Snuffelt U ook al ^tussen de Kleintjes? De Koning: Curasao krijgt geen uitstel van Shell WORTELTJES EN KIP Amerikaans congreslid: 'Botha zal Mandela niet vrijlaten OP EEN NA ERGSTE ONGEVAL IN HISTORIE de PZC vandaag Koffie 13 cent per half pond goedkoper Benzineprijs opnieuw omlaag Oud-nazi vlucht uit VS naar Costa Rica Zonnige perioden 228e jaargang no. 189 Dinsdag 13 augustus 1985 Premies Polikliniek Koperjacht Hotelschool Buitenlanders Afgeladen Huisdeur Van Thijn dichtgespijkerd BINNENKORT ONTMANTELING RAFFINADERIJ Delegatie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, zak± 500 gram Hele kip, albeit: heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Protestmars Droog met zonnige perioden en war mer met maximum temperatuur rond 22 graden. De wind is zwak en veran derlijk. PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN U/XfiAN AIR LtfMM'B TOKIO - Een archieffoto van hetzelfde type toestel als de Boeing 747 van de Japanse luchtvaartmaatschappijdat met 524 mensen aan boord maandag 7<? VPPTHPRfnvt Ruim 500 doden bij Japanse luchtramp (Van onze correspondent) TOKIO - Een Boeing 747 van de Japanse luchtvaartmaatschappij JAL stortte gisteren rond het middaguur Nederlandse tijd neer in de bergen van Centraal-Japan, tijdens een binnenlandse vlucht van Tokio naar Osaka. Naar men aanneemt zijn alle 524 inzittenden omgekomen. Over de oorzaak van de ramp tasten de autoriteiten volledig in het duister. Het duurde enkele uren voor de pre cieze plaats van de ramp kon worden vastgesteld, omdat de invallende duisternis en het slechte weer de zoekacties in het moeilijk begaanbare terrein bijna onmogelijk maakten. Al leen vanuit de lucht viel op te maken dat de brandende wrakstukken over een grote oppervlakte waren ver spreid, op de berg Mikuni, ongeveer 100 kilometer ten Noordwesten van Tokio. Aan de lijst met namen van slachtof fers lijkt geen einde te komen wan- Volgens de Sociale Verzeke ringsraad kunnen volgend jaar de premies voor de socia le verzekeringen iets omlaag. PAGINA 3 Een Nijmeegse arts begint bin nenkort met de eerste polikli niek op zakelijke basis in Ne derland. PAGINA 6 Vlissingse bergers gaan probe ren een lading koper te bergen van een in 1918 gezonken vrachtschip; de waarde van het koper wordt geschat op ongeveer 2 miljoen. PAGINA 9 B en w van Middelburg doen een beroep op de Kamer voor de komst van een hotelschool naar de Zeeuwse hoofdstad. PAGINA 10 Radio, tv en kunst: 2 Binnen en buitenl.: 3 en 5 Financiën: 4 Varia: 7 Provincie: 9, 10, 11 en 12 Sport: 13 neer een monotone stem ze op ae Japanse televisie voorleest. Het zijn de 524 slachtoffers van een van de grootste rampen uit de geschiedenis van de luchtvaart. In het inderhaast ingerichte informa tiecentrum in een hotel bij het vlieg veld Haneda in Tokio heerste grote verslagenheid bij de nabestaanden en ook verbittering onder de velen die urenlang in spanning moesten wach ten zonder uitsluitsel te krijgen over de vraag of hun dierbaren zich al dan niet op de fatale vlucht bevonden. Onder de slachtoffers bevonden zich een twintigtal buitenlanders, maar voor zover uit de namen viel op te maken waren er geen Nederlanders bij. Over de oorzaak van de ramp is nog niets met zekerheid te zeggen. Het laatste dat van de (zeer ervaren) pi loot is vernomen door de luchtver keersleiding van het vliegveld Hane da was dat hij problemen had met een deur aan de rechterachterzijde van het toestel. Een advies om zijn koers te verleggen beantwoordde hij met: ,,Ik heb het toestel niet onder contro le", en hij gaf te kennen niet te weten waar hij zich bevond. De Boeing 747 was op dat moment sterk in noordelijke richting afgedre ven van de gebruikelijke koers naar Osaka. Vermoed wordt dat de piloot probeerde terug te keren naar Haneda voor een noodlanding, maar dat hij door onverklaarbare oorzaak zijn oriëntatie verloor en uiteindelijk drie kwartier na zijn vertrek uit Tokio te AMSTELVEEN (ANP) - Koffie wordt morgen, woensdag, met ge middeld 13 cent per pak van 250 gram goedkoper. Deze prijsverla ging is het gevolg van lagere in koopprijzen op de wereldmarkt. Ook speelt de lagere dollarkoers een rol van betekenis. Dit heeft de Vereniging van Nederlandse Kof- fiebranders en Theepakkers maan dag bekendgemaakt. Begin april van dit jaar werd koffie 15 tot 20 cent per halfpondspak duurder. Deze verhoging vloeide toen vertraagd voort uit de sterk gestegen dollarkoers begin dit jaar. Vorige maand heeft de Internatio nale Koffie Organisatie (ICO) twee maal moeten besluiten de export van koffie te verminderen gezien de prijsdaling op de wereldkoffie- markt. Een woordvoerder van de Vereni ging zei geen voorspelling te kun nen doen over het verloop van de koffieprijs in de komende weken. Belangrijk zal hierbij vooral zijn de ontwikkeling van de dollarkoers. In hoeverre een eventuele verdere da ling van de dollarkoers de koffieprij zen voor de Nederlandse consument zal beinvloeden is op dit moment evenmin voorspelbaar, aldus desge vraagd de woordvoerder. ROTTERDAM (ANP) - De prijs voor superbenzine wordt met in gang van vandaag verlaagd met twee cent per liter. Normale benzine wordt een cent per liter goedkoper. De meest voorko mende prijzen aan de zelftanksta- tions voor super worden vanaf van daag 1,85 gulden per liter en voor normale benzine 1,79 gulden per liter. De prijsveranderingen zijn het re sultaat van de werking van de inter nationale produktnoteringen in combinatie met de ontwikkeling van de dollarkoers. Als gevolg van plaatselijke omstandigheden kun nen lokaal andere prijzen voorko men. pletter vloog in de bergen van Cen- traal-Japan, die een hoogte van meer dan tweeduizend meter bereiken. Hier en daar wordt gespeculeerd over een kaping of sabotage, maar daar zijn geen aanwijzingen voor. Het ramptoestel was afgeladen vol. De 524 inzittenden waren voor het merendeel vakantiegangers die ter gelegenheid van Obon (de Japanse tegenhanger van Allerzielen) onder weg waren om een paar dagen door te brengen in de geboortestreek. Deze week is de drukste van het Japanse vakantieseizoen. Tot diep In de nacht waren diverse Japanse televisienetten in de lucht met speciale nieuwsuitzendingen, die in de plaats kwamen van de normale programma's. Veel nieuws was er niet te melden, waardoor dezelfde gege vens en namen steeds maar weer werden herhaald. Daarnaast werden familieleden van de slachtoffers op dringerig benaderd met de vraag hoe zij zich voelden. De luchtramp gisteren was in aantal slachtoffers de op gen na ergste uit de geschiedenis. Het ongeluk in Tenerife waarbij een KLM-toestel met een an der vliegtuig in botsing kwam eiste in 1978 575 doden. De Boeing 747 vertrok gisteren om (Slot zie pag. 3 kol. 4) EMDEN (RTR) - Het Westduitse automobielconcern Volkswagen (VW) heeft besloten de „Kever", de meest verkochte auto aller tijden, niet meer in Europa te verkopen, zo heeft een woordvoerder van het concern meegedeeld. Maandag zijn in de haven van Emden de laatste 3.000 wagens van het legendarische model gearriveerd van uit de VW-fabriek in Mexico, (foto). De produktie van de Kever in West-Duitsland is in 1978 al stopgezet. In de fabrieken van VW in Mexico, Brazilië en Nigeria worden jaarlijks echter nog steeds ongeveer 120.000 auto's van dat type geproduceerd. In de Verenigde Staten wordt de auto al vier jaar niet meer verkocht. Het besluit om het model ook in Europa niet meer op de markt te brengen vloeit voort uit een drastische vermindering van de verkoop. Het prototype van de Kever werd in 1935 gelanceerd door Ferdinand Porsche, de oprichter van de gelijkna mige sportwagenonderneming. Pas in 1946 werd be gonnen met produktie op grote schaal. Sindsdien zijn er 20,6 miljoen auto's van het type geproduceerd. Daarvan zijn er volgens schattingen van VW nog steeds acht miljoen op de weg. AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer vijf tien actievoerders hebben maandag avond met een groot bord de deur van de ambtswoning van burgemees ter Van Thijn aan de Herengracht in Amsterdam dichtgespijkerd. Omdat gebruik werd gemaakt van zeer grote draadnagels werd nogal wat schade aangericht. De actievoerders protesteerden hier mee tegen Van Thijn's aangekondig de bezoek aan Zuid-Afrika, waar hij op verzoek van de Franse groepering SOS-Racisme de zwarte verzetsbewe ging gaat ontmoeten. Deze tegenstan ders van de apartheid menen dat geen enkele reis naar Zuid-Afrika gemaakt mag worden, en dat dit land alleen maar geboycot moet worden. De poli tie hield een 27-jarige vrouw aan, die na verhoor op het politiebureau weer op vrije voeten werd gesteld. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD - Volgens minister De Koning van Antilliaanse zaken is het uitermate moeilijk om de raffinade rij op Curacao door de Antilliaanse en Venezolaanse regering te laten overnemen. De Koninklijke Shell/ Groep zal het Nederlandse verzoek om het management gedurende een overgangsperiode van één jaar op zich te nemen, vrijwel zeker afwij zen. De minister erkent dat zijn poging om de raffinaderij voorlopig een maand langer open te houden is mislukt. „Dat is jammer, want het had de sociale spanningen wat kunnen ver minderen", zo verklaarde hij. Ook plaatst het de regeringen voor mana- gementsvraagstukken die uiterst zorgvuldig moeten worden afgewo gen. Bovendien is er nu een tijdsdruk ontstaan omdat de Shell op korte termijn met het definitieve ontmante len van de raffinaderij zal beginnen. Het sluitingsproces dat nu in gang is gezet is nog steeds omkeerbaar, maar hoe langer de installaties stilliggen des te moeilijker wordt het om ze weer op te starten. De Koning lUKiu - Nabestaanden van passa giers van de Japanse ramp-Boeing horen dat er geen hoop is op overle venden. Advertentie De Koninkrijksdelegatie onder lei ding van mr. Emiel van Lennep die deze week in Caracas met de Venezo laanse staatsoliemaatschappij PDVSA onderhandelt, zal vooral na gaan of de raffinaderij rendabel kan draaien. De delegatie is maandagmiddag naar Caracas vertrokken. Als het bedrijf inderdaad zonder verliezen kan func tioneren is commerciële financiering van de honderden miljoenen aan noodzakelijke investeringen ook mo gelijk, zo vindt minister De Koning. Dan kan de Nederlandse regering zich garant stellen op basis van het bedrag aan ontwikkelingshulp dat de Antil len jaarlijks krijgen. „In principe moet het dus niet nodig zijn dat Nederland geld verschaft", aldus De Koning. Minister De Koning benadrukt dat de Antilliaanse regering de eindverant woordelijkheid voor de beslissingen over de raffinaderij op zich moet nemen. huismerk kilO 2 3 4 5 PRETORIA, WASHINGTON, DEN HAAG (UPI/AFP/RTR/ANP) - De Zuidafrikaanse regering is naar de mening van het prominente Ameri kaanse Congreslid Stephen J. Solarz niet bereid de nationalistenleider Nelson Mandela onvoorwaardelijk vrij te laten. Na een onderhoud met president Pieter Botha in Pretoria verklaarde Solarz dat Zuid-Afrika Mandela zijn vrijheid niet zal terug geven zolang deze weigert openlijk het geweld af te zweren. De democratische afgevaardigde, die maandag een verblijf van een week in Zuid-Afrika afsloot met een gesprek met president Botha, sprak van een onderhoud 'waarbij een koude douche nog warm genoemd kan worden'. Solarz, een actief voorstander van economische sancties tegen Zuid- Afrika, is in het Huis van Afgevaardig den onder andere lid van de commis sie van buitenlandse zaken, voorzitter van de subcommissie voor zaken be treffende Azië en de Pacific en lid van de subcomissie voor Afrika. Ook in regeringskringen in Zuid-Afri ka waarschuwt men voor te hoge verwachtingen van hetgeen president Pieter Botha donderdag op het con gres van de Nationale Partij in Natal bekend zal maken. Meer dan 5.000 tegenstanders van apartheid hebben maandag in Was hington een protestmars gehouden en aangedrongen op snelle economische sancties tegen Zuid-Afrika. In de stoet liepen onder anderen Coretta Scott King, de weduwe van de vermoorde leider van burgerrechten voor zwar ten, Jesse Jackson, eveneens een lei der van deze beweging, de acteur Paul Newman, de zanger Harry Belafonte, alsmede de zwarte burgemeesters van Washington, Chicago en andere ste den mee. Paus Johannes Paulus II heeft in Kameroen aangedrongen op het ver lenen van onafhankelijkheid aan Na mibië. Hij veroordeelde tevens op nieuw en in scherpe bewoordingen de rassenscheiding in Zuid-Afrika. De Zuidafrikaanse politie heeft drie zwarte jongeren doodgeschoten en bij gewelddadigheden tussen niet-blan- ken zijn vijf slachtoffers gevallen. In Amsterdam hebben onbekenden maandagochtend rond vijf uur een enorme ravage aangericht bij een Volkswagen-dealer. Volgens het be drijf werden vijf kolossale ruiten vernield en zwarte verf en schadelij ke vloeistof naar binnen gespoten op nieuwe auto's in de showroom. De exacte schade is nog onbekend, maar loopt in de tienduizenden guldens. In een anonieme persverklaring die later bij het ANP in Amsterdam werd afgeleverd, zeggen de actievoerders bewust zo groot mogelijke schade te hebben aangericht omdat Volkswa gen in 1983 en 1984 opnieuw grote investeringen in Zuid-Afrika heeft gedaan. WASHINGTON (UPI) - Een in de Verenigde Staten veroordeelde oud nazi is naar Costa Rica gevlucht en heeft op die wijze zijn uitwijzing naar de Sowjet-Unie ontlopen. Dit verklaarde maandag Neal Sher, de Amerikaanse functionaris die op het ministerie van justitie in Washing ton belast is met de opsporing van oorlogsmisdadigers. De thans 62-jarige Bogdan Koziy heeft in de Oekraïne deelgenomen aan moord op joden en werd in Flori da veroordeeld naar de Sowjet-Unie te worden uitgewezen. Die uitwijzing had op 9 april moeten plaatsvinden maar Koziy was niet verschenen. Maandag is hij in Costa Rica gesigna leerd, aldus Sher.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1