IN DE VRIJDAGKRANT: IN APRIL '86 BEGIN BOUW ZIEKENHUIS KANAALZONE 1 Aanslag op basis VS bij Frankfurt eist 2 doden Winkelstad Goes 1 Paus in Togo CBS BEREKENT RECORD-BEDRAGEN de PZC vandaag ZEKER 22 DODEN DOOR GEWELD ROJyD DURBAN s Secretaresse van minister mogelijk spionne V erwarring in cijfers Greenpeace BBC LSD Shell Wrak vermist Vrouw met pistool in Witte Huis RAF VERDA CHT VAN PLAA TSEN BOM Zonnig 228e jaargang no. 186 Vrijdag 9 augustus 1985 vliegen naar de vrijheid vrijdagkrant Morgen klederdrachten show volksdans en folklore Gezelligheid op de koop toe! voordeel voor groot en klein ff ff 1.% I I H (naast de NMB) tel. 01180 - 299 Matige zuid tot zuidwestelijke wind. Middagtemperatuur ongeveer 24 gra den. Overdag enkele wolkenvelden. Tegen de avond kans op een bui. Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIALE ZEEUWSE COURAN LOME (AP) Paus Johannes Paulus II heeft donderdag bij het begin van zij?i derde reis door Afrika gezegd dat christenen de „wijsheid van de inlandse cul tuur" moeten behouden en tege lijkertijd de leer van de kerk moeten omhelzen. De eerste plaats die de paus op zijn 12-daagse reis aandeed was Lomé, de hoofdstad van Togo. De paus zei dat de belangrijkste doelen bij dit bezoek aan Afrika waren: de bekering tot het chris tendom te bevorderen en een verbetering van de relatie met islamieten. In Togo droeg Johannes Paulus II een grote openluchtmis op. Na Togo bezoekt hij de Ivoorkust. LEIDSCHENDAM De bouw van een nieuw ziekenhuis in de kanaalzo ne van Zeeuwsch-Vlaanderen kan ui terlijk 1 april 1986 beginnen. Staats secretaris drs J. van der Reijden van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) heeft het benodigde geld, tot een maximaal bedrag van 79,8 mil joen gulden, beschikbaar gesteld. De bouw vindt plaats ter vervanging van het Julianaziekenhuis te Terneu- zen, het Elisabethziekenhuis te Sluis kil en het Liduinaziekenhuis te Hulst. Het nieuwe ziekenhuis, dat bij Terneuzen komt, krijgt 290 bedden, met inbegrip van 24 bedden in een psychiatrische afdeling en 10 dagver plegingsplaatsen. De staatssecretaris heeft voor het nieuwe ziekenhuis geld gehaald uit een speciaal fonds. Dit fonds, de zoge naamde Lansink-pot, is bestemd voor nieuwe voorzieningen in de gezond heidszorg die 'budgettair-positief zijn, ofwel kostenverlagend werken. De helft van de bouwsom komt uit de Lansink-pot (landelijk totaal 500 mil joen gulden), de andere helft moet uit het gewone provinciale budget voor nieuwe voorzieningen komen. Drs Van der Reijden heeft zijn beslissing donderdag tijdens een bijeenkomst in Leidschendam meegedeeld aan de ge deputeerde voor de volksgezondheid W. Don, voorzitter G. van Waes van de stichting ziekenzorg Midden- Zeeuwsch-Vlaanderen en voorzitter H. van der Pas van de stichting Sint-Antoniusziekenhuis te Oostburg. Gedeputeerde Don toonde zich bij zonder ingenomen met het besluit. Hij gaf aan dat er uiteindelijk nog een half jaar eerder met de bouw begonnen kan worden dan volgens de provincia le planning. De gedeputeerde zei dat de staatssecretaris heeft toegezegd zo spoedig mogelijk zijn beslissing tot sluiting van het ziekenhuis in Hulst bekend te zullen maken. Dat achtte Don belangrijk, omdat dan eventuele beroepen en verzoeken tot schorsing van het besluit, zo snel mogelijk kun nen worden afgehandeld. Noch gede puteerde Don, noch voorzitter Van Waes verwachtten overigens dat be roepen bij de raad van state vertra gend zullen werken op de nieuwbouw in de kanaalzone. De gedeputeerde voor de volksgezondheid beklemtoon de dat tegen de achtergrond van het bouwbesluit, ook de totstandkoming van een fusie tussen de Zeeuws- (Slot zie pagina 13 kol. 6) In- en uitvoer in hoog tempo (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Nederlandse in- en uitvoer gaan met sprongen omhoog. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft berekend dat door het Nederlandse bedrijfsleven over de eerste helft van dit jaar uitgedrukt in miljarden guldens meer werd geïmporteerd en geëxporteerd dan ooit over een periode van zes maanden kon worden geregistreerd. Geïmporteerd werd er voor 112,4 mil jard gulden, wat 14 procent meer is dan het eerste halfjaar van 1984. De export nam in dezelfde periode met ruim 10 procent toe tot 118,1 miljard gulden. Het handelsoverschot (het verschil tussen in- en uitvoer) daalde. Voor.de eerste helft van dit jaar bedroeg het 5,7 miljard. Over de eerste zes maan den van '84 was het nog 8,6 miljard gulden. Olie speelt een belangrijke rol in in- en uitvoer. Ruwe olie uit de Noordzee, De Franse president Mitter rand heeft een officieel onder zoek gelast naar de aanslag op het milieu-actieschip Rain bow Warrior. PAGINA 3 De BBC zal de omstreden do cumentaire over de Ierse ex tremisten in gewijzigde vorm uitzenden. PAGINA 3 De Amsterdamse politie heeft een compleet LSD-laborato- rium opgerold. PAGINA 5 De komende sluiting van de raffinaderij op Curagao drukt het nettoresultaat van de Ko ninklijke/Shell Group in het tweede kwartaal van 1985. PAGINA 7 De bergers van de restanten van het VOC-schip 't Vliegend Hert stevenen af op een ramp seizoen: zij kunnen het ivrak niet terugvinden. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 13, 14 en 15 Sport: 17 vooral uit het Engelse deel daarvan, joeg de importcijfers op. In de eerste zes maanden van 1985 werd anderhalf maal zoveel olie in Rotterdam aange voerd als een jaar eerder. Tot de WASHINGTON (RTR) - In het Witte Huis is donderdag een vrouw met een pistool gearresteerd, zo heeft de een woordvoerder van de veiligheids dienst meegedeeld. Toen de 28-jarige Deborah Darnell (28) uit Kentucky het terrein rond het Witte Huis op kwam ging het alarm systeem af terwijl zij door de met metaalontdekker beveiligde deur liep, waar alle toeristen doorheen moeten. Veiligheidsagenten ontdekten het ge laden pistool en arresteerde de vrouw onmiddellijk. stijging van de exportcijfers droeg de uitvoer van raffinaderij produkten weer flink bij. Aangezien ook de aanvoer van ma chines uit het buitenland een sterke groei te zien gaf, kan geconcludeerd worden dat het nog steeds de goede kant opgaat met de economische be drijvigheid. Machinès zijn investeringsgoederen en meer investeringen zijn nodig voor behoud en mogelijke groei van de werkgelegenheid. Er kwam voor 2,5 miljard gulden of 30 procent méér aan machines ons land binnen. Een ande re groeier was de post elektrische apparaten, die 1,1 miljard of 23 pro cent toenam. Ook bij dé uitvoer droegen naast de in de Rotterdamse olieraffinaderijen geproduceerde minerale brandstof fen machines 1,3 miljard of 18 procent) en elektrische apparaten 0,8 miljard of 17 procent) stevig bij. Uitgebrande huizen en auto's tonen de gevolgen van de rellen rond Durban. KARLSRUHE (AP) - De Westduitse procureur- generaal Kurt Reb- mann heeft een gerech- terlijk onderzoek gelast naar een medewerkster van de minister van economische zaken, Martin Bangemann. De medewerkster wordt verdacht van spionage- activiteiten, maar is sinds dinsdag spoor loos. Een woordvoerder van de Bundesanwaltschaft heeft donderdag in Karslruhe meegedeeld dat de 61-jarige eerste chefsecretaresse Sonja Lüneburg niet meer is teruggekeerd van een korte vakantie. Zij had vorige week vrijdag ge zegd dat ze een reis naar het buitenland zou ma ken. Bij een onderzoek in haar woning bleek dat ze hals over kop haar huis zou hebben verlaten. Verder werd in het huis apparatuur aangetroffen waarmee documenten gecopiëerd kunnen worden. FRANKFURT (AFP/DPA)/REU- TER/AP) - Bij een bomaanslag op de Amerikaanse luchtmachtbasis bij het internationale vliegveld van Frankfurt zijn donderdagmor gen twee mensen om het leven gekomen. Elf anderen liepen ver wondingen op, zo heeft, een Ameri kaanse militaire woordvoerder meegedeeld. Vier gewonden zijn er ernstig aan toe. De daders worden in kringen van de Rote Armee Fraktion gezocht. De krachtige bom, die 's morgens kort na zeven uur explodeerde, was verstopt in een auto. De schade aan gebouwen en auto's is aanzienlijk. De bom, die een krater sloeg van twee meter doorsnee, ontplofte tus sen een vleugel van het hoofdge bouw en een slaapzaal. De auto, waarin de bom was geplaatst glipte met behulp van valse nummerbor den door de strenge veiligheidscon trole. Officieel heeft zich nog niemand verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Procureur-generaal Kurt Rebmann verklaarde echter dat de daders worden gezocht in kringen van de terreurorganisatie Rote Ar mee Fraktion. De manier waarop de aanslag is gepleegd wijst in de rich ting van de RAF, aldus de procu reur-generaal. De politie is echter op zoek naar een dikke man in een zwart leren jack, die de basis kort na de explosie verliet in een taxi met gestolen kentekenplaten. De twee dodelijke slachtoffers zijn een Amerikaanse militair en een vrouw, van wie de nationaliteit niet bekend is. Gewonden worden be handeld in het Amerikaanse mili taire ziekenhuis in Wiesbaden. In een bos nabij de Westduitse stad Wiesbaden is donderdag het stoffe lijk overschot gevonden van een Amerikaanse militair. Hij was om het leven gekomen door een schot in het hoofd. Legerwoordvoerster Lorraine Clemens wilde geen bij zonderheden geven. Een woord voerder van het Europese hoofd kwartier van de Amerikaanse strijdkrachten, kapitein Jay Coup, zei dat er geen verband leek te zijn met de bomaanslag op de Ameri kaanse luchtmachtbasis Rhein- Main. (Advertentie) zaterdag 10 augustus Grote Markt, aanvang 10.30 uur en 15.00 uur. Overleg in Wenen met VS op verzoek van Pretoria i Advertentie) grijs leder nullijner - de schoen met een 'natuurlijk loopkomfort' - met gepolsterde enkelranden Oersolide rubber zool Maten 32 - 45 Wmkelpr. 34.95 alléén vandaag en morgen 20.' m m» •mWMif Middelburg - Markt 45 Aflkr Jl w MM 4 donderdag koopavond tot 21.00 u De ontploffende autobom veroorzaakte een grote ravage bij de gebouwen van de Amerikaanse luchtmachtbasis in Frankfurt. WENEN/WASHINGTON/DU- RBAN (RTR/UPI/AFP) - De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha, heeft donderdag in Wenen „vertrouwelijke" ge sprekken gevoerd met hoge Amerikaanse functionaris sen. De ontmoeting vond plaats op dringend verzoek van de Zuidafrikaanse rege ring. Het aantal slachtoffers van het aanhoudende geweld in Zuid-Afrika steeg gisteren tot boven de twintig. Bij de gesprekken in Wenen, die van daag worden voortgezet, werd Was hington vertegenwoordigd door de nationale-veiligheidsadviseur Robert McFarlane en onder-minister Chester Crocker voor Afrikaanse zaken. Woordvoerder Bernard Kalb van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken zei dat Washington heeft ingestemd met het onderhoud „om dat het zeer belangrijk is dat wij in deze gespannen tijd direct contact houden met de Zuidafrikaanse rege ring". Bij het overleg is op verzoek (Slot zie pag. 3 kol. 4) Bijkans nog moeilijker dan een betrouwbare weersverwachting leveren is het de laatste tijd om de barometer van de Neder landse economie te duiden. Die geeft namelijk bijzonder verwarrende sig nalen. Zo meldde het ministerie van sociale zaken begin deze week dat de werkloosheid in de maand juli met een flinke sprong omhoog is gegaan. Een 'duidelijke verklaring ervoor kon den de cijferaars van het departement niet geven. Voor een deel blijkt de stijging een gevolg van de aanmelding van veel schoolverlaters; opvallend is ook de toename van het aantal vrou wen dat een baan zoekt. Een dag later komt het Gemeenschappelijk Admi nistratiekantoor GAK in het jaarver slag over 1984 met het bericht dat het aantal aanvragen voor een uitkering krachtens de werkloosheidswet (ww) in versneld tempo is gedaald. De cijfers van het GAK hebben betrek king op 70 procent van de Nederland se werknemers. Herstel van de econo mie is volgens het GAK oorzaak van de teruggang in het aantal verzoeken om een ww-uitkering. En dan is er vandaag in de krant de melding van het record dat de Nederlandse import en export in de cijfers over het eerste halfjaar van 1985 hebben gebroken. Naar waarde gemeten gaat het hier om de hoogste niveaus in de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek ooit voor een half jaar heeft geregistreerd. Gaat het nu in alle opzichten de goede kant op met de economie of is er aan de ene dan wel aan de andere kant sprake van vertekening? Zonder nadere uitleg en zonder duide lijkheid over de achtergronden werkt dit op het eerste gezicht tegenstrijdi ge cijfermateriaal alleen maar verwar rend. Het bedrijfsleven in Nederland staat er in het algemeen gesproken een stuk beter voor dan enkele jaren geleden. Jaarcijfers van de grote on dernemingen, zeker die op de export gericht, laten daar geen twijfel over bestaan. Er worden weer goede win sten gemaakt. Ook in de binnenland se consumptie is sprake van een ver betering. Maar wat levert dat alles nu op aan werkgelegenheid? Wordt dat aantrekken van de economie op de arbeidsmarkt soms geheel tenietge daan door ontwikkelingen als auto matisering, robotisering, effeciënter werken en door de bezuinigingen bij de overheid? De werkloosheidscijfers geven geen enkel houvast. In de eer ste vijf maanden van het jaar leek het erop dat een daling van de werkloos heid van werkelijke betekenis zou zijn. En nu zit er ineens weer een knik naar de verkeerde richting in zonder dat opheldering kan worden gegeven over de vraag waaraan die afwijking is toe te schrijven. Het is met de duiding van de werkloosheidscijfers in Neder land altijd een ingewikkelde zaak geweest. Directeur-generaal Kruse van het ministerie van sociale zaken geeft deze week in een interview met Het Financieele Dagblad toe dat deze cijfers per definitie onbetrouwbaar zijn (geweest). „Er is verborgen werk loosheid, evenals verborgen werkgele genheid", legt hij uit. „Er zit altijd een frictie in de cijfers; voor een zuivere kijk op de arbeidsmarkt is vooral het verloop in de cijfers van belang. Je moet kijken naar de verschuivingen die optreden". Ook al omdat de regi stratie van het werklozenbestand bij de gewestelijke arbeidsbureaus af hankelijk is van de gegevens die werk zoekenden en baan-vinders zelf ver strekken moet steeds rekening wor den gehouden met grote marges van onzuiverheid in de cijfers. Het be drijfsleven dringt al sinds jaar en dag aan op een betere beoordeling van de arbeidsmarkt. De cijfers zouden moe ten worden uitgesplitst naar oplei ding, werkervaring en duur van de werkloosheid. Uit dit soort nadere gegevens zou een beter inzicht kun nen ontstaan hoeveel van de (nu weer 760.000) mensen zonder baan wel en niet inzetbaar zijn. Kortom, er is behoefte aan grotere duidelijkheid achter de cijfers. Zolang de tegenstrijdigheden in de verstrekte gegevens over het kli maat van de Nederlandse economie niet veel meer doen dan verwarring wekken trekt iedereen daaruit zo zijn eigen speculatie. En dat is verre van bevorderlijk als het gaat om het per spectief dat aan het grote leger van mensen zonder baan in dit land kan worden gegeven. Kan hij of zij reke nen op een verbetering van de ar beidsmarkt op termijn nu - zoals dat heet - 'de economie aantrekt'? Wat is het werkelijke belang van arbeidstijd verkorting? Of staat Nederland er met de werkgelegenheid in de nabije toe komst misschien nog slechter voor dan wel wordt verondersteld? De vak gebieden van economen en meteoro logen beginnen elkaar in onvoorspel baarheid van wat er gebeurt aardig te naderen. vdM. Chili - Acht leden van de Chileense oppositie die sinds dinsdag het regio nale kantoor van de Europese Ge meenschap in de Chileense hoofdstad Santiago bezet hielden om de aan dacht te vestigen op de arrestatie van 14 opposanten tegen het regime, heb ben hun actie woensdagmiddag (plaatselijke tijd) beëindigd. Dit ge schiedde nadat zij de toezegging had den gekregen dat hun „ongerustheid" zal worden overgebracht aan de Euro pese Commissie in Brussel, aldus een in Santiago door EG-functionarissen uitgegeven verklaring.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1