BESMETTE EIEREN WAREN DUITS Onderkomen De Jonge blijft deel ambassade in Pretoria PREI EN BRAADWORST Kamer verontwaardigd na bericht over nieuwe executies Indonesië ONDER STRIKTE VOOR WAARDEN rouw bekent lodelijke mishandeling an haar baby Ood'Yoorzitter wijnboeren knoeide zelf de PZC vandaag Consultatie KERKEN TELEURGESTELD NA GESPREK MET BOTHA Belastingen Dissidente Zomerwoningen Nandoe 2345 /rrO Proloog Voorzichtiger koers PvdA Wisselend bewolkt 228e jaargang no. 195 )insdag 20 augustus 1985 tIJSWIJK (GPD/ANP) - Euthanasie is onder bepaalde strikte voorwaarden toelaatbaar. \rtsen die het leven beëindigen van patiënten die daar nadrukkelijk om gevraagd hebben en jlie daarbij zorgvuldig te werk gaan moeten niet langer strafbaar zijn. Het Wetboek van Strafrecht, dat euthanasie nu nog zonder meer verbiedt, moet strafvervolging in zulke gevallen zij het onder strenge voorwaarden uitsluiten. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Prei, kilo Braadworst, 500 kilo 500 gram 5434.25 "7/1 Q 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Perioden met zon. Later op de dag toenemende bewolking. In de avond en nacht gevolgd door regen. Tot 5 a 6 toenemende zuidwestelijke wind. Mid- dagtemperatuur twintig graden. Elke donderdag in de PZC m De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie overadverterenO1184-15144, TUTTGART iDPA-ANP- De autoriteiten in de Westduitse deelstaat Baden- \'ürtemberg hebben de Nederlandse exporteur van vloeibaar ei Van Loon uit eek ten onrechte verwisseld met een Westduits bedrijf van eigen bodem. Dat maandag duidelijk geworden op een persconferentie die Van Loon samen net de vereniging van Duitse deegwarenfabrikanten in Stuttgart heeft egeven. n de Duitse pers wordt Van Loon al enkele weken uitgemaakt voor een mdernemer die de levensmiddelenindustrie in de Bondsrepubliek voorziet van verontreinigde eigrondstoffen. De deelstaatregering in Stuttgart heeft in februari de herkomst van een partij verontreinigd vloeibaar ei aan Van Loon toegeschreven, maar een vertegenwoordiger van het keuringsinstituut ver klaarde maandag dat de partij in werkelijkheid van een Duitse firma afkomstig was. Eén van de gedupeerde fabrikanten van nudels (soort macaroni), die met Van Loon zaken deed, heeft van de deelstaatregering in Baden-Würtemberg een rechtzetting geëist, die landelijk gepubliceerd zou moeten worden. MADRID iDP A- De politie van de Spaanse havenstad Bilbao heeft maandag een twintigtal punks gedwongen te douchen, zich te laten ontsmetten en in enkele gevallen de haren te laten knippen. De jongelui wilden meedoen aan feestelijkheden in de stad en volgens de autoritei ten vormden zij een risico voor de omgeving. De politie bood de punks zelfs kraakheldere kleren aan, maar er was er een die verkoos naakt in de hoofdstraat te flaneren. taatscommissie: uthanasie mag ALMELO (ANP) - Een 20-jarige trouw uit Almelo heeft bekend haar tier weken oude zoontje zo zwaar te hebben mishandeld dat het aan de verwondingen is overleden. pe Almelose heeft verklaard het kind neerdere keren te hebben geslagen Imdat het veel huilde en slecht at. Dit heeft de politie van Almelo maandag gekend gemaakt. )e baby overleed in februari van dit jjaar in een ziekenhuis, kort nadat hij laar was opgenomen. Onderzoek rees uit dat het jongetje twee breu- ten had aan een arm en rib. Ook bleek pij hersenletsel te hebben opgelopen. Hieraan is de baby volgens het sectie rapport overleden. Jit een verhoor van de Almelose jbolitie bleek dat de vrouw het kind ernstig had mishandeld. Zij is inmid dels ingesloten. arttransplantaties De com- issie verstrekkingen van de Zieken fondsraad heeft de raad geadviseerd et academisch ziekenhuis in Utrecht en subsidie van ruim 1,8 miljoen (ulden te verlenen voor het uitvoeren an tien harttransplantaties tussen 1 iktober 1985 en 1 oktober 1986. Dat vindt de meerderheid van de Staatscommissie Euthanasie, die haar eindrapport maandag aan minis ter Brinkman van welzijn, volksge zondheid en cultuur heeft aangebo den. De staatscommissie noemt het nood zakelijk dat de wetgever zo spoedig mogelijk een uitspraak doet over eu thanasie. Bij de behandeling van wetsvoorstellen over dit onderwerp moeten de fracties van Eerste en Tweede Kamer er een zogeheten vrije kwestie van maken om te voorkomen dat euthanasie in politiek vaarwater terechtkomt. Ieder kamerlid moet naar eer en geweten persoonlijk zijn standpunt bepalen. Op één belangrijk punt bestaat bin nen deze meerderheid verschil van mening: vier leden vinden dat eutha nasie alleen is toegestaan als de het overlijden van de patiënt „onafwend baar aanstaande is". Negen andere leden beperkten zich tot de formule ring dat de patiënt in een „uitzichtlo ze noodsituatie" moet verkeren. Behalve het meerderheidsstandpunt is er een minderheidsrapport over deze kwestie van twee leden, die eu thanasie on verwaardelij k afwijzen. Het zijn de hoogleraren dr. W. Klijn (r.k.), die in Nijmegen theologische ethiek doceert, en mr. dr. W. Nieboer (prot.chr.), docent strafrecht in Til burg. Zij stellen dat noch ethisch noch juridisch een 'objectieve rechtvaardi ging' van euthanasie kan worden ge vonden. Een belangrijk gegeven in dit geheel is, zo maakte commissievoorzitter mr. H. Jeukens, raadsheer bij de Hoge Raad, maandag duidelijk dat de pa tiënt goed voorgelicht moet zijn. Sa men met de behandelend arts moeten ook alternatieve mogelijkheden zijn overwogen. Het waarborgen van „verantwoord medisch handelen" in deze gevallen moet worden verkregen doordat de arts een collega consulteert. Aanbevo len wordt dat de minister van WVC daartoe een lijst van te consulteren medici maakt. Daarbij moeten in structies worden gegeven over kwes ties als de termijn waarbinnnen de consultatie moet worden gedaan. De ze details laat de commissie aan de wetgever over. Alleen een geneeskundige mag de beslissing tot levensbeëindiging ne men, zo staat in het advies. De arts mag dit niet overlaten een een derde, (Slot zie pag. 3 kol. 6) DEN HELDER (GPD) - Kroonprins Willem Alexander heeft zich gistermiddag in Den Helder gemeld om zijn militaire dienstplicht bij de Koninklijke Marine te vervullen. De 18-jarige troonsopvolger wordt aan het Koninklijk Instituut voor de Marine opgeleid tot reserve-officier. Na deze vier maanden durende oplei ding gaat de prins als luitenant-ter-zee 3e klasse ruim een jaar lang dienst doen op verschillende marinesche- MAINZ (DPA) - Op zijn proces in Mainz heeft de oud-voorzit ter van de Westduitse wijn bouwbond, Werner Tyrell, maandag toegegeven dat hij als directeur van de op naam van zijn vrouw staande wijn gaard "Karthauserhof" in Trier-Eitelsbach in Rijnland- Palts, bij herhaling predi kaatswijnen in strijd met de wet liet zoeten. De 69-jarige Tyrell, die van 1964 tot 1980 voorzitter van het Weinbauverband was, zei dat hij daartoe zijn mede-aan geklaagde keldermeester op dracht had gegeven. Hij be streed evenmin dat nabestel lingen voor bewerkte wijn die in feite was uitverkocht, onder vals etiket werden uitgevoerd. PRETORIA/DEN HAAG (GPD/DPA/ RTR/AFP/UPI) - De Nederlandse am bassade in Pretoria zal aanstaande vrijdag verhuizen naar de nieuwe vestiging. De van wapensmokkel ver dachte Nederlander Klaas de Jonge, die nu ruim een maand in de Neder landse ambassade verblijft, blijft echter in de oude ambassade achter. Wekenlang onderhandelen tussen de Nederlandse en de Zuidafrikaanse re gering bracht geen oplossing voor de problemen die het overbrengen van De Jonge naar de nieuwe ambassade met zich meebracht. Nederland heeft nu gekozen voor het in stand houden van een soort dependance van de ambassade in het oude gebouw. In de loop van de week zullen een aantal voorzieningen getroffen wor den in de oude ambassade om het verblijf van De Jonge mogelijk te maken. De politieke en economische afdelin gen blijven echter voor onbepaalde gevestigd in het Nedbank gebouw, waar ook De Jonge verblijft, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken maandag in Den Haag meegedeeld. De Zuidafrikaanse politie bewaakt het oude gebouw, dat gevestigd is op de eerste verdieping van de NedBank in Pretoria, permanent met een groot aantal agenten. De vertegenwoordigers van de be langrijkste christelijke kerken in Zuid-Afrika die maandag een onder houd hebben gehad president Botha hebben zich na afloop unaniem te leurgesteld getoond over de resulta ten. De Anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad en leider van de delegatie, Phillip Russel, zei dat de president op geen van de door de kerkelijke leiders naar voren gebrachte punten was ingegaan. Tijdens de ontmoeting werd Botha opgeroepen drastische stappen ge richt op het afschaffen van de apart heidspolitiek te nemen. Denis Hurley, de rooms-katholieke Advertentie Politiemannen, waarvan een met een wapen om traangasgranaten af te vuren, bewaken de straten in een westelijke woonwijk bij Johannesburg. aartsbisschop van Durban, zei na af loop „niets van betekenis" te hebben meegebracht. In een later uitgegeven verklaring werd gezegd dat de Zuid afrikaanse president geheel buiten de werkelijkheid in zijn land lijkt te staan. Later deelde het kantoor van presi dent Botha mede, dat deze opdracht heeft gegeven een onderzoek in te stellen naar beweringen, dat Zuidafri kaanse veiligheidstroepen zich schul dig hebben gemaakt aan geweld te gen de zwarte bevolking. Deze zaak was een van de onderwerpen die door de delegatie aan de orde was gesteld. Bisschop Desmond Tutu was niet bij het onderhoud aanwezig, omdat naar zijn mening van een dergelijke groeps bijeenkomst geen resultaten te ver wachten vielen. De Australische regering heeft maan dag een reeks strafmaatregelen afge kondigd tegen Zuid-Afrika. Maar Can berra stelt geen volledig handelsem bargo in en de ambassadeur keert naar Zuid-Afrika terug. Australië zal niet meer in Zuid-Afrika investeren en banken mogen geen leningen meer verschaffen aan Zuid afrikanen. Verder zijn onder meer een aantal in- en uitvoerverboden afkon- digd. pen. Het is voor het eerst in 132 jaar dat een lid van het Koninklijk Huis in militaire dienst is gegaan. Temid den van andere dienstplichtigen ontving de prins bij de fourier zijn militaire kleding en dekens. Kroonprins Willem Alexander middentoonde zich gistermiddag in zijn militaire werkpak. Met andere dienstplichtigen is hij hier op weg naar een motorsloep. De fiscale adviseurs van Ne derland pleiten voor het ont lasten van de belastingplichti ge in plaats van opvoeren van de fraudebestrijding PAGINA 3 De Moskouse dissidente Irina Grivnina klaagt het Russische persbureau Tass aan wegens laster. PAGINA 5 De belangstelling voor de ver koop van zomerwoningen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is buitengewoon hoog. Het kostte een Zierikzeese projectontwik kelaar slechts 20 dagen om 142 huizen aan de man te brengen. PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer is maandag met verontwaar diging gereageerd op berichten dat de Indonesische regering na een eer dere executie voor de zomer opnieuw drie politieke tegenstanders heeft doodgeschoten. Een bericht van Amnesty Internatio nal over de executies is nog niet bevestigd door de Indonesische auto riteiten of door het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken, maar Kamerleden van de drie grote fracties twijfelen nauwelijks aan de juistheid. PvdA, CDA en VVD zijn van mening dat Nederland een scherp protest moet laten horen bij de Indonesische regering indien de berichten over de executies juist zijn. De PvdA'er Knol wil in dat geval de ontwikkelingshulp verminderen. Het CDA-kamerlid Gualthérie van Weezei vindt dat de Nederlandse ambassa deur voor korte tijd moet worden teruggeroepen. De VVD'er Evenhuis heeft nog geen duidelijk beeld over de manier waarop Nederland protest zou moeten aantekenen. De CPN-fractie wil dat de ambassa deur in Indonesië wordt teruggeroe pen en de ontwikkelingshulp wordt stopgezet. Het Christelijk Nationaal Vakver bond CNV vindt dat minister Schoo (Ontwikkelingssamenwerking) on middellijk haar voorzitterschap van de IGGI-conferentie (de conferentie van landen die Indonesië ontwikke lingshulp geven) moet opschorten. Amnesty meldde maandag de te rechtstelling van Roestomo, Gatot Lestario en Joko Untung, die in 1976 ter dood werden veroordeeld omdat zij volgens de Indonesische regering betrokken waren bij de mislukte com munistische staatsgreep van 1965. De drie Indonesiërs, die sleutelposities hebben bekleed binnen de verboden communistische partij PKI. werden volgens Amnesty International begin juli terechtgesteld. Primeurtje in Kloetinge: bij pluimveefokker A. Heijboer kroop een nandoe uit het ei. PAGINA 7 Bert Oosterbosch heeft de pro loog van de Ronde van Neder land gewonnen. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 13 Voor een politieke partij en dat geldt zeker voor de grootste partij heeft ja- renlang oppositie voeren weinig aantrekkelijke kan ten. Het centrum van de macht ligt nu eenmaal bij de partijen die de rege ring vormen; de oppositie beweegt zich aan de rand van dat gebeuren. Zij komt het machtscentrum niet binnen. Het doel van elke partij is toch deel uit te maken van de regering, te delen in de macht. Kiezersbeloften kunnen, met steun van andere partijen, moge lijk worden ingelost. Op die manier ziet de kiezer niet alleen in woorden, maar ook in daden iets terug van zijn investering op de dag van de verkie zingen. Sinds 1977 verkeert Neder lands grootste politieke partij, de Par tij van de Arbeid met een korte onderbreking in 1980-1981 -- in de weinig benijdenswaardige rol van op positie. Voor een goed begrip: opposi tie (kunnen) voeren behoort tot het wezen van de democratie. Zonder oppositie is geen sprake van een par lementaire democratie, zoals wij die kennen. Dat alles neemt echter niet weg dat de sociaal-democraten in Nederland als regeringspartij de ver antwoordelijkheid voor het reilen en zeilen in dit land graag op zich willen nemen. Het nieuwe ontwerp-verkie- zingsprogramma, De toekomst is van iedereen, is daarvoor een eerste aan zet: het is minder scherp dan vorige programma's en het biedt andere par tijen aanknopingspunten na de ver kiezingen van mei volgend jaar met de socialisten in zee te gaan, ook al roepen CDA en WD nu om het hardst dat deze nieuwe PvdA vooralsnog geen partner is om in een regering mee samen te werken. In het verleden werd de socialisten nogal eens verweten dat zij de reali teit van alledag uit het oog hadden verloren. Ze hielden stijf en strak vast aan hun dogma's en verkiezingspro gramma's, waardoor mogelijke coali tiegenoten werden afgeschrikt. De standpunten over kernwapens, de werkloosheidsbestrijding en de socia le zekerheid blijven ook in dit ont- werp-verkiezingsprogramma recht overeind staan dat wil zeggen dwars op wat CDA en WD voorstaan maar het geheel ademt toch een voorzichtige aanpak. Wat de PvdA nu vooral niet wil doen is potentiële kiezers in het midden afschrikken. Het programma is minder radicaal, zonder dat sprake is van loochening van' de socialistische principes. De PvdA profileert zich in dit programma duidelijk als een volbloed linkse par tij. Die herkenbaarheid is gebleven. Een mildere toonzetting en een diplo matieker woordgebruik in vergelij king met vroegere stukken moeten duidelijk maken dat het de socialisten ernst is na mei volgend jaar weer deel uit te maken van de regering. Dat is voor een partij, die naar de huidige verwachtingen bij de volgende verkie zingen een derde tot bijna de helft van de stemmen zal krijgen, een volstrekt legale zaak. Terecht zouden de PvdA verwijten kunnen worden gemaakt als zij nu al bij voorbaat elke vorm van samenwerking uitsloot. Zolang de kiezers maar weten wat zij aan een partij hebben, kan geen sprake zijn van misleiding of bedrog. De PvdA is gelouterd door een lange reeks van jaren in de oppositie. Die periode heeft de Nederlandse socialisten dui delijk gemaakt dat uitsluitend een zwart-witopstelling in de politiek, be halve applaus van de eigen aanhang, weinig of niets oplevert als in termen van macht moet worden gesproken. Den Uyl opnieuw als lijsttrekker en als het aan de socialisten ügt óók als premier, is niet echt een verras sing. Een aantal jaren geleden maakte Den Uyl de fout zich voor slechts twee jaar beschikbaar te stellen, in plaats, van de gebruikelijke vier, de volledige parlementaire periode. Gevolg was een heftige strijd achter en even vaak vóór de schermen over de opvolging. Hij heeft ervan geleerd, zoals hij heeft verklaard. Joop den Uyl heeft zich onvoorwaardelijk voor vier jaar vast gelegd. De kiezers weten nu in elk geval wie straks vier jaar in het Cats- huis zal doorbrengen of even zovele jaren als vaandeldrager van de oppo sitie zal optreden: Joop den Uyl. Die politieke duidelijkheid was hard no dig. De leeftijd van Den Uyl - nu 66 - kan een rol spelen, maar is in wezen geen enkel bezwaar. De staatslieden die ouder waren toen zij in vergelijk bare functies werden gekozen en daar in ook succesvol waren, zijn niet op de vingers van twee handen te tellen. Hooguit wordt duidelijk dat de PvdA op dit moment niet over jongere kan didaten beschikt die de kar kunnen trekken. Dat vertelt niets ten nadele van de oude maëstro uit Buitenvel- dert, die overigens binnen zijn partij nog heel wat tegenstand zal moeten overwinnen om het ontwerp-program- ma een definitief karakter te geven. Ook dat lijkt de politiek vernieuwde Den Uyl wel aan te kunnen. Dim Dansende kranen 'Neigend ijzer, de dans van negen kranen' is de naam van het project in de Amsterdamse haven van de kunstenares Barbara van Loon. Op zaterdag 31 augustus om 21.15 uur laat zij negen havenkra nen, zowel oude als nieuwe, dansen op geluiden die zijzelf voortbrengen. De ze muziek werd gecomponeerd en in choreografie gezet door Barbara van Loon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1