INDE VRUDAGKRANT: «I\\\ Marters vreten autokabels door Onderzoek aanslag op Rainbow Warrior in Frankrijk voortgezet De Koning: verder overleg met Venezuela over Shell AANSLAGEN IN NOORD-IER I.AND Nieu w zeelanders redden walvissen ZWAARTEPUNT RELLEN ROND DURBAN de vandaag Automarkt in West-Duitsland herstelt snel Af en toe zon 228e jaargang no. 185 Donderdag 8 augustus 1985 auto te water? geen paniek vrijdagkrant GEEN MINISTERS IN NIEUWE DELEGA TIE Atoomvrije zone Superloper Busreizen Klachtrecht Premie-D Veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. Tijdelijk opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Middagtemperatuur omstreeks 22 graden. Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIALE ZEEUWSE COURA VATICAANSTAD (AP) Rome had gisteren te lijden van zware regenval. Op het St.-Pietersplein waar paus Johannes Paulus II zijn al gemene audiëntie hield ten overstaan van duizenden pelgrims en toeristen wer den alle bruikbare midde len tot stoelen toe gebruikt om bescherming tegen de stortregen te zoeken. München (DPAt - Dit sei zoen loopt het rubber in auto's vooral in Zuid- Duitsland en Zwitser land het gevaar genade loos te worden afge knaagd door jonge mar ters, aldus de Westduit- se bond van automobi listen. De jonge dieren zoeken warmte en prefereren een voertuig waarvan de motor nog warm is, liefst een nieuw voertuig met „verse rubber waar", waarop zij naar hartelust hunkauwple- zier" kunnen botvieren. Gevolg is wel dat een auto, die de ene dag nog goed functioneerde, de volgende dag niets meer doet: koelwaterslangen doorgeknaagd, kabels aangevreten en gummi- kappen beschadigd. Al leen te dik rubber ont komt. Een doeltreffende af- weermethode is nog niet gevonden, al proberen vertwijfelde autobezit ters het met wekkers on der hun wagen, zwaai lichten, knoflook, petro leum en mottenballen. Kabels insmeren met hars - wel een werk - zou ook een probaat middel zijn. BMW en Audi ontwikke len een apparaat met een scherp geluid boven de menselijke hoor- grens, dat de dieren zou moeten afschrikken. Kosten zonder montage: ruim tweehonderd gul den, maar een doorge knaagde koelwaters lang kan aanzienlijk duurder uitvallen. Winnie Mandela na inval ondergedoken JOHANNESBURG (AFP/UPI) Het huis van Nelson Mandela is door de inval van de Zuidafrikaanse politie een „puinhoop" geworden, zo heeft de advocaat van de vrouw van de tot levenslang veroordeelde zwarte anti-apartheidsleider woensdag verklaard. Zijn vrouw, Winnie Mandela, die niet thuis was tijdens de inval, heeft zich „omwille van haar eigen veiligheid" verscholen „op een geheime plaats". Dat betekent dat zij haar „banning order" overtreedt. Krachtens deze maatregel mag Winnie Mandela zich niet verplaatsen zonder officiële toe stemming. De rassenrellen in Zuid-Afrika duur den woensdag voort. Het zwaartepunt MUNCHEN (DPA) - De Westduitse automarkt herstelt zich sneller dan verwacht. Al in de herfst van 1985 zal het aantal nieuw geregistreerde per sonenwagens spektakulair toene men, zo heeft het Westduitse econo mische onderzoeksinstituut IFO woensdag in haar nieuwste rapport bekendgemaakt. De autoproduktie zal dit jaar het recordaantal van 4,21 miljoen berei ken, elf procent meer dan vorig jaar en zeven procent meer dan in het topjaar 1979. In 1986 kan de produktie zelfs rond de 4,4 miljoen stuks liggen, aldus het IFO-Instituut. Aan het begin van dit jaar werd er nog van uitgegaan dat het aantal van vier miljoen geproduceerde auto's pas in 1986 overschreden zou worden. De vraag uit het buitenland is onver minderd groot gebleven. De situatie op de Westduitse auto markt is volgens het rapport vooral verbeterd in het tweede kwartaal van 1985 omdat een aantal onduidelijkhe den in de discussie rondom het wel of niet invoeren van de katalysator (te gen vervuiling) uit de wereld werd geholpen. heeft zich in de afgelopen twee dagen echter verplaatst van de omgeving van Port Elizabeth naar de 'andere havenstad Durban, 500 kilometer ten zuidoosten van Johannesburg. Zwar ten rond Durban blijven ageren uit protest tegen de moord van vorige week op de zwarte advocate Victoria Mxenge van activisten tegen apart heid. Zij wordt zondag begraven. Rond Durban vielen woensdag vier doden. Dit werd vernomen van een woordvoerder van de politie, maar deze zei nog geen bijzonderheden te kunnen geven over de omstandighe den waaronder zij omkwamen. Eerder op de dag was gemeld dat vooral de zwarte woongemeenschap Umlazi bij Durban het toneel was van zware botsingen tussen zwarten en veiligheidstroepen. De paus heeft woensdag aan de voor avond van een lange reis door Afrika apartheid resoluut veroordeeld. Johannes Paulus II zei tijdens zijn algemene audiëntie op het St.-Pie- tersplein dat de apartheidspolitiek een 'onmenselijke toestand' oplevert en betuigde zijn solidariteit met de slachtoffers. De advocaten in de zaak van de dodelijke schietpartij door de politie in de zwarte woongemeenschap Lan- ga bij Uitenhage eind maart hebben besloten schadevergoeding te eisen voor mensen die gewond raakten en voor nabestaanden van de dodelijke slachtoffers. De Wereldraad van Kerken heeft woensdag economische sancties te gen Zuid-Afrika aanbevolen als mid del om te komen tot een geweldloze oplossing voor de problemen in het land. De afkondiging van de noodtoe stand in 36 van de 265 districten in Zuid-Afrika werd veroordeeld. Uit Brussel werd woensdag als ver moedelijke datum voor het vertrek naar Zuid-Afrika van de ministers van buitenlandse zaken van Luxem burg, Italië en Nederland 29 augustus genoemd, maar voor dit bericht was ook in Den Haag geen officiële beves tiging te krijgen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zei dat er nog geen besluit over de data van het bezoek was genomen en dat het overleg nog gaande was. Uit bronnen bij de Europese Commis sie werd verder vernomen dat het commissielid voor externe betrekkin gen van de EG, Willy de Clerq zal meereizen. De Zuidafrikaanse staatsradio heeft inmiddels laten weten dat er spoedig 'belangrijke beleidsverklaringen' zijn te verwachten over wijziging van de apartheidswetten. Uit regeringsbron nen is vernomen dat een waarschijn lijk tijdstip voor de aankondiging 15 augustus is. Dan vergadert de rege rende Nationale Partij in Durban. In Pietermaritzburg is het proces tegen zestien UDF-Ieiders tot maan dag verdaagd om de openbare aan klagers gelegenheid te geven een ant woord te formuleren op beweringen van de verdedigers, dat de beschuldi ging vaag is en vernietigd of her schreven moet worden. Minister De Koning. PARIJS (UPl) - Leden van de Nieuwzeelandse recherche zijn woensdag aangekomen in Frank rijk om berichten te onderzoeken dat het schip Rainbow Warrior van de milieu-organisatie Green peace in Nieuw-Zeeland tot zinken is gebracht door agenten van de Franse geheime dienst. Dit heeft de Franse pers gemeld. Het schip Rainbow Warrior van Greenpeace zonk op 10 juli in de haven van Auckland na twee ge heimzinnige ontploffingen. Daarbij kwam de in Amsterdam wonende fotograaf Armando Pereira om het leven. Het presidentiële paleis in Parijs weigerde commentaar op berichten over de aankomst in Parijs van Nieuwzeelandse rechercheurs. Zoals bekend stond Greenpeace vóór het zinken van de Rainbow Warrior op het punt actie te voeren tegen Franse kernproeven op het atol Mururoa in de Stille Oceaan. Inmiddels is in deze zaak een echt paar gearresteerd, dat zegt de Zwit serse nationaliteit te hebben. Hun papieren blijken echter te zijn ver valst en de Nieuwzeelandse politie zou vermoeden dat de man en de vrouw de Franse nationaliteit heb ben. PZC WILLEMSTAD (ANPGPD) - Nederland heeft besloten begin volgende week een groep deskundigen naar Caracas te sturen om met Venezuela te praten over mogelijkheden om de Shell-raffinaderij op Curasao open te houden. Dat heeft minister De Koning (Antilliaanse zaken), woensdag in Willemstad meegedeeld. Volgens De Koning heeft Nederland via de gebruikelijke diplomatieke ka nalen voldoende aanwijzingen gekre gen dat er een basis is voor verdere besprekingen. „Wat ons betreft zijn alle opties nog open", aldus de Neder landse bewindsman. „Het gaat er nu om tot nadere invulling te komen". De Koning is dinsdag aan een werkbe zoek van tien dagen begonnen. De Koning verklaarde dat het „niet in de bedoeling ligt" om een Nederland se bewindsman of -vrouw in de delega tie op te nemen. Wel zullen Antilliaan se deskundigen de besprekingen bij wonen. In een reactie op de uitspraak van een Shell-woordvoerder dat deze maatschappij geen behoefte heeft aan goedkope olie, zei De Koning slechts dat een „interessante mede deling" te vinden. De Koning heeft de Venezolaanse regering namelijk verzocht de komen de drie maanden olie te leveren aan de Shell-raffinaderij tegen zodanige prij zen dat het bedrijf zonder verlies kan draaien. Op deze wijze krijgen de regeringen van Nederland en Vene zuela enige tijd om tot een overeen komst te komen om de raffinaderij alsnog open te houden. Op de Antillen is afwijzend gerea geerd op verklaringen van de minister als zou een eventuele Nederlandse bijdrage om de raffinaderij open te houden gefinancierd moeten worden uit de ontwikkelingshulp. Shell heeft woensdag laten weten dat intussen de geleidelijke sluiting doorgaat en onge veer acht weken in beslag zal nemen. In oktober kan dan als geen oplos sing gevonden wordt begonnen worden met de ontmanteling van de raffinaderij. De Shell-vakbonden PWFC en ASEK op Curasao hebben woensdag 'bin nen 24 uur' een antwoord van de Shell-directie op een door de bonden ingediend alternatief voor de afvloei ing van het personeel gevraagd. Het door de Shell ingediende sociale plan is voor de bonden 'volstrekt onaan vaardbaar', zo is door woordvoerders van de bonden woensdag bekendge maakt, die ook eisen dat de geleide lijke sluiting wordt stopgezet. De dertien landen van het Pacific Forum hebben het grootste deel van de Stille Oceaan ten zuiden van de evenaar tot atoomvrije zone verklaard. PAGINA 3 Deze winter begint een proef met een klassesysteem voor busreizen. PAGINA 4 Minister Brinkman is van mening dat klachten van cliënten van ge subsidieerde instellingen vooral door 'bemiddeling' moeten worden opgelost. PAGINA 5 B en w van Borsele overwegen de invoering van een premie-D-rege- ling voor de woningbouw. PAGINA 12 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5 Financiën, economie: 6 Varia: 7 Provincie: 9, 11, 12 en 13 Sport: 15 De jonge IJzendijkenaar Ludwig de Schoolmeester verdiende in Oostenrijk de bijnaam 'superlo per'. PAGINA II Claire Rayner van BBC-Ontbijt televisie roept met een groot bord op 'geen gehoor te geven aan overheidscensuur' Staking bij BBC legt nieuws stil (Van onze correspondent) LONDEN - Drieduizend BBC-journa- listen hebben gisteren het werk neer gelegd uit protest tegen het niet- uitzenden van een documentaire over extremisme in Noord-Ierland. Bijna alle collega's van de commer ciële omroepen sloten zich bij de actie aan. Het gevolg was dat voor het eerst in de geschiedenis van de Britse omroep de Britse radio en tv 24 uur lang geen nieuws brachten. Ook andere rechtstreekse program ma's moesten vervangen worden door films en herhalingen. Het was ook voor het eerst dat de BBC World Service, die zich iedere dag richt op 125 miljoen luisteraars, over de hele wereld geen nieuwsuit zendingen had. Dat bracht de Sowjet- Unie ertoe om de dure techniek van het zenderstoren bij wijze van uitzon dering achterwege te laten. Op de televisieschermen verscheen in plaats van het nieuws een tekst met uitleg en verontschuldigingen voor de staking. Maar de tv-documentaire over extremisme in Noord-Ierland, waar het allemaal om begon, was ironisch genoeg op verschillende plaatsen in zaaltjes op video te zien. In Belfast toonden tv-journalisten voor het BBC-gebouw met behulp van een video het bewuste programma aan voorbijgangers. Minister van binnenlandse zaken, Leon Brittan, onderstreepte na een spoedbespreking met topfunctiona rissen van de BBC om de crisis te bezweren, de onafhankelijkheid van de omroep. Hij zei ook dat de regering niet van plan is om censuur toe te passen. Maar Brittan bleef op het standpunt staan dat de film waarin, ondermeer de vermeende leider van de IRA Mar tin McGuiness voorkomt, niet mogt worden uitgezonden. Nu er geen over eenstemming is bereikt verwacht men dat een aantal hoge BBC-functiona- rissen hun functie zal neerleggen. De verantwoordelijkheid voor het niet- uitzenden van de documentaire be rust overigens bij de BBC-leiding, die 'een verzoek' van de regering heeft ingewilligd. In het BBC-weekblad The Listener werd gisteren scherpe kritiek op de raad van toezicht geuit die de uitzen ding van het bewuste programma verbood. Aubrey Singer, oud-adjunct- directeur-generaal van de BBC, be stempelde de actie van de raad als „kleinmoedige pluimstrijkerij BELFAST (AP) - Een autobom heeft woens dagmorgen in de Noord- ierse grensplaats New- townhamilton een mel- kwinkel verwoest en aanzienlijke schade toe gebracht aan omringen de huizen en winkels. Dinsdagnacht werd een jeep van de politie in het centrum van London derry onder vuur geno men,, waarna een explo sie volgde. Een zelfge maakte raket bleek voortijdig ontploft te zijn, aldus de politie. Twee jongemannen raakten hierdoor ge wond. Een van hen over leed later in een zieken huis. Vermoed wordt dat de man een terrorist was van het verboden Ierse Republikeinse le ger (IRA). De spanningen in Noord-Ierland lopen veel op vanwege het jaarlijkse protestantse "marsseizoen" waarmee de historische overwin ningen op de katholie ken gevierd worden. AUCKLAND (AP) - In de Kawa Baai van het Nieuwzeelandse Great Barrier-eiland is het grootste deel van een kudde van 300 gestrande walvissen door de plaatselijke bevolking weer naar open zee gedreven. De redders zagen er woensdag op toe dat de kudde de 'zelfmoordpo ging' niet herhaalt. Voor 80 dieren uit de kudde kwam de redding te laat; zij zijn bij de stranding omgekomen. Onder de dode dieren was een grote mannetjeswalvis, die waarschijnlijk de leider was, en een wijfje, dat bezig was een kalf te baren. Mogelijk was een van beide dieren ziek en heeft het zieke dier het strand opgezocht waarbij de hele kudde volgde. V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1