jjfm mÊ ROND DRIE MILJOEN BEZOEKERS SAIL '85 Groot aantal doden bij treinramp in Frankrijk Protest Vietnamezen tegen tv uitzending Gasvondst Noordzee Vliegtuigramp in Dallas kost 132 mensen het leven ANTWOORD OP DREIGEMENT BOTHA Olie bedreigt natuurgebied de Meisje treft oma aan in vrieskist vandaag PZC/ sport Veel wind 228e jaargang no. 182 Maandag 5 augustus 1985 Isa Aangehouden Korter werken Visserijbeleid Feyenoord Blunder Financiën Veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien, mogelijk met zware windstoten. Middagtemperatuur 17 graden. Een stormachtige ivind uit zuidioest, later west. Elke donderdag in de PZC De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren 01184-15144 PARAMARIBO/DEN HAAG (ANP) - Een Surinaamse student is afgelopen woensdag naar de Nederlandse ambassade in Paramaribo gevlucht uit handen van de militaire politie die hem had gearresteerd. De student, Redgan van Sauer (27), werd enkele uren later door de ambassade overgedragen aan de Surinaamse autoriteiten. Dat heeft het ANP zondagavond vernomen uit verschillende zeer betrouwbare bronnen in Paramaribo. Volgens deze bronnen had de student, die de Surinaamse nationaliteit heeft, in de ambassade om onderdak en een Nederlands paspoort gevraagd. De Nederlandse ambassadeur in Paramaribo weigerde desgevraagd commentaar. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken kon zondagavond nog geen reactie geven. De student werd tien dagen geleden aangehouden omdat hij volgens de militaire politie zaken zou hebben geschreven die opruiend en beledigend zouden zijn voor het Surinaamse bewind. Hij werd vastgehouden in het hoofdkwartier van de militaire politie, naast Fort Zeelandia dat op enkele honderden meters van het ambassadegebouw ligt. De familie heeft inmiddels toestemming gekregen de student te bezoeken, aldus de bronnen in de Surinaamse hoofdstad. De student heeft nog geen contact met een advocaat kunnen hebben. Volgens de bronnen is over de overdracht van de student aan de Surinaamse autoriteiten op hoog niveau overleg gepleegd. (Zie ook pagina 3) Zwarte mijnwerkers dreigen met staking Van onze correspondent JOHANNESBURG - Als de werkgevers niet op korte termijn 'een realistisch tegenbod' doen, zal op 25 augustus een massale staking uitbreken in de Zuidafrikaanse goud- en kolenmijnen. Dat beluit heeft het speciale nationale congres van de grootste Zuidafrikaaans vakbond, de NUM (Nationale Unie van Mijnwerkers), zaterdag te Welkom genomen. De NUM besloot ook om een koopstaking af te kondigen voor blanke zaken en bedrijven in de buurt van de mijnen, als de noodtoestand niet binnen 72 uur wordt ingetrokken. De NUM dreigde met een algehele staking wanneer president Botha ook maar enige actie onderneemt tegen de zwarte mijnwerkers die afkomstig zijn uit de buurlanden. Veertig procent van de leden van de NUM valt onder die groep. Vorige week kondigde Bo tha aan dat de regering overweegt om alle zwarte gastarbeiders uit de buur landen, circa 1,5 miljoen, naar hun geboortelanden terug te sturen als het Westen doorgaat met zijn desinveste- ringspolitiek en dreiging met econo mische sancties. Volgens de secretaris-generaal van de NUM. Cyril Ramaphosa, zoekt de Zuidafrikaanse regering een confron tatie met de mijnwerkers door te dreigen alle migrant-arbeiders naar hun geboorteland terug te sturen. „Als Botha evenwel doorgaat met zijn slecht-geadviseerd dreigement dan zal onze vakbond een nationale sta king uitroepen voor alle mijnwerkers, en alle mijnen tot stilstand brengen, totdat hij zijn remigratie-politiek heeft gestaakt". Het congres te Wel kom eiste dan ook de onmiddellijke intrekking van het dreigement van Botha en stelde bij het in gebreke blijven acties in het vooruitzicht. De NUM zal de staking laten gelden voor al haar vakbondsleden, maar kan slechts een effectieve staking organiseren op de 18 kolenmijnen en 11 goudmijnen, waar zij als vakbond officieel door de directie is erkend. De verwachting is echter, dat in de overi ge 70 mijnen ook spontane stakingen zullen uitbreken, als de staking op 25 augustus begint. Hiroschima In Washington heb ben zondag vele duizenden mensen gedemonstreerd naar aanleiding van het feit van het neergooien van de eerste atoombom, 40 jaar geleden, op Hiroshima. De betogers vormden een menselijke ketting en „omsingelden" verschillende gebouwen, zoals het Congres, het Lincoln Memorial en het Pentagon. Het aantal gearresteerden in Zuid- Afrika vanwege het uitroepen van de noodtoestand is opgelopen tot 1412. Slechts 114 daarvan, waarvan 66 het afgelopen weekend, zijn tot nu toe in vrijheid gesteld. Met de nodige spanning werd zater dag de begrafenis van 12 slachtoffers van eerdere onlusten in Zwide, in de Oost-Kaap, tegemoet gezien. Eerder vorige week kondigde de regering aan dat voortaan nog maar een persoon tegelijk begraven mocht worden en dat de begrafenisgangers zich zouden moeten onthouden van elke politieke activiteit. Maar de duizenden trokken zich niets aan van de massale aanwezigheid van politie- en legereenheden rond de Apostolische kerk van Zwide. In de kerk waren zeker 2000 aanwezigen, terwijl op de weg naar de begraaf plaats zich nog enige duizenden ande re wijkbewoners aansloten. De Zuidafrikaanse advocate Kath leen Satchwell, die de belangen be hartigt van de Nederlandse antropo loog Klaas de Jonge en diens ex- vrouw Hélene Passtoors, is zondag middag vanaf Schiphol vertrokken om via Londen terug te reizen naar Zuid-Afrika. Ze heeft in Den Haag en in Brussel besprekingen gevoerd op de ministeries van buitenlandse za ken. Verder heeft ze contact gehad met de families van haar cliënten en met juristen. Over de inhoud van het besprokene wilde ze geen mededelin gen doen. ALBORG (AP) - Het natuurreservaat ten zuiden van het eiland Laesoe voor de westkust van Denemarken wordt bedreigd door olie uit een Duitse tanker, die na een aanvaring met een vuurtoren in de Golf van Alborg bij de baai van Limjorden is lek gestoten. Zondagmiddag was een twee kilome ter lang stuk van de kust van Laesoe met olie besmeurd. Natuurbeheerders zeiden dat zij ongeveer 100 eenden en andere vogels in het natuurreservaat hadden moeten vernietigen. AMSTERDAM (ANP) - Ruim drie miljoen mensen hebben in vier dagen de zeilschepenmanifestatie Sail 85 in Amsterdam bezocht. Dat is meer dan het totale aantal van Sail 80. Zaterdag alleen al werd het miljoen bezoekers ruim overschreden. Dit hebben de organisto ren zaterdagavond meegedeeld. Climax van de zaterdagse Saildag was het Spiegelge vecht dat 's avonds na het vallen van de duisternis begon en door 300.000 mensen werd gadegeslagen. Aan dit spektakel namen ongeveer 200 platbodemboten deel, verdeeld over verschillende partijen. Met dit Spiegelgevecht werd een Geuzenslag op de Zuiderzee gesuggereerd. Eerder op de zaterdag had het publiek al kunnen kijken naar andere evenementen zoals de Aquacorso, een bloemencorso te water, dat uit Aalsmeer vertrok en een zeilparade van bedrijfszeilboten. Zondagmiddag herleefde in de Amsterdamse haven een oude traditie: het Admiraalzeilen. Dit gebruik stamt uit de twaalfde eeuw toen Nederlandse schippers zich gezamenlijk in konvooien verenigden om daarmee de aanvallen van vreemde oorlogsbodems en zeeschui mers te kunnen afslaan. Behalve het Admiraalzeilen stonden nog vele andere evenementen op het Sail-programma van zondag, uSaaronder een optreden van het Scheldeloodsenkoor. FIGEAC (AFP-DPA-ANP) - Bij een frontale botsing tussen een sneltrein en stoptrein in de buurt van Figeac in Zuidwest-Frankrijk zijn zaterdagmiddag volgens een voorlopige balans 34 doden gevallen en 180 gewonden, van wie 29 ernstig, aldus de Franse spoorwegen (SNCF). Onder de slachtoffers zijn voor zover bekend geen Nederlanders. Het ongeluk gebeurde kort na vier uur 's middags toen de sneltrein uit Parijs en de stoptrein Rodez-Brive vlakbij het stationnetje van Flau- jac-Gare (Lot) frontaal op elkaar botsten. Enkele wagons ontspoor den en er brak een geweldige vuur zee uit. De slachtoffers liepen zware verminkingen op. Veel zwaargewon den schommelden 's avonds tussen leven en dood. Politie en brandweer werkten laat door om te proberen overlevenden uit de brandende wrakstukken te halen. In Flaujac-Gare werd in een kerk een rouwkapel ingericht. De Franse spoorwegen vermoedden dat het ongeluk het gevolg is van een menselijke fout. Een spoor wegbeambte gaf de stoptrein toe stemming te vertrekken ofschoon de sneltrein die vertraging had nog niet was gepasseerd. De stoptrein wacht gewoonlijk in het nabijgelegen station van Assier totdat de sneltrein uit Parijs voor bij is. Deze had zaterdag door de grote vakantiedrukte een kwartier vertraging. Desondanks gaf een plaatselijke beambte van de SNCF de stoptrein het sein om te vertrek ken. Enkele minuten later vlak bij Flaujac-Gare, waar het enkel spoor is, botsten de stoptrein op de snel trein, die een snelheid van 100 kilometer af, op elkaar. De sta tionschef van Assier is aangehou den. Een inwoner van Flaujac, die vlak bij was toen het ongeluk gebeurde, zei dat het verschrikkelijk was. Stoffelijke resten lagen in een straal van 50 meter verspreid. Inzittenden waren uit de trein geslingerd. Som migen liepen in een shock-toestand rond en riepen namen van verwan ten. Overal lagen gewonden. Het is het ergste "treinongeluk in Frankrijk sinds 1962, toen de snel trein Parijs-Marseille in de buurt van Dijon verongelukte. Daarbij kwamen 39 mensen om en vielen 45 gewonden. Een maand geleden vie len bij een botsing tussen een vrachtwagen en een trein op een spoorwegovergang in Normandië acht doden en 55 gewonden. HILVERSUM (GPD) - Een veertigtal Vietna mezen heeft zondag avond bij de ingang van het NOS-gebouw gepro testeerd tegen de uit zending gisteravond op Nederland-2 van een do cumentaire over Viet nam. De demonstranten wa ren opgeroepen door het Verenigde Actiecomité Vietnamese Bootvluch telingen. Deze organisa tie is, volgens een door hen uitgedeeld pamflet, van mening dat de serie „een propagandistische film van de bloeddorsti ge Vietnamese commu nisten" is. Volgens de protesteren de Vietnamezen geeft de film te veel de indruk alsof alleen communis ten zich verzet hebben tegen het Franse kolo niale juk. In de brief wordt een vijftal andere organisaties opgesomd die ook deelnemen aan het verzet zonder van communistische aard te zijn. In de brief aan de NOS- directie vroegen de Viet namezen om de uitzen ding van de serie te sta ken. De uitzending van het eerste deel van de documentaire ging gis teravond gewoon door. DEN HAAG (ANP) - Testresultaten hebben de aanwezigheid van winbaar aardgas aangetoond in blok K9c op het Nederlandse deel van de Noordzee. Binnenkort zal een winningsvergunning worden aangevraagd, aldus de uitvoerder van de groep maatschappijen voor wier rekening de boringen zijn verricht, Placid. Blok K9 ligt ongeveer 90 kilomter ten nboordwesten van Den Helder. Bij de testboring werd per dag 670.000 m3 gas van een diepte van 4000 meter verkregen. BRISTOL (RTR) - Een negenja rig meisje in de Engelse plaats Bristol wilde zaterdag uit de vrieskist een ijsje pakken en trof daar tot haar verbijstering het bevroren lichaam aan van haar oma. Volgens een woordvoerder van de politie was de vrouw, de 58- jarige Betty Clarke, al enkele uren spoorloos. Ze leed aan de pressies, zo zei hij, maar onder zocht wordt wel of de vrouw in de vrieskist gevallen is of dat ze er zelf is ingekropen. GRAPEVINE (DPA- UPI) - Bij het neerstor ten van een vliegtuig van de Amerikaanse maatschappij Delta Airlines in Dallas (Te xas) zijn vrijdagavond (plaatselijke lijd) 132 mensen omgekomen. Onder hen zijn acht van de elf bemanningsleden plus 123 passagiers als mede een bestuurder van een auto die op de weg reed waarop het toestel stuitte voordat het verongelukte. Het ongeval gebeurde vlak voor de landing toen het hevig onweerde en regende. Het toestel, een Lockheed L-1011, was op weg van Fort Luderdale (Florida) naar Los Angelos en zou in Dallas een tussenlan ding maken. Volgens ooggetuigen werd het toestel door de bliksem getroffen en kwam het terecht in een valwind. Het stuitte eerst op de snelweg, brak in stuk ken en vloog vervolgens in brand. De meeste overlevenden zaten in de staart van het vliegtuig, dat vrijwel intact is gebleven. Aan genomen wordt dat de slechte weersomstan digheden de oorzaak zijn van het ongeluk. De bandopnamen met viuchtgegevens en cock- pitgesprekken zijn ge borgen en zullen worden afgeluisterd om defini tief uitsluitsel te verkrij gen. Met de wrakstukken van het verongelukt vliegtuig, een jumbojet van Lockheed, op de voorgrond, stijgt een zelfde vliegtuig van het vliegveld Dalles op. Minister De Koning rekent on danks de gewijzigde stelling- name van e ambtenarenbon den voor volgend jaar toch op verdere verkorting an de ar beidstijd. PAGINA 3 Burgemeester Hoogendijk- van Duijn van Kortgene pleit voor verbeteing van het visse rij-overleg tussen Nederland en België. PAGINA 5 Feyenoord heeft revanche ge nomen op zichzelf. Vrijdag avond gingen de Rotterdam mers slecht van start in hun eigen toernooi tegen Gremio, maar gisteren speelden ze sprankelend tegen Honved: 4- 1. De supporters leven nu tus sen hoop en twijfel. PAGINA 9 John van der Wiel heeft nog alle kansen zich te plaatsen voor het kandidatentoernooi. Hij won plotseling van Nigel Short, omdat deze Engelsman blunderde. PAGINA 9 Bernard Hinault is alleen voor het geld naar de Ronde van Colorado in Amerika gegaan. In de proloog, een tijdritje, kwalificeerde hij zich niet bij de eerste zestig. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9 10, 11,12,13 en 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 1