. Moloise's advocate Jana deed zondag een beroep op de internationale pu blieke opinie om druk uit te oefenen op de Zuidafrikaanse regering tenein de de executie van haar cliënt te voorkomen. Het verleende uitstel van executie houdt geen afstel in. Moloise krijgt nu de gelegenheid om aan president Bo tha te vragen of hij nieuwe, verzach tende omstandigheden mag aanvoe ren, die van invloed kunnen zijn op een heroverweging van het gratiever zoek. teerd. Vrijdag was het in Diepkloof enige tijd onrustig geweest, toen jeug digen stenen wierpen naar voorbijko mende auto's en enige winkels ver nielden. De politie maakte wel bekend, dat dinsdag in totaal 61 personen zijn gearresteerd bij verschillende inci denten overal in het land. Een per soon werd hierbij door de politie doodgeschoten. De verkopers van Soweto uitvoert. aardappelen voorgrondlijken onberoerd door de zoekactie die de Zuidafrikaanse politie en leger in het zwarte woongebied Larry Speakes, de presidentiële woordvoerder, zei dat de test zal plaatsvinden na de voorgeschreven periode van twee weken die tussen het moment van de aankondiging en de feitelijke test moet liggen. De da tum is geheim. „We moeten testen, en wel nu," aldus Speakes, die verklaarde dat de test noodzakelijk was om op gelijk niveau te komen als de Sowjet-Unie. Speakes zei dat de Sowjet-Unie langs diplomatieke weg op de hoogte is gebracht van het besluit. Het anti-satellietsysteem ASAT be staat uit een tweetrapsraket die door een F 15-jager hoog in de atmosfeer wordt afgeschoten. De raket verlaat de dampkring en vernietigt als alles volgens plan verloopt een op geringe hoogte vliegende satelliet. Speakes zei dat het systeem dit jaar driemaal zal worden getest en dat daarbij geen kernwapens zullen worden gebruikt. De eerste test zal worden gericht op een „oude satelliet die niet meer wordt gebruikt." De kop van de raket is niet voorzien van explosieven, maar alleen van stuurraketjes die de kop naar het doelwit brengen, dat door de botsing wordt vernield. De Amerikaanse luchtmacht heeft tot nu toe twee maal een dergelijke raket afgevuurd, maar daarmee niet op een doel in de ruimte gericht. De woordvoerder stelde dat de test noodzakelijk is omdat de Sowjet-Unie al een dergelijk systeem zou hebben. „Zij hebben er een en willen niet dat wij er een krijgen," zei hij. Verder zei hij dat de aangekondigde tests de topontmoeting tussen Rea gan en Gorbatsjov niet in gevaar zullen brengen. Integendeel, zo zei hij, die tests zullen voor de USSR zelfs een „prikkel" zijn om ernstig over ruimtewapens te onderhandelen. Het Amerikaanse ruimtevaartbureau NASA en de firma Space Industries Ine in Houston, Texas hebben een overeenkomst gesloten om waar schijnlijk in 1989 een vrij vliegende „werkplatform" in de ruimte te bren gen. Het moet de eerste bouwsteen worden voor een „industriepark" in de ruimte, waarvan later ook het permanent bemande Amerikaanse ruimtestation deel zal kunnen uitmaken, zo heeft NASA dinsdag in Washington be kendgemaakt. Het uitstel van de excutie van Moloise kwam na een dag van nieuwe span ningen in de zwarte stad Soweto op de grens met Johannesburg. Zwaargewa pende politie- en legereenheden slo ten vier uur lang een deel van Soweto af en doorzochten een vijfhonderd huizen. Voorbijgangers werden ge- fouileerd in de stadswijk Diepkloof. Elk persoon die gefouileerd was, kreeg als bewijs een stempel met rode inkt op de hand. Een reden voor deze actie werd door de politie niet opgegeven, noch werd er van die kant bekend gemaakt of er iemand was gearres GRONINGEN (ANP) - De Groninger brandweer en politie in Groningen zijn dinsdagmiddag met onder meer een duikploeg en een bootje twee uur op zoek geweest naar een inbreker, die verdwenen was in het water van het Eendrachtskanaal. Kort nadat brandweer en politie hun zoekactie hadden beëindigd en weer waren ver trokken, dook de inbreker toch weer in het kanaal op. Hij bleek zich al die tijd verborgen te hebben gehouden in een riool, aldus de politie. Pogingen om van daaruit via een putdeksel te ontsnappen had de man, de 21-jarige F.S. uit Groningen, al snel opgegeven omdat het niet mogelijk was het deksel van binnenuit te ope nen. Er stond een auto op geparkeerd. S. besloot toen te wachten tot de rust op en rond het water was terugge keerd. Toen hij verkleumd de kade opklau terde, ging hij ervandoor nadat hij van een nietsvermoedende voorbij ganger een jas had gekregen. De inmiddels weer gealarmeerde politie kon S. aanhouden. De man was het kanaal ingesprongen nadat omstanders hem hadden be trapt bij een poging uit een auto een radio te stelen. (Van onze correspondent) TEL AVIV - Israels grootste reisorganisatie Kopeltours dreigt failliet te gaan. Dat kan ook voor de Nederlandse toeristen die onlangs een vliegreis en hotelaccommodatie naar Israël bij een reisbureau in eigen land hebben geboekt en be taald ernstige gevolgen hebben. De meeste Nederlandse touroperators die reizen naar Israël verkopen, laten dat door Kopeltours in Tel Aviv verzorgen. Het Israëlisch massablad Idiot Agro- not onthulde maandag de betalings moeilijkheden bij Kopel. Het bedrijf waarbij 400 medewerkers in dienst zijn, is de banken meer dan vijftig miljoen gulden schuldig. De recht bank van Tel Aviv heeft dinsdagmid dag uitstel van betaling verleend. De Israëlische vliegtuigmaatschappij El Al heeft volgens radio Israël alle boekingen van Kopel geannuleerd. Alleen de vliegreizen waarvoor al een ticket was uitgeschreven blijven ge handhaafd. Kopel staat bij El Al alleen al bijna vijf miljoen gulden in het krijt. Van de zijde van de hotels in Israël is nog geen reactie vernomen. Maar als ook de hoteleigenaren de al aan de buitenlandse toeristen verstrekte vouchers (het door het reisbureau in eigen land afgegeven betalingsbewijs voor de accommodatie) niet meer accepteren dan blijft er voor de gasten niets anders over uit eigen zak de kosten voor het vakantieverblijf op nieuw te betalen. Volgens radio Israël zijn de ambassa des in Israël door het ministerie van toerisme in Jeruzalem op de hoogte gebracht. Veel ambassades hebben toegezegd te zullen bemiddelen in gevallen dat de toerist door de onver wachte situatie in financiële moeilijk heden dreigt te raken. Weliswaar kan de Nederlandse toerist van de problemen bij Kopel veel ongemak ondervinden, de financiële strop zal vermoedelijk door het enkele jaren geleden in het leven geroepen schadefonds van de erkende reisorga nisaties worden gedekt. Bij boeking van een reis. moet de klant verplicht een kleine premie voor dit fonds bij dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1