OOGSTSCHADE DOOR REGEN het weer Euthanasie Uiteenlopende reacties Meer invloed voor bewoners van bejaardenoorden Opnieuw tientallen doden in Beiroet BIJ DEMONSTRATIES ROND MUROROA Poging om Rabobank vele miljoenen lichter te maken PZC/ binnen-buiten land in zeeland Gesprek Reagan- Sjevardnadze op 27 september Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water PARIJS - President Mitterrand heeft zijn minister van defensie opdracht gegeven om zonodig met geweld alle schepen en vliegtuigen tegen te houden die de Franse territoriale wateren rond de atol van Muroroa zouden binnengaan. Het bevel van de president aan minister Hernu is gegeven in verband met het vertrek van de 'Greenpeace' uit de haven van Amsterdam. Het schip is op weg naar Muroroa als vervanging van de 'Rainbow Warrior', die 10 juli zonk na een aanslag. De Greenpeace-beweging wil de bevolking van Polynesië mobiliseren tegen de Franse atoomproeven op Muroroa. Het vertrek van het nieuwe vlaggeschip van Greenpeace was ook door de Franse media allerwegen vermeld. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 LELYSTAD/GRONINGEN (ANP) - De hevige regenval die de zomer van 1985 kenmerkt, begint boeren en vee houders in het gehele land parten te spelen. De Groninger Maatsshappij van Landbouw, die als eerste agrarische organisatie een inventarisatie heeft opgemaakt van de opgelopen schade, meldde maandag dat de totale agra rische sector in de noordelijkste pro vincie op een honderd miljoen gul den lagere opbrengst moeten reke nen. Volgens het landbouwconsulentschap in Lelystad loopt met name de export van pootaardappelen gevaar doordat de natte grond alle kans geeft aan schimmelziektes, die een deel van het areaal waardeloos maken. Ditzelfde geldt voor de consumptieaardappe len, die thans in ernstige mate aange tast zijn door de ziekte, aldus voor lichtingscoördinator Akkerbouw K.B. van Bon. Als het weer niet opknapt, verwacht hij een aanzienlijk geringere oogst dan vorig seizoen. Voorspellingen over de prijsontwikkeling durft hij niet te doen, mede omdat het areaal aardappelen dit jaar veel groter is dan vorig jaar. Niet minder ongerust is het consu lentschap over de andere akkerbouw gewassen. Die zorg betreft niet alleen snijmais maar ook haver en gerst zal van lagere kwaliteit.zijn terwijl tarwe eveneens door schimmel wordt be dreigd. Hoewel het weer de veeteelt minder parten speelt dan de akkerbouw heb ben sommige boeren in de noordelij ke provincies toch hun koeien op stal moeten zetten en zijn zij noodge dwongen begonnen aan het voeren uit de wintervoorraad. Niet alleen is de grond te drassig door de regenval maar bovendien heeft, zoals hier in de Haarlemmermeerpol der, de stormwind het graan platge legd. Het oogsten van de tarwe zal daardoor een moeilijke opgave wor den. Dreigement Mitterrand: geweld tegen Greenpeace President Mitterrand Vanochtend staat het weer boven de provincie in het teken van een zwakke rug van wat hogere druk. Als gevolg hiervan zal de zon zich laten zien, maar in de loop van de middag komt hier alweer een eind aan, omdat' een actieve storing via de Britse eilanden in onze richting trekt. Op de nadering van dit systeem neemt de bewolking toe en gaat het in de avond en nacht alweer regenen. Wind: zuidwest 4 tot 5, krimpend zuid tot zuidwest 5 tot 6; zicht: goed; temperatuur kustwater: 17 graden; afwijking waterstanden: geen afwij king van betekenis; maximale golf hoogte monding Scheldes: omstreeks driekwart meter. Voor morgen: na het voorbijtrekken van de bewolking van de storing klaart het in de loop van de ochtend weer wat op, maar er kan nog een bui vallen. In het temperatuursverloop zit iveinig verandering. Afnemende zuid westelijke wind. Voor donderdag tot en met zaterdag: Door de aanhoudende westelijke stro ming verandert er in het heersende weerbeeld weinig. ZON EN MAAN 21 augustus Zon op 0634 onder 2052 Maan op 1304 onder 2253 uur cm uur cm Dinsdag 20 augustus Vlissingen 05.26 250 17.46 248 Terneuzen 05.49 273 18.10 270 Zierikzee 07.00 174 18.40 168 Hansweert 06.44 281 18.55 275 Wemeldinge 07.15 207 19.25 199 O.scheldemond 05.40 184 17.55 176 Bruinisse 07.55 216 20.00 208 Woensdag 21 augustus Vlissingen 06.05 238 18.22 236 Terneuzen 06.31 258 18.48 257 Zierikzee 07.15 167 19.15 163 Hansweert 07.23 267 19.30 265 Wemeldinge 07.50 200 19.50 192 O.scheldemond 06.20 175 18.35 168 Bruinisse 08.25 208 20.35 200 i. .li- uur cm uur cm Dinsdag 20 augustus Vlissingen 11.15 190 24.23 219 Terneuzen 12.18 201 24.59 229 Zierikzee 12.55 135 Hansweert 12.47 224 - Wemeldinge 13.00 157 - O.scheldemond 11.47 126 24.22 157 Bruinisse 01.10 202 13.20 167 Woensdag 21 augustus Vlissingen 12.27 180 24.56 202 Terneuzen 12.59 191 Zierikzee 01.25 170 13.35 137 Hansweert 01.24 250 13.23 212 Wemeldinge 01.25 191 13.40 158 O.scheldemond 12.34 125 Bruinisse 01.50 201 14.05 168 (Van onze correspondent De positie van minister van defensie Charles Hernu komt steeds meer in gevaar naarmate de ontknoping na dert van de raadsels rond de onder gang van de 'Rainbow Warrior' in de Nieuwzeelandse haven Auckland. Britse spoorstaking Tienduizen den Britse forensen zijn maandag te laat op hun werk verschenen, omdat het personeel zijn wilde staking tegen de voorgenomen afschaffing van con ducteurs had uitgebreid. Vooral van uit de zuidelijke voorsteden van Lon den was het moeilijk, het centrum van de hoofdstad te bereiken. De bond van spoorwegpersoneel (NUR) wil eind deze maand via een stemming onder haar leden beslissen of zij allen in staking gaan. Steeds vaker valt daarbij de naam van de Franse geheime dienst DGSE, waar de opdracht voor de aanslag zou zijn gegeven, en wel op het hoogste niveau. In dat geval moet ook minis ter van defensie Hernu verantwoorde lijk worden gesteld. Hij is ook de hoogste chef van de DGSE. De Franse pers heeft het afgelopen weekeinde het net steeds dichter rond Paus terug Paus Johannes Paulus II is maandagavond, na zijn bezoek aan Marokko, uit Casablanca vertrok ken en naar Rome teruggekeerd. Met dit bezoek sloot de paus zijn elfdaagse reis door Afrika af. Behalve Marokko bezocht hij zes andere lan den: Togo, Ivoorkust, Cameroum, Centraal-Afrika. Zaïre en Kenia. Hernu dichtgetrokken en gespecu leerd dat zijn dagen als minister zijn geteld. Hernu is een van Mitterrands oudste medestanders en vertrouwe ling. Nieuw-Zeeland zal gerechtelijke stap pen nemen tegen Frankrijk als blijkt dat dit land officieel betrokken is geweest bij het tot zinken brengen schip de Rainbow Warrior, zo heeft de Nieuwzeelandse premier David Lange verklaard. Tegen journalisten zei Lange dat Wel lington in dat geval zowel voor Green peace als voor Nieuw-Zeeland schade vergoeding zal eisen. De premier wees erop dat hij geen bewijzen heeft dat Parijs officieel iets te maken heeft met de aanslag. Maar naar zijn zeggen neemt de Nieuwzeelandse regering de berichten in de Franse pers over mo gelijke betrokkenheid van de Franse geheime dienst „zeer ernstig". (Slot van pagina 1) bijvoorbeeld een familielid of een verpleegkundige. Hetzelfde geldt voor eventuele hulp bij zelfdoding. De strafbaarheid daarvan kan volgens de commissie onder dezelfde voorwaarden en in dezelfde omstandigheden worden opgeheven. Ook hiermee zijn de leden Klijn en Nleboer het niet eens. Artsen met gewetensbezwaren, maar ook verpleegkundigen aan wie gevraagd wordt aan euthanasie mee te werken, zijn hiertoe nooit verplicht. Een apotheker kan even min verplicht worden medicijnen voor levensbeëindiging af te leve ren, zo stelt het rapport. Wel heeft een arts die zelf geen euthanasie wil toepassen de plicht zijn patiënt, als deze om levens beëindiging vraagt, door te verwij zen naar artsen of instanties die wel soulaas kunnen bieden. Op haar uitgangspunt dat aan eu thanasie een verzoek van de be trokkene ten grondslag moet lig gen maakt de commissie één uit zondering. Coma-patiënten, die hun wil niet kunnen uiten, kunnen er belang bij hebben dat hun leven niet langer duurt. Als er naar heer send medisch inzicht geen kans is dat de patiënt nog bijkomt is eu thanasie ook zonder zijn nadrukke lijk verzoek toegestaan, zo meent de commissie. Ook dan is het raad plegen van een andere arts, die voorkomt op een door het ministe rie op te stellen lijst, noodzakelijk, aldus het rapport. Het oordeel van de meerderheid van de commissie is dat de nieuwe wetgeving snel tot stand moet ko men gebaseerd op de overweging dat er grote onduidelijkheid is over de reikwijdte van artikel 293 van het Wetboek van Strafrecht met betrekking tot euthanasie. De weg naar de vorming van verdere jurisprudentie (ontwikkeling van de rechtspleging) vergt veel tijd. Dan duurt het nog vele jaren voor dat de gewenste duidelijkheid ont staat over de grenzen van de straf baarheid. Aldus de staatscommis sie. DEN HAAG (GPD) Op het rapport van de staatscommissie over het euthanasievraagstuk is gisteren door de politieke partijen zeer ver schillend gereageerd. Zo konden PvdA en VVD zich in grote lijnen met de inhoud van het rapport vinden terwijl het CDA zich blijft verzetten tegen actieve euthanasie. De PvdA noemt het rapport een goede basis voor een wettelijke regeling van vrijwillige euthanasie met voldoende waarborgen voor patiënt en arts. Volgens de socialis ten moet het rapport een belangrij ke rol spelen bij de verdere behan deling van het wetsvoorstel eutha nasie van D'66. De VVD is het in hoofdlijnen met het rapport eens en vindt dat er zo spoedig mogelijk een wettelijke re geling moet komen. Het GPV toon de zich geschokt door het voorstel van de staatscommissie. Los van een definitief oordeel over euthanasie, is actief een eind ma ken aan iemands leven ontoelaat baar, zo werd namens het CDA gezegd. Deze fractie betreurt het dat de commissie niet in staat.is gebleken met een eensluidend standpunt te komen. Het is nu aan het kabinet om mede op basis van dit rapport tot een stellingname te komen. D'66 vindt dat de inhoud van het rapport grotendeels aansluit bij haar wetsvoorstel. Het is een voor deel dat aandacht wordt besteeds ook aan gevallen waarin mensen hun wil niet (meer) kenbaar kun nen maken, aldus de democraten. Mevrouw dr. H. Terborgh-Dupuis, voorzitter van de Nederlandse Ver eniging voor Vrijwillige Euthana sie, was niet ontevreden. Het is haar niet helemaal duidelijk wat onder „uitzichtloze noodsituatie" moet worden verstaan. „Als dit betekent dat de patiënt de dood nabij moet zijn, is dit een stap terug", zei ze. De artsenorganisatie KNMG liet zich overwegend positief uit. Aan de vijf zorgvuldigheidseisen die we hebben gesteld, lijkt te worden voldaan, zo werd opgemerkt. Hier bij gaat het om vrijwilligheid, weloverwogen verzoek, duurzaam verlangen naar de dood, onaan vaardbaar lijden en collegiaal overleg van artsen. UTRECHT (ANP) - De gemeentepolitie Utrecht is samen met de Londense politie een onderzoek begonnen naar een poging om de Rabobank Nederland voor een bedrag van 89,5 miljoen gulden op te lichten. Dit heeft een politiewoordvoerder maandag meegedeeld. De hoofddirectie van de Rabobank heeft afgelopen vrijdag aangifte gedaan van de poging tot oplichting. Via een Londense bank is geprobeerd de Rabobank voor 89,5 miljoen gulden op te lichten. De poging is volgens de politiewoordvoerder mislukt „na interne controle maatregelen". Hij kon in verband met het onderzoek geen verdere details over de poging tot oplichting vrijgeven. WASHINGTON (DPA) - De Ameri kaanse president Reagan en de nieu we Sowjet-minister van buitenland se zaken Sjevardnadze zullen op 27 september met elkaar spreken in het Witte Huis. Onderwerp van het gesprek zal het geheel van de betrekkingen tussen de VS en de Sowjet-Unie zijn. Bovendien zal het dienen als verdere voorberei ding voor de top van Reagan met Sowjet-leider Michail Gorbatsjov op 19 en 20 november in Genève. DEN HAAG (ANP) - Be woners van alle bejaar denoorden moeten in vloed krijgen op de gahg van zaken in het tehuis. De oorden moe ten een bewonerscom missie hebben die reële bevoegdheden heeft, zo als recht van aanbeve ling en bezwaar bij be noeming van bestuurs leden. Ook moeten be langrijke stukken als jaarstukken openbaar zijn. Dit heeft minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur neergelegd in „De- mocratiseringsregelen bejaardenoorden", een voorstel voor een Alge mene Maatregel van Be stuur dat hij maandag de Tweede Kamer heeft toegestuurd. De volksvertegenwoor digers hebben enkele ja ren geleden al op deze maatregelen aangedron gen. Ze achten haast ge boden omdat bejaarden in de oorden heel lang zijn betutteld en omdat in verschillende bejaar denoorden de bewoners geen enkele invloed heb ben. De minister loopt met zijn voorstel vooruit op de algemene wetge ving over doelmatig en democratisch functione ren van instellingen die door het rijk worden ge subsidieerd. Hoe hij dit geregeld wil zien, is een paar weken geleden openbaar ge worden door een per abuis gepubliceerde toe lichting op het wetsont werp. Het wetsontwerp zelf is nog niet gepubli ceerd en ligt voor advies bij de Raad van State. Een gillende vrouw en haar man, met in zijn armen hun baby, rennen weg na de ontploffing bij een restaurant in West-B eiroet. BEIROET (UPI) - Twee autobommen, die maandag kort na elkaar in het voornamelijk door islamieten be woonde West-Beirdet ontploften, hebben aan 31 mensen het leven gekost. Er vielen 98 gewonden. De aanslagen zijn vermoedelijk een ver gelding voor de twee autobommen, die vorige week in het christelijke oostelijk deel van de hoofdstad 67 mensenlevens eisten. De eerste bom ontplofte kort na het middaguur dichtbij een restaurant in de drukke woonwijk Karakol al Dru- ze, waar de meeste doden vielen. De tweede autobom explodeerde on geveer een half uur later in een arme shi'itische buitenwijk in het zuiden van de stad. In Karakol al Druze ontplofte een met springlading volgepakte geparkeerde personenauto. De bom had zoveel kracht dat auto's de lucht invlogen en betonnen balkons werden afgerukt en op straat terechtkwamen. Hulpverle ners moesten zich met bulldozers een pad banen door puin en wrakstukken om bij de slachtoffers te kunnen ko men. Ooggetuigen verklaarden dat de tweede bom afging in de buurt van een moskee op het moment dat veel mensen daar naartoe gingen voor het midddaggebed. Een gebouw van vier verdiepingen werd verwoest. Kort na de bomaanslag braken langs de scheidslijn tussen de twee stadsde len weer gevechten uit tussen islami tische en christelijke strijders. Fiscale adviseurs pleiten voor ontlasten van belastingbetaler DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse Orde van Belastingadviseurs (NOB) wil dat de verschaffing van belas tinggegevens aan de inspecteur steeds minder door de belasting plichtige zelf en steeds meer door derden wordt verzorgd. Voorwaarde is dat de belastingplichtige verze kerd is van rechts- en privacybe scherming. Hiermee reageert de NOB op het rapport van de Interdepartementale Stuurgroep Misbruik en Oneigenlijk gebruik (ISMO), dat eind september door de Tweede Kamer behandeld wordt. Volgens de belastingadviseurs gaat ISMO in de bestrijding van belasting fraude uit van het 'wantrouwen jegens de belastingplichtige'. Door 'sanctie verzwaring en steeds zwaardere con trole' draait ISMO 'de schroef van het ingewikkeld controlesysteem nog krachtiger aan, terwijl dat systeem al dolgedraaid is', aldus de NOB. De belastingadviseurs stellen voor dat de inspecteurs het aangiftebiljet invullen aan de hand van gegevens die verkregen zijn van de werkgever, de verzekeringsmaatschappij en an dere instanties die relevante fiscale gevevens kunnen verschaffen. Vol gens de NOB zou de fiscus hiervoor, onder stringente privacybescher ming, toegang moeten krijgen tot de computerbestanden. Pas daarna gaat het voorbewerkte biljet naar de be lastingplichtige die gegevens aan vult die alleen aan hem bekend zijn. Dit systeem biedt volgens de belas tingadviseurs de volgende voordelen: - het systeem voorkomt fraude; - door het gebruik van computergege vens kan de fiscus snel en efficiënt handelen; - het systeem werkt als een 'zichzelf corrigerend mechanisme', omdat de belastingplichtige via de voorbewerk te aangifte inzicht heeft in de aan de fiscus verstrekte gegevens; - 'weerstand en irritatie' bij het invul len van het biljet nemen af en er ontstaat een 'minder conflictrijke ver houding' tussen fiscus en belasting plichtige. De Vereniging van Belastinginspec teurs ziet de voorstellen van de NOB als een waardevolle bijdrage aan de discussie over fraudebestrijding. „Met de informatieverstrekking zit ten de belastingadviseurs op de goe de toer, maar de fraudebestrijding die ISMO wil moet je niet ter zijde schuiven", aldus voorzitter Somsen van de belastinginspecteurs. PZCfi Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. KANTOREN Vlissingen: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen, tel. (01184) 15144. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel. (01180) 27651. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes, tel. (01100) 31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. In de avonduren is de centrale redactie bezet van zondag t m vrij dag vanaf 19.00 uur: (01184) 15144. Opening kantoren Van maandag t/m vrijdag van 08.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van 08.00 tot 10.30 uur. Overlijdens advertenties maandag- t'm vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur (01184) 15144. Zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur. Telefoonnummers voor dringende zaken: Expeditie: f01194) 511. Advertentie-afdeling: (01100) 20281. Redactie (01184) 14796. Abonnementsprijzen: per kwartaal 65,40; franco per post 77,50; per maand 22,50; jaarabonn. 250,-; jaarabonn. fran co per post 300,-; losse nummers 1,- (alle bedragen inclusief 5 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316, t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 129 cent per mm; minimumprijs per advertentie 19,35; ingezonden mededelingen 2V2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige tarieven met contractprij zen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 5 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provincia le Zeeuwse Courant B.V. Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 3