Run op rest van aandelen Britoil de Leven werd in juni 0,2 pet goedkoper W/EEK-UIT \NEEK- SCHILDERIJ VAN JAN VAN GOYEN TERUGGEVONDEN Wijnimporteur woedend op actiegroep tegen apartheid r AMERIKAANSE DRUK OP PRETORIA Brandbommen in trein Dublin- Belfast ontploft Paus in Afrika op oogst-reis Libië pakt bezit Tunesiërs af Zonnig 228e jaargang no. 187 Zaterdag 10 augustus 1985 Veiligheid met moeite Drugs Delgado Arabische top Vliegveld Voetbal 85-86 Matige zuidelijke wind. Temperatuur omstreeks 21 graden. Flinke zonnige perioden, later in de middag enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui. Westhavendijk150.Goes. ~lël.01100-204<40 PROVINCIALE ZEEUWSE CQURAN LONDEN (RTR) - De verkoop van de resterende aandelen Britoil, het staatsbedrijf voor de ontginning van oliereserves in de Noordzee dat door de Britse regering wordt geprivatiseerd, is een succes geworden. De inschrijving op de nog niet verkochte 48,8 procent van de aandelen werd ruim vijf keer overtekend, zo heeft Britoil vrijdag bekendge maakt. Financiële deskundigen wijten de succesvolle verkoop voornamelijk aan de lage inschrijfprijs voor de aandelen. Hiermee zou de regering een herhaling van 1982 hebben willen voorkomen. In november van dat jaar bood de regering al 51 procent van de aandelen in de ontginningsmaat schappij te koop aan, maar zeventig procent daarvan kon slechts met moeite worden afgezet. Bij de inschrijving van deze week werd voor een aandeel Britoil 1,85 pond bijna acht gulden) gevraagd. De totale opbrengst van de verkoop van het resterende overheidsbelang in Britoil komt daarmee uit op 450 miljoen pond (1,9 miljard gulden). Tachtig procent van de aangeboden aandelen is door Britse beleggers gekocht, zo werd bekendgemaakt, terwijl de overige aandelen naar investeerders uit Canada en Europa zijn gegaan. Beleggers die hebben ingeschreven voor tussen de 200 en 1100 aandelen kregen er 100 toegewezen, zij die inschreven voor tussen de 1200 en 1400 aandelen kregen er 150 en inschrijvers voor meer dan 1400 aandelen kregen niets, aldus Britoil. NOORDZEE (ANP) Vrijdag hebben prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven vergezeld door de prinsen Maurits en Bernard een be zoek gebracht aan een pro- duktie-platform voor oliewin ning uit de Noordzee. Het be trof een platform va.n Mobil. De bezoekers waren verplicht veiligheidskleding aan te trek ken. De prinses kreeg daarbij problemen met de broekspij pen. Haar echtgenoot was echter direct bereid de helpen de hand te bieden. Wijziging verwacht in apartheidsbeleid CVan onze correspondent) JOHANNESBURG - In Zuid-Afrika zijn binnenkort wezenlijke veranderingen in de apartheidspolitiek te verwachten. Minister van buitenlandse zaken Roelof „Pik" Botha heeft dit donderdag en vrijdag in zijn geheime ontmoeting met Amerikaanse regeringsfunctionari- sen laten doorschemeren. Botha heeft in Wenen 'vertrouwelijk' overleg gevoerd met de nationale veiligheidsadviseur Robert McFarlane en de onderminister voor Afrikaanse zaken, Chester Crocker. Woordvoerder Kalb van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken, wilde gisteren niet speculeren ovedr de inhoud van de wijzigingen. Volgens de Kalb heeft Botha de Ame rikaanse delegatie wel verzekerd dat er ingrijpende wijzigingen op komst zijn. De Amerikaanse delegatie heeft er bij Botha op .aangedrongen dat de Zuid- afrikaanse regering met de zwarte leiders gaat praten en haar apart heidsbeleid versoepelt. Minister Bo tha ontkende overigens dat de VS een ultimatum gesteld zou hebben om 'snel maatregelen te nemen', zoals het Amerikaanse televisiestation CBS ge meld had. Botha is na zijn gesprek met de Amerikanen naar Bonn vertrokken voor een ontmoeting met Westduitse regerinsfunctionarissen. De geheime diplomatie van Zuid-Afrika komt niet lang nadat de EG-landen hadden aan gekondigd dat zij hun ambassadeurs voor overleg zouden terugroepen en dat er een delegatie van drie minis ters, onder wie minister Van den Broek, naar Pretoria zal worden ge stuurd voor overleg met de Zuidafri- kaanse regering. De delegatie zal naar verluidt 29 augustus naar Zuid-Afrika vertrekken. Botha wordt overigens niet in Nederland verwacht. In Zuidafrikaanse evenals in wester se politieke kringen wordt dan ook druk gespeculeerd over deze aange kondigde veranderingen, die naar al le waarschijnlijkheid donderdag door president P. W. Botha zullen worden bekendgemaakt op het jaar lijkse congres van de Nationale Par tij te Durban. BELFAST (AFP/UPI/RTR) In Noord-Italië is het vrijdag op ver scheidene plaatsen tot ongeregeldhe den gekomen. In een trein op de lijn Dublin-Belfast ontploften drie brandbommen. Persoonlijke onge lukken deden zich daarbij niet voor, omdat de trein voor de explosies was ontruimd. De autoriteiten waren van tevoren in een anoniem telefoonge sprek ingelicht over de aanwezigheid van brandbommen in de wagons. Volgens de politie stelde het Ierse. Nationale Bevrijdingsleger INLA zich verantwoordelijk voor de actie. Het INLA is een afsplitsing van het verbo den Ierse Republikeinse Leger (IRA). In verscheidene roomskatholieke wij ken van Noordierse steden raakte de politie vrijdag slaags met aanhangers van de IRA. In Belfast schoot de politie met plastic kogels om een demonstratie te verspreiden. Eén man werd daarbij ernstig gewond. Vijftig mensen zijn voor ondervaging opgepakt. Tijdens een begrafenis in Londonderry dook gisteren naast de vermeende IRA-leider McGuiness ook de Amerikaan Marvin Galvin op, die Noord-Ierland officieel niet in mag. Galvin die geld voor de IRA zou inzamelen was vorig jaar mid delpunt van ongeregeldheden, waar bij een dode viel. Een IRA-cordon voorkwam vrijdag dat de politie hem alsnog kon oppakken. In Noord-Ier land wordt dezer dagen herdacht dat veertien jaar geleden de Britse inter- neringswetten zijn ingevoerd. Een van de concessies van de Zuid afrikaanse regering zou het verlenen van het Zuidafrikaanse staatsburger schap aan de zwarten betreffen, zo werd gehoord in Amerikaanse diplo matieke kringen, die onbekend wil den blijven. De meeste zwarten in Zuid-Afrika zijn nu feitelijk burgers van de zogenoem de „thuislanden", die door Pretoria zijn ingesteld. De thuislanden worden fel bekritiseerd door westerse landen, die weigeren ze te erkennen. Intussen is het dodental van de on- DEN HAAG (ANP) - Tussen midden juni en midden juli zijn de prijzen gemiddeld met 0,2 procent gedaald. Goedkoper werden kleding, schoenen, autobrandstoffen en huisbrandolie, alsmede vers fruit. Omhoog in prijs gingen de elektriciteitstarieven en de huren (met gemiddeld 3,5 procent). Het voortschrijdend twaalfmaandsgemiddelde, dat het tempo van de inflatie aangeeft, is hiermee op 2,6 procent gekomen. Tussen juli 1984 en juli dit jaar stegen de prijzen gemiddeld 2,3 procent. lusten in de zwarte en Aziatische woonwijken rond de Zuidafrikaanse havenstad Durban vrijdagavond op gelopen tot 55. De politie heeft slechts 22 slachtoffers willen toegeven, maar het locale ra diostation Capital en woordvoerders van ziekenhuizen in Durban en omge ving zeggen, dat minstens 55 mensen om het leven zijn gekomen, terwijl zeker 300 mensen in het ziekenhuis zijn opgenomen, waarvan meer dan 100 er ernstig aan toe zijn. De meeste gewondep zouden door kogels zijn getroffen. Volgens de laatste berichten is de rust in het geteisterde gebied rond Durban enigszins teruggekeerd. Zwaargewa pende politie- en legereenheden heb ben de zwarte woonwijken afgegren deld, terwijl er tevens Aziatische bur gerwachten in en rond de wijk Inanda opereren. De meeste slachtoffers zijn gevallen in de zwarte woonwijken Umlazi en KwaMashu, waar rondtrek kende groepen Zulu's grote schade hebben aangericht. Tot de vele ernstig beschadigde hui- (Slot zie pag. 3 kol. 4) De Westduitse politie vermoedt dat via Rijncruiseschepen omvangrij ke partijen drugs worden gesmok keld. PAGINA 2 De Arabische leiders geven indi rect steun aan het initiatief van de Jordaanse koning Hoessein en PLO-leider Arafat voor vrede met Israël. PAGINA 3 Het bedrijfsleven krijgt meer in vloed op de gaiTg van zaken op het vliegveld Midden-Zeeland. PAGINA 9 Groeten uit... Renesse: een roerig dorp achter een breed strand; Sa telliet en schotelantenne, kijk- en luistertoekomst; Wim Riemens, be richten van een fotograaf; Eugenio Montale, een grote Italiaan over schrijdt de Nederlandse grens; Hubert Lampo en de literaire lad der; Willem Oltmans, een wereld vóór het graf; Jan Cremer en het rockspektakel; radio- en tv-pro- gramma's voor het weekeinde. PAGINA 17, 18, 19, 20, 21, 22 en 23 De Spaanse klimmer Pedro Delga do laat zich inlijven door Roy Schuiten. PAGINA 15 PZC-extra aan het begin van het. nieuwe seizoen in het betaald voet bal: feiten en meningen. PAGINA 25, 26, 27, 28, 29 en 31 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft in een woning aan de Marnixstraat in Amsterdam een schilderij van Jan van Goyen met een waarde van 1 miljoen gulden teruggevonden. Het schilderij werd op 10 april dit jaar in Dover in Engeland gestolen bij een grote antiek- en kunstroof. In verband met de kunstroof wer den twee Engelsen - J.E.S. (35) en A.E.W. (48) - aangehouden in Am sterdam. Volgens de politie wordt S. al jaren in Engeland gezocht in verband met handel in verdovende middelen. De ander, W„ staat in Engeland bekend als een grote kunst- en antiekdief, aldus de poli tie. Volgens de politie in Engeland is de naam van de eigenaar van het schilderij, waarop visserboten in een riviermonding staan, wel be kend, maar wil men deze nog niet vrijgeven. De politie kwam W. op het spoor na een tip van de politie uit Kent. In de hoofdstad trof de politie een auto aan waarvan men wist dat deze op naam stond van een in Nederland bekende crimineel, die ook contacten zou onderhouden met de twee Engelsen. „Tot de verbazing van de politie echter kwam niet de Nederlander, maar de Engelsman S. naar de auto. Hij werd aangehouden en zal vermoe delijk worden uitgeleverd", aldus de Amsterdamse politie. Daarna werd het onderzoek voort gezet naar het schilderij van Van Goyen. Donderdag wist de politie dat het kunstwerk in de woning van W. moest zijn. Bij de woning werd gepost en toen W. 's avonds thuiskwam werd hij aangehou den. In het toilet vond de politie het verpakte schilderij, dat klaar stond om te worden verzonden. Een vrouwelijke rechercheur toont het teruggevonden schilderij van Jan van Goyen. ROTTERDAM (ANP) - De speelgoedwinkel van de heer A. 't Hart laan de Schiedamseweg in Rotterdam-West werd vrijdagavond overvallen door een onbekend gebleven man, die 't Hart een zeer sterk ruikend gas in het gezicht spoot. Gestoord bij zijn 'werkzaamheden' vluchtte de overvaller. Een toevallig voor de etalage kijkende moeder en haar dochtertje moesten zich, evenals de winkeleigenaar onder behandeling stellen van de GGD vanwege oogklachten. TEUGE (ANP) - Het onder valse voor wendsels wegnemen van vrijwel de gehele administratie bij wijnimpor teur Kaapkelder BV in het Gelderse Teuge om het bedrijf zo in een slecht daglicht te stellen zal volgens eige naar R. ten Voorde weinig resultaat opleveren. Hij was vrijdagmiddag echter nog nauwelijks bekoeld van de woede over wat hij noemt een schandalig optreden door leden van de actiegroep Crash and Carrie. Twaalf actievoerders tegen de apart heid in Zuid-Afrika wisten beslag te leggen op het grootste deel van de administratie over 1985 van Kaapkel der door zich donderdag voor te doen als rechercheurs en ambtenaren van de fiscale inlichtingen- en opsporings dienst (FIOD). „De mensen zijn tegen de apartheid maar ze helpen er die zwarten in- Afrika geen ene cent mee door bij ons de werkgelegenheid in gevaar te bren gen", zo voegde Ten Voorde eraan toe. Wijnimporteur Kaapkelder verkoopt 500 soorten wijnen waaronder een groot aantal uit Zuid-Afrika. Naar vrijdagmiddag pas bekend is geworden zijn in de nacht van donder dag op vrijdag een twintigtal ruiten aan de voorkant van de Zuidafrikaan se ambassade in Den Haag ingegooid. Dat heeft de Haagse politie desge vraagd bevestigd. De ruiten zijn ingegooid door twee onbekende mannen, aldus de politie woordvoerder. Paus Johannes Paulus II is weer op reis. Twaalf dagen lang trekt hij door Afrika om er zeven landen te bezoeken. Het is de derde keer dat het hoofd van de rooms katholieke kerk het 'zwarte continent' aandoet, een werelddeel vol proble men. Afrika is namelijk de laatste tientallen jaren synoniem met marte lende hongersnoden, bittere armoe, geweld en onderdrukking, gebrek aan perspectief en toekomst. Toch - en misschien wel mede daardoor - is Afrika het oogstegebied voor het christendom. Duizenden anonieme missionarissen en zendelingen heb ben er met veel opoffering en doorzet tingsvermogen het zaad gezaaid, waarvan de resultaten nu worden binnengehaald. En de rooms-katho- lieke kerk kan zich in de snelste groei van het zielental verheugen. Op het ogenblik telt de RK kerk in Afrika 56 miljoen gedoopte gelovigen (13 pro cent van de bevolking). Zet de groei door, dan zullen dat er in het jaar 2000 tegen de 100 miljoen zijn. Maar niet alleen het christendom heeft in Afrika stevig wortel geschoten, ook de in vloed van de Islam wordt er met de dag groter. Voornamelijk in de landen die de paus op zijn reis niet bezoekt. En dat zijn dan tegelijkertijd weer die delen van Afrika waar hongersnoden en vluchtelingenproblemen het grootst zijn. Deze pausreis door Afrika zal voor al in het teken staan van de ontmoeting met de traditionele reli gies, culturen en gevoelens. Werelden die nogal eens botsen met de opvat tingen die Rome verkondigt en in veel gevallen als bindend voor de rooms katholieke beleving wil opleggen. On getwijfeld zal de afstand tussen het Vaticaan en zwart Afrika in dat op zicht heel nadrukkelijk aan de orde komen op het Internationaal Eucha ristisch Congres in de Keniase hoofd stad Nairobi, belangrijk doel van paus Johannes Paulus' reis door de zeven landen van zijn keuze. Op dat congres staat 'het christelijk gezin' centraal, een onderwerp waarmee diep ingrij pende problemen van dit arme, onder voede en in veel opzichten geteisterde continent verbonden zijn. In Afrika heersen vanuit een ver verleden ande re normen en waarden over huwelijk en gezin dan die de paus van Rome verkondigt. En de gevolgen van een rampzalige overbevolking in tal van Afrikaanse landen staan in schril con trast met de leer van het verbod op geboortebeperking, waarvan de paus van Rome ook hier geen millimeter wenst af te wijken. De vraag is hoe lang het Vaticaan nog voorbij kan gaan aan de werkelijkheid van Afrika, die daaruit bestaat dat vele miljoenen kinderen er nooit echt de kans krijgen om levensvatbaar te worden; de werkelijkheid van Afrika, die daaruit bestaat dat juist zoveel gezinnen me de door problemen van overbevolking kwijnende eenheden zijn. Toch ziet het ernaar uit dat in de nabije toekomst de rooms-katho- lieke kerk van Afrika door de grote aanwas van gelovigen binnen de we reldkerk een macht van beduidende betekenis zal worden. Het Vaticaan zal daar op de lange duur niet omheen kunnen. Maar de reis die paus Johan nes Paulus II anno 1985 naar Afrika brengt ademt die erkenning nog op geen stukken na. Tot op zekere hoog te wordt rekening gehouden met Afri kaanse cultuurverschijnselen en ach tergronden binnen de kerkprovincie van het zwarte continent. Maar voor een geheel eigen, in veel opzichten duidelijk onderscheid vertonend ka rakter van de rooms-katholieke kerk in Afrika is in Rome bepaald nog geen ruimte. De vanuit het Vaticaan gedic teerde eenheid in denken, opvattin gen en beleving staat voorop. Afrika is wat dat betreft nog steeds missiege bied in volle omvang en de benade ring vanuit Rome heeft nog opvallend veel sporen van kolonialisme. Merkwaardig genoeg zijn in deze pausreis naar Afrika parallellen te vinden met het bezoek dat Johan nes Paulus II in mei van dit jaar aan Nederland bracht. Naar de werkelijke brandhaarden en probleemgebieden gaat het ook ditmaal niet. De zwaarst getroffen honger- en droogtegebieden komen in het reisschema niet voor. Het roerige Zuid-Afrika moet het doen met een pauselijke veroordeling op afstand van de apartheidspolitiek (weliswaar in de felle typering van 'een onmenselijke toestand'). Toch zou de eenheid van de rooms-katho- lieke kerk in de wereld in de toekomst wel eens meer gebaat kunnen zijn met een duidelijker erkenning van de een heid in verscheidenheid dan het Vati caan en deze paus zich realiseren. De zwaartepunten van de kerk beginnen zich te verleggen. De oogst van het christendom in Afrika toont dat spec-, taculair aan. Het bezoek van de paus aan het zwarte continent gaat alleen te veel voorbij aan de omstandighe den waaronder en de problemen waar mee die oogst aan gelovigen is bin nengehaald. En zo wordt een kans gemist. vdM. TUNIS (UPI) - Libië, dat eerder deze week al aankondigde alle Egyptische gastarbeiders naar hun eigen land terug te sturen, heeft nu ook ruim vijfduizend Tunesiërs uitgewezen en hun geld, paspoorten en andere bezit tingen afgenomen. Dat heeft het Tunesische dagblad „Le Temps" vrijdag gemeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1