PZC i almanak Historische voertuigen rijden door Zeeland BETRAPTE MAN MISHANDELT EN BEDREIGT TWEE BROERS Winst van zes ton voor Zuid-West-Nederland Mossetpromotiedag zeer geslaagd BURGEMEESTER KORT GENE: ZEEUWSE Auto over de kop Inbraakpoging in Terneuzen mislukte Verdwaald PAGINA 5 Kampeerders slaan niet op de vlucht voor de storm Themaconferentie bij afscheid van burgemeester Wolters in Middelburg VOLGENS JAARVERSLAG STREEKVERVOER ZWN '84 Eindhovense slipt en komt onder eigen auto nabij Sluis Het is alweer enkele weken geleden - toen het nog echt zomer was - dat het gebeurde. Te mooi eigenlijk om het u te onthouden. Het was warm die dag, zinde rend warm. Twee surveilleren de agenten van de Middel burgse gemeentepolitie wer den ergens in de binnenstad aangesproken door de be stuurder van een auto, die vol zat met vriendelijke, doch enigszins door de hitte bevan gen zuiderburen. ,,Awel gen darme", zo klonk het zuch tend, kunt ge ons misschien de weg naar Zeeland wijzen, we zouden graag naar het strand ivillen". Politiemensen maken veel mee, maar door deze opmer king konden ze maar moeilijk hun verbazing verbergen. Ge duldig legden ze uit, dat de familie al in Zeeland was gear riveerd en dat ze met de auto onze zuiderburen wel even de stad zouden uitloodsen rich ting Domburg. Zo gezegd, zo gedaan. De agent zou met zijn arm uit het raam de richting aangeven. Daar ging het, straat in, straat uit tot aan Klein Vlaanderen, waar een groot bord staat richting Dom burg. De politieman stak nog n keer zijn arm uit naar rechts, terwijl de politieauto zelj rechtdoor ging, richting bu reau. Helaas. Juist voor de afslag ivas nog een doodlo pend straatje naar het Seis- bolwerk, dat uitloopt op de vest. De agenten zagen nog net in hun spiegel hoe de bestuur der achter hen een enorme ruk aan zijn stuur gaf en met een noodvaart het bolwerk op schoot. De weg naar Zeela?id gaat blijkbaar niet altijd over rozen. MIDDELBURG - Acht Engelse stoommachines en een aantal historische voertuigen maken dinsdag 13 en woensdag 14 augustus een tocht door Zeeland. In de eerste helft van de dinsdagochtend vertrekken ze vanaf het Olau-terrein in Vlissingen om koers te zetten naar Middelburg. Het konvooi, bestaande uit een stoomvrachtwagen, drie straatlocomotie ven en vier stoomtractoren, staat 's morgens - op initiatief van 'De Ceremoniemeesters', de evenementencommissie van de VVV- tussen tien en twaalf uur opgesteld voor het stadhuis op de Markt in Middelburg. Na kolen en water te hebben ingenomen, vertrekt de stoet rond het middaguur naar de Zeelandbrug. De machinisten overnachten op een nog niet precies bekende plaats nabij de Zeelandbrug in historische woonwagens. Woensdag 14 augus tus gaat het via Zierikzee naar de Brouwersdam. Over de Haring- vlietdam trekken de stoommachi nes naar hun einddoel: Hellevoet- sluis. Daar luisteren ze de Vesting- dagen op, die van 16 tot en met 18 augustus worden gehouden. De acht stoommachines die vanuit Vlissingen vertrekken, zijn niet de enige vertegenwoordigers van de stoomgeneratie die in Hellevoet- sluis te zien zijn. Een groot aantal andere Engelse stoomkolossen komt namelijk aan in Europoort. Vandaar stomen ze op via Voorne- Putte. De Vestingdagen in Hellevoetsluis beginnen donderdag 16 augustus om elf uur 's morgens. Burgemees ter C. H. de Cloe geeft dan een stoot op de stoomfluit van het stoom schip Nieuw Amsterdam. Deze his torische bronzen fluit, die ruim duizend kilo weegt, behoort tot de collectie stoomfluiten die bij de ingang van het stoomterrein aan de Oostkade staan opgesteld. De Vestingdagen zijn één van de grootste stoomevenementen van Europa. Er zijn ruim vijftig stoom- voertuigen en -machines. In totaal zijn in Hellevoetsluis ook 250 histo rische voertuigen te zien. In de havens liggen elf stoomschepen, waaronder de Furie (Hollands Glo rie). Met de meeste daarvan kan een rondvaart over het Haringvliet worden gemaakt. Andere organisaties die oude voer tuigen laten zien zijn:' Keep them Rolling' (gerestaureerde leger voertuigen uit de tweede wereld oorlog), de Stichting Veteraan Au tobussen (museumbussen), de Electrische Museumtramlijn Am sterdam (oude tramstellen) en de Veteraan Motoren Club (histori sche motorfietsen). zeeland; MIDDELBURG - Burgemeester en wethouders van de gemeente Borsele hebben een standje gekregen van gedeputeerde staten van Zeeland. Het dagelijks bestuur van Borsele heeft namelijk een reclamebord geplaatst, om de verkoop van bouw- en industriegrond te stimuleren. Daarmee heeft Borsele de Landschapsverordening Zeeland overtreden, vinden gs. Al in maart ivezen gs de bestuurders van Borsele op hun overtredingDe gemeente ging toen in beroep en diende een AROB-bezwaarschrift in. Dat iverd onlangs behandeld in een openbare hoorzittingDit alles had niet tot gevolg Borsele kan nog beroep aantekenen bij de afdeling Rechtspraak van de Raad van State. Meer overleg met België nodig over visserijbeleid dat gs van mening veranderden. ..Met dat bord handelt u niet anders dan een particulier, die een reclamebord plaatst in verband met het aanprijzen van zijn artikelen of diensten. Van een andere behandeling kan dan ook geen sprake zijn", vermanen gs. Het provinciebestuur voelt dan ook niets voor een ontheffing. Het reclamebord moet daarom onmiddellijk worden verwijderd. MIDDELBURG Kampeerders op de Zeeuwse campings heb ben zich zondagavond niet laten verjagen door de dreigende stormverwachting. Kort na de eerste waarschuwing voor een op handen zijnde sterke wind, zijn de kampeerders wel met man en macht aan de slag ge gaan om hun tenten te 'veranke ren'. Zo werden extra scheerlij nen aangebracht en rubberen tentringen vervangen. Gisteravond laat was overigens nog niet veel van de verwachte storm te merken. De meteo- dienst van het KNMI te Vlissin gen mat gisteravond nog wind kracht 7. Het hoofd van de me- teopost, de heer J. C. Broeke, zei te verwachten dat de wind in de loop van de nacht zou aanwak keren tot kracht 8. Alleen voor open zee verwachtte hij wind kracht 9. In de loop van zondagmiddag liet het KNMI in De Bilt de eerste waarschuwing uitgaan. De heer Broeke: ,,Zo'n waar schuwing geven we zes tot twaalf uur van tevoren af. Bij zoiets is het altijd moeilijk. Waarschuw je ten onrechte, dan zaai je onno dig paniek; waarschuw je te laat dan is het ook niet goed". De rijkspolitie te water in Dor drecht zei geen maatregelen te hebben genomen om waterspor ters te waarschuwen. Een woord voerder: „Door de waarschuwin gen via de radio en teletekst was iedereen op de hoogte". Wel heb ben vaartuigen van de rijkspoli tie te water aan het begin van de avond in moeilijkheden geraak te surfers gered op het Veerse Meer bij de Brouwersdam en op de Oosterschelde. KNMI-man Broeke voorspelde dat de kampeerders het maan dagochtend het zwaarst te ver duren zouden hebben. Hoewel de storm dan zou zijn gaan lig gen, kunnen vanmorgen buien met rukwinden ontstaan. Die buien zullen in de loop van van daag worden opgevolgd door een regenfront. COLIJNSPLAAT - „De visserijorganisaties, de handel en de visafslagen hebben behoefte aan contacten op beleidsniveau tussen België en Nederland. De eerste aanzet daartoe, in de vorm van gesprekken van staatssecretaris A. Ploeg van landbouw en visserij in Benelux-verband, moeten een vervolg krijgen. Uitgangspunt daqrbij moet zijn het bereiken van een soepeler hantering, naar de vissers toe, van de EG-afspraken met betrekking tot de quotering. Want Nederland is wat dat betreft slecht uit de bus gekomen". Burgemeester E. J. Hoogendijk-Van Duijn Kortgene bepleitte een en an der zaterdag in Colijnsplaat, in een rechtstreeks gesprekje met de Neder landse ambassadeur in België, de heer J. van der Klaauw. En daarin signa leerde de burgemeester met nadruk een grote behoefte vanuit de visserij aan 'samenspraak met de zuiderbu ren'. Ondanks het feit dat de Belgi sche en Nederlandse visgebieden aan elkaar grenzen ontbreekt het vrijwel geheel aan samenwerking tussen de landen, aldus burgemeester Hoogen- dijk. Ambassadeur Van der Klaauw leek het 'nuttig en goed' te bekijken of er MIDDELBURG - Drs P. A. Wolters neemt donderdag 29 augustus offi cieel afscheid als burgemeester van Middelburg. Ter gelegenheid daar van, wordt die dag een conferentie gehouden met als thema 'Stad en regio, uitdaging en mogelijkheden'. Drs L. van den Berg, wetenschappe lijk hoofdmedewerker regionaal- en sociaal-economisch onderzoek aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, spreekt over regionaal onderzoek en regionaal beleid. Binnenstedelijke ontwikkeling is een onderwerp, dat nader wordt toegelicht door prof dr J. G. Lambooy, hoogleraar regionale economie en economische geografie aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam. Omstreeks 14.50 uur begint een bui tengewone openbare raadsvergade ring. Daarbij wordt het woord gevoerd door loco-burgemeester A. Berg- shoeff. door de nestor van de gemeen teraad A. C. Pijnenburg en door de scheidende burgemeester zelf. De ver gadering eindigt met de officiële over dracht van de ambtsketen en de voor zittershamer. Na een pauze wordt tenslotte een receptie gehouden. Op nadrukkelijk verzoek van de heer Wolters zal geen gelegenheid worden geboden tot het houden van toespraken. op beleidsniveau contacten met Bel gië over de visserijproblemen kunnen worden gelegd, en eventueel daarover nadere afspraken te maken. „Ik wil dit graag aanpakken maar weet mo menteel zelf nog niet hoe. Want voor mij is dit nog een geheel nieuw pro bleem", zo antwoordde de ambassa deur de Kortgeense burgemeester. In gezelschap van de waarnemend commissaris der koningin in Zeeland, gedeputeerde J. D. de Voogd, was ambassadeur Van der Klauw zater dag in Colijnsplaat eregast van de commissie Visserijdagen. Evenals ve le honderden toeristen maakten ook de genodigden een vaartocht vanuit de vissershaven met de negen Euro kotters tellende garnalenvloot. Voor zitter C. J. van Damme kenschetste de vaartocht over de Oosterschelde als een belangrijk economisch en toe ristisch gegeven, waar veel mensen graag op af komen. En hij gaf met name ambassadeur Van der Klaauw de verzekering dat België de Zeeuwen na aan het hart ligt. Zaterdag was er behalve de publieke vaartocht volop vertier in Colijns plaat. Zeer in de belangstelling stond in de ochtenduren vooral de visafslag, waar een visverkoop voor het publiek werd gehouden volgens het systeem van afslag via de mijnklok. Verder was de Atlantic reddingsboot Griend van de Zuidelijke Reddingsmaat schappij (KZHMRS) uit Ouddorp naar het vissersdorp gekomen, voor een reddingsdemonstratie in de ha ven, in samenwerking met de rijkspo litie te water. Tevens was er op het havenplateau een braderie en een kermis. Na een verregende start in de ochtend bleef het de laatste visserijdag droog en vrij zonnig, al stond er bij vlagen een wind met kracht vijf tot zeven. Maar dat was volgens de organisato ren geen beletsel voor een zeer ge slaagde dag, waarbij voor enkele dui zenden bezoekers het visserij gebeu ren centraal stond. AMSTERDAM - Het Scheldeloodsenkoor uit Vlissin gen heeft zondag een optreden verzorgd aan boord van de Deense windjammer Georg Stage, die ter gelegen heid van Sail '85 in Amsterdam ligt afgemeerd. Het koor is vandaag (maandag) te zien en te horen aan boord van de Duitse windjammer Astarte en zingt vanavond tevens in het scheepvaartmuseum tijdens het afscheidsfeest voor alle bemanningsleden. Het koor van Vlissingse loodsen trad zondagavond op in zeemanskostuum. Het Deense schip is voor hen niet onbekend, want ze hebben er ook gezongen tijdens het Shantyfestival dat vorig jaar in Liverpool is gehouden. Het optreden aan boord van de Astarte begint rond om 19.45 uur. Van de uitvoeringen in het scheepvaartmu seum worden opnamen gemaakt door de Westduitse televisie. Deze worden vermoedelijk gebruikt voor een uitzending van de Westduitse Rundfunk over de beloodsing op de Westerschelde, vroeger en nu. Foto: de Scheldeloodsen aan boord van de Georg Stage. Veel mensen maakten een rondvaart per vissersboot op de Oosterschelde. SLUIS De personenauto van M. B. uit Oostburg is bij een ongeval op de provinciale weg te Sluis zondagmor gen omstreeks kwart over vier onher stelbaar beschadigd. B. reed in de richting van de Zwinbrug, kwam in de rechterberm terecht, verloor de macht over het stuur en ging in de linkerberm over de kop. 3. kwam met de schrik vrij. TERNEUZEN Een poging tot in braak zaterdagnacht in de woning- van M. L. de H. aan de Oosterschelde- straat in Terneuzen is op niets uitge lopen. De H. werd omstreeks vijf uur 's nachts gewekt door glasgerinkel. Hij had een telefoon naast zijn bed staan en belde onmiddellijk de politie. Ter wijl hij oplegde rinkelde het tele foontoestel in de huiskamer even. Toen de dader(s) dat hoorde(n) zijn ze vermoedelijk op de vlucht geslagen. De politie die snel ter plaatse was, trof een ruit van de achterdeur, die al geopend was, in scherven aan. MIDDELBURG - De NV Streekver voer Zuid-West-Nederland heeft in 1984 ongeveer 400.000 passagiers méér vervoerd dan in het jaar daar voor. In totaal maakten het afgelo pen jaar 17,1 miljoen passagiers ge bruik van de ZWN-bussen, tegen 16,7 miljoen in '83. Dit is een gunstige ontwikkeling in verhouding met de rest van Nederland, waar het gebruik van het openbaar vervoer daalde. Maar afgezet tegen het toegenomen aantal kilometers dat de ZWN-bus sen aflegden, valt de stijging van het aantal passagiers tegen. De kilome tertoename bedroeg namelijk 5,6 pro cent; de passagiertoename 2,5 pro cent. Toch sprong de ZWN er finan cieel goed uit. Bedroeg de winst in 1983 nog ruim 70.000 gulden; in '84 werd een winst van ruim 600.000 gulden geboekt. Dit alles blijkt uit het jaarverslag, dat de ZWN zaterdag heeft gepubliceerd. Directeur J. Deist van de ZWN legt in het verslag uit, dat zijn organisatie zowel de nadruk legt op de kwaliteit van de materieel en op de betrouw1 baarheid van de dienstverlening, als op de doelmatigheid van de bedrijfs voering. Het openbaar vervoer slokt nu eenmaal veel gemeenschapsgeld op. Wat die doelmatigheid betreft. verwacht hij veel van de Wet Perso nenvervoer, die tot doel heeft het streekvervoer te herstructureren. Het aantal bussen van de ZWN steeg in 1984 met 18 tot 271. Het gemiddeld aantal kilometers dat jaarlijks per bus wordt afgelegd, daalde iets tot 73.500. Dat komt doordat met een aantal eigen bussen alleen in de spitsuren wordt gereden. In het verleden waren alle bussen de hele dag in gebruik en werd in de spitsuren een beroep ge daan op derden. Dat laatste gebeurt steeds minder, om de herkenbaarheid van het openbaar vervoer te vergro ten. Bovendien beschikken niet alle bussen van derden over een mobilo foon. Het vervoer op de veerdienst Anna Jacobapolder-Zijpe neemt steeds ver der af. Al jaren kost deze veerdienst veel meer dan ze oplevert. „We hopen met de steun van de provincie en het rijk de veerdienst tot de openstelling van de Philipsdam in de vaart te kunnen houden", schrijft de heer Deïst. Het aantal bezoekers aan het infor matiecentrum op het werkeiland Neeltje Jans van de stormvloedke ring in de monding van de Ooster schelde steeg fors van 308.000 tot 380.000. Vanaf 1979 heeft de ZWN al aan 1,2 miljoen bezoekers informatie gegeven over de waterstaatkundige werken in het Deltagebied in het algemeen en die in de Oosterschelde in het bijzonder. ZIERIKZEE De rijkspolitie in Zierikzee heeft zater dagmorgen omstreeks acht uur de twintigjarige Rotter dammer J. B. aangehouden wegens bedreiging en mis handeling van twee Zierikzeese mosselkwekers. Uit onderzoek bleek inmiddels dat B. al eerder voor geweld dadig optreden met de politie in aanraking is geweest. Zaterdagmorgen tegen achten zagen de twee mosselvis sers, de broers Jan en Bart S. een onbekende figuur, die later B. bleek te zijn, morrelen aan de deur van hun kantoor in de woning Nieuwe Haven 93. Toen de broërs daar een eind aan wilden maken begon de man als een wilde om zich heen te slaan. Bart S. kon aan de woedende B. ontkomen. Hij vluchtte de woning annex bedrijfskantoor binnen en belde de politie. Maar intussen achtervolgde B. met een knipmes Jan S. op de Niefcwe Haven. Deze trachtte de stekende Rotterdam mer te ontvluchten door in kringen rond een boom en auto's te lopen. Daarbij raakte B. hem niettemin met het mes, een volgens de politie tenminste tien centimeter lang steekwapen, boven zijn ogen. Ook bracht de Rotterdam mer de vissersman een steekwondje in zijn zij toe en trapte diens bril in stukken om deze vervolgens in de haven te smijten. Jan S. moest zich onder doktersbehandeling laten stellen, de arts hechtte de hoofdwond met vier hechtingen. B. luchtte verder zijn woede door het schoppen van een deuk in de auto van de vissers en enkele trappen tegen de deur van het kantoor. Vervolgens ging de Rotterdammer er vandoor. De rijkspolitie hield B„ die verder geen verzet pleegde enige tijd later aan op korte afstand van de Nieuwe Haven, in de Lange St.-Janstraat. De rijkspolitie kon desgevraagd zondag geen enkele verklaring geven voor het gewelddadi ge optreden van de Rotterdammer tegen de broers S. De man blijft in verband met nader onderzoek voorshands in hechtenis en is ingesloten in het politiebureau in Zierik zee. NIEUWVLIET De 18-jarige M. S. E. W. uit Eindhoven is bij een ongeval op de provinciale weg Buitenlust Sluis tussen Groede en Nieuwvliet zondagmorgen vroeg omstreeks twee uur, zwaar gewond geraakt. Zij werd met een ambulance overgebracht naar het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg en later naar het Sint Jan Hospitaal in Brugge. W. was de bestuurster van een perso nenauto die door een veel te hoge snelheid uit de bocht vloog. De auto raakte de slootkant en zweefde dertig meter door de lucht. W. werd daarbij uit de auto geslingerd waarna de auto boven op haar terecht kwam. Zij bleek niet in het bezit van een rijbe wijs en de auto was niet verzekerd. Een inzittende kwam met de schrik S SCHEVENINGEN Het Yersekse mosselbedrijfsleven heeft zaterdag een volgens de organisatoren zeer geslaagde mosselpromotiedag gehou- den in Scheveningen. Daar werden X; op het Gevers Deynootplein, nabij het Kurhaus, tussen 10.45 en 15.45 uur •X niet minder dan 2700 kilo vers ge- kookte mosselen, alsmede 150 kilo gepaneerde en een ongeveer even •x grote hoeveelheid zure mosselen gra- X; tis onder het publiek uitgedeeld. jij: Bij de start van de opmerkelijke Yer- X; sekse mosselmarkt in de bekende :jj: badplaats kreeg staatssecretaris A. jij: Ploeg van landbouw en visserij als eerste een bakje gekookt vers zeeban- jjij ket uit handen van de loco-burge- jiji meester van Reimerswaal. wethouder X; H. Cornelisse. Dat gebeurde in aanwe- jjij zigheid van vertegenwoordigers van jiji onder meer de Vereniging van Mossel- handelaren, de Vereniging tot bevor- jjjj dering van de Zeeuwse Visserij belan- jij: gen (Zevibel), de Vissersvereniging :j:j Yerseke en de Stichting 'Schevenin- jjjj gen-Bad'. jiji In totaal waren er wel zo'n driehon- X; derd Yersekenaren actief betrokken ijij bij de mosselpromotiedag in Scheve- j:j: ningen, die de reis erheen maakten in drie toerbussen en de nodige perso nenauto's. Een gezelschap van vijfen veertig personen presenteerde zich in Zeeuwse klederdracht, en verder wa ren aanwezig de schipperskapel van de Yersekse muziekvereniging Mo zart, een schipperstrio uit het mossel dorp en de Heinkenszandse volks dansgroep De Babbelaars. Een de bedoeling van dat alles was: het be kendheid geven aan de mosselen en aan Yerseke, aldus Jacqueline Pons van de organisatie die de mosseldag op poten zette: de Toeristische Com missie Yerseke. Een tweede element van de promotie dag dat zeer veel bekijks trok was de grote toertocht in de middaguren van de Yerseke 'mosselkaravaan'. Daar om reden niet minder dan 53 mossel bedrijfswagens mee, die na een tocht door het Westland. tegen het einde van de gratis mosseluitdeling de pro motiedag besloten met een parade tocht langs de Scheveningse havens. Tijdens een stop op de weg terug naar Zeeland beoordeelde een jury van de stichting Les Routiers de mosselbe drijfswagens op hun algemene be- drijfsreclamewaarde. Als de beste op dat gebied werd een transportwagen van 'Zeeland's Roem' aangemerkt. De mosselkaravaan rijdt de rijksweg A 58 op aan het begin van de toch naar Scheveningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1985 | | pagina 15