F 7FFIIWSF nn Van Hou welingen wil groei defensie-uitgaven met 3 pet Ierse journalisten in staking na schrappen omstreden interview AbvaKabo: PTT moet zelfstandig worden Begrafenis Mxenge werd bloedig protest te PZC vandaag Chin a Sen gewaarschuwd voor gevaar Met fietsje via snelweg naar oma MINSTENS 135 MENSEN IN BEHANDELING Hoogste Ik, Jan Cremer Kamernood Ajax favoriet Over 2.40 mtr Sterrenteam Mandela Katten drijven tot verwoesting met pikhouweel ZWARTE POLITIEMAN GESTENIGD Enkele buien 228e jaargang no. 188 Maandag 12 augustus 1985 INSTITUTE (RTR/AFP/AP) In het stadje Institute in de Amerikaanse staat West Virginia hebben zich zondag minstens 135 mensen moeten laten behandelen na het ontsnappen van een wolk gifgas uit de verdelgingsmiddelenfabriek van Union Carbide. Zes werknemers van de fabriek zouden er ernstiger aan toe zijn. De meeste mensen die het gas inademden bevonden zich buiten het fabrieksterrein. Volgens verpleegkundigen verkeerde het meren deel van de mensen, die zich meldden in een stabiele of bevredigende toestand. Opklaringen en een enkele regen- of onweersbui. Meest vrij krachtige zuid westen wind. Maximum temperatuur twintig graden. Elke donderdag in de PZC vm k De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 Union Carbide in VS De woordvoerder van het bedrijf Thad Epps, zei dat het gas „Aldicarb' was, een combinatie van drie chemi sche middelen waaronder methyl- isocyanaat (MIC), het materiaal dat in Bhopal in India aan 2.500 mensen het leven kostte toen het op 3 december van het vorig jaar ontsnapte uit de fabriek die Union Carbide daar had. Na het gedurende tien minuten uit stromen van het gas werden 75 men sen behandeld in het ziekenhuis van het naburige Charleston, vertelde Kent Carper, functionaris van het ziekenhuis. Hij voegde hieraan toe dat 60 anderen waren behandeld in een noodhulpcen trum dat was ingericht op een golfter rein bij de fabriek. Automobilisten die op het ogenblik van het lek door de wolk reden, hadden zich gemeld met klachten over moeilijke ademhaling, misselijk heid en brandende ogen en keelholten en hun was aangeraden zich bij het dichtstbijzijnde ziekenhuis onder be handeling te stellen. Omdat een onbekend aantal perso nen na in contact met het gas te zijn geweest doorreden naar aangrenzen de staten alvorens zich te laten be handelen, was gisteravond nog geen volledig overzicht beschikbaar. Na het ontstaan van het lek werd de burgerij van Institute opgedragen binnenshuis te blijven met deuren en ramen gesloten. Een woordvoerder van Union Carbide zei dat niet bekend was hoeveel gas is ontsnapt. De toestand was verergerd door het kalme weer en omdat er geen wind was om de dampen te versprei den. Een autoweg moest worden ge sloten omdat bestuurders de macht over het stuur verloren. Het tien minuten durende ontsnap pen van giftig gas werd veroorzaakt door een lekke pakking in een gaspijp, verklaarde een Carbide-woordvoer- der. Na twee uur was de alarm-toe- stand voorbij en konden de inwoners, ruimd drieduizend inwoners van de stad, hun huizen verlaten. Na de ramp in Bhoppal hadden inwo ners van Institute al blijk gegeven van hun ongerustheid over aanwezigheid van de fabriek. Broadway op z'n Hollands: de première van de rockopera 'Ik, Jan Cremer'. PAGINA 2 De universiteitssteden kam pen dit jaar met een ongekend hoog tekort aan woonruimte voor studenten. PAGINA 3 Johan Cruijff heeft Ajax ken nelijk vleugels gegeven. In de finale van het Amsterdam-710- toernooi schitterden de Ajacie- den tegen het Braziliaanse At- letico Mineiro. Niet alleen door de 4-1-zege van de Amster dammers, maar meer nog door de wervelende speelstijl is Ajax de absolute favoriet voor de komende competitie. Een onbekende Rus zorgde in het afgelopen weekeinde voor een historisch wereldrecord. Roedolf Povarnitsin was de eerste mens, die over een hoogte van 2.40 meter sprong. PAGINA 8 De Zeeuwse voetballer van het jaar, de topscorers en het PZC-sterrenteam ging op stap naar het Amsterdam-710-toer- nooi. Een impressie van een vrolijk dagje. PAGINA 12 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 Sport: 7, 8, 9, 10, 11 en 12 ROTTERDAM (ANP) - Ondanks het slechte weer hebben zater dag 40.000 mensen het NCRV Los Vast popspektakel in het Feyenoordstadion in Rotterdam bezocht. Willem van Hanegem was een van de ar tiesten en zong, daar bij opgetild door pre sentator Jan Rietman (r.), met de formatie van George Davis lustig mee. (Zie ook pagina 2) DEN HAAG (GPD) - De Surinaamse regering zou een moordcommando naar Nederland hebben gestuurd met de opdracht de voorzitter en een lid van de Raad voor de bevrijding van Suriname om het leven te brengen. De Amsterdamse woningen van de beide bedreigden, ex-premier Chin a Sen en mr. R. Yankie, werden van nacht door de politie bewaakt. De onthulling van de moordopdracht werd door Chin a Sen zelf gedaan. Volgens hem zouden zijn belagers via Brussel naar Nederland reizen in een door de Surinaamse ambassade in België ter beschikking gestelde auto met diplomatiek kenteken. Chin a Sen en Yankie vertrouwden op de bescherming van de politie en zeiden niet naar een schuiladres te willen gaan. De Amsterdamse politie weigerde gis teravond elk commentaar. Tijdens de begrafenis van Victoria Mxenge roepen omstanders leuzen tegen het apartheidsbeleid. Hij reageerde wel op speculaties over de ophanden zijnde vrijlating van de leider van het verboden Afrikaanse Nationale Congres, Nel son Mendela. „Mandela houdt praktisch zichzelf gevangen", zei hij, met verwijzing naar het aan bod van de regering dat Mandela vrij kan komen als hij gebruik van geweld afzweert. Winnie Mandela, de'echtgenote van Mandela, weerlegde door een be zoek aan een plaats in de binnen stad van Johannesburg het bericht als zou zij zijn ondergedoken. De vrouw van de zwarte leider waar schuwde de regering in Pretoria dat Mandela 'vrijwel zeker' opnieuw het leiderschap van het ANC op zich zal nemen, mocht hij vrijgelaten wor den. Brazilië heeft vrijdag een verbod ingesteld op de uitvoer van wapens en olie naar Zuid-Afrika en sport- en culturele contacten verbroken. De Israëlische regering heeft zon dag voor het eerst het apartheids beleid van Zuid-Afrika scherp ver oordeeld, bij het begin van het bezoek aan Israël van de Zulu- leider Gathsa Buthelezi, een gema tigd leider van Zuidafrikaanse zwarten. Israël zal overigens wel de diplomatieke banden met Preto ria aanhouden, omdat het „zich zorgen maakt over het lot van de grote joodse gemeente in Zuid- Afrika". DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse defensie-uitgaven moeten de komen de vier jaar met 3 procent per jaar stijgen. De CDA-staatssecretaris van defensie Van Houwelingen gaat zich daar sterk voor maken. Hij kondigde dat gisteren voor de Avro-radio aan. Het huidige kabinet-Lubbers heeft een reële groei van 3 procent - dat is de norm die de Navo hanteert - al eerder in de defensie-nota vastgelegd. In afwijking van de Navo-afspraken echter heeft ons land de defensie uitgaven de afgelopen jaren slechts met 2 procent laten toenemen. In het ontwerp-verkiezingsprogram- Een gemaskerde demonstrant gooit een benzinebom naar Britse troepen tijdens de ongeregeldheden in het katholieke stadsdeel van Londonderry. DUBLIN (UPI/RTR/AP) - De Ieren hebben zondag voor hun nieuws afgestemd op illegale piratenzen ders omdat de eigen radio- en televi siejournaals worden getroffen door een journalistenstaking van 35 uur, uit protest tegen het schrappen van een voorgenomen interview met de Amerikaanse sympathisant van en geldinzamelaar voor het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA), Martin Galvin. Zowel de regering als de directie van de omroep ontkenden dat sprake zou zijn van ook maar enige vorm van censuur. De Amerikaan Galvin baarde vrij dag opzien door te verschijnen op een IRA-begrafenis in Noord-Ier- land, ondanks een verbod van de Britse regering. Zondag marcheerden duizenden re publikeinen, onder wie een groot aantal Amerikanen, door de hoofd stad van Noord-Ierland, Belfast. De mars was georganiseerd door Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA, om de Britse internerings- wetten te herdenken. Er waren uitgebreide veiligheids maatregelen getroffen om incidenten te voorkomen. Vorig jaar viel een dode toen de politie - tevergeefs - probeerde Galvin te arresteren. Hoe wel de Amerikaan vrijdag tijdens de begrafenis weer niet gepakt kon wor den, verscheen hij zondag niet bij de mars. ma van Van Houwelingens partij is gekozen voor een jaarlijkse groei van eveneens slechts 2 procent. De staats secretaris vindt dat onvoldoende en zal de komende tijd in de discussies over het verkiezingsprogramma in de afdelingen van het CDA zijn invloed aanwenden om zijn partijgenoten van de noodzaak van meer geld voor de fensie te overtuigen. Hij wil de 3 procent ook opgenomen zien in een volgend regeerakkoord. „In deze tijd moeten verantwoordelij ke mensen zich realiseren dat zij voor de zaak van de veiligheid iets over hebben. Dat zal, hoe spijtig ook, aan consumptieve zaken onttrokken moe ten worden. Gegeven de huidige si tuatie is 3 procent geen luxe maar noodzaak", aldus Van Houwelingen, die als Kamerlid behoorde tot de groep CDA-ers die zich keerde tegen kernwapens. Uit dat laatste mag wor den afgeleid dat hem een groei van de zogeheten conventionele (dus niet- nucleaire) bewapening voor ogen staat. De staatssecretaris wees in het radio interview op de grote mogelijkheden die de komende jaren zijn weggelegd voor de Nederlandse defensie-indus trie door nauwere samenwerking in West-Europa op het gebied van de wapenproduktie. DEN HAAG (GPD) - De PTT moet los van de overheid worden omgevormd tot een zelfstandig bedrijf met een eigen cao dat grotere concurrentie kracht kan ontwikkelen en wellicht meer arbeidsplaatsen biedt. De aparte status van de PTT, met thans 110.000 werknemers, zou gere geld moeten worden in een aparte wet. De overgang van staatsbedrijf naar een NV moet wél zeer geleidelijk verlopen. Dit is de opvatting van FNV-ambte- narenbond AbvaKabo, die begin vori ge maand nog uiterst gereserveerd stond tegenover een advies aan het kabinet van de commissie-Steenber gen om het bedrijf ingrijpend te wijzi gen. Voor de Avro-radio verklaarde zondagmiddag bondsbestuurder S. Raaymakers dat verzelfstandiging van de PTT niet hoeft te leiden tot privatisering van het bedrijf zoals in Engeland is gebeurd, omdat de aan delen voorlopig in handen van de staat zouden moeten blijven. Het voordeel van een apart# status voor de PTT is dat het bedrijf een eigen tarieven- en investeringspoli tiek kan gaan voeren en nieuwe dien sten in het leven kan roepen. Als staatsbedrijf is er volgens Raayma kers nu te weinig armslag voor een behoorlijke bedrijfsvoering op langere termijn. De werknemers binnen een PTT- nieuwe stijl zouden geen ambtenaren meer zijn en dus niet meer de ontwik kelingen in de collectieve sector vol gen, maar die in het bedrijfsleven. TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg heeft zaterdagavond een 34- jarige inwoner van die stad aange houden nadat deze met een pikhou weel de woning van zijn buren aan de Trouwlaan volledig had vernield. Ruiten en inboedel gingen aan digge len. Bovendien verzette de man zich tegen zijn aanhouding door met het houweel op de politie in te slaan. Hem wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. Tegenover de politie heeft de man intussen verklaard te hebben gehandeld uit ergernis over de 21 katten van zijn buren. Die plachten hun dieren iedere nacht stipt om half drie te voederen hetgeen met een flink kabaal gepaard ging. TILBURG (ANP) - De poli tie van Tilburg heeft zon dagochtend een 8-jarig jon getje met zijn crossjïets van de autosnelweg geplukt en overgedragen aan zijn ou ders. Het kind bevond zich omstreeks elf uur op de middenberm van de Kem- penbaan en wilde via de rijksweg 58 een bezoek brengen aan zijn oma in Oostburg. Volgens de ou ders van het kind had hun zoontje wel vaker „last van reislust". Aldus een mede deling van de Tïlburgse po litie. Gaslek in fabriek van Verpleegkundigen vervoeren mensen die het gifgas hebben ingeademd voor behandeling naar een inderhaast ingericht hulpcentrum. KING WILLIAMS TOWN (GPD/DPA/Reuter/UPI) - Tijdens de begrafenis van de vermoorde zwarte advocate Victoria Mxenge is gisteren een zwarte politieman door woedende betogers gestenigd. Het lijk van de man werd later in brand gestoken. In toespraken werd opgeroepen tot gewelddadig omverwerping van het blanke Zuidafrikaanse minder heidsregiem. Mxenge werd tien dagen geleden door vier zwarte mannen vlak voor haar huis doodgeschoten. De moord op de voorvechtser van de mensenrechten begin deze maand was het begin van een bloe dige botsing tussen Indiërs en zwar ten. Bij deze aanhoudende rellen rond Durban zijn al zeker 62 men sen gedood en 500 gewond. Tijdens de begrafenis van een van de slacht offers van de onlusten werd de zwarte dominee Alan Boesak gear resteerd. Na enkele uren werd hij echter weer op borgtocht vrijgela ten. Victoria Mxenge werd onder grote publieke belangstelling begraven op een begraafplaats in het zwarte thuisland Ciskei. Sprekers van zwarte vakbonden en het oppositie-voerende Verenigde Democratische Front op de begrafe nis, gaven de schuld voor de moord aan „doodseskaders van het blanke minderheidsbewind in Pretoria" en de door de Zulu-stam gesteunde beweging Inkatha. Het kwam tot een openlijke confrontatie toen de aanvankelijk terughoudend opere rende politie ingreep. Daarbij werd de zwarte agent gedood. Toen het leger verscheen waren de. meeste begrafenisganges al naar huis. Victoria Mxenge is bijgezet naast haar, eveneens vermoorde, man Griffith. Mevrouw Mxenge was een van de verdedigers op het een week geleden begonnen proces wegens hoogverraad tegen 16 leden van het Verenigd Democratisch Front (UDF). De verwachtingen omtrent be kendmakingen over een ingrijpen de hervorming van de politiek van Apartheid in Zuid-Afrika, hebben de berichten over onrust in gebie den voor zwarten en Indiërs bij Durban in het weekeinde enigszins naar de achtergrond gedrongen. De belangstelling concentreerde zich op de berichten over de bereid heid die de regering zou tonen om de tot nog toe rechteloze zwarten een vertegenwoordiging te geven op het hoogste politieke vlak en hun het staatsburgerschap als Zuidafri- kaan te waarborgen. Witte Huis-woordvoerder Speakes bevestigde zondag dat de Ameri kaanse veiligheidsadviseur McFar- lane Zuid-Afrika onder druk heeft gezet. Hij zou de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken Botha in Wenen duidelijk hebben gemaakt dat president Reagan eco nomische sancties niet kan tegen houden als Pretoria de apartheids politiek ongewijzigd voortzet. Botha wilde zaterdag bij zijn terug keer in Zuid-Afrika geen commen taar op deze berichten geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1