feest moet sombere toekomst verhullen is er nog een zeeuwse mossel? nijpend VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1985 vrijdagkrant voorbode van een hete herfst... houdbaarheid van garnalen een precaire aangelegenheid is. De Baare noemt het een mentaliteisverandering. Hij zegt: "Er wordt nu beter op de kwaliteit van het product gelet. Eerlijk gezegd schortte het daar wel eens aan. Met de invoering van de mechanisatie werd de versgevangen garnaal aan boord niet meer luchtgekoeld. Ook werden de garnalen dikwijls in te dikke lagen bewaard. Dat is nu veranderd. Een zorgvuldiger aanpak heeft tot een betere kwaliteit geleid". Hij benadruktlD0 dat aan het product garnaal op zich niets is aan te merken, het gaat enkel om de houdbaarheid. Helemaal waterdicht kan de controle volgens hem nooit worden, want ook de handel, zelfs het kleinste viswinkeltje, moet de kwaliteit in de gaten houden. "In feite gaat het om een vertrouwensrelatie tussen producent en consument. De visser is maar één schakel in die keten. En bovendien: wat voor de garnaal geldt is voor alle voedselproducten van kracht. Of je het nu over vlees of groente hebt, de houdbaarheid moet altijd in de gaten worden gehouden". Dat de garnalenaffaire vorig jaar met een sisser afliep ligt -aldus De Baare- ook aan het relatief gunstige tijdstip waarop de kwestie aanhangig werd gemaakt. In januari is er altijd weinig aanvoer, zodat de ergste opwinding vlug voorbij was. Bovendien was de Hollandse garnaal niet de hoofdverdachte. De Baare is blij dat de ergste consternatie voorbij is. Zonder negatieve publiciteit ziet hij de garnalensector toch al als een riskante handel. Voor overbevissing moet dan wel niet gevreesd worden -hij kenschetst de garnaal als het onkruid van de zee- maar over opbrengsten kunnen absoluut geen voospellingen worden gedaan. Het ene jaar puilen de netten uit, het andere jaar keren de schepen soms onverrichterzake van zee terug. Dat is het eigenaardige van de garnaal. De Baare: "Een enkele keer wordt geopperd dat het iets met het milieu te maken zou hebben. Ik geloof daar niets van. Als ik het water nu vergelijk met 25 jaar geleden, toen ik zelf nog viste, is er geen sprake van meer zieke vis. In die tijd werd er ook soms een bot met wratten opgevist". Zijn vertrouwen in de kwaliteit van het zeewater neemt niet weg dat hij sympathiseert met de milieu-organisatie Greenpeace. Voor alle duidelijkheid: "Ik onderschrijf hun doelstellingen. Dat wil niet zeggen dat ik het eens ben met de manier waarop ze te werk gaan". De plannen voor de uitdieping van de Westerschelde volgt hij nauwlettend. Samen met de gemeente Oostburg hebben de vissers al een protest laten horen tegen het voornemen om het opgebaggerde vervuilde slib in de monding van de Westerschelde te storten. "Ik vind zoiets frappant. Nederland investeert 26 miljoen gulden om het Rotterdamse havenslib in een afgedamd bekken op de Maasvlakte te storten, terwijl de Belgen zomaar hun gang zouden gaan. Dat is natuurlijk te gek". Zijn zorgen over de visserij, die in Breskens toch altijd nog voor de nodige mensen aan werk helpen, passen niet in het kader van de feesten. Hij concludeert dan ook: "Eigenlijk is er helemaal geen aanleiding om feest te vieren". De traditie is echter sterk. En zeker in sombere tijden is de visserij gebaat met een goede promotie. Gezien de duizenden bezoekers die de feestelijkheden elk jaar trekken voldoen de visserijfeesten nog altijd aan de doelstellingen van de organisatoren. De vis moet gegeten worden. JAN VAN DAMME De traditionele visserijfeesten. Argeloze visliefhebbers zullen zaterdag in Breskens weer trots met een gratis bekertje garnalen aan de haal gaan. Voor de beroepsvisser valt er echter weinig te lachen. De Breskense mijnmeester Piet de Baare ziet donkere wolken opduiken, die voor de vissers weinig goeds voorspellen. Hij zegt zelfs bijna dreigend: "Het zou wel eens een hete herfst kunnen worden". Weinig reden dus voor een vrolijk feest. De Baare, tevens secretaris van ZEVIBEL, ziet de dreigende sluiting van de kabeljauwvangst als een zwaard van Damocles boven het hoofd van de vissers hangen. Nederland heeft het in Brussel vastgestelde kabeljauwquotum -voor dit jaar ongeveer 25.000 ton- vrijwel volgevist. En dat terwijl het eigenlijke kabeljauwseizoen, dat van eind september tot januari loopt, nog moet beginnen. Wordt de Nederlandse visserij inderdaad op korte termijn aan banden gelegd, dan zijn er voor de kabeljauw vissers nauwelijks alternatieven. De Baare: "Het enige dat ze kunnen doen is overschakelen op garnalen. En daarmee kom je dan in een vicieuze cirkel. Want hoe meer er op garnalen wordt gevist, hoe groter de aanvoer en des te lager de prijs. Een kabeljauwstop treft dus de hele vloot". Voorgaande jaren is gebleken dat de kabeljauwvangst een gunstig effect had op de prijsvorming. De top van de garnalenvisserij loopt van augustus tot eind november. Voor die vissers was het altijd van belang dat in de loop van september een aantal collega's op kabeljauw overstapten. De vismijnmeester is bang dat niet net als vorig jaar op het laatste moment onder een stop kan worden uit gekomen. In 1984 dreigde eveneens een sluiting van de kabeljauwvangst, maar toen was het al zo laat in het seizoen dat er met het overnemen en ruilen van quota met buurlanden een bevredigende oplossing werd gevonden. De garnalenprijs bereikte een recordhoogte van meer dan 20 gulden per kilo. Dit jaar zal de kabeljauw waarschijnlijk duur moeten worden betaald. De Baare heeft weinig begrip voor de strenge EEG-reglementering. "Kijk, voor tong en schol zijn er ook beperkingen ingesteld. Daar kan ik bij, want die soorten werden 10 jaar geleden zwaar bevist, zo niet overbevist. Maar voor kabeljauw geldt dat niet. Integendeel, de kabeljauwstand neemt zelfs toe. Ik vind het een belachelijke situatie. Belgie en Duitsland kunnen hun quota niet of nauwelijks volvissen, en wij moeten voor het seizoen al stoppen". Hij is er van overtuigd dat Nederland zich bij de EEG-besprekingen met een kluitje in het riet heeft laten sturen. De visserijwereld oefent momenteel druk uit op staatssecretaris Ploeg om ruimere quota in de wacht te slepen. De eerstvolgende vergadering van de EEG-commissie zal waarschijnlijk pas in september worden gehouden, en dan is het kwaad volgens De Baare al geschied. Zijn kritiek op het nationale visserijbeleid is dan ook niet mals. Hij constateert dat de omvang van de Nederlandse vissersvloot de laatste 15 jaar is toegenomen, terwijl de roep om Is er eigenlijk nog wel sprake van een Zeeuwse mossel? De aanvoer vanuit Duitsland en Denemarken neemt toe en niet voor niets maken de kwekers en vissers zich zorgen. Welis waar liggen de mosselen uit het noorden enkele weken in de Oosterschelde te verwateren, maar ze komen toch wel dege lijk uit Duitsland en Denemar ken. Overigens merkt de consu ment daar niet zo veel van. De kwaliteitseisen voor dit zee banket zijn daar ondertussen net zo streng als in Nederland en aan de mosselen zelf is niet te zien of ze uit de Oosterschel de, het Nederlandse of het Duit se wad komen. Daar komt dit jaar nog bij dat er wat kwaliteit en prijs niets dan lovende berichten uit Yerseke komen. Want de schelpen zitten goed vol met 'vis' zoals kenners dat zeggen. En omdat de ver koop van mosselen nu eenmaal via Yerseke loopt, zal er altijd sprake blijven zijn van Zeeuwse mosselen. Het centrum van de mossel-en oestercultuur laat za terdag 17 augustus nog eens nadrukkelijk zien waarom steeds meer mensen het zeeban ket als een echte lekkernij we ten te waarderen. Duizenden kilo's mosselen zullen aan de ontelbare bezoekers uitgereikt worden, tijdens de jaarlijkse mosseldag. Het programma van de mossel dag in Yerseke ziet er als volgt uit: 10.00 uur - optocht versierde fietsen, lawaaioptocht voor de kinderen van de peuterspeel zaal en de basisscholen. 11.00 uur tot 14.00 uur - langlauf- demonstratie in een der havens op zogenaamde mini-kano's. 12.00 uur tot 17.00 uur - gratis mosselen eten op het parkeer terrein bij de jachthaven. Muzi kale omlijsting verzorgt de Blue Jeans Big Band en het orkest The Orpheans. 14.00 uur tot 17.00 uur - bezich- ting van marineschepen in de Julianahaven en duikdemon- straties van de marine. Mogelijk ook een reddingsdemonstratie met een helicopter. 15.00 uur tot 16.30 uur - voorstel ling met clowns voor de kinde ren van de basisscholen en de peuterspeelzaal in de feesttent bij de Julianahaven. Voor kin deren die niet uit Yerseke ko men zijn kaarten verkrijgbaar bij het VVV-kantoor. 15.30 uur tot 17.00 uur - vloot- schouw op de Oosterschelde. Vaartocht voor iedereen die dat aan boord van een mosselkotter wil. 19.30 uur- - taptoe op het par keerterrein bij de jachthaven. Deelnemers zijn de Rode Kruis band uit Den Haag, Mozart uit Yerseke, Blue Spirit uit Middel burg en de Show Girls uit 's- Heerenhoek. Burgemeester H. Boer van Reimerswaal reikt dan prijzen uit van de best versierde straat, de fraaist versierde kot ter en het fraaist versierde voer tuig van de jeugd. In het centrum van het dorp is het verder vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur braderie met om 11.00 uur, 12.30 uur, 14.30 uur en 16.00 uur optredens van artiesten en een publieksquiz. Ook verzor gen de Haagse Rode Kruisband, de Babbelaars, Arti uit Goes en Jonge Kracht uit Kapelle rond gangen door het dorp. Andere activiteiten die ook op de mos seldag worden gehouden zijn een tentoonstelling in gebouw 'De Haven' van amateur-kun stenaars, een doorlopende film voorstelling over de mossel- kweek en schelpdieren jn ge bouw 'De Haven', 's Avonds is er een dansavond met medewer king van John Spencer, de Ker misklanten, Corry Konings en Frank en Mirella. Bezoekers van de mosseldag die met de trein komen kunnen hun enkel reis kaartje naar het sta tion Kruiningen/Yerseke inleve ren bij de informatie bus van de Nederlandse Spoorwegen die zaterdag 17 augustus in Yerseke zal staan. In ruil voor dat kaar tje krijgt men een kaartje voor de terugreis gratis. Vanaf het station rijden extra bussen. RENÉ SCHRIER fotografie: wim riemens foto's: camille schelstrate De kabeljauwstop is niet het enige probleem waar de vissers mee te kampen hebben. De garnalenaffaire, die begin vorig jaar lange tijd de nieuwsbulletins vulde, ligt nog vers in het geheugen. Dankzij de over het algemeen vergeetachtige consument stortte de handel niet in. De Baare: "Ik denk dat de mensen overvoerd worden met voedselschandalen. Dat ze dan denken: ach, het loopt zo'n vaart niet, is natuurlijk logisch". Toch heeft de affaire de vissers aan het denken gezet. Na de eerste Haagse paniekreacties is toch wel doorgedrongen dat de vangsbeperkingen steeds sterker werd. "Nu wordt er via een licentiesysteem pas iets aan de vlootomvang gedaan. Maar het is natuurlijk een waanidee om in twee maanden een jarenlange scheefgroei recht te willen trekken". Te krappe quota en te veel schepen. De situatie is nijpend en De Baare verdenkt de EEG-partners ervan met spanning te zitten wachten op het moment dat de Nederlandse visserij in elkaar klapt. "We moeten er rekening mee houden dat 30 tot 35 procent van onze vloot zal verdwijnen. Tevens zal er een aanslag worden gepleegd op onze marktpositie. Ben je die eenmaal kwijt, dan kun je het wel vergeten. Het zit er allemaal aan te komen, maar als de zaak politiek vast zit, wat moet je dan?" Momenteel wordt er over een zogenaamde groepscontingentering gepraat. Dat houdt in dat de Breskense vissers gezamenlijk niet meer dan een bepaald tonnage aan wal mogen brengen. Het slagen van een dergelijke regeling valt of staat met de onderlinge solidariteit van de vissers. De Baare ziet dat voor Breskens nog wel zitten. Toch vindt hij de voorgestelde maatregel niet meer dan een lapmiddel. "Zulke oplossingen zijn niet praktijkgericht. Wat mij betreft kunnen we het beter in een vistijdbeperking zoeken. Dan mag elke visser een vastgesteld aantal weken het water op en zit je niet vastgepind op een aantal kilo's". Voor de langere termijn ziet hij ook weinig opklaringen in het verschiet. De nieuwe EG-partners Spanje en Portugal maken de situatie er in zijn ogen niet overzichtelijker en zeker niet gemakkelijker op. Een hete herfst is volgens De Baare niet denkbeeldig. Hij houdt de nodige slagen om de arm, want vissers -zegt hij- zijn geen mannen voor op de barricades. Als de nood maar hoog genoeg is, kan er echter van alles gebeuren. De mijnmeester verwacht niet dat Breskens bij acties voorop zal lopen. Vishavens als Lauwersoog en Volendam zijn meer van de kabeljauw afhankelijk en zullen in elk geval het voortouw nemen. De vraag is vooralsnog hoe er actie gevoerd zal worden. Blokkades trekken wel de aandacht, maar wat moet er geblokkeerd worden. Bovendien is het resultaat van spandoeken volgens De Baare twijfelachtig. Hij ziet meer in het druk uitoefenen op politieke vertegenwoordigers, die uiteindelijk het Nederlandse belang in Brussel moeten behar tigen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 9