Zierikzee tegen opheffen van schoolartsendienst 'ZünigeZ VU bood dr Boerden het jubileum-cursusboekje aan Vader stelt toelatingsbeleid Hulster scholen aan de kaak Begin Milieufederatie dient bezwaarschrift in tegen storten Braakmanslib Wissel ZeeuwS'Viaana&rmiSCHOUWEN PZC/ provincie OP KOSTEN ECONOMISCHE ZAKEN Geparkeerde auto's beschadigd Automobilist belandt in sloot Hof: vier maanden voor stelen grote partij kleren Axel Motorrijder gewond Middelburgse exposeert met touw in lunchcafé Goes Kleurentelevisie en videorecorder in Goes gestolen ZOON NOODGED WONGEN NAAR MA VO IN AXEL Diskrediet Inbraak in Vlissingse kledingszaak VLISSINGEN - Vlissingen mag op kosten van het ministerie van economische zaken een onderzoek laten instellen naar de sterke en zwakke punten van de stad op toeristisch gebied. De Vlissingse wethouder voor welzijn en werkgelegenheid D. J. P. Bruinooge (PvdA) maakte dit maandag bekend bij de behandeling van het nieuwe voorstel van het college van b en w tot aankoop van het Arsenaal in de vergadering van de commissie welzijn. NIET IN BELANG GEMEENTE DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 füa Vlissingen zoekt naar gunst van toeristen Het geld voor deze sterkte-zwakte analyse van de speerpuntfunctie van Vlissingen voor het toerisme wordt via de provincie ter beschikking ge steld. „Gedeputeerde staten en b en w zijn van mening, dat het Arsenaal en omliggend gebied essentieel is voor de speerpuntfunctie van Vlissingen", verklaarde wethouder Bruinooge. De Vlissingse wethouder voor openbare werken W. Wisse (PvdA) bevestigde de rijkssubsidie voor dit onderzoek 's avonds in de commissie voor de open bare werken en volkshuisvesting. Hij sprak de verwachting uit, dat het college in september kan komen met een voorstel, waarin de stedebouw- kundige uitgangspunten voor de ont wikkeling van dit gebied worden aan gegeven. Daarna volgt een voorstel om een overeenkomst te sluiten met een ondernemer of combinatie van bedrijven, waarin alle voorwaarden definitief worden vastgelegd. Het raadslid J. Punt - van Osnabrugge (CDA) sprak daarbij de hoop uit dat de ontwikkelaar niet zo'n lange ter mijn wordt gegeven als de Exploitatie Maatschappij Vlissingen voor de ont wikkeling van de boulevardplannen; een kwestie die al jarenlang sleept. Wethouder Wisse maakte verder be kend, dat de raad in september ook meer schriftelijke informatie kan ver wachten over de voortgang van de ontwikkeling van een jachthaven in de Vissershaven. „Dat is veel moeilij ker verlopen dan we allemaal al had den gevreesd", zei wethouder Wisse. Het college heeft volgens hem beslo ten tot schriftelijke informatie aan de raad om misverstanden te voorko men. Met name raadslid A. de Koene (PvdA) had gevraagd naar de voort gang en noemde een rapportage van de vorderingen toch wel wenselijkDe raadsleden J. Punt van Osnabrugge en M. Bode (CDA) vielen hem daarin bij. De beide commissies adviseerden vrijwel unaniem positief over het nieuwe voorstel van b en w tot aankoop van het arsenaal, waarin het aankoopbedrag met 365.800 gul den is verminderd ten opzichte van BRESKENS In Breskens zijn zon dag twee geparkeerde auto's van P. W. M. uit Terneuzen en M. J. de P. uit Breskens door onbekenden bescha digd. De auto van De P. stond gepar keerd aan de Europastraat die van M. aan de Scheldekade. In de Mercuriusstraat in Breskens zijn zondag tussen half vier en zes uur twee mistlampen gestolen van de per sonenauto van J. de K. uit Aarden burg. De lampen hebben een waarden van 75 gulden. MIDDELBURG - De automobilist N. B. (40) uit Vlissingen reed maandag morgen omstreeks negen uur door nog onbekende oorzaak in de sloot. Het ongeval gebeurde op de Koude- kerkseweg ter hoogte van Vijver vreugd in Middelburg. De man kroop zelf uit het water en mankeerde niets. Zijn auto raakte licht beschadigd. DÉN HAAG Het Haags gerechtshof heeft maandag de 33-jarige C. R. uit Hulst tot vier maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf met aftrek gevonnist. Procureur-generaal mr P. Bos had zeven maanden onvoorwaar delijke gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank in Middelburg had in december '83 dezelfde straf als de eis van de procureur gevonnist, aange vuld met een boete van honderd gul den. De verdachte had in een november nacht in '82 met twee anderen een grote partij kleding uit een magazijn aan de Noordpolderstraat in Axel gestolen. De waarde van de kleren was ongeveer 63.000 gulden. Een jaar eerder had de man een Belgische winkelier opgelicht. De geldboete had betrekking op het negeren van een politie-stopteken in spetember '82 in Hulst. Hierop volgde een achtervol ging. R. was in hoger beroep gegaan omdat twee medeplichtigen van de kleding- diefstal drie maanden gevangenis straf hadden gekregen. Zijn raads man, mr S. C. M. Asselbergs, pleitte dan ook voor een straf gelijk aan die van de twee mededaders. DRAAIBRUG Motorrijder D. J. J. uit Aardenburg is bij een ongeval op rijksweg 58 bij Draaibrug zondag avond omstreeks half elf zwaarge wond geraakt. Hij werd met inwen dig letsel, een zware hersenschud ding en een gebroken pols per ambu lance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg. J. is buiten levensgevaar. Hij reed in de richting Draaibrug toen hij achter op een tractor met aanhangwagen reed, bestuurd door A. C. A. B. uit Aardenburg. Een hem achterop ko mende personenauto, bestuurd door P. S. uit Sint Martenslaten (B), kwam in aanrijding met de motorfiets. Deze werd onherstelbaar beschadigd. De personenauto liep lichte schade op. GOES - De Middelburgse kunstena res Anneke Ruimschotel exposeert gedurende de maand september met touwplastieken in het Goese lunch café Stadhuis. De artieste verwerkt in haar staande of hangende kunst objecten diverse soorten scheep stouw en raffia's op stalen frames. Vele van haar wandplastieken heeft zij vervaardigd voor diverse monu mentale gebouwen en kantoren in Zeeland. Bekendheid verwierf zij ook door samen met orgelbouwer Bas Blank uit Herwijnen het kerkorgel van de gereformeerde gemeente in Middelburg te herscheppen tot een zogenaamd touwkunst-kerkorgel. An neke Ruimschotel heeft reeds eerder tentoonstellingen gehad in onder meer Rijswijk, Zoetermeer en Dor drecht. GOES - In een woning aan de Prinses Irenestraat in Goes is zondagavond tussen 21.00 en 22.15 uur ingebroken. Vermist worden een kleurentelevisie en een videorecorder met een geza menlijke waarde van 2000 gulden. Een ruitje in de achterdeur van de woning was vernield, waarna het slot van de deur was opengedraaid. ZIERIKZEE Een meerderheid van b en w van Zierikzee voelt er niets voor mee te werken aan een opheffing van de gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst Schouwen-Duiveland, Tholen, Sint-Philipsland en ooste lijk Zuid-Beveland. De gemeente heeft gezien het raadsbesluit om niet aan de districtsgezondheidsdienst Zeeland (DGD) deel te nemen geen enkel belang bij opheffing van de schoolartsendienst, zo vindt de meerderheid van het Zierikzeese college. Het dagelijks gemeentebestuur stelt een en ander aan de orde in een voorstel aan de gemeenteraad om de vanuit de DGD en schoolartsendienst aangekaarte oplossingen voor inte gratie van de schoolartsendienst in de DGD af te wijzen. Opheffing van de schoolartsendienst is alleen in het belang van deDGD-gemeenten en helpt die gemeenten af van een pro bleem dat zij door deelneming aan de districtsgezondheidsdienst Zeeland bewust zelf in het leven hebben geroe pen, aldus b en w in hun raadsvoor stel. Daaruit blijkt overigens dat PvdA-wethouder J. Groen begrip voor de overwegingen van de meerderheid van het college heeft. Niettemin stelt Groen, gezien de huidige impasse en in het belang van de kwaliteit van de jeugdgezondheidszorg, de raad voor de door de werkgroep DGD- schoolartsendienst voorgestelde op lossingen toch te aanvaarden, met name uit praktische overwegingen. Uit de toelichting van b en w van Zierikzee blijkt dat de vijf tot de DGD toegetreden gemeenten Brouwersha ven, Duiveland, Goes, Middenschou- wen en Westerschouwen de schoolartsendienst willen opheffen. De vijf gemeenten besloten per 1 januari 1985 uit de regeling schoolartsendienst te treden. Maar het verzoek tot opheffing werd door een meerderheid van zes gemeenten afgewezen, de niet tot de DGD toege treden gemeenten Bruinisse, Kapelle, Reimerswaal, Sint-Philipsland, Tho len en Zierikzee. B en w van Zierikzee zijn van mening dat voor de vijf uit de schoolartsen dienst getreden DGD-gemeenten een 'weinig aantrekkelijke situatie ont staat die bovendien grote financiële problemen zal kunnen geven'. Want enerzijds houden de vijf gemeenten nog vijf jaar de verplichting om aan de schoolartsendienst deel te nemen en anderzijds heeft hun deelname aan de DGD consequenties op het terrein van de jeugdgezondheidszorg, aldus b en w van Zierikzee. Het dagelijks gemeentebestuur voelt niets voor het voorstel vanuit DGD en schoolartsendienst om de niet-DGD- gemeenten in staat te stellen per 1 januari 1986 het jeugdgezondheids- pakket op contractbasis en onder voorwaarden van de DGD af te ne men. „Dat zou betekenen dat Zierik zee indirect en feitelijk alsnog het nut en de noodzaak van een DGD Zeeland zou erkennen. Indien na verloop van tijd mocht blijken dat afname van een jeugdgezondheidspakket op contract basis van de DGD niet bevredigend verloopt is er geen weg meer terug. En de gemeente zit dan alsnog vastge bakken aan de DGD. Want het is niet reëel te veronderstellen dat er dan wel elders in Zeeland een instelling is die dat pakket kan aanbieden", vindt de meerderheid van het Zierikzeese col lege. De gemeenteraad Zierikzee be spreekt een en ander in de raadsver gadering op maandag 26 augustus in het stadhuis, aanvang 19.30 uur. het vorige raadsbesluit, dat de goed keuring van gs niet kon verwerven. Het is niet bekend of het voorstel ook wordt gesteund door wethouder A. Hoefkens (CDA) van ruimtelijke orde ning, omdat hij in verband met zijn vakantie niet heeft meegewerkt aan de totstandkoming van het voorstel en nog een week afwezig is. Wethou der Bruinooge, de afgelopen weken eveneens afwezig in verband met vakantie, liet weten wel achter het voorstel te staan, dat tevens de goed keuring heeft van wethouder ing G. J. A. M. Adan (CDA) en burgemeester drs Th. J. Westerhout. Wethouder Hoefkens sprak zich vorig jaar als enige van het college uit tegen het raadsvoorstel om het Arsenaal aan te kopen voor in totaal bijna 2,2 miljoen gulden, omdat dit bedrag ver boven de getaxeerde waarde lag. Mevrouw Punt zei blij te zijn met de verminde ring, ongeacht op welke wijze die is berekend. Haar fractiegenoot B. Koole sprak de verwachting uit, dat gs nu meegaander zullen zijn dan voorheen. Wethouder Wisse antwoordde verder op vragen van J. Schaap (D'66), dat nog steeds geen definitieve overeen stemming is bereikt met defensie over de verwerving van het gebouw van de koninklijke marechaussee. Er is vol gens hem in principe wel een overeen stemming over de overname en het beschikbaar stellen van een vervan gend terrein aan de Sloeweg. Het ministerie heeft volgens wethouder Wisse daarop wensen op tafel gelegd voor die vervangende nieuwbouw, die volgens b en w veel te hoog zijn gegrepen. Het kan volgens wethouder Wisse daarom nog even duren voor een definitieve overeenstemming is bereikt. „Maar we zullen wel op spoed aandringen", beloofde hij. De heer Schaap sprak zich overigens als enig raadslid negatief uit over het voorstel tot aankoop van het Arse naal, omdat hij daarbij een koppe ling had verwacht met de verkoop van het gebouw van de marechaus see, maar deze nog steeds moest missen. Mr G. André de la Porte middenoverhandigde het jubileumboekje van de ZVU aan commissaris van de koningin dr C. Boertien. Links mevrouw P. Heijstek van het actiecomité 'Zeeland helpt Nepal'. MIDDELBURG - „De Zeeuwse Volksuniversiteit (ZVU) is zó zünig, dat we ernaar streven het zonder subsidie te kunnen stellen. Vorig jaar hebben we de ontvangen subsidie zelfs terugbetaald". Dat vertelde de voorzitter van de ZVU, mr G. André de la Porte maandagmiddag, alvorens het jubileumboekje van de Volksuniversiteit te overhandigen aan commissaris der koningin dr C. Boertien. Zoals gemeld bestaat de ZVU veertig jaar en vandaar dit officiële tintje aan de verschijning van het cursusboekje 1985-1986. Mr. André: „In de beginperiode, veertig jaar geleden, behoorde de cultuur nog niet zo tot de overheids taken. Dat is in de loop der jaren wel veranderd. Het culturele pakket van de ZVU werd ook geleidelijk overgenomen door andere organisa ties. Uiteindelijk bleef voor de ZVU het educatieve pakket over en dat bestaat nu uit honderdenzeventig cursussen. Het enige culturele as pect dat we hebben overgehouden is de vertoning van films in Middel burg en Vlissingen", aldus de voor zitter. Volgens mr André is de ZVU uitge groeid tot de grootste onderwijsin stelling in de provincie Zeeland. Er zijn op het ogenblik 2350 cursisten en het ledental van de ZVU be draagt ruim vijfduizend. De heer Boertien kreeg gisteren niet alleen het ZVU-boekje. Mr André overhan digde hem tevens een bedrag van vierhonderd gulden bestemd voor de actie .Zeeland helpt Nepal'. De commissaris gaf het geld op zijn beurt aan mevrouw P. Heijstek, die namens het actiecomité aanwezig was in de vergaderzaal van gedepu teerde staten. De actie heeft tot op dit moment in totaal f215.000,- opgebracht. De heer André zei nog dat het wel een kleine bijdrage was, „maar zoals gezegd we doen het zuinig aan". De heer Boertien: „In uw ogen is dit wellicht weinig geld. Het is in ieder geval, hoop ik, een aanmaning voor anderen. Ik heb al meer gezegd dat er beter geld voor deze actie kan worden overhandigd, bij welke gele genheid dan ook, dan dat er ge schenken worden aangeboden". De heer Boertien feliciteerde de veertigjarige ZVU verder met het jubileum en 'wenste de volksuniver siteit voor de toekomst alle goeds'. HULST De heer H. van Dijk in Hulst wil op korte termijn een klacht indienen bij de inspecteur van het algemeen voortgezet onderwijs in Roosendaal over het toelatingsbeleid van de scholen voor het voortgezet onderwijs in Hulst. Volgens Van Dijk is zijn 12-jarige zoon Heinrico ten onrechte afgewezen door de mavo's in de Reynaertstad. Er is naar zijn mening sprake van willekeur. De jongen is wel aangenomen op een mavo in Axel. Van Dijk meent dat de r.-k. lagere school Sint-Willibrordus in Hulst, waar de jongen van afkomt, te veel rekening heeft gehouden met de resul taten van de landelijke CITO-test, die in maart dit jaar werd gehouden. De scholier belandde daarbij onder de norm van 30 punten. „Hoe kan nu in een paar uur met zo'n test bekeken worden of die jongen geschikt is voor de mavo?", vraagt Van Dijk zich af. „En er zijn bovendien anderen, die ook minder dan 30 punten hebben behaald en toch zijn geaccepteerd in Hulst..". Aan de cijfers van Heinrico kan het, redeneert de Hulstenaar, evenmin ge-- legen hebben. De jongen haalde op zijn laatste rapport geen enkele onvol doende: één negen, drie achten, vier zevens en één zes. „Het is gewoon het hoofd van de school, die alles be paalt", is de overtuiging van de heer Van Dijk. „Er zijn meer ouders, die ik gesproken heb, die daar mee worste len. Dit mag niet blijven rusten". Hij acht het bovendien een merkwaardi ge zaak, dat zijn zoon geen herkansing heeft gekregen nadat de eerste test minder goed uitviel. Schoolhoofd R. P. M. de Nijs van de Willibrordusschool erkent dat er ...de wijn wordt geproefd.. GROEDE - De argeloze wijndrinker mag na het Oostenrijkse anti-vries- schandaal ook eens bij zichzelf te rade gaan. Eerste klas wijn voor de prijs van een pak appelsap. Dat is net zoiets als een gloednieuwe Rolls Roys kopen en toch maar het geld uitleggen dat normaal voor een Lelijke Eend moet worden betaald. In zo'n geval zou de autoliefhebber toch ook een achterdochtige blik onder de motorkap werpen om te zien of er überhaupt wel een motor in zit. Een 'Trocken Beerenauslese' voor nog geen vijf gulden laat zich vergelijken met een nep-Rolls zon der motor. De meeste consumenten en keuringsdiensten keken echter niet onder de motorkap. Ing. Harald Dietrichstein, be drijfsleider van de Metternichse wijnlanderijen in Oostenrijk, was maandag één van de 'hoge' gasten tijdens de wijnpromotie in hotel Het Vlaemsche Duyn in Groede. Zeer verontrust over de negatieve publi citeit naar aanleiding van de illegale toevoeging van schadelijke zoetstof fen sprak hij de hoop uit dat de consument voortaan een meer ver antwoorde keus zou maken. Want daar draaide het gisteren in Groede om: de betere Oostenrijkse wijnen zijn betrouwbaar en zuiver, recente onderzoekingen toonden geen spo ren van het gewraakte glycol aan. Hotelhouder Rob Veugelers was er in geslaagd behalve Dietrichstein ook een omvangrijke Oostenrijkse handelsdelegatie onder leiding van dr. R. Orisich naar Groede te halen. Verder waren de wijnkenners R. Kerstens en F. de Paauw aanwezig. De wethouders J. Thomaes en A. de Feijter vertegenwoordigden de ge meente Oostburg. Met vereende krachten werden verschillende wij nen van Schloss Grafenegg aan een controle onderworpen. De Oostenrijkse handelsafgevaar digden hadden alle lof voor het initiatief van Veugelers om hun door het wijnschandaal in diskre diet gebrachte land via een positie vere benadering in een gunstiger daglicht te stellen. Ze waren het er over eens dat er hard gewerkt moet worden om de link tussen hun wijn en anti-vries te ontzenuwen. De nieuwe wijnwet, die per 1 oktober van Oostenrijk het land met de strengste controles zal maken, moet het imago nieuwe glans geven. Ho telhouder Veugelers speelt daar met zijn Oostenrijkse wijnmaand als eerste in Nederland op in. Drs. Kerstens verduidelijkte tijdens de bijeenkomst dat als gevolg van de recente verwikkelingen voortaan geen goedkope zoete wijn meer in de winkel verkrijgbaar zal zijn. Hij ver wachtte daar geen negatieve gevol gen van voor de handel: de 'algeme ne smaak' neigt de laatste jaren' volgens hem steeds meer naar smaakvolle, vollere wijnen. De proe- verij in Groede mag in zijn ogen als een voorzichtig begin van een eer herstel van de 55.000 Oostenrijkse wijnboeren worden gezien. jaarlijks problemen ontstaan rond de toelatingen van leerlingen. „Dat komt ieder jaar terug", stelt hij. „De ouders kunnen onze adviezen soms moeilijk waarderen". Het school hoofd vindt echter dat wat de toela tingseisen geen vuiltje aan de lucht is. Er wordt, zo vertelt hij, gekeken naar het advies van de school en de uitslagen van de cito-test en een psychologische test. Het advies, sa mengesteld door leekrrachten en het hoofd van de school, blijkt doorgaans doorslaggevend. De Nijs geeft toe dat ook leerlingen met minder dan 30 punten aangeno men worden op Hulster mavo's. „We kijken ook naar andere zaken, ijver of interesse". Hij onderstreept dat de adviezen daarnaast worden voorge legd aan de toelatingscommissie van Hulst, waarin de hoofden van scholen, leerkrachten van de zesde klassen en directies van het voortgezet onderwijs zitting hebben. „Het is bedoeld om de leerlingen en ouders te beschermen tegen hogere aspiraties", aldus het schoolhoofd. De cijfers, die de leerlin gen behalen in het laatste jaar, zijn nauwelijks toonaangevend. „Die ge ven niet altijd weer wat de leerlingen verdienen", zegt hij. „We houden van af maart al rekening met de bestem ming van kinderen". Heinrico is inmiddels aangenomen op de christelijke mavo in Axel. Daar werd voornamelijk naar de rapportcij fers gekeken. Een test, die hij aflegde in Terneuzen, bleek voldoende voor toelating. De Nijs weet dat er meer leerlingen uit Hulst op scholen elders belanden op die manier. Of de normen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen hoger liggen, durft hij niet te zeggen. „Dat zou best kunnen", veronderstelt hij. „Misschien dat die scholen harder leerlingen nodig hebben". De klacht van de heer Van Dijk acht hij onge grond. „De ouders van Heinrico heb ben twee ouderavonden, waar ons advies zou worden besproken, niet bezocht", aldus De Nijs. Voor Van Dijk is de zaak wat betreft zijn zoon eigenlijk afgedaan. Toch dient hij de klacht in. „Het blijft vreemd datje als inwoner van Hulst je zoon naar een school in Axel moet sturen elke dag. Daarom moet dit boven water ko men". VLISSINGEN Onbekenden hebben in het weekend de voorruit van een kledingboetiek in Vlissingen vernield en een hoeveelheid kleding weggeno men. De omvang van de schade is nog niet bekend. TERNEUZEN - De Zeeuwse Milieu Federatie heeft bij het ministerie van Verkeer en Waterstaat een bezwaarschrift ingediend tegen het verlenen van een vergunning aan het Havenschap Terneuzen voor het storten van baggerspecie uit de Braakmanhaven in de Westerschelde. Het havenschap heeft het ministerie ningaanvrager en niet de vergunning- verzocht vergunning te verlenen voor het storten van baggerspecie in de Westerschelde voor de periode 1986- 1988. De specie is afkomstig van on- derhoudsbaggerwerk in de Braak manhaven. De Zeeuwse Milieu Fede ratie vindt het ongecontroleerd stor ten van Braakmanspecie in de Wes terschelde ongeoorloofd. Volgens de ZMF heeft het havenschap bij haar vergunningaanvraag onvolledige in formatie verstrekt en voldoet daar door niet aan alle voorschriften van het Uitvoeringsbesluit Verontreini ging Rijkswateren. De ZMF schrijft in haar bezwaar schrift dat in de vergunningaanvraag van het havenschap de noodzakelijke opgave van de hoeveelheid te bagge ren specie ontbreekt. Voorts zou het havenschap onvoldoende informatie over samenstelling, eigenschappen en dergelijke van de baggerspecie heb ben verstrekt. Men verwijst uitslui tend naar een éigen" analyserapport van bodemmonsters. De federatie vindt het bezwaarlijk dat de vergun- verlener bodemmonsters neemt en analyseert. De ZMF heeft bovendien vastgesteld dat het analyserapport door het ontbreken van een aantal meetgegevens onvolledig is. Voorts zou ook een bepaalde correctie met het oog op de grootte van de slibdeel- tjes niet zijn uitgevoerd. Wordt die correctie wel uitgevoerd, zo stelt de federatie, dan blijken de nikkel- en loodwaarden hoger, waardoor het Braakmanslib in een andere klasse thuishoort en moet het, zoals ook in de Rotterdamse haven gebeurt, ge controleerd gestort worden. De ZMF merkt in haar bezwaarschrift ook op dat het Havenschap Terneu zen voorbijgaat aan een onderzoek om maatregelen te treffen tegen verontreiniging van de baggerspecie. De federatie dringt erop aan dat zo'n onderzoek alsnog wordt uitgevoerd. Uit de analyse bodemmonsters blijkt de verontreiniging nabij het Ocean Dock en de Braakmansteiger duide lijk groter dan in het midden van de vaargeul in de Westerschelde. If

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 25