Dansen op Oude Markt TROTS OP KOMST VAN PLAYBACKSHOW PZC/ streek I I Contact Spelletjes Donderdag 22 augustus 9.45 uur: Vertrek openingsop tocht met looporkest, paar dentram en ruiters vanaj Stadhuisplein. 10.00 uur: Officiële opening van de twaalfde braderie door burgemeester drs Th. J. Wes terhout bij de toegangspoort op het Betje Wolffplein. De genodigden maken vervolgens een wandeling over het brade rieterrein. 14.00 uur: Konica Zomertoer. Spelprogramma voor jong en oud. Tevens foto-wedstrijd met als hoofdprijs een rondvlucht per heteluchtballon boven Ne derland. 19.00 uur: uitreiking Horeca- beker aan eigenaar van mooist versierde kraam. 19.00-21.00 uur: Optreden looporkest 'De Leutige Krab ben'. 19.00 uur: Demonstratie met Rottweilers op Bellamypark. Vrijdag 23 augustus i 14.00 uur: Play Back Show, gepresenteerd door Henny Huisman op het Bellamypark. 19.00 uur: Demonstraties door de Dr Stavermanreddingsbri gade in de Koopmanshaven. 19.00-21.00 uur: Optreden looporkest 'De Leutige Krab ben'. 20.15 uur: Taptoe 1985. Stad huisplein. Zaterdag 24 augustus 10.00-17.00 uur: Kinderbrade rie bij Zeemanserve, georgani seerd door Unicef. 14.00 uur: Kinderplayback- show achter de Zeemanserve. Organisatie SKA/SKW. 14.00-17.00 uur: Optreden looporkest 'De Leutige Krab ben'. 14.00-15.00 uur: Demonstraties Vlissingse jeugdbrandweer op de Zeilmarlt. 10.00-17.00 uur: Tweede Kans- markt in Lange Zelke. 17.15 uur: Sluiting braderie. programma De Playback Show, ge presenteerd door Henny Huisman, vervult de organisatoren met enige trots. „Dat die show hier komt is onder meer een gevolg van de contac ten tussen onze commissie en de stichting Vlissingen Promotie. We hebben daarmee een publiekstrekker van formaat". De populariteit van het programma is nog toegenomen door de toevoeging van het onderdeel 'Sound Mixer TV Test'. kwissen en disco van camerafabri- kant Konica omvat, meent de com missie een braderie te hebben geor ganiseerd die 'bruist als de bran ding'. De opening wordt verricht door bur gemeester Westerhout. „Dat leek ons wel aardig, het is per slot van reke ning de laatste keer dat hij dat kan doen als burgemeester". Voor deze speciale gelegenheid wordt Wester hout dan ook opgewacht door een erewacht van zeekadetten bij de door de zeeverkenners 'De Watergeuzen' vervaardigde toegangspoort. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1985 De demonstraties van de leden van de Vlissingse dansschool be ginnen vrijdagavond om half acht. Als het weer het toelaat al een en ander op de Oude Markt zijn te zien. Bij regen, of andere ongunstige weersomstandighe den, kan het publiek terecht in de ruime zaal van de dansschool, eveneens aan de Oude Markt. Het eerste team. bestaande uit zes paren, laat een serie latin- en ballroomdansen zien, waarbij de verschillende dansstijlen elkaar zonder onderbreking opvolgen. Het tweede team gaat terug in de tijd en treedt op - althans vier van de in totaal twaalf paren doen dat - in kleding uit de tijd van Lodewijk de Veertiende, compleet met de bij die tijd horende torenhoge pruiken. De overige acht paren brengen la- tin-americandansen. Door de verschillende stijlen af te wisse len wil dansschool De Jong laten zien hoe dicht de dansstijl van nu ligt bij die van zo'n tweehon derd jaar geleden. De dansde- monstraties zullen bij elkaar ruim een uur in beslag nemen. De bezoekers van de Vlis singse braderie kunnen de tweede dag (vrijdag) kennis ma ken met verschillende dansstij len. Twee zogenaamde 'forma tion-teams' van dansschool De Jong geven demonstraties ball room- en latin-american dan sen. De optredens worden ge completeerd door een ploeg jeugdige dansers, die laten zien wat mogelijk is op het gebied van rock and roll. Braderie Maritiem met veel aandacht voor jeugd De braderie in Vlissingen - de twaalfde alweer - heeft evenals vorig naar als thema 'maritiem'. Dat motto sprak de braderiecommissie van de vereniging Winkelcentrum Vlissingen vorig jaar al zo aan, dat werd besloten dit thema jaarlijks in een andere vorm te laten terugkeren. Die variant heeft de commissie dit jaar gevonden door in de periode 22 tot en met 24 augustus in te haken op het internationale jongerenjaar. Veel aandacht voor de jeugd dus, met demonstraties van de deugdbrandweer, een kinderbraderie (georganiseerd door het Kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef) en een mini-playbackshow. Van dat laatste onderdeel is tevens een 'volwassen' uitvoering te zien onder leiding van Henny Huisman. „We zijn er trots op dat dat zich hier afspeelt", zegt braderiecommissielid Rein Geervliet over dat onderdeel. Zoals vrijwel ieder jaar het geval is, heeft de commissie zich ook nu weer gebogen over de vraag of het braderie terrein moet worden uitgebreid. De opknapbeurt die de Nieuwendijk en omgeving heeft ondergaan gaf daar zeker aanleiding toe, geeft Geervliet toe, maar andere overwegingen heb ben er toe geleid dat vooralsnog van uitbreiding wordt afgezien. „Wat be treft de Nieuwendijk zit je met twee problemen. De straat is nu eenmaal een doorgaande route en kan niet voor het verkeer worden afgesloten.' Verder zijn er op die route relatief weinig zaken en wij vinden dat je het terrein niet moet uitbreiden met te weinig deelnemers". Maar het streven blijft erop gericht ook Nieuwendijk, Bellamypark en Kerkstraat bij het braderiegebeuren te betrekken. „Van daar de evenementen op het Bellamy park", aldus Geervliet. De komst van het populaire televisie- Dr Stavermanbrigade in actie Henny Huisman zegt daar zelf over: „Bij de voorrondes kwamen we in contact met mensen die een goede zangstem hebben. Via de soundmi xertest kunnen zij laten horen wat ze in huis hebben". Bij dit onderdeel van de show is het de bedoeling dat di kandidaten, in tegenstelling tot bij de playbackshow, zelf zingen en hun favoriete artiest zo nauwkeurig mo gelijk nadoen. De televisiecamera's blijven vrijdag 23 augustus in Vlis singen nog achterwege, omdat het hier gaat om een van de regionale voorrondes. Een dag na de 'volwassen' playback show vindt een soortgelijk evenement plaats voor de jeugd tot dertien jaar. Dat gebeurt op het terrein voor de Zeemanserve en zal zich, aldus de organisatoren 'in niets onderscheiden van de echte playbackshow'. Dit eve nement wordt gehouden van 14.00 tot 16.30 uur. Een ander onderdeel waarbij de jeugd een flink aandeel levert is de demon stratie van de Dr Stavermanbrigade op vrijdag. De brigade wil de aan dacht vestigen op zijn activiteiten, in verband met het binnenkort gereed komen van de uitbreiding en renova tie van het Vlissingse zwembad, waar door de brigade weer nieuwe leden kan aannemen. De demonstraties worden gegeven in de Koopmansha ven die voor die gelegenheid door het loodswezen wordt ontruimd. Met dit programma, dat verder een showprogramma met spellet-j jes, Werk van Unicef blijft hard nodig Op de Vlissingse braderie wordt sinds jaren een bescheiden plaats ingenomen door de wereldorganisa tie Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties. De organisatie, op 11 december 1946 opgericht, had aan vankelijk ten doel de kinderen in het Europa van direct na de Tweede Wereldoorlog hulp te bieden. Het was dan ook de bedoeling het fonds na verloop van tijd - als de zaken weer zo zouden marcherern als voor de oorlog het geval was - op te heffen. „Mar dat is de harde les van de jaren na de oorlog. Je kunt Unicef niet opheffen. Hulp blijft hard nodig", aldus mevrouw W. de Weerd-Van der Eist, secretaresse van het Comité Walcheren van de Stichting Neder lands Comité Unicef. De activiteiten van Unicef zijn in de loop der jaren verschoven van Europa naar landen in de Derde Wereld. En daar is geld voor nodig, veel geld. In 1983 bijvoorbeeld bedroegen de totale uitgaven van Unicef bijna 250 miljoen dollar. De hulp die de organisatie verstrekt is niet vrijblijvend, zo blijkt uit de woorden van mevrouw De Weerd: „Unicef geeft nooit hulp als het land dat die hulp ontvangt niet zelf daarin bijdraagt". En een folder van het kinderfonds zegt het zo: „De landen die Unicefs medewerking vra gen, moeten de hulp van het Kinder fonds aanvullen met materiaal en mankracht die ter plaatse beschik baar zijn. Zo komt het dat landen die hulp ontvangen, gemiddeld 2,5 maal zoveel besteden aan een programma als Unicef'. En de hulp wordt nooit gegeven in de vorm van geld, maar in de vorm van goederen. „Zo kan er niets aan de strijkstok blijven han gen", aldus de secretaresse van het Comité Walcheren. Door deze werkwijze bestaat drie kwart van de inkomsten uit bijdragen van regeringen. Overigens niet alleen van de regeringen van landen die hulp ontvangen, maar ook van de zoge naamde 'rijke landen'. Het resterende kwart komt van bijdragen van parti culieren, de opbrengsten van acties en de verkoop van wenskaarten. Met name dat laatste is een taak voor de regionale comitees. Die bestaan sinds het einde van de jaren zestig. „In de beginperiode haalden we zo'n acht honderd gulden bij elkaar. Nu halen we alleen op Walcheren al ongeveer veertig mille. En we proberen natuur lijk ieder jaar hoger uit te komen", aldus mevrcuw De Weerd. De verkoop van wenskaarten - in september begint die van de nieuwe collectie en een lijst van de ongeveer vijfentwintig verkoopadressen is bij de Unicef-stand op de Vlissingse bra derie verkrijgbaar - is beslist niet de enige activiteit van het Comité Wal cheren. „We zijn nu voor het eerst in staat om ook artikelen uit landen die hulp krijgen aan te bieden. Wij richten ons dit jaar op Nepal in het kader van de actie 'Zeeland helpt Nepal'. Men sen die op vakantie naar Nepal gingen hebben van Unicef geld gekregen om kleine artikelen te kopen. Die zijn bij onze stand op de braderie verkrijg baar. Er zijn echt hele mooie dingen bij". Om haar woorden kracht bij te zetten laat mevrouw De Weerd prach tig bedrukt briefpapier, batik en an der Nepalees handwerk zien. „Het mes snijdt zo aan twee kanten", zo zegt zij „De mensen daar verdienen er wat aan en er wordt weer geld bij elkaar gebracht zodat Unicef verder kan met de hulpverlening". Behalve deze artikelen zijn bij de Unicef-kraam - die een plaatsje krijgt voor restaurant Solskin in de Wal- straat - ballons te koop en kan de braderiebezoeker informatiemate riaal en bouwplaten verkrijgen. Maar daar blijft het dit jaar niet bij. Omdat de braderiecommissie besloot zich in het kader van het internationale jon gerenjaar vooral op de jeugd te rich ten, houdt Unicef een kinderbraderie op het terrein bij de Zeemanserve. Dat gebeurt op de laatste dag (zater dag) van de braderie. Van tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags wor den daar allerhande kinderspelltjes gehouden. Verder worden daar dan op de jeugd gerichte artikelen verkocht. De opbrengst is uiteraard voor Unicef. Unicef houdt regelmatig verkoopacties ten bate van jongeren in (met name) de derde wereld. Dat daarbij de jeugd volop wordt ingeschakeld blijkt uit deze in ZieriVzee genomen foto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 11