t Vlissingse vierde 105-de verjaardag VOL WASSEN PROGRAMMA-AANBOD Veel belangstelling voor marine in Veere Zeldzaam Nandoe-kuiken in Kloetinge geboren Verkoop 142 zomerwoningen in Zwinse Duin in 20 dagen rond Ex-directeur containerbedrijf krijgt boete van 10.000 gulden HUIZEN WORDEN JUNI 1986 OPGELEVERD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Middelburger vrijgesproken van verkrachting Sieraden gestolen in Wissenkerke PAGINA 7 SINT-MAARTENSDIJK De gemeenteraad van Tholen is maandagmiddag in meerderheid akkoord gegaan met een uitbreiding van het programmapakket van de kabeltelevisie. Dit betekent dat inwoners van de gemeente Tholen die zijn aangesloten op de kabel, binnenkort ook de satellietzenders TV-5, Music Box en Sky Channel kunnen ontvangen. Bericht VOOR STEEKPENNINGEN EN VER VALSEN FACTUREN Boulevard J zc f ZEELAND' DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 VLISSINGEN - De Vlis singse mevrouw C. La- brujere is maandag 105 jaar geworden. Zij is daarmee de oudste in woonster van Zeeland, zo stelden mevrouw J. B. Boertien-Velema en bur gemeester drs Th. J. Westerhout vast tijdens het bezoek dat zij de jarige brachten. Behalve het bezoek van de echtgenote van de commissaris van de ko ningin en de burgemees ter, die vergezeld werd door zijn echtgenote, kreeg mevrouw Labruje- re nog vele andere blij ken van belangstelling. Zo was er onder meer een brief van koningin Beatrix en brachten ve len de 105-jarige een be zoek. „We hebben al drie dagen de vlag uit en we zijn al drie dagen de verjaardag aan het vie ren, zoveel bezoek komt er", aldus mevrouw J. de Nooijer, directrice van het bejaardenhuis 'Son- nevanck' waar me vrouw Labrujere inmid dels al negentien jaar woont. De jarige werd zondag onthaald op een huldeb lijk tijdens de dienst van de gereformeerde kerk. De kerlgangers in de Pe- truskerk zongen de jari ge staande toe. Hoewel mevrouw Labrujere niet zelf bij de dienst aanwe zig was, kon zij het ge beuren op de voet vol gen via de kerktelefoon. Mevrouw Labrujere kampt met hardhorig heid, haar gezondheid gaat de laatste tijd wat achteruit. Foto: Me vrouw C. Labrujere krijgt een doos bonbons van mevrouw J. B. Boer tien-V elema. Burge meester Th. J. Wester hout van Vlissingen (ui terst rechts) en zijn echt genoot (achter de jari ge) kijken toe. Raad Tholen akkoord met meer kabel-tv seling van RTBF 2 en Sky Channel kan volgens Casema binnen zes we ken een feit zijn. Met de aanleg van het extra kanaal voor de beide andere satellietzenders is een periode van drie a vier maanden gemoeid. De raad besloot voorts een positief advies uit te brengen aan de minister van wel zijn, volksgezondheid en cultuur over de representativiteit van de Stichting Lokale Omroep Tholen (SLOTH). Zo'n verklaring is nodig voor het verkrijgen van een zendvergunning. Op verzoek van de SGP werd in het advies aan de minister de zinsnede De fracties van SGP en RPF/GPV lieten aantekenen tegen de voorgeno men uitbreiding te zijn. De voorzitter van de SGP-fractie T. Aarnoudse, deelde mee met name geschrokken te zijn van de programma's die Music Box brengt. Deze Engelstalige zender onderhoudt de kijkers vooral met popmuziek, videoclips, hitparades en lergelijke. Volgens Aarnoudse is het onverantwoord de Thoolse burgers dergelijke programma's aan te bie den. „Onzedelijkheid en misdaad zul- en toenemen, alsmede de ontkerste- üng. Dergelijke programma's zijn te- ;en gods woord en leiden maar tot verderfelijking van onze jongeren", aldus Aarnoudse. Ook P. van Belzen (RPF/GPV) liet weten moeite te hebben met de komst van Music Box en Sky Channel op de Thoolse kabel. „Deze zenders roepen de laatste tijd heftige weerstand op, omdat er veel sex en geweld in hun aanbod zit. Ik vraag mij dan ook af waar we mee bezig zijn, als we dat toelaten", zei Van Belzen. Burgemeester E. Baerends antwoord de dat gezien de hoge abonnements kosten van het Thoolse kabelnet er voor een volwassen programma ge zorgd moet worden. „Mensen die naar deze zenders willen kijken, kunnen daar hun voordeel mee doen, anderen moeten de knop maar omdraaien", aldus Baerends. Het ligt in de bedoeling van kabelex ploitant Casema om het kanaal waar op nu nog RTBF 2 wordt aangeboden, te gaan gebruiken voor Sky Channel, dat voornamelijk amusementspro gramma's voor het hele gezin uit zendt. Voor Music Box en TV-5 komt er een extra kanaal. Het Franstalige TV-5 is alleen tussen 19.00 tot 22.00 uur in de lucht zodat de rest van de tijd Music Box kan worden doorgege ven. Door de uitbreiding van het kabelnet met één kanaal zullen de abonnees in de toekomst een kwartje per maand meer moeten gaan betalen. De omwis- opgenomen dat een deel van de Thoolse bevolking niet aan de SLOTH mee wil doen op grond van principiële bezwaren tegen radio en televisie. Burgemeester Baerends noemde de toevoeging overbodig, maar ging akkoord omdat de SGP- fractie anders tegen dreigde te sten en de voorzitter van de raad het liefst een unaniem positief geluid aan de minister wilde laten horen. In een belendend dagblad la zen wij onlangs onder de stadsnieuwtjes, dat uit een au tomobiel een radio-cassette- recorder was 'gejat' en dat daartoe een van de autopor tieren was 'gemold'. Dat vinden wij verfrissend taalgebruik. Tot nu toe luidt een berichtje over een auto-ongeluk in dit dagblad gewoon: „Op de hoek van de boulevard en de Coosje Buskenstraat in Vlissingen gebeurde dinsdag avond een botsing tussen een personenauto, bestuurd door de 27-jarige C. de V. uit Vlissin gen en een vrachtwagen met de 47-jarige O. van H. uit Mid delburg als bestuurder, toen de eerste geen voorrang ver leende aan de voor hem van rechts komende Van H. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. De V. ver klaarde de andere pas op het laatste moment te hebben ge zien. De politie nam hem mee naar het politiebureu voor een bloedproef." Dat tekstje zou dus ook zó kunnen luiden: „Op de hoek van de boulevard en de Coosje Buskenstraat in Vlissingen knalden dinsdag avond de auto van de 27-jarige C. de V. uit Vlissingen en de vrachtwagen van de 47-jarige O. van H. uit Middelburg op elkaar, toen de eerste de an der geen voorrang gaf. Het was een gave puinhoop. De V. zei pas op het laatste moment sjoege van die andere vogel te hebben gehad. Hij ging vlot het celletje in aangezien hij hem mooi om had en geprikt moest worden". Verfrissend hoor, maar wij houden aarzelingen. Lezertjes, de mazzel. VEERE Precies zoals gepland om één uur 's middags meerden maandag onder grote belangstelling de marinepatrouillevaartuigen Hr. Ms. 'Hadda', 'Freyr' en het havenduikvaartuig 'Nautilus' af in de binnenhaven van Veere. Daarna maakten de commandanten van de schepen hun opwachting bij de burgemeester van Veere, mevrouw G. W. Montfrans-Hartman, die op haar beurt een tegenbezoek aan het commandoschip de 'Hadda' aflegde. Zij werd daarbij vergezeld door de wethouder van openbare werken, de heer W. J. Sanders. De schepen bezoeken Veere in het kader van het 'binnenlands vlagver toon 1985', waarbij de marineschepen diverse plaatsen in Nederland aandoen. „Enerzijds om een stuk 'goodwill' te kweken en voorlichting te geven over de marine, en aan de andere kant om ons vertrouwd te maken met de navigatorische omstandigheden die voor de binnenwateren gelden", vertelt flottieljecommandant, luitenant-ter-zee 2e klasse oudste categorie A. Meeldijk. Naast de oorlogstaak van de marine, het leveren van gevechtskracht op zee, hebben de 'Freyr' en de 'Hadda', beide schepen uit de zogenaamde Balder-klasse, specifieke vredestaken, zoals visserij-inspectie, varen ten behoeve van de opleidingen, opsporings- en reddingsacties en vlagver toon zowel in binnen- als buitenland. De voornaamste taak van deze patrouillevaartuigen is overigens de visserij-inspectie. Met nog een aantal andere schepen controleren zij het gehele Nederlandse continen tale plat, de Waddenzee en de grote zeearmen. Die controles omvatten onder meer de juiste maaswijdte van de netten, het al dan niet varen in verboden gebied, de aanwezigheid van verboden vis, de scheepspapieren en de algehele toestand van het schip. De officieren aan boord hebben dan ook een speciale opleiding gevolgd en treden bij de visserij-inspectie op als ambtenaar van de algemene inspectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij. Om het publiek kennis te laten maken met deze patrouillevaartuigen, die uit 1954 dateren, houden de 'Hadda' en 'Freyr' vanmiddag (dinsdag) en morgen van 14.00 tot 17.00 uur open huis. Tevens worden dan duikde- monstraties gegeven vanaf de 'Nautilus'. Vanavond om 19.00 uur zullen twee marine-elftallen het opnemen tegen de spelers van VV Veere. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein aan de De Bieweg. Het klapstuk van het vlagvertoon belooft echter woensdag te worden. Rond twee uur zal er een reddingsdemonstratie gegeven worden, waarbij een helikopter de drenkelingen uit het water op zal pikken. Donderdag vertrekken de vaartuigen naar Schoonhoven, om vervolgens Zoutkamp, de stad Groningen en Veendam aan te doen. De heer F. J. H. van den Berg, luitenant ter zee 2e klasse oudste categorie van de Freyr, de burgemeester van Veere, mevrouw G. W. Montfrans- Hartman, de heerA. Meeldijk, luitenant ter zee 2e klasse oudste categorie van de Hadda en wethouder W. J. Sanders van Veere (vlnr) staan op één van de marineschepen. DEN HAAG - Het Haags gerechtshof heeft maandag de 39-jarige Middel burger A. E. M. vrijgesproken van een dubbele verkrachting. De procu reur-generaal mr P. Bos had dit ook geeist, daar hij de hem ter beschik king staande bewijzen 'te mager' vond. De politierechter in Middelburg had de man vorig jaar september veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. M. zou in de nacht van 27 op 28 maart 1982 een vrouw in haar woning in Middel burg tot tweemaal toe tot sexueel verkeer hebben gedwongen. Hij meen de echter dat hij onschuldig was en voelde zich door de vrouw belazerd, zodat hij van het vonnis van de poli tierechter in hoger beroep ging. WISSENKERKE Uit een vakantie woning op een camping in Wissenker ke zijn zondag tussen elf en vijf uur een leren pak en sieraden gestolen. De gedupeerde is Duitser K. D. G. W. M. De Kloetingenaar A. Heijboer met het Nandoe-kuiken en een uitgeblazen ei. KLOETINGE - Waar de pluimveefokkerij al niet toe leiden kan. Bij A. Heijboer in Kloetinge, sinds jaren actief met het fokken van krielkippen, is maandagmorgen een Nandoe uit het ei gekropen, een Zuid-Amerikaan- se witte struisvogel, die gewoonlijk in Argentinië het levenslicht ziet. Heijboer, die de zeven eieren kreeg van een kennis, wachtte 39 dagen op het uitkomen van het ei in een speciale broedmachine. Hij leverde hiermee een prestatie waarnaar in diverse Nederlandse dierentuinen tevergeefs is gestreefd: Nandoes zijn op zich al zeldzame vogels, kunstmatig uitbroeden lukt maar heel zelden. Enkele maanden geleden kwam de Kloetinger Heijboer in een dieren tuin in het noorden van het land, waar een poging werd gedaan om Nadoes uit te broeden. Hij gaf te kennen dat ook weieens te willen poberen en kreeg promt een ei mee. Een Nandoe-hen legt per jaar zo'n 25 eieren dus eentje kon er wel voor een experiment af. Via kleinveedes- kundige R.R. van der Mark, schrij ver van dierenboeken, kon Heijboer aan een speciale broedmachine ko men, die ook voorzag in een uiterst hoge luchtvochtigheidsgraad. Na ongeveer tien dagen stelde hij met behulp van een schouwlamp vast dat het ei bevrucht was en dat de zaken binnenin voorspoedig verlie pen. Kort daarop haalde Heijboer nogeens zes eieren, waarvan er twee niet bevrucht bleken. Afgelopen weekeinde, de ontwikke ling liep nog steeds van een leien dakje, hoorde de hobbyfokker tot zijn verbazing geschreeuw uit het 600 gram wegende ei. Met de lamp kon hij vaststellen dat de Nandoe op het punt stond om uit te komen maar het beest deed verder geen moeite. „Ik veronderstel dat de vo gels, als ze* op uitkomen staan, elkaar met hun geschreeuw active ren. Deze vogel kreeg natuurlijk geen respons want de andere eieren komen pas over een week of drie uit. Ik heb hem daarom maandagoch tend maar een beetje geholpen: gaten geboord om te kijken of alles goed was en het ei helpen breken. Hij was er echt aan toe", vertelt de heer Heijboer, die meent te kunnen vasstellen met een haan van doen te hebben. Voor de zekerheid heeft hij het beestje echter Nandie genoemd, wat ook voor een hen wel passend is. Nandie verblijft voorlopig in een vochtige warme ruimte met een constante temperatuur van 35 gra den. Heijboer gaat binnenkort stappen ondernemen in verband met de wet uitheemse diersoorten, die het houden van dergelijke vo gels verbiedt. Hij is ook niet van plan het dier zelf in Kloetinge te houden. „Als hij groot en sterk is, kan hij naar een dierentuin". Nandoes zijn de grootste soort Ame rikaanse loopvogels, vliegen kun nen ze niet en zijn in volwassen toestand 1,85 meter hoog. De hele behandeling en opvoeding van de Nandoe is voor Heijboer een kwes tie van gissen en toepasssen van een heel klein beetje relevante infor matie: over Nandoes zijn geen boe ken beschikbaar. Voorlopig krijgt Nandie een dieet van insectrijk voedsel, meelwormen en groenvoer. Met zijn geboortegewicht van 360 gram mag hij maar 10 procent per dag in gewicht toenemen anders zakt hij door zijn drietenige poten. Zijn eerste levensdag bracht de Nandoe overwegend slapend door. Geen wonder want de geboorte vergde nogal wat van zijn krachten. Volgens Heijboer is de vogel echter kerngezond; een rustige ademha ling en gezond ogende slijmvliezen wijzen daarop. SLUIS - De hausse in de verkoop van zomerwoningen aan de West-Zeeuws- Vlaamse kust houdt aan. Na 300 hui zen in Nieuwvliet-Bad en 63 in Cad- zand-Bad vliegen ook de tweede wo ningen, die eind dit jaar bij het Sluisse natuurreservaat Het Zwin worden gebouwd, als warme brood jes over de toonbank. Project-ont wikkelaar René Coltof uit Zierikzee maakte dinsdag bekend, dat alle 142 woningen in het tot 'buitenplaats het Zwinse Duin' omgedoopte plan, ver kocht zijn. Precies 20 dagen geleden werd met de verkoop begonnen. De woningen zijn voornamelijk gekocht door Belgen. Ook een aantal Neder landers en Duitsers hebben een zo merhuis in het gebied gekocht. René Coltof Beheer (RCB) heeft het laatste jaar moeiteloos alle records op het gebied van verkooptermijnen ge broken. Met uitgebreide reclame campagnes in zowel binnen- als bui tenland slaagt hij er tot nu toe schijn baar moeiteloos in zijn huizen van de hand te doen. In het Zwinse Duin gaat het om 142 bungalows (twee onder één kap) in Zuidfranse stijl. Volgende week verwacht hij een begin te kun nen maken met de nodige infrastruc turele voorzieningen. In de loop van september gaat de bouw van start. De huizen moeten in juni 1986 worden opgeleverd. De resterende 19 kavels in het plan wil Coltof gebruiken voor de bouw van vrijstaande luxe bungalows. Het gaat daarbij om huizen in de Provence TERNEUZEN-De 37-jarige Terneu- zenaar D.V. is door het Gerechtshof in Den Haag veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden of drie maanden hechtenis. V. had als di recteur van het containerbedrijf V. en V. in Terneuzen facturen ver valst. Die facturen beliepen een totaal-bedrag van 97.000 gulden. Dat geld had V. 'voor bewezen diensten' overhandigd aan C.W. die destijds werkzaam was bij Dow Chemical in Terneuzen. Bij de be handeling van de zaak, in april '83 voor de rechtbank in Middelburg viel in dat verband veelvuldig het woord steekpenningen. W. werd in '83 veroordeeld tot een geldboete van anderhalve ton. Hij had zich, zo bleek, als werknemer van Dow niet alleen schuldig ge maakt aan het aannemen van steekpenningen maar ook aan be lastingontduiking. Dat alles greep plaats in de jaren 1977 tot 1980. De steekpenningen (onder meer 30.000 Duitse marken) ontving W. door een Duits bedrijf orders van Dow te laten uitvoeren. En ook container bedrijf V. en V. toonde zich dank baar voor bepaalde opdrachten. D.V., inmiddels vertrokken bij het containerbedrijf, werd eind april '83 veroordeeld tot zes weken gevange nisstraf waarvan drie voorwaarde lijk. De eis was zes weken waarvan twee voorwaardelijk. Maar V. ging in beroep, net als trouwens de offi cier. De zaak diende begin augustus voor het Gerechtshof. Maandag volgde de uitspraak. V. werd con form de eis van de procureur-gene raal veroordeeld tot een boete van 10.000 gulden wegens het vervalsen van facturen. Raadsman mr. G. Vioen van V. had tijdens de zitting om ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Hij had een reeks fouten in de dagvaarding ontdekt. Overigens loopt ook in België nog een zaak tegen V. Daarbij gaat het om diefstal van offertes. Die zaak wordt half september behandeld voor de correctionele rechtbank. (Zuidfranse) en Algarve (Portugese) stijl. Een nieuwigheidje is de sauna, die de projectontwikkelaar in elke woning standaard wil inbouwen. Natuurorganisaties reageerden vorige maand geschrokken op de Coltofplan- nen. Zij vrezen een te grote toeristi sche druk op het natuurgebied. Ook vanuit België kwamen verontruste reacties binnen. De Belgische minis ter Coens heeft met burgemeester J. Asselbergs van Sluis afgesproken dat het overleg over grensoverschrijdende natuurgebieden zal worden geïntensi veerd. De realisatie van het Zwinse Duin gaat ondanks de bezorgdheid van natuurorganisaties gewoon door. De zomerwoningen zijn geprojecteerd binnen een bestaand bestemmings plan. In 1980 werden daar de laatste huizen gebouwd, het restant bleef braak liggen. Coltof is verder van plan om de gemeente Oostburg de helpende hand toe te steken bij het opknappen van Boulevard de Wielingen in Cadzand- Bad. Hij wil proberen de woningen tussen het gemaal en het winkelcen trum op te kopen. Als dat lukt moe ten de huizen gesloopt en vervangen worden door meer bij een badplaats behorende bebouwing. Het slagen van dat plan is echter afhankelijk van de medewerking van de huizen bezitters: over de prijs van de oude huizen moet nog overeenstemming worden bereikt. Zijn opzet past ove rigens wel bij het voornemen van Oostburg om de Boulevard aan een drastische opknapbeurt te onderwer pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 7