kleintjes de rifV vandaag Moskou zal inspectie van kerncentrales toestaan Werkloosheid neemt onverwacht weer toe ZWARE SNEEUWVAL IN ALPEN op Hiroshima over OFFICIER EN VERDACHTE IN HOGER BEROEP Dl Koningin-moeder Elisabeth vloog Concorde EG-ministerraad stemt in met staalakkoord VS Later regen 228e jaargang no. 184 Woensdag 7 augustus 1985 De symboliek van Hiroshima Staking BBC Kernenergie Aardenburg Natuurbehoud Eerst droog met zonnige perioden. Vanmiddag toenemende bewolking en later regen. Maximum tempera tuur achttien graden. De matige zuid westen wind neemt later toe. PROVINCIALE ZEEUWSE COUR je herdenkingen, deze Afweek in Japan, van de Amerikaanse atoombom- - men die veertig jaar geleden -de steden Hiroshima (6 au gustus) en Nagasaki (9 augustus) ver nietigden, eisen de aandacht van de wereld op. Ieder jaar op deze data komen bij de vredesmonumenten in de nieuw opgebouwde steden duizen den bijeen om enkele ogenblikken stil te staan bij wat er in de laatste week vóór de capitulatie van Japan gebeur de toen twee vliegtuigen voor de eerste keer een wapen met afschuwe lijke vernietigingskracht afwierpen. Ieder jaar staan bij die gelegenheden nog de slachtoffers van de twee atoomaanvallen om elkaar te bepalen bij het drama van destijds én om te getuigen tegen het gebruik van kern wapens. In 1985, het jaar waarin het einde van de tweede wereldoorlog op veel plaatsen en momenten opnieuw tot leven is gekomen, krijgen Hiroshi ma en Nagasaki uiteraard ook een veel bredere aandacht. Jongeren uit de hele wereld zijn erheen getrokken. Er worden vredesconferenties gehou den met vertegenwoordigers overal vandaan. Kranten, radio en televisie brengen de lotgevallen van de overle venden-van-de-bom in alle scherpte en diepte naar voren. Kortom, er is weer aanleiding voor een complete reconstructie van het voorspel tot en de nasleep van de gebeurtenissen in Japan, precies veertig jaar geleden. Centraal bij dat alles staat ook nu weer de kwestie van de besluitvor ming van de Amerikaanse president en de legerleiding in 1945 om Japan met het nog niet eerder gebruikte atoomwapen op de knieën te krijgen. Was er een absoluut strategische noodzaak, honderdduizenden mensen in één klap de dood in te jagen om dat doel te bereiken? Zou Japan óók tot capitulatie hebben besloten wanneer het niet met deze onverwachte schok- werking onder zware druk was gezet? Het blijven, vooral voor historici, vra gen die langs veel kanten benaderd kunnen worden. Maar het blijven te gelijk onbeantwoorde vragen. De Amerikaanse president Reagan heeft de beslissing van zijn voorganger in 1945 deze week nog eens met zoveel woorden verdedigd. De Japanse pre mier Nakasone noemde eerder voor de Amerikaanse televisie het gebruik van de atoombom op Hiroshima en Nagasaki „een onmenselijke daad". Hoe ook beschouwd, de twee atoom bomaanvallen op Japan hebben de wereld de uitwerking laten zien van een wapen dat in staat is in recordtijd die zelfde wereld te vernietigen. Een wapen ook dat sindsdien de machts verhoudingen vrijwel volledig is gaan bepalen en dat nog steeds doet. De letterlijke verschroeiing van twee Japanse steden, nu veertig jaar terug, heeft een wending in de geschiedenis betekend. Maar het in ferno van destijds heeft de super machten nog altijd niet tot het besef gebracht dat er nu werkelijk iets wezenlijks moet worden gedaan om het opgestapelde atoomarsenaal aan banden te leggen. Integendeel, er is sinds 1945 in het oosten en in het westen een produktie en opslag van kernwapens tot stand gekomen, die ertoe heeft geleid dat de wereld onder een permanente dreiging van de ver nietigende uitwerking daarvan moet leven. Weliswaar zijn er veertig jaar verstreken zonder dat zich een herha ling van Hiroshima en Nagasaki heeft voorgedaan. Maar dat is - vooral ge zien de krankzinnige wedloop in de aanmaak van kernwapens die daarop is gevolgd - nog altijd geen enkele garantie dat het behoud van de vrede voor langere tijd is bestendigd. De waarde van de herdenkingen van Hiroshima en Nagasaki ligt daarom hierin dat ze de onwerkelijke werkelijkheid van het atoomwapen uit de geschiedenis sleurt. En daar mee zijn ze toch de symboliek gewor den voor de waarschuwing tegen het gebruik, het bezit, de produktie en de beangstigende vernieuwing van het nucleaire wapentuig. In navolging van de Engelse stad Leeds heeft de gemeente Zaanstad onlangs besloten om een brochure te laten verschijnen waarin de gevolgen van een atoom- aanval op het eigen grondgebied wor den beschreven. Hiroshima en Naga saki heel dichtbij dus. Veertig jaar later zijn de gebeurtenissen van toen actueler dan ooit. vdM. LONDEN (UPI) - Een „opgetogen" koningin-moeder Elizabeth van En geland heeft dinsdag boven haar land gevlogen in een Concorde. Het was een cadeautje van British Airways ter gelegenheid van haar vijfentach tigste verjaardag. Tien jaar geleden al had de koningin moeder in een Concorde willen zitten, maar het mocht niet omdat het toe stel toen nog werd proefgevlogen. De Concorde maakt nu echter gere gelde vluchten en andere leden van de koninklijke familie hebben erin geze ten. Koningin Elizabeth vloog er in 1977 voor het eerst mee. Elizabeth werd geboren driejaar voor de gebroeders Orville en Wilbur Wright met hun eerste primitieve vliegtuig in Amerika het luchtruim kozen. MÜNCHEN/BERN/WENEN/ROME/MARSEILLE (Reuter/DPA/AP/AFP) Een plotselinge verslechtering van het weer heeft in het midden en zuiden van Europa tot chaotische toestanden geleid, waarbij zeker twaalf mensen het leven verloren. Zuid-Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk en het noorden van Italië hadden vooral te maken met hevig onweer en zware regenval. In de Alpen viel zelfs onverwacht vee' sneeuw. In de Zuidfranse Camargue moesten kampeerders door de Franse Marine gered worden toen tenten en caravans vlak aan de kust getroffen werden door metershoge vloedgolven. Het Italiaanse eiland Elba werd getroffen door een scirocco (woestijnwind). Op veel plaatsen ondervond het verkeer ernstige hinder van het weer en bij de Brennerpas kwamen zelfs de treinen tot stilstand. PZC Hevig onweer en zware regenbuien, gepaard gaand met windstoten tot kracht 10, hebben in Beieren en Oos tenrijk ernstige schade aangericht. In Beieren kwamen twee mannen om het leven. In de Oostenrijkse provincie Salzburg kwamen in de bergen twee Westduitse meisjes van 16 en 17 jaar om toen zij door een storm werden verrast. In Grünau verloor een 16-jarige Oosten rijkse het leven bij een motorongeluk. Verscheidene anderen raakten ge wond door omvallende bomen. De „Bundesstrasse" naar de Brenner pas was als gevolg van een aardver schuiving uren niet berijdbaar. Hevi ge regenbuien op de Autobahn tussen München en Nürnberg zorgden voor kettingbotsingen. In de hoger gelegen delen van Tirol daalde de tempera tuur tot onder het nulpunt. Grote delen van het Otztal en Stubai- tal in Tirol zijn sinds dinsdagochtend (Slot zie pag. 3 kol. 2) Jongeren uit verschillende landen demonstreren in Hiroshima tegen de atoombom door als 'symbolische doden' op de grond te gaan liggen bij het gedenkteken in het Vredespark dat herinnert aan de atoomaanval op de stad, dinsdag veertig jaar geleden. Honderden BBC-journalisten staken vandaag uit protest tegen een verbod op de uitzen ding van een programma over extremisme in Noord-Ierland. PAGINA 3 De Samenwerkende Elektrici- teits Produktiebedrijven wil len opheldering van minister Van Aardenne over zijn om streden brief over kernener gie. PAGINA 5 De Aardenburgse CDA-wet- houder Van de Wijnckel vindt de selectie van een nieuwe burgemeester voor zijn ge meente een zaak voor commis saris Boertien. PAGINA 9 Het Landbouwschap heeft be zwaar tegen de aanwijzing van de Kruisdijk bij Sluis als natuurmonument. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9 en 11 Sport: 13 BRUSSEL (ANP) - De Europese mi nisterraad heeft het maandag bereik te staalakkoord tussen de Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap dinsdag aanvaard. Hoewel het ak koord voor Nederland niet gunstig uitpakt, ging ook staatssecretaris Bolkestein uiteindelijk akkoord met het bereikte resultaat. Voor Nederland dreigt er een fors nadeel omdat ons land in de referen tieperiode die is gekozen om de quota over de lidstaten te verdelen (1982- 1984), relatief weinig staal naar de VS heeft uitgevoerd. Nederland kreeg een quotum toegewezen van achtduizend ton en volgens Bolkestein betekent dit dat de export met veertig procent zal afnemen. Met sücces bepleitte de staatssecreta ris daarom de vorming van een alge mene reserve van één procent (bijna tweeduizend ton), af te trekken van de hoeveelheden voor alle lidstaten. Af gesproken is, aldus Bolkestein, dat landen die onevenredig zwaar in hun belangen zijn getroffen van deze reser ve gebruik mogen maken. Hoewel dit niet met zoveel woorden is toegezegd, verwacht hij dat de Europese commis sie de reserve geheel aan Nederland zal toekennen. HIROSHIMA/LONDEN/WASHINGTON (RTR/AFP/UPI) - Onder klok kengelui en het loslaten van duiven zijn dinsdag in Hiroshima de 200.000 slachtoffers van de eerste atoombom herdacht, die 40 jaar geleden in de Japanse stad explodeerde. Burgemeesters uit 23 landen riepen op tot kernontwapening opdat „deze tragedie zich nooit herhaalt". Getroffen vakantiegangers worden, gewikkeld in dekens, met helicopters vanaf de Franse Middellandszeekust naar opvangplaatsen gebracht. Meer dan 55.000 mensen, onder wie de Japanse premier Yasuhiro Na kasone, woonden de plechtighe den in het Vredespark bij ter ere van degenen die op 6 augustus 1945 omkwamen. Nakasone was de eerste van een reeks sprekers die opriep tot op heffing van de kernwapenarsena len. De burgemeesters uit 23 landen zetten hun conferentie 'voor vrede door interstedelijke solidariteit' vandaag, woensdag, voort in Naga saki, dat drie dagen na Hiroshima werd gebombardeerd. Over de gehele wereld is dinsdag veel aandacht besteed aan de her denking van het werpen van de eerste Amerikaanse atoombom. De Amerikaanse minister van de fensie, Caspar Weinberger, heeft dinsdag in een vraaggesprek ver klaard dat hij de verantwoordelijk heid zou aanvaarden de atoom bom te laten gooien op Hiroshima als hij dit besluit veertig jaar gele den had moeten nemen. Maar hij gelooft dat 'niemand' een duidelijk beeld van de uiteindelijke gevol gen van het afwerpen van zo'n bom heeft. Zowel in de Verenigde Staten als in 19 andere landen hebben vre desactivisten ter gelegendheid van de herdenking menselijke sil houetten op de grond geschilderd, die de doden in Hiroshima symbo liseren. In Groot-Brittannië werden 30 mensen gearresteerd tijdens paci fistische acties, zo deelde de politie mee. In het Alpengebied, zoals hier in Graubuenden, kwamen door plotselinge zware sneeuwval niet alleen automobilisten maar ook het vee in een moeilijke situatie. de WASHINGTON (Reuter DPA) - De Verenigde Staten hebben positief ge reageerd op de mededeling, dat de Sowjet-Unie „heeft ingestemd met" de inspectie van twee kerncentrales door deskundigen van de Internatio nale Organisatie voor Atoomenergie (IAEO) in Wenen. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Washing ton, Bernard Kalb, bevestigde een bericht in de New York Times dat Moskou akkoord gaat met de inspec tie van twee reactoren later deze maand. Hij noemde de overeenkomst met de IAEO „een belangrijke stap". Hij onderstreepte tegelijkertijd dat het aanbod van de Russen slechts door Moskou zelf aan te wijzen facili- Arts De Terp krijgt één jaar voor moord bejaarden teiten behelst en dat het, althans voor dit moment, gaat om de „minst gevoe lige typen" van nucleaire installaties in de Sowjet-Unie. De New York Times meldde dinsdag uit diplomatieke bronnen in Parijs dat Moskou de komende twee of drie weken deskundigen uit Wenen zal laten controleren, of de twee kern reactoren werkelijk voor vreedzame doeleinden worden gebruikt. Volgens de diplomaten wil Moskou zijn besluit mogelijk bekendmaken tijdens een op 27 augustus beginnende conferentie in Geneve, welke zich bezighoudt met het in 1970 gesloten verdrag over niet-verspreiding van atoomwapens. Aan de conferentie nemen alle 128 staten deel die het verdrag onderte kenden. Het zou voor het eerst zijn dat de Sowjet-Unie inspectie van kerninstal laties door de IAEO toestaat. De VS en Groot-Brittannië hadden al in de jaren zeventig met dergelijke inspec ties ingestemd. Frankrijk gaf nooit officiële toestemming, maar laat de controle wel toe. DEN HAAG (GPD) Zowel het open baar ministerie als de 32-jarige arts D. W. B. uit Den Haag zijn dinsdag kort na het vonnis in de zaak rond de dood van bejaarden in verzorgingste huis De Terp in hoger beroep gegaan. B. werd eerder op de dag door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot één jaar gevangenis met aftrek van voorarrest wegens moord op drie bejaarden in het Haagse verzor gingstehuis. Justitie is in beroep gegaan omdat het verschil tussen eis acht jaar en vonnis zo groot is dat het de zaak aan het Hof wil voorleggen, aldus persoffi cier Vermeulen. Dokter B. gaat zelf in beroep omdat hij vindt dat hij geen moord heeft gepleegd. De rechtbank had B. voor moord veroordeeld omdat niet bewe zen was dat de patiënten nadrukke lijk verlangden naar de dood. B. gaat verder in hoger beroep omdat hij veroordeeld is wegens valsheid in geschrifte. Hij heeft een natuurlijke doodsoorzaak opgegeven, terwijl de arts ook een insuline-injectie had ge geven. B. vindt dat de patiënten voor (Slot zie pag. 3 kol. 5) Dollarkoers De koers van de Amerikaanse dollar is dinsdag met ongeveer vier cent gestegen. Het pond sterling moest eenzelfde bedrag inle veren. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd voor de dollar een officiële mid denkoers vastgesteld van 3,1930 gul den, bijna drie cent meer dan de 3,1655 gulden van maandag. De ban ken hebben hun tarieven met twee cent verhoogd tot 3,25 gulden bij verkoop van dollars en 3,13 gulden bij aankoop ervan. Het pond sterling is opnieuw in koers gedaald. In Amsterdam werd een offi ciële koers vastgesteld van 4,3170 gul den tegen 4.3540 gulden op maandag. DEN HAAG (GPD) - De werkloosheid neemt voor het eerst sinds enkele maanden weer toe. Eind juli waren 760.900 mensen werkloos, 23.000 meer dan de maand ervoor. Een duidelijke verklaring voor die stijging zegt het ministerie van sociale zaken niet te hebben. Wel wordt gewezen op het grote aantal schoolverlaters dat geen werk heeft gevonden. Volgende week hoopt het departement een duidelijker inzicht te hebben wanneer alle werkloos- heidsgegevens van de 120 arbeidsbureaus in ons land beschikbaar zijn. Eind juli zochten 490.500 mannen een baan, 12.500 meer dan in juni. Bij de vrouwen lag dat cijfer op 270.400, een stijging met 10.500. Sinds februari daalde het aantal werklozen licht. Vooral minder mannen werden werkloos, maar die daling werd weer voor een deel teniet gedaan door een stijging van het aantal vrouivelijke werklozen. In de maand juli is een verandering in dit beeld gekomen. De voor het seizoen gecorrigeerde werkloosheid lag eind juli op 763.400, een groei van 7200 in vergelijking met juni. Onder mannen bedroeg de gecorrigeer de werkloosheid 498.100, onder vrouwen 265.300, in beide gevallen een stijging met 3600 ten opzichte van juni. De geregistreerde vraag lag eind juli op 26000, 100 meer dan eind juni. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden was dat 25.700. een stijging met 2200. Natuurgeweld eist levens in Europa

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1